Jak przeanalizować konkurencję w SEO - poznaj przydatne narzędzia!

Jak-przeanalizowac-konkurencje-w-SEO-poznaj-przydatne-narzedzia.jpg

Analiza konkurencji to jedno z pierwszych działań przy budowie strategii SEO. Zanim Twoja agencja SEO podejmie decyzję, jakie działania dla Ciebie realizować, jakie frazy wybrać, jak rozbudować stronę i skąd czerpać wartościowe linki - sprawdza, co w tym zakresie osiągnęła już Twoja konkurencja. Pozycjonowanie to nie tylko realizacja kolejnych kroków procesu, ale również dbanie o to, by efekty zawsze były lepsze niż u konkurencji. Zobacz, jakie narzędzia warto wykorzystać, aby analiza konkurencji w SEO była szybka i przyniosła spodziewane rezultaty.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

Znajdź swoich konkurentów dzięki narzędziom SEO

Aby analizować swoją konkurencję, najpierw trzeba wiedzieć, kto nią jest. Nie zawsze firmy, które są Twoimi konkurentami w aspekcie biznesowym, są nim także w wyszukiwarce internetowej. Dlaczego warto dowiedzieć się, kto stanowi Twoją konkurencję? Ponieważ dzięki temu możesz porównać swoją witrynę z innymi i wprowadzić ulepszenia oraz rozbudować stronę. Do typowania konkurencji wykorzystasz następujące narzędzia SEO:

 • SENUTO,
 • Surfer,
 • Ahrefs,
 • SEMSTORM.

 

SENUTO

W zakładce Analiza widoczności>Konkurencja narzędzia SENUTO możesz znaleźć sugerowanych przez narzędzie konkurentów na podstawie liczby wspólnych fraz kluczowych. Pamiętaj, że nie jest to konkurencja rzeczywista, ale sugerowana przez narzędzie, jednak mimo to dzięki wynikom możesz porównać się do firm z Twojej branży. Wygenerowany raport zawiera wykres i tabelę, w których zaprezentowane są kluczowe informacje na temat witryn, które konkurują z Tobą w Google.

 

 

SurferSEO

Analizę konkurencji w organicznych wynikach wyszukiwania oferuje także polskie narzędzie SurferSEO. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce interesującą frazę, by narzędzie przeanalizowało top10 wyników wyszukiwania, prezentując wyniki wraz z oceną contentu na stronie czy liczbą i jakością linków prowadzących do witryny.

 

Typowanie konkurencji SurferSEO Wyniki poszukiwania konkurencji w narzędziu SurferSEO

 

Ahrefs

Jak znaleźć swoją konkurencję z narzędziem Ahrefs? W zakładce “Keyword Explorer” wystarczy wybrać interesujący nas kraj, wpisać dowolną frazę, a następnie wejść w raport “Przegląd”. W zakładce “Wyniki organiczne” znajdziesz konkurencyjne domeny. W ten sposób otrzymamy listę poważnych konkurentów w naszej branży bez żmudnej, samodzielnej analizy wyników Google.

Przykładowe listy konkurencyjnych stron w narzędziu Ahrefs:

 

Ahrefs definiowanie konkurencji 

Ahrefs definiowanie konkurencji 2 

Pobierz darmowy poradnik od ekspertów widoczni i dowiedz się, jak zoptymalizować swój sklep! Tak, chcę poradnik!

 

SEMSTORM

Jak znaleźć konkurencję w narzędziu SEMSTORM? Jest ona dostępna w zakładce “Konkurenci” znajdującej się w raporcie “Analiza stron”. Dzięki niej możesz sprawdzić, które strony pojawiają się w wynikach organicznych na te same słowa kluczowe, co Twoja witryna. Wystarczy, że wpiszesz adres swojej witryny, a w tabeli otrzymasz listę firm będących Twoimi potencjalnymi konkurentami wg narzędzia.

 

SEMSTORM konkurenci Tabela Lista konkurencyjnych stron wg narzędzia SEMSTORM

 

Poznaj technologie, z których korzystają Twoi konkurenci dzięki narzędziu BuiltWith

Narzędzie BuiltWith pozwala zweryfikować, z jakich technologii korzystają Twoi konkurenci. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę adres URL Twojego konkurenta, a otrzymasz listę technologii, które wykorzystuje do promowania swojej działalności online i mierzenia efektów marketingu internetowego. BuiltWith weryfikuje narzędzia wykorzystywane do:

 • budowy wizerunku w mediach społecznościowych,
 • tworzenia płatnych kampanii reklamowych Google,
 • tworzenia strony mobilnej lub responsywnej,
 • analizy witryny pod kątem ruchu, konwersji, przychodów itp. (np. Google Analytics).

Dzięki narzędziu BuiltWith dowiesz się także, jakie widgety znajdują się na stronach konkurencyjnych firm i sklepów. Po wpisaniu danej technologii lub słowa kluczowego (np. koszyk w sklepie internetowym) otrzymasz listę stron, które stosuje najlepsze rozwiązania w tym zakresie. W ten sposób będziesz mógł ulepszyć budowę strony, uzupełnić ją o nowoczesne technologie i wdrożyć nowe narzędzia do analizy.

 

 

Jak analizować potencjał konkurencji w SEO?

W jakim celu warto analizować szacowany potencjał na witrynach konkurentów? Ponieważ zebrane dane umożliwią Ci:

 • ocenę, jakie strony w Twojej witrynie powinny generować ruch na podstawie tych najbardziej popularnych u konkurencji,
 • sprawdzenie, z jakiego kanału konkurenci generują największy ruch - na tej podstawie warto rozwijać swoje kanały sprzedaży i skupić się na tych, które są opłacalne u konkurencji.

 

SEMSTORM

W narzędziu SEMSTORM analiza potencjału jest zaprezentowana na przejrzystym, graficznym wykresie oraz w formie tabeli. Gdzie je znajdziesz? W zakładce Analiza stron>SEO>Konkurenci. Dane można wyeksportować do pliku w formacie PDF, a po najechaniu kursorem na nazwę konkurencyjnej firmy pojawi się okienko, w którym znajdziemy potencjał strony według szacunków narzędzia. Możemy także porównać naszą witrynę do innej, wybranej strony, klikając button “Compare” w tabeli. Wówczas otrzymamy graficzny raport zawierający potencjał szacowany przez narzędzie dla obu witryn.

Jeśli chcesz poznać więcej zalet i możliwości tego narzędzia, zapoznaj się z naszym artykułem “Jak korzystać z SEMSTORM?”.

 

SEMSTORN analiza ruchu Ruch na konkurencyjnych witrynach w narzędziu SEMSTORM

 

SEMSTORM porownanie stron Dane z narzędzia SEMSTORM porównujące wybrane strony m.in. pod względem ruchu

 

SENUTO

Potencjał konkurencyjnych witryn można także ocenić z pomocą narzędzia SENUTO. Specjalny raport dostępny jest w zakładce Analiza widoczności>Konkurencja. Kluczowe dane na temat konkurencyjnych witryn zawarte są również na wykresie oraz w formie tabeli.

 

Senuto najlepsi konkurenci widocznosc Szacowany potencjał witryny wg narzędzia Senuto

 

Jak analizować strategię linkowania konkurencji?

Dlaczego powinieneś przyjrzeć się strategii linkowania Twojej konkurencji? Ponieważ dzięki niej:

 • dowiesz się, gdzie warto umieścić linki do Twojej strony, które będą generować wartościowy ruch,
 • zyskasz źródło inspiracji do prowadzenia własnych działach w zakresie link buildingu.

Najbardziej popularne, płatne narzędzia SEO do zaawansowanej analizy profilu linkowego to:

 • Ahrefs,
 • Majestic SEO.

Część agencji SEO wykorzystuje także narzędzie Link Explorer od MOZ.

Narzędzia umożliwiają zaawansowaną analizę linków wewnętrznych oraz przychodzących - zarówno dla całej witryny, jak i poszczególnych podstron. Każde z nich prezentuje dane dotyczące:

 • anchorów,
 • profilu linków (linki dofollow i nofollow, linki tekstowe czy obrazkowe),
 • usuniętych linków, odsyłających domen.

W narzędziu Ahrefs zyskamy także dane dotyczące Social Media, czyli liczbę polubień i udostępnień na Facebooku, liczbę obserwujących na Twitterze czy Instagramie oraz w innych kanałach.

Pamiętaj, że narzędzia do analizy linków przychodzących powinny być źródłem inspiracji do rozbudowy własnego profilu linkowego i poszukiwania współprac w zakresie wymiany linków, a nie do kopiowania działań konkurencji.

 

 

Jak analizować słowa kluczowe konkurencji?

Dzięki analizie słów kluczowych, na które pozycjonuje się konkurencja, możesz ulepszyć strategię SEO swojej witryny i rozbudować ją o nowe słowa kluczowe, które budują ruch.

Do najpopularniejszych narzędzi służących do analizy konkurencji pod kątem kluczowych fraz należą:

 • Senuto,
 • Surfer,
 • SEMSTORM,
 • Ahrefs.

Każde z nich zawiera specjalne raporty, w których znajdziesz frazy kluczowe, na które pozycjonuje się konkurencja. Będziesz mógł także porównać swoją witrynę z innymi pod względem liczby fraz kluczowych w top3, top10 czy top50, a także sprawdzić, na jakie słowa kluczowe rankuje konkurencja, na które Ty jeszcze nie jesteś widoczny.

 

SENUTO

Polskie narzędzie SENUTO służy do kompleksowej analizy SEO, w tym analizy słów kluczowych. Wskazuje ono:

 • wspólne frazy kluczowe konkurencji i Twojej witryny,
 • frazy kluczowe, na które jeszcze nie jesteś widoczny, chociaż powinieneś, ponieważ rankuje na nie Twoja konkurencja,
 • frazy kluczowe, na które jesteś widoczny, a Twoja konkurencja nie.

Raport dostępny jest w zakładce Analiza widoczności po wpisaniu adresu Twojej domeny oraz innej, konkurencyjnej.

Jeśli chcesz nauczyć się, jak korzystać z SENUTO w sposób bardziej szczegółowy, zapoznaj się z naszym artykułem “Do czego przyda Ci się SENUTO?”.

 

 

SEMSTORM

Do analizy słów kluczowych konkurencji wykorzystasz także narzędzie SEMSTORM. W raporcie Analiza stron w zakładce SEO możesz wpisać adres swojej witryny, a narzędzie pokaże Ci listę Twoich konkurentów. Dla każdego z nich generuje także listę kluczowych fraz oraz umożliwia porównanie Twojej witryny z inną pod względem słów kluczowych.

 

SEMSTORM analiza slow kluczowych konkurencji Lista konkurencyjnych witryn pod kątem słów kluczowych z narzędzia SEMSTORM

 

SEMSTORM raport slowa kluczowe porownanie z konkurencja Źródło: SEMSTORM

 

SurferSEO

Kompleksowym narzędziem, dzięki któremu można porównać swoją domenę do witryn konkurentów, jest SurferSEO. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę interesujące Cię słowo kluczowe, a następnie w wynikach umieścisz swoją witrynę w celu jej porównania do konkurentów. Dla każdej strony z wyników możesz otworzyć audyt, dzięki któremu poznasz kluczowe frazy sugerowane przez narzędzie. Następnie możesz wybrać zakładkę “Popular phrases” oraz “Common phrases”, które tworzą listę popularnych i wspólnych fraz kluczowych dla wyników w top10. Warto, byś je przeanalizował, a następnie uzupełnił swoją witrynę o sugerowane frazy, na które się nie pozycjonujesz.

Jeśli chcesz więcej, przeczytaj nasz Przewodnik po Surferze.

 

Surfer Popular phrases Popularne frazy w top10 wygenerowane przez narzędzie SurferSEO dla zapytania “pozycjonowanie sklepów internetowych”

 

Ahrefs

W narzędziu Ahrefs, po wpisaniu domeny konkurenta, otrzymujemy pełen raport dotyczący słów kluczowych, na które rankuje wybrana domena. By się z nim zapoznać, wystarczy wejść w zakładkę Organiczne słowa kluczowe - narzędzie wyświetli listę fraz, na które jest widoczna wybrana witryna. Możesz dzięki niemu sprawdzić, o jakie frazy możesz uzupełnić swoją stronę.

 

Ahrefs analiza slow kluczowych Źródło: Ahrefs

 

Narzędzie do analizy struktury witryny

Analiza struktury konkurencyjnych stron z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi SEO pozwoli nam:

 • znaleźć podstrony, które wymagają lepszej optymalizacji,
 • rozbudować witrynę o nowe podstrony, podobne do tych tworzonych przez konkurencję (np. o nowe podstrony ofertowe czy nowe kategorie produktowe w sklepie online).

Do analizy struktury stron konkurencji warto wykorzystać płatne narzędzie Netpeak Spider, które wskaże:

 • jakie podstrony ma konkurencja,
 • jakie efekty generują strony docelowe konkurencji,
 • które podstrony są wyłączone z indeksacji i dlaczego,
 • wszystkie kategorie produktowe bez ich ręcznego poszukiwania,
 • słowa kluczowe, które znajdują się w obrębie całej witryny,
 • jakie linkowania wewnętrzne zastosowano w danej witrynie, dzięki czemu będziesz mógł ulepszyć linkowanie w obrębie własnej witryny,
 • jakie meta dane stosują Twoi konkurenci (z możliwością ich pobrania).

 

Narzędzia do analizy szybkości ładowania strony

Wśród narzędzi SEO do analizy konkurencji warto wyróżnić także te, które pozwalają nam zweryfikować szybkość działania stron innych firm czy sklepów internetowych. Dzięki nim będziesz mógł porównać szybkość swojej strony do innych konkurencyjnych witryn oraz dokonać niezbędnych optymalizacji. Do tego celu służy kilka narzędzi, które mają zbliżone do siebie funkcje. Warto wymienić:

 • GTMetrix,
 • PageSpeed Insights od Google,
 • Pingdom.

Analizują one szybkość strony w wersji mobilnej oraz przeznaczonej na urządzenia stacjonarne. Przedstawiają także dane dla poszczególnych podstron, na przykład kart produktów, kategorii produktowych czy zawartości koszyka.

 

GTMetrix Narzędzie GTMetrix, które pozwala sprawdzić szybkość ładowania strony, również na tle konkurencji

 

Analiza treści u konkurencji - podstawa rozwoju contentu na stronie lub w sklepie

Dzięki analizie konkurencji przeprowadzanej za pomocą narzędzi SEO znajdziesz wskazówki do rozwoju swojej strony czy sklepu w zakresie tworzenia treści. Co więcej, stworzysz także materiały dobrze zoptymalizowane pod algorytmy wyszukiwarki i budzące zainteresowanie użytkowników. W tym celu warto skorzystać z następujących narzędzi:

 • SurferSEO,
 • NetPeak Spider.

 

SurferSEO

Narzędzie SurferSEO przeznaczone jest zarówno do specjalistów SEO, jak i copywriterów. Niedawno wdrożona funkcjonalność sprawiła, że każda treść stworzona na stronie konkurentów zawiera ocenę dokonaną przez narzędzie. Analiza obejmuje także:

 • liczbę słów na stronach na określonych pozycjach,
 • popularne słowa i frazy powtarzające się na stronach w top10 wraz z informacją, na ilu stronach się znajdują,
 • możliwość porównania swojej strony do stron konkurencji.

Istnieje także możliwość tworzenia treści w specjalnym edytorze, który przyda się do:

 • wzbogacania i rozbudowy istniejących treści na stronie,
 • tworzenia treści na landing page’e,
 • planowania treści do sklepów internetowych.

Automatycznie generowane wytyczne dotyczące tworzenia treści można pobrać w formie pliku. Wskazówki dotyczą:

 • zalecanej liczby nagłówków i długości tekstu,
 • zalecanej liczby zdjęć,
 • zalecanego zagęszczenia słów kluczowych,
 • sugerowanej struktury meta danych.

 

 

NetPeak Spider do analizy treści

Podobne dane do narzędzia SurferSEO zbiera i analizuje narzędzie NetPeak Spider. Dzięki niemu również otrzymujemy informacje o liczbie znaków na poszczególnych podstronach konkurencji i strukturze słów kluczowych, ale także możemy zweryfikować, czy konkurencja wdrożyła protokół AMP (przyspieszoną wersję mobilną) swoich stron.

 

 

WebArchiver.org - narzędzie do analizy zmian na stronach konkurentów

WebArchive.org to globalne archiwum stron dostępnych w internecie, które powstało w 2001 roku. Dzięki niemu można odtworzyć treści dostępne na stronach konkurencji, które zostały usunięte lub były edytowane. W ten sposób dokonasz analizy zmian, jakie zostały wdrożone na stronach konkurentów i poznasz kierunek, w którym zmierz

 

Narzędzia do monitoringu konkurencji w Social Media

Prowadząc swój biznes online, warto także monitorować działania konkurencji w Social Media. Dzięki temu będziesz mógł ulepszyć swoją strategię reklamową w mediach społecznościowych i dotrzeć do nowych użytkowników, którzy dotychczas nie śledzili Cię w Twoich kanałach. Wśród polecanych narzędzi znajdują się:

 • Social Searcher i Social Mention, dzięki którym możesz śledzić, jakie treści dotyczące interesującego Cię słowa kluczowego pojawiają się w kanałach Social Media i na blogach,
 • BuzzSumo, które pozwala śledzić typy treści najbardziej popularne dla danego słowa kluczowego, które uzyskują najwięcej udostępnień w mediach społecznościowych,
 • SproutSocial, które pozwala śledzić osoby, które lubią lub obserwują Twoich konkurentów - zawiera raporty dotyczące fanów, ich zaangażowania, zasięgu i liczby postów w SM u konkurencji.

Przykładowe dane ze wspomnianych narzędzi:

BuzzSumo srednie zaangazowanie kanalyKanały Social Media, z których pozyskano użytkowników; źródło: BuzzSumo

 

Sprout Social widok narzedzia Widok narzędzia SproutSocial

 

Narzędzie do analizy wieku domeny

Przydatnym narzędziem, dzięki któremu dowiesz się, jaki jest wiek konkurencyjnych domen, jest raport Netpeak Checker przeznaczony do analizy SEO. W zakładce Whois można znaleźć informacje o tym, kiedy dana domena powstała. Jeśli konkurenci istnieją na rynku dłużej od Ciebie, to musisz mieć na uwadze, że do dotarcia na wysokie pozycje będziesz potrzebował wytężonej pracy.

 

Narzędzia do analizy konkurencji - Twój sprzymierzeniec na drodze do poprawy pozycji w wyszukiwarce

Analiza konkurencji w marketingu internetowym pomoże Ci ocenić, w jakich obszarach możesz ulepszyć swoją witrynę oraz prowadzone działania. Podpowie Ci także, jakie są mocne i słabe strony Twojego serwisu i ułatwi zaplanowanie strategii rozwoju i rozbudowy witryny. Porównując swoją witrynę do innych, które działają na Twoim rynku, warto skupić się na:

 • ruchu generowanym przez poszczególne podstrony w witrynie klienta,
 • słowach kluczowych, które narzędzia SEO uznają za istotne w danej branży,
 • analizie treści,
 • strukturze konkurencyjnych stron czy sklepów internetowych,
 • strategii linkowania wewnętrznego oraz budowy zewnętrznego profilu linkowego,
 • monitoringu działań w Social Media.

Poznanie konkurencji to Twoja droga do rozwoju w prowadzeniu biznesu online i stanie się liderem w swojej branży. Jeśli jednak nie masz czasu lub nie chcesz samodzielnie korzystać z narzędzi analitycznych i kupować dostępu do nich, możesz skorzystać z pomocy eksperta lub agencji SEO. Połączenie doświadczenia specjalistów oraz danych analitycznych to klucz do opracowania efektywnej strategii w marketingu internetowym.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przeanalizować konkurencję w SEO - poznaj przydatne narzędzia!

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 92 głosów

UDOSTĘPNIJ