Opinie klientów w internecie. 25 kluczowych statystyk

Opinie w internecie w statystykach. 25 kluczowych danych ktore warto znac
Spis treści

• Ogólne statystyki o opiniach w internecie

• Stosunek konsumentów do opinii w internecie. Statystyki

• Jak opinie online wpływają na przychody? Statystyki

• Jak zdobywać opinii w internecie? Skuteczne praktyki w statystykach

• Treści generowane przez użytkowników w statystykach

• Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, gdy większość konsumentów korzysta z wyszukiwarki Google w celu znalezienia informacji o firmach i produktach, reputacja online stała się niezwykle ważna dla sukcesu biznesu. Jednym z jej kluczowych elementów są opinie, które klienci pozostawiają w profilu firmy w Google (dawniej: Wizytówka Google Moja Firma). Nie wszyscy przedsiębiorcy inwestują w aktywne pozyskiwanie opinii, nie wierząc w ich skuteczność. To duży błąd! Sprawdź najważniejsze statystyki opinii w Google, które przekonają Cię do aktywnego pozyskiwania referencji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Ogólne statystyki o opiniach w internecie

Jakie ogólne statystyki na temat opinii i recenzji w internecie warto znać? Sprawdźmy.


1. Tylko 24% firm zawsze odpowiada na negatywne opinie

Zarządzania reputacją online to nie tylko aktywne pozyskiwanie opinii, ale także odpowiadanie na te negatywne. WSZYSTKIE. Okazuje się, że nie wszyscy przedsiębiorcy to wiedzą, ponieważ tylko 24% z nich zawsze odpowiada na negatywną opinię w sieci. To duży błąd, ponieważ odpowiedź na każdą opinię pokazuje, że zależy Ci na konsumentach, ich zadowoleniu i naprawieniu ewentualnego błędu, by ostatecznie pozostawić po sobie dobre wrażenie. Ta taktyka może Ci pomóc w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej, a sprawne działanie może sprawić, że konsument usunie negatywny wpis (2021, https://www.podium.com/article/online-review-statistics/).


2. Google jest najpopularniejszym źródłem opinii o lokalnych firmach

Według badań firmy BrightLocal Google jest najpopularniejszym źródłem wiedzy i opinii o lokalnych firmach. Co więcej, między 2020 a 2022 rokiem Google odnotowało wzrost zainteresowania opiniami o lokalnych firmach o 24 punkty procentowe - z 63 do 87%. Oznacza to, że coraz więcej konsumentów zapoznaje się z recenzjami online i szuka informacji o firmach, z którymi ma podjąć współpracę (2023, https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/).

OFERTA PRZESTĘPNA

Pozycjonowanie i Google Ads bez Vat-u

 

Oferta ważna do końca lutego

Pierwsze pozycje w Google i nowi klienci już na ciebie czekają! W roku przestępnym przygotowaliśmy dla Ciebie przystępną ofertę cenową. Nasi eksperci zadbają, żeby Twoja strona przyciągała coraz więcej użytkowników i zysków. Wystarczy, że do 29 lutego podpiszesz umowę, a na pierwszą fakturę otrzymasz -23%!

Skontaktuj się z naszym doradcą i skorzystaj z promocji!

Skorzystaj z promocji
promocja 2024 v2


Stosunek konsumentów do opinii w internecie. Statystyki

Dlaczego warto poświęcać czas na aktywne pozyskiwanie opinii w internecie? Czy konsumenci ufają recenzjom online? Sprawdźmy, co na temat stosunku konsumentów do opinii w internecie mówią statystyki i badania.


3. 89% konsumentów czyta recenzje online przed dokonaniem zakupu

Dlaczego opinie w Google są ważne? Według ankiety przeprowadzonej przez Trustpilot, prawie 9 na 10 konsumentów szuka recenzji, zanim cokolwiek kupi. Spośród nich około 90% to kobiety, a 81% to mężczyźni (2020, https://business.trustpilot.com/guides-reports/build-trusted-brand/the-critical-role-of-reviews-in-internet-trust#downloadreport). Oznacza to, że:

 • opinie online mają duży wpływ na ścieżkę zakupową klientów,
 • klienci ufają opiniom w Google pozostawionym przez realnych użytkowników,
 • pozytywne opinie w Google mogą wpłynąć na poziom przychodów i liczbę pozyskanych klientów.


4. 93% użytkowników podjęło decyzję o zakupie na podstawie opinii w sieci

Opinie w internecie wpływają na decyzje zakupowe w przypadku ponad 90% konsumentów! Oznacza to, że mogą skutecznie zachęcić lub zniechęcić do wyboru Twojej firmy, w zależności od tego, czy Twoi klienci zostawili pozytywne, czy negatywne opinie. Inne ważne statystyki to:

 • konsumenci mają tendencję do angażowania się w firmy, które mają co najmniej 3,3 gwiazdki (na 5),
 • 68% konsumentów jest gotowych zapłacić do 15% więcej za to samo, jeśli mają zapewnioną lepszą obsługę klienta. Dla przedsiębiorców oznacza to, że często jakość współpracy jest ważniejsza od ceny produktu lub usługi (2017, https://learn.podium.com/rs/841-BRM-380/images/2017-SOOR-Infographic.jpg).


5. Tylko 9% konsumentów rozważyłoby współpracę z firmą o niskiej ocenie

Badania przeprowadzone przez firmę Podium wskazują, że statystycznie firmy z niską oceną (liczba gwiazdek 1 lub 2) mają bardzo małe szanse na pozyskanie nowego klienta. Tylko 9% konsumentów w ogóle rozważyłoby współpracę z taką marką, a to nie oznacza, że by tę współpracę podjęło. Pamiętaj zatem, że chociaż nie wszystkich negatywnych opinii da się uniknąć, to jednak Twoim głównym celem powinno być zapewnienie jak najlepszej obsługi klienta. Dbaj także o autentyczność - wbrew pozorom konsumenci nie wierzą w idealne wizerunki firm. Według Podium ponad 50% konsumentów stwierdziło, że recenzje z niedoskonałymi wynikami wydają się bardziej autentyczne. Większość konsumentów (6 na 10) twierdzi, że szuka dalej, gdy widzi produkt z samymi 5 gwiazdkami lub jedynie doskonałymi recenzjami (2021, https://www.podium.com/article/online-review-statistics/).


6. 60% konsumentów podzieli się opinią, jeśli firma o nią poprosi

Rzadko kiedy konsumenci sami z siebie dzielą się opiniami - zazwyczaj dzieje się to wówczas, gdy są zachwyceni obsługą lub wręcz przeciwnie - ich doświadczenia są bardzo złe. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest samodzielna prośba o opinie skierowana do klienta - badania pokazują, że aż 60% konsumentów odpowie na taką prośbę pozytywnie i podzieli się opinią (2021, https://www.podium.com/article/online-review-statistics/). Ważne jest, aby skontaktować się z klientami po zakupie i poprosić o recenzję, ponieważ pomocne są zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie. Podczas gdy pozytywne recenzje pomagają budować reputację online, negatywne recenzje pomagają ulepszać produkty lub usługi. Nawet negatywna opinia – jeśli odpowiesz na nią w profesjonalny, produktywny i skromny sposób – może poprawić Twoją reputację, ponieważ pokazuje użytkownikom Google, że chcesz rozwiązać problemy i zrobić wszystko, co konieczne, aby poprawić wrażenia klientów.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


7. Ponad 60% konsumentów deklaruje, że sprawdzi opinie firmy przed wizytą

Google to najpopularniejsze źródło opinii o lokalnych firmach - potwierdzają to statyki zebrane w badaniu Review Trackers. 63% konsumentów zapytanych o platformę, z której skorzystają przed odwiedzeniem lokalnej firmy, wskazało wyszukiwarkę Google lub mapy Google. Na drugim miejscu znalazła się paltforma Yelp, na trzecim TripAdvisor, a dopiero na czwartym miejscu konsuemnci wskazali Facebooka (bd., https://www.reviewtrackers.com/guides/google-reviews/).


8. 50% konsumentów jest przekonanych, że widziało fałszywą recenzję o firmie w Google

Według badania BrightLocal aż 50% konsumentów twierdzi, że szukając informacji o firmach w Google, widziało fałszywe recenzje. Sugerowały to:

 • przesadne pochwały w opiniach (45% konsumentów),
 • opinie o bardzo podobnej treści(40% respondentów),
 • opinie zamieszczane przez anonimowych użytkowników lub użytkowników z pseudonimem (38% badanych).

Dlatego też unikaj kupowania opinii czy zamieszczania fałszywych recenzji. W zamian postaw na sprawną obsługę klienta - zadowolony klient poproszony o referencje z pewnością chętnie podzieli się dobrymi wrażeniami ze współpracy.


9. 6% konsumentw pozostawia tylko negatywne opinie, a 4% nie pozostawia ich w ogóle

Według statystyk pozyskanych przez BrightLocal tylko 4% użytkowników w internecie nigdy nie pozostawia firmom opinii. Jednocześnie jednak 6% konsumentów wystawia tylko negatywne opinie. Wyraźnie widać zatem, że negatywne doświadczenia mogą zmotywować konsumenta do krytyki w internecie. Jednocześnie jest jednak duże pole do popisu w angażowaniu odbiorców do dzielenia się pozytywnymi opiniami w Google (2023, https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/#).


10. 7% konsumentów w 2022 roku pozostawiło negatywną opinię

W 2022 roku 37% konsumentów pozostawiło recenzje lokalnych firm po pozytywnych doświadczeniach, a 7% po negatywnych. 95% konsumentów pozostawiło recenzję online w 2022 r. lub przynajmniej rozważyłoby pozostawienie takiej opinii (2023, https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/#).


11. Co sprawia, że użytkownicy wystawią opinię o firmie w internecie?

Jakie czynniki sprawią, że użytkownik wystawi opinię o firmie w sieci? To postanowiła sprawdzić firma BrightLocal. Okazało się, że:

 • 81% konsumentów „prawdopodobnie” lub „z dużym prawdopodobieństwem” wystawi pozytywną recenzję, jeśli uważają, że firma zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić wyjątkowe wrażenia.
 • 79% użytkowników „prawdopodobnie” lub „z dużym prawdopodobieństwem” zostawiłoby pozytywną opinię online, gdyby firma zamieniła początkowo negatywne doświadczenia w pozytywne.
 • 73% odbiorców „prawdopodobnie” lub „z dużym prawdopodobieństwem” wystawi pozytywną recenzję, jeśli wie, że firma jest dość nowa.


12. Połowa konsumentów wybierze firmę z pozytywnymi opiniami, nawet jeśli jest położona dalej

Siła pozytywnych opinii w Google i w internecie w ogóle jest bardzo duża. Ze statystyk i badań wynika, że nawet połowa konsumentów jest w stanie pojechać do firmy dalej położonej, jeśli tylko opinie tej firmy są bardzo wysokie. Zwróć uwagę, że pozytywne referencje mają większe znaczenie nawet od ceny usługi czy produktu.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


13. 43% konsumentów regularnie zapoznaje się z opiniami w internecie

Ze statystyk pozyskanych przez Bright Local wynika, że 44% konsumentów regularnie zapoznaje się z opiniami na temat firm w internecie. 33% odbiorców stwierdziło, że robi to zawsze, a tylko 2% uznało, że nigdy nie zapoznaje się z opiniami o firmie dostępnymi w sieci. Oznacza to, że 98% konsumentów przynajmniej od czasu do czasu czyta opinie w sieci (2023, https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/#).


Jak opinie online wpływają na przychody? Statystyki

Opinie w Google oraz na innych platformach nie tylko budują pozytywny wizerunek, ale także mogą wpływać na przychody Twojej firmy. Sprawdźmy, w jaki sposób się to dzieje, a jakie odzwierciedlenie znajdują recenzja klientów w przychodach firmy.

14. 92% odbiorców z sektora B2B jest bardziej skłonnych do inwestycji po przeczytaniu pozytywnej opinii w internecie. Dlatego też nad wizerunkiem w sieci powinny czuwać wszystkie firmy - zarówno sklepy internetowe, jak i przedsiębiorstwa oferujące usługi dla innych firm (bd., https://learn.g2.com/consumer-reviews).

15. Pięć recenzji produktu zwiększa prawdopodobieństwo jego zakupu aż o 270% (bd., https://goodreviews.io/google-review-statistics/).

16. W przypadku produktów premium, które mają recenzje, prawdopodobieństwo konwersji wzrasta o 370% (bd., https://goodreviews.io/google-review-statistics/).

17. Firmy, które korzystają z co najmniej 4 różnych platform z recenzjami, generują o 46% wyższe przychody od firm, które tego nie robią (bd., https://goodreviews.io/google-review-statistics/).

18. Jeśli konsument ma do wyboru dwa produkty, wybierze ten, który ma większą liczbę opinii (bd., https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797617711291?journalCode=pssa).

19. Pozytywne opinie o firmie sprawiają, że klienci wydają w niej średnio o 31% więcej (2017, https://broadly.com/blog/online-review-statistics/).


Jak zdobywać opinii w internecie? Skuteczne praktyki w statystykach

Jak pozyskiwać opinie od klientów, jakie techniki stosować, by konsument chciał podzielić się swoimi wrażeniami? Sprawdźmy, co na temat skutecznych taktyk pozyskiwania opinii w internecie mówią statystyki i badania.


20. Statystycznie użytkownik odpowie na maksymalnie 5 pytań w ankiecie

Ankiety to jeden ze sposobów, który pozwala poznać odczucia klientów w stosunku do produktu czy usługi. By jednak zwiększyć ich skuteczność, nie możesz przytłaczać odbiorcy,. Statystycznie najskuteczniejsze ankiety zawierają od jednego do 5 pytań
(2018, https://broadly.com/blog/online-review-statistics/).


21. Pozyskiwanie opinii za pomocą e-mail marketingu daje skuteczność na poziomie 80%

Jak pozyskiwać opinie o produktach? Poproś o nie za pośrednictwem poczty e-mail. Możesz w tym celu wykorzystać specjalne wtyczki do platform e-commerce, które automatycznie wyślą prośbę o opinię po zakupie produktu rpzez uzytkownika. Badania Spiegel wskazują, że skuteczność takich maili sięga nawet 80% (bd., https://goodreviews.io/google-review-statistics/).


22. Warto wysyłać klientom bezpośredni link do wystawienia opinii

Jednym ze skutecznych sposobów na pozyskanie opinii jest wysłanie klientowi bezpośredniego linku do możliwości wystawienie recenzji w profilu firmy w Google. Statystyki i badania wskazują, że ta strategia bezpośrednio przekłąda się na wzrost średniej oceny (bd., https://goodreviews.io/google-review-statistics/).

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Treści generowane przez użytkowników w statystykach

Opinie konsumentów to jeden z przykładów treści na stronach internetowych generowanych przez użytkowników (User Generated Content). Jak ten typ treści wpływa na decyzje zakupowe? Sprawdźmy statystyki.

23. 76% konsumentów bardziej ufa treściom generowanym przez użytkowników niż treściom udostępnianym samodzielnie przez marki (2017, https://www.adweek.com/brand-marketing/infographic-how-millennials-and-baby-boomers-consume-user-generated-content-175307/).

24. 83% użytkowników uważa, że firma, na której stronie docelowej znajdują się opinie realnych użytkowników, jest godna zaufania. Jednoczesnie 15% użytkowników uznało, że firmy, na których stronach docelowych nie ma opinii konsumentów, nie są godne zaufania (bd., https://www.brightlocal.com/research/online-reviews-impact-trust-and-landing-page-conversion/).

25. 74% osób, które zobaczyły na stronie docelowej opinie klientów, podjęło decyzję o kontakcie z marką (bd., https://www.brightlocal.com/research/online-reviews-impact-trust-and-landing-page-conversion/).


Statystyki opinii w internecie. Podsumowanie

Statystyki dotyczące opinii o firmach w internecie jasno wykazują, że reputacja online jest kluczowa dla sukcesu biznesu. Według wielu badań klienci coraz częściej korzystają z recenzji w profilach firm w Google, aby poznać opinie innych klientów przed podjęciem decyzji o zakupie. Opinie zwykle składają się z liczby gwiazdek i komentarzy, które mogą wpłynąć na reputację firmy i jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Negatywne opinie mogą zniechęcać potencjalnych klientów, a zbyt wiele recenzji z pięcioma gwiazdkami może wydawać się podejrzane.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na reputację firmy jest jakość obsługi klienta. Wysoka jakość usług i pozytywny kontakt z klientami często prowadzą do uzyskania pozytywnych opinii i zwiększenia liczby zamówień. Warto również pamiętać, że recenzje z nieco niższymi ocenami są dla klientów bardziej wiarygodne i uważane za bardziej autentyczne niż te z pięcioma gwiazdkami.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Opinie klientów w internecie. 25 kluczowych statystyk

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 120 głosów

UDOSTĘPNIJ