Jak pisać firmowy blog, żeby wspierał pozycjonowanie? 10 skutecznych wskazówek

Jak-pisac-firmowy-blog-by-wspieral-pozycjonowanie.jpg

Tworzenie firmowego bloga umożliwia dzielenie się wiedzą, a także budowanie wizerunku eksperta. To jednak nie jedyna korzyść, która wiąże się z publikacją contentu dla użytkowników. Firmowy blog to świetny sposób na wsparcie efektów strategii SEO. Co możesz zrobić samodzielnie, by Twój blog wspierał pozycjonowanie? Poznaj 10 wskazówek od agencji widoczni, które pozwolą Ci pisać blog zgodnie z zasadami SEO.

 

Blog firmowy, który wspiera pozycjonowanie - dlaczego warto go prowadzić?

Blog firmowy to szansa na dzielenie się wiedzą z Twoimi obecnymi, a także potencjalnymi klientami. Przyniesie Ci on wymierne korzyści niezależnie od działalności, którą prowadzisz. Regularnie pojawiające się wpisy na blogu wspierają pozycjonowanie zarówno sklepu ze zdrową żywnością, jak i firmy oferującej pokrycia dachowe. Dlaczego warto prowadzić firmowy blog? Ponieważ:

 • dzięki niemu zbudujesz wizerunek eksperta w branży,
 • blog firmowy to szansa na różnorodny content marketing, stanowiący jeden z istotnych czynników rankingowych Google,
 • poprzez blog możesz wspierać sprzedaż w sklepie internetowym oraz zwiększać ruch na stronie,
 • dzięki interesującym wpisom na blogu możesz pozyskiwać fanów i obserwujących w mediach społecznościowych,
 • blog firmowy to znakomity sposób na wspierania strategii link buildingu, - jednego z kluczowych czynników rankingowych Google,
 • poprzez wpisy gościnne na blogu firmowym możesz zwiększać zasięg swojego sklepu lub firmy i poszerzać grono klientów.

 

Jak prowadzić blog firmowy i wspierać pozycjonowanie? Poznaj 10 najważniejszych wskazówek ekspertów

Chcesz zyskać blog firmowy, który będzie wspierał pozycjonowanie, budował ruch na stronie czy w sklepie internetowym, a ponadto poprawiał współczynnik konwersji? Poznaj 10 wskazówek, które pozwolą Ci stworzyć bloga korzystnego dla strategii SEO.

 • Poszukaj tematów interesujących dla Twoich klientów.
 • Stosuj słowa kluczowe, które są dopasowane do profilu Twojej działalności.
 • Zadbaj o strukturę treści blogowych - nagłówki, boldy i wypunktowania przyciągają wzrok.
 • Stwórz unikalny content pod kątem SEO oraz użytkowników.
 • Zadbaj o optymalizację techniczną treści - stosuj atrakcyjne meta tagi (title, description, opisy alternatywne obrazów).
 • Stosuj linkowanie wewnętrzne we wpisach blogowych. 
 • Twórz wpisy gościnne i pozyskaj linki prowadzące do Twojego bloga.
 • Stosuj recykling treści we wpisach blogowych.
 • Pamiętaj o promowaniu treści na blogu firmowym w Social Media.
 • Analizuj skuteczność treści w darmowych narzędziach analitycznych.

 

Jak pisać firmowy blog wspierający pozycjonowanie? Znajdź tematy, które interesują użytkowników

Jeśli chcesz prowadzić firmowy blog, który będzie wspierał strategię pozycjonowania, powinieneś pisać o zagadnieniach, które są interesujące dla Twoich użytkowników. W tym celu możesz:

 • przeanalizować tematykę wpisów poruszaną przez konkurencję,
 • wpisać w wyszukiwarkę frazy związane z Twoją działalnością i sprawdzić, jakie inne słowa kluczowe podpowiada wyszukiwarka,
 • skorzystać z darmowych lub płatnych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych, na przykład Answer the Public, Planer słów kluczowych Google, SurferSEO czy Semstorm oraz Sprout Social które podpowiedzą Ci, jakie tematy blogowe budzą zainteresowanie użytkowników.

Chcesz wiedzieć więcej o analizie działań konkurencyjnych firm w kontekście pozycjonowania? Przeczytaj nasz wpis o analizie konkurencji w SEO.

 

Wykres z narzędzia Answer the Public, które pozwoli Ci znaleźć tematy interesujące dla użytkowników i popularne w Google, a jednocześnie powiązane z Twoją działalnością. Po wpisaniu określonej frazy otrzymasz zagadnienia wpisywane przez użytkowników w Google związane z danym frazem kluczowym

 

Narzędzie SEMSTORM, które umożliwia znalezienie popularnych tematów w danej tematyce. Po wpisaniu frazy w zakładce “Słowa kluczowe-> generator tematów otrzymasz listę popularnych zapytań

 

Lista pytań wpisywanych w Google wraz z ich potencjałem dla frazy “pozycjonowanie”

 

Jak pisać firmowy blog i wspierać efekty SEO? Stosuj frazy kluczowe

By Twój wpis na blogu został odnaleziony przez użytkowników i budował ruch oraz konwersje, musi wyświetlać się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. Dlatego też, tworząc wpis blogowy, nie możesz pominąć kluczowych fraz. Tylko umieszczając je w treści, sprawisz, że wyszukiwarka uzna Twój artykuł za wartościowy i wyświetli go w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. W kontekście stosowania słów kluczowych należy pamiętać o kilku istotnych elementach:

 • Stosuj frazy kluczowe w sposób naturalny - słowa kluczowe powinieneś umieścić w treści w taki sposób, by były one niezauważalne dla użytkownika, za to widoczne dla robotów Google; unikaj także tzw. keyword stuffing’u, czyli upychania słów kluczowych w treści.
 • Wykorzystuj frazy kluczowe powiązane z Twoją działalnością.
 • Wybieraj frazy z tzw. długiego ogona, które są mniej konkurencyjne, ale dają dużo większe szanse na konwersję i budują wartościowy ruch. Więcej o pozycjonowaniu fraz long tail przeczytasz w artykule “Co to jest długi ogon?”.
 • Stosuj frazy zarówno w treści głównej, nagłówkach (w tym nagłówku H1), jak i opisach obrazów.

O sposobie poszukiwania i stosowania fraz kluczowych pisaliśmy już w artykule “Jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu?”.

Słowa kluczowe możesz znaleźć między innymi w narzędziach:

 • Senuto,
 • Semstorm,
 • Ahrefs,
 • SurferSEO.

 

Słowa kluczowe można znaleźć w narzędziu Senuto w zakład “Baza słów kluczowych”

 

Słowa kluczowe, które podpowiada narzędzie Ahrefs dla frazy pozycjonowanie. Dane są dostępne w zakładce Keyword Explorer

 

Źródło: Semstorm

 

Narzędzie Surfer SEO pozwala znaleźć popularne frazy, podobne do frazy wpisanej w okno wyszukiwania - warto je zastosować, tworząc post na firmowego bloga

 

Jak tworzyć blog firmowy, który wspiera efekty pozycjonowania? Zadbaj o strukturę treści przyjazną dla SEO

Struktura treści na blogu firmowym to element, który ma wpływ nie tylko na pozycjonowanie, ale i na czas spędzony przez użytkownika na stronie. Jeśli wpis nie jest odpowiednio zoptymalizowany i nie wygląda zachęcająco, istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik szybko opuści Twój blog, a tym samym zwiększy się współczynnik odrzuceń. Co powinieneś zrobić, by wpisy na blogu firmowym wspierały pozycjonowanie i były atrakcyjne wizualnie dla użytkowników, a także algorytmów Google? Zadbaj o odpowiednią strukturę treści obejmującą:

 • stosowanie akapitów i nagłówków,
 • wykorzystywanie boldów - warto wyróżnić nie tylko kluczowe frazy, ale także fragmenty, które niosą określoną wartość dla użytkownika i mogą być dla niego interesujące,
 • stosowanie list i wypunktowań,
 • umieszczanie w treści obrazów, grafik i infografik.

Atrakcyjna struktura treści to kluczowy element content marketingu na blogu, którego zadaniem jest wspieranie pozycjonowania. Warto pamiętać, że równie istotny jest także aspekt merytoryczny - algorytmy wyszukiwarki cenią treści bogate w wartościowe informacje, które są przydatne i interesujące dla użytkowników.

 

Twórz unikalne treści na blogu firmowym, które będą wspierały pozycjonowanie Twojej strony

Jeśli chcesz by Twój blog wspierał efekty strategii SEO, powinieneś tworzyć content, który będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale dodatkowo unikalny. Treści blogowe konkurencji mogą być dla Ciebie inspiracją do rozbudowy bloga, jednak pamiętaj, że tworzone wpisy powinny być oryginalne Dlaczego? Przede wszystkim dlatego że:

 • kopiowanie treści jest nielegalne,
 • duplikacja treści może zaszkodzić Twojej stronie - algorytmy Google nie będą wiedziały, która treść jest oryginalna i prawdopodobnie pominą Twoją stronę, wyświetlając wyniki lub wyświetlą nie tę stronę, na której Ci najbardziej zależy.

Więcej o duplikacji treści pisaliśmy w artykule “Dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie?”.

 

Zoptymalizuj blog, by wspierał pozycjonowanie strony

Jeśli tworzysz blog, którego celem jest m.in. wspieranie pozycjonowania, powinieneś zadbać nie tylko o treści, ale również o optymalizację techniczną. Jakie elementy warto wziąć pod lupę pod kątem SEO? Przede wszystkim:

 • title, czyli tytuł strony, który wyświetla się w wynikach wyszukiwania - powinieneś sprawić, żeby był chwytliwy i przyciągający - to w dużej mierze od tytułu zależy, czy użytkownik przejdzie do Twojej witryny, czy nie,
 • meta description, czyli opis strony, który wyświetla się w wyszukiwarce pod tytułem - chociaż eksperci Google twierdzą, że meta descrption nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie, to jednak dla każdego wpisu blogowego powinieneś go stworzyć i zoptymalizować. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w nim wezwań do działania oraz informacji, które mogą być istotne dla użytkownika, na przykład o darmowym webinarze,
 • opisy alternatywne zdjęć - ich optymalizacja pozwoli zrozumieć algorytmom wyszukiwarki, co znajduje się na obrazie; opis alternatywny zostanie wyświetlony również wówczas, jeśli z jakiejś przyczyny obraz nie będzie mógł zostać zaprezentowany.

W meta tagach warto umieścić również frazy kluczowe. Zrób to jednak w sposób naturalny zamiast przesycać znaczniki meta frazami. Więcej strategii tworzenia meta danych znajdziesz w artykułach:

 

Title i description dla kategorii blog na stronie widocznych

 

Jak wspierać pozycjonowanie za pomocą bloga? Zadbaj o linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne pozwala zainteresować użytkownika produktami nie tylko na stronach produktów czy kategorii produktowych, ale również na blogu. W jaki sposób stosować link building we wpisach blogowych, budować ruch i wspierać pozycjonowanie? Możesz stworzyć tekst, w którym opiszesz właściwości produktów dostępnych w Twoim sklepie. Jeśli prowadzisz sklep z naturalnymi kosmetykami, możesz stworzyć wpis na blogu o pielęgnacji cery wrażliwej i wdrożyć linkowanie do opisanych produktów. Taka strategia nie tylko wspiera pozycjonowanie i sprawia, że użytkownik zostaje na Twojej stronie dłużej, ale także może poprawić współczynnik konwersji.

Możesz także linkować do podobnych wpisów blogowych, by zwiększać ruch. Pamiętaj, że wartościowe linki powinieneś dodawać nie tylko w nowych artykułach - możesz także sprawdzić istniejące wpisy i dodać do nich linki do nowych publikacji.

 

Przykład wykorzystania linkowania wewnętrznego na blogu sklepu internetowego z kosmetykami

 

Wartościowe linki prowadzące do Twojej strony to jeden z podstawowych czynników, który ma wpływ na pozycje w wyszukiwarce i wyniki pozycjonowania - pisaliśmy o tym w artykule “Jak analizować profil linków na stronie?”. Jeśli chcesz budować autorytet swojej strony, powinieneś zadbać, by linki do Twojego bloga znalazły się na innych stronach często odwiedzanych przez użytkowników. Jak to zrobić? Poszukuj możliwość współpracy w zakresie tworzenia wpisów gościnnych na innych blogach czy stronach internetowych. Prowadzisz blog o prowadzeniu spółki z o.o.? Zadbaj, by Twój artykuł wraz z linkiem do bloga znalazł się na stronie informacyjnej o prowadzeniu biznesu. Piszesz blog, na którym zamieszczasz recenzje kosmetyków? Być może uda Ci się nawiązać współpracę z blogiem drogerii kosmetycznej i opublikować na jej stronie recenzję wraz z odnośnikiem do Twojej strony. Możesz również publikować na swoim blogu wpisy gościnne innych firm czy kontrahentów, z którymi współpracujesz. Im więcej takich współprac i linków pozyskasz, tym lepszym wsparciem dla pozycjonowania będzie Twój blog.

Strategie link buildingu omawialiśmy w artykułach:

 

Jak pisać firmowy blog, który wspiera efekty pozycjonowania? Stosuj recykling treści

Masz dużo treści na swoim blogu, które wspierają pozycjonowanie? Brakuje Ci pomysłu na nowy content? Wykorzystaj materiały, które stworzyłeś wcześniej! W jaki sposób? Możesz między innymi:

 • nagrać filmową recenzję produktu na podstawie artykułu na blogu,
 • stworzyć webinar na podstawie artykułu poradnikowego,
 • zaktualizować i rozbudować treści opublikowane na blogu kilka lat temu - wówczas algorytmy Google ponownie ją zaindeksują,
 • stworzyć infografikę na podstawie informacji zawartych w artykule na blogu firmowym,
 • ponownie udostępnić napisany wcześniej artykuł w mediach społecznościowych i pokazać go nowym fanom,
 • stworzyć poradnik w formacie PDF na podstawie prezentacji multimedialnej dla klientów.

Wykorzystując recykling treści na blogu firmowym, wspierasz pozycjonowanie - różnorodny content cenią zarówno algorytmy Google, jak i użytkownicy.

Więcej o recyklingu treści przeczytasz w artykule “Fresh content a pozycjonowanie”.

 

Wypromuj bloga i wspieraj pozycjonowanie - pamiętaj o promowaniu treści w Social Media

Chcesz zwiększyć ruch na blogu firmowym i w ten sposób wspierać pozycjonowanie? Udostępniaj tworzone treści blogowe w kanałach Social Media. Facebook, LinkedIn, a także Instagram, Pinterest i Twitter mogą być znakomitym źródłem kliknięć, i udostępnień. W ten sposób zwiększysz zasięgi zarówno postu z artykułem, a Twój wpis blogowy będzie częściej odwiedzany, co powinno wzbudzić uznanie w oczach algorytmów wyszukiwarki. Pamiętaj, by uzupełnić post w Social Media atrakcyjnym zdjęciem czy infografiką. W tym celu możesz wykorzystać takie narzędzia jak Canva, czy Landscape, które automatycznie dobiera rozmiar obrazu do wymagań konkretnej platformy społecznościowej.

 

Widoki z narzędzia Landscape, źródło: Sprout Social

 

Jak wspierać pozycjonowanie poprzez pisanie bloga? Analizuj skuteczność treści w darmowych narzędziach analitycznych

Samo tworzenie dużej ilości treści wcale nie musi oznaczać, że uzyskasz satysfakcjonujące efekty kampanii SEO. By wiedzieć, czy Twój firmowy blog faktycznie wspiera pozycjonowanie strony czy sklepu, powinieneś na bieżąco analizować skuteczność tworzonych treści. Co możesz dzięki temu sprawdzić? między innymi:

 • czy artykuł blogowy wyświetla się na wysokich pozycjach,
 • ile wynosi współczynnik CTR, czyli stosunek liczby kliknięć w artykuł blogowy w stosunku do wyświetleń w wynikach wyszukiwania,
 • z jakich kanałów pochodzą wejścia na blog,
 • czy wpisy blogowe budują ruch,
 • czy ruch na blogu przekłada się na konwersję w sklepie lub na stronie.

Jeśli chcesz zweryfikować, czy blog firmowy wspiera pozycjonowanie, powinieneś skorzystać z następujących narzędzi:

 • Google Analytics do badania ruchu, zachowań użytkowników i konwersji na stronie lub w sklepie,
 • Google Search Console do weryfikacji fraz, które generują wejścia na bloga firmowego.

Więcej o wspomnianych narzędziach znajdziesz w artykułach:

 

Widok narzędzia Google Analytics prezentującego statystyki dotyczące ruchu na stronie

 

Widok narzędzia Google search Console, w którym znajdziesz dane o wyświetleniach strony, kliknięciach oraz współczynniku CTR

 

Blog firmowy - Twój sposób na wsparcie pozycjonowania strony i sklepu

Stworzenie bloga firmowego i publikowanie na nim wartościowych treści zawierających kluczowe frazy to sprawdzony i skuteczny sposób wspierania strategii pozycjonowania. Ciekawy blog zawierający różnorodne treści - poradniki, raporty, webinary, podcasty, recenzje czy infografiki - pozwala Ci budować wizerunek eksperta, zwiększać ruch na stronie, a także wspierać sprzedaż i pozyskiwać wiernych czytelników oraz klientów. Blog firmowy to także szansa na rozbudowę listy fraz, na które wyświetla się Twoja witryna. Jeśli zadbasz o jego optymalizację, a także o analizę skuteczności treści blogowych i ich aktualizację, możesz spodziewać się satysfakcjonujących strategii SEO.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pisać firmowy blog, żeby wspierał pozycjonowanie? 10 skutecznych wskazówek

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ