Co to jest SEO? Podstawowe zasady optymalizacji stron w wyszukiwarce Google

Co to jest SEO Podstawowe zasady optymalizacji stron w wyszukiwarce Google

“SEO - co to jest” i “SEO - co to znaczy” to jedne z najpopularniejszych fraz wyszukiwanych w Google. To znak, że przedsiębiorcy są zainteresowani tematyką pozycjonowania i promowania firmy w internecie, jednak nie wiedzą do końca, na czym działania i usługi SEO polegają. Postanowiliśmy kompleksowo przybliżyć przedsiębiorcom tematykę optymalizacji SEO stron i sklepów internetowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt

 

Co to jest SEO? Podstawowe zasady

Co to jest SEO (Search Engine Optimization, pozycjonowanie, optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek)? Jest to szereg działań, które skupiają się na osiągnięciu przez stronę jak najwyższych pozycji w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na kluczowe frazy powiązane z ofertą. Podstawowe zasady SEO obejmują edycję strony pod kątem wymagań wyszukiwarek (np. algorytmu Google) oraz budowanie autorytetu i wizerunku strony. SEO skupia się nie tylko na zadowoleniu robotów, ale także realnych użytkowników, czego wyrazem są usługi SEO premium, które obejmują także działania SXO i optymalizację konwersji (CRO). Celem SXO i CRO jest zapewnienie użytkownikom jak najlepszych wrażeń z przeglądania strony i ułatwienie im dokonania konwersji (zakup, zapis do newslettera itp.).

Dowiedz się jak zoptymalizować stronę

 

SEO - co składa się na pozycjonowanie?

W zakres SEO (pozycjonowania sklepu lub strony) wchodzi wiele działań. Są to:
działania na stronie (SEO on-site):

 • tworzenie treści,
 • rozbudowa witryny i poprawa architektury informacji,
 • techniczne SEO,
 • działania poza stroną - SEO off-site, czyli pozyskiwanie linków.

W praktyce czynników rankingowych jest znacznie więcej - wśród ekspertów i praktyków SEO mówi się o ponad 200 czynnikach, ale nie wiadomo, ile ich dokładnie jest, a Google nie potwierdza wielu czynników. Działania SEO opierają się w dużej mierze na analizie strategii konkurencji oraz ciągłych testach, optymalizacja i analizach.

 

SEO, SEM i marketing internetowy - wzajemne relacje

Wielu przedsiębiorców myli pojęcia SEO (pozycjonowania), SEM oraz marketingu internetowego. każde z nich ma nieco inną definicję i znaczenie. Najszerszym pojęciem jest marketing internetowy, do którego zaliczają się działania SEO i SEM, a także marketing w Social Media czy influencer marketing. SEO (Search Engine Optimization) to optymalizacja strony pod kątem organicznych wyników wyszukiwania. Z kolei w zakres SEM (Search Engine Marketing) oprócz SEO wchodzą płatne reklamy w wyszukiwarce, czyli Google Ads.

Nie wiesz, jaką formę marketingu internetowego wybrać?

 

Kampanie SEO a Google Ads

SEO vs Google Ads - czym się różnią i co wybrać? Działania SEO skupiają się na pozyskaniu bezpłatnego ruchu, podczas gdy za działanie wynikające z reklam Google Ads (zazwyczaj za kliknięcie) trzeba zapłacić. Koszt kliknięcia może wahać się od kilku groszy do nawet kilku bądź kilkudziesięciu złotych w najbardziej konkurencyjnych i specjalistycznych branżach (finansem bankowośc, ubezpieczenia). Reklamy Google Ads są widoczne lub pod wynikami organicznymi (albo obok nich) i oznaczone dopiskiem “Reklama”. Co jest lepsze: SEO czy Google Ads (Adwords)? Nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie. Najlepszym rozwiązaniem w marketingu internetowym jest połączenie kampanii SEO oraz płatnych reklam Google. Sprawdź także, jaką formę reklamy wybrać w konkretnej sytuacji w naszym poradniku “Pozycjonowanie czy Google Ads? Co wybrać?”.

 

Wyniki organiczne Google

 

Reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania

 

Wyniki Google (płatne i organiczne)

 

Jak działa SEO w praktyce?

Nie wiesz, jak działa SEO? Jest to skomplikowany proces, na który wpływa wiele czynników. W praktyce efekty SEO opierają się na analizie stron przez roboty wyszukiwarki (Google boty w wyszukiwarce Google), które odwiedzają witrynę i indeksują ją. Indeksowanie oznacza dodanie odczytanych w witrynie informacji do indeksu Google. Roboty odczytują zawartość strony na podstawie kodu html, a następnie ustalają ranking organicznych wyników wyszukiwania. Nie wiadomo jednak w 100%, które czynniki rankingowe są najważniejsze, a eksperci SEO bazują na własnych doświadczeniach oraz, ewentualnie, wypowiedziach pracowników Google.

 

SEO - dla kogo?

Dla kogo jest SEO? Dla wszystkich właścicieli firm i sklepów internetowych, którzy chcą zainwestować w skuteczną promocję firmy w internecie. Kampanie SEO są skrojone na miarę zarówno małych, lokalnych firm, jak i dużych przedsiębiorstw działających na terenie całej Polski, z wieloma oddziałami. Z pozycjonowania skorzystają też sklepy internetowe niezależnie od branży. Wszystko dlatego, że marketing internetowy stanowi współczesną dźwignię handlu, a jeśli nie ma Cię w wyszukiwarce, to mało kto dowie się o twojej firmie i oferowanych usługach lub produktach.

Szukasz skutecznej formy promocji swojej strony?

 

Audyt SEO - co to jest?

Co to jest audyt SEO strony? Jest to ocena witryny internetowej, w trakcie której sprawdza się, jakie efekty SEO strona generuje i w jakim stopniu jest zoptymalizowana pod kątem pozycjonowania. Audyt SEO strony warto przeprowadzić nie tylko na początku współpracy z agencją SEO, ale także w trakcie jej trwania, by sprawdzić, czy obrana strategia SEO przynosi wymierne i oczekiwane efekty. Audyt SEO online obejmuje weryfikację:

 • optymalizacji technicznej (optymalizacja meta tagów, linkowania wewnętrznego, adresów URL, linków kanonicznych, przekierowań itp.),
 • ilości i jakości treści,
 • struktury witryny,
 • profilu linków,
 • generowanych efektów SEO (widoczność, ruch, konwersje z wyników organicznych).

Do audytu SEO można wykorzystać m.in. narzędzie SEMSTORM

 

Strategia SEO - podstawa pozycjonowania

Dobrze zaplanowana strategia SEO to podstawa pozycjonowania. Ekspert SEO planuje strategię na podstawie analizy konkurencji oraz wyników audytu SEO. W zakres strategii wchodzi zaplanowanie zarówno działań SEO on-site, jak i SEO off-site. Są to:

W przypadku firm lokalnych wykorzystuje się lokalne SEO. Oprócz tradycyjnych elementów optymalizacji strony w SEO lokalnym dodatkowo należy zadbać o:

 • stworzenie wizytówki Google Moja Firma oraz jej optymalizację,
 • pozyskiwanie opinii na stronie, w wizytówce GMF i innych miejscach w internecie.

W przypadku dużych sklepów internetowych warto zastosować pozycjonowanie szerokie. Polega ono na optymalizacji strony pod kątem jak największej liczby fraz z długiego ogona i uzyskaniu na nie wysokich pozycji (w top10 wyników organicznych).

 

SEO on-site i off-site - co to jest?

SEO on-site to działania optymalizacyjne na pozycjonowanej stronie internetowej. Obejmują one przede wszystkim:

 • tworzenie wartościowej treści i dodanie ich na stronie (content marketing),
 • optymalizację techniczną strony (optymalizacja adresów URl, title i description, wdrożenie przekierowań i linków kanonicznych, eliminacja duplikacji treści, optymalizacja strony 404, optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych, optymalizacja szybkości ładowania itp.),
 • edycję struktury strony w taki sposób, by była przyjazna dla pozycjonowania (tworzenie nowych podstron, np. ofertowych, kategorii produktowych, stron produktowych),
 • edycję kodu HTML strony w taki sposób, by był przyjazny dla robotów Google.

Optymalizacja on-page SEO to jednak nie wszystko. By osiągnąć wymierne efekty pozycjonowania, należy ją uzupełnić o działania SEO off-site. Obejmują one:

 • link building SEO (budowę profilu linków) poprzez pozyskiwanie linków z wartościowych forów, katalogów firm, blogów, witryn partnerskich, mediów społecznościowych,
 • budowę wizerunku eksperta i autorytetu firmy oraz rozpoznawalności marki w grupie docelowej (np. udział w konferencjach, tworzenie treści w pismach branżowych itp.) - tzw. pozycjonowanie wizerunkowe,
 • wiek domeny.

Szukasz skutecznej formy promocji swojej strony?

 

Content marketing - znaczenie treści w SEO

Treści (content marketing) odgrywają istotną rolę w SEO, co potwierdza znane hasło “Content is King”. Jeszcze kilka lat temu artykuły SEO zawierały przede wszystkim frazy kluczowe i nie niosły zbyt dużej wartości. Obecnie algorytm wyszukiwarki wciąż się rozwija, a teksty SEO są pełne merytorycznych i wartościowych informacji dla użytkowników. Jakie teksty warto tworzyć w SEO?

 • opisy kategorii produktowych i produktów,
 • treści na stronę główną,
 • artykuły blogowe (artykuły poradnikowe, edukacyjne, zestawienia, raporty, recenzje itp.).

Teksty SEO powinny:

 • zawierać merytoryczną i przydatną wiedzę,
 • być dobrze zoptymalizowane (z frazami kluczowymi, boldami, wypunktowaniami, nagłówkami H1, H2, H3, akapitami, grafikami i infografikami).

Dowiedz się więcej o treściach w SEO:

 

Narzędzia SEO wspierające pozycjonowanie

By lepiej zaplanować strategię SEO i wesprzeć pozycjonowanie strony internetowej, specjaliści SEO korzystają nie tylko z własnej wiedzy i doświadczenia, ale także z narzędzi SEO. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

 • Google Search Console do weryfikacji skuteczności treści, weryfikacji błędów technicznych na stronie (np. problemów z indeksowaniem, z działaniem witryny na urządzeniach mobilnych, błędnych przekierowań, wdrażania kanonicznej wersji strony),
 • Google Keyword Planner do wyszukiwania fraz kluczowych,
 • Google Analytics do analizy ruchu i konwersji z wyników organicznych,
 • Senuto, SEMSTORM, Ahrefs i SEMrush do weryfikacji widoczności,
 • Surfer do analizy konkurencji, planowania i tworzenia treści oraz analizy linków,
 • Majestic SEO i Ahrefs do analizy i audytu profilu linków,
 • Sitebulb, Screaming Frog oraz NetPeak Software do analizy strony pod kątem optymalizacji i wyszukiwania błędów w tym zakresie (optymalizacja title i description, duplikacja treści, błędne adresy URL itp.),
 • Narzędzie do testowania wyników z elementami rozszerzonymi do weryfikacji prawidłowości wdrożenia danych strukturalnych,
 • Google Trends i Senuto do analizy trendów i sezonowości słów kluczowych,
 • Google PageSpeed Insights i GTmetrix do analizy szybkości działania strony.

Narzędzia SEO usprawniają i przyspieszają pracę, a także pozwalają analizować efekty SEO i zaplanować niezbędne optymalizacje na stronie.

Wykres widoczności w Senuto

 

 

Analiza linków w Ahrefs

 

Google Trends - wykres sezonowości

 

Skuteczność treści w Google Search Console

 

Analiza ruchu w Google Analytics

 

Ile trwa SEO?

Ile trwa SEO? Jeśli chcesz, by Twoja strona znajdowała się stale na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google, pozycjonowanie nigdy się nie kończy. W obliczu rosnącej konkurencji, która również inwestuje w SEO, Twoja strona potrzebuje stałej opieki specjalisty i optymalizacji pod kątem nowych wymagań wyszukiwarek (np. Core Web Vitals wdrożonych w 2021 roku). Algorytmy są coraz bardziej zaawansowane, co za tym idzie, strony www powinny coraz lepiej zaspokajać potrzeby i oczekiwania użytkowników. Wyrazem rozwoju jest także SXO (Search Experience Optimization), czyli połączenie optymalizacji UX i pozycjonowania.

Inwestycja w SEO wymaga cierpliwości - pierwsze efekty możesz zauważyć już po kilku (3-6) miesiącach. Polegają one na wzroście widoczności w top50 i top10 organicznych wyników wyszukiwania. Następnym etapem jest wzrost ruchu na stronie. Dopiero później przychodzi wzrost konwersji. Mimo to warto poczekać, ponieważ dobrze zaplanowana kampania SEO daje długotrwałe i wymierne efekty i pozwala stale generować ruch oraz sprzedaż, a koszt pozyskania pojedynczego klienta systematycznie spada, inaczej niż w Google Ads (Adwords), w którym koszty rosną, ponieważ są stale podnoszone przez Google. Więcej o potencjalnych efektach SEO przeczytasz w artykule “Czy opłaca się czekać na efekty SEO?” oraz w historiach sukcesu naszych klientów.

Nie wiesz, ile trwa SEO?

 

Współczesne SEO - trendy

Aktualne trendy SEO są dość stałe od kilku lat i skupiają się na zapewnieniu użytkownikowi jak najlepszych wrażeń z korzystania ze strony oraz dostarczenie mu merytorycznej, wartościowej i przydatnej wiedzy. Trendy obejmują:

 • coraz lepsze dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • SXO, czyli optymalizację stron pod kątem doświadczeń użytkowników,
 • działania Google zmierzające ku temu, by jak najwięcej informacji zawrzeć w wynikach wyszukiwania (rich snippets, zero click searches),
 • dominacja wyników Google Ads nad wynikami organicznymi,
 • optymalizacja stron pod kątem intencji użytkowników.

Za granicą silnym trendem wpływającym na SEO jest wyszukiwanie głosowe, które jednak w Polsce nie jest tak popularne i nieznacznie wpływa na proces optymalizacji stron.

 

SXO - co to jest?

Wiele agencji SEO oferuje usługi premium, w których oprócz tradycyjnego pozycjonowania proponuje także działania SXO oraz optymalizację konwersji. W ramach tych działań opiekun proponuje klientowi wdrożenie rozwiązań, które ułatwią użytkownikowi:

 • przeglądanie strony i korzystanie z niej,
 • drogę do konwersji.

W ramach SXO i optymalizacji konwersji warto:

 • popracować nad szybkością strony,
 • dostosować witrynę do działania na urządzeniach mobilnych,
 • wdrożyć wewnętrzną wyszukiwarkę oraz filtrowanie,
 • zoptymalizować stronę 404 (np. poprzez dodanie popularnych usług lub wewnętrznej wyszukiwarki),
 • poprawić nawigację i wdrożyć intuicyjne menu,
 • zadbać o przystępność i czytelność treści,
 • wdrożyć linkowanie wewnętrzne,
 • dodać call to action,
 • zoptymalizować stronę koszyka zakupowego.

Masz SEO, ale nie masz sprzedaży?

 

Agencja SEO - co to jest, czy warto, jak wybrać?

Co to jest agencja SEO? To firma, która oferuje usługi SEO (klasyczne oraz premium) dla stron i sklepów internetowych. W najlepszych firmach SEO pracują eksperci, którzy potrafią zoptymalizować pod kątem SEO witryny zbudowane w różnych CMS’ach i na różnych platformach e-commerce. Nad stroną klienta czuwa zespół projektowy (a nie pojedyncza osoba), a każdy z członków zespołu zajmuje się innym obszarem (opieka nad klientem, tworzenie treści, działania techniczne, budowa profilu linków). Dlaczego warto zainwestować w SEO z agencją zamiast samodzielnie pozycjonować stronę? Ponieważ:

 • dobra agencja SEO z pozytywnymi opiniami to gwarancja fachowej wiedzy,
 • dzięki agencji SEO zyskujesz dostęp do profesjonalnych narzędzi analitycznych,
 • dzięki agencji SEO spada ryzyko popełnienia błędów i otrzymania kar od Google.

Dowiedz się więcej:

 

SEO - co to jest? Podsumowanie

SEO to jedna z najbardziej opłacalnych form marketingu internetowego w niskim budżecie. Do sukcesu potrzebna jest jednak dobra strategia i specjalistyczna wiedza, a także sprawdzona agencja SEO. Zanim zdecydujesz się na pozycjonowanie, poznaj jego podstawy, by efektywnie współpracować ze specjalistami z agencji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
4.9
4.9

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 470 pozytywnych opinii w Google i 45 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest SEO? Podstawowe zasady optymalizacji stron w wyszukiwarce Google
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ