10 zasad skutecznej współpracy z agencją SEO. Jak wspierać jej działania?

skuteczna wspolpraca z agencja widoczni blog

Pozycjonowanie stron znacznie zwiększa szanse na pozyskanie sprzedaży, ale nie daje gwarancji. Warto wiedzieć, że nie tylko zmiany w Google i praca agencji decydują o efektywności pozycjonowania. Wiele istotnych kwestii związanych z pozycjonowaniem zależy także od Ciebie. W jaki sposób Ty, jako klient, możesz wpłynąć na skuteczność pozycjonowania strony w Google?

 

Co wpływa na pozycjonowanie?

Dzięki pozycjonowaniu Twoja strona ma być widoczna w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania Google na wybrane frazy. Ale dlaczego akurat Twoja strona, a nie inna? Czynniki, które o tym decydują nazywamy czynnikami rankingowymi. Agencja bierze je pod uwagę planując działania. Dobra strategia pozycjonowania przygotowana przez agencję to duża część sukcesu Twojej strony internetowej. Jednak nawet najlepsza agencja nie może zagwarantować efektów. Duże znaczenie ma także ciągłe udoskonalanie algorytmu przez Google. To, co niedawno sprawiało, że strona będzie w top 10, dziś albo nie działa, albo wręcz obniża widoczność strony. Wysiłki Twojej agencji mogą więc niespodziewanie przynieść odwrotny efekt. To oczywiście skrajny przykład, ale na działania i decyzje Google nikt z nas wpływu nie ma.

Jest jednak jeszcze jeden istotny obszar, który wpływa na skuteczność SEO - to Twoje nastawienie i jakość współpracy z agencją. Co możesz zrobić i jakich błędów unikać? Zobacz najczęstsze przyczyny, które spowalniają osiąganie efektów w pozycjonowaniu, a zależą od Ciebie.

 

1. Zaniedbania na etapie briefu SEO

Agencja SEO zna się na pozycjonowaniu, niekoniecznie wie dużo na temat Twojego biznesu, branży, w której działasz i Twoich klientów. Swoją wiedzę powinna więc bazować na pozyskanych od Ciebie odpowiedziach do briefu.

Zdarza się, że już na tym etapie klient nie ma czasu i udziela wyłącznie ogólnych, lakonicznych odpowiedzi. Przecież agencja ma pozycjonować, a nie tworzyć dla Ciebie nowy biznes plan, prawda? Nic bardziej mylnego. Wybór fraz, zaplanowanie kolejności działań, pozyskiwanie linków - te wszystkie działania muszą być zgodne z Twoją strategią biznesową.

Tutaj oszczędność czasu jest tylko pozorna. Dziś odpuścisz sobie przekazanie agencji SEO informacji o swojej firmie, a za kilka miesięcy utoniesz w poprawkach na stronie, które wynikają z nieadekwatnych fraz, stylu niezrozumiałego dla Twoich klientów i promowania produktów, które i tak planowałeś wycofać.

 

2. Zwlekanie z wdrożeniem zmian na stronie niezbędnych dla pozycjonowania

Wstępny audyt na początku współpracy z agencją SEO może wyjawić wiele błędów i niedociągnięć na Twojej stronie. Mogą dotyczyć zarówno optymalizacji strony pod pozycjonowanie, jak i funkcjonalności, która znacząco wpływa na sprzedaż.

Zazwyczaj w pierwszym miesiącu współpracy niwelowane są więc wszystkie słabe strony Twojej witryny, które mogłyby przeszkadzać w wypracowywaniu efektów pozycjonowania. Możesz dostać od agencji długą listę zalecanych zmian na stronie, którą powinien wprowadzić Twój administrator strony. Takie zadanie może być przytłaczające i wymagać sporych nakładów czasowych, ale jest niezbędne. Nie zwlekaj więc z wdrożeniem zaleceń od agencji SEO. Pamiętaj, że agencja może zacząć działać już dziś, ale te działania nie będą efektywne, jeśli strona ma poważne niedociągnięcia.

Szukasz agencji, z którą się wygodnie współpracuje? Zobacz, co Ci oferujemy

 

3. Problemy komunikacyjne na linii agencja SEO - klient

Ten punkt właściwie w równym stopniu dotyczy agencji i klienta. Sprawna komunikacja to podstawa. Agencja musi jasno i zrozumiale mówić o prowadzonych działaniach i zadawać Ci pytania w taki sposób, abyś wiedział, o co chodzi, nawet jeśli nie znasz się na marketingu internetowym. Wreszcie agencja powinna dbać o ciągłość komunikacji - sprawnie odpowiadać na maile, nie odsyłać Cię z kwitkiem, gdy dzwonisz z pytaniami i mieć dla Ciebie czas.

Jak komunikacja powinna wyglądać po stronie klienta? Agencja będzie potrzebowała często Twojej akceptacji dla różnych działań lub drobnych informacji, zadbaj o to, by otrzymywała je szybko. W przeciwnym razie opóźniasz działania pozycjonerów. Jeśli masz uwagi do pracy pozycjonerów lub copywriterów, nie wystarczy, że wyrazisz niezadowolenie. Aby można było cokolwiek poprawić, potrzebujemy konstruktywnej krytyki, czyli konkretnego wskazania, co Ci nie odpowiada i dlaczego. Wtedy tylko agencja może zmienić swoje działanie i realizować niektóre elementy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, jeśli oczywiście nadal będzie to zgodne z zasadami SEO.

 

4. Niechęć do tematów technicznych i marketingowych

To nie Ty pozycjonujesz stronę, więc po co Ci wiedza o pozycjonowaniu? Przydaje się. Płacisz za konkretne działania, więc warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę, aby rozumieć raporty SEO. Wiedza z zakresu pozycjonowania w podstawowym zakresie pozwoli Ci także realnie spojrzeć na inwestycję w marketing internetowy. Unikniesz rozczarowań związanych z nadmiernymi i nierealnymi oczekiwaniami. Będziesz wiedział, czego się spodziewać i jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty. Agencja powinna Cię poinformować o tym wszystkim, ale zdarza się, że przedsiębiorcy pałają tak dużą niechęcią do technicznych i marketingowym tematów, że nie chcą w ogóle słyszeć o tym, jak przebiega i na czym polega pozycjonowanie stron.

To wcale nie jest tak, że agencja najbardziej lubi współpracować z klientami, którzy nic nie wiedzą. Wręcz przeciwnie, wyedukowany klient to świadomy partner w działaniu. Dlatego my naszym klientom oferujemy cykliczne szkolenia z marketingu internetowego - zależy nam, aby każdy dobrze rozumiał, co i dlaczego robimy.

 

5. Niewłaściwe określenie priorytetów w SEO

Agencja będzie prowadzić działania na podstawie briefu i bieżących informacji od Ciebie. Pamiętaj, że SEO wymaga czasu. Priorytety ustalaj więc długoterminowo. Jeśli jest maj, a Ty chcesz przeprowadzić akcję sprzedażową w czerwcu - pozycjonowanie się nie sprawdzi. Krótkie akcje marketingowe znacznie lepiej realizować za pomocą reklam Google Ads lub Facebook Ads. Jeśli natomiast masz cel, aby zwiększyć sprzedaż w ciągu następnego roku i wybierzesz konkretne elementy oferty, jest to realny cel dla pozycjonerów. Jak jeszcze warto ustalać priorytety w pozycjonowaniu? Efektywną taktyką jest skupienie się na produktach i usługach, które już cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu zobaczysz efekty szybciej, a nad problematycznymi, niszowymi elementami oferty popracujesz w drugiej kolejności. Nie zapominaj, że głównym celem naszych działań jest wypracowanie dla Ciebie zysku. Budowa popularności nieznanego produktu czy wizerunku nowej marki to tylko efekt uboczny i w naszym odczuciu nie temu służy pozycjonowanie.

 

6. SEO copywriting - akceptacja tekstów

Ważnym działaniem w pozycjonowaniu jest tworzenie treści na Twoją stronę, zoptymalizowanych i wzbogaconych we właściwe frazy.

Trudno przyjąć obiektywną ocenę wobec czyichś tekstów. To, co odpowiada jednej osobie, drugiej może się nie spodobać. Będziesz zapewne dostawać cyklicznie do akceptacji nowe teksty przed publikacją ich na stronie. Istotne jest, aby zamiast po prostu odrzucać tekst, dodawać do niego komentarze i zaznaczać fragmenty, które Ci nie odpowiadają. Dzięki temu SEO copywriter będzie mógł nanieść odpowiednie poprawki.

Wreszcie, ważny jest także czas oczekiwania na Twoją akceptację. Nie przeciągaj akceptacji tekstów. Pamiętaj, że im szybciej trafią na stronę, tym szybciej będą pracować na jej pozycje w wynikach wyszukiwania. Płacąc za pozycjonowanie, płacisz również za tworzenie treści SEO. Dopóki nikt nie uzyska akceptacji i nie opublikuje ich, właściwie tracisz pieniądze. Los tekstów jest więc trochę w Twoich rękach.

 

7. Brak zgody na zmiany na stronie ważne dla SEO

Czy jesteś jednym z tych właścicieli stron, którzy dużo zainwestowali w jej wygląd i nie wyobrażają sobie, aby cokolwiek miało się zmienić? Ryzykujesz, że nie osiągniesz oczekiwanych zysków z takiej witryny.

Nie każda ładna strona jest jednocześnie funkcjonalna, zoptymalizowana pod sprzedaż i pod Google. Strona internetowa to narzędzie sprzedażowe. Jasne, powinna być atrakcyjna, ale również łatwa w obsłudze i widoczna w wynikach wyszukiwania Google. Dla pozycjonowania istotne jest przede wszystkim, aby zawierała teksty z frazami oraz została technicznie zoptymalizowana. Przy czym techniczna optymalizacja nie jest widoczna dla użytkowników, więc nie wiąże się z oporami klientów. Dodawanie nowych pól tekstowych wzbudza niechęć, ale warto zrozumieć, że bez takich zmian strona zostaje daleko w tyle za pozycjonującą się konkurencją.

 

8. Brak chęci do inwestowania w stronę internetową

Agencja może realizować dla Ciebie SEO na najwyższym poziomie. Jednak pozycjonowanie przede wszystkimi wygeneruje coraz większą liczbę odwiedzin. Co dalej? Użytkownik pozyskany na stronę powinien znaleźć to, czego szukał, z łatwością nawigować po stronie i wreszcie powinien znaleźć atrakcyjną ofertę. Aspekt wizualny może nie jest najważniejszy w pozycjonowaniu, ale już w sprzedaży odgrywa ważną rolę. Nie wszystkie agencje SEO zwracają na to uwagę przy pozycjonowaniu, ale przecież ostatecznie chodzi o pozyskanie sprzedaży. Równocześnie z budowaniem ruchu na stronę będziemy więc analizować, czy ten ruch generuje sprzedaży i jakie ewentualnie przeszkody sprawiają, że jest nieopłacalny. Możemy zaproponować zmianę szaty graficznej, zasugerować przebudowę menu, pokazać podobne sklepy i strony, ale z niższymi cenami lub innymi korzyściami. Wysokie pozycje to za mało, dlatego dla pełnego sukcesu strony musisz być gotowy na inwestycje w jej ciągłe ulepszanie, dostosowywanie do trendów i przede wszystkim do potrzeb użytkowników.

Kolejne punkty dotyczą błędów, jakie nieświadomie możesz popełnić i tym samym przekreślić wszystkie dotychczasowe wyniki wypracowane przez agencję. Sami mieliśmy niejednokrotnie do czynienia z takimi sytuacjami. Miesiące naszej pracy przepadały, a klient frustrował się, że dotychczasowe inwestycje poszły na marne. Co jest powodem takich przykrych sytuacji?

 

9. Wprowadzanie zmian na stronie bez konsultacji z pozycjonerami

Możesz być przekonany, że zmiana jednego tekstu lub adresu URL to nic takiego. Drobna poprawka kosmetyczna, której nikt nie zauważy. Jednak dla pozycjonowania nawet mała zmiana może być rewolucją, jeśli dotyczy dobrze wypozycjonowanej podstrony, która generowała większość ruchu. Pozycjonowanie jest ściśle powiązane z takimi elementami jak konkretny adres URL oraz konkretna treść na stronie z frazami. Zmiany w tym zakresie powinny odbywać się w porozumieniu z pozycjonerem, który wprowadzi przekierowania lub powie, jaki zakres zmian jest akceptowany i nie zagrozi pozycji strony.

 

10. Zmiana całej witryny bez konsultacji z pozycjonerami

Planujesz zmienić domenę, a nawet nazwę marki/firmy? Zgłoś to pozycjonerowi, który zaplanuje prace w taki sposób, aby dotychczas wypracowane efekty można było przenieść na nową domenę. Kolejność pracy powinna wyglądać tak: realizujesz nowy serwis, tworzysz na nim treści, ale stary serwis jest wciąż dostępny. Dzięki temu pozycjoner ma szansę wdrożyć przekierowania i zachować wypracowane efekty.

 

Podsumowanie

To chyba najczęstsze trudności z jakimi spotykają się pozycjonerzy. Wiele z nich wynika z braku wiedzy i nieświadomości klientów, dlatego dobrą inwestycją jest dzielenie się wiedzą z klientami i oddelegowanie do kontaktu osoby, która będzie umiała prostym językiem komunikować prowadzone działania. Widoczność Twojej strony zależy więc w dużej mierze od pozycjonerów, ale jak widzisz jest także szereg aspektów, które pozostają po Twojej stronie. Warto być gotowym na poświęcanie odrobiny czasu na współpracę z agencją i być otwartym na wsparcie, przede wszystkim w zakresie wiedzy o Twojej firmie, ofercie i klientach.

Czy wiesz, że dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google? Zobacz naszą ofertę

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
10 zasad skutecznej współpracy z agencją SEO. Jak wspierać jej działania?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ