Jak promować stronę internetową? Poznaj skuteczne metody!

Postępująca cyfryzacja sprawia, że niemal każda firma inwestuje we własną stronę internetową. Posiadanie witryny online to jednak nie koniec działań, tylko ich początek. Samo istnienie strony www na współczesnym, bardzo konkurencyjnym rynku nie wystarczy. By odnieść sukces potrzebny jest efektywny i skuteczny marketing, który dodatkowo wpłynie na pozycjonowanie strony.

Jak promować stronę internetową w sieci, z jakich narzędzi i kanałów reklamowych korzystać oraz co zrobić, by stać się rozpoznawalnym wśród użytkowników?

Chcesz jak najszybciej dotrzeć do potencjalnych klientów?

Promowanie strony internetowej - długoterminowe i wieloaspektowe wyzwanie

Internet szturmem dołączył do innych środków masowego przekazu i stał się znakomitym narzędziem do reklamowania swoich usług. By jednak wypromować daną witrynę w internecie i osiągać stałe, długoterminowe cele, nie wystarczy promowanie z zastosowaniem jednego narzędzia czy kanału marketingowego. Konieczne staje się łączenie działań w ramach różnorodnych kanałów reklamowych oferowanych przez marketing online. Internet gwarantuje wiele możliwości - z których warto skorzystać?


Pozycjonowanie - król marketingu internetowego?

SEO (ang. Search Engine Optimization - optymalizacja pod kątem wyszukiwarek) to szereg działań, których celem jest poprawa pozycji danej witryny w organicznych, czyli bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google. Są to zarówno działania w samej witrynie (on-site), jak i poza nią (off-site) wykonywane poprzez budowanie profilu linkowego. Co więcej, skuteczna strategia SEO opiera się nie tylko na działaniach technicznych, ale i na tworzeniu angażującej, interesującej treści zawierającej frazy kluczowe. Choć działania z zakresu SEO wymagają dużego nakładu czasu i pracy, w długoterminowej perspektywie przynoszą bardzo stabilne efekty. Z badań wynika, że 51% użytkowników klika w pierwszy link, który wyświetli się w wyszukiwarce Google po wpisaniu konkretnego hasła, dlatego jest o co walczyć.

Na czym opierają się działania SEO na konkretnej stronie?

Przede wszystkim na:

 • technicznej optymalizacji strony obejmującej m.in.:

             - title, czyli tytuł strony (na stronie wyników wyszukiwania znajduje się ponad adresem strony),
             - meta description, czyli krótki opis, który wyszukiwarka Google wyświetla pod adresem naszej witryny w wynikach wyszukiwania,
             - edycję adresów URL w taki sposób, by zawierały kluczowe frazy,
             - grafiki - zarówno w tytułach, jak i tzw. opisach alternatywnych obrazów powinny znaleźć się kluczowe frazy,

 • właściwym doborze słów kluczowych (im bardziej konkretne frazy, tym większa szansa, że przyciągniemy użytkownika naprawdę zainteresowanego ofertą lub produktem),
 • pozycjonowaniu na frazy z tzw. długiego ogona - są to frazy, które odpowiadają na większość zapytań wpisywanych w wyszukiwarce; są bardziej konkretne niż frazy kluczowe, a co się z tym wiąże, mniej popularne, ale generują bardzo wartościowy ruch,
 • tworzeniu interesujących i zoptymalizowanych treści zawierających frazy kluczowe w:

          - tytule strony,
          - nagłówkach,
          - treści głównej,

 • stworzenie przyjaznego i intuicyjnego dla użytkownika interfejsu witryny.

Nie wolno zapominać o tym, by strona była responsywna, czyli wyświetlała się odpowiednio na urządzeniach z ekranami o różnej wielkości (smartfony, tablety, laptopy i komputery stacjonarne). By sprawdzić, czy witryna jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, można skorzystać z narzędzia Google Test Mobile Friendly.
Czynnikiem rankingowym, wpływającym na pozycję witryny w wyszukiwarce, jest także szybkość ładowania strony, którą możemy sprawdzić m.in. za pomocą Google Analytics.

Zostań blogerem i ekspertem w swojej branży

Dopiero zaczynasz przygodę z własną, firmową stroną internetową? Znakomitym sposobem na wzrost ruchu w Twojej witrynie jest prowadzenie bloga. Korzystając z bezpłatnych narzędzi, np. takich jak Planer słów kluczowych Google, możesz sprawdzić, jakie frazy kluczowe związane z Twoją działalnością wzbudzają zainteresowanie użytkowników. Na tej podstawie warto stworzyć angażujący content, odpowiadający na pytania potencjalnych klientów i rozwiewający ich wątpliwości. W ten sposób tworzysz dodatkowe podstrony w swojej witrynie, indeksowane przez Google. Im takich wartościowych podstron więcej, tym Twoja strona osiąga lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Jakie dodatkowe korzyści wiążą się z prowadzeniem własnego bloga? Przede wszystkim:

 • budujesz wizerunek eksperta,
 • wspierasz wzrost konwersji,
 • możesz pozyskiwać wartościowe linki prowadzące do Twojej witryny,
 • rozbudowujesz sieć kontaktów w branży.

Pozyskiwanie linków - sposób na wzrost ruchu na stronie

Ciekawym rozwiązaniem jest też publikacja wpisu na czyjejś witrynie z linkiem do Twojej strony. W ten sposób pozyskujesz wartościowy link o dużo większej wartości dla pozycjonowania od tych pochodzących z katalogów czy for internetowych. Co więcej, jest bardzo prawdopodobne, że czytelnik, zainteresowany Twoim wpisem, odwiedzi także Twoją witrynę. Jeśli utrzymujesz z innymi przedsiębiorcami ze swojej branży kontakty biznesowe, to także warto zadbać o wymianę linków, która będzie korzystna dla obu stron.

System reklamowy Google Ads - szybko pozyskaj nowych klientów

Linki sponsorowane, wyróżnione w wynikach wyszukiwania Google jako “reklama”, wyświetlane są w różnych miejscach - na szczycie listy wyników, z boku lub na samym dole. Google testuje różne rozwiązania, co nie zmienia jednak faktu, że reklama PCC stworzona w systemie Google Ads to znakomity sposób na reklamowanie produktów o wysokiej marży. Wszystko dlatego, że rozliczenie z firmą Google następuje za kliknięcie (Cost per Click) w reklamę i przejście do witryny, a stawki mogą być rozmaite.

Korzystając z systemu Google Ads, warto:

 • promować się na słowa kluczowe jak najlepiej dopasowane do profilu naszej działalności czy reklamowanego produktu (korzystając np. z Planera słów kluczowych Google),
 • na bieżąco optymalizować stawki i poszukiwać kolejnych fraz kluczowych,
 • stale analizować liczbę konwersji i koszty kampanii.

Źle dobrane słowa kluczowe nie tylko narażą nas na koszty, ale także nie przyniosą konwersji, a dodatkowo zwiększą współczynnik odrzuceń. Dobrze zoptymalizowana kampania Google Ads ma jednak wiele zalet - pozwala na szybką ocenę skuteczności (dzięki instalacji na stronie specjalnego kodu zliczającego konwersje), a także tworzenie reklam tekstowych w wyszukiwarce Google oraz graficznych (kontekstowych) na stronach korzystających z systemu reklamowego AdSense.


Chcesz zadbać o pozycjonowanie Twojego sklepu?

Remarketing, czyli jak przypomnieć o sobie swoim klientom?

Na koncie Google Ads można również tworzyć reklamy remarketingowe. Są one przeznaczone dla tych użytkowników, którzy już wcześniej odwiedzili Twoją stronę lub aplikację mobilną, ale nie dokonali konwersji.

W zależności od typu witryny konwersją może być:

 • dokonanie zakupu w sklepie internetowym,
 • zarejestrowanie się do newslettera na blogu
 • skorzystanie z formularza kontaktowego na stronie agencji marketingowej

Dzięki remarketingowi możesz im o sobie przypomnieć, a przy okazji zachęcić do powrotu, np. poprzez zaoferowanie rabatu. Reklamy te, o charakterze banerowym, wyświetlają się w sieci reklamowej partnerów Google, czyli w różnych popularnych serwisach, wykorzystując w tym celu pliki cookie. Opłata pobierana jest jedynie za kliknięcie w baner i przejście do strony, a nie za samo jej wyświetlenie. Remarketing zwiększa ruch na stronie i przyciąga klientów, dlatego warto na niego postawić zwłaszcza w sklepach internetowych.

Social Media - w nich tkwi siła marketingu online!

Z globalnego raportu Digital in 2019, stworzonego we współpracy We Are Social z Hootsuite, wynika, że Polacy korzystają z internetu średnio przez 6 godzin i 2 minuty w ciągu dnia. Z kolei średni czas przebywania w mediach społecznościowych wynosi godzinę i 45 minut (dane z tego samego raportu). Duża popularność tego typu portali, przede wszystkim Facebooka, sprawia, że portale społecznościowe stały się znakomitym narzędziem do reklamowania swoich usług i stron internetowych.

internet raport hootsuite widoczni
social media raport hootsuite widoczni
 • internet raport hootsuite widoczni
 • social media raport hootsuite widoczni


Źródło: wearesocial.com/global-digital-report-2019

W jaki sposób firmy promują się na Facebooku? Poprzez:

 • stworzenie własnej strony firmowej (określanej mianem fan page`a), wraz z danymi kontaktowymi, odnośnikiem do witryny,
 • regularne publikowanie postów zawierających wartościową treść,
 • udzielanie się grupach tematycznych zrzeszających przedsiębiorców i/lub klientów z danej branży,
 • utworzenie na swojej witrynie odnośników (tzw. Social Bars) do firmowych profili w mediach społecznościowych,
 • stały kontakt z klientami (odpowiadanie na wiadomości i komentarze, umożliwianie kontaktu telefonicznego),
 • płatne reklamy wyświetlające się w platformie za pomocą narzędzia Facebook Ads.

System reklamowy Facebook Ads pozwala kierować reklamy do konkretnych osób. 

Reklamy Facebook Ads kierowane są poprzez kryteria:

 • płci,
 • wieku,
 • zainteresowań,
 • obserwowania określonych marek, firm czy osób, zwłaszcza tzw. celebrytów.

Facebook to główne, ale nie jedyne narzędzie marketingowe wśród portali społecznościowych. Równie skutecznie działają przedsiębiorcy na Instagramie czy Twitterze. Ten pierwszy, należący również do Facebooka, służy nie tylko do kolekcjonowania własnych zdjęć, ale także do promowania indywidualnej marki online. W jaki sposób? Przede wszystkim dzięki temu, że umożliwia łączenie atrakcyjnego contentu tekstowego z wizualnym (zdjęcia i filmy). Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na komunikację z wykorzystaniem video, ponieważ według raportów budzi ona o 38% większe zaangażowanie niż posty zawierające jedynie zdjęcia


Pełen raport do pobrania: mention.com/en/reports/instagram/engagement/#1

Z kolei badania samego Instagrama wykazują, że aż 90% użytkowników obserwuje na platformie konta firmowe, dlatego Instagram staje się istotnym kanałem reklamowym, plasującym się zaraz po Facebooku.
Osoby działające w branży kreatywnej mogą skorzystać z marketingowych dobrodziejstw portalu Pinterest, który pozwala kolekcjonować pomysły i inspiracje. Możliwe jest także promowanie własnych “pinów” dzięki płatnym reklamom. Firmy, kierujące swoje usługi czy produkty do osób młodych, mogą skorzystać ze SnapChata, jednak reklama w nim jest droga w porównaniu do innych mediów.

W niektórych branżach sprawdzi się LinkedIn - portal pozwalający na budowanie sieci kontaktów zawodowych. Poprzez tworzenie przyciągających treści na blogu oraz ich udostępnianie na swojej tablicy LinkedIn można znacząco zwiększyć ruch na swojej stronie, a przy okazji skutecznie budować markę osobistą w branży oraz wśród potencjalnych i obecnych klientów.

Influencer marketing dla każdego!


Na czym polega influencer marketing? 

Influencer marketing polega na promowaniu Twoich usług bądź produktów przez osoby znane. Wbrew pozorom nie musisz dysponować budżetem pozwalającym na współpracę z celebrytami z pierwszych stron gazet. Być może wystarczy zaufać blogerce mającej spore grono stałych, lojalnych i zaangażowanych odbiorców, która poleci produkt swoim czytelnikom w zamian za jego darmową próbkę lub opłatę, która nie nadwyręży naszego budżetu.

Content is king? Owszem, ale nie tylko teksty są ważne

Od kilku lat króluje twierdzenie, że w marketingu internetowym najważniejsza jest wartościowa i odpowiednio zoptymalizowana treść. Warto jednak pamiętać, że content to nie tylko teksty zawierające kluczowe frazy.

Content marketing to również:

 • zdjęcia i infografiki,
 • podcasty,
 • filmiki instruktażowe na portalu YouTube oraz krótkie InstaStory na Instagramie,
 • spójna komunikacja wizualna w mediach społecznościowych,
 • promocja treści w różnych kanałach (płatnych i bezpłatnych).

Co to jest content marketing? - "Oko w oko w z marketingiem internetowym"

Wykorzystując treści audio i video, pamiętaj o tym, że roboty Google nie potrafią rozpoznać, co się w nich znajduje. Musisz im to ułatwić. W jaki sposób? Wystarczy, że zamieścisz na stronie opis danego filmu czy nagrania, z wykorzystaniem słów kluczowych. Co więcej, jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał marketingu treści, obok podcastu czy video postaw na jego tekstową transkrypcję.

Reklama w serwisie YouTube

Badania przeprowadzone przez Genius/PBI wykazują, że we wrześniu 2019 roku:

 • YouTube był, obok Google i Facebooka, najpopularniejszym portalem,
 • aplikacja mobilna YouTube była jedną z trzech najchętniej używanych przez użytkowników.

Te dane świadczą o tym, że serwis YouTube jest aktualnie znakomitym narzędziem do promowania swojej marki. W jaki sposób warto się reklamować? Przede wszystkim poprzez:

 • tworzenie własnych filmów,
 • reklamy displayowe i nakładki reklamowe - wyświetlane na komputerach stacjonarnych i laptopach,
 • reklamy video możliwe do pominięcia po 5 sekundach - pojawiające się bezpośrednio przed filmem, w trakcie jego trwania lub po zakończeniu; nie dłuższe niż 3 minuty; wyświetlane na komputerach stacjonarnych, laptopach, urządzeniach mobilnych, telewizorach i konsolach do gier;
 • reklamy video bez możliwości pominięcia - nie dłuższe niż 20 sekund, wyświetlane na urządzeniach mobilnych, laptopach i komputerach stacjonarnych;
 • reklamy w przerywnikach - trwające maksymalnie 6 sekund, wyświetlane na urządzeniach mobilnych, komputerach stacjonarnych i laptopach.

Nie zapominaj o e-mail marketingu

Wydaje Ci się, że e-mail marketing to nieskuteczne narzędzie, ponieważ takich wiadomości promocyjnych użytkownicy dostają dziennie nawet kilkanaście i automatycznie je usuwają? Wszystko zależy od interesującej treści! Odpowiednio zaplanowana kampania e-mail marketingowa pozwala Ci przypomnieć o sobie swoim klientom i zbudować zaangażowaną społeczność, która chętnie powraca na Twoją stronę. Działania nie są łatwe, ale z pewnością warte poświęcenia czasu. Wg raportu Interaktywnie.com e-mail marketing może służyć do:

 • pozyskiwania nowych leadów,
 • budowania wizerunku marki,
 • podtrzymywania relacji z obecnymi klientami.

Dlaczego e-mail marketing jest opłacalną formą promowania strony internetowej?

Ponieważ utrzymanie klienta jest znacznie tańsze od pozyskania nowego. Zbierając adresy mailowe zainteresowanych użytkowników, możesz im o sobie przypomnieć w odpowiednio wybranym momencie, udostępniając rabaty czy informacje o nowych produktach.

Jak promować stronę lokalnie? Za pomocą Google Moja Firma

Czym jest Google Moja Firma?

Google Moja Firma to bezpłatne narzędzie pozwalające na zarządzanie wizerunkiem firmy w wyszukiwarce Google oraz Mapach Google Tworząc tzw. wizytówkę i uzupełniając profil o najważniejsze informacje (dokładna lokalizacja, godziny otwarcia, opinie), sprawiasz, że Twoja firma może pojawiać się w organicznych wynikach wyszukiwania oraz na Mapach Google użytkownikom, którzy przebywają w pobliżu.

Możesz dodać do swojego profilu zdjęcia, co z pewnością wpłynie na popularność Twojej witryny i wzrost liczby zapytań. Dzięki założeniu konta można także monitorować, ile osób wyświetliło naszą wizytówkę i ile skontaktowało się z nami telefonicznie, klikając w wyświetlany numer telefonu.

Jakie firmy wykorzystują najczęściej wizytówki Google Moja Firma?

 • restauracje,
 • hotele,
 • salony fryzjerskie i kosmetyczne,
 • kawiarnie.

Nie bez przyczyny - miesięcznie nawet 5 miliardów wyszukiwań dotyczy restauracji, a ponad 3 miliardy hoteli.

I Ty możesz osiągnąć reklamowy sukces w internecie!

Rozbudowane działania, wykorzystujące różne kanały marketingowe i formy przekazu, w perspektywie długoterminowej pozwalają osiągnąć sukces w promowaniu strony w internecie. Wymagają jednak nie tylko poświęcenia czasu i pracy, ale także zaawansowanej wiedzy oraz dostępu do narzędzi analitycznych, niejednokrotnie dość kosztownych. Jeśli zatem daleko nam do marketingowego eksperta, warto postawić na wsparcie specjalistów w tej dziedzinie, którzy pomogą nam skutecznie budować wizerunek w internecie. Można zdecydować się na zatrudnienie specjalisty ds. marketingu lub podjęcie współpracy z agencją marketingową. Wówczas działania marketingowe realizuje zespół specjalistów w konkretnych dziedzinach (copywriterów, pozycjonerów, ekspertów od płatnych kampanii marketingowych, Social Media czy PR), którzy pracują nad promocją strony. Stale monitorują oraz analizują osiągane wyniki i, w razie potrzeby, aktualizują strategię. Jeśli zależy nam na skutecznej reklamie w internecie oraz długofalowych efektach, takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Dlaczego? Ponieważ jedna osoba nie jest w stanie jednocześnie zajmować się pozycjonowaniem, komunikacją w mediach społecznościowych, pisaniem tekstów na stronę internetową oraz tworzeniem płatnych kampanii. Decydując się na pomoc zespołu ekspertów, mamy pewność, że działania promocyjne są wszechstronne i obejmują najlepsze formy reklamy, dopasowane do rodzaju działalności.

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami?
Mamy ponad 200 pozytywnych opinii w Google.
Autor
widoczni kasia nowak2
Katarzyna Nowak

Kasia to przykład copywriterki, która urodziła się z pasją do pisania. Od dziecka - już w podstawówce wiedziała, że jej przyszłość będzie związana z pisaniem, a miłością do języka zaraziła ją polonistka.

Swoje pierwsze kroki zawodowe stawiała w internetowych redakcjach sportowych. Byłą także akredytowanym dziennikarzem na zawodach PŚ w skokach narciarskich w Zakopanem. W widocznych zajmuje się tworzeniem treści dla różnych klientów - od sklepów internetowych z odzieżą, przez biura rachunkowe, po gabinety medycyny estetycznej. Ulubiona branża? Firmy deweloperskie. Jak sama mówi: „Praca copywritera daje mi możliwość zdobywania wiedzy z zupełnie niszowych dziedzin. W końcu która dziewczyna zgłębia tajniki budowy aut z silnikiem diesla?"

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
Original
Wywiad na temat książki z analizami działań reklamowych największych światowych firm medialnych.
Zobacz więcej
prasowka maj 2020 widoczni
Jakimi nowinkami branżowymi zaskoczył nas maj? Czy na część tych zmian miał wpływ koronawirus? Spraw...
Zobacz więcej
narzedzia copywritera widoczni blog
Zapraszamy do przeczytania gościnnego wpisu blogowego, którego autorem jest Izabela Aftyka, Copywrit...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Jak promować stronę internetową? Poznaj skuteczne metody!
Średnia ocen użytkowników 4.90 na podstawie 122 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO