Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści strony? Keywords i Content Explorer Ahrefs.

jak uzywac ahrefsa widoczni

O Ahrefsie mówi się, że to kombajn dla pozycjonerów i agencji SEO. Z punktu widzenia pozycjonowania stron internetowych, Ahrefs to teraz znacznie więcej niż narzędzie do analizy linków. Z powodzeniem można wykorzystać go przy optymalizacji treści, a nawet przy budowie strategii content marketingu.

Jak korzystać z Ahrefs w content marketingu i copywritingu?

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami? Poznaj naszą! Skontaktuj się z nami!

Wyszukiwanie słów kluczowych w Ahrefsie

Ahrefs ma moduł do wyszukiwania słów kluczowych - Keywords Explorer. Jest to narzędzie, które uwzględnia popularność fraz nie tylko w Google, ale również w:

 • Bing
 • YouTube
 • Amazonie
 • Yandeksie
 • Yahoo

i innych wyszukiwarkach. Przy wyszukiwaniu fraz możemy wybrać dla jakiego kraju narzędzie ma sprawdzić dane. Dostajemy w odpowiedzi szeroki zakres informacji o wybranych frazach.

content explorer ahrefs widoczni 2

 

Prześledźmy kolejno raporty dotyczące fraz w narzędziu Ahrefs:

 

1. Keyword difficulty (KD):

Ahrefs ocenia, czy wypozycjonowanie strony w top 10 na daną frazę jest łatwe czy trudne, uwzględniając przy tym region, który wybraliśmy. To ważne dla fraz, które brzmią tak samo w różnych językach lub po prostu są angielskim określeniem, przyjętym w danym języku, np. blog. Co ciekawe, Ahrefs podaje również, jaka liczba linków będzie optymalna do pozycjonowania strony na daną frazę.

Warto podkreślić, że w każdym narzędziu ten wskaźnik może być określany inaczej. W Ahrefsie brane pod uwagę są wyłącznie linki, tzn. narzędzie analizuje strony widoczne w top 10 na wybraną frazę pod względem profilu linków przychodzących i na tej podstawie wycenia trudność frazy. Kłopoty w zrozumieniu wskaźnika mogą wynikać z tego, że jest on określany w skali logarytmicznej, więc nie mamy tu do czynienia z jakąś konkretną jednostką. Ostateczną ocenę trudności powinniśmy odczytywać z komunikatu, a nie z samych liczb.

keyword difficulty 2 widoczni

 

 

2. Search volume:

Jest to średnia liczba wyszukiwań frazy. Głównym źródłem tych danych jest Keyword Planner, ale Ahrefs nie poprzestaje na tym i dodaje również własne zmienne. Jak podkreślają eksperci z Ahrefs, warto pamiętać, że średnia liczba wyszukiwań to nie to samo co średnia liczba użytkowników wyszukujących daną frazę. W przypadku fraz nacechowanych sezonowością, wyniki średniej liczby wyszukiwań mogą być mocno zaniżone.

Używając Ahrefs zaraz pod wskaźnikiem search volume możemy zauważyć wykres słupkowy, który ukazuje, ile razy w danym miesiącu wyszukiwanie kończyło się kliknięciem w stosunku do ogólnej liczby wyszukiwań. Dzięki wykresowi dane są bardziej wiarygodne i możemy łatwo namierzyć sezonowość fraz. W dodatku, jeśli fraza wiąże się z dużą liczbą wyszukiwań, a małą liczbą kliknięć...może wcale nie jest nam potrzebna w kampanii SEO.

Kolejnym wskaźnikiem jest Return Rate, oznaczony w skrócie jako RR. Jest to liczba pokazująca, czy i jak często użytkownicy ponownie wyszukują danej frazy w ciągu 30 dni.

Wreszcie mamy wskaźnik CPS, czyli clicks per search, co oznacza stosunek liczby kliknięć do średniej liczby wyszukiwań frazy.

3. Kliknięcia i CPC (cost per click):

Powszechnie znane wskaźniki w kontekście marketingu internetowego. Liczba kliknięć w wyniki wyszukiwania, także przedstawiona na wykresie słupkowym. Ten wykres pokazuje, jak dla danej frazy rozkłada się stosunek kliknięć w płatne i bezpłatne wyniki wyszukiwania. Co ciekawe, płatne wcale nie dominują, mimo zabiegów Google, aby zdominować wyniki wyszukiwania reklamami.

Wskaźnik CPC pokazuje, ile potencjalnie będziemy musieli zapłacić za kliknięcie, jeśli zdecydujemy się na płatną kampanię z daną frazą. Jednak jak sami specjaliści z Ahrefsa informują - informacje o CPC zaciągane są z Keyword Plannera, aby dać pewien punkt odniesienia. Jeśli szukamy najświeższych informacji, zalecane jest skorzystanie bezpośrednio z Keyword Plannera, w którym CPC może dynamicznie się zmieniać.

4. Global Volume:

Dla większości fraz polskich będzie to mało użyteczny raport Ahrefs. Pokazuje objętość wyszukiwania danej fraz z uwzględnieniem innych lokalizacji. W przypadku fraz, których nie tłumaczymy, np. wspomniana wcześniej fraza “blog”, raport ma sens, ale dla większości polskich słów będzie nieprzydatny. 

 

5. Parent Topic :

To bardzo ciekawy raport. Pokazuje wariant wybranej frazy, który może być tematem artykułu i tym samym może zamknąć w sobie różne odmiany i synonimy wybranej frazy. Na naszym przykładzie takim Parent Topic dla “pozycjonowania” jest “pozycjonowanie stron”. Skąd Ahrefs czerpie takie informacje? Dzięki własnemu narzędziu do wyszukiwania popularnych artykułów w wybranym obszarze tematycznym, wykrywa właśnie takie rozbudowane frazy z potencjałem. Od razu podaje nam również objętość wyszukiwania takiej frazy. Jak wypada to w naszym przykładzie? Fraza “pozycjonowanie” ma 4 tysiące wyszukiwań, a fraza “pozycjonowanie stron” 5,7 tysięcy wyszukiwań. Nie ma więc wątpliwości, w którą frazę lepiej inwestować.

Jako uzupełnienie tego raportu otrzymujemy informację o tym, jaka strona jest obecnie na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania na proponowaną frazę. A żeby nas zmotywować dołączona jest liczba odwiedzin strony z tej frazy. Ahrefs pokazuje konkurencję? Czyli jest co robić.

Chcesz aby Twoja strona znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania?

 

 

6. Keyword ideas by search volume:

Każdy kto wyszukuje fraz chyba najbardziej liczy właśnie na przydatność tego raportu. Jest on podzielony na kilka obszarów:

a. Having same terms - pokazuje warianty z wybranym słowem kluczowym. Oczywiście na panelu głównym mamy tylko podgląd najpopularniejszych fraz. Warto zajrzeć głębiej, gdzie otrzymujemy zwykle pokaźną listę fraz wraz z omówionymi powyżej wskaźnikami, takimi jak RR, KD, Search Volume itd. 

b. Questions - jest to lista pytań, wpisywanych w Google, które zawierają daną frazę. Można wykorzystać ją jako inspirację do planowania artykułów eksperckich, poradników czy chociażby FAQ. Są to frazy z długim ogonem, których zastosowanie na stronie pomoże nam dotrzeć także do użytkowników o niskiej świadomości naszego produktu lub usługi. Bardzo przydatny raport.

c. Also rank for - jest to lista fraz, na które widoczne są strony wypozycjonowane na wpisaną przez nas frazę. Czyli zgodnie z naszym przykładem są to frazy, na które widoczne są strony wypozycjonowane na frazę “pozycjonowanie”. Jakie wnioski z takiego raportu? Warto rozbudować treść witryny i uwzględnić te wszystkie frazy, jeśli oczywiście jest to uzasadnione biznesowo i frazy faktycznie są adekwatne do profilu naszej firmy.

d. Newly discovered - frazy, które niedawno się pojawiły i zawierają w sobie wybraną frazę.

keyword ideas ahrefs widoczni

 

7. SERP position history for "pozycjonowanie":

Ten raport za pomocą wykresu liniowego pokazuje zmiany w widoczności 5 top stron na wybraną frazę. Możemy dostosować okres, który chcemy przeanalizować. Akurat ten raport Ahrefs w naszym odczuciu jest mało czytelny i do sprawdzania widoczności mimo wszystko wolimy wykorzystać inne narzędzia - Senuto i SEMSTORM. Ale jest to oczywiście indywidualna kwestia, jakie narzędzie wybierzemy. W przeciwieństwie do polskich odpowiedników raportu - widzimy tu tylko top 5, natomiast polskie narzędzia dają wybór top 3, top 10 i top 50.

 

8. SERP overview for "pozycjonowanie":

Jest to raport pokazujący top 10 Google na daną frazę, a więc widzimy ewentualnie swoją pozycję i jednocześnie poznajemy swoją konkurencję. Na pewno ciekawe w tym raporcie jest zestawienie wskaźników związanych z profilem linków przychodzących dla konkurencji. Czasami może nas nieźle zaskoczyć taki raport, bo np. na frazę “pozycjonowanie” wcale nie jest najlepiej widoczna domena z największą liczbą linków przychodzących. Ten raport pokazuje doskonale, że pozycjonowanie nie jest takie czarno-białe.

 

Keywords Explorer a inne narzędzia - porównanie

Mamy szczęście, że mamy dostęp do najlepszych narzędzi SEO i tym samym możemy poszerzyć research słów kluczowych. Chociaż w większości przypadków podpowiedzi fraz w narzędziach do wyszukiwania w Ahrefsie, Senuto, Surfer SEO i SEMSTORM pokrywają się, są sytuacje, gdy np. tylko jedno z narzędzi daje jakiekolwiek podpowiedzi. Dotyczy to niszowych, rzadkich fraz, które przecież także są na stronie potrzebne. Narzędzie Ahrefsa miło zaskakuje w takich sytuacjach. Wszystkie 4 narzędzia mają opcję wyszukiwania pytań, a także innych fraz, które warto dodać na stronie. Najwięcej wspólnego w tym zakresie ma Surfer i Ahrefs. Które narzędzie wybrać? To zależy, które funkcje są dla nas najważniejsze. Jeśli obok wyszukiwania fraz, chcemy analizować linki, wybierzmy Surfera lub Ahrefs. Jeśli zależy nam na analizie widoczności strony, lepszym wyborem będzie Senuto i SEMSTORM.

 

Ahrefs w content marketingu

Content marketing na potrzeby pozycjonowania stron to jednak więcej niż dobrze dobrane frazy. Istotny jest także dobór tematów, które interesują użytkowników i są wyszukiwane w Google. Ahrefs daje duże wsparcie w tym zakresie, w postaci panelu Content Explorer. Narzedzie pozwala dotrzeć do najlepszych treści z wybraną frazą. Przy czym możemy oznaczyć, czy fraza ma wystąpić w dowolnym miejscu na stronie, w tytule, adresie URL czy w treści.

content explorer ahrefs2 widoczni

 

Po wpisaniu frazy jesteśmy przenoszeni do panelu z większą liczbą opcji, które precyzują sposób wyszukiwania. Można np. określić język publikacji, okres publikacji, który chcemy przeanalizować, a także termin publikacji, status strony (poprawna czy z błędem 404), a także czy ma to być strona opublikowana pierwszy raz, czy ponownie. Pod wskaźnikami otrzymujemy wykres słupkowy, który przedstawia liczbę pasujących do zapytania stron na przestrzeni czasu.

Z myślą o przygotowywaniu planu content marketingowego warto zajrzeć do tabeli pod wykresem. Znajdziemy tam najlepsze strony z daną frazą. Warto przeanalizować, jakie są to strony, jakie maja treści i czy możemy na swoją stronę przygotować podobne, lepsze treści o tej samej tematyce.

Dla ułatwienia Ahrefs w Content Explorer daje nam możliwość posortowania wyników pod względem:

 • Relevance (czyli najbardziej adekwatne do zapytania),
 • Domain Rating,
 • ruchu organicznego,
 • wartości ruchu
 • liczby domen odsyłających
 • daty publikacji (najnowsze/najstarsze)
 • udostępnień na Facebooku, Twitterze, Pinterescie lub na socialach ogółem
strony content explorer widoczni

 

 

Z których wskaźników korzystać?

Warto przeanalizować strony pod wieloma względami. Można zacząć od tych, które generują największy ruch, z uwagi na to, że teksty mają nam służyć do pozycjonowania strony. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy użytkownicy są zainteresowani wybranym tematem, dobrze jest sprawdzić udostępnienia w mediach społecznościowych. Udostępnienie wskazuje na to, że ktoś docenił naszą treść i uznał, że warto ją promować na swoim profilu.

 

Wyszukanie konkurencyjnych publikacji z pomocą Ahrefs i Content Explorera

Inną metodą wykorzystania Ahrefs i Content Explorera jest wyszukanie konkurencyjnych publikacji. Za pomocą komendy “site:” możemy wyszukać wszystkie publikacje z wybranego okresu dla danej witryny. Jeśli jest lepiej wypozycjonowania niż nasza, warto przeanalizować treści i zastanowić się, co mogło wpłynąć na wysoką ocenę Google. Weź pod uwagę takie aspekty jak: tematyka, objętość, zawartość fraz, linki przychodzące itp. Jeśli konkurencja promuje swoje artykuły blogowe dzięki innym portalom, np. chętnie linkują do niej blogi branżowe, zobacz, czy też możesz podjąć taką współpracę.

Ahrefs pozwala również ocenić jakość działań PR i content marketingowych dzięki wyszukiwaniu wzmianek o firmie. Aby poznać takie dane, wystarczy w Content Explorerze wpisać nazwę marki/firmy i dopisać komendę “-site:adres strony”. Dzięki temu wykluczysz wyszukiwanie na stronie marki/firmy, gdzie z oczywistych względów nazwa występuje. Po wyszukiwaniu warto prześledzić, w jakich miejscach konkurencja pozyskuje wzmianki i publikacje i włączyć te miejsca do swojej strategii PR.

 

Podsumowanie

Chociaż Ahrefs jest narzędziem znanym przede wszystkim jako narzędzie do analizy profilu linków, warto poznać jego możliwości w zakresie wsparcia dla contentu. Dzięki zaawansowanemu narzędziu do wyszukiwania fraz, tematów i wzmianek, Ahrefs stanowi doskonałe wsparcie przy optymalizacji tekstów na stronie. Z pewnością twórcy będą nadal rozwijać to narzędzie, a my z chęcią będziemy obserwować i testować nowości. 

Najlepsze darmowe narzędzia SEO Zobacz naszą listę!

 

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści strony? Keywords i Content Explorer Ahrefs.

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 123 głosów

UDOSTĘPNIJ