10-krotny wzrost liczby zapytań miesięcznie. Case study skutecznego CTA

Sprzedaż przez stronę internetową, która nie jest e-sklepem bywa trudna do zmierzenia. Klienci mogą traktować stronę jak katalog produktów online, kontaktować się telefonicznie lub w najgorszym razie rezygnować z kontaktu. Jak zmotywować użytkowników, aby korzystali z zapytań przez formularz online i tym samym generowali sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej? Odpowiedzią jest optymalizacja konwersji.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Od wielu miesięcy prowadziliśmy prace nad techniczną optymalizacją strony klienta z branży urządzeń grzewczych, FIRE-PRO. Firma działa od lat na rynku lokalnym, prowadząc sprzedaż w salonie w Poznaniu. Strona internetowa z założenia nie pełni roli transakcyjnej – nie ma możliwości zakupu online. Prace nad nią polegały m.in. na poprawie błędów w kodzie strony, optymalizacji meta-tagów, budowie struktury linków wewnętrznych, zwiększeniu pagespeed, optymalizacji nagłówków, usunięciu duplikatów wewnętrznych. W efekcie strona awansowała w wynikach wyszukiwania na średnio i nisko konkurencyjne frazy. Z uwagi na zakończenie sezonu w branży nie przełożyło się to jednak na większą liczbę zapytań. Kolejnym krokiem była więc optymalizacja konwersji.

Jak ułatwić życie klientom? Przeprowadź optymalizację użyteczności!

Rozpoczęliśmy od analizy strony z punktu widzenia potencjalnego klienta. Naszą uwagę zwróciło kilka utrudnień dla klientów. Z pozycji karty produktu, klient musiał przejść na podstronę „kontakt”, aby złożyć zapytanie na wybrany produkt. Co więcej, na karcie produktu nie było zachęty do takiego działania, więc klient musiał sam zdecydować o skorzystaniu z zakładki „kontakt”. Sama strona kontaktowa, chociaż wyposażona w formularz kontaktowy, nie wyglądała przystępnie. Styl formularza sprawiał, że nie był widoczny na tle strony i nie wzbudzał zaufania.

Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu przycisków CTA oraz skróceniu drogi klienta z karty produktu do okna z formularzem. Wdrożyliśmy takie kroki jak:

  • dodanie w nagłówku strony elementów CTA (numer telefonu i przycisk "wyślij zapytanie" prowadzący do formularza typu pop-up)
  • dodanie w stopce elementu CTA (przycisk "wyślij zapytanie" prowadzący do formularza typu pop-up)
  • dodanie na karcie produktu elementu CTA (przycisk "zapytaj o cenę" prowadzący do formularza typu pop-up, automatycznie załączający z karty do formularza nazwę produktu, którego dotyczy zapytanie)
Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?
  • stworzenie formularza pop-up

Wszystkie powyższe zmiany optymalizacyjne zostały wprowadzone na stronę po zakończeniu sezonu sprzedażowego. Tym bardziej cieszą spektakularne efekty, jakie osiągnęliśmy w ten sposób.

 

Wzrost liczby konwersji po sezonie? To możliwe!

W efekcie optymalizacji konwersji odnotowaliśmy olbrzymi wzrost liczby zapytań z internetowego formularza kontaktowego. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przyszło 21 zapytań online. Dla porównania w całym roku 2016 było tylko 16 zapytań z formularza kontaktowego.

 

Wykres przyrostu liczby zapytań miesięcznie

Od początku gromadzenia danych o liczbie konwersji, od lutego 2014, przyszło łącznie 71 zapytań, z czego wynika, że zapytania z ostatnich 2 miesięcy stanowią aż 30% ogólnej liczby zapytań online od 2014 roku!

Warto podkreślić, że zapytania złożone przez formularz online stanowią tylko część zapytań od klientów – kontakt nawiązywany jest także mailowo, telefonicznie oraz poprzez wizytę w sklepie stacjonarnym. Prognozujemy dalszy wzrost liczby zapytań co miesiąc. To kolejny w naszym portfolio przykład strony, który udowodnia, że chociaż strona nie jest sklepem online – może skutecznie sprzedawać.

Autor
michal
Michał Borzyszkowski

Michał ceni branżę SEO za to, że cały czas się rozwija i dostarcza nowe możliwości. Sam chętnie odkrywa nowe metody na pozycjonowanie stron i trzyma rękę na pulsie, sięgając każdego dnia po zagraniczną prasę i czytając blogi SEO. W pracy nigdy się nie nudzi, a najbardziej motywują go sukcesy klientów.

Jego hobby to gry komputerowe, TV, film, tematyka sci-fi, a latem – jazda na rowerze.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
co to jest ux blog widoczni
Co łączy User Experience i SEO? Sprawdź, jakie elementy User Experience wdrożyć na swojej stronie, a...
Zobacz więcej
kluczowe wskazniki efektywnosci pozycjonowania
Poznaj kluczowe wskaźniki efektywności do analizy pozycjonowania, Google Ads i content marketingu + ...
Zobacz więcej
6 zasad optymalizacji tresci widoczni blog
Zdecydowałeś się na pozycjonowanie, żeby zwiększyć ruch i konwersje na swojej stronie, ale nie wszys...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
10-krotny wzrost liczby zapytań miesięcznie. Case study skutecznego CTA
Średnia ocen użytkowników 3.73 na podstawie 77 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO