Linki dofollow i nofollow - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

pexels picography 4458
Spis treści

• Co to są linki nofollow?

• Co to są linki dofollow?

• Jak wyglądają linki dofollow i nofollow?

• Jak linki dofollow wpływają na strategię SEO?

• Jak pozyskiwać linki dofollow?

• Jak linki nofollow wpływają na strategię SEO?

• Jak sprawdzić linki dofollow i nofollow prowadzące do Twojej strony?

• Podsumowanie

Jednym z najważniejszych czynników SEO jest link building. Jednak, żeby go realizować skutecznie, musisz znać różnicę pomiędzy linkami dofollow i nofollow. Brak tej wiedzy może sprawić, że Twoje działania SEO będą nieskuteczne. Dowiedz się, jakie linki pozyskiwać i jak to robić. W artykule wyjaśniamy również, jak Google postrzega linkowanie i na co zwraca szczególną uwagę.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to są linki nofollow?

Linki Nofollow to rodzaj linków ze znacznikiem HTML rel=”nofollow”. Takie oznaczenie jest informacją dla wyszukiwarek, aby nie śledziły linku. Ze względu na to, że Google ignoruje takie linki, nie wpływają one na ranking strony w wyszukiwarkach. Nie przenoszą one siły domeny linkującej (PageRank), a Google ich nie indeksuje. Czy to znaczy, że linki nofollow są całkowicie bezużytecznego w strategii SEO? Niekoniecznie! Tę kwestię rozwiniemy w dalszej części artykułu.

Po szerszą definicję możesz zajrzeć do naszego słowniczka SEO:


Co to są linki dofollow?

Są to linki, które przekazują PageRank do domeny, więc są najbardziej pożądane w strategii SEO. W kodzie HTML nie występuje atrybut rel="dofollow", dlatego za linki dofollow uznaje się te, które po prostu nie wykorzystują atrybutu rel=”nofollow”. Z tego też względu nazwa "dofollow" jest umowna. Linki dofollow mogą być śledzone i indeksowane przez boty Google, dlatego wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

 

Oko w Oko z marketingiem

Czy różni się linki nofollow i dofollow?


Jak wyglądają linki dofollow i nofollow?

Dla przeciętnego użytkownika sieci linki dofollow i nofollow będą wyglądać identycznie. Wizualnie się od siebie nie różnią, zwykle są wyróżnione w treści na niebiesko. Żeby wiedzieć, z jakiego rodzaju linkiem masz do czynienia, musisz przejść do źródła strony i sprawdzić jej kod HTML. Żeby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na stronie, która Cię interesuje, a następnie wśród opcji, które Ci się pojawią, wybierz "Wyświetl źródło strony". Następnie w kodzie HTML możesz sprawdzić, z jakim rodzajem linku masz do czynienia. Poniżej znajdziesz wzory, które pokazują, czym różnią się linki dofollow i nofollow z poziomu kodu strony.

Sprawdzanie kodu źródłowego na stronie internetowej.

Wzór, jak zrobić link dofollow:

 • <a href="https://example.com">miejsce na anchor</a>

Przykład wykorzystania linku dofollow na blogu widoczni.

Wzór, jak zrobić link nofollow:

 • <a href="https://example.com" rel="nofollow">Miejsce na anchor</a>

Przykład wykorzystania linku nofollow na blogu widoczni.

Musisz również wiedzieć, że w 2019 roku pojawiły się dwa nowe rodzaje linków nofollow. Google wprowadziło je, żeby zapewnić webmasterom dodatkowe sposoby na wskazanie algorytmom, jak mają identyfikować ich działania. Mowa o linkach z atrybutami rel="sponsored" oraz rel="ugc".


Czym jest atrybut rel="sponsored"?

Atrybut rel="sponsored" został stworzony do identyfikowania linków, które pojawiły się na stronie w ramach reklamy, współpracy sponsorowanej lub innych umów opartych o wynagrodzenie.

Jak wygląda atrybut rel="sponsored" w kodzie HTML?

 • <a href="http://www.example.com/" rel="sponsored">miejsce na anchor</a>

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Czym jest atrybut rel="ugc"?

Atrybut rel="ugc" jest zalecany do oznaczania linków, które są generowane przez użytkowników (user-generated content - UGC), takich jak na przykład komentarze i posty na forum. Google sugeruje jednak (https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/qualify-outbound-links), że możesz zrezygnować z tego atrybutu, jeśli chcesz nagrodzić i wyróżnić użytkowników, którzy są szczególnie aktywni i godni zaufania.

Jak wygląda atrybut rel="ugc" w kodzie HTML?

 • <a href="http://www.example.com/" rel="ugc">miejsce na anchor</a>


Czy warto wykorzystywać atrybuty rel="sponsored" i rel="ugc"?

Zmiany wprowadzone przez Google w 2019 roku miały na celu lepsze interpretowanie charakteru linków w sieci. Kiedyś rel="nofollow" był domyślnie stosowanym rozwiązaniem, ale teraz, gdy możliwości jest więcej, warto korzystać również z innych dostępnych form. Zaleca się, aby rel="nofollow" wykorzystywać tylko wtedy, gdy link nie pasuje do charakteru UGC lub linków sponsorowanych.


Jak linki dofollow wpływają na strategię SEO?

Jak już wiesz, linki dofollow przenoszą siłę domeny linkującej do domeny linkowanej, to działanie jest określane jako przekazywanie PageRank. Odnosi się ono do pierwszej aktualizacji Google, która miała miejsce w 1998 roku i nosiła właśnie nazwę PageRank. Spowodowała ona, że na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania Google zaczęły pojawiać się witryny, do których prowadziło najwięcej linków zewnętrznych. W 2016 roku Gary Illyes, który pracuje dla Google, potwierdził, że PageRank jest nadal uwzględniany przez algorytmy Google przy określaniu rankingu. Potwierdził to później również w 2017 roku. W związku z tym, jeśli chcesz uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, musisz skupić się na tym, żeby uzyskiwać linki zewnętrzne, które mogą być dostrzeżone przez Google, a więc linki dofollow.

Gary Illyes z Google potwierdził, że Google nadal używa PageRank.

Pozyskanie silnych linków dofollow dla swojej witryny może Ci zapewnić:

 • zwiększenie widoczności marki,
 • zwiększenie ruchu na stronie,
 • wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google,
 • podniesienie wyników współczynnika konwersji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o PageRank i linkach dofollow? Sprawdź te artykuły:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak pozyskiwać linki dofollow?

Pozyskiwanie linków dofollow nie jest takie proste. Właściciele stron wiedzą, jaką mają one wartość i jaki mają wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania, dlatego niechętnie linkują do stron konkurencyjnych, jeśli sami nie mają w tym jakiejś korzyści. Dlatego, jeśli chcesz zdobyć takie linki, musisz wykazać się sprytem lub umiejętnością zawierania korzystnych współprac z innymi przedsiębiorcami.

Aby uzyskać linki dofollow, możesz wykorzystać poniższe rozwiązania:

 • serwisy informacyjne/poradniki/kursy,
 • serwisy ogłoszeniowe,
 • blogi tematyczne,
 • strony zapleczowe,
 • fora tematyczne,
 • serwisy z recenzjami, opiniami,
 • serwisy dziennikarstwa obywatelskiego,
 • katalogi firm/sklepów/startupów/stron/blogów,
 • bazy szkoleń/konferencji/spotkań branżowych,
 • media społecznościowe,
 • link baiting - polega na przygotowaniu treści, które wzbudzają zainteresowanie wśród odbiorców i będą chętnie udostępniane;
 • ego baiting - oznacza udostępnianie pozytywnych informacji na temat osoby lub marki, aby z własnej woli zdecydowała się ona udostępnić informację dalej;
 • rozsyłanie informacji prasowych,
 • wymiana treścią z właścicielami innych stron internetowych,
 • współpraca z influencerami.

Na pewno niejednokrotnie natkniesz się na propozycję kupienia linków. Nie warto z tego rozwiązania korzystać, ponieważ kupowanie linków przekazujących PageRank jest uznawane za naruszenie standardów Google. W związku z tym, zamiast podnieść swoją pozycję w rankingu Google, możesz długotrwale zmniejszyć zasięgi swojej strony internetowej. To sytuacja bardzo trudna do naprawienia, lepiej skup swoją energię na opracowaniu skutecznej strategii pozyskiwania linków dofollow.

Potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących pozyskiwania mocnych linków dofollow? Znajdziesz je w naszych wcześniejszych artykułach:


Jak linki nofollow wpływają na strategię SEO?

Wiele osób zakłada, że linki nofollow nie mają żadnego znaczenia dla SEO i należy się skupiać wyłącznie na linkach dofollow. Nie zgadzamy się z tym. Owszem, linki śledzące mają większy wpływ na Twoją pozycję w Google, ale uzyskanie linków nofollow również przyczynia się do wzmocnienia Twojej strony. Nie ignoruj ich!

Linki nofollow przede wszystkim wpływają na zwiększenie ruchu w witrynie. To nie musi być wysoce wartościowy link w oczach wyszukiwarki, ale jeśli przynosi Ci wysoki, jakościowy ruch na stronie - jesteś na wygranej pozycji. Link nofollow może przyprowadzić do Ciebie potencjalnych klientów, a większości przedsiębiorców zależy właśnie na zwiększeniu konwersji. W dodatku pojawianie się linków do Twojej strony w różnych witrynach, buduje świadomość Twojej marki i zwiększa zaufanie wśród odbiorców.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dbałość o naturalny profil linków. Kupowanie linków dofollow jest zakazane, ale szkodliwe może się również okazać wymienianie linków na dużą skalę, duża liczbów artykułów gościnnych i sponsorowanych. Krótko mówiąc, masowy przypływ linków dofollow nie wygląda naturalnie i Google może Cię za to ukarać. Twój wzrost liczby backlinków musi wyglądać naturalnie, ponieważ Google chce promować te strony, które są doceniane przez użytkowników. Naturalny profil linków powinien zawierać zarówno linki dofollow, jak i nofollow.

Interesuje Cię temat naturalnego profilu linków? W tych artykułach poszerzysz wiedzę z tego zakresu:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak sprawdzić linki dofollow i nofollow prowadzące do Twojej strony?

Jeśli chcesz zacząć budować skuteczną strategię linkowania zewnętrznego, musisz najpierw sprawdzić, jakie linki już są powiązane z Twoją witryną. W tym celu najlepiej jest wykorzystać specjalnie do tego przygotowane narzędzia, takie jak na przykład Ahrefs. Jest to płatne, ale bardzo rozbudowane, skuteczne narzędzie do analizy strategii SEO.

Aby uzyskać w Ahrefs informację na temat linków dofollow i nofollow, musisz przejść do raportu Page Explorer w zakładce “Przegląd”. Dane z raportu możesz wyeksportować do odrębnego pliku, wówczas wykonanie analizy będzie łatwiejsze.

Raport linków zwrotnych w narzędziu Ahrefs.

Informacja z narzędzia Ahrefs o liczbie linków dofollow i nofollow prowadzących do witryny.

Część informacji dotyczących linków zewnętrznych możesz również uzyskać z darmowego narzędzia Google Search Console. Znajduje się tam specjalna zakładka "Linki", w której uzyskasz informacje:

 • które strony są najczęściej linkowane,
 • które strony mają największę liczbę linków zewnętrznych,
 • które witryny mają największą liczbę linków przychodzących,
 • który tekst ma największą liczbę linków przychodzących.

Pamiętaj, że dokładna analiza linków zewnętrznych nie powinna się opierać wyłącznie o informację o linkach dofollow i nofollow. Pod uwagę należy również wziąć na przykład: jakość linków, liczbę linków przychodzących do witryny, tempo przyrostu linków, podstrony, do których linki odsyłają najczęściej, domeny linkujące, teksty anchorów, trafność linków, miejsce umieszczenia linków, jakość i autorytet domeny linkującej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak analizować linki? Sprawdź nasze artykuły na ten temat:


Linki dofollow i nofollow - wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Podsumowanie

Link building musi się opierać o różnorodne formy linków, jeśli chcesz osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Linki dofollow są bardzo ważne, ale nie należy przy tym bagatelizować wagi linków nofollow. Wiele osób skupiając się zbyt mocno na wymarzonym celu, zaczyna działać w sposób niezgodny ze standardami Google, licząc na to, że oszuka algorytmy. Nie idź tą drogą! Lepiej skup się na tym, by opracować skuteczną, długofalową strategię budowania naturalnego profilu linków.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Linki dofollow i nofollow - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 82 głosów

UDOSTĘPNIJ