Jak tworzyć treści, które zachwycą wyszukiwarkę i użytkowników?

Jak tworzyc tresci ktore zachwyca wyszukiwarke i uzytkownikow
Spis treści

• Treści dla wyszukiwarki i użytkowników - jak zachować równowagę?

• Dlaczego musisz tworzyć treści dla użytkowników i robotów Google?

• Jak tworzyć treści na stronę internetową, które zachwycą użytkowników i wyszukiwarkę?

• Postaw na jakość treści w SEO, a nie ilość

• Dobrze wybieraj słowa kluczowe do tworzenia treści

• Zadbaj o naturalne wykorzystanie słów kluczowych w treściach SEO

• Zadbaj o pozycjonowanie strony

• Popracuj nad tytułami i opisami SEO w treściach

• Przygotuj atrakcyjną zawartość treści na stronę

• Twórz treści zoptymalizowane pod kątem UX i zadbaj o UX strony

• Pamiętaj o linkach wewnętrznych w treściach na stronie

• Zadbaj o projekt strony

• Popraw optymalizację mobilną

• Zadbaj o wiarygodność treści

• Podsumowanie

Wysokiej jakości treści, które przekonują użytkowników do podjęcia określonych działań i zawierające frazy kluczowe to jedna z podwalin sukcesu i wysokiej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Niewielu przedsiębiorców wie jednak, jak tworzyć treści na strony internetowe na potrzeby SEO. W tym poradniku odkryjemy tajniki tworzenia treści na potrzeby wyszukiwarki i użytkowników.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Treści dla wyszukiwarki i użytkowników - jak zachować równowagę?

Podczas tworzenia treści na strony internetowe często trudno zachować równowagę pomiędzy oczekiwaniami wyszukiwarki internetowej oraz potrzebami użytkowników. Jeszcze kilkanaście lat temu zadanie to było jeszcze trudniejsze, a wielu specjalistów ds. marketingu internetowego uciekało się do nie do końca uczciwych metod. Wraz z rozwojem wyszukiwarki i jej algorytmu pogodzenie potrzeb wyszukiwarki i odbiorców staje się nieco prostsze. Wyszukiwarka Google coraz lepiej rozumie zapytania odbiorców oraz ich intencje wyszukiwania, a jej celem staje się zagwarantowanie użytkownikom wartościowych odpowiedzi i treści. W praktyce Twoim głównym celem powinno być tworzenie treści SEO, które są przydatne i wartościowe dla użytkowników z uwzględnieniem pewnych elementów istotnych dla wyszukiwarek, na przykład takich jak frazy kluczowe.


Dlaczego musisz tworzyć treści dla użytkowników i robotów Google?

Dlaczego tworzenie treści SEO, które zadowolą użytkowników i wyszukiwarkę Google jest tak ważne? Dzieje się tak z kilku powodów:

 • jeśli treści zawierają frazy kluczowe i zadowalają wyszukiwarkę, mogą być mało wartościowe dla użytkowników - wiąże się to z niskim współczynnikiem zaangażowania i takim samym czasem spędzonym na stronie oraz z niewielką liczbą konwersji,
 • tworzenie treści z myślą wyłącznie o użytkowników, bez uwzględniania potrzeb robotów Google (np. fraz kluczowych) może spowodować, że Twoje treści nigdy nie dotrą do docelowych odbiorców, ponieważ nie będą widoczne w wyszukiwarce,
 • obecnie algorytmy wyszukiwarki cenią treści, które są wartościowe dla użytkowników - daje to wysokie pozycje tym stronom, które uwzględniają zamiar wyszukiwania i przekazują informacje, które są przydatne dla odbiorców.


Jak tworzyć treści na stronę internetową, które zachwycą użytkowników i wyszukiwarkę?

Poniżej znajdziesz zestaw praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci na tworzenie treści, które zyskają aprobatę algorytmu Google oraz użytkowników. W efekcie Twoja strona internetowa lub sklep będą notować wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, a także zbudują ruch z bezpłatnych wyników.


1. Postaw na jakość treści w SEO, a nie ilość

Duża ilość treści ma znaczenie w pozycjonowaniu - na każdym adresie URL, który podlega indeksowaniu, powinna znaleźć się wartościowa treść. Nie można jednak przesadzać - jeśli chcesz zadowolić roboty Google i użytkowników, postaw raczej na jakość treści, a nie jej ilość, a najlepiej na jedno i drugie. Poświęć posiadane zasoby na regularne tworzenie merytorycznych i wartościowych treści z frazami kluczowymi. Jeśli masz jednak ograniczone zasoby, lepiej publikuj rzadziej, ale zadbaj o wysoką jakość i atrakcyjną zawartość contentu na stronie. Dotyczy to zwłaszcza wpisów blogowych - krótkie wpisy na blogu, które są publikowane codziennie, ale nie przynoszą wartości, raczej nie wpłyną pozytywnie na pozycjonowanie strony.

Chcesz poprawić widoczność strony w Google?


2. Dobrze wybieraj słowa kluczowe do tworzenia treści

Wyszukiwarka Google dziennie przetwarza setki tysięcy zapytań. Jak w tym morzu informacji wyróżnić swoją stronę? Tworzenie treści na potrzeby SEO i użytkowników powinieneś zacząć od wyboru właściwych słów kluczowych, czyli takich, które wykorzystują Twoi docelowi odbiorcy. Przeprowadź także analizę konkurencji w zakresie słów kluczowych, na które ta się pozycjonuje i reklamuje - być może w strategii innych firm znajdą się frazy, o których nie pomyślałeś, a które stosują także Twoi docelowi odbiorcy. Do analizy konkurencji w zakresie fraz możesz wykorzystać takie narzędzia jak Senuto czy Ahrefs. Poznaj także inne narzędzia, dzięki którym przeanalizujesz konkurencję w SEO.

Wybierając frazy kluczowe do treści w pozycjonowaniu, warto uwzględnić słowa kluczowe z długim ogonem. Są to rozbudowane frazy często wykorzystywane przez użytkowników, które dobrze oddają ich intencje i dają duże szanse na konwersję.

Do poszukiwania fraz kluczowych możesz wykorzystać narzędzie Google Keyword Planner


3. Zadbaj o naturalne wykorzystanie słów kluczowych w treściach SEO

Sam wybór słów kluczowych w pozycjonowaniu to nie wszystko. Równie istotne dla użytkowników oraz wyszukiwarki jest naturalne wykorzystanie fraz w treściach. Oznacza to, że:

 • nie powinieneś na siłę upychać słów kluczowych tylko po to, by znalazły się w treści,
 • frazy kluczowe powinny znaleźć się w treści w taki sposób, by nie utrudniały zapoznawania się z testem - powinny pozostać wręcz niezauważalne,
 • warto umieścić frazy w nagłówkach, treści głównej, adresie URL, title oraz description, ale pamiętaj - nic na siłę,
 • powinieneś pisać przede wszystkim z myślą o użytkownikach, a dopiero później o robotach wyszukiwarki,
 • nie warto skupiać się tylko na frazach kluczowych - podstawę powinna stanowić wartościową treść, która odpowiada na zapytanie użytkownika.


4. Zadbaj o pozycjonowanie strony

Docelowo wyszukiwarka Google powinna na tyle dobrze rozumieć język użytkowników, że rozdźwięk pomiędzy treściami satysfakcjonującymi odbiorców oraz wyszukiwarkę powinien zniknąć. Nie oznacza to jednak, że masz zaniedbać pozycjonowanie sklepu czy strony. Jakie długoterminowe taktyki SEO warto zastosować w zakresie tworzenia treści:

 • umieszczaj w nagłówkach słowa kluczowe,
 • umieszczaj w treści frazy kluczowe LSI,
 • dodawaj linki zewnętrzne i zadbaj o anchor text.

Chcesz zainwestować w pozycjonowanie?


5. Popracuj nad tytułami i opisami SEO w treściach

Title i description to elementy kodu HTML strony internetowej, które są widoczne w organicznych wynikach wyszukiwania do opisu danej strony internetowej i jej zawartości. Mają one duże znaczenie zarówno dla wyszukiwarki, jak i dla użytkownika. Jeśli treść tytułu i opisu nie będzie odpowiadać zapytaniu użytkownika, istnieje duże ryzyko, że użytkownik zignoruje Twój link. Jeśli treść title i description nie będzie zawierała słów kluczowych, wyszukiwarka Google może zignorować Twoją stronę i w ogóle nie wyświetlić jej w wynikach. Jak optymalizować treści title i description pod kątem wyszukiwarki i użytkowników?

 • Umieść w tytule i opisie strony główne frazy kluczowe dla danego adresu URL.
 • Dodaj wezwanie do działania.
 • Umieść w opisie strony informacje, które mogą zainteresować odbiorców.
 • Pamiętaj o limitach długości - tytuł i opis zostaną wyświetlone w całości, jeśli będą miały odpowiednio od 50 do 70 znaków i ok. 150 znaków ze spacjami.

Więcej o optymalizacji meta tagów znajdziesz w artykułach:


6. Przygotuj atrakcyjną zawartość treści na stronę

Słowa kluczowe to nie wszystko. By treść była skuteczna, musisz umieścić w niej informacje, które są istotne z punktu widzenia użytkownika, pozwolą mu podjąć decyzję zakupową i skłonią go do wyboru Twojej oferty. Jak zadbać o zawartość treści na stronę internetową, by zadowolić użytkowników i roboty Google?

 • Wyczerpująco odpowiadaj na pytania użytkowników.
 • Poruszaj zagadnienia, które interesują użytkowników i które są popularne w Google.
 • Stosuj język korzyści - pokaż użytkownikom, w jaki sposób produkt lub usługa mogą im naprawdę pomóc.
  jeśli to konieczne i ważne dla Twojej grupy odbiorców - umieść dane techniczne na stronach produktowych i usługowych.
 • Dopasuj język i styl treści do grupy docelowej.


7. Twórz treści zoptymalizowane pod kątem UX i zadbaj o UX strony

W content marketingu na potrzeby stron internetowych istotna jest nie tylko zawartość treści, ale także sposób jej prezentacji. Nie możesz zapominać o użyteczności treści oraz User Experience strony internetowej. Doskonałe wrażenia prawdopodobnie zatrzymają użytkowników na dłużej i zwiększą szansę na konwersję. Dlaczego UX oraz użyteczność strony są ważne dla robotów Google? Ponieważ dobry UX ogranicza współczynnik odrzuceń, zwiększa współczynnik zaangażowania oraz czas spędzony na stronie, a te czynniki mogą wpływać na pozycję Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Jak zadbać o UX treści w pozycjonowaniu?

 • unikaj długich bloków tekstu - zamiast stosuj akapity, śródtytuły, nagłówki, wypunktowania i boldy, by wyróżnić ważne fragmenty i przyciągnąć wzrok użytkowników,
 • uzupełniaj treści tekstowe elementami wizualnymi, takimi jak screeny, grafiki, infografiki (pamięßaj, by uzupełnić ich opis alternatywny - to ułatwia robotom Google odczytanie treści obrazu),
 • dodaj wezwania do działania (CTA) w postaci widocznych przycisków,
 • dodawaj cytaty w treściach blogowych,
 • dodawaj spis treści w artykułach blogowych,
 • zadbaj, by użytkownicy mogli łatwo znaleźć interesujące ich elementy,
 • popraw szybkość działania strony.

Dowiedz się więcej o UX writingu, czyli tworzeniu treści pod kątem doświadczeń użytkowników.

Zadbaj o UX swojej strony


8. Pamiętaj o linkach wewnętrznych w treściach na stronie

Jak tworzyć treści na strony internetowe, które zachwycą wyszukiwarkę i użytkowników? Musisz zadbać o wzajemne powiązania adresów URL. Dlaczego jest to ważne dla użytkowników i robotów Google? Jednym z elementów projektu witryny jest struktura linków i powiązań między poszczególnymi adresami URL. To ważny element dla robotów Google, ponieważ za pomocą linków Google bot indeksuje witrynę i odnajduje wzajemne powiązania. Struktura linków jest ważna również z punktu widzenia użytkownika - dzięki linkom ten jest w stanie sprawnie poruszać się po stronie i z góry wie, co znajdzie pod konkretnym adresem URL. Co więcej, dobra architektura informacji utrzymuje użytkownika dłużej na stronie i może zaprowadzić go wprost do konwersji. Pamiętaj, by dodawać linki zarówno do nowych treści, jak i uzupełniać starą zawartość o linki do nowych artykułów.

 


9. Zadbaj o projekt strony

Dobry projekt strony internetowej nie tylko ułatwia indeksowanie robotom Google, ale także wpływa na zaangażowanie użytkowników. Planując strukturę witryny, weź pod uwagę odwróconą piramidę - na szczycie umieść stronę główną, poniżej strony usługowe (strony kategorii produktowych), a następnie zagłębione strony. Pamiętaj, że struktura witryny odzwierciedla stopień ważności adresów URL, dlatego nie umieszczaj najważniejszych podstron na samym dole. Pamiętaj także o płaskiej strukturze witryny, która zakłada, że dotarcie do jakiegokolwiek adresu URL z poziomu strony głównej zajmuje nie więcej niż 3 (maksymalnie 4) kliknięcia. W menu umieść najważniejsze podstrony - zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google. Zobacz, jak zaplanować architekturę informacji na stronie w kontekście pozycjonowania.

Przykład menu w sklepie internetowym


10. Popraw optymalizację mobilną, by zwiększyć skuteczność treści

Jak tworzyć treści na stronę internetową, które zadowolą wyszukiwarkę i użytkowników? Musisz zadbać nie tylko o zawartość treści, ale także o jej funkcjonalność na urządzeniach z różną wielkością ekranów. W tym celu przygotuj responsywną wersję witryny i sprawdź ewentualne błędy w tym zakresie w Google Search Console. Mogą być to na przykład takie problemy, jak:

 • zbyt mała czcionka,
 • zbyt małe odstępy między elementami klikalnymi,
 • widoczny obszar niedopasowany do ekranu urządzenia,
 • treść szersza niż ekran.

Wszystkie te błędy należy wyeliminować, by zwiększyć efektywność treści i ułatwić użytkownikom jej odczytanie. Jeśli witryna nie jest dopasowana do urządzeń mobilnych, nawet najlepsza treść nie będzie skuteczna, ponieważ użytkownicy rezygnują z zapoznawania się z nią na smartfonach czy tabletach ze względu na występujące trudności.

Raport “Obsługa na urządzeniach mobilnych: w Google Search Console"


11. Zadbaj o wiarygodność treści na stronie internetowej

Jak tworzyć treści na stronę internetową, by przyciągnąć uwagę użytkowników i robotów Google? Istotnym elementem strategii tworzenia treści jest budowanie wiarygodności. Co to oznacza?

 • Przygotuj profile autorów, w których opiszesz ich wiedzę, doświadczenie i osiągnięcia w dziedzinie, którą się zajmują.
 • Dodawaj linki i źródła informacji na stronie - dotyczy to zwłaszcza statystyk. O źródła musisz zadbać szczególnie na stronach dotyczących ważnych aspektów życiowych, takich jak zdrowie, aspekty prawne, ubezpieczenia itp.
 • Dodaj na stronie narzędzia i technologie, z których korzystasz.
 • Buduj sieć linków przychodzących - to sygnał wiarygodności dla robotów Google.


Tworzenie treści na strony internetowe. Podsumowanie

Tworzenie treści, które zadowolą użytkowników i wyszukiwarkę, to nie lada sztuka. Jeśli nie czujesz się pewnie w content marketingu, zastanów się nad współpracą z agencją SEO lub specjalistą ds. content marketingu, który działa jako freelancer. Jeśli samodzielnie opracowujesz treści na stronę, pamiętaj zarówno o frazach kluczowych, wartościowych informacjach, jak i o elementach struktury i funkcjonalności strony, które mogą wpływać na wyświetlanie zawartości strony. W ten sposób stworzysz content, który zapewni Ci wysoką widoczność, ruch oraz konwersje z wyników organicznych.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak tworzyć treści, które zachwycą wyszukiwarkę i użytkowników?

Średnia ocen użytkowników4.78 na podstawie 91 głosów

UDOSTĘPNIJ