Częste błędy w pozycjonowaniu sklepu. Zobacz nasze rozwiązania!

Oddaj swój sklep w ręce profesjonalistów

Zanim trafisz w dobre ręce agencji SEO może być różnie. Na Twojej stronie mogą pojawić się błędy, które znacząco wpływają na brak widoczności w Google. Część błędów możesz naprawić samodzielnie już dziś, inne wymagają zdobycia wiedzy lub wsparcia specjalisty. Zobacz, czy na Twojej stronie nie ma tych popularnych błędów w pozycjonowaniu strony.

1. Brak certyfikatu bezpieczeństwa SSL

Certyfikat bezpieczeństwa zapewnia, że wszystkie połączenia z Twoją stroną są szyfrowane. Dzięki temu nie jest łatwo wykraść dane w trakcie ich przesyłania, np. loginy, hasła, dane osobowe. To szczególnie ważne na stronach z płatnościami.

Do niedawna certyfikat SSL zalecany był głównie sklepom internetowym, a i one nie zawsze stosowały się do zaleceń. Jednak Google zmieniło swoje podejście do bezpieczeństwa i postanowiło w swojej wyszukiwarce informować o braku certyfikatu w dość dosadny sposób - komunikując użytkownikowi, że strona jest niebezpieczna. Trudno oczekiwać od użytkowników, że czytając taki komunikat, nadal będą zdeterminowani, aby coś u nas kupić. Warto więc zadbać o certyfikat SSL.

Czy posiadanie certyfikatu bezpieczeństwa wpływa na pozycjonowanie? W branży mówi się, że może tak być, ale na pewno nie jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych. Brian Dean z Backlinko przeprowadził eksperyment, który pokazuje, że wpływ SSL na pozycje w Google jest średni - warto brać SSL pod uwagę, ale na pewno nie jest to czynnik, który przeważy w budowie pozycji w Google. Więcej w jego artykule: https://backlinko.com/search-engine-ranking.

Czy warto wprowadzać na swojej stronie certyfikat bezpieczeństwa? Ze względu na pozycjonowanie - niekoniecznie, ze względu na swoich użytkowników - obowiązkowo. Wcale nie musi się to wiązać z kosztami, bo możesz wdrożyć jeden z bezpłatnych certyfikatów. Te płatne skierowane są do portali, które faktycznie wymagają od użytkowników podawania cennych danych, np. banki. My np. nie zbieramy żadnych danych, nie ma logowania u nas na stronie, więc certyfikat bezpieczeństwa ma nas chronić przede wszystkim przed otrzymaniem od Google łatki “niebezpiecznej strony”.

Tak wygląda komunikat przeglądarki Chrome w przypadku stron bez SSL. Nie zachęca, prawda?

2. Niedziałające linki a seo

Ten problem trzeba rozpatrzyć na dwóch obszarach - linków wewnętrznych i linków przychodzących do strony.

Linki przychodzące nie zależą od nas, więc nie będą miały wpływu na ocenę naszej strony przez roboty Google.

Jednak linki wewnętrzne i prawidłowe kierowanie użytkowników w obrębie własnej witryny, to już nasza odpowiedzialność. Dlaczego takie niedziałające linki szkodzą Twojej stronie? Kierują ruch użytkowników i robota Google do miejsca, które nie istnieje, co jest oznacza, że Twoja strona nie daje wartości użytkownikom. A strona, która nie daje wartości nie jest godna wyświetlania wysoko w wynikach wyszukiwania. Więcej na temat tego, jak Google postrzega błędy 404 znajdziesz w supporcie Google search Console: https://support.google.com/webmasters/answer/7440203?hl=pl


Co warto zrobić?

Przeanalizujemy sytuację typową dla sklepu internetowego, tzn. strona przestaje istnieć, bo dotyczyła produktu wycofanego z oferty. Tym samym odwiedziny na danym adresie URL kończą się wyświetleniem błędu 404.

 • Przekierowanie - zdarza się, że sklepy czy strony ustawiają automatyczne przekierowanie z wycofanego produktu na stronę główną. Ani dla pozycjonowania, ani dla użytkownika nie jest to optymalne rozwiązanie. Przekierowania na stronę główną są zdaniem Johna Muellera z Google złą praktyką (źródło: https://www.seroundtable.com/google-redirect-urls-home-26270.html). Co robić zamiast tego? Przekieruj stronę na stronę powiązaną tematycznie, jeśli tylko jest taka możliwość.
 • Sugerowanie innej - wartościowej treści - możesz też na stronie zasugerować podobne produkty i dodać linki do nich. Użytkownik sam zdecyduje, gdzie chce dotrzeć. 
 • Automatyczne przekierowania - zadbaj o automatyczne przekierowania w przypadku zmiany adresu URL danej strony. Dzięki temu, pozyskane linki z zewnętrznych stron nie będą prowadzić użytkowników do błędu 404. Przekierowanie tego typu zapewnia też spokój, jeśli zrobisz literówkę lub zechcesz zoptymalizować URL pod SEO, wprowadzanie zmian w adresie nie sprawi, że dotychczasowy przestanie działać. Użytkownicy będą kierowani na prawidłowy adres, co masz zalety także w przypadku pozyskiwania ruchu z zewnętrznych publikacji i poleceń.

Przykład treści wspierającej pozyskanie sprzedaży ze stron z błędem 404 Źródło: Zalando

3. Duplikacja treści w sklepach internetowych

Dla niedoświadczonego w pozycjonowaniu właściciela strony lub sklepu duplikacja oznacza skopiowanie treści. Jednak takiej duplikacji łatwo się wystrzec - przecież wystarczy nie kopiować tekstów z innych stron i na każdej podstronie tworzyć unikalne treści. Znacznie bardziej problematyczną duplikacją jest ta, która powstaje z przyczyn technicznych.

Duplikacja może dotyczyć wyłącznie podstron Twojej witryny i oznacza, że pod różnymi adresami URL wyświetla się ta sama treść. Zobacz, co może powodować duplikację:

 • sortowanie i filtrowanie treści - jeśli w wyniku filtrowania i sortowania do adresu URL dopisywany jest parametr, dla Google mamy już dwie takie same strony pod różnymi adresami.
 • paginacja sekcji komentarzy - pod różnymi adresami URL wyświetlają się kolejne strony z komentarzami, ale główna treść pozostaje bez zmian
 • wersje strony - www i bez www/ http i https - zawsze powinno być wprowadzone przekierowanie na wybraną wersję strony w przypadku www i bez www oraz na wersję https, jeśli mamy certyfikat bezpieczeństwa
 • wersje strony do druku - niektóre cms-y automatycznie tworzą takie podstrony - składają się wyłącznie ze zoptymalizowanej do druku treści, ale jest to wciąż duplikacja.

Rozwiązaniem dla duplikacji treści jest wprowadzanie linków kanonicznych, które wskazują robotom Google najważniejszą i jedyną wersję strony do indeksowania.

Czy duplikacja treści może spowodować nałożenie na stronę kary od Google? Obecnie strony nie są karane są karane za duplikację, ale nie awansują w wynikach wyszukiwania i nie trafiają do top 10.

Duplikację treści w swoim sklepie możesz sprawdzić m.in. za pomocą narzędzia Siteliner

4. Brak treści lub brak możliwości dodania treści

Pozycjonowanie strony bez treści jest trudne i mało efektywne. Google rozpoznaje stronę po frazach zawartych w tekście - ocenia, jakiego tematu dotyczy i czy daje wartość użytkownikowi. Zdarza się, że już sam projekt strony nie zakłada możliwości dodania treści na każdej podstronie witryny, np. na stronach zestawieniowych, stronie kategorii, a nawet na stronie głównej.

Przeanalizuj swoją witrynę pod względem treści i zaplanuj rozbudowę tam, gdzie nie ma żadnych tekstów lub jest ich bardzo mało. Ile treści warto dodać na każdej podstronie? Zależy od typu strony. Opis produktu w sklepie internetowym nigdy nie będzie długi, ale już opis usług może obejmować tekst na 3000 i więcej znaków.

Kolejnym problemem związanym z treścią jest brak optymalizacji pod pozycjonowanie. O tym przeczytasz w innym artykule na naszym blogu: https://widoczni.com/blog/sprzedaz-w-sklepie-internetowym-content-marketing/

Czy wiesz, że dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google?

5. Brak optymalizacji meta title

Dobrze zoptymalizowane tytuły <title> w pozycjonowaniu to must have. Mogą same z siebie nie odgrywać ważnej roli, ale bez nich inne działania też będą mało istotne. Zadbaj więc o podstawy zanim przejdziesz do zaawansowanej optymalizacji.

Z title możesz mieć różne problemy:

 • brak title - w ogóle nie podjąłeś się stworzenia tytułów, a więc nie wykorzystujesz potencjału tego elementu dla pozycjonowania sklepu
 • brak unikalnego title - każda strona ma ten sam tytuł, co często ma miejsce, gdy tytuły tworzone są automatycznie lub nadawane są globalnie dla wszystkich podstron sklepu; zadbaj o to, by title odnosiło się treścią wyłącznie do strony, której dotyczy
 • za długi title - nie wyświetla się w całości w wynikach wyszukiwania, przez co traci na efektywności, szczególnie, jeśli nie wyświetla się element istotny dla pozyskania klienta
 • brak frazy w title - podstawowym zaleceniem pod pozycjonowanie jest dodawanie frazy do title; oczywiście nie powinno to oznaczać, że title jest po prostu frazą lub co gorsza zlepkiem fraz, wymienionych po przecinku
 • nieciekawy title - title oprócz ważnej funkcji w pozycjonowaniu, odgrywa także kluczową rolę dla pozyskania ruchu z wyników wyszukiwania; jeśli nic nie mówi użytkownikowi i nie jest przekonujący, szanse na to, że wybierze akurat naszą stronę są mniejsze

Zaleca się tworzenie title, które zawiera frazę i nie przekracza długością 60 znaków.

Błędy w sklepie internetowym, które wymieniliśmy niekoniecznie będą spędzać sen z powiek właścicieli sklepów. Na pierwszy rzut oka nie widać związku między tymi błędami a sprzedażą. Jednak jeśli chcesz, aby Twój sklep wyświetlał się w top 10 Google i docierał do coraz większej liczby odbiorców, nie możesz pozwolić sobie na błędy, które wpływają na pozycjonowanie.

Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
czynniki rankingowe google widoczni
Ile jest czynników rankingowych Google? Jakie one są i czy znamy je wszystkie? Przygotowaliśmy obsze...
Zobacz więcej
skuteczna wspolpraca z agencja widoczni blog
Na czym polega techniczna optymalizacja strony i z jakich elementów się składa? Zapraszamy do naszeg...
Zobacz więcej
techniczne seo widoczni
Na czym polega techniczna optymalizacja strony i z jakich elementów się składa? Zapraszamy do naszeg...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Częste błędy w pozycjonowaniu sklepu. Zobacz nasze rozwiązania!
Średnia ocen użytkowników 4.85 na podstawie 94 głosów
Bezpłatna 45min.
konsultacja + audyt

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Jesteś niezadowolony z prowadzonych kampanii?

Zamów BEZPŁATNĄ telekonferencję z naszym ekspertem, który przeanalizuje Twój serwis i jego pozycję na tle konkurencji, a na koniec przedstawi możliwości ZWIĘKSZENIA SPRZEDAŻY.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO