Co to jest Amazon?

amazon

W 1994 roku Jeff Bezos zrewolucjonizował branżę detaliczną. Założył platformę Amazon, która wówczas działała jako sklep internetowy z książkami. Od tamtego czasu Amazon stał się jednym z największych graczy na rynku technologicznym. Zajmuje się dystrybucją i sprzedażą produktów online, a także oferuje szereg innych usług, takich jak chmurowe usługi dla biznesu czy programy lojalnościowe. Obecnie Amazon działa już na całym świecie. W Polsce pojawił się w 2014 roku, rozwijając swoją działalność i inwestując w polskie magazyny i oddziały. W artykule przedstawimy historię Amazonu, jego działalność i podejście do klientów, a także omówimy perspektywy rozwoju tej wiodącej na rynku firmy.


Jeff Bezos i wizja przyszłości

Jeff Bezos, czyli założyciel i CEO Amazonu jest jednym z najbardziej innowacyjnych i ryzykownych przedsiębiorców XXI wieku

Bezos urodził się 12 stycznia 1964 roku w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk w USA. Wychowywał się na Florydzie i tam ukończył szkołę średnią. W latach 80. studiował na Uniwersytecie Princeton, gdzie uzyskał tytuł licencjata z informatyki i elektrotechniki. Po studiach pracował w firmie finansowej. Zauważył, że mimo bardzo szybkiego rozwoju internetu, e-commerce dopiero raczkuje. To była luka, którą postanowił wypełnić. Wierzył, że książki to produkt idealny do sprzedaży online - są łatwe do przetransportowania, a klienci mogą wybrać z szerokiej gamy tytułów, których nie byłoby w tradycyjnym sklepie. Bezos wziął pożyczkę od swojego ojca, opuścił pracę i przeniósł się z rodziną do Seattle, gdzie otworzył biuro Amazonu.

Od początku kierował się filozofią "zawsze myśl długoterminowo". Znany jest ze swojego innowacyjnego myślenia i skłonności do ryzyka, a także z zamiłowania do technologii. Jego podejście do biznesu polega na ciągłym poszukiwaniu nowych możliwości i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Bezos uważa, że kluczem do sukcesu jest zadowolenie klienta, i dlatego Amazon skupia się na ciągłym ulepszaniu swoich usług i rozszerzaniu oferty produktów.

Pierwsze kroki Amazonu w sprzedaży książek były bardzo skromne, a firma działała praktycznie bez żadnych zysków przez kilka lat. Jednakże, Bezos był całkowicie pewny potencjału e-commerce.


Początki Amazonu

W 1997 roku, firma Amazon zadebiutowała na giełdzie, a już rok później, Bezos ogłosił, że Amazon zamierza stać się "największym sklepem na świecie". W 1999 roku, Amazon uruchomił Amazon Marketplace, platformę umożliwiającą innym przedsiębiorcom sprzedaż swoich produktów na stronie Amazon. Natomiast w 2001 roku, Amazon wprowadził do swojej oferty Amazon Prime - program lojalnościowy, który oferował klientom darmową dostawę i wiele innych korzyści.

W latach 2000-2010, Amazon postawił na rozszerzenie działalności o kolejne kategorie, takie jak kosmetyki, artykuły spożywcze czy ubrania. W 2007 roku, firma wprowadziła na rynek swój pierwszy czytnik e-booków - Kindle. Przez kolejne lata Amazon stał się jednym z największych producentów i dystrybutorów urządzeń elektronicznych, a także producentem filmów i seriali.

W ciągu kilku lat, Amazon stał się jednym z największych sklepów internetowych na świecie. Dzisiaj, firma zatrudnia ponad milion pracowników, a jej przychody wynoszą ponad 386 miliardów dolarów rocznie.


Różnorodny zakres działań Amazonu

Amazon to nie tylko największy na świecie sklep internetowy, ale także firma świadcząca usługi w różnych dziedzinach. Głównym obszarem działalności Amazonu jest dystrybucja i sprzedaż produktów online. Firma ta oferuje szeroki wybór produktów z różnych kategorii, w tym:

 • książek,
 • muzyki,
 • filmów,
 • elektroniki,
 • odzieży,
 • kosmetyków i wielu innych.

Amazon to firma, która słynie z innowacyjnych rozwiązań i eksperymentów. Od początku swojej działalności stara się wprowadzać nowe technologie i usprawnienia w swojej pracy. W ten sposób powstają usługi takie jak samoobsługowe sklepy Amazon Go, czy inteligentny głośnik Alexa.


Amazon Web Services

Jednym z unowocześnień jest właśnie Amazon Web Services (AWS). To platforma chmurowa umożliwiająca przechowywanie danych, hostowanie witryn internetowych, obsługę baz danych, przetwarzanie w chmurze, a także dostarczanie różnych narzędzi programistycznych. Amazon Web Services to jedna z największych platform chmurowych na świecie, obsługująca wielu klientów, w tym takie firmy jak Netflix czy Airbnb.


Amazon Prime

Amazon Prime to abonamentowy program lojalnościowy, który oferuje wiele korzyści dla klientów. Subskrybenci Amazon Prime mają dostęp do:

 • darmowej wysyłki w ciągu dwóch dni,
 • dostępu do biblioteki filmów i seriali w usłudze Amazon Prime Video,
 • bezpłatnej muzyki,
 • ekskluzywnych ofert,
 • specjalnych zniżek.

Program ten przyciąga wiele klientów do zakupów na Amazonie i pomaga w budowaniu długoterminowych relacji z klientami.


Amazon Second Chance

Amazon Second Chance to program firmy Amazon, który umożliwia klientom przekazanie używanych produktów w dobrym stanie i ich ponowne wykorzystanie. W ramach programu Amazon oferuje kilka opcji, takich jak Trade-In, gdzie klienci mogą wymienić używany produkt na kredyt na swoim koncie Amazon, lub Give Back Box, dzięki któremu klienci mogą użyć pustych pudełek Amazon do przesłania darowizn do organizacji charytatywnych.

Amazon Second Chance stanowi część szerszej strategii firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, której celem jest zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez redukcję zużycia zasobów naturalnych i minimalizację odpadów. Dzięki temu programowi Amazon daje drugie życie produktom, które inaczej mogłyby trafić na składowiska odpadów.


Amazon Prime Air

To usługa w dalszym ciągu na etapie testowym. Projekt ma na celu dostarczanie przesyłek za pomocą dronów. Ten innowacyjny system umożliwia dostarczanie paczek o wadze do 2,3 kg w ciągu 30 minut. Drony są zdalnie sterowane przez operatorów i posiadają zaawansowane systemy bezpieczeństwa, dzięki czemu dostarczanie paczek jest bezpieczne i efektywne. Projekt Amazon Prime Air jest nadal w fazie rozwoju, ale już teraz w niektórych regionach na świecie przeprowadzane są testy dostaw dronami. Zgodnie z wizją Amazon Prime Air pozwala zaoszczędzić czas i zmniejszyć koszty, jednocześnie poprawiając efektywność logistyczną firmy.


Podsumowanie

Innowacje i eksperymenty to kluczowy element strategii Amazon, który pozwala mu utrzymać pozycję lidera na rynku e-commerce. Bez wątpienia możemy oczekiwać, że firma będzie kontynuować swoją misję wprowadzania nowych rozwiązań i udoskonalania swojej oferty.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Amazon?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ