Wix - zestawienie najpopularniejszych platform CMS
WIX to kreator stron internetowych, który pozwala stworzyć firmową stronę www zupełnie od zera - ręcznie lub z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Narzędzie jest dostępne za darmo albo w wersji płatnej i umożliwia stworzenie witryny przy minimalnym wysiłku oraz dużej swobodzie. Jakie funkcje znajdziesz w kreatorze WIX? Czy platforma WIX jest przystosowana do pozycjonowania? Tego dowiesz się z naszego zestawienia CMS’ów.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
WIX - co to jest?
WIX nie stanowi typowego CMS’u. Przypomina raczej page builder, czyli kreator stron internetowych. Oprogramowanie jest bardzo intuicyjne i pozwala stworzyć stronę www w kilku krokach. Wystarczy:
- wybrać szablon i dostosować wybrane elementy,
- dodać potrzebne funkcje (np. blog, sklep internetowy, system rezerwacyjny itp.),
- edytować wersję mobilną, by przystosować stronę do swoich potrzeb i oczekiwań użytkowników,
- zoptymalizować stronę pod kątem pozycjonowania stron.
Jak budować stronę www z kreatorem WIX?
Kreator stron www WIX zawiera szablony witryn przystosowane do konkretnych zadań i branż. Znajdziemy zatem szablony dla:
- witryn blogowych,
- witryn z portfolio,
- stron biznesowych, sklepów internetowych,
- stron podróżniczych,
- stron edukacyjnych,
- stron modowych i z branży beauty.
WIX pozwala tworzyć strony w systemie “przeciągnij i upuść”, co sprawia, że jest prosty i intuicyjny w obsłudze nawet dla osób początkujących, które nie mają wiedzy programistycznej z zakresu kodowania czy korzystania z FTP. Po utworzeniu konta wystarczy wybrać typ witryny (blog, wydarzenie, portfolio, biznes itp.) i zdecydować, czy chcesz sam stworzyć witrynę ręcznie, czy też oprogramowanie WIX ma stworzyć ją z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Szablony są atrakcyjne wizualnie i responsywne, a wiele z nich zawiera przypięte menu.
Wszystko, czego potrzebujesz, to adres e-mail do rejestracji. Jeśli nie masz nic przeciwko reklamom, korzystanie z WIX będzie darmowe. Konta bez reklam są płatne - od 17 do 85 złotych miesięcznie. Musisz także zapłacić za dodatkowe funkcje, np. takie jak koszyk zakupowy.
Zalety i wady kreatora WIX
Kreator stron internetowych WIX ma swoje wady i zalety. Do niewątpliwych atutów należy łatwa i intuicyjna obsługa. WIX zawiera wiele opcji przycisków, treści, kształtów i widżetów. By edytować dany element, wystarczy na niego kliknąć, by zobaczyć opcje zmiany rozmiaru czy umiejscowienia. Z kolei dużą wadą jest brak możliwości zmiany szablonu witryny. Projekt strony możesz dopasować do swoich treści i pogrupować je w kilka kolumn. Edycja nawigacji również nie sprawia problemów - możesz z łatwością dodawać nowe strony i zmieniać ich hierarchię w strukturze witryny poprzez funkcję “Przeciągnij i upuść”. Jedną z zalet WIX (w stosunku do Weebly i Squarespace) jest zapisywanie plików na serwerze i możliwość ich późniejszego wykorzystania. W przypadku Weebly i Squarespace istnieje konieczność każdorazowego dodawania plików na nowo.
Istotną wadę stanowi brak możliwości zmiany szablonu - pierwszy szablon jest wiążący. Oznacza to, że jeśli chcesz odświeżyć wygląd strony, musisz stworzyć nową witrynę na WIX i przenieść wszystkie pliki, co może być czasochłonne. W tym zakresie przewagę nad WIX mają Weebluy czy Squarespace.
Responsywność projektów WIX
Podstawowe projekty WIX nie są responsywne w ścisłym tego słowa znaczeniu. Kreator umożliwia jednak edycję mobilnego wyglądu strony i dopasowanie jej do urządzeń z mniejszym ekranem. Możesz ukryć elementy, których nie chcesz wyświetlać na smartfonach.
Dodatki WIX
WIX nie gromadzi danych o ruchu w witrynie, a połączenie z Google Analytics jest możliwe tylko dla płatnych wersji. Użytkownicy mają dostęp do rozszerzeń, które:
- poprawiają szybkość działania strony,
- umożliwiają promowanie witryny bezpośrednio z narzędzia WIX (np. poprzez wdrożenie czatu),
- umożliwiają dodanie produktów na stronie i utworzenie sklepu internetowego,
- umożliwiają przyjmowanie płatności (dostępne tylko w płatnej wersji).
Jak pozycjonować strony zbudowane w WIX?
Infrastruktura WIX jest przystosowana do optymalizacji witryny pod kątem wymagań wyszukiwarki Google. Strony zbudowane w WIX są renderowane po stronie serwera, a pliki automatycznie kompresowane, by przyspieszyć działanie strony. W kreatorze można także wdrażać zmiany istotne w SEO. Są to:
- edycja adresów URL,
- automatyczne tworzenie mapy strony w formacie XML,
- edycja meta tagów (ręcznie lub na podstawie specjalnych szablonów, które zautomatyzują proces tworzenia meta danych),
- wdrażanie danych strukturalnych,
- wdrażanie przekierowań (pojedynczo lub zbiorczo),
- edycja pliku robots.txt.
Funkcje e-commerce w WIX
Kreator stron internetowych WIX umożliwia również dodanie do strony funkcji sklepu internetowego. Umożliwia on:
- grupowanie produktów,
- przyjmowanie płatności cyklicznych i oferowanie subskrypcji,
- edycję produktów,
- wdrożenie kuponów rabatowych,
- przetwarzanie kart kredytowych i przyjmowanie szybkich płatności (np. poprzez PayPal),
- sprzedaż produktów cyfrowych.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów: