11 czołowych blogerów SEO w Polsce

top11 blogow 940x788

SEO, czyli sztuka właściwej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych, to złożony proces, za który odpowiadają osoby mające w sobie coś z informatyka, analityka, blogera i marketera. Słowem, ludzie wszechstronni! Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się ich pracy. Dotarliśmy do ekspertów w dziedzinie pozycjonowania i zadaliśmy im kilka ważnych pytań:

  • Jak zaczęła się ich przygoda z pozycjonowaniem? Najpierw pasja, a potem praca czy może odwrotnie?
  • Co doradzają osobom, które dopiero wchodzą do świata SEO?
  • W jaki sposób postrzegają przyszłość tej branży?

Poniżej prezentujemy efekty naszej pracy, czyli nasz subiektywny ranking specjalistów SEO, którzy podzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami. Kolejność przypadkowa. Zapraszamy do wartościowej lektury!

 

Chcesz zwiększyć sprzedać na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Marta Gryszko

www.lexy.com.pl

Praca na równi z pasją

Zaczęło się od próby pozyskania ruchu na moich pierwszych stronach, co szybko dało efekty biorąc pod uwagę łatwość, z jaką pozycjonowało się strony ponad 10 lat temu. Szybko przerodziło się to w pasję, a zawodowo zaczęłam pracować w SEO z zaledwie 2-letnim doświadczeniem hobbystycznym. Co prawda początkowo pozycjonowanie było jedynie dodatkowym działaniem wykonywanym w pracy, ale od 2008 r. zajmuję się nieprzerwanie wyłącznie tym.

 

Kurs + systematyczne uzupełnianie wiedzy

Jeśli ktoś chce zająć się SEO tylko ze względów finansowych, licząc na łatwy zarobek, to nie wróżę mu sukcesu. To jest jeden z tych zawodów, w które trzeba się po prostu "wkręcić", pasjonować się nim i cieszyć się z każdego nowego doświadczenia. Tak się składa, że sama prowadzę kilka korespondencyjnych kursów SEO przeznaczonych zarówno dla początkujących osób, jak i tych średnio zaawansowanych. Biorąc pod uwagę odzew uczestników wiem, jak wielu osobom udało się załapać temat właśnie dzięki tym materiałom, jednak już na starcie trzeba mieć przynajmniej podstawową znajomość webmasterską. Tego typu kursy umożliwiają szybkie zapoznanie się z tematem, bez konieczności buszowania po forach, przekopywania się przez tysiące postów i czytania skrajnie odmiennych zaleceń, dlatego fora, grupy dyskusyjne i lekturę różnych SEO blogów najlepiej traktować jako uzupełnienie zdobytej już, przynajmniej podstawowej wiedzy. Odwrotna kolejność może skutkować pogubieniem się w temacie.

 

Świat SEO: prognozy na przyszłość

SEO ewoluuje i to w szybkim tempie, a będzie istniało dopóty, dopóki będą istniały wyszukiwarki z chociaż kilkoma organicznymi wynikami na 1. stronie wyników. I właśnie to jest nasz największy problem - nie sama możliwość sterowania pozycjami, ale stopniowe spychanie wyników organicznych na niższy widok i zastępowanie ich coraz większą ilością jednostek reklamowych lub dodatkowych sekcji.

   

 

Paweł Gontarek

seo.zgred.pl

Z IT do SEO

Moja historia z SEO zaczęła się właściwie przypadkiem. Szukałem jakichś informacji związanych z projektowaniem stron, trafiłem na forum PiO. Tam zaczynałem. Przez wiele lat było to hobby, coś dodatkowego. Pracę w branży IT łączyłem z poznawaniem zagadnień SEO. I tak jakoś się złożyło, że ta pasja przerodziła się w pracę - w 2015 roku porzuciłem habit ITowca i przywdziałem barwy SEOwca :)

 

„SEO to nie piekarnia – wyniki nie pojawią się od razu”

Początki w SEO to złożona sprawa. Ci co zaczynają, przeważnie gonią za ilością, chcą jak najszybciej rozkręcić interes życia, a w efekcie idą "po bandzie" i "po taniości" - a tak się po prostu nie da. Moja rada dla osób, które chcą spróbować swoich sił w tej branży jest taka: dużo czytaj, testuj i obserwuj. Algorytmy są zmienne. Coś, co działa teraz, nie zawsze zadziała jutro czy w innym serwisie. Potrzeba też dużo cierpliwości, a tego niestety brakuje większości. SEO to nie piekarnia - wyniki nie pojawią się od razu.

 

Ewolucja SEO

SEO nie skończy się tak szybko, bo co chwila powstaje coś nowego: jak nie content marketing to search experience. Ludzie od SEO zawsze będą potrzebni, chociaż może w przyszłości ten fach będzie miał inną nazwę. Ludzie od zawsze chcieli zbudować sztuczną inteligencję i potem próbować ją zgłębić. Podobnie jest z Google: próbujemy odgadnąć algorytm i go przechytrzyć, żeby być jak najwyżej. Ruch organiczny to zawsze jeszcze jedna droga pozyskiwania ruchu i użytkowników - warto o nią zadbać. SEO nie umrze, a jeśli nawet: życie nie znosi pustki, pojawi się coś nowego.

 

Piotr Cichosz

seoninja.pl

Ciekawość, poszukiwanie i „aha moment”

W moim przypadku zamiłowanie do SEO zaczęło się od zwykłej ciekawości. Prowadziłem kilka serwisów internetowych i zastanawiałem się dlaczego inne strony są w wyszukiwarce wysoko, a moja nie. Zacząłem szukać (a było to jakieś 11 lat temu), było ciężko, bo wtedy SEO miało charakter wiedzy tajemnej. Aż w końcu się udało. Nastąpił ten "aha moment" i potem już było z górki. Reszta zależała od skali, poziomu automatyki i branży.

 

Krok po kroku, do celu

Dzisiaj poprzeczka Google jest postawiona dość wysoko. Nie oznacza to jednak, że początkujący nie mają szans na sukces. Szanse są, ale najpierw raczej na jakiś prostych i mało konkurencyjnych frazach. Osoba, która wchodzi do branży SEO musi być cierpliwa i mieć analityczny umysł, tak by móc wyciągać odpowiednie wnioski.

 

Skąd biorą się różne wizje przyszłości SEO?

Różne osoby mają różne wizje przyszłości SEO. Nawet jeśli obecnie straszy się nas prognozami, że SEO za chwilę się skończy, to przecież każdy ma w tym jakiś swój interes. Google zależy na tym, by pozycjonerzy przerzucili się na AdWords, a pozycjonerzy chcą wyeliminować potencjalną konkurencję. Pozycjonowanie to w dzisiejszych czasach potężny zestaw zadań. Zdobywanie linków to nie wszystko. Ważne jest wszystko to, co robi się dla własnej strony. Pozycjonowanie ma się dobrze, trzeba mieć tylko odpowiedni budżet.

 

Sławomir Gdak

www.blog.gdaq.pl

Najlepsza nauka: na błędach

Zaczynałem pod koniec 2007 roku. Ruszałem wtedy ze swoją pierwszą poważniejszą stroną. Był to portal darmowych ogłoszeń motoryzacyjnych. Skoro gratka i kilka innych serwisów robi taki biznes, pomyślałem, że ja też spróbuję. Nie miałem pomysłu w jaki sposób będę generował ruch. Sądziłem, że każdy będzie chciał skorzystać z mojej strony... Cóż, byłem młody i niczego nieświadomy. Szybko okazało się, że serwis świeci pustkami. Zacząłem czytać o marketingu internetowym i uznałem, że może SEO będzie dobrym rozwiązaniem. Ta decyzja doprowadziła do momentu, w którym dzisiaj jestem.

 

Cierpliwość i ciągły rozwój receptą na sukces

Adepci SEO muszą nauczyć się przede wszystkim cierpliwości i nastawić na ciągłą edukację. Trzeba czerpać wiedzę z wielu źródeł, takich jak kursy, blogi, fora, książki, szkolenia czy własne testy.

 

Tylko słowa

Czy SEO chyli się ku końcowi? Eeee tam, ludzie co roku tak mówią, a SEO wciąż jest i dalej będzie. Nie da się jednak ukryć, że ta branża wciąż się zmienia, jest coraz bardziej zaawansowana, potrzebuje specjalistów.

 

Ola Gościniak

olagosciniak.pl

Duet idealny: strony WWW i SEO

Pierwszą stronę WWW stworzyłam jeszcze w podstawówce i od tamtego czasu często zajmowałam się tą tematyką. Po studiach informatycznych otworzyłam własną firmę i zaczęłam działać na własny rachunek. Nie mogłabym przejść obojętnie obok SEO, skoro tak ściśle jestem związana z tematyką stron WWW - w ten sposób się zaprzyjaźniliśmy :)

 

Potencjał SEO tkwi w kreatywnych treściach

Uważam, że warto zajmować się SEO samodzielnie. Bardzo dużo pozmieniało się w tej tematyce i w tej chwili wyszukiwarki premiują przede wszystkim bogate, wartościowe i cyklicznie dodawane treści. Chcąc pozyskać więcej ruchu z wyszukiwarek, trzeba zacząć od dodania na swojej stronie działu, w którym będą pojawiać się dobre teksty. Mogą to być blogi, poradniki czy wywiady z ekspertami. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Wartościowe treści są tym, co zatrzymuje klientów na dłużej.

 

Różne sposoby, ten sam cel

Jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, uważam, że SEO się nie skończy. Optymalizacja strony nigdy nie straci na ważności, mogą tylko zmieniać się sposoby dążenia do tego efektu. Bardzo ważne jest stawianie odbiorców na pierwszym miejscu, bo wszelkie działania dążące do tego celu zawsze będą pożądane przez algorytmy wyszukiwarek - to się na pewno nie zmieni!

   

Chcesz zwiększyć sprzedać na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Sebastian Miśniakiewicz

blog.seo-profi.pl

Z duchem czasu

Do 2008 roku pracowałem w branży, która nie była związana stricte związana z e-biznesem. Zarządzałem największym w Polsce oddziałem szkoły języków obcych. W marketingu "królowały" wtedy ulotki, plakaty i bilbordy. Z każdym rokiem Internet odgrywał jednak coraz większą rolę, zarówno w życiu, jak i w biznesie. To właśnie dlatego skierowałem swoją uwagę w stronę SEO.

 

Ku wysokim pozycjom w Google

Branża SEO zazdrośnie strzeże swoich "tajemnic", co niestety powoduje trudności, takie jak na przykład wprowadzanie filtrów na stronach. Na szczęście, dzisiejsi klienci są coraz bardziej świadomi, co w połączeniu ze zmianami, jakie zaszły w algorytmie, pozwala zmniejszyć rolę "kombinowania" i osiąganie wysokich pozycji w Google.

 

Zmiany: okazja do rozwoju dla prawdziwych specjalistów

Od zawsze stoję na stanowisku, że o końcu SEO najgłośniej mówią te osoby, które zostały mocno dotknięte zmianami jakościowymi w algorytmie. Wystarczy rozejrzeć się na rynku, aby uzmysłowić sobie, jak wiele osób odeszło z SEO i robi obecnie Adwords czy szkolenia. Prawdziwi specjaliści nie narzekają na zmiany, tylko umiejętnie wykorzystują je w swojej pracy.

 

Marcin Brzeziński

gogler.pl/blog

Od laika do specjalisty

Po raz pierwszy zetknąłem się z SEO podczas tworzenia portalu o tematyce agroturystycznej. Zleciłem pozycjonowanie zewnętrznej firmie, a sam zająłem się pozyskiwaniem klientów. Niestety, firma nie wywiązała się ze swoich obietnic i po niespełna roku moja pierwsza działalność okazała się porażką. Ta sytuacja miała jednak także swoje dobre strony: zdałem sobie wtedy sprawę z tego, jak duże znaczenie ma pozycja strony w wyszukiwarce i zapragnąłem na własną rękę rozpocząć przygodę z SEO. Postanowiłem, że zostanę specjalistą w tej branży. Udało się.

 

Dobry początek: uczciwość i działania na małą skalę

W SEO, podobnie jak w każdej innej branży, najważniejsza jest uczciwość, zarówno wobec siebie, jak i swoich Klientów. To moja najważniejsza porada dla początkujących. Warto też rozpocząć działania od prostych czynności pozycjonerskich, najlepiej o zasięgu lokalnym.

 

Zmiana nie oznacza końca

Świadomość reklamy czy sprzedaży w Internecie stale rośnie. W mojej opinii będziemy obserwować wzrost zainteresowania marketingiem w wyszukiwarce. SEO będzie się zmieniać, ale nie skończy się.

 

Cezary Lech

sprawnymarketing.pl

Znaleźć niszę, znaleźć pasję

W 2005 roku, kiedy rejestrowaliśmy domenę sprawnymarketing, SEO było absolutnie niszowym zagadnieniem z zakresu marketingu. Od samego początku była to jednak nasza pasja, która zaowocowała pojawieniem się pierwszej książki o marketingu internetowym w wyszukiwarkach. Została ona wydana w 2006 przez naszego ojca-założyciela, Tomka Frontczaka.

 

Działać, działać, działać!

Zacząć, a potem każdego dnia robić coś w tym temacie: pisać i publikować artykuły, pozyskiwać linki, budować relacje. To nasza recepta: zarówno na dobry początek, jak i na długofalowy sukces w SEO.

 

SEO jak radio?

Kilkadziesiąt lat temu mówili, że radio się kończy, teraz tak SAMO mówią o SEO. Trzeba się na to uodpornić i zacząć ignorować nagłówki tego rodzaju.

 

Paweł Bugno

bugno.net

Przyjemność eksperymentowania

Zawsze interesowałem się tworzeniem stron internetowych i grafiką komputerową. Z czasem dowiedziałem się o SEO i postanowiłem poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Zacząłem od SEO copywritingu, jednak samo pisanie tekstów szybko mnie znudziło. Po zagłębieniu się w podstawowe zasady optymalizacji eksperymentowałem na stronie internetowej, specjalnie przygotowanej do testowania. Zauważyłem, że to po prostu sprawia mi przyjemność.

 

Nauka na różnych frontach

Każdy może uczyć się SEO. W internecie nie brakuje rzetelnych i konkretnych blogów o tej tematyce. Ich autorzy dzielą się nie tylko wiedzą praktyczną, lecz również ciekawostkami z branży czy różnymi case’ami. Warto zdobyć też przynajmniej podstawową znajomość html-a. Znacznie ułatwi to zrozumienie niektórych kwestii optymalizacyjnych. Osobom, które poważnie myślą o pozostaniu w branży SEO polecam staże w agencjach, które pozwalają zdobyć cenne doświadczenie i uczyć się od najlepszych. A jeśli człowiek jest ambitny, istnieje duża szansa, że po stażu otrzyma propozycję pracy.

 

Co z tym SEO?

Co roku straszą nas prognozami, że lada chwila nadejdzie koniec SEO, i tak od kilku ładnych lat. A ono nadal istnieje i ma się dobrze. Moim zdaniem nie ma się czym martwić. Oczywiste jest to, że SEO się rozwija i metody, które działały świetnie jeszcze kilka lat temu, dziś mogą zaserwować nam co najwyżej filtr. Dlatego też trzeba być na bieżąco z nowinkami i starać się jak najlepiej dostosowywać działania do wymogów wyszukiwarek.

   

Chcesz zwiększyć sprzedać na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Michał Kliszczak

eactive.pl

SEO od podstaw

Nasze zainteresowanie SEO zaczęło się już wtedy, kiedy ten temat w Polsce dopiero raczkował. Mieliśmy więc idealne pole do działania. Zauważyliśmy niszę i postanowiliśmy skupić się na pozycjonowaniu serwisów. W tamtych czasach pozycjonowaliśmy nie tylko w Google, ale też w Wirtualnej Polsce i Onecie. Z czasem wdrożyliśmy również reklamy Google AdWords. Testowaliśmy różne rozwiązania, zdobywaliśmy doświadczenie oraz wiedzę, którą teraz z chęcią dzielimy się na naszym blogu. SEO to nie tylko nasza praca, ale także pasja.

 

SEO nie zawsze oznacza to samo

Osoby, które chcą mieć dobry początek w SEO, powinny przede wszystkim skupić się na tworzeniu wartościowych treści oraz pozyskiwaniu linków ze sprawdzonych stron dla swojej grupy docelowej. Choć SEO opiera się głównie na treściach i linkach, nie można jednak zapomnieć o jego technicznym aspekcie. W zależności od trudności i konkurencyjności branży/produktu/usługi jaką się oferuje, trzeba poświęcić różną ilość czasu na wypozycjonowanie serwisu.

Przyszłość to mobilność

Obecnie mówi się o kilku powodach, które mogą przyczynić się do końca ery SEO. Jednym z nich jest pojawienie się asystentów głosowych. Za ich sprawą wyszukiwanie ewoluuje w kierunku zbliżonym do komunikacji między ludźmi. Tak naprawdę jest to jednak tylko swoista zmiana interfejsu, a nie uśmiercenie wyszukiwarki.

Z powodu wyszukiwania głosowego ucierpią przede wszystkim serwisy, które dostarczają informacje. Google będzie się starało je prezentować bezpośrednio w wyszukiwarce. Te strony już teraz powinny zastanowić się, jak uniezależnić się od Google lub jak dostosować się do wyszukiwań głosowych.

Przyszłość SEO to mobile, aplikacje czy AMPy. Takiej przyszłości można się spodziewać ze względu na rosnącą potrzebę łatwego dostępu do informacji, tu i teraz. Aktualnie Google wyżej punktuje mobilne wersje stron niż te deskoptowe, dlatego działania SEO muszą iść w kierunku wyznaczanym przez wyszukiwarkę.

 

Marcin Duraj

mkane.antygen.pl

SEO: pasja poszukiwania

SEO zaczęło się u mnie nie tyle od pasji, co po prostu od zwykłej ciekawości. Wiele lat temu uczestniczyłem w tworzeniu firmowej strony Klienta. Kilka tygodni po jej publikacji sprawdziłem jej status w Google. Była widoczna na najważniejsze frazy. Jakiś rok później zostałem poproszony o naniesienie poprawek na tę witrynę. Ponownie sprawdziłem w Google i okazało się, że nie ma jej tam gdzie była. Zacząłem szukać powodów, a potem rozwiązań. I tak szukam już prawie 14 lat.

 

Praca, budżet i czas

Moja rada dla początkujących jest taka, by nastawić się na konsekwentną pracę, w której szuka się rozwiązań, a nie problemów. No i najważniejsze, jeśli ktoś ma 150zł i kilka godzin czasu, to najprawdopodobniej nie osiągnie sukcesu.

 

Kompleksowe spojrzenie na SEO

SEO nigdy się nie skończy, ale ewolucja trwa cały czas. Pamiętam czasy gdy Google Analytics był płatny, a przyjazna adresacja dostępna tylko dla wybranych. Obecnie działamy na szczegółach, staramy się, by każdy czynnik był dopieszczony. Dbamy także o treści, a przecież jeszcze 5 lat temu niewiele osób przejmowało się tym tematem. Proste, techniczne SEO, w tym podstawowa optymalizacja i linkowanie, powoli odchodzi do lamusa. Teraz musimy pracować nad poprawą jakości całej witryny, bo tylko to może nam dać szanse na sukces. Na pewno pracy w SEO nie zabraknie.

 

Okiem eksperta widoczni

 

Artur Wojczal

Założyciel agencji widoczni, wieloletni ekspert oraz pasjonat pozycjonowania i marketingu internetowego

Nauka i praca w parze z pasją

Pozycjonowanie to moja pasja, ale przede wszystkim praca, którą chcę jak najlepiej wykonywać, dlatego jestem tak dumny z efektów, jakie osiągamy. Osiągnięcie wzrostu konwersji i sprzedaży u Klienta traktuję ambicjonalnie. Większość Klientów agencji to firmy które są z nami od początku nawiązania współpracy. Z roku na rok zwiększamy ich sprzedaż i budujemy wizerunek silnej marki w sieci. Rozwijają się. Cieszy mnie, jeśli widzę klienta, którego sprzedaż w wyniku naszych działań rośnie kilkunasto- lub nawet kilkudziesięciokrotnie. 

Największym osiągnięciem i powodem do zadowolenia jest mój zespół. Cieszę się, że zbudowałem zespół ekspertów i dzięki temu mam możliwość pracować z ludźmi, którzy podobnie jak ja, pasjonują się tym, co robią. Są nastawieni na realizację celu, a nie tylko zadań. Do tego mają bardzo dużą wiedzę w swoich specjalnościach. Tu musi być pasja, inaczej nie chciałoby nam się szukać, wysilać i sprawdzać nowych ścieżek.

Myślę, że u większości z nas specjalizacja w branży SEO, wynika najpierw z pracy. Każdy przyszedł z innej firmy, z zupełnie innym doświadczeniem i wiedzą. SEO i powiązanych usług – Adwords, content marketingu, optymalizacji konwersji czy mediów społecznościowych, nauczyliśmy się w większości wykonując codzienne zadania. Oceniając ten model budowania kariery przez pryzmat efektów dla klientów, mogę śmiało powiedzieć, że z pasją i gotowością do nauki można wiele osiągnąć w tej branży.

 

Ucz się na praktyce

Samodzielne pozycjonowanie jest możliwe, nie tak proste jak kilkanaście lat temu, ale jednak możliwe. Wymaga jedynie wiedzy i czasu.

Skąd czerpać wiedzę? Można z książek, ale one szybko się dezaktualizują. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest czytanie blogów, są one nie tylko źródłem teorii, ale również świetnie opisanych case study. Na blogach publikowane są też najświeższe informacje związane ze zmianami w algorytmie Google. Warto dobrać blog do swojego aktualnego poziomu, np. nasz blog świetnie przedstawia temat marketingu internetowego dla początkujących. Trafiamy do początkujących firm, blogerów, osób prywatnych, które chcą dotrzeć ze swoją stroną do top 10.

Jeśli to, co piszemy jest Ci dobrze znane, brawo – możesz przerzucić się na teksty Neila Patela, Randa Fishkina czy Briana Deana.

Ze wszystkich elementów pozycjonowania chyba najbardziej przystępnym elementem jest rozbudowa treści strony w wartościowe teksty z frazami. Jeśli nie chcesz zatrudniać agencji do pozycjonowania, sprawdź, jakie efekty przyniesie praca nad jakością i optymalizacją tekstów. Później możesz wdrażać się w kolejne kroki.

 

Złe SEO się kończy, dobre - rozkwita

Co roku SEO się kończy, ale w określonej formie. Kiedyś wystarczyło zoptymalizować tytuł strony i dodać słowa kluczowe w treści, aby zaczęła pojawiać się w top 10. Nie było też żadnych ograniczeń w linkowaniu, a o dobrych treściach nikt nawet nie myślał. Dobrze pamiętam czasy krążących w sieci tekstów pod pozycjonowanie typu „Szłam ulicą Poznania i widziałam bardzo ładne mieszkania Poznań” ;)

SEO się zmienia. Nie są to dziś może rewolucyjne zmiany, ale na pewno wpływają pozytywnie na branżę. Znikają garażowe firmy, które oferują pozycjonowanie za grosze. A usługa SEO staje się prestiżowa, o czym świadczą rosnące ceny w dobrych agencjach. Nie każdego będzie stać na tak prestiżową usługę. Więksi wygrają, bo inwestując w SEO sprawią, że ich ruch na stronie i konwersje będą rosły z miesiąca na miesiąc w ramach tej samej kwoty. Firmy z mniejszymi budżetami będą musiały zadowolić się Adwords i płacić co miesiąc taką samą kwotę albo coraz wyższą za taki sam efekt. Konkurencja podbija przecież stawki.

A co zmieniło się w SEO od czasu, kiedy zainteresowałem się tym tematem w latach 90tych? Na pewno wzrosła świadomość klientów, a słowo pozycjonowanie na stałe weszło do słownika, jako usługa budująca pozycję strony w Google. Klienci chętnie się edukują i rozumieją, że model rozliczeń za frazy odchodzi do lamusa, a dla wielu już jest przeszłością. Dominuje model rozliczeń za działanie, a nie za efekt. Podobnie jak w przypadku adwokata, pozycjoner podejmuje działania zgodne z najlepszą wiedzą, ale o tym czy wygra decyduje też szereg zewnętrznych czynników. W obu przypadkach płacimy za wiedzę i umiejętności, a za sukcesy można co najwyżej dać premię.

Pozycjonowanie na dobre zagościło na naszym rynku - coraz więcej mamy klientów, którzy już korzystali z pozycjonowania, ale w innych agencjach. Mają w związku z tym różne doświadczenia, niekiedy jest to "tylko" brak efektów, ale zdarzają się też klienci, którzy padli ofiarą nieprofesjonalnych działań i proszą o pomoc w pozbyciu się filtra Google.

Bardzo mi odpowiada kierunek, w jakim zmierza SEO, czyli budowania jakości i wartości także dla użytkownika. To pozwala szybko odsiać agencje i osoby, które nie realizują SEO rzetelnie i psują rynek nieprawdopodobnie tanimi usługami, które z reguły przynoszą więcej szkody niż pożytku. Nowoczesne SEO jest usługą łączącą różne działania, także te, które pozornie wykraczają poza SEO, jak np.: UX, optymalizacja współczynnika konwersji czy budowa wizerunku w sieci.

Mam wrażenie, że teraz jest to branża, w której jest więcej miejsca dla ekspertów o różnych specjalizacjach, nie tylko dla pozycjonerów. A pozycjonowanie stało się pracą zespołową – pozycjonerów, opiekunów klienta, specjalistów z zakresu content marketingu i optymalizacji konwersji.

 

Zapisz się na newsletter i bądź na zawsze na czasie!

 

 

Wnioski i prognozy dla branży SEO

Branża SEO

Każdy specjalista SEO był kiedyś laikiem. Ciekawość, pasja, chęć rozwoju i eksperymentowania: od tego zaczyna się każda przygoda, również ta związana z SEO. Początki bywają trudne, wymagają czasu i konsekwentnej pracy.

Wiedza jest na wyciągnięcie ręki: na blogach eksperckich, na forach branżowych, w specjalistycznych poradnikach czy na profesjonalnych kursach. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, uważnie obserwować otoczenie i wyciągać odpowiednie wnioski. Świat SEO wciąż ewoluuje. Prosta optymalizacja coraz bardziej odchodzi w zapomnienie.

Na skutek postępu technologicznego, a także wzrostu świadomości społeczeństwa, dzisiejsze SEO to kompleksowe działania, w których wartościowe treści i ciągła praca nad stroną znajdują się na równi z technicznymi działaniami optymalizacyjnymi. Czy prognozy zapowiadające koniec SEO są prawdziwe? Eksperci z branży SEO są przekonani, że to nieprawda. Zmiany są natomiast nieuniknione. Profesjonaliści nie postrzegają ich jednak w kategorii problemu, ale raczej jako szansę na rozwój. Dla takich osób pracy i perspektyw z pewnością nie zabraknie.

 

Planeta seo - agregat wiedzy SEO

www.planeta-seo.pl

Nie sposób pominąć portalu Planeta SEO, który w jednym miejscu gromadzi wszystkie aktualne artykuły z najlepszych branżowych blogów. Jest to wartościowe miejsce w sieci. Każdego dnia można tu znaleźć solidną porcję aktualnych informacji z zakresu SEO i SEM. To obowiązkowy adres dla każdego pozycjonera i marketera.

   

Oceń ten artykuł:
11 czołowych blogerów SEO w Polsce

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 199 głosów

UDOSTĘPNIJ