Pozycjonowanie wizytówki Google. Jak zwiększyć zasięgi lokalne?

Pozycjonowanie wizytowki Google Jak zwiekszyc zasiegi lokalne
Spis treści

• Jak założyć wizytówkę Google Moja Firma?

• Pozycjonowanie wizytówki Google - jak to zrobić poprawnie?

• Co dodatkowo poprawi pozycjonowanie wizytówki Google?

• Dlaczego pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma jest takie ważne?

Pozycjonowanie wizytówki Google. Jak zwiększyć zasięgi lokalne?

 

Google Moja Firma to jeden z łatwiejszych sposobów na zwiększenie lokalnego ruchu, dotarcie do nowych klientów. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednia optymalizacja wizytówki firmy. Na co zwrócić uwagę, żeby pozycjonowanie wizytówki Google przyniosło oczekiwane efekty? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Jak założyć wizytówkę Google Moja Firma? 

 

Pierwszym etapem pracy nad wizytówką w Google Moja Firma jest zweryfikowanie, czy nie została już ona wcześniej uruchomiona. Zdarza się, że firma, która istnieje na rynku od dłuższego czasu ma już wpis w GMF - wówczas musisz ją zgłosić i poprosić o dostęp. W tym celu wejdź na stronę https://business.google.com/create, znajdź swoją firmę i wyślij prośbę o dostęp. 

 

 Wysyłanie prośby o dostęp do istniejącej już  wizytówki w Google Moja Firma. 

 

Natomiast, jeżeli wizytówka Twojej firma nie została jeszcze utworzona, możesz ją szybko skonfigurować. Sam proces weryfikacji przez Google powinien trwać nie dłużej niż tydzień. 

Najpierw musisz wprowadzić oficjalną nazwę swojej firmy do menadżera Google Moja Firma.

  Zakładanie wizytówki Google Moja Firma.

 

W kolejnym kroku będziesz musiał uzupełnić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Twojego biznesu. Wprowadź tam główną kategorię biznesową - to kluczowy element optymalizacji. Odpowiednie dopasowanie kategorii do działalności Twojej firmy jest bardzo ważne, bo wpływa na to, do jakich odbiorców uda Ci się dotrzeć. Następnym krokiem będzie dodanie lokalizacji, w której mieści się sklep lub biuro. Google Moja Firma będzie również wymagało podania informacji, czy obsługujesz klientów spoza danej lokalizacji. Dzięki temu będzie w stanie oszacować, komu wyświetlać Twoją ofertę z gwarancją, że jesteś w stanie to spełnić. Warto podkreślić, że dodawanie lokalizacji nie jest obowiązkowym punktem. Część firm, które oferują usługi, nie chcą podawać w swojej wizytówce adresu siedziby firmy. Następnie możesz dodać informacje kontaktowe - numer telefonu, adres internetowy. 

[section id="37334"]

Wiesz już, jak założyć wizytówkę Google Moja Firma, pozostał ostatni krok - weryfikacja. W celu sprawdzenia Twojej wiarygodności Google wyśle do Ciebie kartkę pocztową z kodem weryfikacyjnym, który będziesz musiał wprowadzić w swoim koncie. Zwykle odbywa się to do siedmiu dni, chociaż w czasie pandemii czas oczekiwania może się wydłużyć do czternastu dni. Bez przejścia przez proces weryfikacji, Google nie będzie wyświetlać Twojej wizytówki w wynikach wyszukiwania. 

Chcesz skutecznie docierać do nowych klientów?

 

Pozycjonowanie wizytówki Google - jak to zrobić poprawnie? 

Optymalizacja Google Moja Firma może obejmować wiele aspektów, ale sześć elementów uznaje się za podstawę i nie powinno się ich pomijać. 

 

1. Dodaj do wizytówki Google podstawowe dane firmy

Google faworyzuje te wizytówki, które są bardziej szczegółowe i mogą podać klientowi dokładne informacje o profilu firmy i warunkach skorzystania z oferty. Jeżeli pozycjonowanie wizytówki Google jest dla Ciebie ważne, upewnij się, że umieściłeś tam informacje o tym, czym zajmuje się Twoja firma, gdzie się znajduje, jak się można skontaktować oraz, w jaki sposób można nabyć Twoje produkty lub skorzystać z usług.

 

2. Uzupełnij wizytówkę Google o słowa kluczowe

Uwzględnienie w opisie firmy słowa kluczowe, które najlepiej pasują do Twojej oferty, może być bardzo pomocne w procesie pozycjonowania wizytówki. Frazy warto także wykorzystać w treści publikowania postów lokalnych. 

 

3. Udostępniaj aktualne godziny pracy firmy w swojej wizytówce Google

Bardzo ważnym, a jednocześnie często pomijanym, elementem optymalizacji Google Moja Firma jest aktualizowanie godzin pracy firmy. Wizytówka Google pozwala nie tylko udostępniać stałe godziny pracy, ale również dostosowanie czasu do świąt i innych wydarzeń specjalnych. 

 

4. Dodaj zdjęcia do swojej wizytówki Google

Warto wiedzieć, że wykorzystanie zdjęć pozwala na poprawienie widoczności wizytówki, a także wzbudza większe zaufanie wśród konsumentów. Według danych podawanych przez Google firmy, które mają zdjęcia w swoich wizytówkach, otrzymują o 42% więcej zapytań o wskazówki dojazdu w Mapach Google i o 35% więcej kliknięć w ich strony internetowe niż firmy bez zdjęć.

 

5. Zadbaj o obecność opinii przy Twojej wizytówce w Google

Pojawianie się recenzji przy Twojej wizytówce pokazuje robotom Google, że Twoja firma jest ceniona przez klientów. Wystawiane opinie mają wpływ nie tylko na pozycjonowanie wizytówki, ale też na zwiększenie zaufania wśród konsumentów. Warto zachęcać swoich klientów do pozostawienia opinii w Google. Co więcej, ważne jest również odpowiadanie na wystawiane opinie - zarówno negatywne, jak i pozytywne. 

 

6. Wizytówka Google z możliwością wysłania wiadomości

Warto również wdrożyć możliwość komunikacji pomiędzy klientem a firmą poprzez aplikację Google Moja Firma. Aby włączyć tę funkcję należy w panelu głównym przejść do sekcji Klienci, a następnie do sekcji Wiadomości. Po włączeniu tej możliwości klienci będą mogli w łatwy sposób się z Tobą kontaktować, a Ty będziesz mieć możliwość sprawnego reagowania na zapytania, a także zostawienia odpowiednio dostosowanej odpowiedzi automatycznej. To ważne, ponieważ szybkość odpowiedzi na wiadomości klientów jest brana pod uwagę w pozycjonowaniu wizytówki. Czas odpowiedzi nie powinien przekraczać 24 godzin, a im szybsza odpowiedź tym lepiej.

 

7. Wykorzystanie postów lokalnych w wizytówce Google

Na pozycjonowanie wizytówki Google bardzo dobrze wpływa też publikowanie postów dotyczących lokalnych wydarzeń, ofert itp. Takie rozwiązanie to sposób na nawiązanie kontaktów z odbiorcami oraz pokazanie Google, że jest się aktywną, obecną w branży firmą. 


 Przykład prawidłowo zoptymalizowanej wizytówki w Google Moja Firma. 

 

  Przykład wizytówki, która jest nieprawidłowo zoptymalizowana. 

 

Co dodatkowo poprawi pozycjonowanie wizytówki Google?

 Google Moja Firma zapewnia wiele zasobów, które pozwalają na lepszą optymalizację wizytówki. Jakie możliwości GMF warto dodatkowo wykorzystać? 

 

Wykorzystanie atrybutów specjalnych w wizytówce Google

Najnowsze funkcje Google Moja Firma pozwalają na dodanie atrybutów, które przedstawią Twoją firmę jako tę dostosowaną do szczególnych potrzeb klientów. Część atrybutów jest dostępna tylko w konkretnych regionach lub tylko dla konkretnych kategorii biznesowych. W zależności od dostępnych dla Twojej firmy atrybutów, możesz określić na przykład to, jakie są akceptowane formy płatności, czy Twój sklep jest przyjazny osobom LGBTQ+, czy firma jest prowadzona przez kobietę, a także poziom dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (podjazd na wózek, winda, miejsca parkingowe, odpowiednia toaleta). 

Jeżeli chcesz wykorzystać atrybuty w swojej wizytówce Google przejdź do sekcji Profil, a następnie w Wyświetl wszystko. Znajdź Atrybuty i kliknij Edytuj, następnie zaktualizuj atrybuty i wybierz przycisk Zastosuj

 

Wykorzystanie katalogu produktów w wizytówce Google

Wizytówki Google dla e-commerce są również świetnym miejscem do przedstawienia swojej oferty. Warto wykorzystać możliwości, które daje Edytor produktów w Google Moja Firma. Możesz tam przedstawić produkt oraz jego cenę, dane szczegółowe, zdjęcia - to pozwala klientom na lepsze wyobrażenie sobie oferowanych produktów. Ma to także wpływ na pozycjonowanie wizytówki, ponieważ pozwala Google lepiej zrozumieć profil firmy i jej ofertę. Większość małych i średnich firm kwalifikuje się do takiego prezentowania oferty, większe firmy powinny korzystać z reklam lokalnego asortymentu do prezentowania swoich produktów.

 


Prezentacja produktu w wizytówce Google. 

 

Q&A w wizytówce Google 

W profilach Google Business jest możliwość wprowadzenia pytań i odpowiedzi w wizytówce Google. Udostępnienie odpowiedzi na zadawane przez klientów pytania to szansa na zwiększenie klikalności witryny. Dodatkowo, w odpowiedzi zawsze możesz wykorzystać słowa kluczowe, które pozwolą poprawić pozycjonowanie wizytówki Twojej firmy. Pamiętaj jednak, żeby wplatać je w treść możliwie najbardziej naturalnie. Ważne jest również to, by wiedzieć, że sekcja pytań i odpowiedzi może być edytowana przez każdego. Dowolna osoba może zarówno zadać pytanie, jak i na nie odpowiedzieć - może to spowodować rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Żeby się przed tym ustrzec skonfiguruj alerty, żeby być na bieżąco z pojawiającymi się zapytaniami. Dodatkowo, możesz samodzielnie stworzyć sekcję pytań i odpowiedzi na bazie najczęściej pojawiających się pytań od klientów. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu lokalnym? Sprawdź nasze artykuły: 

Skutecznie wypromuj swoją stronę!

 

Dlaczego pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma jest takie ważne? 

Można łatwo zauważyć, że dobrze wypozycjonowana wizytówka w Google Moja Firma przynosi korzyści w postaci bardziej skutecznego dotarcia do klientów. Jednak to rozwiązanie niesie ze sobą więcej zalet.

 

Pozycjonowanie wizytówki zwiększa zaangażowanie klientów

Coraz więcej użytkowników sieci znajduje odpowiedź na swoje pytania już na poziomie wyszukiwarki Google i nie czuje potrzeby wchodzenia na jakąkolwiek stronę internetową. To fakt, który teoretycznie mógłby zmartwić Ciebie, jako przedsiębiorcę, który chce zwiększyć poziom konwersji. Zwróć jednak uwagę, że odnosi się to do wszystkich firm. Klient decyduje się na podjęcie interakcji tylko z poziomu wyszukiwarki Google, a Twoim zadaniem jest zapewnienie mu jak najwięcej informacji, by przyniosło to korzyści Twojej firmie. Zwiększenie zaangażowania może się odbywać za pomocą profilu Google i mieć na przykład formę zapytań o wskazówki dojazdu do Twojego sklepu stacjonarnego. 

 

Pozycjonowanie wizytówki zwiększa zasięgi lokalne

Poprawna optymalizacja Google Moja Firma może sprawić, że Twój profil osiągnie wyższa pozycję w Mapach Google, a także będzie miał lepszą pozycję na stronie wyników wyszukiwania. Jeżeli ważne jest dla Ciebie pozycjonowanie lokalne, pamiętaj, że algorytm Google bierze pod uwagę nie tylko bliskość i trafności oferty, ale także aktualność informacji i aktywność marki. 

 

Pozycjonowanie wizytówki ułatwia pozyskiwanie klientów

Optymalizacja Google Moja Firma sprawia, że klienci zdobywają zaufanie do Twojej firmy. Dowiedzą się nie tylko podstawowych informacji dotyczących profilu Twojej działalności, ale będą mogli również zapoznać się z opiniami, sprawdzić zdjęcia, posty lokalne, odwiedzić witrynę,a także zadzwonić. Wykorzystując odpowiednie słowa kluczowe sprawisz, że klienci szybko Cię znajdą, a Ty będziesz miał szansę na zwiększenie konwersji. Decydując się na pozycjonowanie wizytówki Google warto także śledzić kliknięcia prowadzące do witryny za pomocą UTM i Google Analytics, dzięki czemu zdobędziesz informacje, które pozwolą Ci na jeszcze skuteczniejsze działania. 

 

Pozycjonowanie wizytówki Google. Jak zwiększyć zasięgi lokalne? Podsumowanie

Google Moja Firma pozwala na zwiększenie zasięgów na wiele sposobów - możesz wykorzystać specjalne atrybuty, zdjęcia, recenzje, Q&A, katalog produktów itp. W ten sposób nie tylko zwiększasz atrakcyjność swojej wizytówki w sieci i przyciągasz nowych klientów, ale także budujesz pozycję wiarygodnej, godnej zaufania marki. To bezpłatne rozwiązanie, a może przynieść bardzo pozytywne wyniki. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie wizytówki Google. Jak zwiększyć zasięgi lokalne?

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ