Google Ads czy Facebook Ads - sprawdź, którą reklamę wybrać

Google Ads czy Facebook Ads sprawdz ktora reklame wybrac

Czy postrzegasz Google Ads i Facebook Ads jako konkurencyjny typy reklamy w internecie? To błąd! W tym artykule przedstawimy reklamę w Google i na Facebooku jako dwa rozwiązania, które można i warto stosować jednocześnie do promocji swojej firmy. Zapraszamy za kulisy reklamy Facebook Ads i Google Ads. Sprawdźmy, jak dostosować każdą z reklam do branży, w której działasz, posiadanych zasobów oraz grupy docelowej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Google Ads czy Facebook Ads - co to jest?

Czym są Facebook Ads i Google Ads? To dwa kanały reklamowej, które możesz wykorzystać w swojej strategii marketingowej i za pomocą których możesz promować swoją firmę. Google Ads to płatna promocja w wyszukiwarce Google i na stronach partnerskich, podczas gdy w przypadku Facebook Ads płacisz za reklamę w mediach społecznościowych, konkretnie na platformie Facebook. Chociaż obie platformy oferują reklamy typu pay per click, to jednak często przekaz kierowany jest do innych odbiorców znajdujących się na różnych etapach ścieżki zakupowej. Mimo że często Google Ads i Facebook Ads są ze sobą zestawiane, w praktyce stanowią komplementarne rozwiązania.


Typy reklam na Facebooku i w Google Ads

Jakie reklamy możesz uruchomić w Facebook Ads oraz w Google Sprawdźmy. W Google Ads dostępne są następujące typy kampanii:

W Google Ads dla sklepów i stron interntowych większość typów reklam opiera się na słowach kluczowych. Na Facebooku jest inaczej - reklama kierowana jest według zainteresowań i może być wyświetlana w aplikacji mobilnej oraz na Facebooku w przeglądarce. Pojawiają się w następujących miejscach:

 • na tablicy głównej,
 • w Stories,
 • w marketplace,
 • w wiadomościach w komunikatorze Messenger.


Korzyści z Facebook Ads

 • Według raportu firmy Hubspot Facebook Ads to kanał marketingowy, który przynosi największy zwrot z inwestycji (źródło: https://www.hubspot.com/state-of-marketing?hubs_post=blog.hubspot.com/marketing/facebook-ads-vs-google-ads&hubs_post-cta=2019%20HubSpot%20State%20of%20Marketing%20Report). Z czego może to wynikać? Sprawdźmy, jakie korzyści generuje reklama na Facebooku.
 • Facebook to wiodąca platforma mediów społecznościowych, z której codziennie korzystają miliony użytkowników w całej Polsce. To daje szeroki katalog odbiorców.
 • Platforma oferuje szczegółowe możliwości kierowania, umożliwiając marketerom dotarcie do użytkowników na podstawie danych demograficznych, zachowań, wydarzeń życiowych i zainteresowań
 • Według badań Smart Insights (źródło: https://www.smartinsights.com/internet-advertising/internet-advertising-analytics/display-advertising-clickthrough-rates/) średni CTR w reklamach na Facebooku jest wyższy niż w reklamach displayowych w Google Ads.


Korzyści z Google Ads

W 2019 roku Google oszacowało, że każdy dolar wydany na reklamę przynosi 8 dolarów zysku (źródło: https://economicimpact.google.com/methodology/). Z czego wynikają te dane? Poznajmy zalety reklamy w Google Ads.

 • Google Ads oferuje szeroki katalog formatów reklam dopasowanych do różnorodnych użytkowników. Wiele z nich wyróżnia atrakcyjna forma wizualna czy interaktywna.
 • Wybierając dobre słowa kluczowe w Google Ads, możesz konkurować nawet z dużymi markami, ponieważ na ranking reklamy wpływa nie tylko zadeklarowana stawka za kliknięcie, ale także wynik jakości reklamy.
 • Za pomocą Google Ads możesz docierać do użytkowników, którzy już wcześniej byli na Twojej stronie, ale nie zrealizowali konwersji. Wykorzystaj w tym celu remarketing.
 • Prosty interfejs oraz wiele funkcji ułatwiają uruchomienie reklam oraz ich regularną optymalizację.
 • Wiele automatycznych funkcji sprawia, że możesz osiągnąć lepsze efekty i poświęcić czas na działania wymagające wiedzy i doświadczenia.


Google Ads czy Facebook Ads - co wybrać?

Jeśli nie masz wystarczających środków, by jednocześnie prowadzić kampanie Google Ads oraz Facebook Ads i musisz wybrać jedną z nich, powinieneś najpierw rozważyć kilka kluczowych kwestii. Poniżej omówimy każdą z nich.

Chcesz dotrzeć do użytkowników mediów społecznościowych?


Cel biznesowy w Google Ads i Facebook Ads

Nie wiesz, czy wybrać Google Ads czy Facebook Ads? Zastanów się, co chcesz osiągnąć - czy jest to świadomość marki, sprzedaż, a może wzrost liczby potencjalnych klientów? odpowiedź na to pytanie może zaprowadzić Cię w kierunku właściwego typu kampanii. Kampanie Google Ads znakomicie nadają się do przechwytywania popytu i docierania do klientów wykazujących wysokie skłonności do zakupu. Jeśli użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę hasło "butelka na wodę" prawdopodobnie chce taką kupić. Wówczas warto przedstawić mu stosowną reklamę. Z kolei reklamy Facebook Ads świetnie sprawdzają się do budowania świadomości marki i docierania do użytkowników znajdujących się na górze lejka sprzedażowego.

Wniosek: Warto korzystać z Google Ads i Facebook Ads jednocześnie, aby kierować reklamy do użytkowników na każdym etapie podróży zakupowej. Ale jeśli nie jest to zgodne z Twoimi szerszymi celami, znajomość głównego celu kampanii pomoże Ci określić, która platforma jest lepiej dostosowana do jego osiągnięcia.

Cele kampanii Google Ads


Posiadany budżet w Google Ads i Facebook Ads

Celem każdej kampanii reklamowej jest maksymalizacja zwrotu z nakładów na reklamę (ROAS). Na niektórych platformach łatwiej to osiągnąć niż na innych. W Google Ads musisz przyjrzeć się konkurencji słów kluczowych i cenie słów kluczowych. Jeśli docelowe słowa kluczowe mają wysoki koszt kliknięcia (CPC) i masz niewielki budżet, może to nie być najlepsze miejsce do inwestowania pieniędzy.

Załóżmy na przykład, że masz budżet dzienny w wysokości 100 złotych. Chcesz uruchomić reklamę na hasło “firma ubezpieczeniowa Poznań:, ale koszt kliknięcia wynosi kilkanaście złotych. Oznacza to, że dziennie możesz uzyskać maksymalnie około 7 kliknięć. To niezbyt opłacalne. Przy tym samym budżecie możesz potencjalnie dotrzeć do większej liczby osób korzystających z reklam na Facebooku i przeprowadzać eksperymenty, aby dowiedzieć się więcej o tym, które strategie działają na Twoją grupę docelową. Zobacz, ile kosztuje reklama Google Ads.

Wniosek: Wybierając pomiędzy Facebook Ads a Google Ads, zastanów się, w którymś kanale uzyskasz lepszy zwrot z inwestycji przy założonym budżecie.

Popraw widoczność w wyszukiwarce i dotrzyj do docelowych odbiorców


Google Ads i Facebook Ads a etap ścieżki zakupowej klienta

Jak już wspomnieliśmy, niektóre platformy reklamowe lepiej dopasowują się do konkretnych etapów na ścieżce zakupowej klienta. Można to wykorzystać w sytuacji, gdy nie możesz pozwolić sobie na jednoczesną inwestycję w Google Ads i Facebook Ads. Ponieważ Facebook jest platformą mediów społecznościowych, większość użytkowników nie będzie tam aktywnie kupować produktów (chociaż zmienia się to z racji uruchomienia platformy marketplace). Jednak warto wykorzystać potencjał reklamowy Facebooka, ponieważ jego użytkownicy korzystają z niego wielokrotnie w ciągu dnia. Jest to zatem świetne miejsce, w którym użytkownicy mogą poznać Twoją markę.

Szacuje się natomiast, że każdego dnia Google otrzymuje ponad 5 miliardów wyszukiwań. Wyszukiwania te mogą przypadać w dowolnym etapie podróży kupującego. Niektóre słowa kluczowe wskazują jednak na wysoki zamiar zakupu. Na przykład, jeśli wyszukuję frazę „najlepsza butelka wody” lub „cena butelki wody”, to prawdopodobnie jestem zainteresowany zakupem tego przedmiotu. Dzięki takiemu podejściu marketerzy mogą dotrzeć do użytkowników, o których wiedzą, że znajdują się na samym dole lejka konwersji.

Wniosek: Jeśli musisz wybrać jedną platformę i zależy Ci na sprzedaży, wybierz Google Ads. Jeśli chcesz budować świadomość marki, postaw na reklamę na Facebooku.

Chcesz zwiększyć sprzedaż w e-commerce?


Google Ads czy Facebook Ads? Sprawdź działania konkurencji

Nie wiesz, w którą reklamę - Facebook Ads czy Google Ads - zainwestować w swojej branży? Zobacz, jakie działania reklamowe prowadzi Twoja konkurencja. Sprawdź, czy inwestuje w płatną promocję w mediach społecznościowych oraz w wyszukiwarce Google. Może być to pewna wskazówka dla Ciebie co do wyboru konkretnej platformy.


Facebook Ads czy Google Ads? Podsumowanie

Ani Facebook Ads nie jest lepsze od reklamy w Google, ani Google Ads nie jest lepsze od reklamy na Facebooku. Gdy uwzględnisz swoje cele, budżet i grupę docelową, przekonasz się, że każda z platform oferuje unikalne funkcje, które mogą być przydatne dla Twojej marki na różnych etapach jej rozwoju.

Przeczytaj również:

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Google Ads czy Facebook Ads - sprawdź, którą reklamę wybrać

Średnia ocen użytkowników4.94 na podstawie 82 głosów

UDOSTĘPNIJ