Trendy SEO na 2019 r. - prognozy 20 Praktyków marketingu internetowego

widoczni trendy seo 2019

Co czeka nas w SEO w 2019 roku? Podobnie jak w zeszłym roku zaprosiliśmy do współtworzenia artykułu 26 praktyków SEO ze znanych agencji w Polsce. Zapytaliśmy ich, jak oceniają 2018 rok w branży SEO oraz co pozycjonerom przyniesie 2019 rok. Co nam powiedzieli i czy Google w ogóle jeszcze zaskakuje? O tym poniżej w wypowiedziach ekspertów SEO z całej Polski.

Damian Sałkowski, Senuto

 

Damian Sałkowski - CEO Senuto. Mistrz Polski SEO A.D. 2013. Od kilku lat realizuje projekty z zakresu marketingu internetowego dla dużych (PZU, Microsoft, Hochland, Zumi.pl, Sage czy IKEA) i małych przedsiębiorstw, także na rynkach zagranicznych.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

W zasadzie w 2018 roku nie było wielkich zaskoczeń. Był to rok dość spokojny dla branży SEO.

Jeśli miałbym jednak wybrać, to branżę zaskoczył najbardziej „medic update”, który dotknął strony YMYL (your money your life). Bardzo wiele witryn opierających swoją widoczność o treści w w/w kategoriach odczuło skutki tej aktualizacji. Daleko jednak tym zmianom do zmian, jakie niosły za sobą takie aktualizacje jak pingwin czy panda.

Sam też nie przewiduję, aby Google kiedykolwiek wprowadzał tak duże aktualizacje algorytmu mając do dyspozycji RankBrain i machine learning – aktualizacje staną się punktowe.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Z perspektywy realizacji usług czekam na trend „data science SEO”. Jeśli chcemy rozumieć obecny algorytm wyszukiwarki musimy sięgnąć dalej niż po proste analizy. Myślę, że budowanie modeli klasyfikacji czy testy A/B w SEO staną się już w drugiej połowie 2019 dość popularne.

Z perspektywy Google jak wspomniałem wyżej nie spodziewał się spektakularnych ruchów. Te czasy odeszły. Aktualizacje będą punktowe – wymierzone w kategorię, a nawet frazę. Coraz szerzej wykorzystywany RankBrain pozwoli nam to odczuć.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Samych zmian w SEO się nie obawiam. Obawiam się zmian w metodzie i sposobie wyświetlania wyników wyszukiwania. Już w tym momencie Google pokazał wyniki wyszukiwania bez wyników zewnętrznych. Całkowicie ucina to możliwość zdobycia ruchu z takich haseł. Martwi również dążenie Google do jak największej liczby wyników typu „non click searches” – chodzi o to, aby w erze smartfonów gdzie użytkownik jest niecierpliwy i w erze wyszukiwania głosowego od razu dostawał odpowiedź na swoje pytanie, nie wchodząc nigdzie. Obecnie w USA na smartfonach aż 61% zapytań otrzymuje takie wyniki, a przez ostatnie 3 lata ta liczba wzrosła dwukrotnie.

 

Dariusz Jurek, Salestube

 

Dariusz Jurek - 11 lat w branży SEM/SEO. Jego doświadczenie poparte jest międzynarodowymi certyfikatami: Search Engine Strategy – Tampa USA oraz Bruce Clay – Advanced SEO Training w Kalifornii. Pasjonat i specjalista. Uczestnik wielu międzynarodowych szkoleń z zakresu SEO, z których implementuje najnowszą wiedzę dostosowując ją do realiów polskiego rynku. Oprócz stale uzupełnianej wiedzy prowadzi bloga, na którym regularnie opowiada, co słychać w branży.
Dariusz jest obecnie obecnie wykładowcą z dziedziny SEO w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie. W latach 2016-2017 był wykładowcą w Szkole Mistrzów Reklamy.

 

1. Największe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018.

Największym zaskoczeniem był dla mnie Google Medic Update. Dotyczył on głównie stron z zakresu zdrowia i medycyny, czyli stron YMYL (Your Money or Your Life). Niestety, jak każdy update, sprawił, że rykoszetem dostało się również wielu stronom z innych branż. Oczywiście, uderzył w wiele stron z autorytetem, jak i z kontentem niskiej jakości. Doświadczyliśmy delikatnych spadków w pozycjach artykułów pisanych przez lekarzy i specjalistów, a artykuły z giełd tekstów „różnej jakości” poszybowały na topowe pozycje na konkurencyjne frazy. I weź tu teraz wytłumacz klientowi ;) Mimo że rozpoznawanie „wartości kontentu i intencji szukającego” idzie algorytmom coraz lepiej, to Google i tak nie za dobrze rozróżnia strony niskiej jakości vs te pisane przez autorytety w swojej branży.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam…

Chciałbym, aby trendem wśród web developerów było robienie stron pod urządzenia mobilne tak, by nie spędzały snu z powiek seowcom, którzy będą musieli się z nimi mierzyć podczas ich technicznej optymalizacji. Bardzo często dostajemy do SEO nowo zakupione strony „mobile friendly”, gdzie strona ładuje się 18 sekund, zdjęcie na stronie głównej ma 10 mb, przyciski są jeden na drugim i zasoby do wyrenderowania strony są poblokowane w robots.txt. W internecie jest mnóstwo darmowych validatorów, także tych od Google, które powinny być standardowym narzędziem podczas budowania nowej strony internetowej. Niech nowym trendem stanie się regularne z nich korzystanie!

Życzyłbym sobie także, aby Google lepiej rozumiało wszelkiego typu dane strukturalne na stronach klientów i przede wszystkim częściej je prezentowało w wynikach wyszukiwania. Mimo dużej liczby kosztownych implementacji w stronach, Google cały czas bardzo „przypadkowo” wyświetla je w wynikach wyszukiwania. Dlatego też często słyszę z ust klientów głosy braku zrozumienia i rozczarowania, z którym muszę stawiać czoła. Dlatego czekam aż Google ułatwi nam wszystkim podtrzymywanie dobrych relacji z klientami, a także ich zadowolenia z proponowanych usług.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Najbardziej obawiam się, że Google źle będzie oceniać intencje idące za frazami wpisywanymi w wyszukiwarkę. W wielu przypadkach zdarzyło nam się stracić dobrze wypozycjonowaną frazę, która konwertowała i miała bardzo dobre wskaźniki jakościowe (czas spędzony na stronie, penetracje serwisu, współczynnik odrzuceń). Stało się to za sprawą tego, że Google robi swoje testy, wrzucając w Top 10 domeny z totalnie innej kategorii ew. nowe snippety. Jak co roku, zmorą będzie tracenie powierzchni wyników organicznych na rzecz Google Ads i nowych Googlowych featuresY. Z tym raczej nie wygramy i choć nie wybieram się na SEO emeryturę, mam wrażenie, że będzie coraz mniej miejsca dla nas w serpach.

 

Jarosław Dudek, External.pl i MaxRoy

Jarosław Dudek - Specjalista SEO i właściciel firmy External.pl. Od ponad 4 lat związany również z agencją MaxRoy. Pierwsze kroki w SEO stawiał już 8 lat temu, kiedy to zainteresował się marketingiem internetowym na potrzeby aktywnego uczestnictwa w programach afiliacyjnych.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Największym zaskoczeniem, a dokładniej wydarzeniem w świecie SEO w 2018 był tzw. „Medic Update”, który wstrząsnął wynikami w wielu branżach, a szczególnie w branżach związanych z YMYL (Your Money Your Life). Zaktualizowane wytyczne (Search Quality Rater Guidelines) dotyczące jakości stron, które wprowadziły nowe pojęcie definiujące jakość contentu E-A-T (Expertise, Authority, Trustworthiness) oraz wspomniany wcześniej „Medic Update” to elementy, które pokazują nam jak mocno Google stawia na jakość wyników serwowanych użytkownikom.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Ciężko wymienić jedną rzecz, na którą czekam najbardziej, ale z zaciekawieniem będę obserwować dalszy rozwój machine learningu oraz AI. Dzięki nim algorytm Google RankBrain stara się dostarczać użytkownikom najbardziej dopasowane wyniki do ich zapytania. Ciągły rozwój tych dziedzin może mocno namieszać w wynikach wyszukiwania w następnym roku.
Następnym trendem, który warto obserwować to dane uporządkowane (structured data), dzięki nim wspomniana już wcześniej sztuczna inteligencja łatwiej będzie mogła zrozumieć czego dotyczy strona i jakie informacje zawiera. W 2019 warto pochylić się nad tym zagadnieniem oraz śledzić nowe formaty takich danych jak np. wprowadzone ostatnio dane uporządkowane dla stron typu Q&A, HowTo oraz FAQPage.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Zmiany w SEO, których najbardziej się obawiam, to dalsze uszczuplanie tekstowych organicznych wyników wyszukiwania na rzecz nowych rodzajów wyników wyszukiwania oraz formatów reklamowych. Oczywiście pierwsza opcja to z jednej strony zagrożenie, a z drugiej nowe możliwości, ponieważ jest to po prostu szansa na dywersyfikacje źródeł ruchu. Jednakże druga opcja to bardzo zła wiadomość dla SEOwców, jednak można spodziewać się takich ruchów ze strony Google w celu maksymalizacji zysków z reklam.

 

Paweł Gontarek, Fabryka Marketingu

Paweł Gontarek – ma 13-letnie doświadczenie w prowadzeniu projektów SEO. Od 2011 roku Top Contributor (Najlepszy Współtwórca) na forum Google dla Webmasterów. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w IT oraz prowadzeniu projektów. O sobie: „Prowadzę bloga poświęconego branży SEO pod adresem www.zgred.pl, którego odwiedza kilkadziesiąt tysięcy internautów miesięcznie. Blog traktuje praktycznie tylko o SEO. Od listopada 2015 kieruję działem SEO w Fabryce Marketingu.”

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Największym zaskoczeniem w branży SEO w 2018 jest dla mnie rozległa aktualizacja algorytmu Google z 1 sierpnia, która była na tyle różna od poprzednich, że zdiagnozowanie przyczyn wzrostów lub spadków na pozycjach oraz ruchu organicznym stanowiło wyzwanie. Co ciekawe, po 2 miesiącach nastąpiło wycofanie zmian i większość serwisów wróciło z ruchem i pozycjami na miejsce sprzed aktualizacji.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Najbardziej czekam na pełne wdrożenie nowego Google Search Console i możliwość pozyskiwania nowych danych w Google Analytics. Spodziewam się również większego uwzględnienia ruchu mobilnego w wynikach wyszukania i tym samym jeszcze większego rozdzielenia wyników desktopowych oraz mobilnych. Chciałbym też, aby wyszukiwarka szybciej i dokładniej analizowała treści pod kątem spamu, ale to ostatnie to raczej marzenia ściętej głowy. 

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Obawiam się pełnego wdrożenia „not provided” (jest to ukrywanie słów kluczowych w statystykach narzędzia Google Analytics) do Google Analytics oraz większego ukrywania słów kluczowych dostępnych w Google Search Console, które mocno utrudni analizy. Z punktu widzenia SEO, dość istotne są też zmiany użytecznościowe w wyszukiwarce oraz w wyglądzie wyników. Obawiam się wdrożenia elementów, które pozwolą na wyświetlanie firmie Google nie czterech, a np. pięciu czy sześciu slotów płatnych oraz „zatarcie” różnic w wyglądzie pomiędzy wynikami płatnymi, a organicznymi. Znacznie skomplikuje to pozyskiwanie ruchu bezpłatnego.

 

Łukasz Rogala, SEO Consulting

 

Łukasz Rogala - konsultant SEO, właściciel firmy SEO Consulting Łukasz Rogala; doświadczenie zdobywał w działach marketingu internetowego dużych marek

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Rok 2018, a zwłaszcza jego druga połowa, to okres w którym Google zaserwowało nam stosunkowo dużo zmian, poprawek i "roll backów" w swoim algorytmie. Osoby, które w branży SEO są długo (ponad 8 lat) pamiętają, że parę lat wstecz Google także nas nie rozpieszczało - serwując sporo poprawek i sporo zmian "na porządku dziennym".

W związku z powyższym - największym zaskoczeniem jest dla mnie kult "u mnie na zielono", który wyjątkowo mocno uwidocznił się w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Zaskakuje mnie, że tak dojrzała społeczność nie poświęca czasu na dokładną analizę spadków przed wyciągnięciem wniosków - ograniczając się tylko do analizy jednego, bądź dwóch elementów w ogólnym procesie optymalizacji.

Dobrym przykładem może być (moim zdaniem niefortunnie nazwany) "Medic Update" - oczy większości specjalistów SEO zwróciły się w stronę serwisów oferujących porady i informacje dotyczące zdrowia - całkowicie pomijając to, że impact pojawiał się także wśród sklepów z elektroniką, kosmetykami oraz w branży finansowej.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Ciężko przewidzieć co będzie trendem (bo trendy w SEO są złe) - wierzę natomiast, że Google zmieniło sposób pracy i modyfikacji swojego algorytmu w stronę ciągłego doskonalenia i małych poprawek, których impact można szybko zmierzyć. Uważam, że w 2019 roku będzie jeszcze więcej modyfikacji, które mają za zadanie wybrać najlepszej jakości strony do pierwszej 10tki wyników wyszukiwania.

W dalszym ciągu pojawiać się będzie coraz więcej ofert pracy dla specjalistów SEO in-house - ponieważ firmy dostrzegają konieczność budowania struktur wewnątrz biznesu, które mogą zaplanować i pomóc w realizacji ogólnych celów przedsiębiorstwa. Nie oznacza to końca tradycyjnych agencji SEO - ich rola zmieni się jednak na bardziej consultingową, aniżeli obsługującą biznes w 100%.

Trendem będzie także Data-Driven SEO. Ponieważ algorytm będzie się zmieniał (i doskonalił) częściej - konieczne będzie wydzielenie oddzielnych jednostek R&D, które mogą stale monitorować i testować wytrzymałość algorytmu. Już teraz wiele biznesów decyduje się na wydzielenie rocznego budżetu na prowadzenie testów - na oddzielnych domenach, całkowicie niepowiązanych z głównym biznesem.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

W kontekście Google jest kilka kwestii, których się bardzo obawiam:

1. Nacisk, jaki kładzie Google na mobile (AMP, mobile-first indexing) - brakuje transparentności i jasno określonego kierunku, w którym idą zmiany SEO w tym zakresie. Google podrzuca nam ochłapy informacji, na bazie których możemy optymalizować wydajność serwisów mobile - co niejednokrotnie budzi więcej konsternacji niż daje realnego efektu.

2. Dalszego wciskania kitu przez pracowników Google w kontekście jakości linków i ich wpływu na ranking - obecnie Google utrzymuje, że radzi sobie doskonale z oceną, który link jest dobry, a który nie. Nie jest to prawda, a informacja jaką podają pracownicy Google wprowadza zamieszanie i pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi.

3. Postępująca kradzież ruchu organicznego przez Direct Answers, Zero Results itd. Pomimo początkowego benefitu dla właścicieli dużych serwisów contentowych pojawia się problem, w którym te same pozycje rok do roku dają coraz mniej wejść na stronę. Postępująca personalizacja oznacza także wahania w liczbie wyświetleń miesięcznie (ten sam content nie ma już takiego samego zasięgu jak kiedyś).

4. Coraz większej podatności na błędy ze strony Google - usunięcie Search Engine Land z indeksu w wyniku błędu to dobry przykład. Wyobraźcie sobie, ile pieniędzy straciłyby wiodące sklepy internetowe, gdyby przez pomyłkę zostały usunięte z indeksu.

Jeżeli chodzi o branże SEO (w Polsce i na świecie) - obawiam się postępującego, ślepego przekonania, że Google poradzi sobie z każdego rodzaju technologią. Myślę, że w 2019 zobaczymy jeszcze kilka głośnych "fakapów" dla dużych stron, które w pogoni za trendami będą chciały robić fajne rzeczy na trudnych technologiach opartych o Java Script.

 

Artur Bowsza, Elephate


Artur Bowsza - specjalista SEO w Elephate. Pracując nad optymalizacją witryn internetowych, skupia się na zaawansowanych zagadnieniach technicznych, związanych m.in. ze strategią crawlowania czy szybkością ładowania stron.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018…

Rok 2018 był pełen niespodzianek. Dowiedzieliśmy się wiele na temat tego, jak Googlebot radzi sobie z renderowaniem JavaScript, dostaliśmy też nową wersję Search Console. Jednak dla mnie prawdziwym szokiem były poważne błędy techniczne, popełnione przez samo Google (!) podczas uruchomienia nowej wersji usługi Google Flights. W rezultacie serwis odnotował niemal całkowitą utratę widoczności w wynikach wyszukiwania. Ten przypadek dowodzi, jak ważnym aspektem SEO jest optymalizacja techniczna.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam…

W dobie mobile first indexing niepoprawne wyświetlanie strony na smartfonach może zdecydować o zniknięciu witryny z top wyników wyszukiwania, a w 2019 roku stosowanie JavaScript w nieprzemyślany sposób wciąż może powodować problemy z indeksacją treści. Dlatego mam nadzieję, że w nadchodzących latach nasza branża przykładać będzie coraz większą wagę do aspektów stricte technicznych, takich jak renderowanie strony, budżet crawlowania, analiza logów serwera, czy choćby wydajność serwisu.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam…

Większe aktualizacje algorytmów Google pojawiają się kilka razy w roku. W 2018 roku weszło mobile first indexing, a latem miał miejsce tzw. Medic update, który również spowodował znaczące wahania widoczności witryn w niektórych branżach. W 2019 na pewno czekają nas kolejne update’y, jednak uważam, że nie powinniśmy się ich obawiać. Pamiętajmy, że zmiany algorytmów Google to też okazja, abyśmy mogli stać się jeszcze lepsi w tym, co robimy. Bądźmy zawsze na bieżąco i nie przestawajmy się uczyć!

 

Krzysztof Kilewski, Grupa TENSE

Krzysztof Kilewski – Ekspert ds. SEO w dziale Badań i Rozwoju Grupy TENSE. Czuwa nad jakością usług i opracowuje innowacyjne strategie z zakresu SEO zarówno dla firmy, jak i dla jej klientów. Do jego zadań należy optymalizacja, automatyzacja oraz doskonalenie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, a także rozwój i tworzenie nowych narzędzi.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Jednym z największych zaskoczeń mijającego roku był brak efektu "wow!" związanego z wprowadzeniem Mobile-First Index. Google od dłuższego czasu mocno podsycało atmosferę związaną w wprowadzeniem tego rozwiązania. Webmasterzy nerwowo wdrażali mobilne i responsywne wersje stron swoich Klientów, a specjaliści SEO starali się przygotować na nadchodzącą falę przetasowań w wynikach wyszukiwania. Czy na marne? Nie - wielkim wygranym pozostaje użytkownik końcowy i niewykluczone, że był to cel jaki Google chciało osiągnąć.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Zdecydowanie jest to podniesienie poprzeczki w dziedzinie technicznego SEO. Śrubowanie prędkości działania witryn, dbanie o ich bezpieczeństwo, optymalizacja skryptów JS - to wszystko dzieje się już teraz na naszych oczach. Przypuszczam, że modyfikacje i optymalizacje w duchu Data Driven czy w końcu analizy i testy z wykorzystaniem BigData jeszcze bardziej wzmocnią ten kierunek w nadchodzącym roku, a czasy w których modyfikacja nagłówka potrafiła sprawić, że strona pojawiła się w Top 10 wspominać będziemy z pewną nostalgią.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Jako specjalista SEO najbardziej obawiam się coraz większego udziału samych wyników wyszukiwania w serwowaniu treści użytkownikom. Rozwiązania takie jak Direct Answer, Knowledge Cards czy wyniki Zero-Result coraz częściej kompleksowo zaspokajają ciekawość, uniemożliwiając tym samym zaangażowania użytkownika w witrynie. Z drugiej strony, stosując dane strukturalne i udostępniając coraz bardziej "surowe" treści jak choćby wersje AMP witryn, sami przyczyniamy się do umocnienia hegemonii giganta z Mountain View w tym obszarze.

Co nowego w SEO W 2019?

 

Zobacz przewidywania agencji widoczni!

Krzysztof Radzikowski, DMD-Media

Krzysztof Radzikowski - od lat profesjonalnie zajmuje się programowaniem oraz sprawami związanym z SEO, pozycjonowaniem i e-marketingiem. Prowadzi stronę radzikow.ski

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Rok 2018 to wprowadzenie „mobile-first indexing” – długo zapowiadany, a w końcu wdrożony algorytm wartościowania stron pod kątem PWA. Wprowadzony w marcu ale dopiero w listopadzie dostaliśmy od Google narzędzia do testowania stron pod kątem ich nowego trendu – mowa o nowym Page speed insight napędzanym przez Lighthouse i stronie https://web.dev/

Dalej jednak przeciętny Kowalski nie wie, czy i jak ma się dostosować do tych zmian i jak te zmiany wpłyną na jego wyniki sprzedaży.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Uspokojenie zmian algorytmu – w 2018 roku algorytm wyszukiwarki zmieniał się zdecydowanie za często. Oficjalnie Google przyznał się do 4-5 zmian, ale na portalach branżowych praktycznie co 2-3 tygodnie pojawiają się informacje o sporych anomaliach.
RODO – wprowadzone w maju prawo ma szanse w końcu uspokoić nachalny marketing bezpośredni oraz spam i nakłoni firmy do przejścia na klasyczny sposób dotarcia do klienta – poprzez wyniki płatne i organiczne w wyszukiwarce.

 

3 Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Niezapowiedziane zmiany typu Google Medical Update, która dotknęła sporo stron w sierpniu tego roku. Częstotliwość poważnych zmian jest zbyt duża. Jednocześnie nie dostajemy jasnych informacji o wprowadzonych zmianach. Powoduje to trudności w adaptacji i wprowadzaniu zmian na stronach. Gdy wydaje się ze poradziliśmy sobie z nowymi wytycznym po szeregu testów okazuje się ze miesiąc później znów są problemy. Zwiększa to koszty i utrudnia planowanie realizacje długofalowej strategii SEM/SEO.

 

Łukasz Jaworski, LTB sp. z o.o.

 

Łukasz Jaworski – członek zarządu LTB Sp. z o.o. - wrocławskiej agencji marketingowej. Z branżą digital marketingu związany od 2009 roku. Wykładowca na Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu. Zwolennik podejścia holistycznego w działaniach marketingowych.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

... to brak większych zaskoczeń. Na szczęście, dla większości osób działających w branży SEO, rok 2018 był spokojny. Przynajmniej dla tych, którzy skupiają się na jakości. Google nie wypuścił, jak w latach ubiegłych, znaczących zmian w algorytmie wyszukiwarki, które uderzałyby w różne domeny - zarówno słabe, jak i mocne. Oprócz jednej, istotnej aktualizacji, a konkretnie "Medic" Core Update z 1 sierpnia. Ta zmiana to kolejna wiadomość dla wszystkich zaangażowanych w marketing internetowy, że należy zwiększać jakość treści zgodnie z wymaganiami E-A-T (Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness). Google w ten sposób wskazał na istotne kwestie przy tworzeniu treści. Warto to wykorzystać przy kolejnych kampaniach.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

... to przede wszystkim zmiany w SERP-ach. Jako użytkownik naszego kochanego Google liczę, że zmniejszy się liczba największych serwisów ogłoszeniowych, agregatorów witryn na topowych pozycjach w Google. Obecnie wpisując „mechanik wrocław” TOP3 zajmuje jedna domena - dobrymechanik.pl. Nie wspominając o branży nieruchomości - w TOP10 ciężko znaleźć witrynę niebędącą zestawieniem ogłoszeń deweloperów i biur nieruchomości. Wierzę, że jednak Google się opamięta i zmieni się w tym zakresie.
Dodatkowo mam nadzieję na zwiększenie znaczenia UX, Dwell Time, CTR i User Intent w tworzeniu rankingu stron. Moim zdaniem wzrośnie nacisk kładziony na analizę i zrozumienie użytkowników. Pytanie - czy nastąpi to w 2019 roku, czy później? Bo to, że nastąpi jest pewne.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

... to wzrost liczby reklam w wyszukiwarce. Już teraz przeglądając wyszukiwarkę możemy na najwyższych pozycjach znaleźć aż 4 reklamy. Zastanawiające jest dla mnie także wyszukiwanie głosowe - czy będzie, aż tak istotne w nowym roku jak rzekomo miało być w 2018?
Z pewnością zwiększy się także nacisk na personalizację wyników wyszukiwania. Może pojawi się nowy algorytm z tym związany, który namiesza w SERP-ach w 2019 roku? Pożyjemy, zobaczymy.

Rafał Suski, CS Group

 

Rafał Suski - kierownik sekcji optymalizacji w CS Group Polska S.A. Zawodowo z SEO związany od 2014 roku. Pasjonat SEO, w szczególności optymalizacji on site. Doświadczenie zdobywał pracując nad dziesiątkami stron klientów.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Jedynym większym zaskoczeniem była dla mnie wakacyjna aktualizacja algorytmu, nazwana w branży „Medic Update”. Znacząco zamieszała w wynikach wyszukiwania i wbrew pierwszym komentarzom – dotyczyła nie tylko stron o tematyce medycznej. Nie spełniły się natomiast oczekiwania z początku roku - wdrażanie mobile-first index oraz zmiany związane z certyfikatami SSL miały znacznie mniejszy wpływ na pozycje. Była też jedna zabawna niespodzianka – wyindeksowanie topowego portalu o SEO ☺.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Kolejny etap w rozwoju Rank Brain. Google cały czas kieruje nas w stronę optymalizacji pod użytkownika. Myślę że w tym roku mocniej odczujemy wpływ związanych z tym czynników. To stworzy jeszcze większe możliwości poprawy widoczności strony samymi działaniami on site, odpowiednim zadbaniem o UX oraz SXO. Poza tym rok 2019 będzie kontynuacją dotychczasowych trendów z umacnianiem mobile na czele. Nie spodziewam się natomiast przełomu w wyszukiwaniu głosowym – to jeszcze nie ten moment.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Najbardziej obawiam się dalszego spychania wyników organicznych w SERP. Jestem przekonany, że Google jak co roku wprowadzi coś nowego na samej górze wyników. Wzrośnie przez to konkurencja w walce o miejsca poza organiką, takich jak pozycja „0”.
Kolejna rzecz to coraz większy rynkowy udział marketingu internetowego, który przełoży się na większą konkurencję w SEO – i na pewno będzie to wyzwanie w nadchodzącym roku. Również patrząc pod kątem kosztów.

Michał Kliszczak, Eactive

Michał Kliszczak - CEO i founder EACTIVE #wiemyjak. Ekspert w dziedzinie sprzedaży i zarządzania, strategii biznesowej i marketingowej. Pomaga przedsiębiorcom w rozwijaniu biznesów, których sprzedaż opiera się o kanały internetowe.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Ci, którzy w branży SEO działają już od dłuższego czasu wiedzą, że przed aktualizacjami od Google się nie ucieknie. Dużym zaskoczeniem jednak, ze względu na efekty, była tzw. aktualizacja medyczna. Dotyczyła stron nazwanych YMYL (Your Money Your Life), czyli tych związanych z branżą medyczną czy finansową. Efekty tej aktualizacji były o tyle zaskakujące, że wzrosty i spadki w wynikach wyszukiwania były nie do końca spójne z teoretycznymi założeniami tego update’u.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam…

Rok 2018 pokazał jak duże znaczenie ma mobile, a doniesienia z branży wskazują na jeszcze większy wzrost znaczenia wyszukiwania głosowego w roku 2019. Ważną zapowiedzią dla Polski było rozszerzenie asystenta głosowego Google właśnie o nasz ojczysty język. Możemy być pewni, że wszelkiego rodzaju asystenci głosowi wpłyną na optymalizację pod voice search, wymuszając dostosowanie do jeszcze bardziej naturalnych i konwersacyjnych zapytań.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam…

Zmian w SEO nigdy nie można być pewnym ze względu na regularność aktualizacji Google. Jak pokazała wspomniana przeze mnie wcześniej „medical update”, zmiany dla serwisów, których dotyczą mogą znacznie wpłynąć na wykonaną wcześniej pracę w ramach pozycjonowania. Czy jest się czego obawiać? Zmiany w SERPach to codzienność tej branży :) Istotną kwestią będzie także umiejętność analizowania danych, co zweryfikuje czy będziemy w stanie przewidzieć trendy czy poradzić sobie z nadchodzącymi zmianami.

 

Paweł Rejowski, Kompan.pl

Paweł Rejowski - specjalista SEO, który od 7 lat walczy z wyszukiwarką o jak najlepsze wyniki dla klientów Kompan.pl. Szczegółowe analizy i wiecznie odpalony arkusz kalkulacyjny to jego chleb powszedni. Przepada za dobrym filmem, jak i jeszcze lepszym złocistym trunkiem.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Rok 2018 nie obfitował w wielkie zaskoczenia. Można wręcz powiedzieć, że był rokiem nudnawym. Wyszukiwanie głosowe nie odniosło zapowiadanego sukcesu. Huczne ogłoszenie informacji, jakoby wdrożenie mobile first index miało przewrócić do góry nogami wyniki wyszukiwarki Google, można uznać już za legendę. Miłym zaskoczeniem natomiast okazało się coraz częstsze przenoszenie budżetów przez klientów z mediów społecznościowych na działania w zakresie SEO - czyżby efekt ograniczania zasięgów?

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Spodziewam się jeszcze większego zainteresowania content marketingiem. Już teraz klienci podpytują o możliwości zaistnienia ze swoimi usługami czy produktami w dobrych serwisach, które mogą przynieść im wartościowy ruch. Czekam również na wzrost świadomości w zakresie UX (nie samym SEO biznes żyje :)), które niczym rakieta może wystrzelić konwersje w kosmos.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Najbardziej obawiam się rozwoju sztucznej inteligencji i tego, że efekty jej zastosowania niekoniecznie będą wywoływać uśmiech na naszych twarzach. Obawiam się braku kontroli i błędnych decyzji podejmowanych przez AI, które mogą pogrzebać w kanale ruchu organicznego niejednego przedsiębiorcę. Dodatkowo niepokoi mnie coraz większe rozpychanie się dużych brandów w wynikach wyszukiwania. Czy Google będzie przychylne małym firmom? A może będzie trzeba wspiąć się na wyżyny kreatywności, aby zaistnieć na pierwszej stronie SERP-ów? Czas pokaże.

 

Sławek Czajkowski, Kampanie SEO

Sławek Czajkowski - w branży od ponad 11 lat. Pasjonat, który w świecie marketingu internetowego czuje się jak u siebie w domu. Właściciel agencji www.KampanieSEO.pl oraz CEO w projekcie Surfer. Fan nieszablonowych i skutecznych rozwiązań.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Uważam, że w 2018 było wiele zaskakujących wydarzeń. Chciałbym podkreślić to, które było przełomowe dla mnie, czyli pojawienie się i rozwój Surfera. Surfer to mnóstwo zarwanych nocy, ciężkiej pracy i trudnych decyzji, ale było warto.
Na szczególną uwagę zasługują również: aktualizacja "Google Guidelines", ukłon SEOwców w stronę czynników UX oraz coraz większy nacisk na content marketing. Tworzenie wartościowych treści stało się jednym z priorytetów w wielu dużych i średnich firmach.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Dwa trendy, które obserwujemy już teraz, są związane z Content Marketingiem i aktywnością w Social Media. Myślę, że na wyniki tych działań nie będziemy długo czekać. Z biegiem czasu, wyciągniemy wnioski na podstawie analizy konkurencji i coraz chętniej będziemy przesuwać część budżetów na SM oraz CM.
Zauważyłem, że w SEO pojawia się coraz więcej osób, które chłoną wiedzę jak gąbka. Nasza społeczność szybko się powiększa co korzystnie wpływa na poziom świadczonych usług w Polsce.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Skupiając swoje działania w obszarze Content Marketingu czy optymalizacji on-site nie możemy zapominać o technikaliach oraz działaniach link buildingowych. Coraz trudniej jest ogarnąć wszystkie aspekty wpływające na pozycję stron w wynikach organicznych.
Zdobywanie wiedzy, śledzenie trendów, uczenie się nowych rzeczy, oraz działania realizowane dla klientów pochłaniają sporo czasu. Obawiam się, że w 2019 roku możemy zbliżyć się do granicy, gdzie jedna osoba będzie w stanie zapewnić kompleksowe rozwiązanie dla każdego podmiotu.

Wojciech Władziński, SEOgroup

Wojciech Władziński - ukończył kierunek Informatyka ze specjalizacją „Technologie Internetu” w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Olsztynie. Z branżą SEO jest profesjonalnie związany ponad 10 lat. Pracował w agencjach takich jak Semtec czy Virtal oraz próbował swoich sił jako freelancer. Stale rozwija swoje umiejętności z zakresu Front-endu, UX oraz optymalizacji stron internetowych pod wyszukiwarki. Z SEOgroup związany od lipca 2017. Odpowiedzialny jest za kompleksową obsługę Klientów z obszaru SEO, zarządzanie oraz nadzór nad zespołem z działu SEO. Prywatnie fan aut Alfa Romeo, filmów sci-fi oraz dobrego sprzętu audio. Wolny czas spędza na festiwalach muzycznych oraz prowadzeniu bloga histografy.pl.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w świecie SEO w roku 2018...

Chyba najbardziej zaskakującym faktem było to, że w listopadzie 2018 roku jeden z największych światowych serwisów piszących o SEO searchengineland.com został usunięty z indeksu Google. Początkowo sądzono, że była to odpowiedź na nieetyczne działania związane z pozyskiwaniem linków przez właściciela strony. Po weryfikacji okazało się jednak, że wina leżała po stronie Google. Wyszukiwarka niepoprawnie oznaczyła witrynę jako zaatakowaną przez hakerów i zareagowała w formie kary mającej trwać aż do czasu usunięcia problemu. Co ciekawe, Google nie przesłał wcześniejszego komunikatu np. poprzez Google Search Console, a od razu podjął tak drastyczne działania.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Najbardziej czekam na opublikowanie nowej, pełnej wersji Search Console. Google wprowadził już w styczniu 2018 roku pierwszą betę tego narzędzia, natomiast wciąż nie została ona uruchomiona w pełnej wersji. Z miesiąca na miesiąc pojawiało się coraz więcej funkcji, ale dalej nie zostało przeniesionych kilka kluczowych opcji oferowanych przez wersję poprzednią.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Zdecydowanie największym problemem dotyczącym branży SEO w roku 2019 jest ciągła zmiana wyników wyszukiwania. Coraz więcej odpowiedzi na wpisane przez użytkownika zapytania znajduje się już na poziomie wyników, co znacząco wpływa na klikalność w organiczne linki do stron. Niepokojące jest także ścisłe wiązanie niektórych fraz kluczowych z wynikami, na których w TOP10 znajdują się tylko i wyłącznie agregatory - mimo tego, że serwują one bardzo zbliżoną treść. Przykładem może być tutaj rynek nieruchomości.

Marcin Olszewski, Sempai

Marcin Olszewski - w branży SEM już od 5 lat. Obecnie Starszy specjalista SEO w Sempai. Odpowiada za wyceny, optymalizację i prowadzenie projektów SEO. W swoim portfolio ma takie marki, jak Cocolita, CitySport czy Preorder. W ubiegłym roku jego kampania realizowana dla Cocolita.pl zdobyła 1 miejsce w Ekomersach. Prywatnie fan twórczości Wiktora Pielewina, muzyczny entuzjasta i kolekcjoner płyt winylowych.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Sierpniowy update i jego późniejsza korekta - okazało się, że dla niektórych witryn najlepszą reakcją na spadki było… cierpliwe czekanie. Część stron, których widoczność organiczna ucierpiała po update’cie, po kilku tygodniach wróciło niemal do poziomu sprzed zmian. Nie jest to może duże zaskoczenie, ale pokazuje, że nie zawsze trzeba panikować przy spadkach pozycji po dużych update’ach, zaś zmiany wprowadzane przez Google w rdzeniu algorytmu nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat pod kątem jakości wyników i często wymagają korekty.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Nie wiem, czy możemy mówić o jakichś poważniejszych trendach w SEO w 2019, których nie było wcześniej. Na pewno w większym stopniu trzeba będzie skupiać się na analityce i poszukiwaniu efektywnych rozwiązań w zależności od tematyki strony i konkurencji. W tym kontekście z uwagą będę obserwować rozwój polskiego narzędzia SurferSEO. Ma spory potencjał przy analizie wyników wyszukiwania pod kątem różnych kryteriów i korelacji, co istotnie może pomóc w działaniach content marketingowych i SEO.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Dla branży SEO niepokojące są próby przekształcania Google w wewnętrzne środowisko, gdzie organiczne wyniki wyszukiwania są jedynie dodatkiem, a nie główną zawartością SERP’ów. Ten trend widać przy regularnym poszerzaniu stosunku reklam do wyników organicznych, rosnącej randze featured snippets (direct answers, grafy wiedzy, wewnętrzne wyszukiwarki hoteli czy lotów z poziomu SERP), a także przy testowaniu wyników wyszukiwania z dokładną odpowiedzią ale bez żadnych linków organicznych.

Pewne obawy wzbudzać może też ewentualne wejście do polskojęzycznego środowiska wyszukiwarek globalnych marketplace’ów, jak Amazon, Aliexpress czy Alibaba. Wejście na polski rynek tak dużych graczy na pewno zmieniłoby reguły gry i wymagałoby zmian w podejściu do marketingu mniejszych sklepów internetowych.

 

Damian Hliwa, Semcore

Damian Hliwa - head of SEO w SEMCORE z blisko 5-letnim doświadczeniem, głównie w sektorze eCommerce. Coraz bardziej zaczyna skupiać się na technicznym SEO, a także User Experience w kontekście SEO, nie zapominając jednak o nadal dużym udziale linkowania w osiąganych efektach. W offline trener kolarstwa szosowego i górskiego. 

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018…

W ciągu ostatniego roku w Polsce ruch mobilny spadł o ponad 10%. Jeszcze w lipcu urządzenia te miały blisko 67% udziału w rynku, tymczasem listopad został zamknięty z wynikiem 48%. Tym samym desktop znów wyszedł na prowadzenie. I choć nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie trend ten się odwrócił (i nie dotyczy to tylko naszego kraju - także w ujęciu światowym urządzenia przenośne tracą obecnie około 10% do komputerów; dane pochodzą ze StatCounter Global Stats ), aktualizacje Google z 2018 roku jasno pokazują, w jakim kierunku powinniśmy w najbliższym czasie prowadzić działania SEO. Ogólnie rozumiana mobilność będzie wyznacznikiem rozwoju przez co najmniej kilka najbliższych lat, co pokazuje nam stopniowe przejście na Mobile-First Index czy chociażby Mobile Speed Update z lipca. Wszystko to, a także coraz większy udział Zero results jasno wskazują, w jakim kierunku Google będzie rozwijało się w najbliższym czasie.

Czy coś zaskoczyło mnie w 2018 roku? Nie sądzę. Myślę, że od czasu starego SEO możemy mówić jedynie o ewolucji, nie mieliśmy natomiast nic na miarę rewolucji.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam…

Trendami, które będą nadal zyskiwały na popularności w 2019, w mojej opinii, będą:

  • bezpieczeństwo: SSL/TLS to wciąż element, który nie jest aż tak powszechny, jak mogłoby się nam wydawać. Początkowe zawirowania z zieloną/żółtą/czerwoną kłódką mogły wystraszyć niektórych i wręcz zmusić do wykupienia certyfikatu, jednak nie to powinno być powodem jego zakupu. To, w jak łatwy sposób można przechwycić dane klientów naszego sklepu, który nie posiada szyfrowanego połączenia, jest nieprawdopodobne.
  • content: tak jak co roku przeżywamy rok linuksa i rok mobile, tak od kilku przechodzimy przez fazę roku content marketingu. W tym jednak przypadku, zyskuje on na znaczeniu z każdym mijającym, coraz bardziej biorąc pod uwagę jakość oferowanej treści. Thin content to nie przelewki, a keyword stuffing może wyrządzić nam wiele szkód. Oczywiście - wciąż w przypadku wielu branż w Top10 widnieją kiepskiej jakości strony, ale i na nie przyjdzie czas.
  • techniczne SEO: odnoszę wrażenie, że od pewnego czasu skupianie się na detalach i przywiązywanie uwagi do elementów technicznych zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Do elementu technicznego należy również optymalizacja czasu wczytywania, a ten element jak wiemy odgrywa ogromną rolę w procesie pozyskiwania klienta.
  • user experience: coraz częściej w ujęciu search experience optimization, czyli SXO. Optymalizacja procesu zakupowego, analiza porzuconych koszyków czy analiza serwisu pod kątem UX - te elementy już teraz zyskują na znaczeniu, więc w kolejnych latach będą odgrywały coraz większą rolę w eCommerce.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam…

Czego obawiam się w przyszłym roku? Myślę, że jedynie tego, iż Google w dalszym ciągu będzie starało się odciągnąć użytkownika od przeglądania wyników wyszukiwania na rzecz Zero-results. Na razie jednak, pracując w eCommerce, te obawy są bardzo nikłe.

Tomasz Niezgoda, SurferSEO

Tomasz Niezgoda - współtwórca Surfera, czyli narzędzia, które pomaga analizować ponad 500 czynników rankingowych dla dowolnej frazy w oparciu o konkurencję. Entuzjasta oraz popularyzator Data-Driven SEO. Więcej na stronie surferseo.com

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Najbardziej zaskoczyła mnie penalizacja strony Search Engine Land, która na dzień całkowicie zniknęła z Google. Oficjalnie był to oczywiście błąd.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Zdecydowanie Data-Driven SEO, czyli opieranie wszystkich decyzji związanych z optymalizacją o twarde dane. Uważam, że ten trend się rozpoczął, a działania w duchu data-driven będą stopniowo zdobywały entuzjastów.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Patrzę z pewnym dystansem na zmiany związane z wyszukiwaniem głosowym. Uważam, że na rynkach anglojęzycznych może niebawem dojść do małych przetasowań.

Przemysław Cygan, Semahead

Przemysław Cygan - manager działu SEO w agencji Semahead z 6 letnim doświadczeniem w branży. W codziennej pracy kładzie duży nacisk na działania on-site oraz integrację różnych działań w ramach SEO, mocno skupiając się na wynikach klienta.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018...

Dużym zaskoczeniem były liczne aktualizacje algorytmu Google. Największym echem odbiły się te z marca oraz sierpnia, które mocno namieszały w wynikach wyszukiwania. Rotacja w dalszym ciągu trwa, co doskonale pokazują zmiany w wyszukiwarce, które obrazuje Senuto. Kolejnym zaskoczeniem był długo zapowiadany Mobile First-Index. Wiele osób z branży przewidywało ogromne zawirowania, ale, pomimo wdrożenia, nie wpłynął na tak dużą liczbę stron jak Google zapowiadał.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

Czekam na znaczący wzrost wpływu czynników behawioralnych na wyniki wyszukiwania. W ten sposób Google doceniłby angażujące witryny przygotowane z myślą o użytkownikach. Takie zmiany byłyby kluczowe dla małych serwisów, którym trudno konkurować z dużymi witrynami z dużym budżetem marketingowym. Niezależnie od tego czy takie zmiany nastąpią w 2019 roku, cała branża będzie stawiała na synergię działań SEO i UX, czyli SXO.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam...

Duży rozwój featured snippetów nie napawa mnie optymizmem. Z jednej strony, oczywiście, pozwalają one użytkownikom na szybki dostęp do informacji, z drugiej jednak, snippety zabierają coraz większą część ruchu wynikom organicznym. Zwłaszcza niepokojące jest to w kontekście urządzeń mobilnych, na których, za sprawą snippetów, wyniki organiczne mogą zacząć pojawiać się dopiero po przewinięciu strony.

 

Karolina Morawiak, Traffic Trends

 

Karolina Morawiak - Manager Działu Pozycjonowania w Traffic Trends. Niedoszła nauczycielka matematyki, odkrywszy swoje powołanie w branży SEO, jest jej wierna już blisko 10 lat. Bacznie obserwuje zmieniające się trendy w sztuce pozycjonowania i wdraża je w codziennej pracy.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018…

Największym zaskoczeniem, albo raczej rozczarowaniem w 2018 był wg mnie Mobile-First Index. Przez lata Google promowało i zachęcało do przystosowywania witryn do urządzeń mobilnych, zgodnie z zasadami 'mobile friendly', by w końcu ogłosić wprowadzenie nowego sposobu indeksowania 'Mobile-First'. W branży SEO pojawiło się wówczas wiele spekulacji o tej przełomowej zmianie tworzenia rankingu. I choć zapowiadano, że wdrożenie będzie procesem długofalowym, spodziewaliśmy się chyba większego zamieszania w SERP-ach.

 

2. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam…

Myślę, że w 2019, Google poświęci jeszcze więcej uwagi wskaźnikom behawioralnym. Optymalizacja strony jedynie z myślą o robotach Google, to już przeszłość. Ważnym elementem będzie (choć tak naprawdę już jest) wdrażanie rozwiązań poprawiających UX na stronie, takich jak intuicyjna nawigacja, szybkie ładowanie, ale również atrakcyjna treść. Trend jest korzystny zarówno dla Internautów, jak i dla właścicieli stron, dlatego jest to pożądany kierunek rozwoju.

 

3. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam…

W przeciągu jednego roku nie wydarzy się nic na tyle przełomowego, aby się tego bać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wiodącym trendem Google jest wdrażanie nowych funkcji i widgetów. Głównym celem takich działań jest zatrzymanie użytkownika w obrębie wyszukiwarki. Coraz większe ograniczenie powierzchni dla klasycznych wyników wyszukiwania oznacza, że zniknie pojęcie TOP10, a TOP1 to będzie za mało. Oczywiście znajdziemy również pozytywy tych zmian i warto je traktować, jako szansę na dodatkowe wyróżnienie się w SERP-ach.

 

Michał Pater, Widzialni.pl

Michał Pater - Team leader w widzialni.pl specjalizujący się w technicznych zagadnieniach procesu optymalizacji. W czasie wolnym przenosi się o 1000 lat wstecz, odtwarzając kulturę Słowian z tamtego okresu.

 

1. Największe branżowe zaskoczenie w branży SEO w roku 2018…

Rok 2018 był rokiem bardzo spokojnym jak na naszą branżę, co samo w sobie może wydawać się dużym zaskoczeniem. Cały czas obserwujemy ewolucję sposobu działania przeglądarki w kierunku jasno przez nią nakreślonym w minionych latach. Oczywiście zdarzały się niespodzianki jak np. tzw. Medic Update w sierpniu, ale nie był to wstrząs na miarę tych, jakie zdarzały się w poprzednich latach.

 

2. Zmiany SEO 2019, których się najbardziej obawiam…

Wyniki wyszukiwań w coraz większym stopniu zagarniane są przez duże portale, jak np. Allegro, Olx, Booking.com, etc. Prowadzi to do zubożenia wyników (często jeden portal wyświetla się w nich wielokrotnie) i w konsekwencji do niezdrowej dominacji. Póki co jest to problem, z którym można sobie poradzić, jednak mam nadzieję, że ten trend nie tylko przestanie się wzmacniać, ale wręcz się odwróci.

 

3. Trendy SEO 2019, na które najbardziej czekam...

W wynikach wyszukiwań pojawia się coraz więcej ciekawych elementów: wyniki lokalne z Google Moja Firma (mapy), grafy wiedzy, karuzele obrazków, direct answers, etc. Upragnione top 1 jest tak naprawdę coraz dalej od góry strony, a ten trend będzie z pewnością coraz bardziej się rozwijał. Umiejętność umieszczenia własnych treści w tych snippetach będzie z całą pewnością dużym wyzwaniem, ale też dużą okazją na zdobycie przewagi nad konkurencją.

 

Podsumowanie

Podsumujmy powyższe wnioski. Na pewno zwraca uwagę spójna ocena roku. Zdaniem większości rok 2018 nie był zaskakujący, nie wiązał się z rewolucją w algorytmie Google, a wiele głośno zapowiadanych zmian w marketingu internetowym, wcale nie odegrało ważnej roli w 2018 roku.

Najważniejsze wnioski to:

  • Medic Update jako jedyna duża zmiana w algorytmie Google
  • Mobile First Indexing - nie przyniosło takiej rewolucji w wynikach wyszukiwania, jak się obawiano
  • Wyniki wyszukiwania Google zmieniają się stopniowo na niekorzyść dla organicznych, tekstowych wyników na rzecz feated snippetów
  • Google nie radzi sobie z oceną jakości stron internetowych, jako ciekawe przykłady przytoczono problemy z widocznością serwisu Google Flights oraz omyłkowe wykluczenie z indeksu popularnego branżowego portalu Search Engine Land

Zdaniem naszych gości nadchodzący rok również nie powinien zaskakiwać. Wielu poddaje w wątpliwość skuteczność Google w ocenie intencji użytkowników. Strategia Google nie sprzyja ani agencjom, ani klientom agencji i często - także użytkownikom końcowym. Mimo regularnym zmianom algorytmu, nie możemy mówić o wysokiej jakości wynikach wyszukiwania. A wiele eksperckich treści, wypieranych jest przez nasycone słowami kluczowymi niskiej jakości teksty. 2019 rok to na pewno kolejny rok intensywnej pracy dla pozycjonerów, szczególnie w obliczu wzywań, które serwuje im Google.

A jakie są Twoje obawy i nadzieje związane z branżą SEO w tym roku?

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Trendy SEO na 2019 r. - prognozy 20 Praktyków marketingu internetowego

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 152 głosów

UDOSTĘPNIJ