Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści na stronie?

jak uzywac ahrefsa do optymalizacji tresci na stronie
Spis treści

• Jakie funkcje w Ahrefs są przydatne przy optymalizacji treści? 

• Jak wykorzystać funkcję Site Explorer w Ahrefs?

• Jak wykorzystać funkcję Keyword Explorer w Ahrefs?

• Jak wykorzystać funkcję Content Explorer w Ahrefs?

• Ahrefs a inne narzędzia SEO - porównanie

• Podsumowanie

Ahrefs to rozbudowane narzędzie SEO, które jest znane przede wszystkim z analizy profilu linków przychodzących. To jedna z jego bardzo mocnych zalet, ale nie każdy wie, że Ahrefs może również świetnie wesprzeć optymalizację strategii content marketingu. Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści na stronie? Nad tym tematem pochylamy się w naszym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jakie funkcje w Ahrefs są przydatne przy optymalizacji treści? 

Jeśli masz już konto w Ahrefs, Twoją uwagę na pewno zwrócił fakt, jak bardzo rozbudowane jest to narzędzie. Możesz tam analizować m.in. organiczny i płatny ruch, linki zwrotne i wewnętrzne, obserwować konkurencję i szukać inspiracji do tworzenia własnych treści. W tym artykule skupimy się na tym, by pokazać Ci, jak efektywnie wykorzystywać dane, które znajdziesz w Ahrefsie, by zoptymalizować swoje treści pod SEO. Do zdobycia takich informacji, szczególnie przydadzą Ci się trzy funkcje, które omawiamy poniżej. 

Site Explorer - jest to podstawowa funkcja Ahrefs, która pozwala na ogólne sprawdzenie witryny pod kątem widoczności w internecie. Możesz tutaj poznać podstawowe dane dotyczące ruchu organicznego, ruchu płatnego i linków zwrotnych. Możesz porównać widoczność strony z konkurencją. Podczas optymalizacji treści tę funkcję możesz wykorzystać do sprawdzenia, na jakie słowa kluczowe są widoczni Twoi konkurenci i które strony generują największy ruch w wyszukiwarkach. 

Keyword Explorer - narzędzie dedykowane do wyszukiwania słów kluczowych. Ta funkcja udostępnia dane dla 171 krajów, przez co baza danych zawiera ponad 7 miliardów słów kluczowych i jest aktualizowana co miesiąc o nowe dane. Możesz tam sprawdzić częstotliwość wyszukiwania frazy, wskaźnik kliknięć, a także poziom jej trudności. 

Content Explorer - to funkcja, która pozwoli Ci stworzyć jeszcze lepszą strategię content marketingową. Sprawdzisz tu, kto tworzy najlepszą treść wokół wybranego tematu. Możesz sprawdzić, kim są autorzy i jaki ruch wygenerowali. Poznasz tutaj także kluczowe wskaźniki SEO i społecznościowe dla każdej strony internetowej. Co ciekawe, możesz również wyszukać konkurencyjną domenę i zobaczyć częstotliwość publikowania tam treści w wybranym czasie.

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


Jak wykorzystać funkcję Site Explorer w Ahrefs?

Ta funkcja przedstawia ogólny podgląd skuteczności dowolnej domeny, adresu URL, subdomeny (np. blog.domena.com) lub subfolderu (np. domena.com/blog/). Możesz tutaj sprawdzić nie tylko swoją witrynę, ale również stronę konkurencji. Dzięki temu sprawdzisz skuteczność swojej strategii content marketingowej i znajdziesz wskazówki do jej optymalizacji. 

Po zalogowaniu się do swojego konta Ahrefs przejdź do zakładki "Site Explorer" i wpisz adres interesującej Cię witryny. Narzędzie szybko analizuje wyniki strony, dzięki czemu po krótkim czasie będziesz mieć dostęp do szczegółowych informacji. Na zdjęciu poniżej przedstawiamy wszystkie opcje, które są dostępne w ramach funkcji Site Explorer. To, czy będziesz mieć dostęp do każdej z tych opcji, jest zależne od tego, jaki posiadasz typ konta w Ahrefs.

Funkcje dostępne w Site Explorer w Ahrefs

Podstawowym widokiem, który wyświetli Ci się po dodaniu adresu w wyszukiwarce, będzie Przegląd 2.0. Znajdziesz w tym miejscu podsumowane najważniejsze informacje dotyczące profilu linków, wyszukiwania organicznego oraz wyszukiwania płatnego. Przy optymalizacji treści najbardziej powinna Cię interesować część dotycząca wyszukiwań organicznych. Wyniki możesz poddawać dowolnej modyfikacji, dzięki dostępnym filtrom. Ahrefs daje możliwość sprawdzenia wyników pod kątem wolumenu (średni lub miesięczny), krajów oraz przekroju czasowego. 

Podstawowe informacje dotyczące domeny w Site Explorer w Ahrefs

Jak widzisz na zdjęciu powyżej, Ahrefs przedstawia liczbę słów kluczowych, na które jest widoczna badana witryna, a także poziom ruchu organicznego. Jeśli klikniesz na podane tam liczby, dostaniesz podgląd szczegółowych danych. W ten sposób możesz sprawdzić na przykład, na jakie konkretnie frazy jest widoczna Twoja strona internetowa lub strona konkurencji. Raport organicznych słów kluczowych możesz dowolnie dostosować do tego, co Cię szczególnie interesuje. Wśród przydatnych filtrów znajdują się na przykład:

 • pozycja frazy (utracona, nowa, wzrosła, spadła, bez zmian),
 • wolumen frazy (szacowana liczba wyszukiwań słowa w ciągu ostatniego miesiąca),
 • CPC (średni koszt, jaki reklamodawcy płacą za każde kliknięcie w reklamę w płatnych wynikach wyszukiwania na daną frazę),
 • liczba słów (świetnie się sprawdzi do wyszukiwania fraz z długim ogonem),
 • ruch (pozwala sprawdzić, które słowa kluczowe przynoszą Tobie i konkurentom najwięcej ruchu organicznego),
 • słowa kluczowe (można tu na przykład sprawdzić wszystkie frazy powiązane z wybranym produktem. Ten filtr pomaga również wykluczyć frazy związane z marką).

Frazy, na które jest widoczna Twoja konkurencja w organicznych wynikach Google

Natomiast, gdy zdecydujesz się sprawdzić ruch na stronie, otrzymasz wykres przedstawiający:

 • organiczne strony - całkowita liczba podstron z wybranej witryny, które znajdują się w TOP 100 organicznych wyników wyszukiwania;
 • organiczny ruch - szacunkowa liczba miesięcznych wizyt z bezpłatnych wyników wyszukiwania (określana na podstawie widoczności na frazy).

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Zagłęb się w wyniki znajdujące się w rankingu, analizuj pozycje, które zajmuje Twoja konkurencja oraz Twoja strona teraz, jak i w przeszłości. Pamiętaj, aby używać filtrów przy wykresach, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje.

Analiza ruchu organicznego wybranej strony w Ahrefs

Bardzo przydatną informacją będzie dla Ciebie również lista najpopularniejszych podstron w witrynie. Korzystając z tej opcji, możesz sprawdzić, które strony najchętniej odwiedzają użytkownicy w Twojej witrynie. Sprawdź również, jakie treści są najpopularniejsze na stronach Twojej konkurencji i jaki ruch one generują. Czy są to strony ofertowe? Jakie produkty cieszą się największym zainteresowaniem? Jakie artykuły blogowe najczęściej czytają ich odbiorcy? Zainspiruj się, wyciągnij wnioski z ich działań i zastanów się, co możesz robić lepiej! 

Lista stron, które według Ahrefs generują największy ruch na stronie


Jak wykorzystać funkcję Keyword Explorer w Ahrefs?

Keywords Explorer to funkcja wyszukiwania słów kluczowych, która uwzględnia popularność fraz w:

 • Google, 
 • Youtube,
 • Amazon,
 • Bing,
 • Yahoo, 
 • Yandex, 
 • Baidu, 
 • Daum, 
 • Naver,
 • Seznam.

Przy wyszukiwaniu fraz możesz wybrać również, dla jakiego kraju narzędzie ma sprawdzić dane. 

Keyword Explorer w narzędziu Ahrefs

W odpowiedzi uzyskasz szeroki zakres informacji na ich temat. Przykładowy raport z Ahrefs możesz obejrzeć poniżej. Niektóre dane, które tam zobaczysz, mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niejasne, jeśli pierwszy raz korzystasz z tego narzędzia. W dalszej części artykułu znajdziesz wyjaśnienie, czego dotyczą poszczególne części raportu. 

Raport z funkcji Keyword Explorer w narzędziu Ahrefs


Keyword difficulty (KD) w Keyword Explorer w Ahrefs

Ahrefs ocenia, czy wypozycjonowanie strony na daną frazę do TOP 10 jest łatwe, czy trudne, uwzględniając przy tym region, który wybraliśmy. To ważne dla fraz, które brzmią tak samo w różnych językach lub po prostu są angielskim określeniem, przyjętym w danym języku, np. blog. Co ciekawe, Ahrefs podaje również, jaka liczba linków będzie optymalna do pozycjonowania strony na daną frazę.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Warto podkreślić, że w każdym narzędziu ten wskaźnik może być określany inaczej. W Ahrefsie brane pod uwagę są wyłącznie linki, tzn. narzędzie analizuje strony widoczne w TOP 10 na wybraną frazę pod względem profilu linków przychodzących i na tej podstawie wycenia trudność frazy. Kłopoty w zrozumieniu wskaźnika mogą wynikać z tego, że jest on określany w skali logarytmicznej, więc nie mamy tu do czynienia z jakąś konkretną jednostką. Ostateczną ocenę trudności powinieneś odczytywać z komunikatu, a nie z samych liczb.

Keyword difficulty (KD) w Keyword Explorer w Ahrefs


Wolumen w Keyword Explorer w Ahrefs 

Wolumen to średnia miesięczna liczba wyszukiwań słowa kluczowego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Głównym źródłem tych danych jest Keyword Planner, ale Ahrefs nie poprzestaje na tym i dodaje również własne zmienne. Warto pamiętać, że średnia liczba wyszukiwań to nie to samo co średnia liczba użytkowników wyszukujących daną frazę. W przypadku fraz nacechowanych sezonowością, wyniki średniej liczby wyszukiwań mogą być mocno zaniżone. Warto przyjrzeć się wykresowi, który pokazuje poziom zainteresowania frazą na przestrzeni całego roku. 

W raporcie Wolumen dowiesz się również, jaka jest średnia miesięczna liczba kliknięć  wyników wyszukiwania, które wykonują użytkownicy. Niektóre wyszukiwania generują kliknięcia w wiele wyników, dlatego średnia liczba kliknięć może być wyższa od średniej liczby wyszukiwań. Z kolei czasami fraza wiąże się z dużą liczbą wyszukiwań, a małą liczbą kliknięć. Wówczas warto się zastanowić, czy jest Ci ona potrzebna w kampanii SEO.

Przy ocenie efektywności wybranego słowa kluczowego nie warto skupiać tylko na Wolumenie. Potencjał ruchu (ten czynnik omawiamy w dalszej części artykułu) daje znacznie lepszy obraz rzeczywistego ruchu, jaki uzyskałaby Twoja strona, gdyby zajęła pierwszą pozycję w rankingu.

Wolumen w Keyword Explorer w Ahrefs 


Globalny wolumen w Keyword Explorer w Ahrefs 

Dla większości fraz polskich będzie to mało użyteczny raport Ahrefs. Pokazuje objętość wyszukiwania danej frazy z uwzględnieniem innych lokalizacji. W przypadku fraz, których nie tłumaczymy, np. wspomniana wcześniej fraza “blog”, raport ma sens, ale dla większości polskich słów będzie nieprzydatny. 

Globalny wolumen w Keyword Explorer w Ahrefs 

Jeśli rozważasz pozycjonowanie strony za granicą, sprawdź te artykuły: 

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Potencjał ruchu w Keyword Explorer w Ahrefs 

Potencjał ruchu pokazuje sumę ruchu organicznego, który strona nr 1 w rankingu dla Twojego docelowego słowa kluczowego otrzymuje ze wszystkich słów kluczowych, na które się pozycjonuje. Wartości są stale aktualizowane, przez co mogą się nieznacznie różnić między raportami. Dzięki funkcji znajdziesz również najlepszy wynik rankingowy, który pokazuje stronę widniejącą na pierwszej pozycji dla docelowego słowa kluczowego. Informacją, na którą warto zwrócić uwagę, jest temat nadrzędny. Pozwala on określić, czy możesz zwiększać widoczność na wybrane słowo kluczowe podczas pozycjonowania strony na bardziej ogólny temat. Aby znaleźć temat nadrzędny, Ahrefs analizuje pierwszą stronę z wyników dla Twojego słowa kluczowego i szuka słowa kluczowego, które jest odpowiedzialne za kierowanie największego ruchu na tę stronę.

Potencjał ruchu w Keyword Explorer w Ahrefs 


Proponowane słowa kluczowe w Keyword Explorer w Ahrefs 

To szczególnie ważna funkcja dla osób, które chcą wykorzystać Ahrefs do planowania swojej strategii content marketingu. Na podstawie wprowadzonego do narzędzia słowa kluczowego, otrzymasz szereg nowych propozycji w czterech formach. 

 • Dopasowanie fraz - pokazuje różne warianty fraz z wybranym słowem kluczowym. Na panelu głównym pojawi Ci się tylko podgląd najpopularniejszych fraz. Warto zajrzeć głębiej, gdzie najprawdopodobniej otrzymasz pokaźną listę haseł.
 • Pytania - jest to lista pytań, wpisywanych w Google, które zawierają daną frazę. Można wykorzystać ją jako inspirację do planowania artykułów eksperckich, poradników czy chociażby FAQ. Są to zwykle frazy z długim ogonem, których zastosowanie na stronie pomoże Ci dotrzeć do użytkowników o niskiej świadomości produktu lub usługi. 
 • Również rankuje na - jest to lista fraz, na które widoczne są strony wypozycjonowane na wpisaną przez nas frazę. Warto rozbudować treść witryny z uwzględnieniem tych fraz, jeśli jest to uzasadnione biznesowo i są one adekwatne do profilu Twojego biznesu.
 • Porozmawiaj też o - inne frazy, które wyświetlają się na najlepiej rankujących stronach na Twoje wybrane słowo kluczowe. 

Proponowane słowa kluczowe w Keyword Explorer w Ahrefs 


Historia pozycji w Keyword Explorer w Ahrefs 

Ten raport za pomocą wykresu przedstawia historyczne rankingi dla aktualnie najwyżej ocenianych stron. Te dane są przydatne do sprawdzania zmienności pozycji w rankingu na wybrane przez Ciebie słowo kluczowe. Stabilność w pierwszych wynikach może oznaczać, że fraza jest trudna i wypozycjonowanie na nią strony może zająć dużo czasu.

Historii pozycji w Keyword Explorer w Ahrefs. Źrodło: ahrefs.com


Historia pozycji reklam w Keyword Explorer w Ahrefs 

To bardzo przydatny raport - pozwoli Ci się zorientować, jak wiele osób z Twojej branży wykorzystało wybraną frazę w płatnych reklamach. Możesz sprawdzić, które witryny konkurowały ze sobą w tym aspekcie, a także dowiedzieć się, jak długo trwały ich kampanie reklamowe.

Historia pozycji reklam w Keyword Explorer w Ahrefs. Źrodło: ahrefs.com


Przegląd SERP w Keyword Explorer w Ahrefs

Jest to raport pokazujący TOP 10 wyników Google na daną frazę. Przedstawia on również zestawienie czynników, które mogły mieć wpływ na tę pozycję, np. AR, DR, linki zwrotne, słowa kluczowe ruch. Czasami taki raport może zaskoczyć, pokazuje doskonale, że pozycjonowanie stron internetowych nie jest czarno-białe i istnieje wiele czynników rankingowych, które mogą wpływać na topowe pozycje w wynikach wyszukiwania. 

Przegląd SERP w Keyword Explorer w Ahrefs


Jak wykorzystać funkcję Content Explorer w Ahrefs?

Skuteczna strategia content marketingowa nie powinna opierać się wyłącznie o dobór fraz, ale również przemyślaną selekcję tematów. Ahrefs daje duże wsparcie w tym zakresie, w postaci panelu Content Explorer. Narzędzie pozwala dotrzeć do najlepszych treści z wybraną frazą. 

Content Explorer w Ahrefs

Po wpisaniu frazy w Content Explorer zostaniesz przeniesiony do panelu, który pozwoli Ci sprecyzować sposób wyszukiwania. Możesz np. określić:

 • język publikacji, 
 • datę publikacji,
 • status strony (poprawna czy z błędem 404),
 • platformę publikacji (np. blogi, wordpress, fora, cms, wikipedie),
 • status publikacji (strona opublikowana po raz pierwszy czy ponownie).

Po zaznaczeniu wszystkich swoich preferencji otrzymasz wykres słupkowy, który przedstawia liczbę pasujących do zapytania stron na przestrzeni czasu. Z myślą o przygotowywaniu planu content marketingowego warto zajrzeć do tabeli pod wykresem - znajdziesz tam najlepsze strony z daną frazą. Warto przeanalizować, jakie są to strony, jakie mają treści i czy możesz na swoją stronę przygotować podobne, jeszcze bardziej dopracowane treści o tej tematyce.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

Dla ułatwienia Ahrefs w Content Explorer daje możliwość sortowania wyników pod względem:

 • Powiązanych (najbardziej adekwatne do zapytania),
 • Domain Rating  (autorski wskaźnik Ahrefs, który pokazuje względną siłę profilu linków zwrotnych witryny. DR jest mierzony w skali logarytmicznej od 0 do 100, przy czym ta ostatnia jest najsilniejsza),
 • liczby domen odsyłających,
 • ruchu na podstronie,
 • wartości ruchu na podstronie,
 • ruchu na stronie,
 • wartości ruchu na stronie,
 • udostępnień na Twitterze,
 • udostępnień na Pinterest. 

Wyniki analizy w Content Explorer w Ahrefs

Warto przeanalizować te wyniki pod wieloma względami. Możesz zacząć od stron, które generują największy ruch, a jeśli nie masz pewności, czy użytkownicy są zainteresowani wybranym tematem, sprawdź również udostępnienia w mediach społecznościowych. 

Content Explorer pozwoli Ci dowiedzieć się nie tylko, jakie podstrony i witryny są najpopularniejsze, ale również, jakie osoby najczęściej publikują treści w tym temacie. Możesz zacząć obserwować ich działania w mediach społecznościowych i wykorzystać jako inspirację do swoich działań content marketingowych.


Wyszukanie konkurencyjnych publikacji w Content Explorer w Ahrefs

Inną metodą wykorzystania Content Explorera w Ahrefs jest wyszukanie konkurencyjnych publikacji. Za pomocą komendy “site:” możesz wyszukać wszystkie publikacje dotyczące wybranego tematu w konkretnej witrynie. Jeśli ta strona jest lepiej wypozycjonowania niż Twoja, warto przeanalizować treści i zastanowić się, co mogło wpłynąć na wysoką ocenę Google. Weź pod uwagę takie aspekty jak: tematyka, objętość, zawartość fraz, linki przychodzące itp. Jeśli konkurencja promuje swoje artykuły blogowe dzięki innym portalom, np. chętnie linkują do niej blogi branżowe, zobacz, czy też możesz podjąć taką współpracę.

Ahrefs pozwala również ocenić jakość działań PR i content marketingowych dzięki wyszukiwaniu wzmianek o firmie. Aby poznać takie dane, wystarczy w Content Explorerze wpisać nazwę firmy i dopisać komendę “site:adres strony”. Dzięki temu wykluczysz wyszukiwanie na stronie firmy, gdzie z oczywistych względów nazwa występuje. Po wyszukiwaniu warto prześledzić, w jakich miejscach konkurencja pozyskuje wzmianki i publikacje i spróbować włączyć te miejsca do swojej strategii PR.

Wyszukanie konkurencyjnych publikacji w Content Explorer w Ahrefs 


Ahrefs a inne narzędzia SEO - porównanie

Jako agencja SEO mamy dostęp do najlepszych branżowych narzędzi i tym samym możemy wykonywać szeroki research słów kluczowych. W wielu przypadkach podpowiedzi fraz w narzędziach takich, jak Ahrefs, Senuto, Surfer i SEMSTORM pokrywają się, ale są sytuacje, gdy np. tylko jedno z narzędzi daje jakiekolwiek podpowiedzi. Dotyczy to niszowych, rzadkich fraz, które przecież także są na stronie potrzebne. Narzędzie Ahrefsa miło zaskakuje w takich sytuacjach. Wszystkie cztery narzędzia mają opcję wyszukiwania pytań, a także innych fraz, które warto dodać na stronie. Najwięcej wspólnego w tym zakresie ma Surfer i Ahrefs. Które narzędzie wybrać? To zależy, które funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli obok wyszukiwania fraz, chcesz analizować linki, wybierz Surfera lub Ahrefs. Jeśli zależy Ci na analizie widoczności strony, lepszym wyborem będą Senuto i SEMSTORM.


Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści na stronie? Podsumowanie

Ahrefs to bardzo zaawansowane narzędzie SEO, które może Ci przynieść wiele danych dotyczących zarówno wyników Twojej witryny, jak i osiągnięć Twojej konkurencji. Przy efektywnym wykorzystaniu informacji, które się tam znajdują, możesz sprawić, że Twoja strategia content marketingowa i strategia SEO będą na znacznie wyższym poziomie. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści na stronie?

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 124 głosów

UDOSTĘPNIJ