Pozycjonowanie stron w 2020 - trendy i podsumowania

poznaj trendy seo 2020 widoczni

Nasze zeszłoroczne zestawienie trendów SEO wzbudziło duże zainteresowanie czytelników. Minął rok, a my ponownie pytamy praktyków pozycjonowania polskich agencji marketingowych o prognozy SEO na rok 2020. Nasi goście podzielili się z nami swoją opinią na temat narzędzi, wydarzeń oraz aktualizacji, które miały szczególny wpływ na wyniki wyszukiwania oraz pozycjonowanie sklepów i stron internetowych. 

Jak będzie wyglądało pozycjonowanie stron internetowych w roku 2020? Które wytyczne SEO okazały się największym wyzwaniem?  

Trendy SEO na rok 2019 według praktyków marketingu internetowego Zobacz nasze zeszłoroczne prognozy!

Do przygotowania tegorocznych przewidywań zaprosiliśmy między innymi przedstawicieli firm z zrealizowanego przez nas rankingu największych agencji SEO w Polsce. Dla zaproszonych gości przygotowaliśmy dwie grupy pytań, dotyczących trendów w pozycjonowaniu na rok 2020.

Każdy z uczestników naszych prognoz dostał pytania z pierwszej grupy:

 1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?
 2. Jak ocenisz ostatnią dekadę w SEO w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?
 3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?
 4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?
 5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Do puli pięciu pytań dla każdego uczestnika dodaliśmy jedno dodatkowe, losowane z poniższej listy:

 • Jakie zmiany w pozycjonowaniu stanowiły największe wyzwanie dla polskich agencji SEO w 2019?
 • Które z dotychczasowych strategii SEO będą rządzić niezmiennie i niezależnie od wprowadzonych aktualizacji w wyszukiwarkach?
 • Jak zmieni się content w 2020? Czy nadal będzie obejmował pozycję “króla” w strategiach online marketingu?
 • Jak będzie wyglądać praktyka SEO w 2020, co Twoim zdaniem zmieni się w stosunku do działań, jakie dotychczas podejmowaliśmy?
 • Jaką strategię SEO powinny obrać lokalne biznesy w roku 2020?
 • W jaki sposób proces oceny treści strony (EAT) wpłynie na przyszłość i strategię marketingową firm? Czy w ogóle uważasz, że w praktyce EAT ma wpływ na polskie wyniki wyszukiwania?

Komunikacja z uczestnikami odbywała się poprzez serwis społecznościowy LinkedIn oraz drogą mailową. Kolejność wypowiedzi na temat trendów i podsumowań SEO została ułożona alfabetycznie, biorąc pod uwagę nazwę firmy, która reprezentowali praktycy SEO. Do każdej z odpowiedzi dołączyliśmy zdjęcie oraz bio autora. 

Poznajcie odpowiedzi praktyków SEO na pytania o trendy w pozycjonowaniu na rok 2020: 

 

Artefakt, Paweł Wołoszyn

Pierwsze kroki w świecie SEO stawiał już 8 lat temu, kiedy to zainteresował się marketingiem internetowym i tworzeniem stron na potrzeby programów afiliacyjnych. Pasjonat szeroko pojętego e-commerce, sam posiada kilka serwisów internetowych i nie zamierza na nich zaprzestać. Uzależniony jest bowiem od ciągłego rozwoju.

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Polecam zagłębić się w zagadnieniu Voice Search, ponieważ z roku na rok z wyszukiwania głosowego korzysta coraz więcej użytkowników. Sądzę, że w 2020 roku osób korzystających z tej funkcji będzie jeszcze więcej.
Podczas dostosowywania strony do Voice Search warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • UX,
 • dane strukturalne,
 • czas ładowania strony mobilnej,
 • optymalizacja treści pod długi ogon.

Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że rok 2020 będzie rokiem Voice Search w branży SEO.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Przez ostatnią dekadę zakres działań przy realizacji projektu przeszedł bardzo długą drogę, od działań skupionych w zdecydowanej większości na link buildingu i optymalizacji technicznej, po kompleksowe działania zawierające oprócz wcześniej wymienionych – optymalizację i rozwój contentu, elementy UX oraz bieżącą analitykę internetową. W mojej ocenie trend ten będzie kontynuowany w najbliższych latach.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Na ukłony z mojej strony może liczyć Ahrefs, narzędzie bez którego nie wyobrażam sobie pracy SEO-wca. Ahrefs to niezwykle rozbudowane narzędzie zawierające całe mnóstwo przydatnych funkcji m.in. do analizy widoczności, słów kluczowych, treści czy linkowania. 
Tym, co najbardziej mnie przekonuje do korzystania z ahrefs, to wszystkie przydatne narzędzia w jednym miejscu oraz ogromna baza słów kluczowych na każdy kraj.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

 • Festiwal SEO w Katowicach – najważniejsze wydarzenie branżowe w Polsce, które sobie cenie ze względu na możliwość spotkania całej śmietanki polskiego SEO w jednym miejscu. Z którymi zawsze można wdać się w meteoryczne dyskusje i wymienić się branżową wiedzą.
 • Brighton SEO w Anglii – jedno z najlepszych wydarzeń branżowych na świecie, na której można spotkać największych wyjadaczy SEO z całego świata. Na prezentacjach i warsztatach zawsze można liczyć na dużo „mięsa branżowego”. Podobnie jak w Katowicach możemy liczyć na meteoryczne dyskusję z wszystkimi uczestnikami jak i prowadzącymi.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Główne cele jakie stawimy sobie w 2020 roku to rozwój wewnętrznych narzędzi, które wspomagają proces pozycjonowania oraz system komunikacji z klientami. To wszystko po to, aby dostarczać klientom usługi dostosowane do ich oczekiwań.

 

6. Jak zmieni się content w 2020? Czy nadal będzie obejmował pozycję “króla” w strategiach online marketingu?

W ostatnich latach content zdecydowanie był „królem” i ta tendencja szybko się nie zmieni. W nadchodzących latach staniemy przed wyzwaniem tworzenia coraz bardziej wartościowych treści oraz koniecznością wypracowania metod jej systematycznego rozwoju, co nie zawsze jest prostym zadaniem, zwłaszcza w niszowych, wysokospecjalizowanych branżach.
Spory wpływ na content może mieć też aktualizacja algorytmu BERT, który ma lepiej zrozumieć słowa osadzone w określonym kontekście.

 

CS Group Polska, Konrad Izdebski

Od 2016 Head of SEO w CS Group Polska z firmą związany od 2013. Umysł ścisły, entuzjasta technicznego SEO, analityki internetowej i wszelkich nowinek technicznych. Poza pracą miłośnik literatury science fiction, gier video i Muay Thai.

 

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Pierwszą raczej nikogo nie zaskoczę – jak najlepsze teksty pod użytkownika, na jak najlepiej zoptymalizowanej technicznie stronie to podstawa.
Druga – nie pokazujmy odpowiedzi na zapytanie użytkownika bezpośrednio w SERP, ale bardzo mocno zachęćmy go do kliknięcia w nasz URL.
Trzecia – tylko spokój może nas uratować! Jeśli na stronie wszystko jest zrobione dobrze, to nie wpadajmy w panikę po każdym updacie algo. Na humory Google reagujemy na chłodno.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Początek dekady to jeszcze złote czasy linków. Potem nadeszły „Pamiętne Update’y” i nagle wszyscy musieliśmy dostosować się do nowych zasad Google. Dużo nerwów i tłumaczeń wysłanych klientom i Google. Przyszedł też czas przejścia z rozliczania za pozycję fraz na abonament. Przez ostatnie 10 lat ta najpopularniejsza wyszukiwarka dała nam wiele do zrozumienia, w tym to, że zawsze może pojawić się jakiś update, który zatrzęsie wynikami w SERP i zasieje niepokój na twarzach SEOwców.

Dobre ułożenie procesów na samym początku, trzymanie się uniwersalnych zasad, zapewniło nam to, że z czasem tylko dokładaliśmy nowe pomysły i rozwiązania, niewiele modyfikując fundament. Dzięki temu unikamy robienia części rzeczy od nowa.
Nigdy nie wyobrażałem sobie, aby klient dostał niezrozumiały raport, czy pozostał bez odpowiedzi na swoje pytanie. Jako agencja właśnie na ten aspekt kładziemy w ostatnich latach jeszcze większy nacisk. Przy dużej ilości klientów to nie lada wyzwanie, ale warto!

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Korzystamy oczywiście z dużej ilości narzędzi, ale jeśli miałbym wybrać tylko jedno, to padnie na Senuto. Pozwala zarówno na szybką, jak i zaawansowaną analizę. Najbardziej doceniam duży wybór wciąż rozbudowywanych opcji, które umożliwiają zdobycie niezbędnej, podstawowej wiedzy o branży klienta i stworzenie naprawdę dobrej bazy informacji o stronie. Kolejne miejsca na pudle to Screaming Frog i Ahrefs.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Z wydarzeń, w których brałem udział w tym roku, za najbardziej udane uważam Festiwal SEO Katowice.
Na ‘20 wpisuję do kalendarza – oczywiście kolejną edycję Festiwal SEO Katowice, SemKRK, SEO Rejs i BrightonSEO.
Przy natłoku codziennej pracy można ulec złudzeniu, że nie warto „tracić czasu” na udział w tego typu wydarzeniach. Moim zdaniem to błędne założenie. Oferta eventowa jest coraz bogatsza, każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie, niekolidującego też z ważnymi biznesowymi terminami.

wydarzenie festiwal seo katowice widoczni

 

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Celem zawsze jest rozwój i trzeźwa analiza obecnej sytuacji. W 2020 kolejny raz stawiamy klienta w centrum naszego zainteresowanie, równolegle dbając o rozwój zespołu.

 

6. Jaką strategię SEO powinny obrać lokalne biznesy w roku 2020?

Właściciele lokalnych biznesów przede wszystkim powinni bardziej zainteresować się tym, co zostało umieszczone w sieci na ich temat. Trzeba zadbać o podstawy, np. o to, by dane teleadresowe w każdym możliwym miejscu w internecie były spójne. W działaniach lokalnych nie ma też nic gorszego niż zaniedbany profil Google Moja Firma.

 

Delante, Mateusz Calik

Specjalista techniczny SEO posiadający doświadczenie w tworzeniu skalowalnych procesów opartych na metodologii zwinnej. Posiada silnie analityczne podejście do marketingu internetowego poparte ponad 12-letnim doświadczeniem. Wcześniej związany z branżą IT, sportów motorowych, tytoniu i rynków finansowych.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Uczmy się cały czas nowych frameworków, bilbliotek, języków programowania - bo te dają nam duże możliwości do tworzenia zaawansowanych stron, świetnych aplikacji, a Google nie zawsze potrafi je dobrze interpretować. Nasza w tym rola aby pomóc robotom Google zrozumieć co na tych stronach jest. Pracujmy blisko z web-developerami, a nie próbujmy z nimi walczyć. Dbajmy również o crawl budget przy dużych witrynach.
Patrzmy w działaniach SEO na duże ilości danych, bo takie ma Google - więc wykorzystanie w SEO big daty i narzędzi, pomagających nam ustalać strategię bardziej data driven, da nam najlepsze wyniki.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Ostatnia dekada to czas, w którym SEO się bardzo zmieniło: odeszliśmy od szybkich sztuczek w kodzie, mieszania tekstów i nadużywania linków - w stronę analitycznego i strategicznego SEO.
Już nie myśli się o pojedynczych pozycjach na kluczowe frazy, a o widoczności całej witryny, pozycjonowaniu szerokim, skupieniu się na generowaniu konwersji.
SEO obecnie jest dużo bliżej biznesów i wpływa na cały marketing firm: układa content marketing, budowę strony, komunikację w social media.
Obecnie agencje SEO obejmują działania całościowo: wdrażają zmiany w kodzie, przebudowują architekturę strony, pracują na wielu CMSach, tworzą content generujący ruch dbając o topical authority, tworzą linki o dużo wyższej jakości, a mniejszej ilości. Współpraca zmieniła się przede wszystkim w stronę abonamentową: pracuje się w określonym budżecie, a działania SEO nie mają prowadzić tylko do podniesienia pozycji na kilka fraz. Obecnie, szeroko pozycjonując, mają prowadzić do innych celów: wzrost widoczności, wzrost ruchu, wzrost sprzedaży. Duże e-commerce mają rosnącą wiedzę na temat SEO i zdecydowanie lepiej się z nimi pracuje, bo wiedzą jak ważny to dla nich element.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Z polskich: SemStorm i Senuto, a z zagranicznych Ahrefs i SEMrush - bo to narzędzia skupiające się na całej witrynie, na kilku tysiącach fraz per domena.
To one pozwalają nam uzyskiwać dużo większą skalę działań SEO i prowadzić ruch po frazach konwertujących. Mocno pomocne stało się dla nas Gogole Data Studio - bo szybko w dynamiczny sposób pozwala nam analizować dane o ruchu.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Grzegorz Strzelec ze swoimi szkoleniami w ramach SEOTour zrobił bardzo dobrą robotę - merytoryczne, w małym gronie specjalistów, poparte dużym doświadczeniem spotkania.
SEO Festiwal w Katowicach nadal pozostaje największym wydarzeniem branżowym w Polsce, które było udane w 2019 i zdecydowanie będzie u mnie w kalendarzu na 2020 r.
Z zagranicznych Brighton SEO + European Search Awards.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Nie zwalniać. Rok 2019 był dla nas bardzo dobry - zdobyliśmy nagrodę Deloitte dla najszybciej rosnącej agencji SEO w Polsce, a kolejny rok zapowiada nam się jeszcze bardziej intensywny.
Chcemy rozwinąć nasze działania research&development, rozbudować dział programistów, zwiększyć dział contentowy. Mamy dobrze ułożoną edukację wewnątrz firmy i dopracowaliśmy kilkadziesiąt szkoleń, które będziemy chcieli też pokazać szerzej na zewnątrz. Nadal chcemy mocno edukować w zakresie SEO, bo uważamy że lepiej pracuje się ze świadomymi klientami - więc będziemy pisać dużo treści na blogu, kręcić vloga, robić szkolenia i jeszcze dużo więcej, ale nie wszystko mogę zdradzić.

 

6. Jak będzie wyglądać praktyka SEO w 2020, co Twoim zdaniem zmieni się w stosunku do działań, jakie dotychczas podejmowaliśmy?

Działania SEO zbliżą się jeszcze bardziej do biznesu: dobry SEOwiec musi rozumieć biznes klienta, wyznaczać spójne strategie, realizować je całościowo wraz z działem contentu, developerami czy software housami.
Drastycznie w 2020 roku nic się nie zmieni, bo każda aktualizacja Google to ewolucja i jej kierunki są dla nas SEOwców dość jasne i dla wszystkich użytkowników dobre: mamy precyzyjniej dopasowany merytoryczny content ze źródeł o wysokim autorytecie, mamy link building który jest już mocno ePR'em, mamy technicznie dopracowane strony, które są szybsze i bezpieczniejsze. Jako użytkownicy chcemy też informacje dostawać natychmiast, więc jasne jest, że dla wielu biznesów (szczególnie lokalnych) nową stroną home page stają się wyniki w Google na zapytanie brandowe (lub okołobrandowe) - bezpośrednio do wyników wyszukiwarki Google zaciąga wiele danych i mamy rosnącą ilość wyszukiwań bez przejść na strony - można się z tym podejściem nie zgadzać i postrzegać je jako okradanie z własności intelektualnej - ale prawda jest taka, że daje nam to wiele nowych możliwości: możemy testować nowe dane strukturalne, podawać newsy w różnej formie, pokazywać opinie, wskazywać grafiki, filmy, podcasty. Ja już czekam na kolejne update'y, bo każdy z nich uczy nas czegoś nowego.

 

DevaGroup, Krzysztof Marzec 

CEO DevaGroup, agencji Partner Google Premier i Google Rising Star. Trener Google SEO, Ads &Analytics. Sędzia European Search Awards. Autor szkoleń i artykułów oraz dwóch książek z tematyki marketingu w wyszukiwarkach, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. Pracował dla takich marek, jak: Allegro.pl, Neo24, Shoper.pl, Conrad.pl, Interia.pl, Grupa RMF czy Wydawnictwo Bauer. Specjalizuje się w strategiach wykorzystujących analitykę cyfrową do optymalizacji działań.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Bacznie monitoruj ilość zaindeksowanych stron według wskazań Google Search Console i sprawdź jak dużym problmem dla Ciebie jest Crawl Budget.
Jeśli chcesz przejść na wyższy poziom zacznij analizować logi, szczególnie błędy 40x i 50x czy zbyt duży ruch na przekierowaniach oraz aktywność Google Bota.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Bardzo pozytywnie: zdecydowanie wzrosło zrozumienie tematu u klientów i coraz mniej jest firm, w których to jeden pracownik, często właściciel, chce wszystko robić sam. Wzrosła liczba skonkretyzowanych zapytań o usługi SEO, pytania o konsultacje oraz szkolenia nie jako rozwiązanie problemu pozycjonowania w danej firmie ale potrzeba lepszego poznania procesów i metod współpracy ze specjalistami.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

SiteBulb - mimo tony crawlerów, których używamy to to narzędzie najszybciej i najprościej pozwala mi pokazywać klientom skalę zmian, które ich czekają jeśli chcą idealnej strony docelowej. Jest również doskonałe na szkolenia i konsultację przy pokazywaniu zasad rządzących SEO.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Tryb autoreklamy: semKRK ;) Znów 500 osób na edycji BIG a nasze małe edycje mają po 300 osób. Prelegenci dostają świetne oceny w ankietach, mocno przygotowują się do wystąpień, a publiczność ocena doskonale również wyjątkową atmosferę barcampu. Niezmiennie polecę też FestiwalSEO oraz DigitalFest.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Doskonale obsługiwać klientów i mieć zadowolonych współpracowników. Planujemy przebić bardzo ambitny wzrost osiągnięty w tym roku i mocno inwestować w zespół jednocześnie dostarczając mu rozwiązań z zakresu automatyzacji. W planach są również kolejni strategiczni partnerzy, jestem tez otwarty na kolejne włączenia/przejęcia mniejszych podmiotów.

 

6. Jaką strategię SEO powinny obrać lokalne biznesy w roku 2020?

Spójną i zdywersyfikowaną. I może to brzmi jak marketingowa paplanina, ale sprowadza się do kilku zasad:

 • nigdy nie opieraj biznesu tylko na seo,
 • wyciągaj wnioski z Ads i wdrażaj w SEO i na odwrót.
 • buduj content w oparciu o dane i słowa, według konkretnego planu
 • zainwestuj w analitykę i wykorzystaj nowe modele atrybucji
 • nie zapominaj o pracy u podstaw: linki i dobre on-site nigdy nie przestaną być aktualne

 

EACTIVE #wiemyjak, Sebastian Heymann

W SEO i analityce internetowej siedzi od 2011 roku. Przygotowywał i realizował strategie widoczności dla najbardziej znanych marek w Polsce (e-podróżnik, przepisy.pl, woblink.com, biokonopia.pl, bestcena.pl). Komentarz: "Należę do grupy szczęśliwców, którzy na co dzień robią to co kochają. Analiza danych i rywalizacja o pool position w wynikach wyszukiwania jest moją pasją - cieszę się, że znajdują się okazje, takie jak ta, w których tą pasją mogę dzielić się z innymi."

 

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Intencja. Zmiany w wyszukiwarkach w głównej mierze dotyczą intencji. W wynikach wyszukiwania znajdziecie wiedzę, której potrzebujecie, by sprawdzić, dlaczego wasze pozycje mają wahania. Umiejętność przeszukiwania pozycjonowanej witryny oraz dogłębna analiza wyników wyszukiwania pozwoli Wam zrozumieć, co się dzieje i dlaczego wasze pozycje “są, jakie są

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Ostatnia dekada w SEO to przede wszystkim przejście z „efektu” na miesięczne opłaty abonamentowe. To pociągnęło za sobą wiele zmian w oczekiwaniach i podejściu do współpracy u Klientów, bo stali się oni zdecydowanie bardziej świadomi - a co za tym idzie - wymagający. Obecnie Klientom nie wystarczy już codzienny czy cotygodniowy raport z pozycji fraz. Bardzo często wymagają kompleksowej strategii i spójnych z tą strategią planów działań, wyznaczania KPI, czy konkretnych estymacji wyników, a to już nie jest po prostu SEO.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Niezmiennie od lat oba narzędzia Screaming Frog. Pomagają we wszelkich pracach SEO - od on-site przez off-site, aż po analizę konkurencji. Jednak mimo wszystko do sprawniejszej pracy, jeżeli chodzi o narzędzia płatne, dorzuciłbym SurferSEO oraz Clusteric Search Auditor. Ludziom chcącym zaoszczędzić polecam Xenu, Website Auditor oraz wtyczki do Chrome, takie jak Keyword Surfer, SEOquake czy Link Research Tools.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Tutaj nie powiem niczego odkrywczego - Festiwal SEO w maju oraz semKRK w wersji LIGHT w marcu oraz w wersji BIG w czerwcu. Pozytywnie w 2019 roku zaskoczyły mnie 5. urodziny Linkhouse o nazwie SEO Barcamp. Te wydarzenia na pewno warto wpisać do kalendarza. Oprócz tego polecam przynajmniej przysłuchiwać się na YouTube konferencji Brighton SEO.
Poza wydarzeniami branżowymi polecam mniej zaawansowanej publiczności webinary SEMrush czy SurferSEO.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Kluczowe w zapewnieniu firmie rozwoju jest dalsze usprawnianie kilku obszarów jednocześnie: poprawa komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w całej naszej organizacji, automatyzacja procesów i wdrażanie innowacji, wsparcie w samodoskonaleniu i nauce naszych specjalistów, dbałość o komfort wszystkich pracowników oraz ciągła praca nad umiejętnościami w zakresie obsługi naszych Klientów. W SEO natomiast rok 2020 upływać będzie na projektowaniu i realizacji skutecznych strategii działań – tylko tyle i aż tyle.

 

6. Jak zmieni się content w 2020? Czy nadal będzie obejmował pozycję “króla” w strategiach online marketingu?

Bez wątpienia nie przewiduję w kolejnym roku zmiany dotychczasowej pozycji contentu w strategiach online marketingowych. Tym, co jednak nadal ulegać będzie zmianie, jest sposób jego tworzenia. Google po raz kolejny pokazuje, tym razem poprzez eliminującą błędy kontekstowe technologię BERT, że szansę na wysokie, a zarazem stabilne pozycje w wyszukiwarce ma tylko wartościowy, dostosowany do konkretnych oczekiwań użytkowników content. Warto więc obrać kurs nie tyle na ilość (zarówno zzs, jak i fraz kluczowych), ile na jakość oraz precyzyjność.

 

Empressia, Tomasz Kuśnierczak

Tomasz Kusnierczak Współzałożyciel Agencji Empressia. Specjalista w zakresie pozycjonowania stron www oraz szeroko pojętego marketingu internetowego. Wieczny optymista, dla którego szklanka zawsze jest do połowy pełna :)

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Trzymajcie, a jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, obierzcie kurs na content i... cała naprzód :) Z perspektywy czasu patrząc, budowanie contentu wewnątrz pozycjonowanego serwisu będzie nadal bardzo ważnym czynnikiem wzrostu w SERPach. Uważam, że linki będą nadal istotne, aczkolwiek content to element, na który zwracałbym szczególną uwagę w roku 2020.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Ostatnia dekada sprawiła, że agencje SEO zaczęły być wreszcie traktowane bardziej poważnie. To już nie te firmy, które podnoszą pozycje w Google dla 15 wybranych fraz, a bardziej firmy, które w profesjonalny sposób pomagają zaistnieć w Google. W ostatnich latach współpraca z Klientami zaczęła nabierać większego znaczenia. Zaczęliśmy być partnerami, nie jak wcześniej – wykonawcami.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Myślę, że znaczący w branży, w roku 2019 okazał się Surfer SEO. Dlaczego? Posiada wiele naprawdę świetnych i innowacyjnych funkcji, support tego produktu stoi na najwyższym poziomie a rozwój oprogramowania jest niesłychany. Poza surferem niezmiennie cenię sobie Ahrefs oraz SemStorm i tak pewnie zostanie w roku 2020.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Bardzo ciekawy okazał się MeetUp SEO organizowany w Poznaniu przez Grupę Tense w kooperacji z w/w Surferem SEO. Cenię sobie spotkania, podczas których omawiane są realne case’y. Tego rodzaju spotkań powinno być coraz więcej. Oczywiście nie wyobrażam sobie nie odnotować w kalendarzu na rok 2020 Festiwalu SEO w Katowicach.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Chcemy rozbudowywać nasz dział SEO o kolejne mocne ogniwa w postaci rzetelnych specjalistów SEO, copywritingu, link buildingu itp. a także skupić się jeszcze silniej na temacie konwersji, na tym by Klientom zapewniać coś więcej niż generowanie dużego ruchu w serwisie www - w gruncie rzeczy tego oczekuje od nas Klient. Tak jak wcześniej wspomniałem, zaczęliśmy być partnerem a nie tylko wykonawcą SEO a to zobowiązuje do kolejnego kroku w przód.

 

6. W jaki sposób proces oceny treści strony (EAT) wpłynie na przyszłość i strategię marketingową firm? Czy w ogóle uważasz, że w praktyce EAT ma wpływ na polskie wyniki wyszukiwania?

Google coraz mocniej pokazuje nam jak ważny jest użytkownik. Podpowiada, że to użytkownik jest najważniejszy i to dla niego powinniśmy tworzyć treści, bo to o niego walczymy. Według mojej oceny, Google rozpoczął też działania na rzecz wzięcia odpowiedzialności (przez autorów treści) za to, co publikują i to bardzo cieszy. Im więcej odpowiedzialności w sieci, tym lepiej.

 

Fabryka Marketingu, Paweł Gontarek

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w prowadzeniu projektów z pozycjonowania. W ramach swojej pracy, będącej równocześnie jego wielką pasją, organizuje konsultacje z pozycjonowania. Przeprowadza audyty stron internetowych, a także pomaga pozbyć się kar i filtrów z wyszukiwarki. Od 2010 roku prowadzi bloga o SEO, gdzie dzieli się swoją wiedzą z zakresu SEO / SEM. Pracował i pracuje dla wielu firm, instytucji prywatnych i państwowych, szczególnie jako konsultant zewnętrzny.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Od 2018 roku obserwujemy sukcesywnie wdrażane, różnorodne elementy, w algorytmach Google – dotyczy to aktualizacji typu YMYL/EAT oraz wyświetlaniem coraz to nowszych fragmentów rozszerzonych, aż po zmiany UXowe, czyli inne formy wyświetlania wyników reklamowych i organicznych.

Patrząc przez pryzmat zachodzących zmian, w 2020 należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • Aktualizacje oceniające serwisy, szczególnie pod kątem produkowanej masowo treści, ocenianie w kontekście użyteczności dla użytkownika. Jeżeli treści będą generowały tylko ruch organiczny i tylko po to będą budowane, wtedy Google zacznie deprecjonować ich wartość. W tym kontekście spodziewam się najwięcej kontrowersji ze strony wyszukiwarki, bo jednemu spadnie a drugiemu wzrośnie, co trudno będzie wytłumaczyć.
 • Dalszy rozwój Google Search Console oraz zwiększenie liczby komunikatów. Szczególnie widać to po sukcesywnym implementowaniu snippetów (fragmentów rozszerzonych), które coraz chętniej są implementowane przez witryny i dzięki temu zwiększają swoją „objętość” w wynikach wyszukania.
 • Sukcesywnie będzie kładziony nacisk na Voice Search – przede wszystkim ze względu na inwestowanie w asystenta Google na poszczególnych rynkach np. w Polsce w 2019 roku wreszcie doczekaliśmy się wersji w naszym języku.
 • Promowanie firm lokalnych stanie się dla Google priorytetem. Widać to chociażby po różnorodnych udogodnieniach w panelu Google Moja Firma.
 • Jeszcze większy nacisk na wyszukania graficzne – ogromna liczba użytkowników, w różnych branżach, coraz częściej wyszukuje produktów w wyszukiwarce graficznej, ponieważ chcą obejrzeć produkt przed zakupem.

Na powyżej wymienionych elementach należy się skupić w 2020, dodatkowo analizując serwisy i opracowując strategie SEO.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Ostatnia dekada to jak zawsze nieustanna walka SEO z Google. Patrząc na ostatnie 10 lat, zmieniło się podejście w opracowywaniu strategii: z mocnego linkbuidlingu przeszliśmy do generowania dużej liczby contentu. To spowodowało wzrost kosztów obsługi, a co za tym idzie, wzrost cen dla klientów.
Jednocześnie na rynku pojawiła się nowa profesja, która bardzo mocna osadziła się w działaniach SEO – copywriting. Kiedyś treści nie były aż tak bardzo potrzebne, teraz są podstawą do działań onsite – na serwisie oraz offsite – poza serwisem.
Zmiany technologiczne zmuszają też do poszukiwania i zatrudniania osób, które są potrafią poradzić sobie z wyzwaniami programistycznymi, gdy serwis jest wykonany np. w javascripcie i dodatkowo są w stanie rozwinąć inne umiejętności.
Reasumując: z jednej strony zmiany technologiczne wymusiły zatrudnianie osób z określonymi umiejętnościami, a z drugiej nastąpił wzrost cen obsługi klientów (content, technologie, algorytmy). To z kolei wymusiło przejście z obsługi „za efekt” na obsługę abonamentową (ryczałt miesięczny).

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Najważniejszymi narzędziami, którymi posługujemy się w pracy są:

 • sitebulb oraz screaming frog – do zbierania danych umożliwiających przeprowadzenie aduytu SEO;
 • senuto oraz semstrom – do m.in. analizy słów kluczowych, contentu, pozycji;
 • majestic, ahrefs – do m.in. przeprowadzania analiz odnośników, konkurencji, contentu;
 • clusteric, scrapebox – do m.in. różnorodnych analiz i pozyskiwania konkretnych informacji z internetu;
 • gogle analytics oraz gogle search console – wiadomo – bez tego nie da się żyć.

Oraz inne narzędzia, które ułatwiają, automatyzują i przyspieszają pracę.

Jak widać trudno powiedzieć czy pojedyncze narzędzie jest dobre, ponieważ seowiec korzysta z wielu jednocześnie. Dopiero w połączeniu narzędzia pozwalają zbudować kompletną strategię seo.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

W Polsce uczestniczymy w dwóch wydarzeniach: Festiwalu SEO w Katowicach, który jest raz do roku, oraz w SEMKRK, który jest organizowany regularnie. My również uczestniczymy w nim regularnie, zarówno jako prelegenci, jak i uczestnicy. I te dwa wydarzenia w Polsce, związane z SEO polecamy.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Cele muszą być mierzalne i wykonalne. Chcielibyśmy w 2002 roku powiększyć zespół o kolejne 2-3 osoby oraz rozbudować zespół obsługujący bazę contentową. Dlatego staramy się ciągle poszerzać swoją wiedzę oraz portfolio klientów. Dzięki temu stale rośniemy. I tak naprawdę to jest celem samym w sobie: rosnąć i się rozwijać. Jednocześnie będziemy zmieniać i rozwijać naszą ofertę dostosowując ją do pojawiających się nowych wymagań rynkowych.

 

6. W jaki sposób proces oceny treści strony (EAT) wpłynie na przyszłość i strategię marketingową firm? Czy w ogóle uważasz, że w praktyce EAT ma wpływ na polskie wyniki wyszukiwania?

To co napisałem powyżej – zmiany i analiza treści będzie jednym z najważniejszych czynników w 2020 roku. Google będzie starało się zrozumieć czy dana treść jest napisana zrozumiale i pod konkretnego odbiorcę. Równie ważne będzie sposób przedstawienia tej treści oraz celowość jej umieszczenia. Jeśli takie treści będą tworzone jedynie pod kątem naganiania ruchu organicznego to coraz częściej będą one odsuwane na dalsze pozycje.

Jednakże z drugiej strony będzie to miało wpływ na rozwój oraz poziom obsługi w agencjach SEO jak również na budżety SEO. Chcąc tworzyć dobre, merytoryczne i angażujące artykuły trzeba będzie poświęcić większy budżet na działania contentowe oraz około contentowe.

 

Fox Strategy, Kamil Demidowski

SEO Team Leader we wrocławskiej Agencji SEO/SEM Fox Strategy. Posiada ponad 8 letnie doświadczenie w branży SEO. Odpowiada za organizację, nadzór i rozwój prac SEO w agencji. Wyspecjalizował się w kompleksowej obsłudze SEO dla klientów niemiecko i polskojęzycznych. Równolegle rozwija się w zagadnieniach z zakresu UX. Stawia na synergię działań SEO + UX, dzięki czemu możliwym jest dostarczanie obsługiwanym klientom wartościowy ruch, przekładający się realnie na sprzedaż.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Przede wszystkim, aby odejść od schematycznego myślenia – SEO to nie tylko upychanie słów kluczowych w nagłówki czy wrzucanie linków do zaśmieconych for internetowych. Obecnie, w moim odczuciu, warto skupiać się na dogłębnej analizie danych z dostępnych narzędzi. Dodatkowo warto testować różne rozwiązania (np. starać się wdrażać optymalizację pod kątem NLP) czy również stale doskonalić techniczne aspekty optymalizacji serwisu (np. zarządzanie crawl budget’em, indeksacją czy eliminacja duplikacji).

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

W ciągu ostatnich ponad 8 lata, odkąd zacząłem pracę w SEO zmieniło się praktycznie wszystko. Począwszy od metod optymalizacji po linkbuilding. Kiedyś SEO było bardzo schematyczne i nie wymagało aż takiego zróżnicowanego zaangażowania, jak to ma miejsce obecnie.
Natomiast to co niezmienne to podejście do klienta. Wyznaję zasadę „win-win” w pracy z biznesami lokalnymi, jak i dużymi ecommerce’ami. Już na samym starcie warto uczciwie stawiać warunki współpracy i szczerze mówić o procesie SEO.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Moim faworytem jest Surfer. Cały zespół Surfera zasługuje na wielkie brawa! Narzędzie niezbędne do poprawnej interpretacji danych, dzięki któremu praca specjalisty dostaje turbo doładowania – teraz nie trzeba analizować danych z kilku różnych narzędzi tylko naprawdę sporo jest w 1.
Natomiast względem obsługi dla klientów z krajów niemieckojęzycznych najlepszym rozwiązaniem jest Sistrix – bardzo pomocny przy analizie widoczności organicznej oraz ustalaniu wyboru fraz kluczowych.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Bez wątpienia SEM KRK oraz Festiwal SEO w 2019 pokazały mi kilka ciekawych rozwiązań;
SEO Meet Up! na którym miałem okazję wystąpić i omówić tematykę SEO w wyszukiwarce Google.de;
Sempresso organizowane przez naszą agencję dla przedsiębiorców, chcących pozyskać wiedzę z zakresu online marketingu;
Z kolei pod kątem działań SEO w Niemczech warto wziąć pod uwagę np. SEO-DAY, czy SEO CAMPIXX. Stale wysoki poziom utrzymuje również SMX München.
Warto każde z nich również śledzić w 2020.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Jako SEO Team Leader w Fox Strategy dużą uwagę przywiązuję do rozwoju biznesowego zarówno samego działu SEO, jak również całej firmy. Dla mnie jako Team Leadera największą przyjemnością jest, kiedy widzę, że mój zespół się rozwija i stale zwiększa swoje zarówno twarde, jak i miękkie kompetencje. Z moich własnych celów to przede wszystkim jeszcze większy nacisk na miękkie aspekty z jednej strony zarządzania zespołem, a z drugiej wsparcia ich samodzielności i podejmowania przez nich decyzji.

 

6. Które z dotychczasowych strategii SEO będą rządzić niezmiennie i niezależnie od wprowadzonych aktualizacji w wyszukiwarkach?

Stale istotna będzie optymalizacja techniczna oraz będzie rosło znaczenie UX. Utrzymana zostanie również ranga contentu na stronie, który powinien maksymalnie odzwierciedlać zawartość podstrony.
Nie zmieni się również rola linków – z tą tylko różnicą, że wartość będą miały w zasadzie te pozyskane tylko z mocnych domen. W polskim internecie linkbuildierzy już zbyt mocną już rękę przyłożyli do zasypywania serwisów linkami – takie już nie będą mieć wartości.

 

Grupa TENSE, Michał Pater

W branży od 2012 roku. Zajmuje się prowadzeniem kampanii SEO, wykonuje audyty i prowadzi szkolenia. Specjalizuje się w optymalizacji technicznej i działaniach onsite. Prywatnie jego konikiem jest jego pies, zajmuje się też rekonstrukcją historyczną.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Z roku na rok użytkownicy wyszukiwarki w coraz większym stopniu korzystają z informacji dostarczonych bezpośrednio od Google. Zapewne niedługo i w Polsce wyszukiwanie głosowe będzie na tyle popularne, że stanie się ważnym elementem strategii SEO. Oznacza to, że jako specjaliści musimy stale szukać nowych metod promocji firm w internecie i zachować elastyczne podejście do pozycjonowania. Musimy iść naprzód i nie żywić sentymentu do tego, co działo się w przeszłości.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Działania prowadzone przez Grupę TENSE stały się bardziej wysublimowane. Zaczynaliśmy od zmian meta tagów i nasycania treści słowami kluczowymi. Teraz przeszliśmy do metod data driven czy optymalizacji crawl budżetu. W zapomnienie odeszły blasty, króluje content marketing z jakościową i użyteczną treścią. Ważna jest dla nas edukacja Klientów. Chcemy dostarczać przedsiębiorcom usługi na najwyższym poziomie, ale równocześnie poszerzać ich wiedzę o marketingu internetowym.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Niezmiennie moim faworytem jest Screaming Frog SEO Spider. Optymalizacja techniczna onsite to mój ulubiony aspektem pozycjonowania, a popularna Żaba sprawdza się do tego znakomicie. Jest dynamicznie rozwijana i nadąża za zmianami w Google – m.in. stosunkowo niedawno wprowadzone renderowanie i crawlowanie stron zbudowanych w javascript. Pozostali faworyci to Surfer SEO, Senuto oraz SEMSTORM.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Co roku jeżdżę na szereg różnych eventów branżowych w poszukiwaniu inspiracji i wiedzy, a moim ulubionym jest Festiwal SEO. Wielu prelegentów, ciekawe tematy, dużo nowości i zawsze udane after party  W przyszłym roku na pewno wpiszę do kalendarza dwie imprezy, na których jeszcze nie byłem – semKRK i SEMpresso. Wiem od kolegów, że naprawdę warto się na nich pojawić.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Należę do zespołu Szkoleń i Rozwoju więc rzeczywiście, wiele aspektów rozwoju Grupy TENSE leży w moich rękach. Większość zadań sprowadza się do wzrostu jakości świadczonych usług oraz ich skuteczności w ciągle zmieniającym się środowisku wyszukiwarki. Prowadzę także szereg szkoleń dla pracowników, a w przyszłym roku chciałabym dzielić się wiedzą także z przedsiębiorcami i osobami stawiającymi pierwsze kroki w branży SEO.

 

6. Które z dotychczasowych strategii SEO będą rządzić niezmiennie i niezależnie od wprowadzonych aktualizacji w wyszukiwarkach?

Google stawia na treści, zachęca do ich tworzenia i rozwoju przy każdej okazji. Nam, specjalistom ds. SEO, nie pozostaje nic innego, jak podążać w tym kierunku. Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien zapoznać się z takimi pojęciami jak kanibalizacja treści, silosy tematyczne, evergreen content czy UGC i trzymać rękę na pulsie wciąż zmieniającego się środowiska Google.

 

Ideo Sp. z o.o., Wojciech Szymański

W firmie oprócz koordynowania pracą zespołu przygotowuje strategie marketingowe, strategie e-PR oraz plany media relations w Internecie. Pracował m.in. dla: BPH TFI, SKOK, Śnieżka, Polpharma, LG, Wirtualna Polska, Black Red White, Wolters Kluwer. Łączy pracę zawodową stricte związaną z e-marketingiem i e-commerce z pasją dzielenia się wiedzą. Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Europejskiej, Akademii Leona Koźmińskiego, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Jest autorem wielu książek, artykułów oraz publikacji, między innymi: „E-marketing. Planowanie, narzędzia, praktyka”, „Content marketing – współczesny poradnik po marketingu treści”, „E-marketing – kompendium dla menadżerów”, „Leksykon pozycjonowania”. W wolnych chwilach jeździ na motocyklu oraz chodzi po polskich górach.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Trudno jest precyzyjnie przewidzieć, jakie niespodzianki szykuje pozycjonerom rok 2020, a raczej Google i jego ciągłe udoskonalenia. Niemniej jednak można zauważyć główny nurt za jakim warto podążać, szczególnie w obliczu ostatnich zmian algorytmicznych (i tej największej od lat, jaką jest Google BERT). Zwróćmy więc uwagę na intencję użytkownika (UI) wpisującego wybrane zapytanie w wyszukiwarkę – czego oczekuje od strony i treści, jakich informacji poszukuje, co chce uzyskać? I taką właśnie zawartość mu dostarczajmy, zamiast skupiać się na dopasowaniu treści do wybranej frazy kluczowej, na którą chcemy wysoko rankować.

Z tymi zmianami nieodłącznie związane są też inne zagadnienia – featured snippets (polecane fragmenty z odpowiedzią) czy też wyszukiwanie głosowe, które bazują na podstawowych założeniach BERTa. To właśnie w tym kierunku powinniśmy udoskonalać strony nasze i naszych klientów w roku 2020. Nie bójmy się eksperymentować i wdrażać nowe rozwiązania – to właśnie one mogą przynosić największy ruch w przyszłości i walczyć z zero click searches.

Nie zapominajmy również urządzeniach mobilnych, które obecnie królują. Stwórzmy najpierw stronę pod kątem Mobile-First, a dopiero później dodajmy jej kompatybilność dla desktopu.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Branża SEO zmienia się nieustannie - co rusz słychać o nowych, mniejszych czy większych update’ach. Google nieustannie udoskonala swoje narzędzia i przychodzi z pomocą internautom, a także właścicielom stron internetowych, chcącym zaistnieć w sieci. Stara się wyplenić skuteczność technik blackhatowych. Pod tym kątem to, co było normalną praktyką 10 lat temu, obecnie nie może być wykorzystywane. Co więcej - jest wręcz niebezpieczne i może sprowadzić na stronę filtr czy ban. Dla przykładu upychanie słów kluczowych (keyword stuffing) nie było deprecjonowane, aż do 2011 roku, kiedy na rynku pojawił się algorytm Panda skupiający swe siły na rozpoznawaniu contentu dobrej jakości.

Sporo zmieniło się również w kwestii pozyskiwania linków. Chcąc osiągnąć realne, wartościowe i stabilne efekty, należało odejść od automatycznego zdobywania linków w dużej ilości, a przejść do naturalnego linkowania, jako jedynej wartościowej metody, która jest w stanie wskazać autorytet strony.

Warto podkreślić również fakt, że obecnie nie wystarczy skupić się wyłącznie na jednej gałęzi marketingu i jednym sposobie reklamy. Istotne jest, by podchodzić to tematu holistycznie – wykorzystujmy nie tylko ogólnie pojęty digital marketing (SEO, reklamy płatne w wynikach wyszukiwania, w social mediach, współpraca z influencerami, etc.), ale również tradycyjną formę reklamy. Wszystko to musi nieodłącznie wiązać się z jakościowymi materiałami reklamowymi przeróżnej postaci – tylko takie są w stanie zwrócić uwagę użytkownika, namówić go do zakupu czy skorzystania z usługi, a docelowo również do przywiązania się do marki.

Oprócz wszystkich tych zmian związanych z samym pozycjonowaniem zmieniła się również sytuacja na lokalnym i światowym rynku marketingowym. Zwiększyło się samo zapotrzebowanie na tego typu usługi, a co za tym idzie – urosła (i ciągle rośnie) konkurencja w branży.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Jedną z nowości wartą polecenia, która w tym roku była niemałym zaskoczeniem, jest z pewnością SurferSEO. Dzięki niemu jesteśmy w stanie bardzo skrupulatnie przeanalizować konkurencję dla danego zapytania w Google. Bada strony osiągające topowe wyniki pod kątem struktury HTML – występowanie frazy w paragrafach, nagłówkach, altach, tytułach. Dodatkowo dostarcza informacji o zagęszczeniu słów kluczowych, liczby i rodzaju pozyskanych linków, wagę stron i wiele innych. Wszystko to podane w przystępnej formie opartej o wykres, z którego łatwo można wyciągać wnioski.

Wyżej opisane podstawowe funkcje Surfera stanowiły bazę do rozwinięcia dodatkowych narzędzi – Content Editora pomocnego przy tworzeniu tekstów SEO, a także wtyczki do Chrome’a Keyword Reasearch pozwalającej na szybszą analizę fraz prosto z autosugestii Google. Tak skonstruowany Surfer staje się narzędziem kompletnym i wielofunkcyjnym. Data-driven SEO w pełnej krasie.

Oprócz wcześniej wymienionych narzędzi warto wspomnieć również o innych, które na rynku mają już ustabilizowaną pozycję, a wciąż są skuteczne i stale udoskonalane. Przykładem może tu służyć Senuto, które w swoim odświeżonym panelu posiada sporo ciekawych funkcji (analiza konkurencji; sezonowość witryny; wzrosty/spadki; najważniejsze sekcje witryny; kanibalizacja; cechy fraz – typy, SERP, trendy, trudność etc.).

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

W przyszłym roku warto wybrać się na najważniejsze i największe wydarzenia cykliczne, gdzie omawiane są nowinki branżowe, czy też poruszane nieco starsze tematy z innej perspektywy. Mam tu na myśli np.:

 • IX edycja konferencji I ♥️ Marketing (17-20.03.2020);
 • kolejne edycje sem KRK 2020;
 • Influencer LIVE Poznań 2020;
 • Festiwal SEO 2020;
 • Brighton SEO (16-17.04.2020).

Nie zapominajmy również o wydarzeniach odbywających się w najbliższej okolicy. Ich lokalny zasięg nie umniejsza merytoryczności prezentacji czy wadze poruszanych tematów. Sprawdźmy w tym celu Facebook Local – możliwości jest wiele.
I jeszcze z innej beczki – monitorujmy również wydarzenia/webinary, które odbywają się wyłącznie online. Jest to o tyle dobra forma przekazu, że zazwyczaj jest całkowicie darmowa, pozwala również na powrót do omawianego zagadnienia – filmy publikowane są np. na kanałach YT twórców. Przykładem mogą tu być Global Marketing Day czy też webinary SemRush (tu szczególnie warto podkreślić serię SEO Surgery Polska).

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Chcemy jeszcze bardziej dzielić się posiadaną wiedzą – organizować częściej nasze konferencje dla e-commerce (Lunch z e-commerce) oraz spotkania marketingowo-HRowe. Myślimy także o kilku nowych projektach. Tematyka SEO jest nam bliska, więc z pewnością i ona będzie na nich poruszana.
Poza tym (chyba jak każda agencja) przyglądamy się z zainteresowaniem wszelkiego rodzaju automatyzacjom. Wiemy również, że content is king i to jest jeden z naszych kierunków.

 

6. Jakie zmiany w pozycjonowaniu stanowiły największe wyzwanie dla polskich agencji SEO w 2019?

Branża medyczna czy finansowa przeżyła wzloty i upadki jeszcze w związku z aktualizacją z drugiej połowy 2018 roku (Medic Update) i jej kontynuacja pod nazwą Florida Update. Od tej pory Google przykłada jeszcze większą uwagę na poziom eksperckości, autorytetu i wiarygodności, jakimi charakteryzuje się witryna internetowa, dana marka i jej pracownicy.
Połączyło się to z tegorocznymi zmianami mobile. Wcześniejsze wprowadzenie Mobile-First Index miało kulminację w czerwcu tego roku, kiedy to Google poinformowało, że dla nowych domen standardem będzie analiza przez bota indeksującego strony na smartfony. Szczegółowe informacje pod tym kątem udostępnia również nowe zaktualizowane Google Search Console.
Jeśli strona krąży tematycznie w obrębie YMYL (Your Money Your Life), a dodatkowo boryka się z problemami mobilnej wersji strony, to bardzo prawdopodobne, że agencja SEO miała w mijającym roku niemały problem i musiała poszukiwać nowych, globalnych rozwiązań.

 

Innova Interactive, Łukasz Rogala

Od 10 lat wspiera klientów w zakresie całościowych działań SEO, fan technicznego SEO, aktualnie Head of SEO w agencji Innova Interactive.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Nigdy nie idźcie na kompromisy jeżeli idzie o zmiany SEO na stronie. W czasach gdy zmiany w Google są tak bardzo kompleksowe nie możemy pozwolić sobie na półśrodki. Uświadamiajcie o tym każdego klienta, każdego webmastera których stronami będziecie się zajmować.
Z drugiej strony w przypadku spadków - nie poddawajcie się i twardo realizujcie założenia jakie przyjęliście jeżeli jesteście ich pewni. W SEO nie można być chorągiewką - czasami nagłe zmiany nie przynoszą efektów, a jedynie jeszcze bardziej obniżają pozycję strony w Google.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Mam to szczęście, że w ciągu ostatnich 10 lat miałem przyjemność pracować po wszystkich stronach barykady: w firmach małych, dużych, startupach, agencjach, domach mediowych, a także bardzo wygodnie poczynać sobie na rynku freelancerskim. :) Z agencjami jest niestety kiepsko - przez ostatnie 10 lat historie z niekorzystnymi umowami, naciąganiem i złym dopasowaniem budżetów do celów klienta odbiło się negatywnie na całej branży. W ciągu 10 lat przeszedłem na model całkowicie transparentny w którym informuję klienta ile i jakich linków możemy pozyskać we wskazanym budżecie. Dzięki temu klient odczuwa że aktywnie bierze udział w zakresie pozycjonowania swojej strony.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Jeżeli miałbym wskazać jedno konkretne narzędzie które bardzo ale to bardzo pomaga mi w 2020 roku to wskażę Google Data Studio. Od kiedy zacząłem zagłębiać się w możliwości jakie daje, w te wszystkie wizualizacje dany - dużo łatwiej przychodzi mi przekładanie języka SEO na język klientów (nie tylko w kontekście danych o ruchu, ale także w kontekście informacji dotyczących optymalizacji strony).
Oczywiście niezmiennie ubóstwiam SENUTO i Screaming Frog SEO Spider. :)

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Zdecydowanie numerem 1 w tym roku jest SEO Rejs organizowany przez Damiana Sałkowskiego i Roberta Niechciała. Świetny networking, fenomenalna formula i masa wiedzy z której można potem korzystać i korzystać. Mam ogromną nadzieję, że w 2020 znów wypłyniemy wszyscy w rejs po SEO.
Z innych wartych uwagi eventów na 2020 koniecznie warto pojechać przynajmniej raz na BrightonSEO, przynajmniej raz na SEMKrk i obowiązkowo w maju na Festiwal SEO. Ten ostatni to już branżowa tradycja, właściwie nie wyobrażam sobie żeby na nim nie być.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Nadrzędny cel to śmielsze wyjście z częścią edukacyjną na rynek. Mówię tu przede wszystkim o bardzo kompleksowych opracowaniach w zakresie SEO dla różnych grup biznesów, w różnych branżach. Nie od dzisiaj wiadomo że najlepszy klient to świadomy klient. I właśnie w tym kierunku chcę iść w roku 2020. Niestety ale w naszej branży jest sporo nieaktualnych informacji i trzeba w końcu to uporządkować.
Z celów mniej SEOwych - dalsza optymalizacja procesów i wiedzy wewnątrz firmy. Zmian i poprawek w tym zakresie nigdy dosyć.

 

6. Jaką strategię SEO powinny obrać lokalne biznesy w roku 2020?

Uwzględniając kierunek w którym zmierza Google - a więc jak najwięcej użytkowników zatrzymanych na poziomie wyników wyszukiwania - lokalne biznesy muszą jeszcze większą uwagę przykładać do ekspozycji w Google MyBusiness. Nie chodzi tylko i wyłącznie o wypełnienie wizytówki z danymi kontaktowymi, ale o aktywne wykorzystywanie możliwości jakie zapewnia - dodawanie postów, odpowiadanie na pytania it. Im więcej czasu poświęcimy na zarządzanie wizytówką tym więcej zyskamy w 2020 roku.

 

Kampanie SEO, Sławomir Czajkowski

Od ponad 12 lat związany ze swoją pasją, którą jest marketing internetowy. Współtworzył strategie marketingowe dla ponad 500 firm. Właściciel agencji KampanieSEO.pl oraz jeden z założycieli i CEO w Surferze - docenianym narzędziu wspierającym pozycjonowanie stron w Google. Dzieli się wiedzą na konferencjach, szkoleniach oraz branżowych blogach. Wyróżniony za projekty SEO, Certyfikowany Specjalista Google Ads oraz Google Analytics. Autor książki "SEO Playbook". Przekazując wiedzę spełnia jedno z zawodowych marzeń.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Pozycjonowanie stron nigdy nie było tak skuteczne pod kątem generowania leadów i sprzedaży jak obecnie. Szeroki wachlarz usług SEO jaki możemy zaproponować klientom sprawia, że oferta agencji SEO jeszcze nigdy nie była tak bogata jak w 2019 czy też początkiem 2020 roku.

Wskazówka, którą chciałbym się podzielić dotyczy spojrzenia na SEO z szerszej perspektywy i połączenia pozycjonowania z innymi kanałami marketingowymi. Pozycjonowanie, które znamy sprzed kilku lat stanowi obecnie ułamek dostępnych możliwości. Zwróćmy uwagę na copywriting, Google Maps, Adsy, mailing oraz analitykę, to pomoże osiągać lepsze wyniki.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Ostatnie lata to nieustanny rozwój, eksperymentowanie z dodatkowymi kanałami sprzedaży i bardziej kompleksowa współpraca z klientami. Elementem kluczowym do zapewnienia skuteczności jest dogłębne poznanie rynku, w którym prosperuje klient, czyli nie tylko specyfikację produktów lub usług, ale również intencje odbiorców. Dzięki takiemu podejściu udaje się osiągać kapitalne wyniki.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

W ostatnim roku branża SEO zwróciła większą wagę do optymalizacji on-site, a w szczególności tworzenia treści. Podejście polegające na optymalizacji głównie pod kątem algorytmu wyszukiwarki odchodzi powoli do lamusa, aczkolwiek ciągle jeszcze daje się zauważyć niskiej jakości treści w SERPach popularnych słów kluczowych.

Moim zdaniem, narzędzia takie jak Surfer pomagają w lepszym zrozumieniu intencji użytkownika i tworzeniu idealnie zbalansowanych treści pomiędzy stopniem optymalizacji pod kątem algorytmu Google i oczekiwaniami użytkownika. W mojej ocenie, satysfakcja użytkownika, przekładająca się na konwersje, jest ważniejsza i w dłuższej perspektywie to ona decyduje o powodzeniu kampanii.

Surfer był i jest nieodłącznym partnerem w tworzeniu i optymalizacji treści, które skutecznie rankują na najtrudniejsze frazy.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Jeżeli chodzi o Polskę to semKRK BIG organizowane przez Krzysztofa Marca. Świetne wydarzenie, fajnie dobrane tematy i prelekcje. Event pozwala złapać szerszy pogląd na realizowane kampanie. Tematyka obejmuje nie tylko SEO, ale także Adsy, automatyzację, analitykę, czyli wszystko o czym powinien wiedzieć profesjonalny pozycjoner.
Na arenie międzynarodowej CMSEO, czyli konferencja organizowana przez Matta Diggity w Chiang Mai w Tajlandii. Absolutnie top topów jeżeli chodzi o wiedzę SEO. Nawet dla wytrawnego pozycjonera ilość i natłok ciekawych informacji jest przytłaczająca.
Event to nie tylko sama dwudniowa konferencja, ale praktycznie cały tydzień warsztatów, kursów, nieformalnych i formalnych spotkań. Mieliśmy okazję uczestniczyć z całym teamem Surfera. Nie ma drugiego takiego eventu na świecie zorientowanego wyłącznie na SEO, on-site, link building, itd.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Cele dotyczą dwóch firm, które prowadzę. Jeżeli chodzi o Surfera - celem jest jak najszybsze wdrożenie elementów sztucznej inteligencji, które pozwolą lepiej rozumieć treść i strukturę stron. Mam na myśli na przykład analizę sentymentu, na którą trzeba zwrócić uwagę szczególnie w przypadku gdy pozycjonujemy anglojęzyczne strony.
Jeżeli chodzi o agencję Kampanie SEO, celem jest dalszy rozwój i szukanie najefektywniejszych kanałów promocji naszych klientów, a także rozszerzenie zespołu, co pozwoli zapewnić wysoką jakość obsługi większej ilości klientów.

 

6. Jakie zmiany w pozycjonowaniu stanowiły największe wyzwanie dla polskich agencji SEO w 2019?

Myślę, że największe wyzwania są związane z edukacją, śledzeniem zmian na dynamicznym rynku SEO, analiza korelacji przed i po aktualizacjach algorytmu Google.
Jedna z ostatnich aktualizacji BERT wymusza pogłębienie wiedzy z zakresu NLP (Natural Language Processing). Google jest coraz bardziej wymagające odnośnie doświadczeń użytkownika, wydźwięku treści, a nie odpuszcza w kwestii czystości kodu witryn, dlatego chcąc prosperować w branży należy nieustannie się rozwijać, co jest dla naszej społeczności kapitalne, bo sprawia, że jako pozycjonerzy jesteśmy coraz bardziej skuteczni i "dowozimy" coraz lepsze wyniki.

 

MaxROY.agency, Jarosław Dudek

Z firmą MaxROY.agency jest związany od ponad 5 lat. Pierwsze kroki w branży stawiał 10 lat temu, gdzie zainteresował się tematyką SEO na potrzeby aktywnego uczestnictwa w programach afiliacyjnych. Trener w sprawny.marketing, gdzie prowadzi szkolenia z zakresu SEO.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

To zależy… czyli odpowiedź na 99% pytań w SEO , a tak na poważnie to rekomenduje każdemu na początku działań przy swoich klientach bardzo mocno skupić się na strategii, planowaniu konkretnych działań oraz dogłębnej analizie konkurencji, jednak zanim to zrobimy ustalmy z naszym klientem jakie są jego cele, który sektor jego działalności przynosi mu największe korzyści, z którym wiąże największe szanse na rozwój swojej firmy, traktujmy go jako partnera, a nie po prostu następnego klienta. Mając taką wiedzę będziemy w stanie tak przygotować strategię SEO, tak zaplanować konkretnie działania aby dostarczyć klientowi maksymalną wartość.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Uważam, że rynek agencji SEO poszedł w bardzo dobrą stronę, w stronę dzielenia się wiedzą poprzez różnego rodzaju materiały (webinary, artykuły, spotkania branżowe, konferencje itp.) oraz w kierunku edukacji klienta. To drugie bardzo mnie cieszy ponieważ wyedukowany klient jest wręcz na wagę złota. Współpraca z klientem mającym pojęcie jak działa SEO, ile ono kosztuje, z jakich elementów się składa itd. jest o wiele łatwiejsza ale co ważniejsze o wiele bardziej efektywna ponieważ sam klient ma świadomość jak ważne jest SEO i uwzględnia je przy budowaniu/rozwijaniu swojego biznesu czy też tworzeniu procesów w firmie.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Moim ulubionym narzędziem jest niezmiennie Ahrefs.com, kiedyś narzędzie do analizy backlinków – teraz wręcz kombajn SEO. Narzędzie przydaje się w prawie każdym aspekcie działania SEOwca, od analizy widoczności, konkurencji, słów kluczowych do content gapu, linkowania wewnętrznego i wiele, wiele innych. Warto również zwrócić uwagę na szybkość działania, która jest naprawdę na wysokim poziomie. Narzędzie z pewnością nie jest tanie i dla małej wielkości biznesu jest dość sporym wydatkiem, ale na potrzeby agencyjne sprawdza się świetnie. 

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Ze względu na obowiązki w życiu prywatnym nie miałem okazji uczestniczyć w wielu eventach w tym roku więc ciężko mi się wypowiadać, który z nich był najbardziej udany jednak jeśli chodzi o nadchodzący rok to z przyjemnością zapraszam wszystkich na konferencje I Love Marketing, a w szczególności na dzień poświęcony SEO&CM na którym wystąpi wielu ekspertów – praktyków, a co dla mnie osobiście ważniejsze – pasjonatów tych dziedzin. Wielu z nich sam osobiście obserwuje i śledzę i jestem przekonany, że będzie to solidna dawka wiedzy, dodatkowo będę miał okazję wystąpić tam z moim agencyjnym kolegą Mariuszem Bacic więc tym bardziej wszystkich zapraszam.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

W MaxROY.agency w której pełnię rolę Managera SEO i z którą związany jestem od lat z pewnością chcemy postawić jeszcze mocniej na wspomnianą już przeze mnie wcześniej edukację klienta oraz osób zainteresowanych tematyką SEO. Uważamy, że SEO to nie jakieś rocket science czy też wiedza tajemna, SEO to przemyślana, dobrze zaplanowana i konsekwentna praca na rzecz klienta czy też własnego biznesu. Działania te zaczęliśmy już w 2009 m.in. szkoleniami z dziedziny e-marketingu i cały czas kontynuujemy, w naszych agencyjnych szeregach mamy już sporo osób, które dzielą się wiedzą na konferencjach, szkoleniach, warsztatach i innych branżowych spotkaniach.

 

6. Jak będzie wyglądać praktyka SEO w 2020, co Twoim zdaniem zmieni się w stosunku do działań, jakie dotychczas podejmowaliśmy?

Tak jak w zeszłym roku, tak i w tym uważam, że będziemy stawiać coraz mocniej na dane strukturalne, ostatnie zmiany w algorytmie Google pokazują, że stara się on coraz mocniej zrozumieć już nie samą treść ale również kontekst w jakim występuje dany content. Spójrzmy chociaż na jedne z nowszych aktualizacji – BERT oraz ostatnie zmiany w wynikach lokalnych. W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z wprowadzeniem NLP (Natural Language Processing) do algorytmu, czyli lepszego rozumienia języka naturalnego przez algorytm oraz wdrożenie dopasowania neuronowego (system działający na bazie AI) w przypadku algorytmu wyników lokalnych, który ma za zadanie lepiej rozumieć kontekst oraz intencje użytkownika wpisującego swoje zapytanie do wyszukiwarki Google. Jak widzimy Google coraz bardziej chce rozumieć nie sam content, a również jego kontekst oraz intencje, więc jak lepiej mu to ułatwić jak nie za pomocą danych strukturalnych (nie ograniczajmy się tylko do tych formatów, które Google oficjalnie wskazuje w wytycznych, oznaczajmy jak najwięcej danych chociażby korzystając z schema.org).

 

SEOgroup, Piotr Pikulik

Jest absolwentem studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim ze specjalnością Biznes Elektroniczny. Z branżą SEO związany jest od 8 lat. W tym czasie zdobywał doświadczenie w trójmiejskich agencjach, w tym również jako osoba odpowiedzialna za zarządzanie oraz koordynowanie działami SEO. Aktywnie działa na rynku eCommerce oraz jako freelancer. Od stycznia 2019 pracuje w SEOgroup jako Senior SEO Specialist. Do jego obowiązków należy kompleksowa obsługa Klientów, a także przeprowadzanie audytów i analiz.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Należy być cierpliwym i stale edukować Klientów, żeby też potrafili tą cierpliwość zachować. Kolejne odsłony update’ów pokazały, że ruchy w projektach mogą być korygowane w perspektywie kilku miesięcy. Jeżeli uważasz, że Twoja strategia jest słuszna to lepiej się jej trzymać niż przy pierwszej okazji wywracać projekt do góry nogami. Wszelkie analizy należy przeprowadzać na spokojnie.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Ciężko o wskazanie jednego narzędzia. Jeśli miałbym wybrać ulubione to postawiłbym na Ahrefs, bo łączy wiele przydatnych rozwiązań w jednym miejscu – możliwość sprawdzenia widoczności serwisu, jego backlinków, wykonania analizy słów kluczowych czy też przeprowadzenie wstępnego audytu. Nie znaczy to, że we wszystkim jest najlepszy dlatego warto wykorzystać również inne narzędzia – Screaming Frog, Senuto, Scrapebox itp. Wszystko uzupełnione oczywiście o Google Analytics, Google Search Console i Google Tag Manager.

 

6. Jak będzie wyglądać praktyka SEO w 2020, co Twoim zdaniem zmieni się w stosunku do działań, jakie dotychczas podejmowaliśmy?

Ciężko o wskazanie jednego narzędzia. Jeśli miałbym wybrać ulubione to postawiłbym na Ahrefs, bo łączy wiele przydatnych rozwiązań w jednym miejscu – możliwość sprawdzenia widoczności serwisu, jego backlinków, wykonania analizy słów kluczowych czy też przeprowadzenie wstępnego audytu. Nie znaczy to, że we wszystkim jest najlepszy dlatego warto wykorzystać również inne narzędzia – Screaming Frog, Senuto, Scrapebox itp. Wszystko uzupełnione oczywiście o Google Analytics, Google Search Console i Google Tag Manager.

 

SEOgroup, Wojciech Władziński

Ukończył kierunek Informatyka ze specjalizacją „Technologie Internetu” w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Olsztynie. Z branżą SEO jest profesjonalnie związany ponad 10 lat. Pracował w agencjach takich jak Semtec czy Virtal oraz próbował swoich sił jako freelancer. Stale rozwija swoje umiejętności z zakresu Front-endu, UX oraz optymalizacji stron internetowych pod wyszukiwarki. Z SEOgroup związany od lipca 2017. Odpowiedzialny jest za kompleksową obsługę Klientów z obszaru SEO, zarządzanie oraz nadzór nad zespołem z działu SEO. Prywatnie fan aut Alfa Romeo, filmów sci-fi oraz dobrego sprzętu audio. Wolny czas spędza na festiwalach muzycznych oraz prowadzeniu bloga histografy.pl.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Zdecydowanym liderem wydaje się konferencja BrightonSEO. Odbywa się ona dwa razy do roku: w kwietniu oraz we wrześniu. Swoją reputacją przyciąga światowych specjalistów z branży SEO, PPC i ogólnie pojętego marketingu internetowego. Co ją wyróżnia? Na pewno praktyczne podejście do podejmowanych tematów. W czasie omawianych zagadnień podawana jest spora ilość praktycznych wniosków, które nie mają na celu jedynie zareklamowania produktu/usługi a rzeczywiste przekazanie wiedzy. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa także w roku 2020.

widoczni na brighton seo 2019

 

Verseo, Jacek Smogur

Jacek 6 lat temu zaczął przygodę w małej agencji SEO jako pozycjoner. Z czasem wkroczył również na szerokie wody środowiska reklamowego Google Ads i w obu tematach czuje się obecnie komfortowo. Zawsze chętnie dzieli się swoimi obserwacjami i nowinkami w tych obszarach. Przyjemnie łączy w sobie wnikliwość analitycznego umysłu i cierpliwość godną ateńskich filozofów. Związany z Verseo już rok, dał nie raz popis swoich niezwykłych umiejętności w zakresie SEO.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Nie ma magicznych sposobów, liczy się indywidualne podejście do każdej strony/branży/potrzeb klienta. Dawno minęły już czasy kiedy uniwersalne rozwiązania jak masowe linkowanie SWLami, forami internetowymi czy katalogi firm teraz tak pięknie określanie „wizytówkami NAP” działały w każdym przypadku. Wraz z nadejściem BERTa, nawet masowe produkowanie treści nie jest już gwarancją wysokich pozycji. Najistotniejsze stają się umiejętności analityczne pozycjonera i odporność na „znudzenie” objawiające się działaniem na schematach. SEOwiec musi być kreatywny. Myśleć nieszablonowo i eksperymentować!

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Na rynku agencji SEO widać zjawisko adekwatne do branży FMCG czyli skalowanie biznesu. Podobnie jak maleje liczba małych sklepików osiedlowych kosztem dużych supermarketów, tak i na rynku agencji SEO widać przyrost znaczenia silnych agencji o bogatej ofercie kosztem mikroprzedsiębiorstw. Polskie agencje SEO coraz częściej wychodzą również za granicę, zarówno na zachód jak i na wschód. Ten trend będzie się zapewne utrzymywał.

Zmienił się też sposób samej obsługi klienta. Chcąc czy nie chcąc zawsze występował podział na klientów o mniejszym i większym portfelu, a tym samym ważniejszego i mniej istotnego dla firmy. To jednak pułapka, kiedy weźmie się pod uwagę specyfikację polskiego rynku, w którym mikro i małe przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość. Agencje SEO, nawet te największe, nie chcą rezygnować z olbrzymich przychodów, jakie mniejsi klienci im przynoszą.

Starają się więc, aby ich obsługa generowała jak najmniej kosztów. Coraz częściej przekształcają się w platformy, które angażują klientów o mniejszych zasobach do jak największej, samodzielnej pracy oraz w coraz większy sposób automatyzują procesy pozycjonowania. To jednak często ślepa uliczka, a cała sytuacja tworzy patologie w postaci klientów wędrujących od agencji do agencji.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Haaaa na pewno wszyscy liczą na odpowiedź traktującą o Senuto czy SurferSEO. I owszem - wszystkie dobrze znane narzędzia dla SEO są bardzo pomocne. Natomiast z całą pewnością nadal najbardziej użytecznym narzędziem w mojej pracy są Arkusze Google i cała platforma Google Drive. Bez tego nawet najlepsze narzędzia do analityki nie miałyby większego znaczenia, liczy się łączenie, obróbka i prezentacja danych z wielu źródeł, a do tego Excel, OpenOfficeCalc czy Google Sheets są po prostu niezbędne.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

W ocenie naszych specjalistów najciekawsze są spotkania pół-formalne - czyli wszystko to, co dzieje się poza głównymi prelekcjami na naczelnych konferencjach w kraju. Nie potrafimy jednak wskazać tego jednego, ulubionego wydarzenia. Z większości z nich da się wyciągnąć interesujące case`y, których rozwiązania możemy testować u siebie. 

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

W poprzednich latach byliśmy skupieni w głównej mierze na polskim torcie. W 2020 pozwolimy sobie natomiast z większą śmiałością spoglądać na rynki zagraniczne.

 

6. Jak będzie wyglądać praktyka SEO w 2020, co Twoim zdaniem zmieni się w stosunku do działań, jakie dotychczas podejmowaliśmy?

Na pewno będziemy kontynuować trend jakim jest bardziej indywidualne podejście do klienta. Dziś samo SEO powinno być oparte na działaniach uszytych na miarę pod dany serwis, a nie być zespołem szablonowych praktyk, które niekoniecznie muszą być efektywne.

 

Widoczni, Michał Borzyszkowski

Starszy Specjalista ds. Pozycjonowania - Ekspert Optymalizacji. Michał ceni branżę SEO za to, że cały czas się rozwija i dostarcza nowe możliwości. Sam chętnie odkrywa nowe metody na pozycjonowanie stron i trzyma rękę na pulsie, sięgając każdego dnia po zagraniczną prasę i czytając blogi SEO. W pracy nigdy się nie nudzi, a najbardziej motywują go sukcesy klientów.

 

1. Jaką najbardziej wartościową wskazówką chcesz podzielić się z pozycjonerami na rok 2020?

Moja najważniejsza wskazówka, jest częściowo związana z pozycjonowaniem, jednak skupia się na temacie utrzymania klienta. Zbyt dużo firm w branży skupia się tylko i wyłącznie na pozycjach nie zdając sobie sprawy, że są one tak naprawdę tylko wskaźnikiem tego co klient chce osiągnąć, a nie celem.
Ostatecznie dla klienta nie jest ważna liczba fraz w top 10, jeśli nie łączy się to z oczekiwaną sprzedażą. Jeśli inwestycja w pozycjonowanie nie będzie mu się zwracać odejdzie on od firmy niezależnie od tego jak wysoki będzie wzrost pozycji. Tak więc moja rada jest taka by skupić się również na tym by zwiększyć sprzedaż ze strony klienta poprzez optymalizację konwersji. Zmiany wizualne na stronie (często drobne) mogą realnie wpłynąć na sprzedaż lub ilość zapytań ze strony.

 

2. Jak oceniasz ostatnią dekadę w kontekście działań agencji? Jak przez ostatnie lata zmieniła się Wasza praca i współpraca z klientami?

Nasza firma w tej dekadzie postawiła sobie na cel aby zwiększyć zespół, nie tracąc jednak na jakości prowadzonych usług. Wiedzieliśmy, że nie będzie to proste. Mamy doświadczenia z innych firm, gdzie wraz z zwiększeniem liczby klientów spadała jakość usług i jako priorytet postanowiliśmy aby to u nas nie nastąpiło.
Zaskoczyło nas jakie to jest trudne, szczególnie względem zatrudniania nowych pracowników, gdzie wielu po okresie próbnym i szkoleniach nadal nie odpowiadało naszym standardom.
Ostatecznie zdecydowaliśmy, że osiągniemy lepsze efekty szkoląc specjalistów od zera, niż zmieniać nawyki nabyte z poprzednich firm. Praca nadal postępuje jednakże założony cel został zrealizowany - ekipa się zwiększyła, a standard usług pozostał na wysokim poziomie.

 

3. Jakie narzędzie SEO w tym roku było Twoim ulubionym/najbardziej pomocnym i dlaczego?

Moje ulubione narzędzie? Netpeak - jest to narzędzie do analizy technicznej stron internetowych. Wiele osób ignoruje lub marginalizuje to, jak ważne dla pozycjonowania jest zweryfikowanie jak roboty przechodzą przez serwis. W gruncie rzeczy jest to kluczowe dla procesu pozycjonowania.
Niezależnie od tego jak dużo i jak dobre są treści na stronie internetowej oraz jaka liczba linków przychodzi do serwisu, jeśli robot Google nie będzie mógł prawidłowo przejść po witrynie i jej oceniać, to pozostałe działania nie dadzą efektu. Według mnie, to jest najlepsze narzędzie tego typu na rynku.

 

4. Jakie wydarzenie branżowe w tym roku uważasz za najbardziej udane? Jakie eventy branżowe Twoim zdaniem warto wpisać w swój kalendarz na 2020 r.?

Trudno powiedzieć, każde z nich wnosiło coś nowego i fajnego, trzeba jednak umieć te informacje wynieść. Często na eventach mówi się ogólnikami albo przekazuje wiedzę, która już 30 razy pojawiła się w sieci lub na innych wydarzeniach. Prowadzący powinien potrafić wydobyć tą przysłowiową "igłę w stogu siana". Dzięki temu uczestnicy mogą wyjść z cennymi, wartościowymi informacjami. Mi osobiście najbardziej podobało się Brighton SEO w kwietniu, szczególnie prelekcja Luke'a Carthy i Faye Watt.

 

5. Jakie masz cele w zakresie rozwoju swojej firmy na przyszły rok?

Rozwój narzędzi wewnętrznych, rozwój pracowników. Planuję dalsze szkolenia, szczególnie z optymalizacji konwersji, jako czegoś co skutecznie zwiększy sprzedaż od teraz. Dodatkowo systematyczne zwiększanie zespołu i oczywiście wprowadzenie kolejnych klientów na listę top 500 Senuto.

 

6. Jaką strategię SEO powinny obrać lokalne biznesy w roku 2020?

W roku 2020 najważniejsza będzie analiza tego, co Google zmieniło pod koniec 2019 roku. Powinniśmy sprawdzić na jakie frazy pojawiły się wzrosty, a na jakie spadki i porównać naszą stronę dla tych wyrażeń. Warto również zwrócić uwagę czy wyniki się kompletnie nie zmieniły i kto pojawia się w wynikach wyszukiwania, ponieważ Google inaczej rozumie zapytanie użytkownika. Taka analiza jest niezbędna - nie tylko pod względem odrobienia spadków, ale także dalszych wzrostów. Wiedząc na co Google zwraca uwagę można odpowiednio zoptymalizować nasz serwis i zwiększyć jego zasięg w lokalnych wynikach.

 

Podsumowanie

Zmiany w ostatniej dekadzie SEO przedstawione przez zaproszonych gości pokazują niesamowitą ewolucję pozycjonowania stron internetowych. Zwinne i szybkie sztuczki SEO z przeszłości zostały zastąpione świadomie prowadzoną strategią. W procesie pozycjonowania pomagają narzędzia, wspierające działanie specjalistów, które są odpowiedzią na wytyczne SEO przy regularnie pojawiających się aktualizacjach Google. Zmiany technologiczne oraz zachowanie użytkowników dostarczają nam coraz więcej informacji, które pozwalają doskonalić optymalizację stron i sklepów internetowycyh w kierunku pożądanych efektów. 

Oto najważniejsze informacje z powyższego zestawienia wypowiedzi praktyków SEO:

 • Jedną z wytycznych SEO na rok 2020 powinno być elastyczne łączenie pozycjonowania z metodami promocji poprzez inne kanały marketingowe,
 • Podejście klientów do agencji SEO w ostatniej dekadzie przeszło znaczne zmiany pod kątem oczekiwań oraz zasad współpracy. Klienci świadomie podchodzą do pozycjonowania i chcą aby ich strona zajmowała wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.
 • Od agencji wymagana jest kompleksowa strategia, współpraca z klientem nawiązywana jest na zasadzie abonamentów. Dzięki aktywnej edukacji w zakresie SEO wiedza klientów pozwala na lepsze zrozumienie procesu pozycjonowania stron,
 • W ostatniej dekadzie znaczenie wartościowego contentu urosło do wysokiej rangi. W roku 2020 powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na merytorykę treści, ale również kwestię zwiększenia zaangażowania czytelników,
 • Patrząc na przyszłość SEO powinniśmy zwrócić uwagę na Voice Search oraz wpływ wyszukiwania głosowego na pozycjonowanie stron i sklepów internetowych,
 • Wśród wielu narzędzi SEO, polecanych przez specjalistów pozycjonowania narzędzia Ahrefs.com, Senuto, Screaming Frog oraz Surfer SEO cieszą się największą popularnością,

Najpopularniejsze narzędzia SEO - zestawienie wypowiedzi

Informacje na poniższym wykresie kołowym zostały przedstawione na podstawie wypowiedzi każdego z uczestników zestawienia. Narzędzia wymienione częściej niż 2 razy zostały wyszczególnione w wykresie. Reszta narzędzi SEO z których korzystają praktycy pozycjonowania z naszego artykułu, zostały wymienione raz lub dwa razy została zamieszczona w sekcji "Inne". Wśród nich możemy wymienić m.in.:

 • SiteBulb
 • Clusteric Search Auditor
 • Google Analytics
 • Google Search Console
 • Google Tag Manager
 • Scrapebox
 • Google data studio 
 • Xenu
 • Website auditor
 • Keyword Surfer
 • SEOquake
 • Link Research Tools
 • Majestic
 • Sistrix
 • Arkusze Google
 • Google Drive
 • Netpeak
ulubione narzedzie seo praktykow 2019 widoczni

 

Polecane wydarzenia branżowe dla zainteresowanych SEO 

Na poniższym wykresie kołowym przedstawiliśmy wydarzenia, które zostały najczęściej wymieniane przez zaproszonych praktyków pozycjonowania. Wydarzenia wymienione częściej niż 2 razy zostały wyszczególnione w wykresie. Reszta wydarzeń, polecanych przez praktyków pozycjonowania z naszego artykułu, została zamieszczona w sekcji "Inne". Wśród nich możemy wymienić m.in.:

 • SEMpresso
 • SEOTour
 • European Search Awards
 • DigitalFest
 • SEO Barcamp
 • MeetUp SEO
 • SEO-Day
 • SEO CAMPIXX
 • SMX München
 • CMSEO
 • I love marketing
ulubione wydarzenia seo praktykow 2019 widoczni

 

 • Agencje będą poszerzać grono specjalistów w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie klientów ofertą pozycjonowania stron i sklepów internetowych, 
 • Pozycjonowanie stron w roku 2020 będzie wyzwaniem pod kątem wytycznych, jakie stawia przed nami Google pod kątem sprecyzowanych, krótkich odpowiedzi, które mogą się pojawić w wynikach wyszukiwania oraz zwiększającej się tendencji wyszukiwania "zero click searches".
 • Najczęściej wymienianym celem na przyszłość agencji SEO jest kontynuowanie edukacji klientów z zakresu pozycjonowania na organizowanych szkoleniach i konferencjach,
 • Zważywszy na najnowsze algorytmy i aktualizacje Google, firmy będą również skupiać się na opracowywaniu nowych strategii pozycjonowania,

A jak Ty widzisz przyszłość SEO w 2020 roku? Jakie doświadczenia wyniosłeś z ostatniej dekady?

Zobacz również trendy SEO w 2019 według widocznych Sprawdź!

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie stron w 2020 - trendy i podsumowania

Średnia ocen użytkowników4.81 na podstawie 150 głosów

UDOSTĘPNIJ