Czy nowy algorytm Google preferuje strony przyjazne dla urządzeń mobilnych?

nowy algorytm google widoczni

Wzrost liczby użytkowników internetu mobilnego sprawił, że coraz więcej firm, właścicieli serwisów i sklepów internetowych, a nawet blogerów rozumie potrzebę posiadania strony w wersji mobilnej.

Od 21 kwietnia znaczącej zmianie ulega algorytm Google. Od tego dnia najnowsza aktualizacja Google będzie oceniać dostosowanie strony internetowej pod kątem urządzeń mobilnych, co przełoży się na pozycje tej strony w mobilnych wynikach wyszukiwania. Zmiany zostaną wprowadzone na całym świecie i znacząco wpłyną na wyniki wyszukiwania na urządzeniach mobilnych (zmiany nie dotyczą wersji wyszukiwarki Google dla komputerów stacjonarnych). Wszystko po to aby internauci otrzymywali wyniki zoptymalizowane pod kątem swoich urządzeń.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

To bardzo ważne, bo ze smartfonów i tabletów korzysta coraz więcej osób. Według danych zebranych przez firmę Gemius 12,75% ruchu internetowego w Polsce generują smartfony, podczas gdy 81% serwisów wciąż nie dopasowuje się do sprzętu użytkownika. Na co zwrócić uwagę, aby nie zniknąć z wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych?

 

SPRAWDŹ CZY TWOJA STRONA JEST PRZYJAZNA DLA URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Aby dowiedzieć się czy Twoja witryna jest przyjazna dla urządzeń mobilnych skorzystaj z przygotowanego przez Google testu:

Test optymalizacji mobilnej

Aby dowiedzieć się jakie wymagania powinna spełniać strona przyjazna dla urządzeń mobilnych sprawdź przewodnik:

Przewodnik dla webmasterów witryn mobilnych

 

Mobilny trend


Istnieją 3 sposoby, aby dotrzeć do użytkowników urządzeń mobilnych:

  •     strona mobilna
  •     zastosowanie Responsive Web Design
  •     aplikacja


Strona mobilna zaprojektowana jest z myślą o konkretnym rozmiarze wyświetlacza. Szybko zmieniający się rynek smartfonów sprawia, że trudno przewidzieć, jakie jeszcze rozmiary wyświetlaczy będą dostępne za rok.

W przypadku stron RWD problem ten nie istnieje – projekt strony przygotowany jest tak, aby dostosowywać się do rozmiaru ekranu, wyświetlacza na telefonie, tabletu, telewizora i wszelkich innych urządzeń umożliwiających przeglądanie internetu.


Aplikacja wiąże się z kosztem publikacji w AppStore czy Google Play. Jest przydatnym narzędziem dla największych firm – banków, operatorów sieci komórkowych czy sieci sklepów internetowych. Właściciel aplikacji obciążany jest kosztem za każde pobranie, dlatego to rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku początkujących przedsiębiorstw. Kosztowne jest także przygotowanie aplikacji, ponieważ wciąż zajmuje się tym stosunkowo mało osób.


Sposób, w jaki strona pojawia się na urządzeniach mobilnych ma też wpływ na statystyki odwiedzin i konwersji. Strona mobilna jest traktowana jako osobna domena, dlatego będzie miała w Google Analytics odrębne statystyki. Analizowanie ruchu strony staje się wtedy mniej efektywne niż w przypadku stron RWD, których statystyki nie będą podzielone w zależności od urządzenia docelowego. Łączne, a więc lepsze, statystyki będą też miały wpływ na ocenę strony przez Google.

 

 

Najpopularniejsze błędy - strona responsywna to nie wszystko

Nawet strony RWD mogą nie w pełni odpowiadać wymaganiom Google. Algorytmy sprawdzające poprawne wyświetlanie się stron na urządzeniach mobilnych, badają także ich funkcjonalność dla użytkownika. 

 

Oto 4 najpopularniejsze błędy, które mogą zaważyć o losie strony w mobilnej wyszukiwarce Google:

1. Elementy dotykowe zbyt blisko siebie – ten problem częściowo jest rozwiązany przez wyszukiwarkę Chrome. Użytkownik, który kliknie w zbyt blisko osadzone przyciski nie jest od razu przenoszony na wybraną podstronę, ale otrzymuje jeszcze możliwość weryfikacji wybranego przycisku – Chrome powiększa 3 znajdujące się obok siebie elementy. To udogodnienie jednak nie działa w innych wyszukiwarkach, co znacznie utrudnia przeglądanie stron. Zbyt blisko osadzone przyciski to najczęściej efekt źle przemyślanego menu, które zawiera zbyt dużo opcji. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być zaprojektowanie menu z większą liczbą podkategorii lub rezygnacja z dużej liczby kategorii w menu na rzecz filtrów produktów.

2. Rozmiar zawartości niedopasowany do okna roboczego – prawidłowo zaprojektowana strona responsywna powinna zawierać tylko skalowalne elementy. Problemem mogą być zagnieżdżone filmy video lub zbyt szerokie zdjęcia. Wszystkie treści, które sprawiają, że użytkownik musi przewijać stronę w poziomie czynią ją nieprzystosowaną w pełni do urządzeń mobilnych. 

3. Nieskonfigurowane okno robocze – zmniejszona strona nie spełnia funkcji strony mobilnej. Skalowanie strony na urządzenia mobilne nie powinno odbywać się kosztem rozmiaru treści, lecz kosztem liczby dostępnych elementów. 

4. Mały rozmiar czcionki – strona wyświetlana prawidłowo na smartfonie czy tablecie nie wymaga jakichkolwiek manipulacji po stronie użytkownika. Jeśli tekst wymaga powiększenia, aby był czytelny, oznacza to, że strona jest nieprawidłowo zaprojektowana.

 

Chcesz wiedzieć ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej? Sprawdź nasz cennik!

 

Dodatkowe udogodnienia przyjazne dla urządzeń mobilnych

Dokonywanie zakupów na urządzeniach mobilnych

Konsumenci są coraz częściej skłonni do dokonywania zakupów za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nie każdy jest gotowy wydać pieniądze na produkt widoczny na małym ekranie, dlatego sklepy internetowe dodają na kartach produktowych możliwość przesłania bezpośredniego linka do produktu za pośrednictwem e-maila czy też serwisów społecznościowych. Ułatwia to przeniesienie procesu zakupowego z urządzenia mobilnego na komputer, gdzie klient może ostatecznie zweryfikować wygląd produktu oraz dokonać transakcji w wygodny sposób.

 

Kontakt poprzez urządzenia mobilne

Wspieranie sprzedaży na urządzeniach mobilnych obejmuje również maksymalne ułatwienie kontaktu poprzez implementację klikalnych numerów telefonów. Połączenie ze sprzedawcą nie wymaga przepisywania ani kopiowania numeru i jest nawiązywane bezpośrednio ze strony internetowej.

 

Podsumowanie

Gwałtowny rozwój rynku urządzeń mobilnych nie pozostawia wątpliwości – strona dostosowana do smartfonów i tabletów to internetowy „must have”. Planując serwis dla swojej firmy lub sklepu internetowego, lepiej od razu wybrać responsywny projekt witryny niż później obciążać się dodatkowymi kosztami na przerobienie istniejącej strony, która nieprawidłowo wyświetla się na smartfonach. Teraz dodatkową motywacją jest również restrykcyjne podejście Google do niefunkcjonalnych stron mobilnych.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy nowy algorytm Google preferuje strony przyjazne dla urządzeń mobilnych?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 85 głosów

UDOSTĘPNIJ