Częste błędy w pozycjonowaniu sklepu. Zobacz nasze rozwiązania!

bledy pozycjonowanie sklepow widoczni blog

Oddaj swój sklep w ręce profesjonalistów Zobacz ofertę pozycjonowania sklepów

 

Zanim trafisz w dobre ręce agencji SEO, może być różnie. Na Twojej stronie mogą pojawić się błędy, które znacząco wpływają na brak widoczności w Google. Część błędów możesz naprawić samodzielnie już dziś, inne wymagają zdobycia wiedzy lub wsparcia specjalisty. Zobacz, czy na Twojej stronie nie ma tych popularnych błędów w pozycjonowaniu strony.

 

1. Brak certyfikatu bezpieczeństwa SSL

Certyfikat bezpieczeństwa zapewnia, że wszystkie połączenia z Twoją stroną są szyfrowane. Dzięki temu nie jest łatwo wykraść dane w trakcie ich przesyłania, np. loginy, hasła, dane osobowe. To szczególnie ważne na stronach z płatnościami.

Do niedawna certyfikat SSL zalecany był głównie sklepom internetowym, a i one nie zawsze stosowały się do zaleceń. Jednak Google zmieniło swoje podejście do bezpieczeństwa i postanowiło w swojej wyszukiwarce informować o braku certyfikatu w dość dosadny sposób - komunikując użytkownikowi, że strona jest niebezpieczna. Trudno oczekiwać od użytkowników, że czytając taki komunikat, nadal będą zdeterminowani, aby coś u nas kupić. Warto więc zadbać o certyfikat SSL.

Czy posiadanie certyfikatu bezpieczeństwa wpływa na pozycjonowanie? W branży mówi się, że może tak być, ale na pewno nie jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych. Brian Dean z Backlinko przeprowadził eksperyment, który pokazuje, że wpływ SSL na pozycje w Google jest średni - warto brać SSL pod uwagę, ale na pewno nie jest to czynnik, który przeważy w budowie pozycji w Google. Więcej w jego artykule: https://backlinko.com/search-engine-ranking.

Czy warto wprowadzać na swojej stronie certyfikat bezpieczeństwa? Ze względu na pozycjonowanie - niekoniecznie, ze względu na swoich użytkowników - obowiązkowo. Wcale nie musi się to wiązać z kosztami, bo możesz wdrożyć jeden z bezpłatnych certyfikatów. Te płatne skierowane są do portali, które faktycznie wymagają od użytkowników podawania cennych danych, np. banki. My np. nie zbieramy żadnych danych, nie ma logowania u nas na stronie, więc certyfikat bezpieczeństwa ma nas chronić przede wszystkim przed otrzymaniem od Google łatki “niebezpiecznej strony”.

brak ssl widoczni

 Tak wygląda komunikat przeglądarki Chrome w przypadku stron bez SSL. Nie zachęca, prawda?

 

2. Niedziałające linki a SEO

Ten problem trzeba rozpatrzyć na dwóch obszarach - linków wewnętrznych i linków przychodzących do strony.

Niedziałające linki przychodzące nie zależą od nas, więc nie będą miały wpływu na ocenę naszej strony przez roboty Google. Co mam na myśli? To, że ktoś linkując do Twojego sklepu zrobił literówkę w adresie lub podlinkował do nieistniejącej już strony, nie jest Twoim problemem. Możesz oczywiście w skrajnych sytuacjach zgłosić sytuację administratorowi strony, ale trudno sprawdzać, w jaki sposób inni linkują do Twojej strony.

Jednak linki wewnętrzne i prawidłowe kierowanie użytkowników w obrębie własnej witryny, to już nasza odpowiedzialność. Dlaczego takie niedziałające linki szkodzą Twojej stronie? Kierują ruch użytkowników i robota Google do miejsca, które nie istnieje, co jest oznacza, że Twoja strona nie daje wartości użytkownikom. A strona, która nie daje wartości nie jest godna wyświetlania wysoko w wynikach wyszukiwania. Więcej na temat tego, jak Google postrzega błędy 404 znajdziesz w supporcie Google search Console: https://support.google.com/webmasters/answer/7440203?hl=pl


Co warto zrobić?

Przeanalizujemy sytuację typową dla sklepu internetowego, tzn. strona przestaje istnieć, bo dotyczyła produktu wycofanego z oferty. Tym samym odwiedziny na danym adresie URL kończą się wyświetleniem błędu 404.

 • Przekierowanie - zdarza się, że sklepy czy strony ustawiają automatyczne przekierowanie z wycofanego produktu na stronę główną. Ani dla pozycjonowania, ani dla użytkownika nie jest to optymalne rozwiązanie. Przekierowania na stronę główną są zdaniem Johna Muellera z Google złą praktyką (źródło: https://www.seroundtable.com/google-redirect-urls-home-26270.html). Co robić zamiast tego? Przekieruj stronę na stronę powiązaną tematycznie, jeśli tylko jest taka możliwość.
 • Sugerowanie innej - wartościowej treści - możesz też na stronie zasugerować podobne produkty i dodać linki do nich. Użytkownik sam zdecyduje, gdzie chce dotrzeć. 
 • Automatyczne przekierowania - zadbaj o automatyczne przekierowania w przypadku zmiany adresu URL danej strony. Dzięki temu, pozyskane linki z zewnętrznych stron nie będą prowadzić użytkowników do błędu 404. Przekierowanie tego typu zapewnia też spokój, jeśli zrobisz literówkę lub zechcesz zoptymalizować URL pod SEO, wprowadzanie zmian w adresie nie sprawi, że dotychczasowy przestanie działać. Użytkownicy będą kierowani na prawidłowy adres, co masz zalety także w przypadku pozyskiwania ruchu z zewnętrznych publikacji i poleceń.
zalando strona 404 widoczni blog

 Przykład treści wspierającej pozyskanie sprzedaży ze stron z błędem 404 Źródło: Zalando

 

3. Duplikacja treści w sklepach internetowych

Dla niedoświadczonego w pozycjonowaniu właściciela strony lub sklepu duplikacja oznacza skopiowanie treści. Jednak takiej duplikacji łatwo się wystrzec - przecież wystarczy nie kopiować tekstów z innych stron i na każdej podstronie tworzyć unikalne treści. Znacznie bardziej problematyczną duplikacją jest ta, która powstaje z przyczyn technicznych.

Duplikacja może dotyczyć wyłącznie podstron Twojej witryny i oznacza, że pod różnymi adresami URL wyświetla się ta sama treść. Zobacz, co może powodować duplikację:

 • sortowanie i filtrowanie treści - jeśli w wyniku filtrowania i sortowania do adresu URL dopisywany jest parametr, dla Google mamy już dwie takie same strony pod różnymi adresami.
 • paginacja sekcji komentarzy - pod różnymi adresami URL wyświetlają się kolejne strony z komentarzami, ale główna treść pozostaje bez zmian
 • wersje strony - www i bez www/ http i https - zawsze powinno być wprowadzone przekierowanie na wybraną wersję strony w przypadku www i bez www oraz na wersję https, jeśli mamy certyfikat bezpieczeństwa
 • wersje strony do druku - niektóre cms-y automatycznie tworzą takie podstrony - składają się wyłącznie ze zoptymalizowanej do druku treści, ale jest to wciąż duplikacja.

Rozwiązaniem dla duplikacji treści jest wprowadzanie linków kanonicznych, które wskazują robotom Google najważniejszą i jedyną wersję strony do indeksowania.

Czy duplikacja treści może spowodować nałożenie na stronę kary od Google? Obecnie strony nie są karane za duplikację, ale nie awansują w wynikach wyszukiwania i nie trafiają do top 10.

siteliner duplikacja widoczni

 Duplikację treści w swoim sklepie możesz sprawdzić m.in. za pomocą narzędzia Siteliner

 

4. Brak treści lub brak możliwości dodania treści

Pozycjonowanie strony bez treści jest trudne i mało efektywne. Google rozpoznaje stronę po frazach zawartych w tekście - ocenia, jakiego tematu dotyczy i czy daje wartość użytkownikowi. Zdarza się, że już sam projekt strony nie zakłada możliwości dodania treści na każdej podstronie witryny, np. na stronach zestawieniowych, stronie kategorii, a nawet na stronie głównej.

Przeanalizuj swoją witrynę pod względem treści i zaplanuj rozbudowę tam, gdzie nie ma żadnych tekstów lub jest ich bardzo mało. Ile treści warto dodać na każdej podstronie? Zależy od typu strony. Opis produktu w sklepie internetowym nigdy nie będzie długi, ale już opis usług może obejmować tekst na 3000 i więcej znaków.

Kolejnym problemem związanym z treścią jest brak optymalizacji pod pozycjonowanie. O tym przeczytasz w innym artykule na naszym blogu: Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym poprzez content marketing?

 

Czy wiesz, że dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google? Zobacz naszą ofertę

 

 

5. Brak optymalizacji meta title

Dobrze zoptymalizowane tytuły <title> w pozycjonowaniu to must have. Mogą same z siebie nie odgrywać ważnej roli, ale bez nich inne działania też będą mało istotne. Zadbaj więc o podstawy zanim przejdziesz do zaawansowanej optymalizacji.

Z title możesz mieć różne problemy:

 • brak title - w ogóle nie podjąłeś się stworzenia tytułów, a więc nie wykorzystujesz potencjału tego elementu dla pozycjonowania sklepu
 • brak unikalnego title - każda strona ma ten sam tytuł, co często ma miejsce, gdy tytuły tworzone są automatycznie lub nadawane są globalnie dla wszystkich podstron sklepu; zadbaj o to, by title odnosiło się treścią wyłącznie do strony, której dotyczy
 • za długi title - nie wyświetla się w całości w wynikach wyszukiwania, przez co traci na efektywności, szczególnie, jeśli nie wyświetla się element istotny dla pozyskania klienta
 • brak frazy w title - podstawowym zaleceniem pod pozycjonowanie jest dodawanie frazy do title; oczywiście nie powinno to oznaczać, że title jest po prostu frazą lub co gorsza zlepkiem fraz, wymienionych po przecinku
 • nieciekawy title - title oprócz ważnej funkcji w pozycjonowaniu, odgrywa także kluczową rolę dla pozyskania ruchu z wyników wyszukiwania; jeśli nic nie mówi użytkownikowi i nie jest przekonujący, szanse na to, że wybierze akurat naszą stronę są mniejsze

Zaleca się tworzenie title, które zawiera frazę i nie przekracza długością 60 znaków.

Błędy w sklepie internetowym, które wymieniliśmy niekoniecznie będą spędzać sen z powiek właścicieli sklepów. Na pierwszy rzut oka nie widać związku między tymi błędami a sprzedażą. Jednak jeśli chcesz, aby Twój sklep wyświetlał się w top 10 Google i docierał do coraz większej liczby odbiorców, nie możesz pozwolić sobie na błędy, które wpływają na pozycjonowanie.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Częste błędy w pozycjonowaniu sklepu. Zobacz nasze rozwiązania!

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 95 głosów

UDOSTĘPNIJ