Dlaczego treści nie generują ruchu na stronie? Potencjalne przyczyny i rozwiązania

Dlaczego tresci nie generuja ruchu na stronie Potencjalne przyczyny i rozwiazania
Spis treści

• Badanie ruchu na stronach internetowych od Ahrefs - wyniki

• Badanie ruchu na stronach internetowych - wnioski i możliwe przyczyny

• Brak ruchu na stronie - przyczyna: strona nie jest zaindeksowana

• Brak ruchu na stronie - przyczyna: brak linków zwrotnych

• Brak ruchu na stronie - przyczyna: niski potencjał treści do budowania długofalowego ruchu

• Brak ruchu na stronie - przyczyna: niska trafność treści w stosunku do zapytania

• Jak zwiększyć ruch na stronie poprzez treści?

• Podsumowanie

Badanie ruchu na stronach internetowych przeprowadzone niedawno przez firmę Ahrefs wykazało, że ponad 90% treści na stronach www nie generuje ruchu. Z czego może wynikać ten problem i jak znaleźć się wśród 9% szczęśliwców i generować ruch na stronie(i na blogu) poprzez treści? Sprawdź nasze strategie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Badanie ruchu na stronach internetowych od Ahrefs - wyniki

Pierwsze badanie dotyczące generowania ruchu przez strony internetowe firma Ahrefs przeprowadziła w 2017 roku. Już wówczas okazało się, że niemal 95%  stron nie generuje ruchu w ogóle lub jest on bardzo niski. Liczba przeanalizowanych stron wynosiła wówczas dwa miliony, W 2021 roku Ahrefs postanowiło powtórzyć badanie na znacznie większej liczbie - ponad miliarda stron. Co się okazało? Badanie ruchu na stronach internetowych wykazało, że:

 • ponad 90% stron w ogóle nie generuje ruchu z Google,
 • ponad 5% stron generuje ruch na poziomie maksymalnie 10 wizyt miesięcznie,
 • tylko 0,21% stron generuje ruch na poziomie 1000 i więcej wizyt w ciągu miesiąca.

Warto podkreślić, że dane pozyskiwane przez Ahrefs mają charakter szacunkowy, a w obliczu gigantycznej liczby stron internetowych liczba 2 miliardów i tak nie jest zbyt duża. Mimo to badanie ruchu pozwoliło wyciągnąć firmie Ahrefs pewne wnioski, które mogą być przydatne do pozycjonowania stron i dowiedzieć się, jak generować i zwiększać ruch na blogu i na stronie poprzez treści.

 

Badanie ruchu na stronach internetowych - wnioski i możliwe przyczyny

Firma Ahrefs wyciągnęła pewne wnioski na podstawie przeprowadzonego badania ruchu na stronie. Dlaczego przeanalizowane strony nie generują ruchu z organicznych wyników wyszukiwania? Ponieważ:

 • nie są w ogóle zaindeksowane,
 • nie prowadzą do nich żadne linki zwrotne,
 • treści nie mają potencjału do budowania długofalowego ruchu,
 • treści są niedopasowane do intencji użytkowników wyszukujących konkretne frazy.

Poniżej omówimy każdą z przyczyn niskiego ruchu generowanego przez treści lub jego braku.

 

Brak ruchu na stronie - przyczyna: strona nie jest zaindeksowana

Całkowity brak ruchu z wyników organicznych może świadczyć o tym, że witryna jest wyłączona z indeksowania przez Google. Wówczas żaden adres URL nie wyświetli się w wynikach organicznych. Jak możesz to sprawdzić? Wpisz w pasek wyszukiwania w Google frazę “site:adrestwojejstrony”. W odpowiedzi powinieneś otrzymać listę adresów URL z Twojej witryny, które zostały zaindeksowane. Jeśli Google nie wyświetli żadnych wyników, Twoja witryna nie została dodana do indeksu. Może się tak zdarzyć na przykład na skutek wdrażania dużych zmian na stronie, takich jak:

 • zmiana CMS,
 • zmiana projektu graficznego.

Być może web developer wyłączył indeksowanie na etapie wdrażania zmian, a następnie zapomniał ponownie włączyć indeksowanie.Sprawdź, jak dodać stronę do indeksu Google.

 Stan zaindeksowania witryny widoczni.com 

 

Brak ruchu na stronie - przyczyna: brak linków zwrotnych

Badanie Ahrefs, oceniające ruch na stronach internetowych, wykazało, że ponad 60% stron zebranych w zestawieniu nie miało ani jednego linku zwrotnego. Ponad 36% miało jedynie 3 linki zwrotne lub mniej. Trudno się dziwić, że treści te nie generowały ruchu, jeśli uwzględnimy, że profil linków zwrotnych to jeden z trzech najważniejszych czynników rankingowych oprócz treści i optymalizacji technicznej). Im więcej linków zwrotnych prowadziło do stony, tym lepszy ruch w wyników organicznych ta strona generowała. Zaledwie 5% stron bez linków zwrotnych generowało ruch organiczny, jednak jego poziom wynosił zaledwie 300 wizyt miesięcznie. To niedużo. Dane te pozwalają wysnuć wniosek, że brak linków zwrotnych może być jedną z kluczowych przyczyn braku ruchu na stronie. Jak sprawdzić, czy masz linki zwrotne? Skorzystaj z narzędzia Ahrefs.

  Analiza linków zwrotnych w Ahrefs

 

Brak ruchu na stronie - przyczyna: niski potencjał treści do budowania długofalowego ruchu

Badanie ruchu na stronach internetowych przeprowadzone przez Ahrefs wykazało, że nie tylko brak linków zwrotnych może powodować brak ruchu organicznego. Istnieje wiele stron, które mimo posiadania wielu linków przychodzących wciąż nie generują ruchu z Google. Było to prawie 70 000 witryn mających linki zwrotne z ponad 200 domen. Na podstawie wyników Ahrefs doszedł do następujących wniosków:

 • część stron miało nienaturalny profil linków i zostało ukarane przez Google, stąd brak ruchu,
 • treści, które nie generują ruchu, dotyczą tematów, które nie są wyszukiwane przez użytkowników i nie mają potencjału do budowania długotrwałych efektów.

Niektóre treści, na przykład takie jak wiadomości dotyczące konkretnych wydarzeń, mających miejsce “tu i teraz”, mają ograniczony czas “życia” w internecie. Gdy wydarzenie się zakończy, mało kto szuka informacji o nim, a treści nie generują ruchu. Dlatego też duża ilość treści dotyczących konkretnych wydarzeń może powodować brak ruchu na stronie.

 “Najważniejsze wiadomości” w Google to treści, które generują duży ruch, ale przez bardzo krótki czas. Gdy przestaną być aktualne, ruch jest niewielki lub żaden

 

Brak ruchu na stronie - przyczyna: niska trafność treści w stosunku do zapytania

Google zwraca coraz większą uwagę na satysfakcję użytkowników w procesie interakcji ze stroną www. Dlatego też coraz ważniejsza jest trafność treści i jej dopasowanie do intencji użytkownika. Jeśli użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę Google zapytanie o konkretny produkt, z uwzględnieniem marki i modelu, to szuka prawdopodobnie strony produktu, dlatego właśnie takie strony wyświetla mu wyszukiwarka. Jak generować ruch na stronie? Warto podążać za wskazówkami Google i tworzyć content dopasowany do intencji i potrzeb użytkowników. Jeśli w odpowiedzi na zapytanie “jaka mata do jogi” wyszukiwarka wyświetla treści blogowe, na taką frazę również powinieneś stworzyć artykuł blogowy, a nie pozycjonować na tę frazę stronę kategorii produktowych.

  Trafność wyników organicznych Google. Jeśli na określone zapytanie, pojawiają się głównie artykuły blogowe, Ty również powinieneś stworzyć wpis blogowy na daną frazę

 

Jak zwiększyć ruch na stronie poprzez treści? Zestaw praktycznych wskazówek

Na podstawie wniosków Ahrefs stworzyliśmy zestaw praktycznych wskazówek, które pozwolą właścicielom stron internetowych zwiększyć ruch na stronie poprzez skuteczne i trafne treści.

Wypromuj swoją stronę internetową

 

1. Jak zwiększyć ruch na stronie dzięki treściom? Przeprowadź badanie trendów

Nie wiesz, jak generować ruch na stronie lub na blogu? Zanim zaczniesz tworzyć treści, przeprowadź analizę trendów. Dzięki niej dowiesz się, czy wybrana przez Ciebie tematyka w ogóle jest popularna wśród użytkowników i czy użytkownicy szukają informacji na dany temat w Google. W tym celu wykorzystaj narzędzie Google trends. Po wpisaniu hasła otrzymasz informacje o popularności danej frazy w rocznym ujęciu.

  Trendy Google dla zapytania “jaka mata do jogi”

 

2. Jak zwiększyć ruch na stronę poprzez treści? Przeprowadź badanie słów kluczowych

Być może temat, o którym chcesz napisać, jest popularny, ale użytkownicy szukają go poprzez inne frazy niż Ty sam byś to zrobił. Nie możesz działać na oślep - jeśli chcesz,, by Twoje treści były skuteczne i budowały ruch, musisz przeprowadzić badanie słów kluczowych z wykorzystaniem narzędzi SEO. Jest to jeden ze skutecznych sposobów na zwiększenie ruchu na stronie internetowej. Najlepsze narzędzia to:

 • Planer słów kluczowych Google Ads,
 • Senuto,
 • SEMSTORM.

W Google Keyword Planner wystarczy wybrać funkcję poszukiwania nowych słów i wpisać określoną frazę. Na tej podstawie narzędzie wskaże podobne i powiązane frazy, które są popularne wśród użytkowników. Jak zwiększyć ruch na blogu? Wykorzystaj treści poradnikowe, edukacyjne oraz frazy w formie pytań.

  Możliwości wyszukiwania słów w Google Keyword Planner

 

3. Jak generować ruch na stronie? Sprawdź, jakie treści tworzą konkurenci na określoną frazę

Znalazłeś już frazy, które są popularne w wyszukiwarce i powiązane z Twoją działalnością? Wpisz wybrane frazy w wyszukiwarkę Google i sprawdź, jakie treści na dany temat tworzy konkurencja. Czy są to treści blogowe, czy treści produktowe, a może opisy kategorii? W jaki sposób konkurencja z top10 optymalizuje treści? Możesz wykonać te działania ręcznie, jednak znacznie szybciej przeanalizujesz wyniki top10 za pomocą narzędzia Surfer. Po wpisaniu wybranej frazy w zakładce SERP Analyzer będziesz mógł przeanalizować:

 • jakie inne frazy wykorzystują konkurencyjne strony z top10,
 • jaka jest optymalna długość treści dla danego zapytania,
 • w jaki sposób konkurencja optymalizuje nagłówki,
 • jaki procent treści stanowi treść wyboldowana,
 • jakie jest optymalne zagęszczenie słów kluczowych (wg narzędzia).

Weryfikacja treści konkurencji to efektywny sposób zwiększania ruchu na blogu i stronie www. Sprawdź, jak analizować konkurencję w SEO i dlaczego warto to robić.

 Analiza konkurencji w Surfer

 

4. Jak zwiększyć ruch na stronie? Stwórz skuteczne treści zoptymalizowane pod SEO

Jak tworzyć skuteczne treści, które zwiększają ruch na stronie? Zadbaj o ich optymalizację pod kątem pozycjonowania strony. W tym celu:

 • wykorzystuj frazy kluczowe w sposób naturalny, by nie utrudniały odbioru tekstu,
 • pisz dla użytkowników, a nie robotów Google - zadbaj o przystępność i przydatność informacji,
 • stosuj język korzyści,
 • stosuj boldy, wypunktowania i śródtytuły, by zwiększyć czytelność treści,
 • zoptymalizuj title i description, by zachęcić użytkowników do wejścia na stronę z wyników organicznych i zwiększyć ruch,
 • zadbaj o atrakcyjność treści, na przykład poprzez dodanie infografik, grafik, video.

Dowiedz się więcej:

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

5. Jak generować ruch na stronie? Twórz treści evergreen

Evergreen content to inaczej treści wiecznie żywe, czyli takie, które są aktualne niezależnie od upływającego czasu i dzięki temu generują wartościowy ruch nawet długi czas po ich opublikowaniu. Są to:

 • różnego rodzaju poradniki,
 • case studies,
 • instrukcje,
 • przewodniki,
 • rankingi,
 • wywiady i raporty,
 • check listy.

 Przykłady treści evergreen

 

6. Jak zwiększyć ruch na stronie? Regularnie aktualizuj treści

Jak zwiększyć ruch na blogu i stronie internetowej w ogóle? W tym celu regularnie aktualizuj stworzone przez siebie treści. Niski ruch na stronie może wynikać z tego, że treści zawierają nieaktualne informacje, co:

 • powoduje, że roboty Google na pozycjach w top10 wyświetlają inne, bardziej aktualne treści,
 •  zniechęca użytkowników do ich dłuższego przeglądania.

Jak zwiększyć ruch na stronie lub blogu i wybrać treści wymagające aktualizacji?

 • Poszukaj treści, które mogą zawierać nieaktualne lub niepełne informacje.
 • Znajdź w Google Search Console treści, które generują dużo wyświetleń i kliknięć, ale nie dają konwersji.
 • Poszukaj treści na podobne tematy w Twojej witrynie i połącz je w jeden artykuł znajdujący się pod tym linkiem, co artykuł generujący największy ruch. 

Warto zaktualizować content także wtedy, gdy strona wymaga zmian, ale prowadzą do niej wartościowe linki, których nie chcesz stracić.

  Dane o skuteczności treści - wyświetleniach i kliknięciach - w Google Search Console

 

7. Jak generować ruch na stronie? Stosuj recykling treści

Jak generować i zwiększać ruch na blogu i stronie internetowej?  Wykorzystaj recykling treści. Polega on na ponownym wykorzystaniu treści, która już istnieje na stronie, w celu generowania ruchu oraz konwersji. Sprawdzone taktyki recyklingu treści w celu generowania ruchu obejmują:

 • ponowne udostępnienie treści w mediach społecznościowych,
 • połączenie kilku artykułów w jeden większy artykuł,
 • rozbudowę istniejących artykułów i uzupełnienie ich o nowe informacje przydatne dla użytkowników,
 • przekształcenie artykułu blogowego na materiał video lub podcast,
 • przekształcenie podcastu lub materiału video na wpis na blogu,
 • wykorzystanie infografiki z mediów społecznościowych na blogu.

Dlaczego warto zastosować recykling treści? Dzięki niemu możesz:

 • skutecznie zwiększyć ruch na stronie,
 • dotrzeć do nowych użytkowników zainteresowanych konkretnym formatem treści.

Recykling treści jako sposób na zwiększenia ruchu na stronie warto wykorzystać przede wszystkim w witrynach mających dużo treści blogowych. Może być to tańsze rozwiązanie od tworzenia nowych treści, które przyniesie zbliżone efekty.

 Przykłady recyklingu treści

 

8.  Sposoby na zwiększenie ruchu na stronie internetowej. Pozyskuj linki zewnętrzne do strony

Linki zewnętrzne to jeden z najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu. Jak generować ruch na stronie lub blogu, wykorzystując linki? 

 • Regularnie pozyskuj linki do kluczowych stron z wartościowych źródeł.
 • Przeanalizuj źródła linków u konkurencji, np. dzięki narzędziu Ahrefs.
 • Pozyskuj linki z różnych stron, blogów, forów internetowych, katalogów form, portali ogłoszeniowych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.
 • Twórz wartościowe treści na blogu, które użytkownicy będą udostępniać w mediach społecznościowych.
 • Buduj wizerunek eksperta w branży, występuj na konferencjach i wydarzeniach branżowych.

Dowiedz się więcej o strategii linkowania w pozycjonowaniu:

 

Podsumowanie

Wiele stron internetowych nie generuje ruchu, co wykazało badanie Ahrefs. Możesz jednak znaleźć się wśród mniejszości i budować wartościowy ruch z organicznych wyników wyszukiwania pod warunkiem tworzenia wartościowych treści. Skuteczne sposoby na zwiększenie ruchu na stronie i blogu to m.in. tworzenie i aktualizowanie treści, dopasowywanie treści do zapytań użytkowników i pozyskiwanie linków. Skorzystaj z naszych porad, a Twoja strona będzie generować ruch dający konwersje i sprzedaż.  

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego treści nie generują ruchu na stronie? Potencjalne przyczyny i rozwiązania

Średnia ocen użytkowników4.87 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ