Skuteczna strategia content marketingowa w kilku krokach

skuteczna strategia content marketingowa
Spis treści

• Dlaczego powinieneś wdrożyć plan treści na swoim blogu?

• Jak przygotować szablon strategii content marketingowej?

• Jak mierzyć skuteczność strategii content marketingowej?

Tworzenie treści bez planu i pomysłu nie przyniesie Ci wymarzonych efektów. Musisz wiedzieć, jak stworzyć strategię content marketingową, która pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe. Chcesz zwiększyć konwersję? Nie wiesz, co zrobić, żeby więcej osób wiedziało o Twojej firmie? A może Twoim celem jest, by Twoja strona miała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania? Podążaj za nami wskazówkami i przygotuj plan treści, który pomoże Ci osiągnąć Twój cel.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego powinieneś wdrożyć plan treści na swoim blogu?

Content marketing pomaga osiągać różne cele biznesowe, jak na przykład większa rozpoznawalność marki, zwiększenie ruchu na stronie, wyższy współczynnik konwersji, budowanie wizerunku eksperta itp. Ważne jest jednak, aby tworzenie treści nie polegało na przypadkowych działaniach, lecz na konsekwentnie przestrzeganej strategii. Przygotowanie planu treści może wesprzeć działania firmy w następujących aspektach:

 • ułatwienie współpracy międzyzespołowej,
 • regularne pojawianie się na blogu wartościowych treści,
 • zwiększenie ruchu na stronie,
 • zwiększenie wyników konwersji,
 • ułatwienie planowania budżetu,
 • sprawne zaplanowanie promocji i dystrybucji,
 • szybkie uzyskanie zasobów koniecznych do publikacji,
 • uniknięcie dodatkowych kosztów i opóźnień,
 • sprawne weryfikowanie efektów.

Plan treści to konieczność, jeżeli chcesz, żeby pisanie bloga firmowego przyniosło oczekiwane rezultaty. Według badań, które przyprowadziły Content Marketing Institute i MarketingProfs, firmy wykorzystujące plan treści w swojej strategii content marketingowej, częściej odnoszą wrażenie, że ich treści są skuteczne, niż firmy, które tego nie robią.

Przyjmijmy, że Twoim celem jest zwiększenie świadomości marki - nie możesz publikować przypadkowych wpisów, powinieneś się skupić na optymalizacji tekstów pod SEO, aby zwiększyć widoczność witryny w wynikach wyszukiwania i zwiększyć ruch na stronie. Z kolei chcąc zwiększyć zaufanie do marki, na blogu powinny pojawić się recenzje, opinie, porównania produktów, tutoriale itp. Dobra strategia treści jest jednym z pierwszych kroków w procesie przyciągania uwagi odbiorcy. Aż 70% marketerów potwierdza, że aktywnie inwestuje w content marketing, dlatego bez odpowiedniego planu treści, Twój blog firmowy może zginąć w tłumie.


Jak przygotować szablon strategii content marketingowej?

Przygotowanie skutecznego planu działania możesz oprzeć o odpowiedzi na poniższe sześć pytań. Znacząco ułatwi Ci to pracę i wskaże jasny tor działania.

1. Dla kogo tworzysz treści?

Nie wiesz, jak pisać bloga firmowego lub posty w mediach społecznościowych? Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, kto ma być docelowym odbiorcą Twoich treści. Chcąc osiągnąć sukces w content marketingu pamiętaj, że Twoje treści muszą odnosić się do konkretnych odbiorców. Jak możesz zdobyć informacje na temat Twoich odbiorców? Istnieje wiele sposobów gromadzenia danych dotyczących użytkowników sieci, a jednym ze skuteczniejszych są raporty przygotowywane przez Google Analytics.
Jeżeli chcesz znaleźć informacje o Twoich odbiorcach, przejdź do panelu Google Analytics i wybierz zakładkę „Odbiorcy” w lewej części panelu nawigacyjnego. Dostaniesz tam informację na przykład o wieku, płci, wykształcenia, a nawet zainteresowaniach Twoich odbiorców. Dowiesz się także, w jaki sposób trafią na Twoją stronę i co ich najbardziej interesuje w witrynie. Takie dane pozwolą Ci zrozumieć swojego potencjalnego klienta i dostosować treść do jego oczekiwań.

Informacja o wieku odbiorców w analizie strony w Google Analytics.

2. Gdzie będziesz publikować treści?

Możesz tworzyć różne treści, kierować je do różnorodnych odbiorców, a także publikować je w wielu miejscach. Powinieneś oszacować, które miejsca w sieci przyniosą Ci najlepsze korzyści w przypadku publikacji konkretnych treści. Wybór miejsc powinien być odzwierciedleniem tego, czego szukają w sieci Twoi odbiorcy. Jeżeli preferują oni materiały w formie wideo - do swojego planu treści wpisz kanał Youtube. Natomiast jeżeli kierujesz swój content do młodszych odbiorców - rozważ publikowanie na TikToku i Instagramie.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Wskazówki przy wyborze miejsca do publikowania treści również możesz pozyskać z Google Analytics. Wystarczy, że przejdziesz do sekcji “Pozyskanie” i przeanalizujesz przedstawione tam dane. Możesz się tam dowiedzieć na przykład, z jakich stron i kanałów społecznościowych uzyskujesz największy ruch na stronie, będziesz także mógł śledzić, średni czas trwania sesji, współczynnik odrzuceń itp.

Analiza źródeł ruchu z mediów społecznościowych w narzędziu Google Analytics.

3. Jaką wartość chcesz przekazać swoim odbiorcom?

Cel, który chcesz osiągnąć, dzięki tworzonym treściom powinien łączyć się z konkretną wartością, którą przekazujesz swoim odbiorcom. Chcesz zwiększyć sprzedaż konkretnego produktu? Niech Twój content pokazuje, jaki problem pomoże rozwiązać użycie tego produktu. Chcesz, żeby więcej osób zainteresowało się wybraną kategorią produktów? Przygotuj dla nich zestawienie porównawcze różnych produktów z tej kategorii. Jeżeli tworzysz treści, które są realną wartością dla klienta, możesz mieć pewność, że będą się one cieszyć zainteresowaniem.

Zastanawiasz się, o czym pisać na blogu firmowym, żeby rozwiązywać problemy klientów? Wykorzystaj narzędzia SEO, by zrozumieć, co interesuje Twoich odbiorców. Do analizy potrzeb użytkowników przyda Ci się na przykład narzędzie Senuto. Jest tam dostępny specjalny moduł służący do analizy konkurencji, dzięki któremu możesz sprawdzić, na jakie słowa pozycjonują się firmy konkurencyjne.

Widok narzędzia “Analiza konkurencji w Senuto”.

W Senuto możesz również sprawdzić, na jakie pytania odpowiedzi szukają użytkownicy sieci. W oparciu o te informacje możesz później optymalizować swoje treści, by docierały do większej ilości odbiorców. Odpowiedź na nurtujące ich pytanie może być wartością, która sprawi, że zwiększy się ich zaufanie do Twojej marki.


Propozycja pytań powiązanych z frazą “nawóz do roślin”.

4. Czym wyróżnia się Twoja firma?

Gdy tworzysz plan treści analiza działań konkurencji jest bardzo ważna, ale nie powinieneś się skupiać na niej ponad miarę. Podczas prowadzenia takiej analizy Twoim celem powinno być zrozumienie potrzeb klienta, a nie znalezienie sposobu na kopiowanie treści konkurencji. Aby przygotowywana przez Ciebie treść zainteresowała odbiorców, powinna mieć w sobie element wyjątkowości. Zastanów się, co sprawia, że Twoja oferta jest lepsza od innych? Staraj się nienachalnie wplatać tę informację w przygotowywane treści.

5. Jaki format treści chcesz wybrać?

Przygotowując szablon publikacji staraj się znaleźć również odpowiedź na to, jaki format treści będzie najlepiej odzwierciedlać potrzeby odbiorców, będzie dopasowany do platformy, a także będzie dobrym nośnikiem Twojego przekazu. Sprawdź przede wszystkim, jakie rodzaje treści odniosły dotychczas największy sukces w Twoim kanale marketingowym. Następnie zastanów się, czy popularność tego formatu treści jest jednoznaczna z dotarciem do najbardziej interesującej Cię grupy docelowej. Do analizy wykorzystaj dane na temat preferowanych kanałów i zainteresowań klienta, a także wszelkie źródła ruchu, które zauważysz w swoich raportach. Pamiętaj również, że coraz większą popularność zdobywają nagrania wideo - być może to format treści, który powinieneś wypróbować w swojej strategii strategia content marketingowa. Wśród popularnych treści wymienia się między innymi:

 • Artykuły na blogu,
 • E-booki,
 • Studia przypadków,
 • Infografiki,
 • Podcasty,
 • Nagrania video,
 • Posty w mediach społecznościowych.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

6. Jak będziesz zarządzać publikacją i tworzeniem treści?

Jeżeli zdecydowałeś już do kogo chcesz kierować swoje treści, gdzie będziesz je publikować i w jakim formacie, przyszedł czas na zaplanowanie organizacji publikacji i tworzenia treści. Powinieneś wyznaczyć osobę odpowiedzialną za tworzenie contentu, a także osobę odpowiedzialną za jego publikację. Zaplanuj także, kiedy jakie treści mają być zostać opublikowane - to ułatwi pracę między zespołami.


3 popularne strategie content marketingowe

Twój plan treści powinien być stworzony w oparciu o konkretne cele marketingowe, wówczas możesz dokładnie mierzyć jego skuteczność. Najczęściej strategia content marketingowa w firmach skupia się na jednym z poniższych aspektów:

 • Zwiększenie konwersji,
 • Zwiększenie świadomości marki,
 • Optymalizacja pod SEO.

Strategia content marketingowa skupiona na konwersji

Zwiększenie sprzedaży to zwykle główny cel biznesowy. Mimo to wielu przedsiębiorców wciąż nie docenia, jak duży wpływ na zwiększenie konwersji może mieć odpowiednia strategia content marketingowa. Jak za pomocą treści poprowadzić odbiorcę do decyzji o zakupie produktu z Twojej oferty? Bazuj na poniższych sugestiach:

 • Wykorzystuj CTA,
 • Używaj wizualizacji,
 • Przedstaw wartość dla klienta,
 • Podkreśl wyjątkowość oferty,
 • Wykorzystuj mocne, nacechowane emocjonalnie słowa.

Strategia content marketingowa budująca świadomość marki

Jak przekazać odbiorcom informację o swojej ofercie i zakorzenić w ich umyśle myśl o marce? Najlepszym wsparciem w tym procesie będzie właśnie content marketing. Pamiętaj, że w tym procesie powinieneś skupić się na promowaniu marki, a nie przekonywaniu do zakupu. Musisz skupić się na tym, by klienci zapamiętali Twoją firmę, jej najważniejsze cechy i pozytywnie ją kojarzyli. Strategia content marketingowa budująca świadomość marki powinna skupiać się na:

 • Informowaniu o marce i ofercie,
 • Prezentowaniu wartości firmy,
 • Promowaniu ważnych informacji o marce,
 • Unikaniu rozmów o sprzedaży,
 • Rozwiązywaniu problemów klienta.

Strategia content marketingowa skupiająca się na optymalizacji SEO

Zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania będzie miało przełożenie na większy ruch na stronie, co z kolei może mieć także wpływ na większą konwersję i zwiększenie świadomości marki. Pozycjonowanie strony internetowej najczęściej wspierają takie treści, jak artykuły blogowe i posty na stronie. Przy ich tworzeniu warto pamiętać o następujących elementach:

 • Wykorzystanie wyszukiwanych słów kluczowych,
 • Tworzenie treści informacyjnych i edukacyjnych,
 • Zapewnianie odpowiedzi na wyszukiwane przez odbiorców pytania,
 • Rozwiązywanie problemów użytkowników,
 • Dopasowanie treści do intencji odbiorcy.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Jak mierzyć skuteczność strategii content marketingowej?

Stworzenie odpowiedniego planu treści wymaga czasu i zaangażowania, ale Twoja praca na tym się nie kończy. Po wdrożeniu swojej strategii musisz nadzorować, czy rzeczywiście przynosi ona takie efekty, jakie chciałeś osiągnąć. Zaplanuj regularne monitorowanie efektów generowanych przez content marketing - najlepiej, żebyś analizę wykonywał w stałych odstępach czasu. Analizę powinieneś dostosować do założonego celu. Na przykład jeżeli budujesz świadomość marki, sprawdzaj na przykład poziom zaangażowania w postach społecznościowych lub ruch na stronie. W przypadku optymalizowania strony pod SEO - weryfikuj widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład narzędzie Senuto.

Dane dotyczące ruchu na stronie i widoczności na słowa kluczowe.

Natomiast, gdy chcesz, żeby Twój plan treści przyniósł Ci wzrost konwersji - sprawdzaj poziom zapytań ofertowych i sprzedaży produktów. W tym aspekcie nieocenione będzie narzędzie Google Analytics i raport “Konwersje”.

Raport konwersji celu w Google Analytics.


Skuteczna strategia content marketingowa w kilku krokach. Podsumowanie

Wiesz już, jak zrealizować strategię content marketingową i jak badać jej skuteczność - teraz przyszedł czas na działanie. Tworzenie treści to jeden z priorytetowych elementów skutecznego marketingu - powinieneś nie tylko wykorzystywać content marketing, ale badać trendy w tym zakresie i starać się być o krok przed konkurencją.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Skuteczna strategia content marketingowa w kilku krokach

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ