Jak zrobić audyt strony internetowej? Poradnik początkującego. cz. 1

Ta firma co roku odnotowuje dzięki nam znaczący wzrost zapytań!

Zobacz, jak pozycjonowaniem pobijamy kolejne rekordy zapytań dla Protan Elmark!

Wiele agencji, także nasza oferują bezpłatny audyt SEO. To zwykle prosta, ale niezbędna do wstępnej oceny serwisu analiza. Czy wiesz, że najprostszy audyt strony możesz wykonać na własną rękę? Dzięki temu poznasz wiele pojęć, zrozumiesz mechanizmy działania marketingu internetowego i sam ocenisz, czego może potrzebować Twoja strona do dalszego rozwoju. Zobacz, jak szybko zrobić audyt strony internetowej.

1. Sprawdź stan zaindeksowania

Ten artykuł jest skierowany do osób początkujących, nie do specjalistów marketingu internetowego. Dlatego nie pominę tu nawet tak oczywistej dla mnie sprawy, jak sprawdzenie, czy strona jest zaindeksowana i jak przebiega jej indeksowanie w Google.

a) Ręczne sprawdzenie zaindeksowania

Możesz to zrobić ręcznie, wykorzystując komendę “site:” wraz z adresem swojej strony. Zobaczmy, jak wygląda to w przypadku naszej strony. Otrzymujemy liczbę podstron, które są widoczne w Google. Nie mówimy tu widoczności w top 10, ale w ogóle o obecności w Google, nawet na bardzo odległych podstronach wyników wyszukiwania.

 

 

b) Sprawdzanie zaindeksowania w Google Search Console

Możesz także skorzystać z Google Search Console. W zakładce Stan poznasz stan zaindeksowania swojej strony, czyli:

  • błędy związane z indeksowaniem - tutaj otrzymasz wskazówkę, co może być przyczyną, więc możesz zaplanować odpowiednie działania, które wyeliminują błędy. Błędy mogą mieć związek z nieprawidłowym działaniem serwera lub zbyt wolnym serwerem, który uniemożliwia robotowi wejście na stronę. Mogą także wynikać z Twoich ręcznych działań, tzn. wykluczenia strony z indeksowania. Błędy pojawiają się również, gdy strona już nie istnieje, więc trudno mówić o sytuacji, szczególnie w sklepach internetowych, gdy tych błędów nie będzie wcale. Jeśli dużo zmieniasz na stronie, usuwasz stare podstrony, błędy będą występować.
  • prawidłowe z ostrzeżeniami - to strony, które są zaindeksowane, ale jednocześnie wykluczone przez Ciebie w pliku robots.txt. Google daje ostrzeżenie, abyś miał świadomość, że mimo wykluczenia strona jest widoczna w wynikach wyszukiwania. Możesz to zmienić nadają stronie atrybut noindex,follow.
  • prawidłowe - tutaj nie trzeba podejmować żadnych działań, a jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy większość istotnych dla Ciebie stron sprzedażowych jest już zaindeksowana. Może pojawić się komunikat, że nie ma mapy strony, ale nie jest ona konieczna, aby strona prawidłowo się indeksowała. Możesz to w każdej chwili nadrobić i sprawdzić, czy dzięki mapie znacząco zwiększy się liczba zaindeksowanych adresów URL.
  • wykluczono - tutaj znajdziesz listę adresów URL, które nie będą indeksowane przez Google. Przyczyną jest albo Twoje wykluczenie, albo typ i zawartość strony, które zdaniem Google nie powinny być zaindeksowane, np. zduplikowane treści, strony powstałe w wyniku filtrowania produktów i oczywiście wszystkie strony z błędami. Szczególnie w dużych serwisach i w sklepach internetowych lista stron wykluczonych będzie długa. Tym nie należy się martwić, chyba że wykryjesz, że wykluczenie obejmuje także wartościowe strony. Wtedy podejmij działania, np. naprawiając błędy.

Na tym etapie wiesz już, czy Twoja strona jest w ogóle w Google, niekoniecznie na pierwszej stronie. Czasami osoby początkujące, z niszowym biznesem próbują znaleźć swoje strony w Google, wpisując nazwę firmy lub swoje imię i nazwisko i nie mogą jej odnaleźć. Dzięki sprawdzeniu zaindeksowania szybko dowiadujesz się, czy strony faktycznie nie ma w Google, czy może ukryła się na 748 stronie wyników wyszukiwania.

 

2. Jak sprawdzić widoczność strony w Google?

Gdy już wiesz, że gdzieś ta Twoja strona jest w Google, zapewne chcesz wiedzieć, na ile fraz i na jakich pozycjach jest widoczna. W tym wypadku nie ma mowy o ręcznym sprawdzaniu widoczności strony, no chyba że masz czas przeklikiwać się przez wszystkie strony wyników wyszukiwania Google. Ja jednak polecam skorzystać z narzędzi - część z nich jest płatna, ale znajdziesz także bezpłatne alternatywy. Możesz zauważyć drobne rozbieżności między wynikami z poszczególnych narzędzi, bo każde z nich może zbierać dane w inny sposób. Szczególnie możesz zaobserwować różnice między polskimi narzędziami, a zagranicznymi. Jeśli tworzysz na polski rynek, lepiej jest bazować na polskich narzędziach. My używamy narzędzi Senuto, SEMSTORM i Surfer SEO.

Senuto

 

Surfer SEO

 

SEMSTORM

 

Poniżej jeszcze dwie propozycje zagranicznych narzędzi. Searchmetrics to chyba najpopularniejsze na świecie narzędzie tego typu i jednocześnie uznana marka w branży SEO. Pokazuję tu także narzędzie Neila Patela, bo na razie jest darmowe i moim zdaniem dla początkującej osoby, która prowadzi analizę z czystej ciekawości, jest wystarczające. My go nie używamy, bo z kolei dla nas jest zbyt okrojone.

Searchmetrics

 

Nie masz żadnych konwersji? Pomożemy!

Co sprawdzamy w takich narzędziach? Jak widzisz na powyższych screenach z narzędzi Senuto i SEMSTORM mamy do dyspozycji monitoring widoczności strony w Google na frazy w top 10, top 3 i top 50. Tak właśnie rozumiemy poprawę widoczności strony - jest widoczna w Google na coraz większą liczbę fraz. Dla Ciebie najważniejsze, aby docelowo strona była widoczna w Google na coraz większą liczbę fraz w top 10. Awanse możesz obserwować na wykresie. A może na Twoim wykresie jest widoczny spadek? W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie, co spowodowało spadek - za mało intensywne działania względem konkurencji, zaprzestanie działań, a może kara od Google?

Może też zdarzyć się, że Twój wykres widoczności będzie utrzymywał się na stałym poziomie. Jak rozumieć taką pozycję w audycie strony? Jeśli ten stały poziom jest bardzo wysoki, liczony w setkach tysięcy fraz w top 10, raczej nie ma powodu do zmartwień. Jeśli jednak mówimy o widoczności na kilkanaście fraz na przestrzeni lat,...masz dużo do zrobienia.

3. Jak sprawdzić na jakie frazy jestem w Google?

Kolejnym pytaniem, jakie musisz sobie zadać w kontekście narzędzi SEO jest, na jakie konkretnie frazy jest widoczna Twoja strona.

a) Widoczność na frazy brandowe

Najłatwiej jest zbudować widoczność na frazy z nazwą firmy lub marki. Co nie oznacza oczywiście, że dzieje się to automatycznie. Sprawdź w narzędziu lub ręcznie w Google, czy na pierwszej pozycji wyświetli się Twoja witryna na nazwę firmy. Ewentualnie sprawdź widoczność na swoje nazwisko, jeśli tak rozpoznają Cię klienci. Od razu dowiesz się, czy przypadkiem na Twoją markę nie wyświetli się wyłącznie konkurencja, a zdarza się tak.

b) Widoczność na frazy sprzedażowe

Zwróć uwagę, czy pośród wielu fraz, na które widoczna jest Twoja strona są frazy związane z ofertą. Przecież to na użytkownikach, którzy szukają Twojej oferty, powinno Ci najbardziej zależeć. Weźmy przykład strony widoczni - jesteśmy widoczni np. na frazę “najlepsze podcasty”. Ma to dla nas znaczenie w kontekście SEO, ale już w kontekście sprzedaży - trudno uwierzyć, żeby użytkownik, którego celem jest znaleźć najlepsze podcasty nagle zapragnął wysłać do nas zapytanie o ofertę pozycjonowania.

Nie wystarczy więc widoczność na dużą liczbę fraz. Potrzebujesz widoczności na dużą liczbę fraz powiązanych z Twoją ofertą. Korzystasz już z usług jakiejś agencji? Sprawdź, czy w raporcie fraz odnajdujesz przede wszystkim frazy opisujące Twoje produkty i usługi. Jeśli nie, czas zastanowić się nad celowością działań takiej agencji.

c) Widoczność na frazy poradnikowe

Zanim przyjdzie czas na sprzedaż, trzeba zbudować świadomość u klienta. Robisz to? Sprawdź, czy docierasz do osób, które szukają rozwiązań i porad. Najłatwiej to zrobić prowadząc blog z wartościowymi poradami. Te frazy nie generują bezpośrednio sprzedaży, ale pozwalają zapisać się marce w świadomości klienta, tworzą okazję do pierwszego kontaktu z marka i wreszcie mają potencjał by budować społeczność i zaufanie.

To pobieżna analiza, ale na tym etapie powinieneś mieć obraz tego, do kogo w Google dociera Twoja strona. Przy braku fraz wniosek jest prosty - strona dociera do niewielu użytkowników Google, a ruch zawdzięcza innym kanałom. Jeśli natomiast widoczna jest na wiele nieistotnych fraz, czas wrócić do początku i zrewidować strategię fraz.

Podsumowanie

Na razie przeszliśmy przez 3 kroki audytu strony internetowej. Jednak na tym etapie już sporo można powiedzieć o optymalizacji Twojej strony. Wiesz, czy jest zaindeksowana, na jak wiele fraz wyświetla się w Google, w szczególności na pierwszej stronie i wreszcie, na jakie konkretnie frazy jest widoczna. Już wkrótce kolejna część audytu stron dla początkujących. Daj znać, jakie masz wyniki i czy Twój audyt Cię czymś zaskoczył :)

Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
wyszukiwania zero click widoczni
Niski ruch organiczny z Google może być powodem do niepokoju. Kryje się za tym kilka czynników, jedn...
Zobacz więcej
nowe atrybuty linkow
Poznaj nowe atrybuty dodawane do linków wychodzących i sprawdź, czy musisz wprowadzić zmiany na stro...
Zobacz więcej
duplikacja tresci co to jest widoczni
Duplicate content może poważnie wpłynąć na pozycję Twojej strony w wyszukiwarce. Na czym polega dupl...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Jak zrobić audyt strony internetowej? Poradnik początkującego. cz. 1
Średnia ocen użytkowników 4.93 na podstawie 95 głosów
Bezpłatna 45min.
konsultacja + audyt

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Jesteś niezadowolony z prowadzonych kampanii?

Zamów BEZPŁATNĄ telekonferencję z naszym ekspertem, który przeanalizuje Twój serwis i jego pozycję na tle konkurencji, a na koniec przedstawi możliwości ZWIĘKSZENIA SPRZEDAŻY.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO