11 pomysłów na pozyskanie wartościowych linków do strony

11-pomyslow-na-pozyskanie-wartosciowych-linkow-do-strony.jpg

Profil linkowy to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na efekty pozycjonowania i pozycje w wyszukiwarkach. Dlatego też powinieneś stale prowadzić działania mające na celu rozbudowę profilu linkowego. W jaki sposób możesz pozyskać wartościowe linki do strony? Poznaj 9 sprawdzonych strategii, które polecamy i sami wykorzystujemy.

 

Jak i po co pozyskiwać wartościowe linki do strony w kontekście pozycjonowania?

O pozycji strony w wyszukiwarce decyduje nawet 200 czynników rankingowych. Więcej przeczytasz o nich w artykule “Najważniejsze czynniki rankingowe Google”. Jednym z kluczowych elementów strategii pozycjonowania powinno być budowanie wartościowego profilu linków prowadzących do strony. Dlaczego warto pozyskiwać pozyskiwać naturalne linki do swojej strony? Ponieważ w ten sposób:

 • budujesz autorytet swojej witryny - pokazujesz algorytmom Google, że Twoja strona jest zauważana przez użytkowników i popularna,
 • budujesz wizerunek eksperta w branży,
 • nawiążesz nowe relacje w branży, które mogą zaowocować w przyszłości wartościową współpracą,
 • budujesz zaufanie do Twojej marki,
 • wspierasz pozycjonowanie,
 • zapewniasz wiarygodność swojej witryny w oczach robotów Google i użytkowników,
 • zwiększasz ruch na stronie oraz rozpoznawalność swojej marki w internecie.

Zastanawiasz się jak wygląda budowanie linków do strony internetowej? Wartościowe linki pochodzą ze stron o uznanym autorytecie, które są wysoko oceniane przez algorytmy Google i mają wysokie pozycje w wyszukiwarkach. Wśród dostępnych metod pozyskiwania linków zewnętrznych do Twojej witryny znajdują się:

 • wymiana artykułów,
 • publikacja raportów i artykułów eksperckich na swoim blogu wraz z linkami do wyróżnionych osób i firm,
 • publikacja treści w branżowych pismach online,
 • obejmowanie patronatu nad branżowymi wydarzeniami i publikacjami,
 • prowadzenie szkoleń w Twojej dziedzinie,
 • nawiązanie współpracy partnerskiej z Twoimi partnerami, kontrahentami i klientami,
 • stworzenie branżowego kanały na YouTube z wartościowymi filmami,
 • występowanie na branżowych konferencjach i eventach,
 • prowadzenie szkoleń,
 • stworzenie e-booka,
 • publikacja wywiadu na Twoim blogu z ekspertem w Twojej branży.

 

1. Jak sprawdzić linki do strony i pozyskać nowe? Podejmij współpracę w zakresie wymiany artykułów

Nie wiesz, jak zbudować wartościowy profil linków przychodzących i pozyskać nowe linki zewnętrzne? Jednym ze sposobów, jaki możesz wykorzystać, to podjęcie współpracy w zakresie wymiany artykułów. Jak to zrobić? Poszukaj ekspertów z Twojej branży lub branży powiązanej z Twoją i zaproponuj wymianę artykułów. Twój wpis wraz z linkiem do Twojej witryny znajdzie się na stronie innej firmy, a inna firma opublikuje wartościowy artykuł w Twojej witrynie. W ten sposób pozyskasz nie tylko interesującą treść, ale jednocześnie pokażesz robotom Google, że jesteś autorytetem w swojej dziedzinie. Jeśli jesteś copywriterem, możesz podjąć współpracę w zakresie wymiany artykułów z agencją SEO lub ekspertem od budowania profilu linków. Z kolei prowadząc sklep internetowy z zabawkami, możesz współpracować z blogerkami parentingowymi. Jak sprawdzić linki do strony konkurencji? By znaleźć witryny, które chętnie linkują do innych, skorzystaj z narzędzia Ahrefs służącego m.in. do analizy profilu linkowego. Sprawdzisz w nim, skąd pochodzą linki konkurencji, i zyskasz inspirację do własnej strategii link buildingu w pozycjonowaniu. Dane te znajdują się w raporcie “Profil linków” w zakładce odsyłające domeny:

 

Lista domen odsyłających w narzędziu Ahrefs

 

Więcej o strategii link buildingu znajdziesz w artykułach:

 

 

 

Przykłady oznaczania wpisów gościnnych z linkiem do witryny autora

 

2. Publikuj artykuły eksperckie, raporty i statystyki na swoim blogu, by pozyskiwać wartościowe linki do swojej witryny i poprawić efekty SEO

Poszukujesz sprawdzonego sposobu budowania profilu linkowego? Publikuj na swoim blogu branżowe listy, raporty i statystyki. Dzięki nim na Twojej stronie znajdzie się wartościowa i przydatna dla użytkowników treść, a Ty możesz rozbudować profil linkowy. Jeśli w raporcie wymienisz znane osoby z Twojej branży, masz duże szanse, że udostępnią one wpis w swoich mediach społecznościowych. Ty możesz zyskać nie tylko interesującą treść oraz wartościowy link, ale także:

 • wzrost ruchu na stronie,
 • większą rozpoznawalność,
 • wyższe pozycje w wyszukiwarce,
 • nowych obserwujących, a być może nawet czytelników bloga czy też klientów.

Jeśli tworzysz ekspercki wpis analizujący konkretne zjawisko, poproś o opinię ekspertów i zamieść link do ich profili w mediach społecznościowych czy też do witryn, które prowadzą. W ten sposób zwiększasz szansę, że sami chętnie udostępnią Twój artykuł ze swoją opinię, i wspierasz efekty pozycjonowania.

Na blogu agencji widoczni regularnie publikujemy branżowe raporty i artykuły, dzięki którym uzyskujemy naturalne linki i udostępnianie w kanałach Social Media. Poniżej znajdziesz przykłady wpisów, które mogą Ci pomóc w stworzeniu podobnej listy w Twojej dziedzinie:

 

Publikacja artykułów eksperckich wraz z opiniami osób z branży to sprawdzony sposób na pozyskanie linków do strony i poprawę efektów kampanii SEO

 

3. Publikacja treści w branżowych pismach online sposobem na pozyskanie wartościowych linków do strony i wsparcie pozycjonowania

Jeśli chcesz zostać zauważonym w swojej branży, a także budować wartościowe linki przychodzące, publikuj artykuły w branżowych pismach online. W ten sposób zadbasz o swoją markę, a przy okazji zyskasz wartościowy, naturalny link zewnętrzny do Twojej witryny. Jeśli sam regularnie czytasz pisma branżowe, by rozwijać swoją wiedzę, to możesz również podzielić się własnym doświadczeniem. Wartościowe case study, raport czy też artykuł napisany na podstawie własnych doświadczeń w danej branży z pewnością pomoże Ci budować autorytet i własną markę, a także wpłynie pozytywnie na pozycjonowanie. Zazwyczaj pod artykułem będziesz mógł umieścić nie tylko link do swojej witryny, ale także krótkie bio, które pozwoli Ci zaprezentować swoją wiedzę i doświadczenie.

 

Przykład krótkich wpisów bio umieszczanych pod artykułami gościnnymi i eksperckimi na blogach zewnętrznych

 

4. Jak zbudować wartościowy profil linków? Obejmij patronat nad branżowym wydarzeniem lub publikacją

Jak wygląda budowanie linków do strony? Jeśli jesteś doceniany w swojej branży, być może udało Ci się pozyskać patronat nad wydarzeniami, szkoleniami, warsztatami czy też publikacją. To znakomita okazja, by rozbudować profil linków przychodzących do Twojej witryny o kolejny wartościowy link pochodzący na przykład ze strony wydawnictwa lub wydarzenia. W ten sposób wesprzesz pozycjonowanie i być może poprawisz swoje pozycje w wynikach wyszukiwania.

Zadbaj, by baner Twojej witryny wraz z linkiem do niej znalazł się na stronie publikacji czy też wydarzenia. Zobaczy go każda osoba, która odwiedzi stronę eventu czy też stronę produktową w sklepie internetowym sprzedającym daną pozycję książkową. Jako właściciel witryny możesz liczyć na wzrost ruchu, pozyskanie nowych fanów i obserwujących w mediach społecznościowych, a być może także nowych klientów. Co więcej, jeśli obejmiesz patronat nad publikacją książkową, prawdopodobnie otrzymasz ją na własność i będziesz mógł opublikować recenzję publikacji na swoim firmowym blogu. W ten sposób zyskasz kolejną wartościową publikację, Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pisaniu bloga w kontekście działań SEO, przeczytaj nasz wpis “Jak pisać firmowy blog, by wspierał pozycjonowanie?”.

 

 

 

 Dzięki patronatowi nad książką Randa Fishkina, światowego guru SEO, pt. “Zagubiony przedsiębiorca” - link do przeprowadzonego przez agencję widoczni wywiadu z autorem znalazł się na stronie wydawnictwa

 

5. Współpraca partnerska - sprawdzony sposób na pozyskanie naturalnych linków do strony i osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania

Jeśli prowadzisz własną firmę, to prawdopodobnie utrzymujesz relacje z wieloma innymi przedsiębiorcami. Możesz wykorzystać takie współprace partnerskie również do wymiany artykułów eksperckich, których efektem będzie pozyskanie przez obie strony wartościowego linku prowadzącego do witryny. Jeśli korzystasz z narzędzia marketingowego i utrzymujesz dobre relacje z jego twórcą, zaplanuj stworzenie artykułu z opinią o narzędziu. Zapytaj jego twórcę, czy zgodzi się opublikować wpis na swojej stronie wraz z linkiem do Twojej witryny. Być może twórca platformy, narzędzia czy produktu również będzie chciał pochwalić się współpracą z Tobą i stworzy artykuł o tym, w jaki sposób wykorzystujesz jego narzędzie w swojej pracy. To sprawdzony sposób na budowanie profilu linkowego przy okazji współpracy oraz wsparcie efektów pozycjonowania.

Tworzysz bloga, na którym publikujesz recenzje produktów - na przykład kosmetyków, zabawek dla dzieci lub sprzętów AGD? To znakomita okazja, by pozyskać wartościowy link do Twojej witryny. Możesz dowiedzieć się, czy sklep internetowy, w którym dokonujesz zakupów, zgodziłby się na opublikowanie Twojej recenzji na swoim blogu.

 

 

6. Jak pozyskiwać naturalne, wartościowe linki do strony? Stwórz kanał na YouTube, w którym będziesz dzielił się wiedzą

Zakładając kanał na YouTube, możesz odnieść wiele korzyści. Wśród nich jest nie tylko budowanie wizerunku eksperta, ale także pozyskiwanie wartościowych linków do Twojej witryny. Jeśli Twój film zostanie zauważony, być może link do niego pojawi się na innych stronach, które jeszcze nie publikują własnych materiałów video. Nagrania edukacyjne są świetnym materiałem szkoleniowym, który możesz następnie wykorzystać do stworzenia prezentacji multimedialnej czy artykułu na blogu infografiki. To jeden ze sposobów wspierania pozycjonowania, polegający na recyklingu treści, o którym pisaliśmy w artykule “Fresh content a pozycjonowanie”.

 

Kanał YouTube agencji widoczni to jeden ze sposobów budowania wizerunku eksperta i wspierania pozycjonowania

 

7. Wystąpienia na branżowych konferencjach sposobem budowania linków do strony

Wystąpienia na branżowych konferencjach i eventach to kolejna okazja do rozbudowy profilu linkowego. Jeśli zostałeś zaproszony do wygłoszenia prelekcji na branżowej konferencji lub wydarzeniu, powinieneś zadbać, by link do Twojej witryny znalazł się na stronie wydarzenia. Dzięki temu:

 • zbudujesz linki do strony w sposób naturalny,
 • będziesz mógł nawiązać wartościowe relacje biznesowe w trakcie trwania wydarzenia,
 • zostaniesz zauważony w swojej branży.

Widoczni budują pozycję eksperta poprzez udział w różnego rodzaju wydarzeniach dotyczących prowadzenia firmy i reklamy online. Występowaliśmy jako prelegenci m.in. na Festiwalu SEO w Katowicach, Influencer Live Poznań czy poznańskich Dniach Przedsiębiorczości.

 

Przykład banera zachęcającego do udziału w wystąpieniu Ani Zalewskiej na konferencji Influencer Live Poznań 2019

 

Prezentacja-prelegentow-I-love-marketing-2020 z opisem: przykład prezentacji prelegentów na stronie I Love Marketing 2020, źródło: https://sprawnymarketing.pl/szkolenia/konferencja/

 

8. Wykorzystaj udział w szkoleniach do pozyskania linków i wsparcia SEO

Przygotowujesz szkolenie dla swoich klientów? Zostałeś zaproszony do poprowadzenia warsztatów w zaprzyjaźnionej firmie? Możesz wykorzystać swoją pracę nie tylko do budowania wizerunku eksperta, ale także do pozyskania wartościowego linku do Twojej witryny. Zachęć uczestników szkolenia do podzielenia się swoją opinią na swoim blogu i oznaczenia Twojej firmy jako organizatora. To świetny sposób na budowanie marki dla specjalistów z zakresu coachingu, psychologów, ekspertów od reklamy, marketingu i PR. Do wydarzenia możesz zaprosić swoich partnerów - dzięki temu wydarzenie obejmie szerszą tematykę i będzie bardziej rozbudowane, a Ty zyskasz link do swojej witryny ze stron innych prelegentów. Możesz stworzyć wydarzenie online dotyczące narzędzi w marketingu, platform do prowadzenia e-sklepu czy też radzenia sobie ze stresem i zarządzania czasem w pracy. Dzielenie się merytoryczną wiedzą to również efektywny sposób na budowanie wizerunku eksperta i wsparcie dla pozycjonowania.

 

Webinar to jeden ze sposobów pozyskiwania linków, dzielenia się wiedzą i wspierania pozycjonowania

 

9. Podziel się wiedzą - stwórz e-booka i rozbuduj profil linków prowadzących do Twojej strony

Jak rozbudować profil linków prowadzących do Twojej strony w sposób naturalny? Stwórz wartościowy content w formie e-booka, który czytelnicy będą polecać i udostępniać. Pamiętaj jednak, że musisz zadbać o jakość treści - powinny one być nie tylko interesujące, ale przede wszystkim przydatne i wartościowe dla użytkowników. E-booka możesz opublikować w formacie PDF w formie linku do pobrania, a także zamieścić wpis o nim na swoim blogu. Duża liczba pobrań sprawia, że być może któryś z czytelników podzieli się recenzją e-booka na swojej stronie i opublikuje link do Twojej witryny. W ten sposób zwiększysz zasięg swojej strony, ruch na stronie i poprawisz efekty strategii SEO.

 

10. Jak pozyskać wartościowe linki do swojej strony? Publikuj wywiady z ekspertami

Kluczową korzyścią z publikacji wywiadów z ekspertami jest stworzenie wartościowego contentu. Możesz jednak również wykorzystać je do pozyskania linków i poprawy efektów kampanii SEO. Istnieje dużą szansa, że po opublikowaniu wywiadu zaproszony gość podzieli się linkiem do publikacji w Twojej witrynie ze swoimi fanami w mediach społecznościowych lub też udostępni materiał na swojej stronie z linkiem prowadzącym do pełnej wersji wywiadu. Warto także korzystać z zaproszeń do udzielenia wywiadu i zadbać o to, by w publikacji znalazł się link do Twojej witryny czy też firmy, którą reprezentujesz.

 

11. Wykorzystaj infografiki, buduj zasięgi i profil linków oraz efekty pozycjonowania

Jedną ze strategii link buildingu, dzięki której poprawisz efekty pozycjonowania, może być tworzenie infografik. Wielu użytkowników woli przekaz graficzny od tekstowego, w który trend znakomicie wpisują się właśnie infografiki, które można następnie udostępniać w kanałach Social Media. Poszukaj tematów interesujących dla użytkowników, zbierz merytoryczne dane i przekształć je w infografikę. Zadbaj o jej atrakcyjny wygląd, a także wartościowe informacje - być może ktoś na swojej stronie wykorzysta Twoją grafikę wraz z linkiem do Twojej witryny lub udostępni ją w kanałach społecznościowych, oznaczając Twój profil? By ułatwić udostępnienie infografiki, możesz stworzyć indywidualny kod osadzenia.

 

Przykład infografiki widocznych prezentującej historię aktualizacji Google - można ją wykorzystać zarówno w artykule blogowym, jak i udostępnić na Facebooku czy w innych kanałach Social Media

 

Rozbudowany i wartościowy profil linkowy - sposób na wysokie pozycje w wyszukiwarce

Zdobywanie wartościowych linków do strony wymaga czasu, pracy i zaangażowania, a także zbudowania wizerunku eksperta w branży. Działania przynoszą jednak oczekiwane efekty - silny profil linkowy strony pozwala skutecznie poprawić wyniki kampanii pozycjonowania, zwiększyć ruch na stronie, zasięgi w mediach społecznościowych i pozyskać nowych czytelników i obserwatorów. Po pozyskaniu linków zwrotnych pamiętaj o ich analizie, do której możesz wykorzystać narzędzia Ahrefs i Majestic SEO.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
11 pomysłów na pozyskanie wartościowych linków do strony

Średnia ocen użytkowników4.20 na podstawie 5 głosów

UDOSTĘPNIJ