Akademia Widoczni na semKRK 2021 - relacja z konferencji i prelekcja Michała Borzyszkowskiego

michal borzyszkowski semKRK

Kolejna edycja semKRK za nami, tym razem z aktywnym udziałem przedstawicieli Akademii Widoczni. 10 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie pojawili się Michał Borzyszkowski, Menedżer ds. Jakości SEO, oraz Michał Plebański, starszy specjalista ds. pozycjonowania. Nasi reprezentanci nie tylko wysłuchali 7 różnych prelekcji na temat pozycjonowania oraz reklam Google Ads. Michał Borzyszkowski wystąpił jako prelegent z prezentacją “Diabeł tkwi w szczegółach - ręczny audyt techniczny SEO”. Jakie doświadczenia i wnioski przyniosła tegoroczna edycja?

 

semKRK po raz osiemnasty!

semKRK to branżowa konferencja dla specjalistów SEM o ugruntowanej pozycji na rynku. W trakcie trwania 18. edycji można było wysłuchać nie tylko ciekawych prelekcji na temat marketingu internetowego w wyszukiwarce, ale także wziąć udział w praktycznych warsztatach. Prelekcje słyną z praktycznych wskazówek, które następnie można wykorzystać w pracy specjalisty ds. pozycjonowania oraz kampanii Google Ads. Nie inaczej było i tym razem. Dwie prelekcj wybrali użytkownicy Facebooka w drodze głosowania poprzez formularz Google, w którym umieszczono jedynie tematy prezentacji. Głosowanie trwało od 16 do 20 sierpnia w dwóch kategoriach:

 • SEO,
 • Google Ads, Analytics i E-commerce.

W każdej z kategorii wygrała jedna prezentacja. W kategorii SEO najwięcej głosów uzyskało wystąpienie “Diabeł tkwi w szczegółach - ręczny audyt techniczny SEO” Michała Borzyszkowskiego z agencji widoczni.

Wypromuj swoją stronę

 

semKRK - najciekawsze prezentacje, w których wzięliśmy udział

 

Podczas semKRK uczestnicy mieli możliwość wysłuchania 7 różnych wystąpień poświęconych tematyce pozycjonowania, content marketingu i kampanii Google Ads. O czym mówili prelegenci? Poniżej przedstawiamy najciekawsze prezentacje.

 

Michał Borzyszkowski, ekspert ds. jakości SEO, widoczni: “Diabeł tkwi w szczegółach - ręczny audyt techniczny SEO”

 

Michał Borzyszkowski to ekspert SEO z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży. Specjalizuje się w technicznych aspektach pozycjonowania, przeprowadzając audyty i analizy stron klientów. Na koncie ma ponad 1000 analiz technicznych, ponad 800 projektów SEO i ponad 600 optymalizacji na stronach.

Jedna z najbardziej praktycznych prezentacji wrześniowej edycji semKRK dotyczyła ręcznego audytu technicznego SEO. Michał Borzyszkowski, który wygrał głosowanie użytkowników w kategorii SEO, przedstawił aspekty, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas przeprowadzania ręcznego audytu strony pod kątem technicznych aspektów pozycjonowania. W trakcie prelekcji poruszył takie tematy, jak:

 • pojęcie audytu SEO - czym jest audyt techniczny, a czym nie jest?
 • plan audytu,
 • organizacja audytu,
 • polecane narzędzia, które warto wykorzystać podczas audytu SEO strony,
 • “ręczna” ocena strony pod kątem technicznym,
 • przygotowywanie wytycznych dla klienta do wdrożenia,
 • wskazówki dotyczące budowy stron pod kątem pozycjonowania.

Michał podkreślał, jak ważna jest kilkukrotna weryfikacja każdej strony, a także wskazał kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą przeprowadzić techniczny audyt SEO. Poniżej znajdziesz porady Michała dla specjalistów:

 • Patrz na stronę tak, jakbyś widział ją po raz pierwszy.
 • Zapisz w notatniku wszystkie spostrzeżenia, które przyjdą Ci do głowy.
 • Wyniki audytu crawlera sprawdź na koniec audytu ręcznego.’
 • Kliknij w każdy link na stronie i odnotuj, którego adresu URL dotyczy konkretna uwaga.
 • Sprawdź działanie serwisu na smartfonie i tablecie.
 • Sprawdź typy stron, których nie znalazłeś ręcznie, a które są w mapie strony.
 • Przeanalizuj witrynę w Google Search Console pod kątem skuteczności.
 • Sprawdź efekty działań crawlera - przeanalizuj zarówno błędy, jak i strony, które według narzędzia są prawidłowo zoptymalizowane pod pozycjonowanie - to dobre źródło wiedzy!

 

Milena Majchrzak, CEO Semstorm: “Wielki mit 300 słów w 2021 roku”

Pierwszą prelekcję przeprowadziła Milena Majchrzak (CEO w SEMSTORM). Dotyczyła ona długości tekstu na stronach. Milena zachęcała do korzystania z wtyczki Yoast SEO, która podpowiada, czy dany tekst jest odpowiednio jasny i czytelny dla użytkowników, a także weryfikuje poprawność i spójność meta tagów. Warto podkreślić, że narzędzie to nie jest doskonałe - sugeruje związek między długością treści a efektami pozycjonowania, podczas gdy John Mueller z Google zaprzeczał, by tak było.

Podczas weryfikacji zależności prelegentka zweryfikowała mity dotyczące długości tekstów. Przede wszystkim potwierdziła mit, że podstrony z dłuższymi tekstami mają statystycznie wyższe pozycje w Google (co kłóci się z tezą Mullera - patrz wyżej) oraz dłuższe teksty mają więcej fraz w czołówce (top3) od krótszych (porównując tekst 100-600 znaków oraz 100-300 znaków).

Warto jednak dodać, że jest ponad 200 samych czynników rankingowych, które mają wpływ na pozycje, dlatego nie możemy skupiać się tylko i wyłącznie na tekstach. Mimo to warto pamiętać o odpowiedniej długości, ale jednocześnie tworzyć teksty o wysokiej wartości merytorycznej.

 

Michał Gwóźdź, Creative Campaign Manager & Expert SEO w PromoTraffic: “Kampania kreatywna – Polska pod mikroskopem – Ranking najczystszych miast w Polsce"

Kampania omawiana przez Michała polegała na przeprowadzeniu badań 10 największych miast w Polsce. Badania dotyczyły czystości wybranych miejsc przestrzeni publicznej. Badano czystość takich elementów jak poręcze komunikacji miejskiej, bankomaty czy wózki w sklepach spożywczych. Ich wyniki zostały przekazywane do różnych portali ogólnotematycznych i dziennikarzy. Był to na tyle interesujący temat, że zrobiło się o nim głośno (materiał ten był w telewizji - Uwaga TVN, był również udostępniany na stronach samorządowych z linkami dofollow).
Jest to przykład, w którym kampania z określonym budżetem osiągnęła bardzo duży rozgłos i stała się rozpoznawalna w całym kraju.

Co ciekawe, według rankingu najczystszym miastem okazał się Kraków, a najbrudniejszym… Poznań!).

Kinga Edwards, Creative Owner w brainybe.es: "Content marketing i link building dla B2B, SaaS IT (i nie tylko) – jak to robić "zagranico"? Przykłady, pomysły, dobre praktyki."

W trakcie swojej prezentacji Kinga Edwards pokazała, jak skutecznie tworzyć strategie naturalnego link buildingu oraz content marketingu na rynkach zagranicznych. Zaprezentowała przede wszystkim wykorzystywanie kanałów Social Media, takich jak Facebook i budowanie własnych grup, które mogły udostępniać nasze artykuły i inne treści dostępne na stronach internetowych. Kinga uzupełniła swoją prezentację także o dodatkowe możliwości promocji na rynkach zagranicznych, np. wykorzystanie istniejących już kanałów typu Whitepress lub innych platform oferujących artykuły sponsorowane na dany rynek.

Masz własny biznes e-commerce?

 

Barbara Garczyńska, Michał Garczyński, Co-founders w Get Noticed Agency: “Do`s and don'ts w ekspansji na 9 rynków zagranicznych - case study S'portofino"

W trakcie tej prelekcji, przedstawionej przez zwycięzców głosowania użytkowników w tematyce SEM, uczestnicy semKRK poznali skuteczne sposoby na wypromowanie firmy na rynkach zagranicznych poprzez kampanie Google Ads. Prelegenci zwrócili uwagę na kilka istotnych aspektów, które pozwolą dopasować promocję do danej lokalizacji. Są to:

 • zebranie takich takich danych jak:
 • wiek, płeć, wykształcenie dominujące na danym terenie,
 • PKB danego regionu i średni dochód,
 • wyszukiwanie odpowiednich fraz określających daną działalność,
 • sprawdzenie sezonowości (Google Trends) czy kalendarza świąt w danym kraju.

Warto zaznaczyć, że działania, które mogą sprawdzić się w danym kraju, nie zawsze przełożą się na sukces w innym regionie, dlatego w przypadku każdej kampanii należy dokładnie zbadać cały rynek. Do pomiaru skuteczności kampanii warto wykorzystać alerty wprowadzane w Google Analytics.

Prezentacje o Google Ads wygłosili także:

 • Łukasz Adamski, Head of Growth Marketing w agencji Whites, któy przedstawił case study skutecznej kampanii Google Ads i przedstawił, jak w 12 miesięcy zespół osiągnął wzrost kwartalnych przychodów z 330 tys zł do 2 mln zł;
 • Przemysław Modrzewski, Data & Analytics Principal Lead w Google, z prelekcją pt. “Performance Max czyli quo vadis SEMie”.

 

semKRK 2021 - spostrzeżenia Akademii Widoczni

Na konferencji Akademię Widoczni reprezentowali Michał Borzyszkowski w roli prelegenta i Michał Plebański w roli uczestnika. Jak oceniamy konferencję ? Zdecydowanie na plus!

Konferencja była wartościowa pod kątem merytorycznym - zwłaszcza prelekcje skierowane do specjalistów SEO, które dostarczyły dawkę praktycznej wiedzy. Szczególnie dobre wrażenie zrobiła prelekcja dotycząca promocji artykułu o czystości miast. Prelegent zaprezentował, jak można skutecznie wypromować artykuł w internecie i dotrzeć do ogólnopolskich mediów bez dużych nakładów. Wszystkie prelekcje pozwoliły spojrzeć na pozycjonowanie z różnych perspektyw, a charakter konferencji był bardzo swobodny, co stwarzało okazję do nawiązania nowych znajomości.  Każdy mógł podejść do prelegenta, porozmawiać i wymienić się spostrzeżeniami. Swoimi doświadczeniami mogliśmy dzielić się także z innymi uczestnikami - na semKRK przyjechało wiele osób zajmujących się SEO czy ADS amatorsko oraz profesjonalnie. Mieliśmy kontakt i z freelancerami, i z osobami pracującymi w agencjach reklamowych, co pozwoliło rozwinąć sieć kontaktów.

Całą konferencję oceniam pozytywnie głównie ze względu na możliwość porozmawiania z osobami, które są w branży marketingu już wiele lat. Jeśli dodać do tego wartościowe prelekcje pełne merytorycznych wskazówek, mogę śmiało stwierdzić, że całe wydarzenie dało mi bardzo dużą dawkę wiedzy i stanowi inspirację do dalszego rozwoju.

Michał Plebański, starszy specjalista ds. pozycjonowania w agencji widoczni

 

semKRK - czy warto?

Każdy z tematów przedstawionych przez prelegentów podczas semKRK wniósł dodatkową wartość i pozwolił spojrzeć w innej perspektywy na zagadnienia, z którymi mamy do czynienia na co dzień z innej perspektywy. Wartością dodaną konferencji było wieczorne afterparty dla uczestników, które pozwoliło porozmawiać z prelegentami i rozwinąć oraz doprecyzować poruszane kwestie w swobodnej atmosferze.

Zdjęcie główne: semKRK

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Akademia Widoczni na semKRK 2021 - relacja z konferencji i prelekcja Michała Borzyszkowskiego

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 109 głosów

UDOSTĘPNIJ