Kongres Online Marketing 2021 - relacja widocznych!

pexels veeterzy 106400

 XX edycja edycja Kongresu Online Marketing za nami! Jaką przydatną wiedzę wynieśliśmy z tego wydarzenia? Czy organizowanie Kongresu online się sprawdza?
Jakie są nasze przemyślenia z pierwszego dnia wydarzenia i który Prelegent zrobił na nas największe wrażenie? No i wreszcie: co ma z tym wspólnego gra w szachy? Sprawdźmy, czy po przeczytaniu tego fragmentu nabierzesz ochotę na Kongres Online Marketing 2022...


Kongres Online Marketing 2021 - organizacja wydarzenia

To była już druga edycja Kongresu Online Marketing organizowana online. Czy to rozwiązanie się sprawdza? Można by było skupić się na jakości dźwięku, obrazie i innych efektach, które były na piątkę z plusem. Jednak dla nas najważniejsza jest wartościowa wiedza, której nie zabrakło. Organizatorzy wydarzenia zdecydowali się na wersję hybrydową Kongresu. Drugiego dnia można było wziąć udział w stacjonarnych warsztatach.

 

Po co te szachy? Motyw przewodni Kongresu Online Marketingu 2021

Warto wspomnieć, że Kongres Online Marketing 2021 był cały w szachy. Motyw przewodni przyjął się na dobre. Prelegenci przemycali szach-matowe ruchy i motywy szachowe do swoich przemówień. Czy to się sprawdziło? Pasjonaci szachów i serialu “Gambit Królowej” czuli się jak ryba w wodzie - nam też się to podobało.

 

Korzyści uczestnictwa w Kongresie Online Marketingu

Wydarzenie organizowane przez Online Marketing jest znane wśród marketerów, którzy chcą wnieść więcej świeżości, nowych rozwiązań do swoich obecnych działań marketingu internetowego. Odnajdą się tu także właściciele firm, którzy chcą poznać sposoby, jak pozyskać nowych klientów innymi sposobami niż do tej pory. Czy budżet firmy ma znaczenie? Na szczęście prelegenci pokazywali rozwiązania dla małego i większego budżetu.

 

źródło: kongres-online.pl


Kongres Online Marketing 2021 - prelegenci i tematy prelekcji

Plan prelekcji:

 • 1 prelekcja - Michał Kanarkiewicz - ALGORYTMY SZACHOWE W MARKETINGU - jak je wykorzystywać, aby podnieść wydajność swoich działań sprzedażowych
 • 2 prelekcja - Artur Maciorowski - STRATEGIA MARKETINGOWA JAK HETMAN czyli najpotężniejszy element naszej armii – jak zbudować elastyczną strategię promocji w Internecie. Od założeń po finalny wynik
 • 3 prelekcja - Krzysztof Marzec - PIONKI W RUCH, CZYLI SUKCES, KTÓREGO MIARĄ SĄ LICZBY - jak audytować i analizować dane w sieci, by osiągać najwyższe wyniki sprzedażowe
 • 4 prelekcja - Anna Ledwoń-Blacha - NIESZABLONOWE TAKTYKI CONTENT MARKETINGOWE – jak pozyskać klienta i sprzedawać za pomocą marketingu treści?
 • 5 prelekcja - Paweł Tkaczyk - KOMUNIKACJA JAKO ,,GAMBIT” MARKETINGOWY – jak otworzyć rozmowę z Klientem i rozpocząć budowanie relacji z użytkownikami, która pozwoli osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty. CZYLI NAJWAŻNIEJSZE JEST PIERWSZE WRAŻENIE I PIERWSZY KOMUNIKAT
 • 6 prelekcja - Kamil Kozieł - Co wpływa na decyzje klienta?
 • 7 prelekcja - Michał Dziekoński - METODY ZWINNE JAK SKOCZEK – czyli o metodach budżetowania kampanii reklamowych dla małej i dużej firmy – jak właściwie określić budżet oraz trafnie ocenić efektywność

 

Wypromuj swoją stronę internetową

 1. Michał Kanarkiewicz - algorytmy szachowe w marketingu 

Michał Kanarkiewicz w swojej prelekcji skupił się na tym, by pokazać, dlaczego warto przenieść sposób myślenia szachistów na marketing. Opowiadał o tym, jak prawidłowo wyznaczyć strategię i taktykę działania, aby uzyskać wysoki wzrost sprzedaży. Kanarkiewicz podzielił się też szeregiem wskazówek, jak usprawnić proces swojej pracy i nadawać priorytet działaniom. Według jego wskazówek warto nauczyć się budowania celów w podziale na cele mistrzowskie i wynikowe. Zwrócił też uwagę na to, jak istotna w marketingu jest elastyczność w przypadku określenia planu działania - może w tym pomóc stworzenie drzewa wariantów. Michał Kanarkiewicz niezawodnie przekonywał słuchaczy do rozpoczęcia swojej przygody z szachami. Nie tylko po to, by nauczyć się planować strategię, ale również by nauczyć się przegrywać i zaczynać od końca.

 

2. Artur Maciorowski - Strategia marketingowa jak Hetman, czyli najpotężniejszy element naszej armii.

Artur Maciorowski w swojej prelekcji skupił się na pokazaniu na przykładzie popularnych reklam, jak zbudować elastyczną strategię promocji w internecie.

Uwagę widzów miały przyciągnąć ciekawe, emocjonujące spoty reklamowe wielkich marek. Z tego przemówienia można było dowiedzieć się, że w budowaniu swoich strategii marketingowych należy pamiętać o zmianach, które mają miejsce na świecie i o tym, by wychodzić naprzeciw potrzebom naszych klientów. Warto analizować, jakie potrzeby klientów możemy zaspokoić: czy to jest potrzeba samorealizacji, bezpieczeństwa, a może przynależności?

Artur Maciorowski pokazał swoim widzom wiele reklam, z których każda opierała się na zaspokojeniu innej potrzeby z Piramidy Maslowa 2.0. Szkoda, że reklamy zdominowały prelekcję i zabrakło więcej wartościowych komentarzy od prowadzącego. Dla nas ta forma się nie sprawdziła.


3. Krzysztof Marzec - pionki w ruch, czyli sukces, którego miarą są liczby

Cóż to była za prelekcja! Szereg konkretnych wskazówek o tym, jak skutecznie audytować i analizować dane. Krzysztof Marzec skonfrontował typowy proces prowadzenia kampanii SEO z nowoczesnym sposobem doboru słów kluczowych bazującym na wykorzystaniu wyników z Google Ads. Poświęcił również czas na omówienie tagowania ruchu za pomocą parametru UTM - głównie UTM source, UTM Medium, UTM campaign, ale także UTM content i UTM term. Krzysztof Marzec poruszył również temat docierania do nowych użytkowników poprzez wykorzystanie Keyword Gap u konkurencji. Prelekcja była dobrym źródłem wiedzy o tym, jak nie tracić klienta. Zasugerowano wykorzystanie Newslettera, RLSA, alertów cenowych, FOMO i ułożeniu tych działań na lejku sprzedażowym. Bardzo wartościowa prelekcja, a dodatkowo wzbogacona materiałami od Krzysztofa.

 

Chcesz budować widocznośc i ruch w sklepie internetowym?

4. Anna Ledwoń-Blacha - nieszablonowe taktyki contentmarketingowe 

Ta wartościowa prelekcja rozpoczęła się ciekawym stwierdzeniem: "Nienawidzimy, gdy ktoś nam coś sprzedaje, ale kochamy kupować”.
Wielu marketerów zgodziłoby się z tym zdaniem. Anna Ledwoń-Blacha przedstawiła wiele sposobów, jak dać wolny wybór klientowi, aby sam podejmował decyzje zakupowe, bez spamowania reklamami.

Prelegentka omawiała także strategie kampanii content marketingowej w 12 krokach:

 1. Audyt contentu
 2. Analiza działań konkurencji
 3. Stworzenie person i zdefiniowanie grup odbiorców
 4. Zdefiniowanie celów i KPI
 5. Big idea kampanii
 6. Wybór kanałów
 7. Wybór typu i formy contentu
 8. Zdefiniowanie celów i KPI
 9. Kalendarz contentowy
 10. Tworzenie contentu
 11. Dystrybucja
 12. Mierzenie i analiza

Zdaniem prelegentki, Content marketing powinien skupiać się również na zdefiniowaniu swojej grupy docelowej i poznaniu swojego klienta. Anna Ledwoń-Blacha omówiła strategie content marketingowe, z którymi warto się zapoznać.

Przykładowe strategie:

 • See - Think - Do - Care Framework
 • The Customer Journey z użyciem frameworku See Think Do Care
 • UVP - Unique Value Proposition
 • USP - Unique Selling Proposition

Anna Ledwo-Blacha swoją wiedzę przedstawiła w prosty i zrozumiały sposób. Na pewno każdy uczestnik skorzystał na tej prelekcji i wykorzysta tę wiedzę w swojej codziennej pracy lub swoim biznesie. Naszym zdaniem była to najlepsza prelekcja podczas Kongresu Online Marketingu pod względem merytoryki - wyczerpująca i drobiazgowo przygotowana.

 

5. Paweł Tkaczyk - komunikacja jako ,,Gambit” marketingowy 

Głównym przekazem, który przyświecał tej prelekcji, było zdanie: “Jeśli nie słuchasz, nie masz szans na zbudowanie relacji”. Social listening w marketingu można realizować na wiele sposobów, ale na początek Tkaczyk sugeruje wykorzystanie Google Alerts i Brand24. Proponuje także wykorzystanie Net Promoter Score, które w prosty sposób pozwoli zdobyć informację o tym, co w firmie wymaga usprawnienia. Podczas prelekcji Tkaczyk przełożył psychologiczną teorię miłosnego trójkąta Stenberga na potrzeby marketingu, gdzie zaangażowanie to regularne publikacje, intymność to bycie przydatnym, a pasja to emocjonalna empatia. Tkaczyk zachęca też do tworzenia postaci employee advocacy, różnicowania treści pod kątem zaangażowania i tworzenia atrakcyjnych treści, które będą chętnie udostępniane przez użytkowników. Jak zwykle doskonale opowiedziana historia i garść inspiracji.


6. Kamil Kozieł - Co wpływa na decyzje klienta?

Kamil Kozieł skupił się na sprzedażowych konkretach. Na wstępie przedstawiał przykład danej techniki sprzedażowej, następnie pokazywał ciekawe przykłady znanych kampanii marketingowych, które wyznaczały trendy.

Omawiane tematy:

 • framing
 • zasada kotwiczenia
 • prawo najmniejszego wysiłku

Prelegent w ciekawy sposób przedstawił sposoby na sprzedaż swojego produktu oraz podniesienie jego ceny. Czy wiesz, że czasami, aby podnieść cenę produktu wystarczy wprowadzić nowy produkt o bardzo niskiej cenie? Mając ograniczoną liczbę sztuk w sklepie możemy osiągnąć efekt zwiększonej sprzedaży.

Sprzedając swoje produkty warto także zainteresować się pojęciem: zbędnego tarcia, narracji sensorycznej. Zachęcamy do zapoznania się z technikami sprzedaży, które przedstawił Kamil Kozieł.

 

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

7. Michał Dziekoński - ,,Metody zwinne jak skoczek"

Michał Dziekoński przedstawił konkretne informacje o planie budżetowania działań reklamowych na przykładzie budżetów: 5 tysięcy, 20 tysięcy, 50 tysięcy, a nawet 100 tysięcy. Zgodnie z jego radą, im mniejszy budżet, tym bardziej należy skupić się na działaniach online niż offline. Więc na przykład dla budżetu liczącego około 5 tysięcy, lepiej jest całkowicie zrezygnować z reklamy offline, a w przypadku budżetu liczącego co najmniej 20 tysięcy, można się już zdecydować na przeznaczenie około 30% na marketing offline. Dziekoński zwrócił również uwagę na to, że nie istnieje coś takiego, jak kampania bezkosztowa, ponieważ poświęcony czas jest również wartościową walutą. Chcąc jednak zrealizować kampanię minimalnym kosztem, można zdecydować się na model biznesowy freemium, dzielenie się wiedzą i tworzenie marki osobistej lub skupienie się na pozyskiwaniu pozytywnych ocen i opinii od klientów. Michał Dziekoński sugeruje, by jako pomiar efektów kampanii wykorzystać autorską, marketingową kartę wyników oraz MROI. To była wartościowa wiedza, w szczególności dla rozwijających się działów marketingu.

 

Kongres Online Marketing 2021. Podsumowanie

Kongres Online Marketing jak zwykle nie zawiódł. To były dwa dni intensywnej pracy i przyswajania najnowszej wiedzy z zakresu marketingu internetowego. Głowa pozostaje pełna pomysłów na zmiany do wdrożenia w zakresie tworzenia strategii działania, analizy danych, pozyskiwania klienta, sprzedaży, budżetowania i content marketingu. Zdecydowanie wrócimy na kolejną edycję - to idealne miejsce na przyswajanie aktualnej wiedzy o online marketingu od cenionych specjalistów!

 

Wszystkie z tegorocznych prelekcji Kongresu Online Marketingu nie przeszły obojętnie wobec zmian, jakie przyniosła naszej branży pandemia. Prelegenci skupili się na przedstawieniu nowego podejścia do konsumentów i odbiorców, potrzebie modyfikacji dotychczasowej strategii działań, a także dostosowaniu jej do obecnych realiów. Poziom merytoryczny wystąpień, jak zwykle był na najwyższym poziomie. Pojawiły się ciekawe case’y i przykłady wdrożeń, z których część na pewno wypróbujemy w siebie. - Adrianna Nowak

 

Chcesz zainwestować w pozycjonowanie?

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Kongres Online Marketing 2021 - relacja widocznych!

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ