Opinie produktowe a pozycjonowanie. Jak wykorzystać opinie o produktach w SEO?

Opinie produktowe a pozycjonowanie Jak wykorzystac opinie o produktach w SEO

Masz sklep internetowy, a Twoim głównym celem jest przekonanie klienta do zakupu? Możesz mieć wszystko - skuteczne opisy produktów, przyciągające wzrok zdjęcia, zoptymalizowany sklep pod SEO i ciekawe video, ale jeśli nie pozyskujesz opinii o produktach, to tracisz duży potencjał do generowania ruchu i sprzedaży. W poniższym artykule pokażemy Ci, jak wykorzystać opinie o produktach w pozycjonowaniu i przekonamy Cię, że naprawdę są dla Ciebie ważne.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Opinie o produktach - dlaczego warto je pozyskiwać? 

Niezależnie od Twojego asortymentu oraz branży, w której działasz, opinie o produktach mogą być Twoim wyróżnikiem wśród firm mających tę samą lub zbliżoną ofertę. Dlaczego warto pozyskiwać referencje w kontekście pozycjonowania oraz sprzedaży? Poniżej znajdziesz najważniejsze korzyści z zamieszczania opinii na stronach usługowych i produktowych.

 • Dzięki opiniom budujesz zaufanie użytkowników - jeśli użytkownik wejdzie na Twoją stronę i znajdzie na niej pozytywne recenzje dotyczące Twojego produktu lub działalności, prawdopodobnie łatwiej pdoejmie decyzje o skorzystaniu właśnie z Twojej oferty.
 • Opinie stanowią tzw. User Generated Content, czyli treść pochodzącą od użytkowników. Wzbogaca ona zawartość strony produktowej, a ponadto może zawierać frazy kluczowe, co poprawia efekty pozycjonowania. 
 • Opinie stanowią tzw. dowód społeczny i budują wiarygodność Twojej marki w internecie.
 • Oceny produktów w postaci gwiazdek mogą wyświetlać się w tzw. wynikach rozszerzonych (rich snippets), a to z kolei może wpływać na wzrost współczynnika CTR oraz ruchu.
 • Opinie użytkowników są w oczach klientów wiarygodnym źródłem wiedzy o produkcie i jego jakości - w badaniu Bright Local aż 91% użytkowników zadeklarowało, że ufa recenzjom online w takim samym stopniu jak osobistym rekomendacjom (Źródło: https://www.brightlocal.com/learn/local-consumer-review-survey/).
 • Opinie od klientów i bezpośredni kontakt z nimi pozwolą Ci określić obszary, które możesz ulepszyć, by zagwarantować użytkownikom jeszcze lepszą jakość obsługi.
 • Według badań MOZ opinie klientów wpływają na pozycję w lokalnych organicznych wynikach wyszukiwania, zwłaszcza w tzw. Local pack.

  Oceny produktu na stronie produktowej

 

Jak opinie o produktach wpływają na SEO i sprzedaż?

Opinie użytkowników mogą mieć bezpośredni oraz pośredni wpływ na organiczne wyniki wyszukiwania i pozycje zajmowane przez strony produktowe w Google. Sprawdźmy, jak możesz wykorzystać ich potencjał i wspomóc pozycjonowanie sklepu internetowego.

 

1. Opinie produktowe zwiększają widoczność strony produktowej na frazy long tail

W opiniach użytkowników wielokrotnie znajdują się frazy kluczowe long tail, czyli frazy, które:

 • złożone są z kilku wyrazów,
 • dobrze oddają intencje użytkowników,
 • zwiększają szansę na konwersje.

Przykładem takich słów kluczowych są np. frazy “szkoła języka angielskiego dla dzieci 7 lat Poznań” czy “buty sportowe damskie Adidas + model rozmiar 36”. Ponieważ frazy te są wykorzystane w sposób naturalny przez klienta, dobrze oddają jego naturalny język. Jeśli inny użytkownik wpisze w wyszukiwarkę Google podobną frazę, Twoja strona produktowa może wyświetlić się na wysokiej pozycji między innymi dzięki recenzji klienta. 

 

2. Recenzje poprawiają Twoją widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania

Opinie o produkcie lub usłudze są istotnym czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu lokalnym. Jeśli zatem oprócz sklepu internetowego masz sklep stacjonarny, powinieneś zadbać o pozyskiwanie opinii od zadowolonych klientów zarówno w witrynie e-commerce, jak i w wizytówce Google Moja Firma. Dzięki dużej liczbie recenzji, zwłaszcza tych z obszernym opisem (a nie tylko gwiazdkami) możesz poprawić pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania na zapytania lokalne, takie jak “sklep z zabawkami Poznań” czy “sklep medyczny Warszawa”.

 

3. Pozytywne oceny produktów mogą zwiększać współczynnik CTR

Pozytywne recenzje produktów, które sprzedajesz, mogą wpłynąć na wzrost współczynnika CTR w organicznych wynikach wyszukiwania, a także poprawić atrakcyjność Twoich wyników. Jeśli umożliwisz ocenę produktów na stronie, liczba gwiazdek może pojawić się w wynikach Google w wynikach rozszerzonych. Badania pokazują, że wyniki rozszerzone zwiększają współczynnik klikalności o kilka procent, a pozyskanie opinii nie wymusza żadnych nakładów finansowych. 

Wypromuj swoją stronę internetową

 

Czy opinie w wizytówce Google mają wpływ na organiczne wyniki wyszukiwania?

Nie tylko użytkownicy przeglądają opinie w internecie, by sprawdzić wiarygodność marki. W podobny sposób działają roboty Google, które w procesie oceny stron biorą pod uwagę sygnały od użytkowników, w tym recenzje i referencje. Mogą one być silnym czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu lokalnym. Według badania Local SEO Ranking Factors z 2017 roku (źródło: https://www.localseoguide.com/guides/local-seo-ranking-factors/) opinie były drugim najwazniejszym czynnikiem rankingowym w wynikach Local pack. Z kolei eksperyment Yotpo wykazał, że recenzje mają wpływ także na ruch w e-commerce. Firma uczestnicząca w badaniu w ciągu 9 miesięcy dodawała opinie na stronie, a w efekcie osiągnęła wzrost ruchu z 5,5 tysiąca wizyt miesięcznie do 8 tysięcy (źródło: https://www.yotpo.com/blog/reviews-seo/). Na efekty SEO może wpływać także liczba opinii. Warto pamiętać, że jedna negatywna opinia czy niska ocena z pewnością nie spowodują spadku widoczności czy gwałtownego spadku ruchu.

 Opinie o sklepie stacjonarnym prowadzącym również sprzedaż internetową w wizytówce Google Moja Firma

 

Jak optymalizować opinie produktowe pod kątem SEO? 

Istnieje kilka sprawdzonych praktyk, które pozwalają optymalizować opinie produktowe pod kątem pozycjonowania. Poniżej omówimy krótko każdą z nich.

 

1. Upewnij się, że treść opinii jest umieszczona w kodzie HTML

By roboty Google mógł wykorzystać treść opinii i recenzji do ustalania rankingu organicznych wyników wyszukiwania, treść opinii musi znaleźć się w kodzie HTML strony produktowej. By sprawdzić, czy opinie wyświetlają się prawidłowo, możesz wyłączyć na chwilę obsług języka JavaScript i CSS. Jeśli wówczas opinie są widoczne, oznacza to, że ich treść znajduje się w kodzie HTML i będzie prawidłowo indeksowana przez Google (jeśli nie wystąpią inne błędy techniczne na stronie).

 

2. Dodaj znaczniki recenzji i ocen w Schema.org

Schema.org to zestaw ustrukturyzowanych danych, które można umieścić w kodzie HTML strony po to, by roboty Google mogły lepiej zrozumieć treść witryny i wyświetlić istotne dla użytkownika informacje bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Dzięki Schema.org można sprawić, że oceny i recenzje konkretnego produktu będą widoczne na stronie wyników.

 

 Oceny filmu widoczne w organicznych wynikach wyszukiwani dzięki Schma.org

 

 

3. Wykorzystaj narzędzia Google do oznaczania i testowania danych strukturalnych

Google udostępnia darmowe narzędzia do oznaczania oraz testowania danych strukturalnych. Warto z nich skorzystać, ponieważ dzięki nim masz pewność, że dane Schema.org zostły wdrożone prawidłowo na stronie produktowej. Narzędzia te do Asystent oznaczania danych oraz narzędzie do testowania uporządkowanych danych

 Asystent do oznaczania danychs strukturalnych od Google

 

 

 Narzędzie do testowania uporządkowanych danych od Google dostępne pod adresem https://validator.schema.org/

 

4. Stwórz odrębną stronę, na której znajdą się wszystkie opinie o konkretnym produkcie i zoptymalizuj ją pod pozycjonowanie

Twój produkt ma bardzo dużo recenzji i obawiasz się, że długość strony wymusi długotrwale przewijanie i wpłynie na User Experience? Możesz umieścić recenzje konkretnego produktu na odrębnej stronie. Pamiętaj jednak, by strona ta otwierała się w nowej karcie i zawierała link do karty produktu, by użytkownik w każdej chwili mógł do niej wrócić. Zoptymalizuj podstawowe elementy strony z recenzjami, takie jak:

 • adres URL, który może wyglądać następująco: www.example.com/nazwa-produktu-opinie,
 • meta title, np. Recenzje użytkowników - nazwa produktu;
 •  meta description, np. Zobacz, co inni użytkownicy sądzą o [nazwa produktu].

Link do strony z recenzjami zamieść na stronie produktu z anchorem “Wyświetl wszystkie recenzje”.

Chcesz budować widocznośc i ruch w sklepie internetowym?

 

Pozyskiwanie opinii w e-commerce - jak robić to dobrze?

Opinie produktowe mają duże znaczenie dla działań SEO, jednak ich pozyskiwanie nie jest łatwe. Mimo to istnieje kilak sprawdzonych praktyk, które możesz wykorzystać, by zwiększyć liczbę recenzji na karcie produktu i poprawić swoje SEO:

 • zadbaj o budowanie długotrwałych relacji z klientami - jeśli klienci Ci ufają, będą bardziej skłonni do wystawienia opinii,
 • bądź aktywny i proś o opinie, a także odpowiadaj na nie - klient sam z siebie prędzej wystawi negatywną recenzję niż pozytywną, jednak badania pokazują, że aż 70% konsumentów pozostawi opinie, jeśli ich o to poprosisz (źródło: https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/)
 • zaoferuj klientowi jakąś korzyść w zamian za podzielenie się opinią (rabat na kolejne zakupy, udział w programie lojalnościowym, darmową dostawę na następne zakupy),
 • twórz spersonalizowane wiadomości - wyślij je kilka dni po odebraniu produktu przez klienta,
 • wykorzystaj wtyczki do platform e-commerce, które pozwalają zautomatyzować wysyłkę maili z prośbą o pozostawienie opinii.

Więcej skutecznych sposobów pozyskiwania referencji znajdziesz w artykule “Jak pozyskiwać opinie klientów?”.

 

Jak reagować na negatywne opinie i budować wizerunek sklepu online?

Na wizerunek Twojego sklepu internetowego wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest sposób, w jaki reagujesz na opinie klientów. Żadnej z nich nie możesz pozostawić bez odpowiedzi - reaguj zarówno na te pozytywne referencje (podziękowaniem), jak i negatywne. Jeśli popełniłeś błąd - przyznaj się do niego i zaoferuj rekompensatę. jeśli uważasz, że negatywna opinia jest niezasłużona, skontaktuj się osobiście z klientem i spróbuj wyjaśnić sytuację. W ten sposób możesz doprowadzić do usunięcia negatywnej oceny. Odpowiadanie na opinie to także element pozycjonowania wizerunkowego - pokazuje zarówno użytkownikom, jak i robotom Google, że klient jest ważny dla Twojego biznesu e-commerce.

 

Podsumowanie

Sklep internetowy bez recenzji produktów prawdopodobnie będzie generował niewielką sprzedaż niezależnie od widoczności w Google i wielkości ruchu. Dlatego pozyskiwanie opinii powinieneś potraktować jako jeden z elementów optymalizacji współczynnika konwersji w Twoim sklepie internetowym. Pozytywne i rzetelne recenzje realnych klientów mogą zrobić dla Ciebie znacznie więcej niż nawet najlepsze opisy produktów czy zdjęcia.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Opinie produktowe a pozycjonowanie. Jak wykorzystać opinie o produktach w SEO?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 128 głosów

UDOSTĘPNIJ