Ile kosztuje reklama w Google?

Ile-kosztuje-reklama-w-google.jpg
Spis treści

• Reklama w Google - dlaczego warto?

• Jaką reklamę w Google wybrać?

• Ile kosztuje samodzielne pozycjonowanie w Google?

• Ile kosztuje pozycjonowanie przez agencję SEO?

• Ile kosztują kampanie reklamowe Google Ads?

• Porównanie cen SEO oraz reklam w systemie Google Ads

• Podsumowanie

Marketing internetowy i reklama w Google to jedne z najskuteczniejszych sposobów na promowanie firmy, które pozwalają budować wizerunek marki, a także poszerzać grono klientów. Wielu przedsiębiorców, którzy chcą być widoczni w wyszukiwarce, nie wiedzą, jednak ile kosztuje reklama w Google, i nie zdają sobie sprawy, jakimi środkami muszą dysponować, aby działania reklamowe były efektywne i przyniosły zwrot z inwestycji. Ile kosztuje kampania reklamowa w Google, polegająca na działaniach SEO oraz kampaniach reklamowych Google Ads?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Reklama w Google - dlaczego warto?

Reklama w wyszukiwarce Google może przynieść Ci wymierne korzyści, takie jak:

 • wzrost widoczności - działania reklamowe w Google mogą sprawić, że Twoja witryna wyświetli się aż w trzech miejscach w wynikach wyszukiwania (w reklamie tekstowej, produktowej oraz w wynikach organicznych),
 • zbudowanie autorytetu marki,
 • wzrost ruchu na stronie oraz wygenerowanie większej liczby konwersji (sprzedaży, zapisu do newslettera, wypełnień formularza kontaktowego).

 

Jaką reklamę w Google wybrać?

Jaką reklamę Google możesz wybrać, chcąc promować swój biznes online? Wśród dostępnych opcji warto rozważyć:

 • pozycjonowanie, które obejmuje szereg działań, dzięki którym poprawia się pozycja strony czy sklepu w organicznych (czyli bezpłatnych) wynikach wyszukiwania,
 • kampanie Google Ads, dzięki którym reklama Twojej witryny wyświetli się użytkownikowi, który wpisał dane słowo kluczowe, nad wynikami organicznymi lub pod nimi (wynik będzie oznaczony jako “reklama”).

W praktyce największe korzyści przynosi łączenie różnych kanałów reklamy, o czym o czym pisaliśmy w artykule zawierającym 5 powodów, dla których warto łączyć pozycjonowanie oraz Google Ads.

 

 

Wyniki płatne oraz organiczne w wyszukiwarce Google

 

Ile kosztuje samodzielne pozycjonowanie w Google?

Ile kosztuje kampania reklamowa w Google, obejmująca samodzielne działania SEO? Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ na cenę pozycjonowania wpływa wiele czynników. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne pozycjonowanie witryny, być może nie poniesiesz zbyt dużych kosztów finansowych, ale będziesz musiał poświęcić czas na:

 • optymalizację witryny (optymalizacja meta tagów, adresów URL),
 • przygotowanie treści na stronę, bloga lub do sklepu online,
 • analizę efektów prowadzonych działań, śledzenie działań konkurencji.

Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy z zakresu pozycjonowania, może okazać się, że prowadzone samodzielnie działania przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego, a Twoja witryna nie zanotuje wzrostu widoczności ani ruchu oraz konwersji. W takim przypadku koszty pozycjonowania przez agencję SEO mogą być jeszcze większe, ponieważ będą obejmować naprawienie wcześniejszych błędów.

 

Ile kosztuje pozycjonowanie przez agencję SEO?

Cena pozycjonowania przez specjalistyczną agencję SEO jest trudna do oszacowania ze względu na to, że wycena usług SEO zazwyczaj jest dopasowywana indywidualnie do konkretnego klienta i jego witryny. Jakie czynniki mają wpływ na koszty pozycjonowania? Między innymi:

 • wyjściowy stan optymalizacji Twojej witryny i zakres działań do wykonania,
 • liczba pozycjonowanych fraz,
 • Twoje cele biznesowe,
 • wielkość Twojej strony lub sklepu internetowego (liczba produktów, zakres usług, liczba podstron itp.),
 • branża, w której działasz - im więcej konkurentów, tym trudniejsza branża i być może wyższa cena, obszar, na którym działasz - pozycjonowanie lokalne, będzie tańsze od usług SEO dla sklepu internetowego o zasięgu ogólnopolskim.

O pozycjonowaniu lokalnym pisaliśmy w artykułach:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Co oznacza niska cena SEO?

Działania SEO prowadzone w sposób rzetelny, których celem jest budowanie długotrwałych efektów, zazwyczaj nie są tanie. Niska cena może wiązać się z:

 • niewielkim zakresem działań, który w przypadku dużej konkurencji nie przyniesie oczekiwanych efektów,
 • ze stosowaniem strategii, które mają szybko przynieść wynik w postaci konkretnych pozycji (top3 czy top10), ale w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do spadku,
 • z budowaniem profilu linkowego w sposób nierównomierny - gwałtowny przyrost linków prowadzących do strony, jeśli zostanie zauważony przez algorytmy Google, może doprowadzić do spadku pozycji witryny w wynikach organicznych.

Skorzystanie z usług sprawdzonej agencji SEO i tak będzie dla Ciebie tańsze od samodzielnego pozycjonowania swojej witryny, które wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów oraz brakiem specjalistycznej wiedzy i dostępu do narzędzi do analizy efektywności SEO.

Dowiedz się, ile trwa proces pozycjonowania strony lub sklepu i kiedy zobaczysz pierwsze efekty.

 

Poznaj sposób rozliczenia z agencją SEO

Decydując się na usługi pozycjonowania świadczone przez zewnętrzną firmę, warto poznać sposób rozliczenia proponowany przez agencję. Wśród możliwości znajdują się:

 • rozliczenie za efekt - wówczas płacisz za osiągnięcie konkretnej pozycji przez dane słowo kluczowe lub za każdy miesiąc, w którym dana fraza znajduje się na umówionej pozycji (na przykład w top10),
 • rozliczenie miesięczne za przeprowadzone działania - płacisz ustaloną miesięczną kwotę za działania wykonywane przez agencję, niezależnie od pozycji Twojej witryny.

Płatność za działania agencji SEO sprawia, że usługa obejmuje nie tylko osiągnięcie określonych pozycji, ale dodatkowo także optymalizację konwersji, inbound marketing, tworzenie treści. Dzięki temu jako klient zyskujesz nie tylko widoczność swojej witryny na wysokich pozycjach, ale dodatkowo pomoc w pozyskaniu klienta i wygenerowaniu konwersji.

 

Co obejmuje cena SEO?

Cena za pozycjonowanie obejmuje szereg działań agencji SEO. Płacisz zatem nie tylko za efekt, ale także za wykonane prace, w które wchodzą:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

 

Potraktuj pozycjonowanie jako inwestycję

Wg ankiety MOZ przeprowadzonej wśród agencji SEO z USA cena usługi pozycjonowania w przypadku długoterminowych umów wynosiła najczęściej (29% odpowiedzi) od 1000 do 2500 dolarów. W Polsce ceny za usługi SEO zaczynają się od kilkuset złotych na miesiąc dla małych, lokalnych firm, aż po kilka tysięcy złotych miesięcznie w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych o zróżnicowanej ofercie i ogólnopolskim charakterze. W praktyce jednak pozycjonowanie należy traktować jak inwestycję. Dzięki SEO możesz zbudować dużo większą widoczność oraz ruch na stronie, a także zwiększyć liczbę konwersji, co przełoży się na zwrot z inwestycji w pozycjonowanie. Co więcej, działania SEO zakładają, że wraz z upływem czasu Twoje zyski będą rosnąć, a koszty maleć mimo zaangażowania takich samych środków. Istotny jest zatem pomiar skuteczności pozycjonowania - pisaliśmy o nim w artykule “Jak ocenić skuteczność marketingu internetowego?”. Po analizie określonych wskaźników możesz dowiedzieć się, jaki jest orientacyjny koszt pozyskania jednego klienta - im niższy koszt i więcej konwersji, tym wyższa opłacalność działań SEO.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem “Ile kosztuje pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego?”.

 

Ile kosztują kampanie reklamowe Google Ads?

Koszt kampanii Google Adwords (Ads), obejmuje nie tylko pozycjonowanie, ale także płatne kampanie w systemie Google Ads. Przedsiębiorcy, którzy chcą w ten sposób reklamować swoje firmy, płacą najczęściej nie za wyświetlenie reklamy, ale za kliknięcie w reklamę. Tego typu działania reklamowe sprawdzą się wówczas, gdy:

 • zbliża się czas, który jest dla Ciebie istotny pod względem sprzedażowym, na przykład Black Friday czy Święta Bożego Narodzenia, a Ty nie prowadziłeś wcześniej działań pozycjonujących na kluczowe frazy,
 • dopiero rozpoczynasz działania reklamowe w Google i chcesz szybciej wygenerować większą sprzedaż,
 • chcesz wspierać działania SEO - wówczas możesz obniżyć budżet na kampanię Google Ads przy zaangażowaniu tych samych środków SEO.

 

Reklama produktowa dla sklepów internetowych w Google Ads

 

Od czego zależą koszty Google Ads?

Ile kosztuje kampania Adwords (Ads)? Wszystko zależy od wybranego słowa kluczowego i jego popularności - zazwyczaj im bardziej popularne i konkurencyjne słowo kluczowe, tym wyższy koszt za kliknięcie. Na koszty reklamy wpływają:

 • zadeklarowana przez Ciebie maksymalna kwoty za kliknięcie,
 • wynik jakości reklamy.

W momencie gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę konkretne hasło, Google sprawdza, czy są jakieś firmy, które chcą się na nie reklamować. Jeśli znajdzie strony i sklepy zainteresowane reklamą, rozpoczyna się aukcja. Google weryfikuje jakość reklamy oraz zadeklarowany maksymalny koszt za pojedyncze kliknięcie i na tej podstawie wyświetla reklamy w określonej kolejności. Współczynnik jakości reklamy w Google Ads sprawia, że na efektywną reklamę możesz liczyć zarówno jako mały przedsiębiorca, jak i jako właściciel ogólnopolskiego e-commerce.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Jaką reklamę Google Ads wybrać?

W ramach kampanii Google Ads możesz zdecydować się na:

 • reklamę w wynikach wyszukiwania,
 • reklamę graficzną oraz video w sieci reklamowej Google,
 • remarketing oraz reklarketing dynamiczny,
 • reklamę produktową w Google Shopping,
 • reklamę video w serwisie YouTube.

Więcej o działaniach reklamowych w Google Ads przeczytasz w artykule “Jak reklamować sklep internetowy w Google Ads?”.

 

Minimalny budżet na działania reklamowe Google Ads

Najpopularniejszą formą rozliczenia za reklamę w systemie Google Ads jest płatność za kliknięcie w reklamę (Cost per Click). W przypadku reklam w filmach video na YouTube płaci się za wyświetlenie reklamy i interakcję z nią (Pay per View) lub za 1000 wyświetleń.

Ceny za pojedyncze kliknięcie mogą wahać się od kilku groszy do kilkudziesięciu złotych.

Od czego zależy cena pojedynczego kliknięcia w reklamach Google Ads? Czynniki mające wpływ na koszt to m.in.:

 • jakość reklamy,
 • działania i stawki konkurencji,
 • treść i format reklamy (m.in. rozszerzeń),
 • maksymalny koszt za kliknięcie, który ustawiasz na swoim koncie Google Ads,
 • przewidywana liczba kliknięć.

Minimalny miesięczny budżet na działania reklamowe w kampaniach w systemie reklamowym Google powinien wynosić co najmniej 1900 złotych. Możesz oczywiście wydawać mniej, jednak wówczas efekty Twoich działań mogą nie przynieść zwrotu z inwestycji. Jedną z zalet Google Ads jest jednak duża elastyczność - w każdej chwili możesz zwiększyć lub ograniczyć budżet i masz pełną kontrolę nad wydatkami na reklamę. Zazwyczaj reklamy w sieci wyszukiwania Google są nieco tańsze od reklam w wynikach wyszukiwania. W przypadku gdy zdecydujesz się na wyższy budżet na kliknięcia, możesz liczyć na większy zasięg kampanii i wyższy zwrot z inwestycji.

Pamiętaj, że do minimalnego budżetu, który sugerujemy, należy również doliczyć koszty przygotowania, prowadzenia, obsługi i optymalizacji kampanii. Oznacza to, że za miesięczną kampanię Google Ads zapłacisz minimum 2500 złotych netto. 

Koszt kampanii Google Adwords (Ads) zależy dodatkowo od:

 • trafności reklamy,
 • jakości strony docelowej,
 • lokalizacji użytkownika,
 • urządzenia, z którego korzysta, i kontekstu wyszukiwania. 

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

Jak zaplanować budżet reklamowy Google Ads?

Zazwyczaj właściciele firm dziwią się, że ich budżet tak szybko się wyczerpał. By uniknąć takiej sytuacji, powinieneś określić nie tylko budżet miesięczny, ale także budżet dzienny dla każdej kampanii, biorąc pod uwagę własne priorytety. Kampania kluczowego produktu prawdopodobnie będzie dla Ciebie ważniejsza od kampanii reklamującej treści poradnikowe na blogu, dlatego możesz przeznaczyć na nią większe środki. Jak określić dzienny budżet? Wystarczy, że pomnożysz maksymalną stawkę za reklamę przez ustaloną liczbę wyświetleń reklamy dziennie. Jeśli za pojedyncze kliknięcie zadeklarowałeś maksymalną kwotę 23 groszy i chcesz, by reklama wyświetliła się 500 razy, dzienny koszt działań kampanii Google Adwords (Ads) wyniesie 115 złotych.

Weź pod uwagę, że to, ile kosztuje kampania reklamowa może się różnić od ustalonego przez Ciebie budżetu - ostateczna cena zależy od tego, w jaki sposób Twoja reklama zostanie oceniona przez system Google Ads. Średnie, szacowane stawki za słowa kluczowe znajdziesz w takich narzędziach jak Semstorm, Ahrefs czy Senuto.

 

Szacowane koszty reklamy CPC w narzędziu Semstorm

 

Szacowane koszty reklamy CPC w narzędziu Senuto

 

Szacowane koszty reklamy CPC w narzędziu Ahrefs

 

Jak ograniczyć koszty reklamy w Google Ads?

By ograniczyć wydatki na reklamę w Google Ads i zminimalizować ryzyko “przepalania” budżetu, warto na początek przygotować kampanię na mniej konkurencyjne i wąskie frazy, na przykład frazy z nazwą produktu. Wówczas dotrzesz do klientów zorientowanych na zakup. Wpisują oni w okno wyszukiwarki hasło mniej popularne, ale za to dające dużą szansę na konwersję. Jeśli z czasem Twoje zyski wzrosną, będziesz mógł rozszerzyć kampanię o bardziej popularne słowa i sprawdzić skuteczność reklamy.

Rada: Nie twórz kampanii na najbardziej ogólne słowa, takie jak na przykład “buty”, ponieważ stawka za kliknięcie CPC będzie wysoka, a szansa konwersji niewielka. Im bardziej konkretna fraza, tym jej koszt będzie niższy.

Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków i zwiększenie szans na konwersję jest także ograniczenie wyświetlania się reklam do konkretnych pór dnia. Jeśli prowadzisz lokalne działania reklamowe i chcesz pozyskać wizyty w swojej restauracji, która jest otwarta od południa do północy, powinieneś zadbać, by reklamy wyświetlały się w tym czasie, a nie poza godzinami otwarcia. W ten sam sposób możesz wykorzystać kierowanie geograficzne - zadbaj, by reklamy Twojego lokalnego biznesu wyświetlały się tym osobom, które znajdują się w pobliżu i mają możliwość skorzystania z Twoich usług. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł, w którym przedstawiamy 9 sposobów na obniżenie kosztów kampanii Google Ads.

 

Porównanie cen SEO oraz reklam w systemie Google Ads

Zarówno pozycjonowanie, jak i to, ile kosztuje kampania Adwords, mogą być źródłem pozyskania nowych konwersji oraz klientów. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest synergia obu strategii reklamowych. Wraz z upływem czasu możesz zmniejszyć budżet na kampanię Google Ads. Dlaczego taka strategia się opłaca? Ponieważ koszt pozyskania pojedynczego klienta (konwersji) w przypadku pozycjonowania będzie malał. Z kolei koszty kampanii Google Ads, a tym samym wydatki na pozyskanie jednego klienta, będą stale rosnąć, ponieważ koszty reklamy w Google Ads są coraz wyższe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ocenić efektywność Twoich działań marketingowych, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak ocenić skuteczność marketingu internetowego.

 

Ile kosztuje reklama w Google? Podsumowanie

Nie sposób powiedzieć dokładnie, ile kosztuje reklama w Google. Wszystko zależy od danej branży, działań konkurencji, wielkości Twojej strony lub sklepu, a także od ustalonego przez Ciebie budżetu i wyjściowego stanu witryny oraz celu marketingowego, który chcesz zrealizować. By osiągnąć widoczne efekty, na pewno musisz założyć, że miesięczne koszty wyniosą ok. 1300 złotych za SEO oraz minimum 2500 złotych na Google Ads. Warto jednak potraktować reklamę w Google jako inwestycję w pomnażanie przychodów. Dzięki pozycjonowaniu oraz Google Ads możesz pozyskać nowych klientów oraz kilkukrotnie zwiększyć liczbę konwersji, o czym świadczą historie naszych klientów przedstawione w artykule “Czy opłaca się czekać na efekty SEO?”. Istotne jest zatem nie tylko to, ile kosztuje kampania Adwords oraz koszty pozycjonowania, ale przede wszystkim zwrot z inwestycji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Ile kosztuje reklama w Google?

Średnia ocen użytkowników4.62 na podstawie 44 głosów

UDOSTĘPNIJ