Pozycjonowanie na długi ogon - co to jest?
Niezależnie do tego, czy dopiero myślisz o inwestycji w pozycjonowanie sklepu, czy już od dawna poprawiasz swoją widoczność w wynikach organicznych, możesz natrafić na pojęcie long tail seo, czyli po polsku SEO na długi ogon. Nie wiesz, co ono oznacza? Nic straconego! W naszym poradniku wyjaśniamy, co to jest pozycjonowanie na długi ogon i w jaki sposób przekłada się na efektywność strategii SEO.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Co to jest pozycjonowanie na długi ogon (SEO long tail)?
SEO z długim ogonem (pozycjonowanie na długi ogon, pozycjonowanie long tail) to strategia SEO, której celem jest budowanie widoczności na frazy z długim ogonem oraz generowanie wartościowego ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Słowa kluczowe z długim ogonem (long tail) to frazy złożone z 3 lub więcej słów, które mają niewielkie miesięczne liczby wyszukiwań, ale dobrze oddają intencje wyszukiwania i z tego względu generują duże szanse na pozyskanie konwersji.
Co to są słowa kluczowe z długim ogonem? Przykłady fraz long tail w SEO
Pozycjonowanie na długi ogon opiera się na frazach long tail. Poznajmy różnicę między frazami z krótkim i długim ogonem.
- Frazy z krótkim ogonem to frazy złożone z 1-2 słów, które są bardziej ogólne, mają dużą liczbę wyszukiwań, ale nie zawsze wskazują na intencje użytkownika.
- Słowa kluczowe z długim ogonem są złożone z 3 i więcej słów i są ukierunkowane na intencje użytkownika i pozyskiwanie sprzedaży w sklepie internetowym. Mają mniejszą liczbę wyszukiwań miesięcznie, ale mimo to pozwalają wygenerować wartościowy ruch.
Jak rozpoznać słowa kluczowe z długim ogonem? Wyobraź sobie wyszukiwanie “strategia marketingowa” albo “organizacja non -profit”. Użytkownik, który wpisuje je w wyszukiwarkę, nie wskazuje wprost, czego szuka. W przypadku organizacji non-profit może szukać jej po to, by dokonać darowizny, by rozpocząć współpracę z nią albo by dowiedzieć się, jak ją założyć. W przypadku frazy “strategia marketingowa: również zamiary mogą być różne. Być może użytkownik chce dowiedzieć się, co to jest strategia marketingowa albo jak ją stworzyć. Są to frazy z krótkim ogonem. Przeciwieństwo tych fraz stanowią frazy long tail, na przykład takie jak: “strategia marketingowa dla organizacji non-profit” albo “szkoła językowa dla dzieci 7-12 lat Poznań”. Z góry określają one, czego dokładnie szuka użytkownik.
Pozycjonowanie na długi ogon - dlaczego warto?
Badania wskazują, że około 70% ruchu w wyszukiwarce pochodzi z fraz long tail SEO (źródło: https://moz.com/beginners-guide-to-seo/keyword-research). Jeśli zatem nie budujesz strategii SEO na te frazy, tracisz duży potencjał ruchu i sprzedaży. Dlaczego jeszcze warto postawić na pozycjonowanie sklepu na długi ogon? Oto 5 kluczowych powodów.
1. Długi ogon SEO pozwala szybciej dotrzeć do grupy docelowej
Pozycjonowanie na długi ogon pozwala szybciej dotrzeć do docelowych klientów. Wszystko dlatego, że słowa kluczowe z długim ogonem skupiają się na konkretnym zamiarze lub motywacjami stojącymi za konkretnym wyszukiwaniem. Koncentrując się na frazach long tail, docierasz do użytkowników, którzy wiedzą, czego oczekują od treści i co chcą zrobić, a nawet jako przedmiot mają zamiar kupić.
2. SEO long tail zapewnia mniejszą konkurencję
Ogólne słowa kluczowe są dużo bardziej konkurencyjne. Co więcej, mogą one nie przynieść efektów w postaci konwersji i sprzedaży, ponieważ trafiają do użytkowników, którzy nie mają sprecyzowanych intencji. Decydując się na mniej popularne frazy long tail, konkurujesz z mniejszą liczbą sklepów internetowych i być może szybciej osiągniesz założone efekty. Co więcej, dzięki pozycjonowaniu na długi ogon możesz konkurować nawet z dużymi i znanymi markami. Ponieważ słowa kluczowe z długim ogonem mają mniej wyszukiwań i wskazują na intencje użytkowników, są mniej konkurencyjne. Twoja konkurencja być może może nawet nie optymalizuje swojej witryny pod kątem tych fraz co oznacza, że będzie Ci łatwiej osiągnąć wysokie pozycje na frazy long tail i uplasować się w top10 wyników wyszukiwania.
3. Pozycjonowanie na długi ogon zwiększa współczynnik konwersji
Według badań słowa kluczowe z długim ogonem generują współczynnik konwersji na poziomie 35% (źródło: https://neilpatel.com/blog/long-tail-keywords-seo/). To oznacza, że poprzez pozycjonowanie long tail jesteś w stanie uzyskać znacznie większą sprzedaż niż w przypadku SEO dla fraz z krótkim ogonem. Jeśli użytkownik wpisze frazę buty damskie, szansa na sprzedaż jest niewielka. Jeśli z kolei szuka frazy “buty damskie Adidas Superstar rozmiar 36” szansa na konwersje rośnie.
4. SEO z długim ogonem obniża koszty marketingu internetowego
W porównaniu ze słowami kluczowymi z długim ogonem, ogólne słowa kluczowe to ogromna inwestycja. Ich duża liczba wyszukiwań i konkurencja sprawiają, że bardzo dużo innych firm chce uzyskać pozycję w rankingu dla tego słowa kluczowego. W praktyce oznacza to, że zespół SEO musi zainwestować więcej czasu i środków, aby zdobyć i utrzymać pozycję w rankingu.
Dzięki SEO z długim ogonem możesz obniżyć koszty marketingu cyfrowego. Konkurencja jest mniejsza, co znacząco ułatwia to optymalizację i utrzymanie pozycji w wynikach wyszukiwania. Co więcej, inwestujesz swój czas w słowa kluczowe, które oferują wyższy współczynnik konwersji. Przekłada się to na większy zwrot z inwestycji (ROI), który Twoja firma może wykorzystać do rozwoju strategii SEO lub usług.
5. Długi ogon SEO pozwala dopasować strategię do potrzeb użytkowników
Budowa długofalowej strategii SEO z długim ogonem pozwala być na bieżąco z trendami i potrzebami użytkowników. Jeśli skupisz wszystkie swoje wysiłki SEO na ogólnych słowach kluczowych, Twoja firma nie będzie odpowiadać na oczekiwania użytkowników Może to prowadzić do znacznych strat, zwłaszcza jeśli prowadzisz lokalną firmę. Uwzględnij słowa kluczowe z długim ogonem w swojej strategii SEO, a skutecznie dotrzesz do grupy docelowej.
Strategia SEO long tail dla sklepu internetowego w 4 krokach
Strategia SEO long tail skupia się na budowaniu widoczności witryny na słowa kluczowe z długim ogonem oraz na generowaniu ruchu z wysokich pozycji na takie frazy. Strategia ta zapewnia dobre efekty, ponieważ skupia się na najbardziej wartościowych frazach - zwłaszcza pod względem sprzedażowym. Dlatego też sprawdzi się w przypadku pozycjonowania sklepu internetowego. Jak opracować listę słów kluczowych long tail dla sklepu internetowego?
1. Badanie słów kluczowych w SEO na długi ogon dla sklepu internetowego
Jak przeprowadzić badanie słów kluczowych w pozycjonowaniu na długi ogon? Skorzystaj z narzędzia do badania słów kluczowych i poszukaj fraz złożonych z kilku słów o różnych intencjach, np. intencji zakupowej, edukacyjnej itp. Przydatne narzędzia to Google Keyword Planner, Senuto, Answer the Public, Surfer i inne.
- Sprawdź, jakich fraz używają użytkownicy na przykład na forach internetowych czy w mediach społecznościowych.
- Przeprowadź badanie konkurencji - zobacz, jakie frazy w strategii SEO z długim ogonem wykorzystują inne sklepy internetowe w Twojej branży i zadbaj o ich wdrożenie w swojej strategii.
- Stwórz listę fraz na na długi ogon dla sklepu (np. poprzez wyeksportowanie fraz z narzędzi bądź w Excelu
2. Dopasowanie fraz long tail do treści w witrynie e-commerce
Na podstawie listy słów kluczowych na długi ogon musisz stworzyć strukturę treści na stronie. Frazy long tail możesz dopasować zarówno do istniejących treści i zaplanować ich rozbudowę, jak i do zupełnie nowych, które powstaną pod nowymi adresami URL. Podziel frazy według intencji wyszukiwania użytkowników i zaplanuj, w jakim czasie stworzysz nowe treści. Pamiętaj, że frazy w formie pytań znakomicie sprawdzą się na blogu, a frazy z rozbudowanymi nazwami produktów powinieneś umieścić na stronach produktowych. Możesz także uwzględnić frazy na długi ogon w sekcji FAQ. Zobacz, jak przeprowadzić research przed napisaniem treści dla sklepu internetowego.
3. Tworzenie i optymalizacja treści SEO w sklepie internetowym
Nie ma pozycjonowania z długim ogonem bez wysokiej jakości treści. Zaplanuj optymalizację oraz pisanie nowych treści na potrzeby sklepu, uwzględniających wybrane frazy z długim ogonem. Pamietaj także o:
- pisaniu językiem korzyści,
- uwzględnieniu informacji istotnych dla użytkowników, które mogą skłonić ich do zakupu,
- odpowiadaniu w treściach na pytania i wątpliwości użytkowników,
- tworzeniu różnorodnych treści - treści produktowych, opisów na strony kategorii produktowych, treści blogowych,
- uatrakcyjnieniu treści za pomocą obrazów,
- uwzględnianiu intencji użytkowników w treściach.
Podczas procesu tworzenia oraz optymalizacji treści upewnij się, że dla każdego słowa kluczowego tworzysz oryginalną treść wysokiej jakości. Weź również pod uwagę doświadczenie i zamiary swoich użytkowników — w przeciwnym razie możesz zauważyć spadek w rankingu wyników wyszukiwania oraz utratę cennych potencjalnych klientów. Przyjmując to podejście, w pełni wykorzystasz swoją strategię SEO z długim ogonem. Sprawdź, jak tworzyć skuteczne treści dla sklepu internetowego.
4. Testuj skuteczność treści na słowa kluczowe z długim ogonem
Pozycjonowanie sklepu nigdy się nie kończy, dlatego musisz stale analizować skuteczność treści tworzonych na potrzeby pozycjonowania z długim ogonem. Stale szukaj elementów, które warto poprawić. By umacniać swoją strategię SEO long tail, analizuj następujące wskaźniki:
- widoczność fraz na długi ogon,
- ruch z fraz long tail,
- konwersje i przychody.
Podsumowanie
Dzięki inteligentnej i konkurencyjnej strategii SEO z długim ogonem możesz dotrzeć do odbiorców, którzy mają największe znaczenie dla Twojej firmy, co prowadzi do budowy wartościowego ruchu i większych przychodów. Inwestycja w pozycjonowanie long tail z pewnością się zwróci i zapewni Ci długofalową obecność w organicznych wynikach Google i to na wysokich pozycjach.
Przeczytaj również:
- Na czym polega pozycjonowanie sklepu?
- Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?
- Optymalizacja sklepu internetowego pod SEO w kilku krokach
- Jak zacząć pozycjonowanie sklepu? Najważniejsze porady
- Jak wybrać agencję e-commerce?
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.