15 mitów o content marketingu, które rujnują pozycjonowanie Twojej strony
• Rola content marketingu w marketingu internetowym i pozycjonowaniu
• Im więcej treści na stronie, tym lepiej
• Marketing treści jest tani
• Każdy może pisać skuteczne treści na stronę www
• Właściciel strony nie musi się zaangażować w tworzenie treści
• Content marketing zapewnia szybki zwrot z inwestycji
• Im dłuższa treść, tym lepiej dla SEO
• Wystarczy jakakolwiek treść na stronie, a będą efekty
• Content marketing to tylko treści tekstowe
• Content marketing to tylko treści na stronie
• Marketing treści nie sprawdzi się w każdej branży
• Warto korzystać z programów automatyzujących tworzenie treści
• Warto samodzielnie tworzyć treści
• Nie trzeba promować treści
• Treści na stronie powinny skupiać się tylko wokół firmy
• Nie można śledzić skuteczności treści
• Podsumowanie
Chociaż dobry content marketing jest kluczem do sukcesu i jednym z czynników rankingowych w pozycjonowaniu, wielu przedsiębiorców i właścicieli stron internetowych oraz sklepów wciąż nie wykorzystuje w pełni jego potencjału. To błąd, ponieważ według badań content marketing przynosi nawet trzy razy więcej klientów niż reklama Google Ads (źródło: http://www.oracle.com/webfolder/mediaeloqua/documents/Content+Marketing+Kapost+Eloqua+ebook.pdf). Sprawdźmy, jakie mity o content marketingu krążą wśród właścicieli stron i biznesów e-commerce i jak wpływają one na pozycjonowanie strony.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Rola content marketingu w marketingu internetowym i pozycjonowaniu
Content marketing to bardzo skuteczna metoda wspierania pozycjonowania oraz wpływania na decyzje zakupowe klientów. By jednak osiągnąć zamierzone efekty, Twoje treści muszą się wyróżniać. Dlaczego treści są ważne w pozycjonowaniu i marketingu internetowym w ogóle? Ponieważ:
- mogą wpływać na decyzje zakupowe klientów,
- zawierają frazy kluczowe, które są istotne dla pozycjonowania stron i sklepów internetowych,
- budują Twój wizerunek jako eksperta w branży,
- mogą zwiększać zaufanie do Twojej marki,
- wpływają na efekty strategii SEO.
Pamiętaj jednak, że same treści nie wystarczą do pozycjonowania - SEO to rozbudowany proces, na który składa się wiele działań. Sprawdźmy, jakie mity i szkodliwe przekonania rujnują Twoją strategię marketingową i efektywność pozycjonowania oraz marketingu internetowego.
1. Mit o content marketingu: Im więcej treści na stronie, tym lepiej
Duża ilość treści ma znaczenie w pozycjonowaniu stron, ponieważ im więcej treści, tym więcej słów kluczowych można w niej zawrzeć w sposób naturalny. Nie oznacza to jednak, że możesz tworzyć nieograniczoną liczbę treści o niskiej jakości. Wręcz przeciwnie - duża liczba treści, które nie niosą żadnej wartości, może doprowadzić do frustracji użytkownika. Dlatego też w wielu przypadkach zamiast tworzyć nową treść, warto zoptymalizować i rozbudować istniejące treści. Jest to szczególnie ważne na blogach firmowych. Można to zrobić na przykład poprzez połączenie dwóch mniejszych artykułów o tej samej tematyce w jeden większy i rozbudowany materiał, ujmujący dane zagadnienie kompleksowo. Mitem jest zatem przeświadczenie, że im więcej treści masz na stronie, tym lepiej dla pozycjonowania i sprzedaży. Więcej o rozbudowie treści znajdziesz w artykułach:
- Fresh content a pozycjonowanie, czyli dlaczego warto aktualizować stare treści?
- Jak skutecznie realizować optymalizację treści na stronie?
2. Mit o marketingu treści: Marketing treści jest tani
Dobry marketing treści nie jest tani, dlatego też jeśli chcesz budować sprzedaż długofalowo, zainwestuj w content marketing wysokiej jakości, nawet jeśli będzie on kosztował więcej, niż zakładałeś. Dlaczego warto? Ponieważ treści, które są napisane językiem korzyści, dopasowane do twoich odbiorców, są dużo bardziej efektywne od tanich treści niskiej jakości. Pamiętaj - jakość kosztuje. Dlaczego jeszcze marketing treści nie jest tani? Ponieważ tak naprawdę nigdy się nie kończy. Jeśli chcesz osiągać dobre efekty pozycjonowania, musisz stale rozwijać content na swojej stronie. Jest to działanie, które wymaga regularnej pracy i poświęcenia czasu. Mimo to opłaca się, ponieważ wartościowe treści blogowe, produktowe i poradnikowe mogą generować wiele leadów sprzedażowych.
3. Mit o treściach w SEO: Każdy może pisać skuteczne treści na stronę www
Myślisz, że każdy może tworzyć treści na Twoją stronę, jeśli tylko umie pisać? To jeden często powtarzanych mit, który z prawdą ma niewiele wspólnego. By zyskać na stronie treść wysokiej jakości, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem agencji SEO czy też copywritera freelancera. Nie każdy, kto umie pisać, będzie potrafił dotrzeć do Twoich klientów. Dlatego też w procesie wyboru specjalisty ds. content marketingu weź pod uwagę:
- portfolio,
- doświadczenie w tworzeniu treści dla danej branży (jest to szczególnie istotne w przypadku branż technicznych,
- styl danej osoby,
- komfort współpracy - czy wybrany specjalista odpisuje na wiadomości i jest w stałym kontakcie, czy dopytuje o szczegółowe informacje, które mogą mu pomóc w stworzeniu treści na Twoją stronę.
4. Mit o content marketingu: Właściciel strony nie musi się zaangażować w tworzenie treści
Zarówno agencja, jak i specjalista ds. content marektingu pracujący jako freelancer odpowiadają za stworzenie efektywnej treści. Wielu przedsiębiorców uważa, że nie musi angażować się w content marketing. To mit i błąd, który może wiele kosztować. Zaangażowanie przedsiębiorcy i właściciela firmy lub sklepu internetowego jest konieczne, ponieważ:
- przedsiębiorca najlepiej zna swoją ofertę,
- przedsiębiorca najlepiej potrafi określić, do kogo chce dotrzeć ze swoją ofertą,
- właściciel firmy musi akceptować przesyłane treści i zweryfikować ich poprawność, by zapewnić użytkownikom sprawdzone informacje,
- właściciel firmy musi określić swoje oczekiwania wobec treści (styl, język itp.),
- dzięki efektywnej współpracy specjalista ds. contentu może stworzyć skuteczniejsze treści.
5. Mit o treściach SEO: Content marketing zapewnia szybki zwrot z inwestycji
Proces docierania treści do odbiorców może zająć sporo czasu, dlatego też nie nastawiaj się na szybki zwrot z inwestycji w content marketing. Nie oznacza to, że treści w marketingu się nie opłacają. Wręcz przeciwnie - atrakcyjna treść buduje zaufanie, wzmacnia Twój wizerunek eksperta i przyciąga klientów, jednak działa w długotrwałej perspektywie. Szczególne znaczenie dla content marketingu mają treści evergreen content. Są to treści “wiecznie żywe”, które mogę generować wartościowy ruch nawet wiele miesięcy i lat po ich opublikowaniu, ponieważ nie tracą na aktualności mimo upływu czasu.
6. Mit o treściach w pozycjonowaniu: Im dłuższa treść, tym lepiej dla SEO
Długie treści niosą ze sobą pewne korzyści dla pozycjonowania stron, ale nie oznacza to, że musisz tworzyć długie treści za wszelką cenę. Badanie MOZ wykazało, że treści mające od 1800 do 3000 słów pozyskują więcej linków przychodzących i generują lepsze pozycje w wyszukiwarce (źródło: http://moz.com/blog/what-makes-a-link-worthy-post-part-1). Pamiętaj jednak, że długość treści zależy od branży i jej popularności, danego słowa kluczowego i preferencji odbiorców. Być może okaże się, że Twoi docelowi odbiorcy wolą krótkie i konkretne treści, ponieważ te długie zniechęcają ich. W takim razie w jaki sposób podejść do długości treści w pozycjonowaniu? Zanim zaczniesz tworzyć content, np. wpis na blogu na dany temat, sprawdź, jaka jest średnia długość treści na stronach konkurencji. Nie musisz robić tego ręcznie - warto skorzystać z narzędzia Surfer, które w raporcie Analiza SERP automatycznie oblicza liczbę słów i znaków w treści, długość nagłówków, akapitów i innych elementów treści. Gdy już dowiesz się, jak długi treści tworzy konkurencja z top10 Google, postaraj się stworzyć content podobnej długości lub dłuższy. Jeśli konkurencja zaprezentowała 10 sposobów na promocję nowego produktu, Ty opracuj 11 lub 12.
Wykres w narzędziu Surfer obrazujący zależność pomiędzy liczbą słów w głównej zawartości na stronie a pozycją w organicznych wynikach Google
7. Mit o content marketingu: Wystarczy jakakolwiek treść na stronie, a będą efekty
Jeden z często powtarzanych mitów w content marketingu zakłada, że samo posiadanie treści na stronie wystarczy, by budować widoczność w wyszukiwarce Google pozyskiwać ruch i sprzedawać. Kilkanaście lat temu faktycznie tak było, ale obecnie roboty indeksujące Google są znacznie bardziej zaawansowane i doceniają dobrymi pozycjami te strony i sklepy internetowe, które mają wartościową treść. Treść wysokiej jakości to content, który:
- jest pisany językiem korzyści,
- zawiera sprawdzone i aktualne informacje,
- zawiera dane, wskazówki przydatne dla użytkownika,
- spełnia oczekiwania określonej wcześniej grupy docelowej,
- jest czytelny,
- zawiera frazy kluczowe.
Pamiętaj - samo posiadanie jakiejkolwiek treści na stronie nie zapewni sukcesu w SEO i sprzedaży online.
8. Mit o marketingu treści: Content marketing to tylko treści tekstowe
Treści tekstowe to podstawa content marketingu od wielu lat, jednak mitem byłoby stwierdzenie, że tylko treść pisana ma znaczenie w content marketingu. Obecnie użytkownicy są coraz bardziej wymagający i coraz bardziej niecierpliwi, dlatego szukają sposobów na łatwiejsze i szybsze zapoznanie się z informacjami. Dlatego też content marketing wciąż się rozwija i oprócz treści tekstowych należą do niego:
- treści video (recenzje video, wywiady video, case studies w formie filmów),
- grafiki i infografiki,
- zdjęcia,
- audiobooki, podcasty itp.
Jeśli chcesz osiągnąć sukces w marketingu treści, musisz uzupełnić go o nowoczesne elementy, które mogą skutecznie zwiększyć konwersje i zaangażowanie użytkowników.
9. Mit o treściach w SEO: Content marketing to tylko treści na stronie
Content marketing na stronie ma największe znaczenie, ale nie oznacza to, że masz tworzyć treści jedynie na potrzeby własnej strony www. By skutecznie budować wizerunek eksperta i docierać do szerokiego grona odbiorców, warto:
- tworzyć content na potrzeby e-mail marketingu,
- budować efektywne treści w reklamach Google Ads,
- podejmować współpracę z innymi firmami w celu publikacji artykułów sponsorowanych i artykułów gościnnych w zewnętrznych portalach (dzięki temu
- wzmacniasz i rozbudowujesz profil linków przychodzących swojej strony),
- udostępniać infografiki w mediach społecznościowych,
- tworzyć filmy na YouTube,
- publikować podcasty na platformach do tego przeznaczonych (np. Apple Podcast, Spotify, Podcasty Google).
10. Mit o treściach w pozycjonowaniu: Marketing treści nie sprawdzi się w każdej branży
Wydaje Ci się, że w Twojej branży content marketing jest niepotrzebny? To mit! Wszyscy odbiorcy, niezależnie od poziomu wiedzy, szukają informacji w internecie. Ty musisz tylko poznać grupę docelową i dowiedzieć się, jakiego rodzaju treści potrzebuje. Czy są to podstawowe informacje czy może rozbudowane poradniki w formie e-booków gotowe do pobrania? Jeśli dobierzesz format treści, z pewnością osiągniesz zamierzone efekty.
11. Mit o treściach w SEO: Warto korzystać z programów automatyzujących tworzenie treści
W marketingu internetowym wykorzystuje się wiele narzędzi, które ułatwiają analizę efektywności działań, poznawanie użytkowników itp. Są to na przykład narzędzia do:
- analizy zachowań użytkowników na stronie (Google Analytics, Hotjar itp.),
- segmentacji w e-mail marketingu,
- planowania postów w mediach społecznościowych.
Jednak mitem i błędem jest wykorzystywanie narzędzi automatyzujących sam proces tworzenia treści. Możesz wykorzystać takie narzędzia jak Content Editor w Surferze czy SEMSTORM, ale przedstawione w nich dane traktuj jako wskazówki, a nie wyrocznię.
Content Planner w narzędziu Surfer
12. Mit o content marketingu: Warto samodzielnie tworzyć treści
Samodzielne tworzenie treści w SEO to pułapka. Często przedsiębiorcom wydaje się, że będzie to tańsza rozwiązanie, jednak w prakrtyce sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej z kilku względów:
- przedsiębiorcy są ekspertami w swojej dziedzinie, a nie w content marketingu - mogą tworzyć treści, które będą nieefektywne, i w efekcie wystąpi konieczność stworzenia treści po raz drugi, co oznacza podwójny wydatek,
- tworzenie treści na potrzeby strony internetowej lub sklepu jest bardzo angażujące i wymaga dużo czasu - lepiej, by przedsiębiorca poświęcił go na rozwijanie biznesu, na którym się zna, a content marketing powierzył specjaliście w tej dziedzinie,
Dzięki współpracy z agencją content marketingową lub freelancerem zyskasz efektywne i profesjonalne treści na swoją stronę, które zbudują Twój wizerunek eksperta oraz poprawią pozycjonowanie.
13. Mit o marketingu treści: Nie trzeba promować treści
Samo stworzenie treści, zwłaszcza blogowych, to nie wszystko. Jeśli chcesz dotrzeć do docelowych klientów, musisz je efektywnie promować. Wykorzystaj w tym celu:
- e-mail marketing - w newsletterze możesz poinformować swoich odbiorców o nowym wpisie na blogu, nowych produktach w sklepie itp.,
- media społecznościowe - publikuj nowe treści na blogu na Facebooku, informuj o nowych wpisach na Instagramie, wykorzystaj także InstaStory oraz płatną promocję Facebook Ads.
14. Mit o treściach w SEO: Treści na stronie powinny skupiać się tylko wokół firmy
Treści na stronie to forma promocji w internecie, ale nie możesz umieszczać w nich wyłącznie treści reklamowych. Nie skupiaj się jedynie na własnej firmie - celem content marketingu jest zbudowanie lokalnej społeczności oraz zaufania w e-commerce. Dostarczaj klientom wartościowe treści, które będą mogli wykorzystać w procesie podejmowania decyzji. W ten sposób Twoja strona stanie się najlepszą odpowiedzią na pytania i wątpliwości użytkowników.
15. Mit o content marketingu: Nie można śledzić skuteczności treści
Wielu przedsiębiorców rezygnuje z content marketingu, ponieważ spotkało się z mitem, że nie można śledzić skuteczności treści. Jest to nieprawdziwe przekonanie, ponieważ istnieje wiele wskaźników, na podstawie których możesz określić, czy stworzona treść generuje oczekiwane efekty. Wśród najważniejszych KPI dla content marketingu znajdują się m.in.:
- czas przebywania na stronie,
- współczynnik zaangażowania w Google Analytics 4 oraz współczynnik odrzuceń w Google Analytics Universal,
- liczba odsłon, unikalnych użytkowników oraz średnia liczba stron odwiedzonych podczas jednej sesji,
- głębokość przewijania.
Wszystkie wskaźniki skuteczności treści omówiliśmy w artykule Jak analizować skuteczność treści na stronie?
Podsumowanie
Popularność content marketingu i słynnego powiedzenia Content is King sprawiła, że wokół content marketingu narosło wiele mitów i fałszywych przekonań. Nie warto w nie wierzyć, ponieważ w ten sposób rujnujesz swoją strategię marketingową i marnujesz szansę na dotarcie do odbiorców i pozyskanie klientów. Zamiast wierzyć w mity, szukaj tematów, które interesują twoich użytkowników i dostarczaj im merytoryczne treści.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.