Do czego przyda Ci się Senuto? Poznaj funkcje tego narzędzia!
Senuto to platforma analityczna (SaaS) oraz zestaw usług doradczych w zakresie SEO i marketingu w Google, oparte o big data i autorskie algorytmy machine learning. Narzędzie pojawiło się na rynku w 2014 roku.
Karolina Matyska, content marketing manager w Senuto
Dostarczamy dane, które pomagają przeanalizować i zoptymalizować dotychczasowe działania online marketingowe, a także ułatwiają strategiczne planowanie kolejnych kampanii. Narzędzia Senuto wspierają specjalistów SEO, ekspertów ds.eCommerce, marketingu, content marketingu, copywritingu, oraz wszystkich tych, którzy pracują nad pozyskaniem ruchu z Google.
Mamy ponad 330 pozytywnych opinii w Google.Skontaktuj się z nami!
W zeszłym roku Senuto zostało poszerzone o szereg nowych funkcji, a także rozbudowane funkcje dostępne już wcześniej. Platforma, która jest dostępna także w formie aplikacji składa się z trzech modułów, które pomagają zoptymalizować proces działań SEO na każdym z jego etapów. Te moduły to obecnie:
- Analiza widoczności
- Baza słów kluczowych
- Monitoring.
Nie da się ukryć, że Senuto jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi przez pozycjonerów w Polsce, a teraz także coraz częściej przez agencje z zagranicy. Rozbudowane funkcje pomagają w optymalizacji strony oraz poprawie widoczności w wynikach wyszukiwania. Zebraliśmy je w jednym miejscu. Sprawdź, czy korzystasz z nich wszystkich!
Analiza widoczności
Wpisując w tym module dowolną domenę, dostaniemy szereg danych związanych z historią jej widoczności:
- liczba słów kluczowych, na które domena zajmuje pozycje 1-3 w organicznych wynikach wyszukiwania. Pod spodem widzimy wzrost/spadek tej liczby względem poprzedniego poniedziałku.
- liczba słów kluczowych, na które domena zajmuje pozycje 1-10.
- liczba słów kluczowych, na które domena zajmuje pozycje 1-50.
- szacowany miesięczny ruch z organicznych wyników wyszukiwania
- szacowana kwota jaką należałoby miesięcznie wydać w Google Ads, aby wygenerować podobny ruch do ruchu z działań SEO
- miejsce zajmowane przez domenę w głównej kategorii tematycznej, do której przypasowana została domena
Zmiana pozycji:
Ta sekcja podsumowuje frazy, na które pozycje domeny najbardziej wzrosły lub spadły. Kolumna Pozycje oznacza aktualną pozycję domeny na daną frazę. Kolumna Zmiana pozycji pokazuje różnice w pozycji względem poprzedniego poniedziałku.
Kluczowe frazy
Ta sekcja zawiera frazy generujące największy ruch dla danej domeny. Znajdziesz tu dane takie jak:
- średnia miesięczna liczba wyszukiwań
- pozycja
- zmiany pozycji
- historia miesięczna
- historia dzienna
- widoczność CPC
Sezonowość witryny
Wykres sezonowości pokazuje, jakich zmian w ruchu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach przy obecnych pozycjach swojego serwisu
- Wykres słupkowy pokazuje odchylenie od średniej w danym miesiącu
- Wykres liniowy pokazuje całkowity potencjał słów, na które domena jest widoczna w TOP 10 w danym miesiącu
Konkurencja
Ten wykres przedstawia porównanie zbiorów fraz analizowanej domeny i domen o zbliżonym profilu słów kluczowych. Konkurencyjne słowa to frazy, na które domena konkurencyjna jest widoczna w TOP10, natomiast Twoja domena w TOP 50. Są to więc frazy, z których domena konkurencyjna potencjalnie zabiera Ci ruch. Wszystkie słowa to całkowita liczba fraz kluczowych, na które domena konkurencyjna jest widoczna w TOP 50.
Co to jest kanibalizacja w pozycjonowaniu?
Kanibalizacja to bardzo niebezpieczne zjawisko w SEO. Zachodzi w przypadku, gdy dwie lub kilka podstron z witryny jest zoptymalizowanych pod to samo słowo kluczowe. To powoduje, że wyszukiwarka internetowa ma problem z określeniem, która ze stron lepiej odpowiada danemu zapytaniu użytkownika. Skutkami kanibalizacji mogą być: spadek ruchu z wyszukiwarki, czy niestabilne pozycje w wynikach wyszukiwania.
Jak wykryć kanibalizację z Senuto?
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Senuto. W zakładce Kanibalizacja wyszczególnione są frazy, których dotyczy problem kanibalizacji oraz adresy URL, na których się one znajdują. W tej sekcji jest także opcja porównywania pozycji względem:
- wczoraj
- ostatniego poniedziałku
- poniedziałku z zeszłego tygodnia
Kanibalizacja możliwa jest do zanalizowania na dwa sposoby:
-
Słowa kluczowe:
2. Sekcje
Sekcje
To bardzo przydatna funkcja dla tych, którzy chcą przeanalizować poszczególne podstrony w swojej witrynie, by sprawdzić ich widoczność w TOP 10 Google. Weryfikację można przeprowadzić na poziomie:
- subdomen (widoczność w %, liczba fraz w TOP 10, widoczność danej subdomeny wraz z jej zmianą względem poprzedniego tygodnia),
- ścieżek (liczba fraz w TOP 10, widoczność wraz z jej zmianą względem poprzedniego tygodnia),
- adresów url (liczba fraz w TOP 10, widoczność danej subdomeny wraz z jej zmianą względem poprzedniego tygodnia).
Cechy fraz
W tej zakładce dostaniemy szczegółowe dane i statystyki na temat fraz. Cała analiza jest podzielona na:
- trudność ( oceniana w skali 1-100; najważniejszym czynnikiem jest tu widoczność adresów URL znajdujących się w TOP 10)
-
średnia miesięczna liczba wyszukiwań
- SERP (jakie wyniki rozszerzone pojawiają się w Google przy frazach z TOP50 dla analizowanej domeny)
- typy fraz kluczowych (informacje o frazach, na które domena jest widoczna w TOP 50, są frazami brandowymi, zawierają imiona czy nazwy miast)
-
trendy (w których miesiącach Twoje frazy z TOP50 są najczęściej wyszukiwane)
-
liczba wyrazów (liczba wyrazów, z których zbudowane są Twoje frazy z TOP 50)
Baza słów kluczowych
O zeszłego roku baza słów kluczowych została poszerzona o wszystkie języki i jest dostępna we wszystkich krajach. Unikatową funkcją Senuto jest możliwość wyszukiwania słów kluczowych w oparciu o domenę, adres URL, czy pojedyncze słowo.
To pozwala jeszcze precyzyjniej dopasować tematycznie listę fraz do danej domeny lub adresu.
Udoskonalona baza słów kluczowych pozwala na research fraz z długim ogonem, a także tych powiązanych semantycznie z inną frazą. Słowa kluczowe można filtrować np. po średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań, czy liczbie wyrazów we frazie. Nowością w tej sekcji jest doczytywanie słów kluczowych nie tylko z long tail, ale także dla całego kontekstu. Stąd też dla zapytania “klamka drzwiowa” otrzymasz np. “drzwi”.
Każdy zebrany zestaw fraz można eksportować w formacie xml i podzielić się nim z klientem, czy resztą zespołu. Można go także zapisać w bazie słów kluczowych w module Baza słów kluczowych, a także w zakładce Presety.
Szczegóły frazy kluczowej
Po kliknięciu interesującej nas frazy dostaniesz szereg szczegółowych danych, takich jak:
- średnia miesięczna liczba wyszukiwań w Google
- wartość frazy - szacunkowa kwota jaką należałoby wydać w Google Ads, aby wygenerować podobny ruch do ruchu wygenerowanego z 1. pozycji w wynikach organicznych Google
- CPC - szacunkowa kwota jaką należałoby miesięcznie wydać w Google Ads, aby wygenerować podobny ruch do ruchu generowanego z działań SEO.
- liczba konkurentów - liczba domen zajmujących pozycje 1-20 w wynikach organicznych na wszystkie słowa kluczowe powiązane z analizowaną frazą
- wyniki rozszerzone - tzw. Snippety pokazują jakie elementy rozszerzone znajdują się w wyszukiwarce przy danym słowie oprócz standardowych linków
- trendy - wykres pokazuje sezonowość frazy kluczowej w rozbiciu na miesiące. im wyższy słupek, tym większe zainteresowanie frazą w danym miesiącu.
- najlepiej widoczne serwisy - zestawienie serwisów najlepiej widocznych w Google na daną frazę
- słowa kluczowe powiązane z analizowaną frazą
- słowa kluczowe powiązane semantycznie z analizowaną frazą
- pytanie wpisywane przez użytkowników Google powiązane z analizowaną frazą
- grupy słów - najczęstsze połączenia słów występujące we frazach wpisywanych w Google
- analiza SERP - TOP 20 witryn najlepiej widocznych widocznych w Google na analizowaną frazę.
Statystyki słów kluczowych
Wykorzystując sekcję Statystyki słów kluczowych otrzymasz dane dla własnej listy fraz. Listę możesz wprowadzić ręcznie lub importować z pliku csv.
Dla tak wprowadzonych słów kluczowych otrzymasz:
- średnią miesięczną liczbę wyszukiwań,
- liczbę słów we frazie,
- cost per click (CPC)
- wykres trendów.
Narzędzia Senuto
1. Analiza konkurencji
To świetne narzędzie, które pozwoli Ci monitorować naszych branżowych rywali i porównać statystyki ich stron z Twoją. Maksymalnie można wybrać 3 konkurentów. Analiza odbywa się na 3 sposoby:
- Wspólne słowa kluczowe (czyli słowa, na które widoczna jest zarówno moja domena, jak i domeny konkurencji).
- Słowa kluczowe konkurencji (frazy, na które widoczni są tylko konkurenci)
- Moje słowa kluczowe (frazy, na które widoczna jest tylko moja domena).
Fioletowy suwak pozwala filtrować wyniki w oparciu o konkretne pozycje, które Cię interesują od 1 do 50.
Poniżej dostaniesz tabelę z podsumowaniem pozycji Twojej domeny i domen konkurencyjnych. Znajdują się tam dane takie jak: średnia miesięczna liczba wyszukiwań i CPC dla danej frazy.
2. Historia SERP
W tej zakładce można cofnąć się aż do czerwca 2016 roku i sprawdzić wyniki organiczne dla danej frazy w przeszłości. Zakres dat możesz dowolnie modyfikować. Dodatkowo jest opcja zawężenia wyników wyłącznie do TOP 10 lub przeanalizować całą listę (TOP 50.)
Kolorem zielonym zaznaczone są dni, w których względem dnia wcześniejszego pozycja domeny się zwiększyła. Kolorem czerwonym pokazane są dni, w których domena spadła w wynikach wyszukiwania.
3. Direct Answer
To narzędzie analizuje tzw. pozycje zero, czyli wyniki wyszukiwania, które odpowiadają na zapytania użytkowników i wyświetlają się na samym szczycie wyszukiwarki w ramce (przykład poniżej), ponad pozostałymi wynikami.
Dzięki narzędziu w Senuto możesz sprawdzić, na jakie frazy Twoja strona wyświetla się w Direct Answers i czy w ogóle się wyświetla. Wystarczy podać adres domeny i poczekać aż wygenerują się wykresy z danymi.
Po chwili wyświetli nam się raport z dwoma wykresami i tabelą podsumowującą najistotniejsze dane. Pierwszy wykres prezentuje pozycję w wynikach organicznych, jaką zajmuje strona dla danej frazy w Direct Answer. Wykres po prawej pokazuje metrykę ze średnią miesięczną liczbą wyszukiwań. Tabela pod wykresami wyświetla frazy, na jakie domena jest widoczna w snippecie Direct Answer.
4. Pozyskane/utracone słowa
To narzędzie umożliwia określenie słów kluczowych, które w danym dniu zanotowały wzrost lub spadek. Znajduje się w nim baza aż 2,5 miliona fraz. Wystarczy wpisać adres domeny oraz interesujący Cię przedział czasowy i zakres pozycji (1-50), aby sprawdzić kiedy doszło do spadku/wzrostu. Możesz zmonitorować historię pozycji z 1. dnia każdego miesiąca.
Zmiany w wyszukiwarce
To kolejna nowość w Senuto. Tutaj znajdziemy wszelkie zmiany jakie zachodzą każdego dnia w wyszukiwarce Google. Na podstawie 70 tysięcy domen algorytm Senuto wylicza tzw. indeks zmian - czyli analizuje domeny, które zmieniły swoje pozycje w stosunku do poprzedniego dnia.
Historia zmian prezentuje historyczny indeks dla danych dni. Zmiany oznaczone są kolorami:
- czerwony - duże zmiany w wyszukiwarce
- żółty - zmiany większe niż zwykle
- niebieski - niskie zmiany
Na dole raportu znajdziesz podsumowanie z domenami, które osiągnęły największy wzrost fraz w TOP 10, a także domeny, które odnotowały największe spadki w tej kategorii.
Senuto Enterprise - nowe możliwości narzędzia
Karolina Matyska, content marketing manager w Senuto
Z uwagi na duże możliwości w zakresie pobierania danych Senuto tworzy dla swoich klientów także rozwiązania dedykowane. Przykładami rozwiązań dedykowanych są:
- planowanie treści dla serwisu klienta w oparciu o koncepcję topical authority;
- linkowanie wewnętrzne – jest to system, który umożliwia zbudowanie w sposób automatyczny powiązań pomiędzy podstronami za pomocą linków.
Dodatkowo w produktach Enterprise wiele działań opieramy o algorytmy machine learning, co dla branży SEO jest dość dużą nowością i pozwala automatyzować procesy, które do tej pory były przeprowadzane ręcznie. W oparciu o już posiadane dane będziemy w stanie budować dodatkowe produkty Enterprise.
Chcemy również pozyskiwać nowe typy danych, co w konsekwencji powinno przełożyć się na dość dużą zdolność do wytwarzania nowych rozwiązań dla naszych klientów.
Czy potrzebne mi Senuto?
Senuto przydaje się przede wszystkim pozycjonerom i specjalistom marketingu internetowego. Klienci agencji SEO mogą liczyć na raporty wygenerowane z Senuto i nie muszą już sami kupować dostępu do narzędzia. Jeśli jednak zajmujesz się optymalizacją strony, Senuto dostarczy Ci takie dane jak widoczność strony, pomoże znaleźć skuteczne frazy i zdiagnozować zmiany w widoczności strony.
Powyższa analiza pokazuje, jak wiele danych i raportów możemy wygenerować poprzez jedno narzędzie. Bez wątpienia Senuto to must have w pracy każdego pozycjonera, ale nie tylko. Dzięki rozbudowanemu modułowi Bazy słów kluczowych mogą z niego korzystać także copywriterzy i marketerzy. Wielkim plusem Senuto jest możliwość integracji swojego konta z Google Analytics i Google Search Console, co pozwoli jeszcze dokładniej analizować ruch z Google.
My jako agencja nie wyobrażamy sobie pracy bez Senuto. Dzięki niemu nasze działania są szybsze i dokładniejsze. Gorąco polecamy!