Jak tworzyć opisy w sklepie internetowym pod kątem SEO? Skuteczne metody i sprawdzone triki

Jak-tworzyc-opisy-w-sklepie-internetowym-pod-katem-SEO-Skuteczne-metody-i-sprawdzone-triki.jpg

Jedną z istotnych funkcji, jaką pełnią opisy w sklepie internetowym, jest budowanie pozycji sklepu online w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. By generować ruch z wyszukiwarki, należy tworzyć opisy produktów i kategorii produktowych zgodnie z zasadami SEO. Technika ta nieco różni się od tworzenia tekstów sprzedażowych. Na czym polega i jak ją wdrożyć w swoim sklepie?

 

 

Tworzenie opisów w sklepie pod kątem SEO - dlaczego musisz to robić?

Tworzenie opisów produktów oraz opisów kategorii produktowych w sklepie internetowym ma nie tylko zachęcić użytkownika do zakupu, ale także budować ruch i wspierać pozycjonowanie witryny. Dzięki opisom w sklepie internetowym, zawierającym istotne frazy, użytkownicy trafią na Twoją stronę po wpisaniu hasła w wyszukiwarce.

Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym pod kątem SEO, by były przyjazne dla użytkowników i algorytmów wyszukiwarek? Poznaj 9 skutecznych trików!

 

 

#1 Tworzysz opisy w sklepie internetowym? Stosuj różnorodne frazy kluczowe dopasowane do produktu

Jeśli chcesz wspierać pozycjonowanie, pamiętaj, aby tworzenie opisów produktów w sklepie internetowym zawierało w treści frazy istotne z punktu widzenia SEO, czyli takie, które użytkownicy wpisują w okno wyszukiwarki. Dzięki obecności fraz Google prawdopodobnie uzna Twoją witrynę za wartościową, wyświetli ją w wynikach, a użytkownik będzie mógł na nią trafić. Do znalezienia fraz możesz wykorzystać narzędzia Keyword Planner, Keywordtool, KWFinder, które pokazują:

 • średnią miesięczną liczbę wyszukiwań danej frazy,
 • potencjał frazy pod kątem SEO i stopień trudności jej pozycjonowania,
 • powiązane słowa kluczowe, np. frazy long tail.

Nie wiesz, jakie frazy kluczowe są odpowiednie? Przeczytaj artykuł agencji widoczni "Jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu?", dzięki któremu poznasz strategie doboru słów kluczowych do rodzaju działalności, branży i specyfiki sklepu internetowego.

 

W kontekście fraz kluczowych w opisach produktów i opisach kategorii warto pamiętać również o:

 • odpowiednim zagęszczeniu fraz kluczowych - nie można dopuścić do przesycenia treści frazami, ponieważ za takie działania Google może nałożyć karę (filtr) na stronę i obniżyć jej pozycje w wynikach wyszukiwania,
 • stosowaniu fraz z długiego ogona, które zawierają kilka słów i w sposób bardzo szczegółowy określają oczekiwania użytkownika, np. “czarna sukienka wieczorowa plus size” zamiast “sukienka wieczorowa”,
 • używaniu fraz i słów dodatkowych, np. tani, dobry, cena itp.,
 • stosowaniu fraz w adresach URL, nagłówkach i opisach alternatywnych obrazów.

 

Fraza pasująca do produktu lub kategorii nie ma wyszukiwań? Nie rezygnuj z niej! W niszowych branżach może się zdarzyć, że fraza nie jest popularna, ale jeśli jesteś pewien, że pasuje do Twojego produktu, to możesz ją wykorzystać. Jeśli zależy Ci, by Twoje opisy w sklepie internetowym były odpowiednio zoptymalizowane, skorzystaj ze wsparcia agencji widoczni oraz twórców narzędzia SurferSEO. Wspólnie nagraliśmy webinar, dzięki któremu dowiesz się, jak optymalizować teksty pod pozycjonowanie.

 

KWFinder screen Widok narzędzia KWFinder; źródło: https://www.shopify.com/enterprise/seo-product-descriptions

 

#2 Twórz unikalne opisy produktów i kategorii produktowych w sklepie internetowym

Masz w swoim sklepie wiele podobnych produktów? Nie kopiuj ich opisów! Każdy produkt oraz kategoria produktowa powinny mieć unikalną i oryginalną treść. Tworzenie opisów produktów nie jest łatwym zadaniem, ale z pewnością się opłaca. Dlaczego? Ponieważ kopiowanie treści ze stron producentów lub konkurencji sprawia, że algorytmy wyszukiwarki nie wiedzą, którą stronę mają wyświetlić, a to może skutkować obniżeniem Twojej pozycji w wynikach wyszukiwania. Unikalne opisy pomogą Ci także wyróżnić się na tle konkurencji i wzbudzić zainteresowanie użytkowników. Pamiętaj, że opisy pod kątem SEO tworzysz nie tylko dla robotów, ale przede wszystkim dla realnych klientów, dlatego powinny one być poprawne zarówno pod względem gramatycznym, jak i ortograficznym.

Opisy produktów i kategorii produktowych w sklepie internetowym to jeden z elementów, dzięki któremu możesz zwiększyć sprzedaż. Chcesz wiedzieć więcej? Artykuł "Jak wygenerować większe zyski w sklepie internetowym?" zawiera listę skutecznych sposobów na wzrost konwersji i przychodów.

 

 

#3 Przeanalizuj opisy w sklepach internetowych konkurencji

Chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć opisy produktów pod kątem SEO w sklepie? Zapoznaj się z treściami w witrynach konkurencji, by wiedzieć jak sprzedawać efektywnie. Wpisz w wyszukiwarkę frazę określającą Twój produkt, kategorię produktową lub sklep, a następnie przeanalizuj treści na stronach z top10 wyników wyszukiwania. Na tej podstawie ocenisz:

 • jaką długość powinny mieć Twoje opisy w sklepie,
 • jakie informacje możesz zawrzeć w treściach,
 • jakie słowa kluczowe stosuje konkurencja,
 • jak zbudowane są treści w konkurencyjnych sklepach.

Dzięki analizie opisów konkurencyjnych sklepów będziesz mógł łatwo ulepszyć swoje treści. Do jej przeprowadzenia możesz wykorzystać także profesjonalne narzędzia, które są jednak płatne i wymagają umiejętności korzystania z nich. Zanim zdecydujesz się tworzyć opisy, powinieneś sprawdzić, jak i o czym piszą Twoi konkurenci. Pisaliśmy już o tym w artykule "Research dla sklepów internetowych".

Przyklad opisu kategorii Przykład opisu kategorii produktowej o odpowiedniej strukturze

 

#4 Stosuj przyjazną dla użytkownika strukturę opisów w sklepie internetowym

Pamiętaj, że tworzenie opisów produktów w sklepie to nie tylko optymalizacja pod kątem SEO, ale także pod kątem użytkownika. Dla opisów produktów oraz kategorii produktowych najlepsza jest krótka forma, która pozwala zawrzeć konkretne informacje istotne z punktu widzenia klienta. Co więcej, na stronach internetowych użytkownicy skanują tekst zamiast go czytać. Badania potwierdzają, że na początku tekstu wzrok czytelnika podąża poziomo, następnie przesuwa się niżej i również przesuwa się poziomo, ale na mniejszym obszarze. Na samym końcu użytkownicy skanują tekst pionowo od lewej strony - układ wzroku tworzy zatem mapę cieplną w kształcie litery F lub odwróconej litery L. Warto wykorzystać tę informację przy tworzeniu struktury opisów w sklepie i zastosować:

 • wypunktowania i boldy, które przyciągają uwagę użytkowników i wskazują robotom, ważne fragmenty,
 • nagłówki - w przypadku krótkich tekstów jedynie nagłówki H1, w dłuższych również H2,
 • podział na akapity, które ułatwiają odbiór treści.

W sklepie internetowym istotna jest nie tylko budowa opisów, ale także User Experience. Jeśli zależy Ci, by Twój sklep online był zoptymalizowany w taki sposób, by zapewniał spójne doświadczenia użytkowników, przeczytaj nasz wpis o UX w pozycjonowaniu i dowiedz się, jakie działania on obejmuje.

 

Mapa cieplna Mapa cieplna pokazująca, na jakich fragmentach na stronie skupia się wzrok użytkowników; źródło: https://www.nngroup.com/articles/f-shaped-pattern-reading-web-content-discovered/

 

#5 Uzupełniaj opisy w sklepie internetowym o zdjęcia i materiały interaktywne!

Opisy produktów i kategorii w sklepie online stworzone pod kątem SEO są ważne, ale warto je uzupełnić o atrakcyjne zdjęcia, które pozwolą klientowi zapoznać się z produktem bez oglądania go na żywo. W przypadku zdjęć produktowych zadbaj o:

 • białe tło,
 • wysoką jakość zdjęć,
 • odpowiedni kontekst - najlepsze są zdjęcia produktów prezentujące ich faktycznie wykorzystanie, np. meble w pokoju, ubrania na modelkach i modelach, sprzęt AGD w kuchni,
 • zdjęcia 360 stopni, prezentujące produkt z każdej perspektywy,
 • opis alternatywny zdjęcia zawierający kluczową frazę.

Możesz także wzbogacić opisy produktów o video prezentujące jego możliwości lub zawierające recenzje. Sprawdzą się one m.in. w przypadku sprzętów kuchennych, takich jak roboty, zmywarki czy pralki.

Pamiętaj, że wiedza o tym, jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym to nie wszystko. Chcesz zwiększyć liczbę konwersji i zadbać o nowoczesną budowę sklepu online? Zapoznaj się z naszym artykułem 6 kroków do optymalizacji procesu sprzedaży w Twoim sklepie internetowym.

 

Przyklad karty produktowej2 Przykład karty produktu ze zdjęciem kontekstowym

 

#6 Twórz opisy w sklepie internetowym z myślą o SEO i użytkownikach - pamiętaj o korzyściach dla kupującego

Specyfikacja produktu to nie wszystko - tworząc opisy w sklepie internetowym, które wspierają SEO, powinieneś skupić się również na korzyściach, które odniesie klient dzięki zakupowi wybranego produktu. Zanim zaczniesz tworzyć opisy pod pozycjonowanie, zastanów się, kto jest Twoim docelowym odbiorcą, z jakimi problemami się zmaga i jak Twój produkt może mu pomóc (User Intent). Poznaj przykłady interesujących opisów produktów:

 • “Masz dosyć ciągłego marnowania czasu na sprzątanie mieszkania? [PROBLEM] Wybierz nasz robot sprzątający [ROZWIĄZANIE], dzięki któremy zamiast sprzątania będziesz mogła znaleźć chwilę czasu dla siebie. [KORZYŚĆ]”;
 • “Zapewnij sobie kilka dodatkowych minut snu o poranku [KORZYŚĆ] i kup odmrażacz do szyb [ROZWIĄZANIE], dzięki któremu raz na zawsze zapomnisz o uciążliwym skrobaniu szyb. [PROBLEM].

Poznaj nasz artykuł o strategii content marketingowej wspierającej sprzedaż, który pozwoli Ci zwiększyć skuteczność pisanych treści i poznać skuteczne sposoby wzbogacania treści o informacje wartościowe dla klienta.

 

 

#7 Tworzenie opisów w sklepie internetowym - stosuj skuteczne komunikaty sprzedażowe wspierające SEO

By wspierać pozycjonowanie, możesz tworzyć nie tylko opisy produktów, ale także wdrażać elementy na stronie, które mają szansę poprawić współczynnik konwersji i tym samym wpływać na pozycjonowanie. O jakich komunikatach mowa? Między innymi o:

 • wezwaniach do działania (call to action) umieszczonych na widocznych buttonach - mogą one zawierać hasła takie jak “Kup teraz!”, “Dodaj do koszyka”, “Skorzystaj z darmowej dostawy”,
 • hasłach sprzedażowych, wspierających konwersje, np. “Kup i odbierz w sklepie już za godzinę”,
 • hasłach informujących o rabatach i promocjach, np. “Darmowa dostawa tylko przez 24h”, “Skorzystaj z wyprzedaży - ograniczona liczba produktów”.

 

Przyklad prezentacji rabatu Przykład atrakcyjnej prezentacji wyprzedaży, zawierające hasła przyciągające uwagę

 

#8 Wykorzystaj treść od użytkowników do tworzenia opisów w sklepie internetowym. Pozyskuj recenzje produktów i opinie klientów

Czy wiesz, że opinie o produktach to jeden z czynników, który wpływa na decyzję zakupową klienta? Według raportu Gemius “E-commerce w Polsce 2020” aż 48% klientów zwraca uwagę na opinie o danym sklepie przed dokonaniem zakupu. Dlatego też aktywnie zachęcaj kupujących do dzielenia się recenzjami produktów i opiniami o nich. Dzięki temu zyskasz tzw. User Generated Content, czyli treść tworzoną przez użytkowników, która również jest istotna dla SEO i może wpływać na pozycję w wyszukiwarkach, a także na liczbę konwersji.

 

 

#9 Tworzenie opisów w sklepie online - zadbaj o atrakcyjny wygląd i sprawne działanie strony produktowej

Użytkownicy, a zarazem Twoi potencjalni klienci zwracają uwagę nie tylko na treści na stronie, ale także jej działanie. Dlatego też optymalizując sklep pod SEO, zadbaj o:

 • szybkość ładowania strony produktowej,
 • wygląd karty produktu na urządzeniach stacjonarnych oraz mobilnych, wdrażając stronę responsywną lub wersję mobilną witryny,
 • eliminację uciążliwych reklam (np. wyskakujących okienek pop up),
 • stabilność wyświetlania witryny - należy unikać sytuacji, w których klient chce dodać produkt do koszyka, ale na skutek zmiany wyglądu strony kliknięcie powoduje przejście do reklamy.

Pamiętaj także, że użytkownik jest przyzwyczajony do umiejscowienia niektórych elementów w sklepie online. Dostęp do koszyka produktów oraz panel rejestracji znajdują się zazwyczaj w prawym górnym rogu przeglądarki, a możliwość dodania produktu do koszyka po prawej stronie karty produktu, w jej górnej części. Nie warto umieszczać tych elementów w innym miejscu, ponieważ może to zniechęcić użytkownika do zakupu.

Chcesz wiedzieć nie tylko, jak tworzyć opisy w sklepie internetowej, ale także jak zoptymalizować kartę produktową w sklepie online? Przeczytaj nasz artykuł o optymalizacji karty produktowej.

 

Karta produktowa mobile2 Przykład karty produktowej wyświetlanej na urządzeniu mobilnym

 

Twórz opisy w sklepie internetowym dla SEO i użytkowników!

Opisy produktów i kategorii produktowych w sklepie internetowym pełnią wiele funkcji, a wspieranie SEO jest tylko jedną z nich. Dlatego też, tworząc opisy kategorii i produktów, pamiętaj nie tylko o frazach, ale także o oczekiwaniach użytkownika i o jego problemach, które mogą rozwiązać Twoje produkty. Celem tworzenia treści jest również budowanie wizerunku eksperta, a także wzrost liczby konwersji i sprzedanych produktów. Stosuj kompleksowe działania skierowane zarówno na oczekiwania użytkowników, jak i algorytmów wyszukiwarek, które pomogą Ci poprawić efekty pozycjonowania oraz zwiększyć zyski.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak tworzyć opisy w sklepie internetowym pod kątem SEO? Skuteczne metody i sprawdzone triki

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 52 głosów

UDOSTĘPNIJ