Brighton SEO | Najciekawsze prezentacje 2018 roku w jednym miejscu

widoczni brighton seo gal 044

Brighton SEO to jedna z największych i najważniejszych konferencji SEO na świecie. Wrażenie robi doskonała organizacja, świetna atmosfera w gronie pozycjonerów z całego świata. Ale najważniejszym elementem konferencji jest sfera merytoryczna: program, prelegenci i poziom wykładów. Czy Brighton SEO to wartościowa konferencja pod względem wartości merytorycznej?

widoczni brighton seo 0002

 

Dlaczego warto pojechać na Brighton SEO?

Wiele konferencji związanych z marketingiem niestety blednie, gdy zaczynamy analizować ofertę prelekcji i ich poziom. Z jednej strony konferencja w dzisiejszych czasach to okazja, aby się spotkać i poznać osobiście z ekspertami z całego świata, z drugiej mimo wszystko oczekujemy wartościowej wiedzy z zakresu pozycjonowania. Brighton SEO ma tę przewagę, że skupia się wyłącznie na obszarze pozycjonowania i zarządzania w branży SEO.

 

Najlepsze prelekcje Brighton SEO 2018 naszym okiem

Z dziesiątek prezentacji trudno czasem wybrać tę jedyną, zwłaszcza, że odbywają się równolegle. W tym roku na Brighton SEO pojechali Artur Wojczal i Cezary Urbanowicz z naszej agencji - osoby z dużym doświadczeniem i wiedzą z zakresu SEO. Oceniamy więc prelekcje z perspektywy osób, które szukały zaawansowanych tematów i wnikliwych analiz na konkretnych przykładach. To nasz subiektywny ranking prezentacji na Brighton SEO. Zresztą organizator udostępnia na swojej stronie nagrania audio z wszystkich prelekcji, więc można zweryfikować nasze doznania i sprawdzić, czy faktycznie dotarliśmy na najbardziej przydatne dla nas prelekcje.

 

Jak podsumowujemy BrightonSEO 2018? WIDEO

 

Zobacz wywiad LIVE z uczestnikami konferencji

The Future of SEO is on the SERP - Rand Fishkin

Prezentacja Randa Fishkina skupiała się wokół zmiany podejścia Google do ruchu organicznego. Od powstania Google, z roku na rok można było obserwować coraz większą liczbę odwiedzin z wyszukiwarki na strony. Tymczasem w 2017 roku po raz pierwszy ten rosnący trend odwrócił się. Zgodnie z analizą Randa Fishkina we współpracy z Jumpshot, spadek ruchu bezpłatnego sięga nawet 20%. Płatny ruch jest natomiast większy. Także większy odsetek użytkowników Google, nie przechodzi na żadną ze stron z wyników wyszukiwania. Szczególnie widoczne jest na urządzeniach mobilnych.

Takie wnioski pokazują nową strategię Google - zatrzymywanie całego ruchu dla siebie. Jak to robi? Przede wszystkim wykorzystuje sztuczną inteligencję, która w trafny sposób pobiera ze stron wartościowe treści i wyświetla je bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Rand Fishkin zwraca tu uwagę na naruszanie praw autorskich oraz monopol Google na dostarczanie wiedzy bezpośrednio do użytkownika.

Oczywiście, Rand Fishkin nie ma złudzeń, że ten trend będzie coraz silniejszy. Radzi więc, aby skupić się na kontrolowaniu jakości tego, co trafia do featured snippetów w Google i staraniach, aby w ogóle tam się znaleźć. Kluczem do sukcesu będzie tworzenie treści i nagłówków, które zmotywują użytkownika Google, aby mimo wszystko odwiedzić stronę docelową.

 

 

corner

The Future of SEO is on the SERP

2 Seconds is the New Slow: How Businesses Can Build a Better Web - Chris Simmance

Mity i ciekawostki na temat szybkości strony. Autor zaleca rezygnację z wtyczek i zewnętrznych narzędzi do badania szybkości. Zwraca uwagę na takie problemy i zagadnienia jak:

 • korzystanie z serwerów współdzielonych - zły pomysł w kontekście szybkości strony
 • brak aktualizacji PHP na większości serwerów
 • Time to First Byte (TTFB) - jest ważnym czynnikiem dla Google, dlatego warto popracować nad kodem
 • wykorzystywanie Google Tag Managera jest zalecane
 • ograniczenie ilości requestów serwera (łączenie plików css, js)
 • stosowanie krótszych selektorów CSS wpływa na mniejszą wielkość pliku
 • zalecana jest minifikacja plików
 • zalecana jest refaktoryzacja kodu - mniejszy kod, ta sama funkcjonalność
 • usuwanie pluginów JS których nie potrzebujesz (często ładujemy wszystkie skrypty na wszystkich stronach)
 • korzystanie z CDN

 

 

Accelerate: Page Speed Optimization Tips - Fili Wiese, Search Brothers

Wyczerpująca prezentacja na temat tego, w jaki sposób można wpłynąć na szybkość strony. Autor skupił się na prostych zmianach, które jednak przynoszą znaczącą poprawę w przypadku stron, które są powolne. Co warto zmienić na stronie?

 • Aktualizacja PHP do wersji 7
 • Włączenie OCSP w przypadku połączeń https z serwerem
 • Selekcja skryptów zewnętrznych - czy na pewno wszystkie są potrzebne
 • Wtyczki, które mają poprawiać działanie strony nie zawsze działają poprawnie, np. Lazy Load nie jest wcale najlepszym rozwiązaniem
 • czas odpowiedzi serwera zależy w dużym stopniu od lokalizacji serwera dla użytkownika. Dla stron o dużym zasięgu geograficznym zaleca się trzymanie stron w chmurze.
 • Włączenie na serwerze HSTS (https://hstspreload.org)
 • Przy dobrej optymalizacji strony internetowej AMP jest niepotrzebny - wyznanie byłego googlersa

Dlaczego zdaniem prelegenta warto wdrażać takie działania? Szybkość strony wpływa na jej indeksację, poprawia wskaźniki zaangażowania, konwersję, reputację marki.

 

What I learned crawling 10 billion URLs and analyzing 5 trillion log lines - François Goube

Bardzo ciekawa prezentacja prelegenta z firmy Oncrawl na temat indeksacji stron. François Goube na podstawie ogromnej ilości danych przedstawił szereg ciekawych wniosków dotyczących tego, jak zachowuje się Google w określonych sytuacjach.Najważniejsze wnioski to:

 • kampanie płatne mogą negatywnie wpłynąć na crawl budget
 • strony z mikrodanymi mają znaczny i pozytywny wpływ na CTR
 • strony z błędami 4xx i przekierowaniami 3xx mają bezpośredni wpływ na crawl budget
 • strony z wdrożonym AMP mają szybszą częstotliwość crawlowania przez Google
 • głębokość struktury strony ma znaczenie:

Francois Goube powołuje się w swojej prezentacji na eksperyment, w którym prezentuje na przykładzie, jak szybko po zaindeksowaniu strony Google wyśle ruch organiczny. Okazało się, że najszybciej będzie to na strony z poziomu 1-3, gorzej 3-5 i wyżej.

 • Google bot renderuje JS co 24 dni
 • strony o najlepszym rankingu nie zawsze są najczęściej crawlowane przez Google

 

 

corner

What I learned from crawling 10 billions of Pages and analysing 5 Trillions of log lines

Winning with Mobile Page Speed: Killer Technologies, Tools, and Tips - Aleh Barysevich

Prezentacja skupiała się wyłącznie na szybkości stron na urządzeniach mobilnych. Ponad 50% użytkowników oczekuje, że strona załaduje się już w 2 sekundy. Aleh Barysevich postanowił przeanalizować, czy zmiany w algorytmie Google, które miały uznawać czas ładowania się strony za czynnik rankingowy faktycznie przyczyniły się do spadków. Oto jego wnioski:

 • częsty błąd - badamy zbyt wiele wskaźników

 • Google Page Speed ocenia szybkość strony na podstawie odwiedzin z całego świata, także z miejsc, gdzie internet jest bardzo wolny, lokalnie szybkość strony może być większa

 • Projekt big data Chrome UX Report i BigQuery Platform jest źródłem danych dla Google PS

 • z doświadczenia i eksperymentu prelegenta wynika, że mimo ogłoszonej przez Google aktualizacji Page Speed Update for Mobile Search, nie ma korelacji między wskaźnikami FCP/DCL a pozycjami stron

 • wskaźnik Optimalization Score w Google PS wyraźnie wiąże się z pozycjami strony

 • wniosek: Page Speed Update wpłynęło znacząco wyłącznie na najwolniejsze strony

 

 

corner

Winning with Mobile Page Speed - Brighton SEO

Why auditing your rel=canonical configuration is a shrewd move - Mark Thomas

Mark Thomas rozłożył linki kanoniczne na czynniki pierwsze. Najciekawsze wnioski z prelekcji:

 • linki kanoniczne działają przy bardzo podobnych lub zduplikowanych treściach
 • ten tag nie jest brany pod uwagę podczas indeksowania - jest brany pod uwagę w drugiej lub trzeciej kolejności
 • w wyniku poprawnej konfiguracji linków kanonicznych optymalizujemy też nasz crawl budżet

 

 

 

Zobacz prezentacje z Brighton SEO 2018

Powyższe prezentacje najbardziej zapadły nam w pamięć. Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze działo się na scenach Brighton SEO, poniżej znajdziecie wybrane prezentacje z Brighton SEO 2018, spośród dostępnych online. Prezentacji było bardzo dużo, dlatego poniżej zamieszczamy tylko niektóre z nich.

 

 

Linki do wszystkich prezentacji:

 

Brighton SEO - jakie wnioski?

Na Brighton SEO dominowały tematy związane z pozycjonowaniem. My oceniliśmy to wydarzenie przez pryzmat własnej wiedzy i doświadczenia. Celowo wybraliśmy techniczne tematy - związane z prędkością i optymalizacją strony. Jednak coś dla siebie mogli znaleźć także project managerowie i specjaliści ds. content marketingu. Dla nas to była przede wszystkim merytoryczna konferencja na techniczne tematy. Czy wiedza, którą przywieźliśmy to rewolucja? Raczej ewolucja: dużo inspiracji, ciekawostek i nieco innego spojrzenia na naszą pracę. Polecamy tę konferencję wszystkim, którzy szukają wysokiej jakości spotkań branżowych.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Brighton SEO | Najciekawsze prezentacje 2018 roku w jednym miejscu

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 84 głosów

UDOSTĘPNIJ