Jak zdobywać opinie Google i zarządzać nimi? Kompletny przewodnik dla firm

Jak zdobywac opinie Google i zarzadzac nimi Kompletny przewodnik dla firm
Spis treści

• Czym są opinie Google i jak działają?

• Gdzie wyświetlają się opinie o Twojej firmie w Google?

• Dlaczego opinie w Google są ważne?

• Opinie Google lokalnym czynnikiem rankingowym w SEO

• Profil firmy a recenzje w Google

• Jak klienci mogą dodawać opinie w Google?

• Jak zdobywać więcej opinii w Google? Zestaw przydatnych wskazówek

• Jak zarządzać opiniami w Google?

• Podsumowanie

Opinie Google to nieoceniony sposób na budowanie zaufania klientów do Twojego biznesu. Zdaniem statystyk, ponad 90% konsumentów przed podjęciem decyzji o zakupie czy skorzystaniu z usług firmy sprawdza recenzje na jej temat (https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/). Dlatego tak ważne jest, aby zarządzać swoim wizerunkiem w internecie i aktywnie zdobywać pozytywne opinie od swoich klientów. W niniejszym artykule przedstawimy kompletny przewodnik dla firm, który pozwoli Ci na skuteczne zarządzanie opiniami w Google, budowanie pozytywnego wizerunku firmy i przyciąganie nowych klientów. Przedstawimy kilka praktycznych wskazówek i porad, które pomogą Ci wykorzystać potencjał opinii Google dla rozwoju Twojego biznesu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są opinie Google i jak działają?

Opinie Google to recenzje online dotyczące wrażeń z kontaktu z Twoją firmę, którymi klienci dzielą się w profilu Twojej firmy. Gdy ktoś wyszukuje Twoją markę w Google lub Mapach Google, może zobaczyć recenzje i oceny, które Twoi klienci wystawili Twojej firmie. Ponieważ Google jest największą wyszukiwarką w internecie, recenzje publikowane na platformie mają znaczący wpływ na reputację firm wśród docelowych odbiorców. Opinie Google ułatwiają konsumentom znalezienie firmy, która najlepiej spełni ich potrzeby. A dla firm to świetna okazja do zaprezentowania bezstronnych opinii o swoich produktach i usługach, aby przyciągnąć uwagę przyszłych klientów.

Jak klient może dodać opinię? Najlepszym sposobem jest przesłanie mu linku do specjalnego formularza. Gdy zaprosisz klienta do wystawienia opinii o Twojej firmie, Google wyświetli mu formularz, w którym klient może zostawić opinię. Gdy ją doda, ta zostanie opublikowana w profilu Twojej firmy w Google.


Gdzie wyświetlają się opinie o Twojej firmie w Google?

Twoje opinie Google są wyświetlane w Twoim profilu firmy. Stamtąd system rankingowy Google może je zbierać i wyświetlać w następujących miejscach:

 • Wyniki wyszukiwania local pack

Gdy ktoś wyszukuje nawigacyjne słowo kluczowe, na przykład: „najlepsza pizza w pobliżu”, Google wyświetli w odpowiedzi listę miejsc spełniających określone kryteria. Przykładowo - jeśli prowadzisz pizzerię, a potencjalny klient znajduje się w pobliżu Twojej lokalizacji, Google wyświetli informacje o Twojej firmie wraz z odnośnikiem do recenzji. Jest to tzw. local pack, czyli wyniki z map Google w wyszukiwarce, który przedstawia trzy firmy, które najlepiej pasują do zapytania pod kątem trafności, widoczności i lokalizacji użytkownika.

Wyniki local pack w Google

 • Panel wiedzy Google

Gdy ktoś szuka nazwy Twojej marki, Google po prawej stronie ekranu wyświetli prezentację Twojej firmy przypominającą cyfrową wizytówkę. Jest to Panel wiedzy Google. Algorytm pobiera szczegółowe informacje o tej karcie z połączonego profilu firmy w Google. Znajdują się w nim m.in. opinie o Twojej firmie, liczba ocen oraz średnia ocena w skali od 1 do 5.

Wizytówka firmy widoczni wyświetlona w Panelu wiedzy w Google

 • Mapy Google

Klienci wyszukują firmy w Mapach Google, zwłaszcza jeśli szukają fizycznej lokalizacji. Gdy Twoi klienci zostawią opinię o Twojej firmie w Google, ta będzie też widoczna w wynikach wyszukiwania w Mapach Google. Gdy ktoś znajdzie Twoją wizytówkę w Mapach Google, może przewinąć w dół, aby zobaczyć oceny i recenzje, które otrzymałeś.

Firma widoczni w Mapach Google


Dlaczego opinie w Google są ważne?

Dlaczego powinieneś dbać o swój wizerunek i aktywnie zabiegać o pozyskiwanie opinii Google? Istnieje co najmniej kilka ważnych powodów, dla których warto rozbudowywać liczbę opinii w profilu firmy:

 • Za pomocą opinii w Google budujesz reputację firmy - pozytywne opinie i oceny od klientów przyciągają uwagę odbiorców, potwierdzają, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie i pomagają wyróżnić firmę na tle konkurencji.
 • Dzięki opiniom możesz zwiększyć sprzedaż - pozytywne opinie Google mogą wpływać na decyzje zakupowe klientów, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży produktów i usług firmy, a także przychodów.
 • Duża liczba pozytywnych opinii poprawia widoczności w wyszukiwarce - opinie Google wpływają na pozycję Twojej firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania Google - są czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu lokalnym.
 • Opinie Google pozwalają na poznanie opinii klientów na temat Twojej firmy, co może pomóc w identyfikacji mocnych i słabych stron biznesu oraz wdrożeniu zmian i optymalizacji.
 • Dzięki opiniom w profilu firmy w Google budujesz zaufanie - pozytywne opinie Google przyczyniają się do zwiększenia lojalności klientów.
 • Opinie i oceny w Google zwiększają współczynnik CTR - badania pokazują, że firmy z dużą liczbą pozytywnych referencji uzyskują nawet o 35% więcej kliknięć w wynikach local pack (https://cxl.com/research-study/review-stars-google-help-click-rate-study/).
 • Opinie w Google to darmowa forma promocji - recenzje mogą przyczynić się do przyciągnięcia nowych klientów i zwiększenia zasięgu Twojej firmy w Internecie.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Opinie Google lokalnym czynnikiem rankingowym w SEO

Opinie Google oficjalnie stanowią czynnik rankingowy w lokalnym SEO. W jaki sposób wpływają na pozycjonowanie lokalne?

 • Recenzje zwiększają zaufanie Google do twojej firmy - Google postrzega recenzje wystawiane przez Twoich klientów jako świadectwo jakości Twoich produktów lub usług. Im więcej masz pozytywnych recenzji, tym wyżej Google umieści Cię w wynikach wyszukiwania, gdy Twoi klienci przeprowadzają odpowiednie wyszukiwania.
 • Opinie Google często zawierają ważne słowa kluczowe, co pozwala algorytmom Google lepiej zrozumieć, czym się zajmujesz, a to umożliwia na lepsze dopasowanie wyników wyszukiwania do zapytania użytkownika.
 • Im więcej recenzji, tym wyższa pozycja w Google - sama średnia ocena nie ma dużego znaczenia - ważna jest stała rozbudowa liczby pozytywnych opinii, ponieważ im więcej ich masz, tym Twoja pozycja w oczach robotów Google rośnie.

Sprawdź także:


Jak zdobyć więcej opinii w Google? Profil firmy a recenzje w Google

Wiemy już, że opinie w Google są ważne dla pozycji Twojej firmy w internecie. Sprawdźmy teraz, co możesz zrobić krok po kroku, by aktywnie pozyskiwać dużą liczbę opinii, które będą wspierać Twój biznes. Aby otrzymywać opinie Google, musisz najpierw zarejestrować swój profil firmy w Google. Twój profil firmy zawiera wszystkie informacje o marce i pomaga zarządzać widocznością online w wyszukiwarce. Informacje z profilu Twojej firmy w Google, takie jak nazwa firmy, adres, numer telefonu, godziny pracy, produkty, usługi itd., pojawiają się w panelu wiedzy, Mapach Google i wynikach wyszukiwania Google. Twój profil firmy w Google pojawia się jako pierwszy, gdy ktoś szuka nazwy Twojej firmy w wyszukiwarkach.
Jeśli nie masz profilu swojej firmy, możesz go samodzielnie założyć na stronie https://business.google.com/. Narzędzie przeprowadzi przez zakładanie profilu firmy krok po kroku. Ważne jest, by uzupełnić profil o wszystkie ważne informacje, takie jak: adres siedziby, adres strony www, numer telefonu, godziny otwarcia, typ działalności, zdjęcia. Na końcu odbędzie się proces weryfikacji. Zazwyczaj polega on na tym, że na podany adres otrzymasz pocztówkę ze specjalnym kodem weryfikacyjnym. Po jego wpisaniu aktywujesz profil firmy w Google. Dzięki odpowiednio skonfigurowanemu, zweryfikowanemu i zoptymalizowanemu Profilowi ​​Firmy w Google możesz rozpocząć proces pozyskiwania nowych opinii o swojej firmie.


Jak klienci mogą dodawać opinie w Google?

Opinie w Google można dodawać z poziomu przeglądarki internetowej lub urządzenia mobilnego w mapach Google. Trzecią opcją jest udostępnienie klientowi specjalnego linku, który przekieruje go od razu do pola recenzji Twojej firmy.


Dodawanie opinii Google za pomocą przeglądarki

By dodać opinię za pomocą przeglądarki, klient musi wyszukać Twoją firmę w Google, a następnie, po wyświetleniu profilu firmy po prawej stronie, może kliknąć odnośnik “Dodaj opinię”. Wyświetli się specjalne okienko, w którym można dodać ocenę oraz recenzję.

Dodawanie opinii za pomocą przeglądarki


Dodawanie opinii w Mapach Google

By dodać ocenę na urządzeniu mobilnym, należy przejść do aplikacji Mapy Google, a następnie wpisać nazwę firmy w pasku wyszukiwania. Przejdź do sekcji “Pokaż wszystkie opinie” - na samej górze znajduje się okienko, w którym można dodać liczbę gwiazdek oraz swoje wrażenia.

Dodawanie opinii z poziomu aplikacji Mapy Google


Generowanie linku do sekcji opinii Google

Google umożliwia firmom tworzenie linków do próśb o sprawdzenie w Google w profilu firmy w Google. Posiadanie niestandardowego, krótkiego adresu URL ułatwia dzielenie się prośbami o recenzję osobiście iw materiałach marketingowych. Jak otrzymać taki link od Google?

 • Zaloguj się na swoje konto w Profilu Firmy w Google.
 • Jeśli prowadzisz działalność w różnych lokalizacjach, wybierz lokalizację, dla której chcesz utworzyć bezpośredni link do opinii.
 • Kliknij odnośnik “Uzyskaj więcej opinii”. W odpowiedzi pojawi się okienko z linkiem, który możesz skopiować lub wysłać bezpośrednio e-mailem bądź za pomocą aplikacji WhatsApp czy Facebook.

Bezpośredni, krótki link do dodania opinii w profilu w Google


Jak zdobywać więcej opinii w Google? Zestaw przydatnych wskazówek

Wiesz już, dlaczego opinie w Google są ważne i jak klienci mogą dodawać je w Twoim firmowym profilu oraz jak im to ułatwić. Co jednak możesz zrobić, by uzyskać więcej opinii? Sprawdźmy najważniejsze wskazówki.


Poproś klientów o pozostawienie recenzji

Twoi zadowoleni klienci chętnie wystawią opinię o Twojej firmie - wystarczy, że o to poprosisz! Potraktuj prośbę o recenzję jak prośbę o drobną przysługę. Możesz poprosić o opinię w Google za pomocą wiadomości w mediach społecznościowych, w trakcie rozmowy telefonicznej czy osobistego kontaktu. Dlaczego to ważne? Jeśli nie poprosisz wprost o opinię, Twój klient prawdopodobnie sam nie wykazuje inicjatywy w tym zakresie - chętniej dzielimy się negatywnymi opiniami niż pozytywnymi.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Buduj długofalowe relacje biznesowe opart na zaufaniu

Prowadząc własny biznes, musisz pamiętać o budowaniu długofalowych relacji biznesowych opartych na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Jeśli traktujesz klientów jak partnerów i działasz na ich korzyść, masz większe szanse, że ci chętnie podzielą się pozytywną opinią o Twojej firmie. Tę strategię z powodzeniem od lat stosujemy w agencji widoczni, co pozwoliło nam uzyskać już ponad 500 recenzji o naszej firmie!


Podziękuj klientom za pozostawienie opinii w Google

Podziękowanie klientom za pozytywne recenzje to zawsze dobry pomysł. Okazywanie wdzięczności i nawiązywanie komunikacji na tej podstawie może zwiększyć zaufanie i stworzyć podstawę dla doskonałych relacji z klientami.


Udostępnij klientom bezpośredni link do sekcji dodawania opinii

Jak pozyskiwać więcej opinii i zachęcić klientów do dzielenia się wrażeniami? Wygeneruj specjalny link, który wyślesz klientowi. Gdy ten w niego kliknie, zostanie przeniesiony do sekcji, w której od razu będzie mógł dodać swoją opinię. To znacznie skraca proces i sprawia, że użytkownik nie musi sam klikać ani szukać niczego w Twoim profilu.


Jak zarządzać opiniami w Google?

Chcesz zrobić dobre wrażenie na potencjalnych klientach? Twoja rola nie kończy się w momencie otrzymania opinii w Google. Zobacz, jak zarządzać recenzjami, by zyskać jeszcze więcej klientów.


Dlaczego powinieneś zarządzać opiniami w Google?

Dlaczego warto zarządzać opiniami Google? Ponieważ:

 • w ten sposób Twój profil w Google jest cały czas aktywny, a Ty sygnalizujesz platformie, że inwestujesz w proces zarządzania i zasługujesz na wysokie pozycje w rankingach;
 • pokazujesz, że jesteś w stałym kontakcie z klientami i potencjalnymi klientami, co może zachęcać do kontaktu;
 • zarządzanie recenzjami pozwala lepiej radzić sobie z negatywnymi opiniami - dzięki temu, że monitorujesz recenzje, masz możliwość szybkiej reakcję na te nieprzychylne.


Jak odpowiadać na pozytywne opinie w Google?

W jaki sposób powinieneś odpowiadać na pozytywne opinie klientów w Google? Skuteczna strategia obejmuje:

 • podziękowanie za opinię,
 • zachętę do ponownego zakupu/kontaktu,
 • stworzenie krótkiej, ale chwytliwej i kreatywnej odpowiedzi,
 • unikanie upychania słów kluczowych w odpowiedziach na opinie.


Jak odpowiadać na negatywne opinie w Google?

Wielu przedsiębiorców ignoruje negatywne opinie i w ogóle na nie nie odpowiada. To duży błąd, który może zniechęcić odbiorców do podjęcia współpracy z Twoją marką. Co możesz zrobić w zamian i jak zarządzać negatywnymi opiniami w wyszukiwarce?

 • Jeśli faktycznie popełniłeś błąd, przyznaj się do niego, przeproś i zaoferuj rekompensatę.
 • Zachowaj obiektywizm i nie kieruj się emocjami.
 • Nie zwlekaj zbyt długo - postaraj się odpowiedzieć na negatywną opinię w Google w ciągu 24 godzin.
 • W miarę możliwości przenieś rozmowę do trybu offline - zostaw swoje dane (adres e-mail, telefon) i poproś o kontakt.


Jak zdobywać opinie Google i zarządzać nimi? Podsumowanie

W erze cyfrowej zarządzanie opiniami Google to kluczowy element budowy wizerunku i pozyskiwania klientów. Zaproponowane taktyki pozwolą Ci nie tylko na skuteczne zarządzanie opiniami Google, ale także aktywne pozyskiwanie pozytywnych referencji od klientów i konstruowanie odpowiedzi na negatywne opinie. Pamiętaj, że opinie Google to nie tylko narzędzie do budowania pozytywnego wizerunku, ale także szansa na ciągły rozwój i doskonalenie Twojego biznesu. Zastosuj powyższe wskazówki, które pozwolą Ci skutecznie wykorzystać potencjał opinii Google w marketingu internetowymi i osiągnąć sukces w swojej branży, a także wyprzedzić konkurencję.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zdobywać opinie Google i zarządzać nimi? Kompletny przewodnik dla firm

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ