Raport najczęstszych pytań od klientów agencji SEO

autor: Adrianna Nowak

Postanowiliśmy zapytać agencje SEO z całej Polskii o to, jakie pytania najczęściej zadają im klienci. Z jednej strony my, w swoim marketingowym świecie, możemy być przekonani, że niektóre pojęcia i procesy są oczywiste. Z drugiej klienci, nawet Ci, którzy mieli styczność z pozycjonowaniem, mają kłopot z niektórymi zagadnieniami SEO. Aby nieco rozjaśnić całą sytuację obu stronom, przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych wątpliwości klientów, z którymi na co dzień styka się nasza branża.

Jak zbieraliśmy odpowiedzi? Metodologia

Wyjściowa lista pytań zawartych w ankiecie, była efektem konsultacji z wybranymi specjalistami, związanymi z branżą SEO. Dopiero po skompletowaniu wszystkich propozycji pytań, wysyłaliśmy ankietę do agencji SEO z rankingu.

Ankieta, którą rozsyłaliśmy agencjom podzielona była na trzy sekcje:

  1. Najczęstsze pytania podczas sprzedaży
  2. Najczęstsze powody wypowiedzenia umowy
  3. Najczęstsze pytania w trakcie trwania współpracy

Częstotliwość występowania danego pytania, można było określić w czterostopniowej skali:

  • często 
  • czasami
  • zdarza się bardzo rzadko
  • nigdy

Pod każdą sekcją ankietowani mogli dodać także swoje propozycje pytań, z którymi się spotkali, a które nie występują w ankiecie. 

Kogo zaprosiliśmy do współpracy?

Do współpracy w wyborze najczęstszych pytań od klientów agencji SEO zaprosiliśmy agencje z naszego Rankingu największych agencji SEO w Polsce wg LinkedIna*- edycja 2. W dalszej kolejności ankiety rozesłane zostały do pozostałych agencji, które niekoniecznie znalazły się w naszym rankingu, a które zajmują się pozycjonowaniem. 

Ostatecznie zaproszenie do publikacji przyjęły 24 polskie agencje SEO. Przedstawiciele części z nich podzielili się także autorskim komentarzem. 

 

Oto agencje, które wsparły nas merytorycznie w raporcie:Etap Sprzedaży SEO - 13 najczęściej zadawanych pytań

1. Na jaki okres zawieramy umowę?

Przed rozpoczęciem współpracy, klienci chcą wiedzieć, jakim rodzajem umowy będą związani. Umowy długoterminowe często są przyczyną nienawiązania współpracy, dlatego agencje coraz częściej proponują krótki termin umów.

Jak widać na poniższym wykresie, aż w 72% ankietowanych agencji, pytanie o czas zawarcia umowy pada często. Pozostałe odpowiedzi to czasami (13,6%) oraz bardzo rzadko (13,6%).  

 

Na jaki czas zawieramy umowę?

Wojciech Leder, menadżer sprzedaży Widoczni

wojciech leder widoczni 200x200Kiedyś dominowali klienci, którzy nigdy nie korzystali z usług agencji SEO, więc nie mieli w głowie zbyt wielu “czarnych scenariuszy”. Od kilku lat obserwujemy, że szczególnie firmy, które mają za sobą kilka nieudanych doświadczeń czy to z agencjami, czy z freelancerami SEO, są bardzo ostrożne. My też znamy rynek i wiemy, że w umowach stosowane są zapisy, które wiążą klienta z agencją niekiedy na kosmicznie długi okres.

Nie chodzi tu nawet o to, czy klient jest zadowolony z usług agencji, czy nie, ale o zwykłe realia działania małych firm. To są biznesy na początku swojej drogi i z jednej strony rozumieją potrzebę pozycjonowania stron, z drugiej - niestety nie do końca są w stanie przewidzieć swoją sytuację finansową w dłuższej perspektywie.2. Czy po zakończeniu współpracy usuniecie pozyskane linki?

Jedną z obaw klientów przez podpisaniem umowy z agencją SEO jest obawa przed utratą linków, które udało się pozyskać przez agencję w trakcie trwania współpracy. To pytanie jednak pojawia sie stosunkowo rzadko. Ponad 59% ankietowanych agencji wybrała odpowiedź: "zdarza się bardzo rzadko". 22,7% - czasami, a w przypadku 13,6% pytanie to nie pojawiło się nigdy.

 

Czy po zakończeniu współpracy usuniecie pozyskane linki

Teresa Herok, New Business Director SEOgroup

Teresa Herok widoczni 200x200Linki pozyskane w ramach Link Buildingu w czasie trwania umowy z nami pozostają w sieci po zakończeniu z nami współpracy, można powiedzieć dożywotnio, czyli tyle ile będzie istniał serwis, na którym była dokonana publikacja content marketingowa. Nie usuwamy ich, ponieważ będzie to miało niekorzystny wpływ, czyli zaskutkuje spadkiem widoczności domeny


3. W jaki sposób raportujecie działania?

Klienci przed nawiązaniem współpracy chcą wiedzieć, w jaki sposób będą dowiadywać się o efektach prowadzonych działań. Jest to bardzo istotne pytanie, ponieważ agencje proponują bardzo różne raporty - od kwartalnych, przez miesięczne, po tygodniowe. Jak widać pytanie to występuje często w 54,5% ankietowanych agencji. Blisko 41% uznało, że pytanie o sposób raportowania działań pojawia się czasami

 

W jaki sposób raportujecie działania?

Tomasz Kołkiewicz - CEO SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja

TOMASZ KOLKIEWICZ widoczni 200x200To pytanie akurat u nas u nas pada bardzo rzadko, ponieważ raportowanie działań opisujemy szczegółowo na naszej stronie oraz w ofercie. Stawiamy na pełną transparentność i dlatego, za pomocą naszego autorskiego narzędzia SEO Extranet, prezentujemy klientom efekty naszej pracy w postaci widoczności, ruchu organicznego, pozycji w wyszukiwarce, wskazania stron, które generują największy ruch oraz liczbę wyświetleń.

Wśród wielu innych elementów raportu jest także szczegółowa lista wszystkich podejmowanych przez nas działań w ramach prowadzonego projektu. Klienci mają do tych informacji dostęp online przez 24h na dobę z poziomu komputera lub smartfona. Zależy nam, aby nasi klienci zadawali jak najmniej pytań i jednocześnie jak najwięcej wiedzieli, co dla nich robimy.4. Czy możemy rozliczać się za efekt?

Agencje SEO proponują szereg różnych opcji rozliczania. Może to być rozliczanie w formie stałego comiesięcznego abonamentu lub rozliczanie tzw. za efekt. Ten drugi stosowany jest coraz rzadziej. Polegał on na rozliczeniu się z agencją w momencie uzyskania efektów z pozycjonowania. Obecnie odchodzi się od tej formy, jednak w ponad 18% ankietowanych agencji to pytanie pojawia się często. Większość, bo aż 54,5% spotyka się z tym pytaniem czasami, a w 27,3 % agencji zdarza się to bardzo rzadko. 

Czy możemy rozliczać się za efekt?

Tomasz Kuśnierczak, Owner / SEO Specialist EMPRESSIA

lukasz wozniak widoczni 200x200Pytanie to pada coraz rzadziej. Przyznam, że nie spodziewałem się, że padać będzie aż tak rzadko. Najwidoczniej Klient w Polsce edukuje się szybciej niż wszyscy w branży SEO przypuszczali. Aktualnie nie ma najmniejszego problemu z podpisywaniem umów abonamentowych. Jasno sprecyzowany zakres prac jest najlepszym uzasadnieniem opłaty abonamentowej.

Bartosz Góralewicz, CEO Onely Technical SEO House

bartosz góralewicz widoczni 200x200Nie pamiętam już (na szczęście) ostatniego razu kiedy ktoś pytał nas o rozliczenie za efekt, klienci którzy z nami pracują są BARDZO świadomi tego co robimy i rozumieją składowe wpływające na ich ruch organiczny. Mogę tylko się domyślać, że wynika to z dość głębokiej niszy w której jesteśmy jako technical SEO house.5. Jaki jest okres wypowiedzenia?

Przez nawiązaniem współpracy, klienci coraz częściej zwracają uwagę na obowiązujący na umowie okres wypowiedzenia. 1-2 miesięczny daje możliwość zrezygnowania z usług agencji bez większych konsekwencji finansowych. 

Pytanie na temat okresu wypowiedzenia pada często w 40,9% ankietowanych agencji. Tyle samo stwierdziło, że spotyka się z tym pytaniem czasami. W 13,6% agencji zdarza się to rzadko. Pozostałe agencje nigdy nie słyszały tego pytania. 

Jaki jest okres wypowiedzenia?

Wojciech Leder, menadżer sprzedaży Widoczni

wojciech leder widoczni 200x200Nie dziwią nas pytania o okres współpracy i wypowiedzenia. Jeśli widzimy, że mamy do czynienia z biznesem, który może nie podołać finansowo, proponujemy inne rozwiązania, bardziej w zasięgu finansowym danej firmy. Warto jednak zaznaczyć, że kilka miesięcy to za mało, aby rzetelnie ocenić efekty pozycjonowania. Dla nas ważne jest, aby pokazywać klientowi, co robimy i angażować się w jego projekt na 100%, a w efekcie liczymy na długofalową współpracę. Nie potrzebujemy długiego okresu wypowiedzenia, aby utrzymywać współpracę z klientami.6. Kiedy mogę spodziewać się efektów?

Działania agencji SEO to proces długofalowy, dlatego pytanie o czas oczekiwania pierwszych efektów jest jak najbardziej zasadne. Jednak klienci agencji SEO potrafią być niecierpliwi :) Ci, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z pozycjonowaniem, oczekują rezultatów "z dnia na dzień". Pytanie to pojawia się często w prawie 82% ankietowanych agencji. 13,6% spotyka się z nim tylko czasami. 

Kiedy mogę spodziewać się wyników?

Damian Kwinta, SEO Manager Semahead

damian kwinta widoczni 200x200To naturalne, że na rozmowach ofertowych pada pytanie dotyczące pierwszych widocznych rezultatów działań SEO.   Niestety dla klienta, często najlepszą odpowiedzią na pytanie jest: "to zależy". Zależy to od wielu czynników jak m.in: aktualnej optymalizacji technicznej serwisu, ilości i jakości treści na stronie, linkowania, a także działania konkurencji. Dla przykładu w przypadku stron, które są słabo zoptymalizowane, wyniki zazwyczaj mogą pojawić się zaraz po wdrożeniach poprawek, a już w przypadkach bardzo konkurencyjnych branż i dobrej optymalizacji technicznej - kosztować to będzie dużo więcej pracy przy spodziewanym większym oczekiwaniu na efekty.

W Semahead staramy się odpowiedzieć na to pytanie opierając się na jak najszerszym wachlarzu dostępnych danych. Analizując m.in.: aktualną sytuację klienta w wynikach organicznych, jego potencjał mierzony w liczbie oraz kaloryczności fraz kluczowych, czy sezonowość tych fraz. Dane te pozwalają określić prognozowany wzrost ruchu w serwisie w określonym okresie. Pogłębiając taką analizę o historyczną konwersję w witrynie w poprzednich okresach, jesteśmy w stanie dość precyzyjnie za symulować efekty naszych prac.

Klient w łatwy sposób może zweryfikować zwrot z inwestycji poniesionych kosztów na pozycjonowanie strony.  Na pierwszym spotkaniu projektowym omawiamy szczegółowo harmonogram prac zarówno po stronie agencji, jak i klienta. Omawiane są wszystkie kluczowe punkty, które muszą zostać spełnione, aby powyższe prognozy miały zastosowanie w praktyce.7. Ile to będzie kosztować?

Pytania o cenę pozycjonowania, chyba nie dziwią nikogo. Klient chce wiedzieć ile kosztuje taka usługa i jak budżet musi zaplanować na nawiązanie takiej współpracy. To pytania pojawia się często w 95,5% ankietowanych agencji. 

Ile to będzie kosztować?

Michał Białobrzeski, Lider Zespołu Doradców Klienta Widoczni

michal bialobrzeski 200x200Jak w każdym biznesie, i w pozycjonowaniu dla klientów znaczenie ma cena. To o tyle trudny temat, że na rynku pozycjonowania znaleźć można usługi za kilkaset złotych i kilkadziesiąt tysięcy. Klient, który nie interesuje się pozycjonowaniem i niewiele wie o specyfice tej usługi może czuć się zagubiony. Dlaczego miałby za teoretycznie to samo płacić kilkadziesiąt razy więcej?

Myślę, że rozmowa o kosztach powinna bazować na jasnym przedstawieniu klientowi zakresu prac, a później - już podczas współpracy - na raportowaniu zrealizowanych działań. My nie boimy się mówić także o zagrożeniach płynących z pozycjonowania za parę złotych.8. Co możecie zrobić, aby zwiększyć dla mnie sprzedaż?

Wśród przyszłych klientów agencji SEO zdarzają się osoby, które szukają gotowych rozwiązań na sukces. Od specjalistów z agencji SEO oczekuje się obmyślenia strategii działań i zaproponowania takich rozwiązań, które nie tylko zwiększą widoczność strony w sieci, ale także sprzedaż. To pytanie pada tak samo często, jak i czasami w 45,5% ankietowanych agencji. W ponad 9% pojawia się ono bardzo rzadko. 

Pozycjonujesz sklep, ale wciąż nie masz sprzedaży?


9. Czy macie klientów z mojej branży?

Przyszli klienci często chcą wiedzieć, czy agencja, na którą się zdecydują ma doświadczenie z klientami z podobnej branży. Ma to spore znaczenie w branżach, które dopiero się rozwijają i potrzebne jest poznanie ich specyfiki. To pytanie pada często w 27,3% ankietowanych agencji. Tyle damo stwierdziło, że pytanie to pojawia się bardzo rzadko. Najwięcej ankietowanych zaznaczyło odpowiedź "czasami" - 45,5%. 

Czy macie klientów z mojej branży?

Grzegorz Okoński, CEO Getso

grzegorz okonski widoczni 200x200Klienci na etapie sprzedaży pytają o innych klientów ze swojej branży, ponieważ są zainteresowani działaniami konkurencji, ale czasem także umową na wyłączność w określonym regionie. Staramy się, aby w danym regionie obsługiwać nie więcej niż jednego kontrahenta z konkretnej dziedziny. Mamy także klienta, który prosił o całkowitą wyłączność.10. Jakich klientów obsługujecie?

To pytanie jest zadawane, aby "zbadać" dotychczasowe doświadczenie agencji. Są agencje, które specjalizują się wyłącznie w pozycjonowaniu lokalnym, są również takie, które obsługują korporacje międzynarodowe. To, jakich klientów obecnie obsługuje agencja, ma spore znaczenie dla przyszłych klientów. 27,3% agencji spotyka się z tym pytaniem często, 40,9% czasami, a 31,8% bardzo rzadko.