Festiwal SEO Katowice 2018 - oto nasze wrażenia

festiwal seo katowice 2018 publicznosc

11 maja 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się 6. edycja największej konferencji branżowej w Polsce - Festiwal SEO. Wydarzenie to, to okazja do spotkania się z najważniejszymi osobistościami i podmiotami związanymi z marketingiem internetowym. Widoczni nie mogli przepuścić takiej okazji!

Jak tegoroczną edycję ocenia sam organizator eventu, Artur Strzelecki? 

Frekwencja dopisała w 100%, o czym najlepiej świadczą pełne sale podczas prelekcji. Z roku na rok organizacja idzie coraz sprawniej. Niemal wszystko udało się zrealizować zgodnie z planem. A to o czym ja wiem, że nie poszło tak jak powinno, było niedostrzegalne dla uczestników. Chociażby zagubiona paczka z materiałami jednego ze sponsorów, która na szczęście odnalazła się po czasie.

Co wyróżniało tę edycję od poprzednich? Praktyczne i rzeczowe prezentacje. Bez teoretyzowania, a na realnych przykładach. Plany na następny rok już są, ale na razie wolę nie zapeszać.

 

adam i przemek festiwal seo katowice

 

 

Praktycy SEO na scenie

Dlaczego warto było odwiedzić Festiwal SEO Katowice 2018? Po pierwsze ze względu na świetną organizację. Po drugie przekonali nas tegoroczni prelegenci - praktycy marketingu internetowego, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Zaproszeni goście przedstawili interesujące case'y na podstawie własnych doświadczeń zawodowych. 

Skąd taki dobór osób na scenie?  Wyjaśnia organizator Festiwalu SEO Katowice 2018, Artur Strzelecki:

Nad doborem prelegentów w całości czuwam ja. Zdarza się, że czasami chętni zgłaszają się sami. Wtedy weryfikujemy wspólnie z zespołem, taką kandydaturę. Z reguły osobiście zapraszam prelegentów. Obserwuję  kto i na jakich konferencjach dzieli się wiedzą i czy zechciałby też pojawić się u nas w Katowicach. Zależy mi bardzo, aby na liście prelegentów były osoby świeże,  które jeszcze na Festiwalu SEO nie występowały. To taki magnez przyciągający. Bo gdyby któryś raz słuchać tej samej osoby o tym samym to mogłoby to być zniechęcające.

A oto,  kto pojawił się na katowickiej scenie i czego dotyczyły poszczególne prelekcje:

festiwal seo katowice widoczni

 

 

Chris C. Cemper

LinkResearchTools 

Christoph pisze i mówi na temat jakości linków od wielu lat. "Content and Links" tego w dużym skrócie dotyczyło jego wystąpienie.  Skupił się przede wszystkim na analizie linków. Zwrócił uwagę na wartość, jaką wnosi weryfikacja zestawów linków. Cemper omówił to na przykładzie własnych narzędzi: Link Detox, Link Research Tools.

Cemper przygotował także promocje na treningi wrzucane przez ich firmę. Materiały treningowe wraz z wersjami testowymi narzędzi z pewnością wykorzystamy w naszej agencji, żeby zweryfikować wartość takich działań na polskim rynku SEO.

Podsumowanie całej prelekcji można zamknąć w jednym zdaniu: "There is nothing better then tests".

22041963 1668507006494810 2736637360670182196 o e1523813088260 1024x627

 

 

Lionel Kappelhoff-Lancon

OnCrawl

 

Lionel przyjechał w zastępstwie za zapowiadanego mówcę, Francois Goube. W swoim wystąpieniu skupił się na przedstawieniu funkcjonalności On Crawl - rozbudowanego narzędzia do analizy serwisu i crawlerowania. Funkcja, która najbardziej nam się spodobała to analiza logów serwera, czyli czystych danych które pozostawia po sobie GoogleBot.

Temat analizy danych przewijał się także w innych prelekcjach, co może prognozować kierunek całej branży na najbliższe miesiące i lata.

Lionel zaciekawił nas również zestawieniem informacji z Google Search Console, Google Analytics oraz logów serwera. Wniosek, jaki się nasuwa nie tylko z tego wystąpienia, ale i całej konferencji, to zwiększenie nakładu pracy na analizę zachowań na stronie. W tym celu na pewno skorzystamy z przedłużonego okresu testowego narzędzia OnCrawl, zaproponowanego uczestnikom SEO Festiwalu. 

Lionel OnCrawl Festiwal SEO Katowice

 

widoczni z on crawl festiwal seo 2018

 

Z Lionelem udało nam się wymienić kontakt i porozmawiać prywatnie. Okazał się bardzo pogodnym i entuzjastycznym człowiekiem.

 

Sebastian Mioduszewski

Pracuj.pl

Prelegent przedstawił case study na podstawie ich serwisu. Działania, jakie zaplanowali miały na celu poprawę ruchu na stronie. To co przykuło naszą uwagę najbardziej to ciekawy wykres zależności: inwestycja w treści / ilość sesji. 

Sebastian podpowiedział także ciekawe rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć zadowalający poziom konwersji - dodanie odnośników CTA w śródtekstach poradników. 

sebastian mioduszewski festiwal seo 2018

 

Chcesz dowiedzieć się o nas więcej? Tak ciekawi mnie to ;)

 

Jakub Lisiecki

EACTIVE #wiemyjak

Czwarta z kolei prelekcja, dotyczyła problemu błędnej migracji serwisu na nową domenę/nowy silnik. Jakub Lisiecki, na podstawie własnych doświadczeń przedstawił rozwiązanie, które mimo, że nie jest idealnie i wymaga sporego nakładu pracy, ma spory potencjał. 

Mianowicie, w przypadku wprowadzenia błędnych przekierowań lub nie wprowadzenia ich przy zmianie struktury adresów URL, zaproponował postawienie starego serwisu na kopii pod pierwotnymi adresami. Następnie zalecił poczekanie na ponowne zaindeksowanie, a dopiero potem przeprowadzenie poprawnie migracji.

Metoda, jak najbardziej warta przetestowania. Umożliwia znaczne przyspieszenie przeindeksowania adresów, gdyż przy starych adresach URL (nawet jeżeli mają wdrożone 301) może to trwać o wiele dłużej.

jakub lisiecki festiwal seo 2018

 

 

Adrian Olszewski

Ceneo.pl

Jego wystąpienie było kolejnym, które potwierdzało, jak ważna obecnie jest analiza danych w działaniach SEO. Przybliżył działanie dodatkowych narzędzi, które usprawniają pracę w tym zakresie: PowerBi czy R skrypty. 

Adrian opowiedział także o możliwościach, jakie daje praca w Inhouse SEO. Czas na testy, próby, analizy, to jej największe korzyści.

adrian olszewski festiwal seo 2018

 

 

Tomasz Wieliczko

Xann Marketing

Tomasz Wieliczko przedstawił swoje podejście do optymalizacji serwisu. Do każdego z obszaru działań dopasował najlepsze narzędzie: 

Słowa kluczowe  -> Senuto

Analiza konkurencji  -> SemRush

Miejscówki pod linki  -> Ahrefs

Analiza miejscówek  -> Majestic SEO

Dopalanie  -> e-web

Zaproponował także rozbudowany i bardzo sensowny plan pod działania związane z link buildingiem po stronie SEOwców. Poruszył także kontrowersyjny temat ilości pozyskiwanych linków (cyklicznie vs paczkami).

tomasz wieliczko festiwal seo 2018

 

 

Michał Magdziarz

DeepCrawl 

Kolejna prelekcja wskazująca wysoką wartość szczegółowej analizy danych. Mówił o możliwościach, jakie daje DeepCrawl - w pełni rozbudowane narzędzie.

W części dyskusyjnej, w odpowiedzi na jedno z pytań padła ciekawa propozycja na temat ustawienia alertu, jeżeli Google Bot zapyta najpierw o mobilną wersję serwisu ( co jest jednoznaczne z przejściem tego serwisu na Mobile First Index).

michal magdziarz seo festiwal 2018

 

 

Mateusz Michalik

Claneo

Prelegent przedstawił podstawowe zasady promocji branży e-commerce na różnych rynkach (w różnych krajach).  Podpowiedział, jak wybrać odpowiednią domenę i polecił listę narzędzi do sprawdzania fraz.

Na konkretnych przykładach udowodnił, że metody płatności są popularne w zależności od kraju. Pokazał, jak duże znaczenie ma poznanie, zrozumienie i zadowolenie użytkowników. 

Swoje wystąpienie podsumował myślą: "Think global, act local".

mateusz michalik festiwal seo 2018

 

 

Maciej Matowicki

PromoTraffic

Maciej opowiedział kilka ciekawostek na temat migracji serwisu - dlaczego ją robimy i kiedy jest ona konieczna? Jak się okazuje, czasem jest ona wskazana głównie z myślą o użytkowniku.

Zalecił rozłożenie migracji na kilka etapów, tak, aby uwzględniały: 

 • crawl budget,
 • narzędzia,
 • statystyki,
 • porządki-techniczne.
maciej matowicki festiwal seo 2019

 

 

Paweł Pawluk

Sales Tube

Paweł omówił bardzo ciekawe case study migracji dwóch dużych brandów branży finansowej. Dostali projekt, który wymagał dobrego zaplanowania działań o bardzo szerokim zakresie, połączenie pracy specjalistów od SEO, Content Marketingu i Link Buildingu.

Z Pawłem porozmawialiśmy prywatnie po całym wydarzeniu, gdzie wspólnie doszliśmy do wniosku, jak istotna dla dużych brandów jest ścisła współpraca z działem SEO.

pawel pawluk festiwal seo 2018

 

 

Łukasz Żelezny

ZPG

Łukasz przedstawił niezbędnik z najważniejszymi narzędziami do optymalizacji stron na Wordpressie. Omówił m.in:

 • AMP for WordPress
 • AMP Analytics
 • OneSignal
 • Smush Image Compression
 • Gonzales - optymalizacja CSS, JS
 • Autooptimize
 • Appending Link on Copy.

Poruszył także kontrowersyjną kwestię "404 to 301" na homepage. 

Najważniejszych wnioskiem płynącym z całego wystąpienia jest pokazanie, że dobre przygotowanie techniczne serwisu pod SEO ora zainstalowanie odpowiednich wtyczek nie wymaga regularnego monitorowania kwestii optymalizacyjnych. 

lukasz zelezny festiwal seo 2018

 

 

Praktycy dla praktyków. Było warto!

11 prelegentów i 7 godzin merytorycznej wiedzy, ciekawych przykładów i skutecznych rozwiązań. W jeden dzień przyswoiliśmy sobie taką dawkę praktycznych informacji, którą trudno byłoby pozyskać z portali branżowych, czy magazynów.

Ponadto dla nas osobiście była to okazja do poznania i wymienienia się doświadczeniami z wieloma specjalistami z innych firm. 

Podsumowując tegoroczną edycję, nasuwają nam się 2 zasadnicze wnioski, które zamierzamy wdrożyć w nasz system pracy:

• analiza serwisu i znaczny wzrost jej istotności w prowadzeniu strategii SEO,
• testowanie nowych rozwiązań, pomysłów, idei.

 

Dowiedz się więcej o agencji widoczni:

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Oceń ten artykuł:
Festiwal SEO Katowice 2018 - oto nasze wrażenia

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ