SEO Prasówka z Widocznym - maj 2020
Mówiąc o maju 2020 cały czas mamy przed oczami perspektywę branż zastygłych z powodu światowej pandemii. W dziedzinie SEO skutki kryzysu także stają się powoli dostrzegane. Wyszukiwarka Google stara się wprowadzać rozwiązania i funkcjonalności ułatwiające prowadzenie biznesów.
Sprawdźcie, jakie zmiany branżowe przyniósł poprzedni miesiąc. Zapraszamy na majowy przegląd prasowy.
Kryzys Google Moja Firma?
Kryzys Google Moja Firma? Badanie przeprowadzone przez Reputation.com pokazuje, że COVID-19 wpływa znacząco także na lokalne wyszukiwanie. Liczba wyświetleń w Google Moja Firma spadła średnio o 59% we wszystkich branżach! Jak myślicie, jak długo ta tendencja się utrzyma?
Kolejna aktualizacja
4 maja Google ogłosił drugą podstawową aktualizację 2020 roku. Pierwsza miała miejsce w styczniu tego roku. Patrząc wstecz widać, że Google wdraża co kilka miesięcy kolejne aktualizacje algorytmu.
Aktualizacja może potrwać 1-2 tygodnie. Warto w tym czasie monitorować ranking swojej strony.
Luka we wtyczce Wordpress
Badacze z Wordfence odkryli lukę we wtyczce Google Site Kit do WordPressa. Luka w zabezpieczeniach umożliwiała eskalację uprawnień - np. modyfikowanie mapy strony.
Na szczęście problem został zgłoszony do Google i od razu naprawiony.
Nowe oznaczenia reklam
Google testuje nowe oznaczenia dla lokalnych reklam produktowych: "In store" - dla sklepów oferujących sprzedaż stacjonarnie, "Curbside pickup" - dla sklepów, które oferują odbiór towaru bez wchodzenia do sklepu.
Aby włączyć te funkcje w karuzeli Google trzeba oferować odbiór tego samego dnia lub następnego dnia od momentu złożenia zamówienia.
Majowa aktualizacja wdrożona
Podstawowa majowa aktualizacja Google jest już wdrożona. To najlepszy czas, aby przyjrzeć się bliżej swoim witrynom i sprawdzić, czy aktualizacja ta wpłynęła na jej pozycję rankingu Google.
Panele wiedzy Google
Czy wiecie, że w panelach wiedzy Google znajduje się obecnie ponad 500 miliardów faktów na temat około 5 miliardów podmiotów (osób, miejsc i rzeczy).
Tak zwany Knowledge Graph został wprowadzony w 2012 r. Pobiera informacje z treści internetowych oraz licencjonowanych baz danych. Wikipedia jest jednym z najczęściej cytowanych źródeł, ale nie jedynym.
Bing: "Tak" lub "Nie"
Wyszukiwarka Bing odpowiada teraz na zapytania użytkowników za pomocą prostego „Tak” lub „Nie”. Funkcja ta jest dostępna w formie karuzeli z rozszerzonymi odpowiedziami z różnych źródeł.
Specjaliści SEO powinni śledzić słowa kluczowe, które obecnie pozycjonują pod kątem tej funkcji, i monitorować, jak ta zmiana wpływa na wyświetlenia i ruch.
Zmiany w Google Maps
Użytkownicy Map Google mogą teraz włączyć nową funkcję „Dostępnych miejsc” która umożliwia znajdowanie miejsc dostępnych dla wózków inwalidzkich. Po włączeniu tej funkcji można szybko sprawdzić, czy dane miejsce jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych (siedzenie, toalety, parking itp.)
Ręczne mapy witryn
„Mapy witryn dla dużych witryn nie powinny być tworzone ręcznie”, mówi John Mueller, analityk trendów Google dla webmasterów. Dlaczego Mueller odradza takie rozwiązanie? Ponieważ bardzo ważna jest aktualność mapy strony.
Witryna z rozbudowanym katalogiem produktów mogłaby dodawać i usuwać dziesiątki tysięcy produktów każdego dnia. Niemożliwe jest więc ręczne utrzymanie takiej zaktualizowanej mapy witryny.
Fonty a SEO
Obalamy mity! Niedawno John Mueller dostał zapytanie na Twitterze, jakie czcionki są SEO Friendly? Odpowiedź jest prosta - Czcionki nie wpływają w żaden sposób na pozycjonowanie.
Oczywiście warto wybrać takie, które są czytelne i zwrócą uwagę odbiorców.