Festiwal SEO 2021 w Katowicach - relacja z konferencji

Akademia Widoczni z prelekcja na Festiwalu SEO w Katowicach 2021 relacja

9. edycja Festiwalu SEO (Silesia SEM) w Katowicach za nami! Podobnie jak w poprzednich latach, i tym razem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego , zlokalizowanego tuż obok Spodka, zjechali specjaliści ds. pozycjonowania z całej Polski. 15 października na  Festiwalu SEO pojawiliśmy się jako Akademia Widoczni i podzieliliśmy się swoją wiedzą - prelekcję dotyczącą ręcznego audytu SEO wygłosił Michał Borzyszkowski, nasz Ekspert ds. optymalizacji technicznej. W roli publiczności pojawili się Paweł Ślusarczyk i Piotr Skrzypek, starsi specjaliści ds. pozycjonowania. Jakie wrażenia i wnioski przywieźliśmy z konferencji?

Festiwal SEO Katowice 2021 - nasze wrażenia

Jak zawsze na scenie w Katowicach wystąpiło kilkunastu specjalistów, którzy dzielili się swoją wiedzą, ciekawymi case studies oraz przykładami. Tegoroczna edycja została określona przez uczestników jedną z najbardziej merytorycznych i praktycznych w historii całego Festiwalu SEO. Jakie tematy i zagadnienia poruszyli prelegenci? Sprawdźmy!

Wypromuj swoją stronę internetową
  

Akademia Widoczni na Festiwalu SEO 2021

Po raz kolejny mieliśmy okazję wystąpić na Festiwalu SEO w Katowicach. W 2019 roku na scenie pojawili się Artur Wojczal i Cezary Urbanowicz z wystąpieniem “Jak wykorzystać potencjał GSC za pomocą Supermetricsa?”. Tym razem prelekcję wygłosił Michał Borzyszkowski, ekspert ds.optymalizacji technicznej w agencji widoczni, który:

 • ma ponad 10-letnie doświadczenie w branży SEO,
 • przeprowadził ponad 1000 analiz SEO i 600 optymalizacji na stronach,
 • prowadził ponad 800 projektów SEO.

Dla Michała było to już drugie wystąpienie na konferencji w tym roku - wcześniej miał okazję dzielić się swoją wiedzą podczas 18. edycji semKRKw Krakowie.

 Prezentacja Michała nosiła tytuł “Ręczny audyt techniczny SEO - diabeł tkwi w szczegółach”. W trakcie prelekcji Michał w sposób kompleksowy omówił proces przeprowadzania ręcznego audytu SEO i zwrócił uwagę na błędy, których należy unikać. Prezentację wzbogacił o praktyczne tipy i wskazówki, które pomogą zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym specjalistom ds. pozycjonowania. Podczas prelekcji wskazał:

 • czym jest, a czym nie jest audyt techniczny SEO,
 • jak zaplanować i zorganizować działania z zakresu ręcznego audytu SEO,
 • jakie narzędzia wykorzystać do ręcznego audytu technicznego, by usprawnić pracę,
 • jak samodzielnie, bez wykorzystania narzędzi, ocenić techniczne aspekty strony,
 • jak przygotować wytyczne do wdrożenia dla klienta, by były dla niego zrozumiałe,
 • jak zbudować stronę pod kątem technicznych aspektów pozycjonowania.

Najważniejsze przesłanie, które płynie z prelekcji Michała, to konieczność kilkukrotnej weryfikacji pojedynczej strony. Warto na początek przyjrzeć się stronie i wypisać wszystkie błędy, które przychodzą nam do głowy. 

Michał przedstawił też zestaw wskazówek dla specjalistów SEO, które pozwolą efektywnie przeprowadzić techniczny audyt SEO.

 • Przeglądaj stronę tak, jak gdybyś widział ją pierwszy raz.
 • Zapisz wszystkie błędy i spostrzeżenia, które pojawiają się na skutek przeglądania strony.
 • Zanotuj, których adresów URL dotyczą poszczególne uwagi.
 • Skorzystaj z crawlera dopiero po wykonaniu ręcznych działań.
 • Sprawdź, czy witryna działa poprawnie na smartfonie i tablecie.
 • Zweryfikuj, czy istnieją strony w mapie strony, których nie przeanalizowałeś ręcznie.
 • Przeprowadź analizę skuteczności strony w Google Search Console.
 • Sprawdź wyniki crawlera - przejrzyj strony, które crawler uznał za prawidłowe i dobrze zoptymalizowane pod pozycjonowanie.

Prelekcje na Festiwalu SEO 2021

Jak zawsze na Festiwalu SEO mieliśmy okazję posłuchać wielu wartościowych prelekcji dotyczących różnych aspektów pozycjonowania. Na scenie zaprezentowali się zarówno debiutanci, jak i konferencyjni weterani. Sprawdźmy tematy poszczególnych prezentacji i wnioski, które z nich płyną.

 

1. Damian Sałkowski – Czynniki algorytmiczne decydujące o sukcesie treści

Damiana Sałkowskiego nie trzeba przedstawiać nikomu z branży SEO. Współtwórca narzędzia Senuto wygłosił prezentację, która dotyczyła najważniejszych czynników wpływających na pozycję. Jej dużą wartość stanowiła warstwa merytoryczna - Damian podzielił się wnioskami, które wynikają z jego własnych doświadczeń, testów i analiz. Damian zbadał wpływ wybranych elementów na pozycje fraz kluczowych w zależności od branży - pod lupę wziął duże grupy najbardziej popularnych słów kluczowych. Punkt wyjścia badań stanowił wniosek, że w budowaniu strategii widoczności strony w top 10 wyników wyszukiwania strony kopiują rozwiązania konkurencji, a ta droga nie pozwala się wyróżnić. Na podstawie własnych testów Damian stwierdził, że:

 • duży wpływ na pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania mają takie czynniki, jak: jakość treści, meta title, nagłówki H1 i H2 oraz topical authority i semantyczne SEO,
 • mniejsze znaczenie ma liczba linków przychodzących,
 • wiek domeny (o ile ta ma więcej niż rok), długość treści i domain rating nie wpływają na pozycje.

Prezentacja udowodniła i pokazała, że główne czynniki rankingowe nadal się nie zmieniły, ale można wypozycjonować stronę bez nich. Warto zatem nie skupiać się na szczycie, kiedy nie widzi się całej góry (czyli dużej ilości czynników rankingowych, w tym takich, na które nie mamy wpływu, np. user intent ctr, dwell time itp.). Trzecim wnioskiem, który warto odnotować, jest wskazówka dla specjalistów SEO, że może nie warto zlecać tekstów na określoną długość znaków i mieć pretensji do copywritera, że tekst jest za krótki lub za długi, bo długość i tak nie ma większego znaczenia.

Chcesz budować widocznośc i ruch w sklepie internetowym?

 

2. Gabriela Róg – Skuteczna analiza konkurencji w mniej niż 60 minut

Prezentacja dotyczyła przepisu na to, jak szybko, ale jednocześnie bardzo dokładnie przeanalizować konkurencję. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ jest to klucz do przygotowania skutecznej strategii pozycjonowania.

W prezentacji zostały wskazane konkretne narzędzia (Senuto, Screaming Frog, Ahrefs, Semrush, Linkhouse, SurferSEO) oraz ich poszczególne funkcje (Batch Analysis, Keyword Gap, Serp Analyzer, relinkowanie itp.), które przydadzą się do analizy.

Prelegentka podpowiedziała, jak znaleźć konkurencję. Warto w tym, celu przeprowadzić wywiad z klientem, wykorzystać narzędzia analityczne oraz wyniki wyszukiwania. Należy wytypować lidera branży i wykluczyć słabych przeciwników. Najważniejsze elementy do identyfikacji konkurencji skupiają się przede wszystkim wokół:

 • link buildingu,
 • elementów technicznych,
 • analizy treści,
 • ux.

Następnie prelegentka omówiła każdy z elementów analizy konkurencji i pokazała, jak zaplanować strategią linkowania i tworzenia treści na jej podstawie.

Niezwykle ciekawe był tabele zawierające oszacowany koszt, jaki konkurencja musiała ponieść, aby stworzyć treści (dla opisów kategorii, produktów, bloga itp.) czy zbudować określony profil linkowy. Wnioskiem z takiej analizy powinno być określenie progu wejścia do TOP 10 oraz oszacowanie kosztów takiego przedsięwzięcia.

 

Sposób analizy, przedstawione wskazówki oraz szacunki kosztów były niezwykle ciekawe – otwartym pozostaje pytanie, czy strategia oparta na kopiowaniu ruchów konkurencji na pewno doprowadzi nas w to miejsce, w którym chcemy być. Wątpliwości może budzić też ocenianie jakości linków na podstawie wewnętrznych metryk programów, takich jak np. DR.

Piotr Skrzypek, starszy specjalista SEO w agencji widoczni

 

3. Miłosz Krasiński – Czego się nauczyłem, „outriczując” do miliona stron www

Miłosz Krasiński nie działa na polskim rynku SEO - skupia się na rynku brytyjskim. Dlatego też prezentacja dotyczyła strategii na rynkach międzynarodowych i sposobach pozyskiwania linków poprzez Outreach. Autor wskazał na sprawdzone sposoby tej metody budowania profilu linków, okraszając je przydatnymi tipami, z których warto skorzystać, aby podnieść współczynnik skuteczności.

W outreachu bardzo ważne są relacje i znajomości lub możliwość dotarcia do decyzyjnych osób oraz skuteczna i odpowiednio zautomatyzowana komunikacja mailowa.

Praktyczne porady, jak skutecznie prowadzić kampanie outreach, obejmują:

 • unikanie trudnego branżowego slangu i posługiwanie się prostym językiem,
 • odpowiadanie dopiero po otrzymaniu follow upu,
 • negocjacja cen – link building nie ma realnego punktu odniesienia, dlatego zawsze warto to robić,
 • budowanie sieć kontaktu,
 • unikanie bazowania przy ocenie linków na metrykach,
 • tworzenie listy spamu i dokonywanie wykluczeń, aby nie odzywać się ponownie do kontaktów, które uznaliśmy za bezwartościowe,
 • ponawianie kontakt, ponieważ często zdarza się, że ktoś nie odczytał maila, bo wpadł do spamu, ktoś był na urlopie itp.

Według autora prezentacji tematyczność linków nie ma znaczenia, a liczy się kontekst (warto pozyskiwać linki nawet z nietematycznych domen, z innych krajów itp., jednak należy zwrócić uwagę, aby np. artykuł, w którym dodajemy wypowiedź z linkiem, był powiązany z tematem)

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

4. Sebastian Heymann – …i nie będę dwa razy powtarzał! Czy rodzice mieli rację?

Prezentacja Sebastiana Heymanna dotyczyła problemu duplikacji treści w pozycjonowaniu. W branży SEO panuje powszechne przekonanie, że duplicate content jest szkodliwy. Dzieje się tak, mimo iż samo Google wskazuje na to, że duplikacja treści nie musi być zła. Kluczowa dla oceny duplikacji jest intencja, dlatego bardzo szkodliwa może być zduplikowana treść w ramach jednej strony, która znajduje się na różnych adresach URL, np.:

 • http://strona.pl
 • http://strona.pl/index.php
 • http://strona.pl/utm_source=newsletter

Można jednak kopiować treści w ramach różnych intencji. Prelegent podzielił się ze słuchaczami kilkoma przykładami fraz, dla których tworzenie unikalnej treści i tak nie zagwarantowało wyższej pozycji. Z kolei głównym czynnikiem służącym do ustalenia autorstwa treści jest autorytet domeny.

Pokazał też inne przykłady, w których zduplikowana treść zajmowała topowe pozycje na wiele fraz.  Była to treść, która różniła się jedynie bardzo nielicznymi elementami, ale intencja, która z nią stała, była inna (przykład kalkulator wynagrodzeń pracuj.pl czy treści na miasta).

Sebastian podzielił się też swoimi działaniami, które postanowił wdrożyć w trakcie pracy w księgarni internetowej. Na kartach produktów nowych książek umieścił frazy związane z ich darmowym pobieraniem - np. z chomikuj itp., które generowały bardzo duży ruch i liczbę fraz na topowych pozycjach. Tekst dotyczący tych fraz też był powielony na wielu podstronach, a mimo to dobrze rankował. Przy pytaniach i odpowiedziach autor przyznał, że nie została zbadana konwersja z tego ruchu, jednak, jak wskazał, dobrym sposobem monetyzacji tego było uruchomienie list remarketingowych.

 

Główny wniosek z prezentacji brzmi następująco: można kopiować treści w ramach różnych intencji. Jest to dość świeże spojrzenie, ale jednocześnie warto pamiętać o tym, że nie musi się to sprawdzić w 100% przypadków i Google z upływem czasu może zmienić swoje podejście do zagadnienia duplikacji treści, dlatego warto samodzielnie to kontrolować i niezależnie testować rozwiązania. 

Piotr Skrzypek, starszy specjalista ds. pozycjonowania w agencji widoczni

 Tip związany z wynikami Google Grafika: Wystarczy drobna różnica w obrazku, aby się  pojawić w wynikach google Grafika. Jeśli mamy identyczne zdjęcia, jak konkurencja, Google może to pokazać, ale jeśli zmienimy lub dodamy jakiś mały szczegół (rozmiar, znaczek, kolor itp.), to jest znacznie większa szansa, że nasz wynik zostanie zaprezentowany na górze wyników.

5. Ewelina Podrez-Siama – SEO Quick Wins. Elementy, które wzmocnią efekty Twojej strategii SEO

Prelegentka postawiła tezę, że customer is king. Najważniejsze jest uzyskanie szybkiej widoczności strony i sprzedaży. W prezentacji podzieliła się praktycznymi wskazówkami, jak szybko zwiększyć ruch na stronie i wypracować efekty. Wskazówki te obejmują:

 • ciągłą analizę fraz 3-10, 11-14, 15-20 itd., których podbicie o kilka pozycji daje duże efekty,
 • analizę trendów i sezonowości (należy pamiętać, aby zacząć działać odpowiednio wcześniej),
 • weryfikację site, cache, indeksowania strony itp. - od czasu do czasu należy przeglądać kluczowe elementy, które mogą wpływać na widoczność strony,
 • analizę strony i danych z wykorzystaniem narzędzi (Uptime Robot, Screaming Frog spięty z API Google Analytics  i Google Search Console, Surfer),
 • odpowiednią budowę struktury kategorii (przykład garneczki.pl),
 • ustawienie odpowiedniego open graph (zły obniża CTR w social media)
 • dodanie mikrodanych schemat np. recipe (były też przykłady negatywnie oddziałujących mikrodanych, np. zbyt wysoka cena pokazana w  SERP czy FAQ, przez które spada CTR),
 • dodanie emoji do metatagów (pokazany znaczny pozytywny wpływ na CTR na przykładzie bloga prelegentki o żywieniu po ich dodaniu i usunięciu)

Prezentacja stanowiła dobre przypomnienie i zestawienie wartościowych i szybkich praktyk, o których zapewne wielu specjalistów ds. pozycjonowania wie, ale może zapominać. 

Chcesz zainwestować w pozycjonowanie?

 

6. Damian Kiełbasa – Strategia content marketingowa tworzona przez algorytm genetyczny

Prezentacja dotyczyła planowania i tworzenia tekstów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji AI i algorytmów genetycznych. Autor podkreślił bardzo duże znaczenie semantycznego SEO dla realizacji celów: maksymalizacji ruchu, sprzedaży, szerokiego pokrycia tematu itp.

Sztuczna inteligencja, która ma zdolność do uczenia się i poprawy swoich błędów, daje o wiele lepszy efekty niż sztywno zaprogramowany algorytm. Pokazał to test przeprowadzony przez autora, w którym sztuczna inteligencja umożliwiła zaplanowanie odpowiedniej liczby tematów dla wybranej dużej grupy słów kluczowych.  Innym przykładem było pokrycie tematów na blogu zwierzaki.pl, które umożliwiło awans wielu kluczowych fraz po przeprowadzonej optymalizacji.

Semantyczne SEO przynosi ogromne korzyści, a narzędzie Contadu, którego prelegent jest autorem, ma to znacznie przyspieszać, ułatwiać i automatyzować.

 

7. Daniel Duriš – Udane migracje dużych witryn: proces

Jak przeprowadzić skuteczną migrację strony internetowej? Temu zagadnieniu poświęcił swoją anglojęzyczną prezentację Daniel Duris. Migracja strony to proces, który nastręcza wielu trudności i problemów. Szczególnie wtedy gdy jest realizowany bez odpowiedniego przygotowania. Autor, mający duże doświadczenie w migracjach dużych serwisów (DPD, Axa, Uniqa), podzielił się praktycznymi wskazówkami oraz checklistą do migracji serwisów. Omówił kluczowe elementy, które powinny sprawić, że migracja strony nie skończy się spadkami. Wg Daniela Druiša należy pamiętać o:

 • crawlowaniu strony przed w trakcie i po, aby zawsze mieć dostęp do wszystkich danych,
 • weryfikacji przekierowań,
 • sprawdzeniu GSC (mapa, błędy),
 • sitemapie,
 • sprawdzeniu indeksacji (m.in. pliku robots.txt)
 • weryfikacji szybkości,
 • zachowaniu kodów śledzących,
 • przeniesieniu wszystkich treści i struktury strony,
 • zweryfikowaniu zewnętrznego feedu,
 • budowaniu relacji z programistami, aby móc prosić ich o różne zmiany.

W trakcie pytań i odpowiedzi od publiczności autor wskazał, że w przypadku migracji szczególnie dużych serwisów warto zastosować zarówno tag canonical, jak i przekierowania 301.

8. Tomasz Wieliczko – Reputacja domeny – trust rank – jako jeden z najważniejszych czynników rankingowych w Google

Autor przedstawił wnioski z testu na swoim kliencie - domenie Hair-style.pl. Prelegent dla tej domeny nie wykonał żadnych działań w obszarze optymalizacji on-site SEO i contentu, natomiast skorzystał ze znanej tylko sobie techniki: optymalizacja pod CRD (czynnik reputacji domeny) i zainwestował w 50 publikacji artykułów sponsorowanych z Sharksem – platformą należącej do prelegenta.

Mimo że jak wskazuje autor, wybraną frazę, czyli np. jednorożec seo, można wypozycjonować za pomocą prostej optymalizacji meta title, meta description, h1 i url, to jednak można też to zupełnie pominąć, bazując na czynniku reputacji domeny, ponieważ to wystarczy, aby widoczność strony rosła.

Choć nie da się odmówić wzrostu pozycji wielu słów kluczowych i ogólnej widoczności na tej domenie, to jednak:

 • widoczność spadła po ostatnich aktualizacjach Google,
 • trudno spodziewać się, aby ta metoda sprawdziła się w przypadku wielu innych stron,
 • case był niepełny, ponieważ Tomasz Wieliczko  nie podzielił się w 100% tym, co dokładnie zrobił.

 

Prezentacja wywołała niemałe poruszenie na sali i na pewno była dyskutowana w kuluarach, ale nikomu nie polecałbym testować tej metody pozycjonowania na swoich stronach, a tym bardziej stronach klientów.

Piotr Skrzypek, starszy specjalista ds. pozycjonowania w agencji widoczni

 

9. Maciej Chmurkowski i Szymon Słowik – Whatever F*ckin Works Hat SEO, czyli o pragmatycznym podejściu do linkowania

Prezentacja w formie pojedynku 2 wizji SEO 2 specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu sklepów i stron. 

Jedna wizja - Szymona Słowika - to przedstawienie krótkiej historii z budowania profilu linkowego, w której wiele osób po karach od Google bało się jakiejkolwiek formy pozyskiwania płatnych linków, następnie dominującą formą stały się linki z artykułów sponsorowanych.

Druga wizja to Maciej Chmurkowski, który opiera swoją taktykę pozycjonowania na PBN (private blog network).

Szymon Słowik prowadzi własną agencję i to model często wykorzystywany przez agencje, z kolei Maciej Chmurkowski pozycjonuje głównie własne strony, których celem jest zarabianie na afiliacji.

Jak zaznaczyli autorzy, określenie PBN jest umowne, ponieważ mieści się w tym pojęciu wiele stron zarówno niskiej, jak i wysokiej jakości z estetycznym wyglądem, wartościowymi treściami itd. Autorzy wskazali na praktyczne sposoby weryfikacji domen do PBN, takich jak: 

 • analiza profilu linków,
 • test linkowania ze strony i obserwacja efektów, 
 • sprawdzenie webarchive. 

Nie warto zwracać uwagi na wewnętrzne metryki narzędzi takie jak DR i UR, którymi bardzo łatwo manipulować, co zostało pokazane na konkretnych przykładach, w których te dwa czynniki były sztucznie „pompowane”, mimo że strony posiadały niemal zerową widoczność w Google

 

Wniosek z prezentacji: żadna z obu metod link buildingu nie jest lepsza lub gorsza. Obie metody mogą być bardzo skuteczne, jeśli są wykorzystywane umiejętnie i w przemyślany sposób. Niewątpliwa zaletą PBN jest jednak to, że to nasze prywatne zaplecze, którym łatwiej zarządzać, można ukryć przed konkurencją - jest to prywatna sieć zapleczy, do której konkurencja nie ma dostępu. Dlatego ta owiana niegdyś złą sławą strategia rozwoju linków  znów zyskuje na popularności, ponieważ pozwala zbudować przewagę nad konkurencją. Warto jednak pamiętać, że budowa własnej sieci PBN nie należy do łatwych ani tanich.

Piotr Skrzypek, starszy specjalista SEO w agencji widoczni

 

Podsumowanie

Festiwal SEO jak zawsze stał się świetną okazją do wymiany doświadczenia i spojrzenia na pozycjonowanie sklepów i stron z różnych perspektyw. Wiele tez, będących podstawą SEO, zostało potwierdzonych na podstawie praktycznych case studies. Tegoroczny Festiwal, ze względu na 7. urodziny LinkHouse, stał się nie tylko okazją do rozwoju, ale także wspólnej integracji. W kilkupoziomowe przestrzeni City Pub uczestnicy Festiwalu SEO mogli nie tylko wymienić się doświadczeniami, ale także zagrać w bilard czy piłkarzyki oraz Fifę. 

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Wojciecha Mateusiaka https://wojciechmateusiak.com

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Festiwal SEO 2021 w Katowicach - relacja z konferencji

Średnia ocen użytkowników4.00 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ