Jak szybko otworzyć sklep internetowy? Niezbędnik początkującego.

jak zalozyc sklep internetowy widoczni

Pandemia to czas, kiedy wielu sprzedawców i usługodawców zastanawia się, jak przenieść chociaż częściowo swój biznes do internetu. Pierwszym krokiem może być otwarcie sklepu internetowego. Nie wiesz, jak stworzyć sklep internetowy? Jeśli do tej pory nie nie miałeś do czynienia ze sprzedażą w internecie, a technologie są Ci obce, możesz zagubić się w gąszczu możliwości i nowych pojęć. Podpowiadamy, jak szybko otworzyć prosty sklep internetowy.

 

Dlaczego warto otworzyć sklep internetowy? Przenieś swój biznes do internetu.

Czas zamrożenia gospodarki wystawił na próbę wiele biznesów. Nawet te, które do tej pory specjalizowały się w świadczeniu usług stacjonarnie, szukają możliwości dodatkowego dochodu poprzez sprzedaż internetową. Coraz więcej osób zaczęło się zastanawiać, jak zalozyc sklep internetowy. Nie będziemy w tym poradniku omawiać pomysłu na to, co możesz sprzedawać, ani skąd brać towar. Nasze porady dotyczą etapu, gdy już wiesz, co, ale nie wiesz jak sprzedawać. Jednak, jeżeli nie wiesz, jaki sklep internetowy otworzyć, przytoczymy tylko kilka przykładów, które w ostatnich dniach widzieliśmy:

 • kawiarnia otwiera mini sklep internetowy, gdzie można kupić tort
 • szkoła tańca otwiera sklep z gadżetami ze swoim logo
 • konsultant biznesowy sprzedaje jak produkt godzinę swojej konsultacji
 • nauczyciel angielskiego sprzedaje kurs językowy jak produkt
 • krawcowa sprzedaje ręcznie szyte maseczki na twarz

To tylko kilka przykładów, pokazujących, że w internecie produktem może być wszystko. Za tymi przykładami niestety nie idzie jakość realizacji. Sklepy stawiane są na subdomenie, linki do nich znajduje się gdzieś w dziale aktualności, a jedyna dostępna metoda płatności to tradycyjny przelew, który idzie dwa dni. Jeżeli masz już konkretny pomysł, co chesz sprzedawać, my pomożemy Ci, jak otworzyc sklep internetowy. Poniżej znajdziesz porady, które pozwolą Ci uniknąć częstych błędów i tym samym zbudować skuteczny sklep internetowy. Zobacz, jak otworzyć sklep krok po kroku.

Najlepsze darmowe narzędzia SEO Zobacz naszą listę!

 

Czy muszę płacić za domenę i hosting, aby założyć sklep internetowy?

To właściwie dosyć zaawansowane pytanie, bo o ile większość osób początkujących rozumie konieczność zakupu domeny, hosting jest już bardziej zaawansowanym terminem. Zacznijmy od wyjaśnienia tych pojęć:

 • domena - to adres Twojej strony lub sklepu internetowego; jeśli planujesz sprzedaż w Polsce śmiało wybierz domenę .pl, a jeśli wiesz, że chcesz docierać za granicę, lepiej zdecyduj się na .com; nazwa domeny nie ma dużego znaczenia - powinna być w miarę krótka i łatwa do zapamiętania, powtórzenia (jeśli za każdym razem musisz literować klientom nazwę domeny, coś jest nie tak;
 • hosting - przestrzeń, w której możesz zamieścić swoją stronę (i to niejedną); hosting dla sklepów internetowych powinien uwzględniać dużych ruch, ale na początek możesz wybrać najniższy pakiet i zwiększyć go z czasem. Więcej o tym, jak wybrać hosting znajdziesz w tym artykule "Jaki hosting dla sklepu wybrać?"

 

Na jaki koszt się przygotować? Ceny domen i hostingów dla sklepu internetowego.

Dobra wiadomość jest taka, że bez względu na to, jaki sklep internetowy otworzyć planujesz, łatwo znajdziesz ofertę domeny za 0 zł przez pierwszy rok, czy nawet 2 lata. Hosting natomiast to koszt, który w najniższym pakiecie zamkniesz w kilkudziesięciu złotych. Na start, gdy otwierasz pierwszy sklep internetowy, 100 zł jest wystarczające i jeszcze zostanie Ci na dobrą pizzę :)

Możesz natknąć się na oferty stron bezpłatnych. Są one dostępne na subdomenie, mają reklamy i sporo ograniczeń. Dla studenta, ucznia, początkującego blogera takie oferty są w porządku. Jednak, gdy poważnie myślisz o otwarciu sklepu i rozwoju w branży ecommerce, to już nie są rozwiązania dla Ciebie. Jeśli chcesz otworzyć sklep internetowy, zainwestuj we własną domenę i hosting. 

 

Jak wybrać platformę e-commerce? Płatne czy bezpłatne rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Dobra platforma to taka, która po pierwsze jest prosta w obsłudze nawet dla kogoś, kto pierwszy raz widzi panel administracyjny, ma duże możliwości edycji sklepu bez znajomości programowania, nie wymaga płacenia za każdą zmianę, czy za tak oczywiste funkcje jak wdrożenie płatności online, integrację z Allegro czy też wdrożenie marketingu internetowego. Słowem, gdy otwierasz sklep internetowy, nawet pierwszy raz, platforma e-commerce powinna być dla Ciebie wsparciem, a nie kulą u nogi.

inforgrafika 2019 widoczni platformy ecommerce

 

 

 

Woocommerce - bezpłatny system dla sklepu internetowego na Wordpressie

Jak otworzyć swój sklep internetowy za darmo? Wybór systemów jest szeroki, a te rozwiązania e-commerce, które są bezpłatne, mogą niestety w praktyce wiązać się z kosztami dla początkujących sklepów internetowych. Do takich rozwiązań należy Woocommerce, czyli wtyczka do prowadzenia sklepu na Wordpressie. W teorii darmowa, w praktyce za wiele trzeba zapłacić. To rozwiązanie ma sens, gdy nie myślisz o skalowaniu swojego sklepu i stanowi on niewielki procent Twojego biznesu. Dla kogo będzie odpowiedni? Dla blogera, który ma w sprzedaży swoją książkę, kilka gadżetów czy też kurs online. Przy takiej liczbie produktów i jednocześnie prowadzeniu bloga na Wordpressie rewolucja jest faktycznie zbędna. Woocommerce do skutecznego prowadzenia sklepu będzie wymagało wykupienia paru wtyczek, m.in. do płatności, wyboru dostawy czy chociażby zbierania subskrybentów newslettera. Plus jest taki, że jeśli ktoś już prowadzi blog i korzysta z grafiki dostosowanej do e-commerce, nie ma kosztów związanych z wyglądem sklepu. Jeśli jednak nie jesteś blogerem, możesz mimo wszystko zdobyć bezpłatną grafikę dla swojego sklepu. Nie będzie wyszukana, ani oryginalna, ale zakładamy, że sklep nie jest Twoim priorytetem.

 

 

Inne bezpłatne platformy e-commerce. Na czym postawić sklep internetowy?

 • PrestaShop - bezpłatne rozwiązanie, które można rozbudowywać dzięki pluginom i dodatkom, warto jednak przygotować się w tym zakresie na wydatki, bo wiele z nich jest płatnych; w naszym zestawieniu platform e-commerce PrestaShop została uznana za przyjazną platformę dla pozycjonowania
 • Magento Open Source - przyjazne dla użytkowników rozwiązanie, które na początku jest wystarczające w formie bezpłatnej (jest mnóstwo funkcji i wcale nie trzeba wtyczek), z czasem, gdy rozwiniesz swój sklep, możesz zainwestować w płatną wersję.

Zaletą tych rozwiązań, poza brakiem początkowych kosztów, jest dostęp do społeczności. Są to rozwiązania open source, więc wszelkie kwestie techniczne możesz rozwiązać jedynie kontaktując się z innymi użytkownikami. Drugą stroną medalu jest to, że jednak prace nad platformami open source wymagają wiedzy programistycznej, więc wsparcie programisty może generować kolejne koszty. Są to rozwiązania chętnie stosowane przez duże firmy, które mają działy web developerów i mogą dowolnie rozwijać platformę pod swoje potrzeby. Jednak jeśli jesteś użytkownikiem, któremu obce są kwestie techniczne, brak wsparcia technicznego jest uciążliwy.

Szukasz sprawdzonej agencji SEO?
Poznaj agencję widoczni!
Skontaktuj się z nami!

 

Płatne platformy e-commerce. Na czym otworzyć sklep internetowy?

Oczywiście możesz również zainwestować w płatną platformę e-commerce. Zaletą będzie dostęp do wsparcia technicznego, pomoc w razie awarii, trudności z konfiguracją sklepu. Coraz więcej platform płatnych dostępnych jest w formacie SaaS, czyli software as a service (oprogramowanie jako usługa). Płacisz wtedy co miesiąc abonament, ale w zamian masz wsparcie techniczne i wiele innych usług w cenie. Chociaż od samego początku takie rozwiązanie generuje koszty, dla osoby początkującej może oznaczać w praktyce mniej pracy, mniej zmartwień i stresów związanych z kwestiami technicznymi.

Więcej o tym, jak otworzyć swój sklep internetowy i jak wybrać platformę w kontekście przyszłych działań marketingu internetowego znajdziesz w naszych artykułach:

Jaką platformę e-commerce wybrać?

Ranking platform sklepów internetowych pod kątem dostosowania do pozycjonowania

 

Jak zaprojektować sklep? Zlecić sklep grafikowi czy kupić gotowy szablon sklepu?

Jedną z opcji jest oczywiście zlecenie projektu sklepu grafikowi. Chociaż nie jest to tania usługa, otrzymujemy w zamian unikalny projekt, dopasowany do naszych potrzeb i celów. W tym wypadku nie ma kompromisów.

Jeżeli jednak interesuje Cię, jak otworzyć gotowy sklep internetowy, to popularnym rozwiązaniem jest zakup gotowego szablonu graficznego sklepu. Może nie będzie unikalny, ale będzie dostatecznie dobry i przede wszystkim znacznie tańszy. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona personalizacja treści - korzystasz z gotowych rozwiązań, pól tekstowych, wymiarów grafik itp. Czy to jednak taki kłopot? Dla wielu początkujących sprzedawców zakup gotowej grafiki do sklepu jest dobrym pomysłem, bo jest tani i spełnia swoją funkcję. W internecie znajdziesz mnóstwo projektów dla takich platform jak PrestaShop, Magento czy Shopify. Dodatkowo niektóre platformy, np. Shoper oferują w pakiecie swoim klientom dostęp do różnych projektów sklepów. 

Jeśli wygląda sklepu to coś, co powstrzymuje Cię przed otwarciem sklepu, jak widzisz niepotrzebnie się zamartwiasz. Takie aspekty jak logo, kolory firmowe, font czy grafiki możesz spokojnie uzupełniać w trakcie. Jednym z często popełnianych błędów początkujących jest włożenie całej energii w logotyp, zamiast w pozyskiwanie sprzedaży. Nie wpadnij w tę pułapkę ;) Skoro wiesz, jak otworzyć gotowy sklep internetowy, skup się na przygotowaniu ciekawej, unikalnej treści. 

1. zalando filtry produktow widoczni

 Źródło: zalando.pl

 

 

Jak zaprojektować strukturę sklepu?

Jeśli nie wiesz, jak stworzyć sklep internetowy, który będzie przejrzysty dla użytkownika, zacznij od lektury klasyka gatunku “Nie każ mi myśleć”. Dzięki niej zrozumiesz, że albo ułatwisz życie klientowi, albo on sobie je sam ułatwi - uciekając do konkurencji. Idąc tym tropem zaplanuj dobrze kwestię funkcjonalności i użyteczności sklepu. Jeśli dobrze wybrałeś szablon sklepu, możesz założyć, że projektant uwzględnił dobre praktyki projektowania UI/UX. A jeśli masz wątpliwości, zwróć uwagę na to by:

 • sklep posiadał menu z kategoriami, które są zrozumiałe dla klienta
 • menu nie było zbyt drobiazgowe i tym samym nie powodowało problemów z podjęciem decyzji
 • sklep posiadał możliwość sortowania i filtrowania produktów
 • sklep posiadał dobrze działającą wyszukiwarkę wewnętrzną z podpowiedziami
 • na stronach produktowych znajdowały się podpowiedzi podobnych, komplementarnych lub najlepiej sprzedających się produktów

Celem takich działań jest ułatwienie klientowi odnalezienia najlepszego produktu. Dlatego zastanawiając się, jak zalozyc sklep internetowy, możesz przeanalizować giganty na rynku e-commerce, aby zrozumieć, w jaki sposób kategoryzują produkty, jakie cechy produktów umieszczają w filtrach i jak wyglądają kategorie. Oczywiście to, że ktoś wdrożył określone rozwiązanie, nie oznacza automatycznie, że jest ono dobre dla Twojego sklepu. 

Podsumowując kwestie struktury: jej zadaniem jest ułatwić klientowi dotarcie do szukanego produktu, nie możesz więc wrzucić wszystkich produktów na jedną stronę i liczyć, że ktoś będzie scrollował i przeglądał 100 produktów z różnych kategorii. 

 

2. szablony ecommerce widoczni

 Źródło: themeforest.net

 

Jak klienci mi zapłacą?

Jeśli planujesz podać numer konta z nadzieją, że Twoi zabiegani klienci będą mieli ochotę uzupełniać tradycyjny przelew, to przemyśl to:

 • ulubioną formą płatności Polaków są szybkie płatności
 • najmniej chętnie korzystamy z płatności kartą w internecie

Warto więc zainteresować się takimi rozwiązaniami jak PayU, DotPay, Przelewy24 - w zasadzie dają one nieograniczone możliwości, bo pozwalają klientom na płatność w taki sposób, jaki lubią: poprzez bankowość elektroniczną, BLIKiem lub kartą. 

Oczywiście systemy te pobierają prowizję i często również jednorazową opłatę za rejestrację, jednak gwarantują wygodę i przede wszystkim przelew jest natychmiastowy i tym samym realizacja zakupów u Ciebie będzie również natychmiastowa. Przy tradycyjnym przelewie czekasz na zaksięgowanie płatności, co wpływa na czas realizacji zamówienie i na doznania klienta. Większość platform e-commerce ułatwia wdrożenie płatności tego typu w sklepie. Koszty płatności internetowych musisz uwzględnić konstruujące ceny w sklepie - prowizje wynoszą około 2% od transakcji. Różnią się także w sklepach z dużymi obrotami.

Koszty szybkich płatności są dla Ciebie za wysokie? Masz już zaplanowane, jaki sklep internetowy otworzyć i wiesz, że nie będą to powszechnie popularne produkty? Są sklepy, które sprzedają niszowe produkty, docierają do małej, ale lojalnej grupy odbiorców i dobrze sobie radzą z przelewem tradycyjnym. Możesz tak zacząć, ale weź pod uwagę, że może to utrudniać zwiększanie sprzedaży na dłuższą metę.

 

3. formy platnosci widoczni

 Źródło: pakamera.pl

 

Jak wysłać towar?

To kolejna kwestia, którą warto dobrze przemyśleć na etapie planowania, jak otworzyc sklep internetowy. Nie warto ograniczać się do najtańszych rozwiązań. Będą klienci, którzy zdecydują się na najtańszą przesyłkę, ale i tacy, którzy po złych doświadczeniach wybiorą raczej droższą, ale od firmy, która się sprawdza. Co klient, to inne predyspozycje. Warto więc dać wybór odnośnie firmy kurierskiej i uwzględnić formy dostawy polegające na odbiorze osobistym czy to z Paczkomatów, czy też punktów odbioru. To wygodne rozwiązanie dla klientów, których nie ma na miejscu. Sklepy, które mają salony stacjonarne dają także możliwość odbioru zakupów w sklepie.

Wysyłka towaru to rozległy temat, któremu można poświęcić osobny artykuł. Jednak w poniższych punktach zawarliśmy kwestie, które wpływają na zadowolenie klienta i zwiększają szanse na jego powrót:

 • duży wybór form dostawy towaru
 • skuteczne zabezpieczenie przesyłki (rosnące znaczenie ma obecnie aspekt ekologii, ograniczania folii przy pakowaniu)
 • estetyczne zapakowanie towaru
 • szybka dostawa (standardem jest 24-48h)
 • informowanie o etapie wysyłki (kompletowanie, nadanie, gotowe do wydania itp.)

Zauważ, że jakość obsługi firmy kurierskiej w dużej mierze będzie rzutowała na opinię o Twoim sklepie, chociaż to nie Ty odpowiadasz za opóźnienia, błędy w dostawie czy, tak irytujące, zostawianie przesyłek i sąsiadów. Wybierz więc firmy, które będą wzmacniać Twój wizerunek, a nie psuć go. Pamiętaj, że planując, jak zalozyc sklep internetowy, warto dbać o profesjonalizm każdego aspektu Twojej działalności. 

4. opcje wysylki widoczni

 Źródło: ezebra.pl

 

Jak wypromować swój sklep internetowy?

Planując od podstaw sklep internetowy - jak założyć, zoptymalizować sprzedaż, przygotować treść - nie można zapomnieć o promownaiu. Powyżej poruszyliśmy kwestie, które nurtują początkujące osoby w branży handlu internetowego. Otworzyć sklep internetowy - brzmi łatwo, a jednak to właśnie na początku czeka nas najwięcej pracy i wydatków. Sklepów powstaje tak dużo, że nieodłącznym wydatkiem są działania promocyjne: pozycjonowanie, pozycjonowanie sklepu, reklamy Google Ads, reklamy na Facebooku, aktywność w mediach społecznościowych, content marketing i wiele innych. Tylko poprzez reklamę i marketing możesz docierać do coraz większej grupy odbiorców. Więcej na ten temat przeczytasz w ARTYKULE :

Jak wypromować sklep internetowy?

 

6. google shoppping widoczni

 Google Shopping

 

Podsumowanie

Prowadzenie sklepu internetowego to wymagający biznes, ale wcale nie jest powiedziane, że nie możesz spróbować swoich sił, niskim nakładem pracy i kosztów. Wiesz już, jak stworzyć sklep internetowy bez niczyjej pomocy, powyższe podpowiedzi są skierowane właśnie do osób, które nie mają doświadczenia w sprzedaży internetowej. Możesz nawet dziś otworzyć swój pierwszy sklep z kilkoma produktami, które stanowią jedynie uzupełnienie Twojej oferty. Jeśli zadbasz o hosting, domenę, odpowiednią platformę i rozwiązania, które ułatwiają zakupy u Ciebie, być może za jakiś czas sklep stanie się Twoim głównym źródeł przychodów. A z całą pewnością będzie bezpieczną przystanią w czasie pandemii i zamrożenia gospodarki. 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak szybko otworzyć sklep internetowy? Niezbędnik początkującego.

Średnia ocen użytkowników4.48 na podstawie 119 głosów

UDOSTĘPNIJ