Jak znaleźć temat na blog? Podpowiadamy top 9 narzędzi!

jak znalezc temat na blog
Spis treści

• Skąd czerpać pomysły na blog?

• Wyszukiwarka Google jako źródło pomysłów na posty blogowe

• Znajdź ciekawy temat na blog w mediach społecznościowych

• Video i podcasty jako źródła inspiracji blogowych

• Narzędzia, które pomogą znaleźć temat na bloga

• Znajdź pomysły na bloga w Ahrefsie

• Podsumowanie

Tworzysz bloga? By przyciągnąć użytkowników do Twoich treści, powinieneś poruszać zagadnienia, które ich interesują i zawierają przydatne informacje. Dzięki temu nie tylko zwiększysz ruch na stronie, ale być może poprawisz także wyniki pozycjonowania. Sprawdź, jak znaleźć temat na blog, którego szukają Twoi użytkownicy. Podpowiadamy: analizę możesz przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z narzędzi SEO, które przyspieszą i ułatwią pracę.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Skąd czerpać pomysły na blog? Skorzystaj z wyszukiwarki Google, Social Media i narzędzi SEO

Istnieje wiele skutecznych sposobów, które pozwolą Ci stwierdzić, jaki temat na blog będzie interesujący dla użytkowników i przyciągnie ich zainteresowanie. Nie wiesz, o czym pisać na blogu? Nie musisz szukać daleko - do Twojej dyspozycji są zarówno darmowe, jak i płatne sposoby, dzięki którym znajdziesz nowe pomysły na ciekawe tematy blogowe. Wśród nich warto wyróżnić:

 • samodzielną analizę zapytań w wynikach wyszukiwania (sugerowane zapytania Google, frazy powiązane pod wynikami organicznymi),
 • Social Media (sprawdź, jakie tematy budzą dyskusję, jakich informacji szukają użytkownicy, jakie pytania zadają i wykorzystaj tę wiedzę na blogu),
 • strony konkurencji (o czym piszą na blogu),
 • kanały na YouTube, podcasty, infografiki, prelekcje,
 • darmowe narzędzia Google, takie jak Google Trends i Google Search Console,
 • narzędzia Answer the Public (bezpłatne do 3 zapytań dziennie) i Buzzsumo,
 • płatne narzędzia SEO:
  • Surfer,
  • SEMSTORM,
  • Ahrefs,
  • Senuto,
  • Semrush.

W jaki sposób, dzięki powyższym sposobom, możesz znaleźć temat na blog? Poznaj nasze wskazówki!

 

Wyszukiwarka Google jako źródło pomysłów na posty blogowe

Skąd brać tematy na blog? Oczywiście z wyszukiwarki Google. Nawet bez żmudnego przeszukiwania organicznych wyników jesteś w stanie znaleźć pomysł na wpis blogowy. Wystarczy, że wpiszesz frazę kluczową i przeanalizujesz:

 • sekcję “podobne wyszukiwania” wyświetlaną pod wynikami organicznymi,
 • sugerowane wyszukiwania pojawiające się w momencie wpisywania frazy w okno wyszukiwarki (autouzupełnianie),
 • sekcję FAQ z witryn internetowych wyświetlaną bezpośrednio w bezpłatnych wynikach Google (jako element rozszerzony).

 

Podobne wyszukiwania Google i sekcje FAQ w bezpłatnych wynikach mogą być inspiracją do poszukiwania pomysłów na wpisy blogowe

 

Nie wiesz, skąd czerpać pomysły na bloga? Wykorzystaj autouzupełnianie w wyszukiwarce Google

 

Znajdź ciekawy temat na blog w mediach społecznościowych

Media społecznościowe mogą być cennym źródłem informacji o tym, jakich treści poszukują użytkownicy. Nie wiesz, jakie posty na blog tworzyć, by zwiększyć ruch w witrynie i pozyskać nowych klientów? Zainspiruj się treściami udostępnionymi i tworzonymi w Social Media. W tym celu: 

 • stwórz grupę na Facebooku skupiającą Twoich czytelników - możesz wprost zapytać ich, o czym chcieliby przeczytać na blogu,
 • sprawdź, jakie treści na Twoim profilu na Facebooku budzą największe zaangażowanie (polubienia, komentarze),
 • zobacz, o czym dyskutują członkowie grup branżowych - jeśli użytkownicy zastanawiają się, jakie buty do biegania wybrać, a Ty prowadzisz blog w sklepie dla biegaczy, masz świetny pomysł na wpis na blogu, który przyciągnie widownię.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

 

Video i podcasty jako źródła inspiracji blogowych

Skąd brać tematy na bloga? Sprawdź, o czym mówi się w branży nie tylko na blogach, ale także w video, prelekcjach czy podcastach. W tym celu warto obserwować konkurencję - jej strony, kanały na YouTube, media społecznościowe i śledzić wykonywane działania. Możesz także ustawić alerty Google i otrzymywać na adres e-mail informacje o nowych treściach w wybranym temacie. By znaleźć podcasty, śledź platformy YouTube, Spotify, Apple Podcasts, iTunes.


Nawet infografika może być podstawą dobrego i ciekawego tematu na blog. Jeśli stworzyłeś prelekcję na konferencję, podcast czy film na YouTube, z powodzeniem możesz je wykorzystać również do artykułu blogowego. Jest to tzw. recykling treści, o którym pisaliśmy w artykule Dlaczego warto aktualizować stare treści?


Narzędzia, które pomogą znaleźć temat na bloga

Istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci sprawdzić, jakie trendy panują wśród użytkowników, co ich interesuje i o czym chcieliby czytać. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie tematy na blogu powinieneś poruszyć, możesz skorzystać z następujących narzędzi:

 • Google Trends,
 • Google Search Console,
 • Answer the Public
 • Buzzsumo.

Poznaj funkcjonalności każdego z nich w zakresie czerpania inspiracji na posty blogowe.

 

Znajdź temat na blog z Google Trends

Google Trends to narzędzie, które pozwoli Ci ocenić, czy wybrany przez Ciebie temat na blog jest obecnie “na czasie” i może zainteresować użytkowników. W ten sposób będziesz mógł tworzyć treści zgodnie z sezonowością na rynku. Narzędzie jest bezpłatne i pokazuje, jak kształtuje się popularność danego tematu na przestrzeni wybranego czasu. W ten sposób dowiesz się, że temat odzieży na narty warto poruszyć jesienią lub na początku zimy.


Poznaj inne darmowe narzędzia od Google dla Twojej firmy

 

Widok główny narzędzia Google Trends

 

Wyniki Google Trends dla zapytania “odzież na narty” pokazują, że temat warto poruszyć w okresie zimowym i wiosennym


Google Search Console - inspiruj się własnymi treściami!

Szukasz pomysłów na tematy blogowe? Sprawdź skuteczność własnych treści i na tej podstawie rozbuduj je lub napisz artykuł na pokrewny temat. Jak sprawdzić skuteczność treści? Skorzystaj z Google Search Console. W raporcie “Skuteczność” możesz sprawdzić, na jakie frazy wyświetlają się Twoje strony, i skutecznie odpowiedzieć na potrzeby swoich użytkowników. Wśród fraz mogą znaleźć się np. pytania, frazy poradnikowe i przede wszystkim frazy typu long-tail, które stanowią punkt wyjścia do napisania potrzebnego Twoim odbiorcom artykułu.

 

Raport skuteczności w Google Search Console może stanowić inspirację do rozbudowy istniejących artykułów blogowych lub tworzenia nowych, o zbliżonej tematyce

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Answer the Public - narzędzie do wyszukiwania tematów blogowych

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi, które pomoże Ci znaleźć inspirację na temat blogowy, jest Answer the Public. Jest proste i intuicyjne w obsłudze - wystarczy, że wybierzesz kraj i język, a także wpiszesz interesujący Cię temat. W odpowiedzi otrzymasz wykres kołowy, na którym znajdziesz pytania użytkowników w danej tematyce pogrupowane (np. wg pytań gdzie, kiedy, jak, którzy, co, dlaczego). Darmowa wersja umożliwia sprawdzenie 3 zapytań dziennie. W wersji płatnej (pro) możesz wyszukiwać tematy bez ograniczeń i porównywać dane z różnych okresów.

Wyniki wyszukiwania Answer the Public dla zapytania “odzież na narty”

 

Wyniki wyszukiwania Answer the Public dla zapytania “narty”

 

Skorzystaj z Buzzsumo i znajdź temat na blog

Skąd brać tematy na blog? Z narzędzia Buzzsumo, z którego możesz skorzystać za darmo przez 30 dni. W zakładce Content Explorer znajdziesz funkcje, które pomogą Ci odkryć ciekawe pomysły na wpis blogowy. Warto skorzystać z trzech różnych zakładek:

 • Topics (tematy),
 • Questions (pytania),
 • Trending (trendy).


Szczególnie interesująca jest zakładka Questions, która wyszukuje pytania i wątpliwości użytkowników na podstawie zapytania lub adresu URL. Wyniki możesz przefiltrować, wybierając kraj, język, zakres czasowy danych (nawet 5 lat wstecz!), a także rodzaj strony (sklepy internetowe, fora, Reddit, platformy Q&A).

 

Zakładka Topics w Buzzsumo pozwala znaleźć tematy interesujące użytkowników

 

Widok narzędzia Questions w Buzzsumo - narzędzie pozwala poszukiwać pytań użytkowników na podstawie słowa kluczowego lub adresu URL forum 

 

W zakładce Questions możesz znaleźć pytania użytkowników w for, stron internetowych czy blogów i na tej podstawie stworzyć nowe treści blogowe


Narzędzia SEO do poszukiwania ciekawych tematów blogowych

Narzędzia SEO również zawierają moduły, które pozwolą Ci rozwinąć treścią w Twojej witrynie. Chcesz zwiększyć ruch na blogu, przyciągnąć nowych czytelników? Do poszukiwania tematów wykorzystaj następujące narzędzia:

 • Senuto,
 • Surfer,
 • SEMSTORM,
 • Ahrefs, 
 • SEMrush.

Każde z narzędzi wskazuje popularność danego pytania, dzięki czemu możesz znaleźć pomysł na blog, który faktycznie interesuje Twoich użytkowników i jest wyszukiwany w Google. Wszystkie funkcje narzędzi poznasz w naszym artykule Najlepsze narzędzia SEO, w które warto zainwestować w 2021 r.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Skąd brać tematy na bloga? Z Senuto.

Senuto to polskie narzędzie, które oferuje m.in. rozbudowaną bazę fraz kluczowych, dzięki której znajdziesz temat na blog interesujący użytkowników. W raporcie Baza słów kluczowych, w zakładce pytania, po wpisaniu konkretnej frazy, otrzymasz listę pytań z nią związanych. Mogą być one świetnym tytułem wpisu blogowego! Przy okazji Senuto podpowie Ci, jakie frazy warto wykorzystać w swoim artykule, by wspierał pozycjonowanie i widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. 


Wskazówka: Na początku wpisuj w narzędziu Senuto ogólne frazy blogowe. Przykład? By znaleźć temat dla bloga o SEO, wart wpisać w wyszukiwarkę hasło “pozycjonowanie stron internetowych” lub “pozycjonowanie sklepów internetowych”. W odpowiedzi otrzymasz nawet kilkaset fraz, wśród których znajdą się również te blogowe. To pozwoli Ci znaleźć duża liczbę potencjalnych zagadnień wartych poruszenia. Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj inne przydatne funkcje Senuto.

 

Narzędzie Senuto generuje listę pytań dopasowanych do frazy kluczowej - każde z nich może stanowić inspirację do stworzenia treści na bloga


Surfer do wyszukiwania pomysłów na posty blogowe

Surfer to kolejne z polskich narzędzi SEO, które warto wykorzystać przy szukaniu inspiracji na wpisy na blog. W raporcie Keyword Research, po wpisaniu słowa kluczowego, znajdziesz także powiązane z nim pytania oraz inne, popularne frazy kluczowe. W narzędziu Surfer możesz także przeanalizować treści konkurencji na dane słowo kluczowe.

 

W narzędziu Surfer znajdziesz pytania powiązane z danym słowem kluczowym, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Narzędzie wskazuje popularność frazy, dzięki czemu możesz ocenić, ile możesz zyskać, tworząc wpis blogowy w danej tematyce\


Sprawdź, jak wykorzystać Surfera w agencji SEO

 

Skąd czerpać pomysły na bloga? Postaw na SEMSTORM

SEMSTORM to narzędzie do kompleksowej analizy strony pod kątem pozycjonowania. Jednym z ciekawszych raportów jest Generator tematów dostępny w zakładce Słowa kluczowe. Wystarczy, że wpiszesz interesującą Cię frazę z Twojej branży, a narzędzie podpowie Ci, jakie tematy możesz poruszyć na swoim blogu. Przykład? Po wpisaniu hasła “buty do biegania” otrzymasz m.in. takie powiązane zapytania:

 • buty do biegania co polecacie?
 • buty do biegania damskie jakie
 • buty do biegania gdzie kupić
 • buty do biegania jak dobrać rozmiar.

Każde z nich pozwoli Ci stworzyć nowy wpis na blog. Masz pewność, że zawarta w nim treść będzie interesująca i przydatna dla użytkowników, a to powinno poprawić pozycje Twoje strony w organicznych wynikach wyszukiwania i zwiększyć ruch na blogu. Sprawdź, jakie inne funkcje SEMSTORM możesz wykorzystać w pozycjonowaniu swojej strony.

 

Generator tematów SEMSTORM pozwala znaleźć wiele tematów na blog, które interesują użytkowników.


Znajdź pomysły na bloga w Ahrefsie

Przydatnym raportem w kontekście tworzenia treści na blog będą raport Keyword Explorer oraz Content Explorer w Ahrefs. W Keyword Explorer, po wpisaniu wybranej frazy, otrzymujesz listę słów kluczowych, również w formie pytań, które są związane z wpisaną przez Ciebie frazą. Dane możesz przefiltrować pod kątem średniej miesięcznej liczby wyszukiwań czy liczby słów.


Przykład? Po wpisaniu frazy “buty do biegania” otrzymaliśmy aż 381 pytań z nią związanych. To z pewnością duży zasób, które możesz wykorzystać jako inspirację na treści blogowe. Jeśli któreś z pytań Cię zainteresowało, kliknij w nie, a otrzymasz specjalny raport informujący o:

 • trudności wypozycjonowania danej frazy-pytania,
 • średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań,
 • analizie top10 wyników wyszukiwania na dany temat (możesz sprawdzić, w jaki sposób pisze konkurencja).

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Content Explorer sprawdzi się do poszukiwania tematów blogowych na stronach konkurencji. Na podstawie tematu wpisanego w pasek wyszukiwania narzędzie wytypuje najpopularniejsze artykuły. Możesz sprawdzić, jakie zagadnienia, o których dotychczas nie pisałeś, są popularne na innych blogach z Twojej branży. Wyniki możesz przefiltrować na podstawie następujących parametrów:

 • ruchu z wyników organicznych,
 • liczby linków zewnętrznych odsyłających do artykułu,
 • liczby unikalnych witryn odsyłających do strony,
 • popularności linków zwrotnych domeny odsyłającej,
 • liczby udostępnień w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Pinterest),
 • liczby słów.


W Content Explorer możesz także prześledzić panujące trendy w danym temacie i sprawdzić, w jakim okresie budzą największe zainteresowanie. Sprawdź, jak wykorzystać Ahrefsa do optymalizacji treści strony

 

Jeśli nie wiesz, skąd czerpać pomysły na bloga, raport Questions w narzędziu Ahrefs z pewnością okaże się przydatny

 

 W Content Explorer możesz sprawdzić szczegóły każdego z artykułów, który znalazł się w wynikach

 

 

Dzięki wykresowi “Strony w czasie” możesz sprawdzić, w jakim czasie popularny jest wybrany przez Ciebie temat


Wybierz dobry temat na blog z Topic Research SEMrush

Topic Research to raport dostępny w narzędziu SEMrush, który usprawni wymyślanie blogowych treści i tworzenie ich. Jeśli szukasz ciekawego tematu na artykuł blogowy, musisz najpierw samodzielnie określić wiodącą frazę, dla której chcesz znaleźć inspirację. Wpisz tę frazę w okno wyszukiwarki. W odpowiedzi otrzymasz listę potencjalnych tematów

W SEMrush możesz także szukać inspiracji na konkretny temat w wybranej domenie, np. domenie konkurencji. Wystarczy, że oprócz słowa kluczowego wkleisz także adres domeny, a narzędzie znajdzie tematy, które mogą stanowić pomysł na content na blogu. Narzędzie prezentuje dane w rozmaity sposób, np. w formie map myśli.

 

Wyniki Topic Research dla frazy buty do biegania”, źródło: semrush.com

 

Wyniki w formie mapy myśli, źródło: semrush.com

 

Narzędzie Topic Research prezentuje także pytania powiązane ze słowem kluczowym, które mogą podpowiedzieć Ci, jaki temat na bloga stworzyć


Podsumowanie

Tworzenie treści to skuteczny sposób na poprawę widoczności, ruchu oraz konwersji na stronie internetowej i w sklepie. Content powinien być jednak przemyślany i dopasowany do potrzeb oraz oczekiwań użytkowników. Poszukiwanie tematów blogowych nie musi odbywać się na ślepo - skorzystaj z wyszukiwarki Google, treści konkurencji, a także darmowych i płatnych narzędzi SEO, które podpowiedzą Ci, jakie pytania, wątpliwości i potrzeby mają użytkownicy i Twoi potencjalni klienci.

 

Zobacz historie sukcesu naszych klientów

 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak znaleźć temat na blog? Podpowiadamy top 9 narzędzi!

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 159 głosów

UDOSTĘPNIJ