10 sposobów na content marketing, który sprzedaje

reading book

Aby tworzyć skuteczny i angażujący marketing treści (ang. content marketing), nie potrzebujesz dwudziestoosobowego zespołu specjalistów, a twoja firma nie musi być międzynarodową korporacją. Wystarczy odrobina kreatywności i zaangażowania, by pokazać odbiorcom, że jeśli poświęcą chwilę swojego cennego czasu, by posłuchać, przeczytać lub zobaczyć, co masz im do powiedzenia, to coś na tym zyskają.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Najczęstsze błędy w content marketingu! Wideo

 

 

Zobacz wywiad LIVE z ekspertem widoczni

Poniżej prezentujemy dziesięć form, które pomogą Ci w tworzeniu skutecznej strategii content marketingowej:

 

1. Artykuł blogowy

Jedna z najpopularniejszych form content marketingu, coraz częściej spotykana na stronach firmowych. Dobrze poprowadzony blog, koncentrujący się na tematach związanych - niekoniecznie ściśle - z działalnością firmy, nie tylko przyciągnie nowych odbiorców, ale też pozwoli na budowanie wizerunku przedsiębiorstwa jako specjalisty w danej dziedzinie. Możliwości tworzenia tekstów są w zasadzie nieograniczone - od poradników, przez newsy z branży, po obszerne case studies. Zawartość i forma bloga zależą tylko od Ciebie - warto, żeby miały swój własny charakter i dobrze współgrały z tożsamością firmy.

 

2. Artykuł ekspercki

To forma wymagająca więcej pracy. Artykuł ekspercki powinien maksymalnie wyczerpać temat, którego dotyczy - w taki sposób, aby odbiorca po przeczytaniu go nie szukał już informacji w internecie, ale miał poczucie, że uzyskał odpowiedź na swoje pytanie. Artykuł ekspercki może być dłuższy, niż standardowy wpis na blogu, jednak jego forma musi być przystępna dla odbiorcy, tak by nie odczuł on znudzenia w trakcie czytania - lepiej unikać specjalistycznych wyrażeń i długich definicji, a skoncentrować się na obrazowych porównaniach i przykładach z życia.

 

3. Newsletter

Dobry newsletter to nie tylko informacje o nowych promocjach. To także newsy z życia firmy (nagrody, udziały w konferencjach), nowe artykuły na blogu i ciekawostki branżowe. Dobrze, żeby subskrypcja łączyła się również z jakąś wartością dodaną - może to być kod rabatowy do sklepu, darmowy e-book lub dostęp do unikalnych treści i promocji. Sam prezent jednak nie wystarczy - aby newsletter przynosił efekty w postaci konwersji, musi być regularny, spersonalizowany i - co najważniejsze - interesujący.

resizedimage900675 blog widoczni seo1 3

 

4. Wywiad

Wywiad z interesującą dla Twojej branży osobą to jedna z ciekawszych form promocji. Przykładowo - jeśli jako firma promujesz nowo przetłumaczoną grę planszową, wywiad z jej twórcą świetnie wpisze się w strategię content marketingową. Sposób, w jaki przeprowadzisz wywiad - czy będzie to artykuł, czy też wideo - zależy już od Ciebie. Aby jeszcze bardziej zaangażować odbiorców, możesz wcześniej zapowiedzieć takie spotkanie i poprosić o przykładowe pytania.

 

5. Webinar

Webinar to rodzaj internetowego seminarium - doskonałe narzędzie szkoleń. Jeśli nie boisz się występów przed kamerą, możesz w ten sposób zorganizować internetowe spotkanie ze swoimi odbiorcami, podczas którego podzielisz się wiedzą, a oni będą mogli zadawać pytania głosowo lub w formie czatu.

 

6. Wideo

Wideo to forma, w której specjalizują się duże marki, ale to wcale nie znaczy, że mała firma nie może z niej skorzystać. Wideo to nie tylko spot reklamowy - może to być również zapowiedź jakiegoś wydarzenia, relacja na żywo czy wspomniany wcześniej wywiad. Jeśli jednak zapragniesz stworzyć właśnie spot reklamowy, pamiętaj o storytellingu, czyli opowiedzeniu odbiorcy jakiejś historii, która go zaangażuje i wzbudzi w nim emocje. Dzięki temu zapamięta Twoją markę na dłużej.

 

Chcesz skorzystać z kampanii reklamowych w sieci wyszukiwania? Zobacz naszą ofertę

 

 

resizedimage900675 blog widoczni seo28

 

7. Podcast

Podcast to kolejny sposób na przekazanie odbiorcy wartościowego contentu. To coś jak artykuł na blogu, wywiad lub webinar - tylko stworzony w formie pliku audio. Podcasty trafią w gusta odbiorców, którzy nie mają czasu na oglądanie wideo czy czytanie długich tekstów, dużo jeżdżą samochodem lub lubią posłuchać czegoś w pracy. To świetne narzędzie szkoleniowe, ale również rozrywkowe.

 

8. Infografika

Dobrze skonstruowana infografika pozwala na znacznie szybsze przyswojenie treści. Odbiorcy uwielbiają statystyki, wykresy oraz liczby i łatwiej im zrozumieć dane, jeśli są przekazane w formie obrazowej, a nie umieszczone w tekście. Rzadko który internauta zdecyduje się na czytanie długiego artykułu, jeśli zamiast tego może spojrzeć na infografikę, na której wyszczególnione zostały najważniejsze informacje. Dlatego najlepiej jest połączyć te dwie formy - stworzyć tekst, który uzupełniony będzie obrazem zawierającym najważniejsze informacje.

 

9. Konkurs

Wartościowy konkurs to taki, który zaangażuje odbiorców, sprowokuje ich do kreatywności, ale zarazem nie odstraszy wymaganiami. To świetna szansa na zainteresowanie marką nowej grupy osób. Pamiętaj jednak o tym, że decydując się na tę formę, musisz jasno określić zasady jej funkcjonowania, aby później uniknąć niedomówień i kontrowersji związanych z przyznaniem nagród. Dodatkowo, jeśli publikujesz konkurs w mediach społecznościowych, musi on również spełniać wymagania danej platformy - przykładem może być Facebook, który posiada własny regulamin dotyczący organizacji konkursów.

 

10. Social media

Social media to przede wszystkim narzędzie, za pomocą którego możesz udostępnić odbiorcom wszystkie wyżej wymienione formy content marketingu. Ale nie tylko - na Twitterze, Facebooku czy Instagramie również możesz tworzyć wartościowe treści, w zależności od platformy krótsze lub dłuższe, tekstowe lub obrazowe. Warto dbać o to, by treści te pojawiały się w miarę równomiernie na wszystkich kanałach - dzięki temu masz szansę za każdym razem dotrzeć do nieco innej grupy odbiorców, a przy odrobinie wysiłku zbudować wśród nich zaangażowaną i aktywną społeczność.

 

Wybór jednej z form content marketingu nie wystarczy - jeśli treść nie jest interesująca, użytkownicy nie będą się nią dzielić ani do niej wracać. Pamiętaj więc, by, pracując nad strategią marketingową firmy, brać pod uwagę przede wszystkim to, co dla odbiorcy jest użyteczne i atrakcyjne.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
10 sposobów na content marketing, który sprzedaje

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 114 głosów

UDOSTĘPNIJ