Jak sprytnie zdobyć mocne linki w SEO?

jak sprytnie zdobyc mocne linki w seo
Spis treści

• Dlaczego mocne linki pozycjonujące są ważne w Twojej strategii?

• Co to jest link baiting i jak pomoże Ci zdobyć mocne linki w SEO?

• Jak zdobyć mocne linki do strony?

• Podsumowanie

Jednym z ważniejszych czynników rankingowych Google jest linkowanie zewnętrzne, dlatego ważne jest opracowanie skutecznej strategii pozyskiwania linków. Pamiętaj jednak o tym, że Google zwraca uwagę nie tylko na liczbę pozyskanych linków, ale również na ich źródło i moc. Backlinki z zaufanych, popularnych źródeł są traktowane przez algorytm jako mocne linki pozycjonujące i zapewnią Ci świetne efekty. Jak je pozyskać w sprytny sposób? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego mocne linki pozycjonujące są ważne w Twojej strategii?

Google nie przedstawia gotowej strategii, której realizacja zagwarantuje Ci wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, dlatego specjaliści SEO poświęcają dużo czasu na badaniu najlepszych rozwiązań. Jedno z badań przeprowadzonych przez portal Backlinko (https://backlinko.com/search-engine-ranking) mówi o tym, jak istotne są działania off-site SEO w strategii pozycjonowania strony internetowej. Niestety, wiele osób poświęca uwagę wyłącznie działaniom on-site, co jest dużym błędem. Wyniki badań jasno wskazują, że:

  • Pierwsze wyniki w Google mają średnio 3,8 razy więcej linków zwrotnych niż witryny, której znajdują się na pozycji nr 2 i niższych.
  • Liczba domen, które linkują do witryny jest powiązana z rankingami.
  • Autorytet linkującej witryny jest silnie powiązany z osiąganiem wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jaki wpływ na efekty SEO ma linkowanie zewnętrzne? Sprawdź te artykuły:

Chcesz poprawić pozycję swojego sklepu w Google?


Co to jest link baiting i jak pomoże Ci zdobyć mocne linki w SEO?

Zdobywanie linków nie należy do najprostszych zadań, nie tylko ze względu na to, że wymaga czasu i sprytu, by takie linki pozyskać, ale również ze względu na wysoką konkurencję w branży. Aby ułatwić sobie ten proces warto jest wykorzystać link baiting, co w dosłownym tłumaczeniu będzie oznaczało przynętę na linki. W rzeczywistości oznacza to tworzenie treści, która jest zaprojektowana stricte pod przyciąganie linków zwrotnych. Twoim celem jest stworzenie tak interesującej, wartościowej (czasem również kontrowersyjnej) treści, że blogerzy, dziennikarze, osoby z branży będą ją z własnej woli chętnie linkować.

Dlaczego zdobywanie linków SEO za pomocą link baitingu jest dobrym rozwiązaniem? Twoim głównym wysiłkiem będzie stworzenie angażującej treści, samo pozyskiwanie linków nie będzie leżało w Twoich obowiązkach. Link baiting sprawi, że uzyskasz dużą liczbę linków od silnych, znanych stron, co z kolei pomoże Ci uzyskać wyższą pozycję w wynikach Google i zwiększyć ruch organiczny na Twojej stronie.

Taką strategię działania potwierdza również poradnik Google dotyczący schematów linków dla webmasterów:

“Najlepszym sposobem, aby wysokiej jakości linki do danej witryny pojawiły się w innych witrynach, jest umieszczenie na niej wartościowych i nietuzinkowych treści, które mają szansę szybko zyskać popularność w społeczności internetowej. Tworzenie dobrych treści się opłaca: linki są zazwyczaj świadomie zamieszczanymi informacjami o czyichś preferencjach, więc im bardziej przydatne masz treści, tym większe są szanse na to, że ktoś inny uzna je za cenne dla swoich czytelników i doda do nich link.”

Źródło: shorturl.at/imGHR

Chcesz sprawdzić widoczność swojej strony w sieci?


Jak zdobyć mocne linki do strony?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych, skutecznych praktyk, które ułatwią Ci zdobywanie linków SEO i zachęcą odbiorców do udostępniania Twoich treści.


Pozyskaj linki, dzięki przydatnej treści

Zrozumienie potrzeb swojej grupy docelowej to jedno z najważniejszych zadań. Dzięki takiej wiedzy możesz z łatwością dostarczyć im praktyczną treść, z której nie tylko chętnie skorzystają, ale również podzielą się nią z innymi. Wielu marketingowców decyduje się na publikowanie szablonów, list kontrolnych, poradników, narzędzi i kalkulatorów. Na przykład jedna z firm budowlanych zdecydowała się udostępnić na swojej stronie internetowej darmowy kalkulator kosztów budowy domu, co jest idealną odpowiedzią na potrzeby jej grupy docelowej.

Przykład przydatnej treści, która będzie chętnie udostępniana przez użytkowników.

W narzędziu Ahrefs możemy zauważyć, że takie rozwiązanie przyniosło firmie dużą ilość linków zewnętrznych. Całkowita liczba linków z innych witryn kierujących do strony z kalkulatorem to aż 845.

Przykładowa liczba linków przychodzących pozyskanych przez link-batiing.


Twórz emocjonującą treść, aby zyskać linki

W portalach informacyjnych wszystkie wiadomości są filtrowane pod kątem istotności i emocjonalności, ponieważ to właśnie emocje sprawiają, że ludzie łatwiej coś zapamiętują. Istnieje wiele emocji, które możesz spróbować wykorzystać w swoich treściach - gniew, smutek, zniesmaczenie, podekscytowanie, radość. Świetnym przykładem może być tutaj sytuacja blogera Kominka (obecnie znanego jako Jason Hunt), który pod wpływem złości opublikował na swoim blogu wpis, w którym bardzo emocjonalnie krytykował jakość budyniów produkowanych przez pewną firmę. Temat brzmi banalnie, prawda? Jednak jego wpis wywołał tyle emocji, że jego wpis wywołał szereg dyskusji w blogosferze, a także na portalach informacyjnych.

Część stron, które poruszyły temat emocjonującego wpisu na blogu Kominka.


Atrakcyjnie wizualnie treści pozwolą Ci pozsykać linki

Treści, które są interesujące pod kątem wizualnym są częściej udostępniane. Takie komunikaty są atrakcyjne między innymi ze względu na to, że są łatwiejsze do przyswojenia, nie wymagają dużego zaangażowania przy odbiorze i przyciągają wzrok. Dlatego warto decydować się na takie formaty treści, jak wideo, infografiki, grafiki. Pamiętaj również o tym, żeby zadbać nawet o to, aby artykuły były ciekawie przedstawione - dbaj o nagłówki, wypunktowania, pogrubienia treści, wzbogacanie grafiką itp.

O tym, jak pisać, by Twoja treść była przyjazna dla użytkownika również pod kątem wizualnym, dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu:

Zastanawiasz się jak uatrakcyjnić stronę internetową?


Zdobywaj linki poprzez poruszanie aktualnych tematów

Świetnym sposobem na zdobywanie linków pozycjonujących jest publikowanie treści, które dotyczą aktualnych tematów. Świetnym przykładem jest temat pandemii, który był przez długi czas bardzo popularny i chętnie czytany przez użytkowników sieci. Równie dobrze klikają się przewidywania na dany rok, przedstawienie trendów w branży lub omówienie wybranego problemu, który jest akurat “na językach”. Żeby dowiedzieć się, jakie tematy są aktualnie częściej poruszane, możesz wykorzystać narzędzie Google Trends. Pozwoli Ci ono na zweryfikowanie, co jest aktualnie w trendach, a także wskaże zainteresowanie wybranym tematem na przestrzeni czasu i przedstawi powiązane tematy.


Pisz o tym, co już jest udostępniane, by łatwiej zdobyć linki

Jest wiele treści, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i warto je wykorzystywać w swojej strategii. Aby znaleźć pomysły na interesujące treści, które zapewnią Ci mocne linki pozycjonujące, możesz wykorzystać na przykład narzędzie Ubersuggest. Jest to płatne narzędzie, ale możesz wykorzystać siedmiodniowy, darmowy okres próbny lub skorzystać z opcji dostępnych trzech bezpłatnych wyszukiwań dziennie. W narzędziu Ubersuggest znajduje się funkcja Content Ideas, która przedstawia interesujące przykłady istniejących już artykułów w oparciu o wybraną frazę. Przy każdym z tematów masz również podaną informację o liczbie linków przychodzących do wybranej strony, a także udostępnień w mediach społecznościowych.

Przykłady treści w Ubersuggest dla frazy “zdrowa dieta”.

Więcej pomysłów na treści, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, znajdziesz w tym artykule:


Pozyskaj linki, dzięki pisaniu o innych firmach/osobach

Ta strategia jest nazywana w marketingu internetowym jako ego baiting. Polega ona na publikowaniu na swoich kanałach pozytywnej informacji na temat wybranej osoby lub marki, aby z własnej woli zdecydowała się ona udostępnić to dalej. Takie treści będą szczególnie chętnie przekazywane dalej przez wspomniane marki, ponieważ udowadniają, że są one warte zaufania w obiektywnej ocenie. Ego baiting wykorzystuje się najczęściej w mediach społecznościowych oraz artykułach blogowych. Możesz nawiązywać zarówno do jednej, wybranej osoby/firmy lub zrobić porównanie, w którym docenisz kilka marek, firm. Ego baiting jest dobrym rozwiązaniem, bo daje Ci bardzo dużą szansę na to, że uzyskasz mocny link przychodzący z zaufanej, popularnej witryny.

Szukasz pomysłu na skuteczną reklamę swojej firmy w sieci?


Chwytliwe nagłówki pozwalają pozyskać linki

W 2019 roku portal Backlinko (https://backlinko.com/google-ctr-stats) poświęcił czas na przeanalizowanie ponad 5 milionów wyników wyszukiwania, by stwierdzić, które tytuły są najchętniej odwiedzane przez użytkowników sieci. W swoim badaniu skupili się na analizie pierwszych dziesięciu wyników wyszukiwania oraz dotyczących ich wskaźników CTR. Okazało się, że tytuły, które wywołują emocje, uzyskują więcej kliknięć. W tym samym badaniu odkryto, że tytuły w formie pytań cieszą się większą popularnością - miały one o 14,1% wyższy współczynnik klikalności w porównaniu z innymi tytułami.

Podobne wyniki dotyczyły badania przeprowadzonego przez Buzzsumo (https://buzzsumo.com/blog/most-shared-headlines-study/#section-25). Wynika z niego, że występuje korelacja między emocjonalnymi nagłówkami a zaangażowaniem użytkowników w mediach społecznościowych. Najczęściej udostępniane nagłówki nawiązywały tematycznie między innymi do rankingów (np. “Sportowiec roku”), nowości (np. “po raz pierwszy w historii”), instrukcji (np. “Co musisz wiedzieć o…”), ciekawostek (np. “wyniki badania”), historii.


Jak zdobyć mocne linki w SEO? 7 skutecznych rozwiązań. Podsumowanie

Mocne linki pozycjonujące mogą znacząco wpłynąć na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania, dlatego tak ważne jest ich pozyskiwanie. Często kluczem do ich zdobycia jest wykazanie się sprytem, nie zawsze musisz poświęcać swój czas na szukanie miejsc w sieci, gdzie będziesz mógł/mogła pozostawić link przychodzący do Twojej witryny.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak sprytnie zdobyć mocne linki w SEO?

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 101 głosów

UDOSTĘPNIJ