Raport z kampanii SEO: co powinien zawierać? Poznaj jego najważniejsze elementy

kampanie-seo-okladka-blog-widoczni.jpg

Raporty z prowadzonych kampanii SEO to dziś już na szczęście standard. Nie zawsze jednak jako klienci wiemy, co z takiego dokumentu wynika, ani tym bardziej na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę. Dlatego też w tym artykule przedstawię, co powinien zawierać rzetelny raport z kampanii SEO.

 

Czym jest raport SEO?

Mówiąc o raporcie SEO powinniśmy na wstępie rozróżnić jego dwa rodzaje. Pierwszy to raport z prac optymalizacyjnych, wykonanych na podstawie audytu SEO. Drugi rodzaj raportu, to raport z prowadzonej kampanii SEO - i właśnie tym raportem zajmiemy się w tym artykule.

Czym jest więc raport z kampanii SEO? W dużym uproszczeniu to cykliczny dokument będący podsumowaniem przeprowadzonych działań. To najkrótsza definicja raportu SEO i przyznać trzeba, że brzmi to wszystko nieco zagadkowo. Pora to zmienić!

Pozycjonowanie to proces o wysokiej powtarzalności wykonywanych zadań, który wymaga sporych pokładów cierpliwości. Jak każde działanie, aby ocenić jego powodzenie, należy stale monitorować uzyskiwane wyniki, aby móc nie tylko wdrożyć, ale i testować nowe rozwiązania.

Trzeba przy tym pamiętać, że pozycjonowanie zwykle przynosi pierwsze znaczące efekty po kilku miesiącach od startu działań. Mimo tego, jako klienci powinniśmy oczekiwać szczegółowych raportów. Po co? Chociażby by móc ocenić, czy wybrana przez nas agencja SEO realizuje powierzone im zadania i (przede wszystkim) czy spełnia cele biznesowe pozycjonowania naszej firmy.

Jak wygląda proces pozycjonowania strony?

 

Dlaczego raportowanie działań SEO jest takie ważne?

Jak istotne jest monitorowanie działań i osiąganych wyników wie każdy, kto zdecydował się na pozycjonowanie strony - i nieważne, czy pozycjonuje stronę samodzielnie, czy we współpracy z agencją SEO.

Raport z kampanii SEO świadczy przede wszystkim o podejściu agencji i pozycjonera do wykonywanych obowiązków. Dobrze skonstruowany raport SEO przekazywany co miesiąc klientowi (bez opóźnień!) może świadczyć o rzetelności agencji i jej transparentnym działaniu.

I w końcu najważniejszy powód: bez mierzenia efektów działamy po omacku. Bo i skąd mamy wtedy wiedzieć czy jesteśmy blisko realizacji celu? Raport zawierający najważniejsze wyniki pokaże nam czy pozycjonowanie ma trend wzrostowy czy spadkowy i czego możemy oczekiwać w najbliższym czasie od pozycjonera.

 

4 cechy dobrego raportu SEO

Raportowanie działań SEO i sprawna komunikacja to podstawy współpracy z agencją SEO. Ale umówmy się: comiesięczne raportowanie to nie wszystko! Bardzo ważna jest nie tylko forma raportu (która może przybierać najróżniejsze formy - od zwykłego dokumentu przygotowanego w edytorze tekstu po profesjonalne raporty generowane z wykorzystaniem np. Google Search Console), ale przede wszystkim ważna jest sama treść raportu.

Dobry raport przede wszystkim:

 • ma przystępną formę,
 • jest zrozumiały,
 • pokazuje istotne dane związane z celami biznesowymi klienta,
 • jest zwięzły, a jednocześnie szczegółowy.

Raport powinien być wolny od zbędnych wypełniaczy, które nic nie wnoszą. Największą trudnością może być w tym przypadku zachowanie balansu: raport powinien być szczegółowy, ale jednocześnie zwięzły. Chodzi przede wszystkim o to, by zebrane w raporcie dane

 1. nie wprowadzały klienta w błąd,
 2. pokazywały faktyczną sytuację strony w Google,
 3. dały się łatwo zinterpretować (a najlepiej jeśli pozycjoner przedstawi dodatkowe wnioski i podsumowanie - także ustnie czy mailowo).

Oczekujmy, ale i wymagajmy szczegółów. Przykład: jeśli w raporcie jest informacja o pozyskanych linkach, oczekujmy od agencji wypunktowania konkretnych publikacji z podaniem adresów URL.

 

Jakie informacje powinien zawierać rzetelny raport SEO?

Każda agencja ma swoje raportowe know-how. Jednak jest kilka stałych elementów, które z reguły powinien zawierać każdy raport SEO. 

 • Ogólna widoczność w wynikach wyszukiwania

To zwykle pierwszy element raportu SEO, który przede wszystkim obrazuje poziom widoczności strony w Google. Znajdziemy tu wykresy, pokazujące cały ruch, jaki przyciąga strona na przestrzeni kilku miesięcy pozycjonowania, ale także ruch w TOP10, TOP3 na poszczególne słowa kluczowe. Łatwo ocenimy czy strona ma trend wzrostowy, czy spadkowy.

 • Ruch w witrynie z podziałem na kanały

W raporcie powinniśmy znaleźć informacje dotyczące ruchu i jego źródeł jego pozyskiwania. W pozycjonowaniu najbardziej interesować nas będzie organic, czyli ruch z naturalnych wyników wyszukiwania Google, ale ważne jest wskazanie wszystkich kanałów ruchu dla całościowego oglądu kondycji naszej witryny. 

Każda branża charakteryzuje się pewną sezonowością, dlatego w raporcie możemy znaleźć też porównanie ruchu z różnymi okresami (zwykle z tym samym miesiącem poprzedniego roku). 

 • Osiągane pozycje na słowa kluczowe

To jeden z najważniejszych elementów raportu, który pokazuje, czy działania podejmowane przez pozycjonerów przynoszą efekty. Zwykle wyszczególnia się ilość słów kluczowych w Top10 i Top50 oraz wskazuje się szacunkowy ruch jaki przyciągają wybrane frazy. Powinniśmy przy tym oczekiwać konkretnej listy słów i pozycję naszej strony na wybrane frazy kluczowe wraz z określeniem jej wzrostu/spadku.

 • Pozyskane linki przychodzące wraz z ich źródłem 

Pozyskiwanie wartościowych linków to główny element pozycjonowania. Dlatego też w raporcie wyszczególniona powinna zostać lista wszystkich pozyskanych linków dla danej witryny. Link building powinien być wartościowy, a z raportu dokładnie dowiemy się w jakiej ilości i gdzie konkretnie pozycjonerzy pozyskali dla nas linki, a pośrednio - jaką reputację mają wybrane przez nich źródła pozyskiwania linków.

 

Pozycjonowanie i budowa sprzedaży w sklepie internetowym Zobacz poradnik!

 

 

Podsumowanie

Jeśli raporty są niedokładne, brakuje w nich kluczowych informacji, wyników, a w najgorszym wypadku przekazywane są nieregularnie - bądźmy czujni. Nie ignorujmy raportów! Dobrą praktyką jest przechowywanie raportów i wracanie do nich co jakiś czas. A jeśli mamy problem z ich odczytywaniem - porozmawiajmy o tym z agencją. 

Specjaliści SEO powinni systematycznie monitorować wyniki kampanii i informować klienta o powodach np. ewentualnych spadków widoczności w Google. Jakość raport SEO świadczy w dużej mierze o jakości współpracy z agencją i o tym, jak może układać się ona w przyszłości.

 

Zapraszamy Was także do naszego artykułu gościnnego na blogu Mayko: 

7 działań, dzięki którym zwiększysz konwersje w swoim e-sklepie

 

O autorze:

Olga Gołaszewska, Content manager w Agencji SEO/SEM Mayko.

Zarządza treściami na blogu marketingwsieci.pl. Na co dzień zajmuje się nie tylko ubieraniem myśli w słowa, ale także uskutecznia strategię marketingową i prowadzi komunikację firmy. Absolwentka polonistyki.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Raport z kampanii SEO: co powinien zawierać? Poznaj jego najważniejsze elementy

Średnia ocen użytkowników4.50 na podstawie 119 głosów

UDOSTĘPNIJ