Jak zwiększyć szybkość ładowania się strony?

szybkosc ladowania strony

 

Czas ładowania się strony wymieniany jest jako jeden z czynników rankingowych. Jednak znacznie istotniejszym powodem, aby przyspieszyć działanie strony internetowej jest komfort użytkowników. Coraz częściej korzystają wyłącznie ze smartfonów i oczekują, że strona załaduje się szybko i poprawnie. Co możesz zrobić, aby nie nadszarpnąć cierpliwości swoich użytkowników? Zobacz jak przyspieszyć swoją stronę internetową. 

 

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami?
Mamy ponad 200 pozytywnych opinii w Google.
Skontaktuj się z nami!

Jak sprawdzić szybkość strony?

Nie wiesz, czy Twoja strona jest szybka, czy powolna? Przyjęło się, że badamy wskaźnik PageSpeed, czyli czas potrzebny do załadowania się treści strony. Z szybkością działania strony wiążą się również inne pojęcia, np. Time to First Byte, który pozwala określić szybkość odpowiedzi serwera i nie musi wcale korelować ze wskaźnikiem Page Speed. Jak sprawdzić szybkość strony? Aby przekonać się, jak szybko ładuje się nasza strona, warto sięgnąć po narzędzia. Jest ich wiele, ale do najpopularniejszych należą z pewnością:

  • Google PageSpeed Insights - bezpłatne narzędzie Google, które jednak bywa niedoskonałe, więc do uzyskania najbardziej zbliżonego z rzeczywistością wyniku, warto przeprowadzić kilka testów szybkości strony i odrzucić te wyniki, które są skrajnie złe i skrajnie dobre. 
  • Test My Site - strona Google, na której można sprawdzić szybkość strony, wybierając lokalizację oraz dostęp do sieci 3G lub 4G. Narzędzie ocenia czas ładowania się strony powyżej 3 sekund jako powolny. Warto zastosować to jako punkt odniesienia i dążyć u siebie do skrócenia czasu ładowania się właśnie poniżej 3 sekund. Chociaż gdy o tym myślimy, wydaje się to i tak bardzo krótkim czasem! A jednak wymaganie użytkowników rosną z roku na rok.
  • Pingdom - to narzędzie można uzyskać w formie płatnej, a bezpłatnie pozwala na przeprowadzenie testu szybkości dla strony w danym regionie. Do wyboru mamy kilka lokalizacji, wybieramy najbliższą do lokalizacji swojego serwera i otrzymujemy wynik. Podobnie jak z Google PageSpeed warto przeprowadzić kilka takich testów szybkości ładowania strony, aby mieć pewność, że wynik nie został zafałszowany.
  • GTMetrix - jest to przykład narzędzia, które wymaga rejestracji użytkownika, ale pozwala też sprawdzić szybkość strony przy założeniu wybranej lokalizacji, przeglądarki, urządzeń i innych zmiennych. Taki raport jest bardziej szczegółowy i pozwala namierzyć problemy specyficznej grupy użytkowników strony. Narzędzie posiada wiele funkcji i umożliwia analizę szybkości strony na przestrzeni czasu. Zaawansowane funkcje są płatne, ale na bezpłatnym koncie też przeprowadzimy podstawowy test szybkości strony.

Na co warto zwrócić uwagę, robiąc test szybkości ładowania się strony? Warto przetestować stronę dla urządzeń mobilnych, bo tutaj w grę wchodzi jeszcze więcej zmiennych - zasięg, jakość internetu mobilnego, model smartfona. Zaleca się pracę nad poprawą szybkości przede wszystkim w kontekście użytkowników, którzy mają do dyspozycji najgorsze warunki - stary model smartfona, słaby internet. Poprawa dla najnowszego iPhona, z oczywistych względów jest prostsza. Tymczasem warto pochylić się nad tymi klientami, odbiorcami, użytkownikami, którzy nie mają dostępu do najnowszych technologii.

pagespeed google

 

Dlaczego warto dbać o czas ładowania się strony?

Czas ładowania się strony warto rozważyć w kontekście kilku obszarów. Po pierwsze jest niezwykle ważny dla użytkowników. Czas ładowania się strony to jeden z czynników wpływających na doświadczenia klientów. Jest szczególnie ważny dla stron, które chcemy otworzyć tu i teraz, najlepiej na smartfonie. Mogą to być np. strony do zamawiania jedzenia, sklepy internetowe, strony do zakupu biletów (w tym mpk, pkp, parkingowe), strony lokalnych firm (kontakt, adres, godziny otwarcia). Jeśli strona będzie się ładować za długo, użytkownik ja opuści, zwiększając tym samym współczynnik odrzuceń. Nie tylko o statystyki chodzi. Trudno zbudować wizerunek solidnej marki, jeśli każemy użytkownikom czekać zbyt długo na treści na stronie. Nie będą chcieli korzystać z takich stron i sklepów internetowych, ani też polecać ich innym.

Doświadczenia użytkownika nierozerwalnie wiążą się ze sprzedażą. Warto zadbać o to, by na etapie dokonywania zakupów nie doszło np. do błędu z powodu zbyt długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Warto wspomnieć, że czas ładowania się w tym wypadku może nam zepsuć firma zewnętrzna, np. jeśli korzystamy z zewnętrznych systemów płatności, które zbyt długo się ładują. Sama zauważyłam błąd wyszukiwarki paczkomatów, która na komputerze działa, ale na smartfonie niestety kompletnie się nie sprawdza - działa powoli, zawiesza się. Piszę o tych sytuacjach, bo możesz zadbać o super szybką stronę, ale końcowy efekt zostanie przyćmiony przez powolne firmy strony i aplikacje zewnętrzne. 

 

gtmetrix pagespeed

 

 

Czas ładowania się strony a pozycjonowanie

Czas ładowania się strony wymieniany jest często jako czynnik rankingowy. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że Google chce pokazywać użytkownikom strony, które dostarczają pozytywnych doświadczeń. Jednak patrząc ogólnie na wszystkie działania w zakresie SEO - przyspieszenie strony bez optymalizacji innych elementów, bez treści, bez działań off-site, nie da spektakularnych efektów. Warto zadbać o Page Speed, ale traktować to działanie jako element kompleksowych prac, a nie kluczową optymalizację w kontekście SEO. 

pingdom pagespeed

 

 

Jak przyspieszyć stronę internetową?

Możemy na wstępie zaznaczyć, że inne narzędzia i metody będą mieć do dyspozycji właściciele stron na WordPressie. Skorzystają oni z płatnych wtyczek, które przeprowadzą optymalizację strony pod względem szybkości ładowania się, za nich. To dobre rozwiązanie, jeśli ktoś nie ma wiedzy na temat edycji kodu, nie potrafi samodzielnie wdrożyć optymalizacji strony. Natomiast w przypadku innych stron niezbędne jest przeprowadzenie optymalizacji technicznej. Są też działania, które można realizować bez zaawansowanej wiedzy, aby zwiększyć Page Speed. Przyjrzyjmy się, jakie działania warto wdrożyć lub zlecić.

 

Chcesz aby Twoja strona znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania?

 

1. Optymalizacja wielkości zdjęć a szybkość strony

W zakresie optymalizacji zdjęć mamy dosyć szeroki zakres działań - od prostego zmniejszenia plików, po bardziej zaawansowane. Co warto zaplanować?

  • Optymalizacja wielkości plików - nie ma jednej recepty, więc warto testować u siebie różne rozmiary zdjęć. Nie chodzi o to, by użytkownikom pokazywać pikselozę, ale by znaleźć kompromis między jakością zdjęcia a minimalnym wpływem na czas ładowania się strony. Na różnych stronach taki optymalny rozmiar zdjęcia w pixelach może być zupełnie inny. Na pewno trzeba wystrzegać się dodawania zdjęć prosto z aparatu, który robi zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Częstym błędem jest wgrywanie dużych plików, mimo że na stronie są np. miniaturkami produktów. Warto wgrywać takie zdjęcia, jakie maksymalnie potrzebujesz na stronie.
  • Optymalizacja jakości plików - pliki graficzne warto zapisywać w formacie jpg, który zmniejsza jakość zdjęć, poprzez odrzucenie niektórych informacji o pliku. Pliki w formacie png są większe, więc poza sytuacjami, w których musimy zapisać coś na przezroczystym tle, lepiej zastosować jpg. Przy zapisywaniu plików warto również zwrócić uwagę w programach do edycji grafiki na opcję zmniejszenia jakości. Takie funkcje ma wiele sztandarowych programów graficznych, także bezpłatne. 
  • Nowoczesne formaty zdjęć - Google promuje obecnie stosowanie nowoczesnych formatów zdjęć, które są jeszcze efektywniejsze w zakresie zmniejszania wielkości bez utraty jakości pliku, takie jak WebP i HEIC.

 

2. Poprawa odpowiedzi serwera przyspieszy czas ładowania strony

Czasami długi czas ładowania się strony związany jest z serwerem. W pierwszej kolejności upewnij się, że korzystasz z serwera adekwatnego do wielkości swojej strony, ruchu i typu biznesu. Inny serwer będzie wystarczający dla lokalnej strony wizytówki, a inny dla sklepu internetowego, który ma 10 tysięcy produktów i w dodatku intensywne akcje promocyjne, przyciągające dużą liczbę osób, w którym czasie. Zdarza się, że serwer wydaje się odpowiedni aż do czasu takiej akcji promocyjnej. Zauważyłam, że wielu blogerów, którzy decydują się sprzedawać coś po raz pierwszy, np. swój kurs lub ebook niedoszacowuje potrzeb serwerowych, skutkiem czego planowane otwarcie sprzedaży kończy się awarią strony i setkami niezadowolonych i rozczarowanych klientów. 

Jeśli masz pewność, że korzystasz z najlepszego serwera dla swojego typu biznesu, możesz wprowadzić kilka działań, najlepiej na stałe. Chodzi o pracę na poziomie kodu strony, aby serwer nie miał problemów z jego odczytaniem. Są to działania takie jak:

  • minifikacja kodu - usunięcie wszelkich zbędnych wolnych przestrzeni w kodzie, np. pustych wersów pomiędzy akapitami, które miały ułatwić programiście pracę z kodem. Dla serwera to tylko dodatkowa, nieefektywna praca w odczytywaniu kodu.

  • usunięcie zbędnych skryptów - upewnij się, że wszystkie skrypty są Ci nadal potrzebne, może niepotrzebnie opóźniają ładowanie się strony, a Ty nawet nie pamiętasz, że je masz. Są to wszelkie wtyczki, formularze, okienka wyskakujące i inne elementy dodatkowe na stronie.

  • caching - użytkownicy, którzy odwiedzili Twoją stronę wcześniej, mają w przeglądarce zapisaną jej statyczną wersję, co znacznie przyspiesza ładowanie. Ręczna zmiana ustawień cachingu to już zaawansowana praca, którą możesz zlecić administratorowi strony, programiście, czy inne osobie z wiedzą programistyczną. A jeśli masz stronę na Wordpressie wystarczy dobra wtyczka, np. W3 Total Cache.

mobile site speed

 

 

Szybka strona internetowa - co zrobić?

Warto wiedzieć, jak zwiększyć szybkość ładowania się strony, ale wiele efektywnych działań wymaga zaawansowanej wiedzy. Jeśli masz stronę na Wordpressie, z pomocą przyjdą Ci wtyczki, które optymalizują stronę. Sam możesz zadbać o wielkość zdjęć i wybór właściwego formatu. Szybkość strony jednak zależna jest także od tego, jaki wybierzesz serwer i niekiedy jedyny sposób, aby przyspieszyć stronę, to zmienić serwer na lepszy. Warto podjąć działania przyspieszenia strony, gdyż w pierwszej kolejności zwiększają komfort użytkowników i zapewniają pozytywne doznania z korzystania ze strony. A SEO? To również dobry powód, ale samo przyspieszenie strony nie pozycjonuje jej w top 10.

 FAQ - pytania i odpowiedzi

 1. Co to jest szybkość strony?

Szybkość strony to jeden z czynników rankingowych Google. Jest nim suma czasu w jakim ładuje się zawartość danej witryny.

2. Dlaczego warto zadbać o szybkość strony?

Z obserwacji i wielu lat doświadczeń możemy stwierdzić, że strony, które ładują się szybciej, osiągają wyższe pozycje w wyszukiwarce, a także lepiej konwertują. 

3.  Jak zmierzyć szybkość strony?

Jednym z narzędzi, dzięki któremu zmierzysz szybkość ładowania strony jest bezpłatne Page Speed Insights. Dzięki niemu zmierzyć prędkość zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobile

4. Ile powinien wynosić czas ładowania strony?

Według badań 40% internautów opuszcza strony, które ładują się dłużej niż 3 sekundy. Warto więc zadbać o to, aby nie przekroczyć tego czasu i zatrzymać użytkowników na swojej stronie.

5. Co może być przyczyną wolno działającej strony?

Najczęściej są to zbyt duże rozmiary zdjęć, blokujący renderowanie kod JavaScript, za duży CCS i HTML, czy za długi czas odpowiedzi serwera.

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć szybkość ładowania się strony?

Średnia ocen użytkowników4.91 na podstawie 148 głosów

UDOSTĘPNIJ