Jak zacząć pozycjonowanie sklepu? Najważniejsze porady
Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którym stoją biznesy e-commerce, jest dotarcie do docelowych klientów i zachęcenie ich do skorzystania z oferty. Właśnie dlatego pozycjonowanie sklepów internetowych zyskuje na popularności i decyduje się na nie coraz więcej właścicieli sklepów online. Jak jednak zacząć pozycjonowanie sklepu i jak się do niego przygotować, by działania SEO [przyniosły oczekiwany efekt? Sprawdźmy.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Pozycjonowanie sklepu internetowego - co to jest?
Początkujący właściciele witryny e-commerce często nie wiedzą, co to jest pozycjonowanie sklepu internetowego. Jest to ciągły proces ulepszania witryny w taki sposób, by ta notowała jak najwyższe pozycje w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania Google oraz przyciągała użytkowników na stronę i generowała ruch. SEO dla e-commerce warto połączyć z działaniami SXO (Search Experience Optimization), dzięki którym strona pozyskuje więcej konwersji i gwarantuje użytkownikom dobre doświadczenia zakupowe. By jednak skutecznie prowadzić działania SEO dla sklepu, trzeba się do nich dobrze przygotować. Sprawdźmy zatem, jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego. Zobacz, na czym polega pozycjonowanie sklepu.
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu? Krok 1. Wybór platformy e-commerce
Wybór platformy e-commerce może mieć duże znaczenie dla powodzenia strategii pozycjonowania strony. Najlepsze platformy e-commerce oferują szereg funkcjonalności, które ułatwiają działania SEO i pozwalają wdrażać zmiany na stronie bez konieczności edycji kodu HTML czy CSS. W procesie wyboru platformy e-commerce rozważ nie tylko cenę, ale także dostępne funkcje i możliwości rozwoju w przyszłości. Nie wiesz, jaką platformę wybrać? Sprawdź nasz przegląd platform e-commerce, w którym znajdziesz szczegóły o każdej z platform.
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego? Krok 2: Zainstaluj certyfikat SSL
Certyfikat SSL w sklepie internetowym to podstawa. Buduje on zaufanie użytkowników i pozwala zabezpieczyć poufne dane, np. takie jak dane logowania do kont bankowych czy dane kart kredytowych. Obecność certyfikatu SSL to jeden z czynników rankingowych w pozycjonowaniu, który może mieć wpływ na pozycję Twojej witryny w Google w sytuacji, gdy będziesz konkurować z inną, podobnie zoptymalizowaną witryną. Co więcej, certyfikat SSL sprawia, że Twoja witryna e-commerce jest dostępna dla użytkowników. Oznacza to, że jeśli nie zapewniasz bezpieczeństwa danych, odbiorcy mogą mieć problem z wyświetleniem Twojej strony.
Komunikat o braku certyfikatu SSL
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu? Krok 3: Wybierz agencję SEO/e-commerce
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu? Jednym z pierwszych działań powinien być wybór agencji SEO bądź agencji e-commerce, która specjalizuje się w marketingu internetowym dla sklepów. Dlaczego warto skorzystać z takich usług? To szczególnie ważne dla tych osób, które nie znają się na pozycjonowaniu stron i mogą popełnić błędy, które mogą ich dużo kosztować. Samodzielna optymalizacja SEO sklepu internetowego wymaga wiedzy i doświadczenia, a także poświęcenia czasu. Jeśli go nie masz, zdecyduj się na współpracę ze specjalistami. Wówczas masz pewność, że oddajesz swój sklep w ręce ekspertów i że działania będą prowadzone zgodnie z najnowszymi wytycznymi Google i podążają za trendami panującymi wśród użytkowników.
Jak zacząć SEO dla e-commerce? Krok 4: Zbuduj architekturę witryny
Architektura witryny może mieć wpływ na skuteczność pozycjonowania, ponieważ wpływa na doświadczenia użytkowników oraz sposoby indeksowania witryny przez roboty Google. Przejrzysta architektura sprawia, że użytkownik łatwo znajdzie kategorię produktową bądź produkt, którego szuka, a roboty Google szybciej dodadzą stronę do indeksu Google, co może przyspieszyć pozycjonowanie sklepu. Jak zadbać o architekturę sklepu internetowego w pozycjonowaniu?
- Dodaj menu okruszkowe (breadcrumbs), które informuje użytkowników, w jakim miejscu na stronie się znajdują i ułatwia nawigację.
- Zadbaj o wdrożenie wewnętrznej wyszukiwarki oraz filtrowania produktów.
- Zbuduj przyjazną strukturę kategorii produktowych - taką, w której każdy użytkownik będzie wiedział, w jakiej kategorii znajduje się dany produkt.
- Zadbaj o płaską strukturę strony, w której dotarcie do każdego adresu URL ze strony głównej zajmuje nie więcej niż 3 kliknięcia.
Menu okruszkowe widoczne w organicznych wynikach wyszukiwania Google
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego? Krok 5: Zoptymalizuj adresy URL
Adresy URL są bardzo ważne w sklepie internetowym, ponieważ informują roboty Google i użytkowników o zawartości danej podstrony. Jak zoptymalizować adresy URL w witrynie e-commerce?
- Zadbaj, by adresy URL odzwierciedlały zawartość podstrony, wykorzystaj w nich title danej podstrony.
- Unikaj znaków interpunkcyjnych, takich jak przecinki, kropki, znaki zapytania, wykrzykniki, średniki, a także liczb, które nie informują robotów Google ani użytkowników, co znajduje się pod danym adresem URL.
- Skorzystaj z wbudowanych funkcji platformy e-commerce - wiele z nich automatycznie optymalizuje adresy URL na podstawie tytułu strony.
Przykładowe zoptymalizowane adresy URL to:
- dla strony produktowej: sklepxyz.pl/foteliki-dzieciece-6-12-kg/fotelik-samochodowy-marka-model
- dla strony kategorii produktowej: sklepxyz.pl/foteliki-dzieciecie-6-12-kg
- dla strony blogowej: jak-wybrac-fotelik-samochodowy-dla-dziecka.
Jak zacząć pozycjonowanie e-commerce? Krok 6: Zoptymalizuj szybkość strony
Jak zacząć pozycjonowanie strony sklepu internetowego? Zanim zdecydujesz się na wdrożenie działań SEO, popracuj nad czasem ładowania witryny e-commerce. Szybkość ładowania jest jednym z czynników rankingowych, a ponadto może wpływać na wielkość sprzedaży i ruchu w sklepie. Jak poprawić czas ładowania strony sklepu?
- Wykorzystuj jedynie nowoczesne formaty grafik i zdjęć - JPG i JPEG.
- Skorzystaj z narzędzi PageSpeed Insights bądź gtMetrix i zoptymalizuj stronę sklepu zgodnie z zamieszczonymi w nich wskazówkami.
- Ogranicz długość kodu JavaScript, HTML i CSS.
- Zminimalizuj liczbę video oraz dużych grafik oraz elementów multimedialnych do minimum.
- Sprawdź zainstalowane wtyczki i wyłącz te, z których nie korzystasz i które mogą negatywnie wpływać na czas ładowania.
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu? Krok 7: Wybierz właściwe słowa kluczowe
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego? Zadbaj o wybór właściwych słów kluczowych. Najlepszym wyborem dla biznesów e-commerce jest pozycjonowanie szerokie, które zakłada budowę widoczności na wiele fraz powiązanych z ofertą. Ich obecność w top10 Google generuje duży ruch w witrynie sklepu. Jak wybrać frazy na potrzeby SEO dla sklepu internetowego?
- Skorzystaj z narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Senuto, Surfer
- Szukaj fraz z długim ogonem, które są złożone z kilku słów, dobrze oddają intencje użytkowników i zwiększają szansę na konwersję.
- Wybieraj frazy o niskiej lub średniej konkurencji.
- Unikaj ogólnych słów kluczowych o dużej liczbie wyszukiwań i dużej konkurencji.
- Szukaj różnorodnych fraz - produktowych, poradnikowych, w formie pytań itp.
Jak zacząć SEO dla e-commerce? Krok 8: Stwórz treści na potrzeby pozycjonowania sklepu
Nie ma pozycjonowania sklepu bez content marketingu. Jak zacząć tworzenie treści na potrzeby SEO dla sklepu?
- Uwzględnij w treściach wybrane wcześniej frazy kluczowe.
- Stwórz treści dla każdej podstrony w witrynie, którą chcesz indeksować w Google.
- Pamiętaj, że piszesz przede wszystkim do użytkowników, dlatego umieść w treściach informacje, które mogą być dla nich istotne i wpływać na decyzje zakupowe.
- Wykorzystuj język korzyści.
- Przeprowadź research przed pisaniem treści dla sklepu internetowego.
- Zadbaj o utworzenie bloga.
Jak zacząć SEO dla biznesu e-commerce? Krok 9: Zoptymalizuj linki wewnętrzne
Linki wewnętrzne to ważny element strategii SEO dla sklepów internetowych. Jak zacząć pozycjonowanie sklepu i uwzględnić linki wewnętrzne?
- Linkuj do powiązanych podstron, np. do innych kategorii produktowych, które mogą zawierać przydatne produkty.
- Zadbaj o cross-selling i up-selling na stronach produktowych.
- W treściach blogowych linkuj do produktów, o których wspominasz, oraz do innych artykułów o powiązanej treści.
- Dodaj na blogu możliwość prezentowania artykułów powiązanych.
- Pamiętaj o intuicyjnym menu z linkami do poszczególnych podstron kategorii produktowych, dostępnym na każdej podstronie.
- Dodaj menu okruszkowe.
- Unikaj nadmiernych linków na stronach produktowych - mogą one rozproszyć uwagę użytkownika i sprawić, że zapomni o dokonaniu zakupu.
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu? Podsumowanie wskazówek
Proces pozycjonowania sklepu w zasadzie nigdy się nie kończy i wymaga wielu działań oraz doświadczenia. By skutecznie zacząć pozycjonowanie biznesu e-commerce, zadbaj o wybór odpowiedniej agencji, pamiętaj o wyborze platformy e-commerce dostosowanej do potrzeb, technicznych aspektach budowy sklepu internetowego, a także o stworzeniu atrakcyjnych treści z uwzględnieniem słów kluczowych. Wówczas masz szansę na realne efekty pozycjonowania sklepu w postaci wzrostu widoczności, ruchu i sprzedaży.
Przeczytaj również:
- Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?
- Pozycjonowanie na długi ogon - co to jest?
- Jak wybrać agencję e-commerce?
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.