Gdzie opublikować artykuł sponsorowany? 17 cennych wskazówek

Jak ksztaltowac autorytet i wizerunek marki w pozycjonowaniu 1

Liczba i jakość linków zwrotnych to jeden z głównych czynników, który wpływa na pozycję w witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Jednym ze sposobów na wzrost liczby linków przychodzących jest publikacja artykułów sponsorowanych w zewnętrznych serwisach. By jednak link z publikacji sponsorowanej przynosił efekty, miejsce jego publikacji musi być odpowiednie. Sprawdźmy, jak wybrać witrynę do publikacji sponsorowanych postów, by wzmocnić swoje SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest artykuł sponsorowany?

Artykuł sponsorowany to jedna z form płatnej promocji stosowana w marketingu internetowym. Polega ona na publikacji artykułu w zewnętrznym serwisie wraz z linkiem do strony autora w zamian za ustaloną płatność dla właściciela witryny. Artykuł ten:

 • traktuje o zagadnieniu lub zagadnieniach powiązanych z ofertą firmy,
 • powinien zawierać informacje, które są interesujące dla użytkownika i zachęcą go do zapoznania się z ofertą.

Dzięki artykułom sponsorowanym można rozbudować profil linków prowadzących do danej witryny, który stanowi jeden z istotnych czynników rankingowych w pozycjonowaniu.

 

Jak profil linków przychodzących i artykuły sponsorowane wpływają na pozycjonowanie?

Dzięki działaniom z zakresu link buildingu, w tym publikacjom artykułów sponsorowanych, można:

 • budować wizerunek eksperta wśród użytkowników i robotów Google,
 • zwiększać świadomość marki,
 • wspierać pozycjonowanie i poprawiać pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania (pod warunkiem, że strategia pozyskiwania linków i publikacji artykułów sponsorowanych jest przemyślana i buduje linki w sposób naturalny),
 • zwiększać liczbę reakcji (komentarzy, udostępnień i obserwujących) w mediach społecznościowych.

 

Gdzie publikować artykuły sponsorowane? 17 elementów, które musisz wziąć pod uwagę

Wybór witryny, której opublikuj swój artykuł sponsorowany, może wpływać na efekty Twojego strategii linkowania. Sprawdź, na jakie elementy zwrócić uwagę, by treści sponsorowane faktycznie wspierały SEO. Poznaj także inne skuteczne sposoby pozyskiwania linków przychodzących.

Myślisz o inwestycji w SEO?

 

1. Sprawdź, gdzie Twoi konkurenci publikują treści sponsorowane

Jeśli dopiero zaczynasz budowę profili linków swojej firmowej strony, zorientuj się, jakie masz możliwości publikacji linków. Sprawdź, w jakich witrynach swoje linki publikują inne firmy z Twojej branży. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia Ahrefs. Wystarczy, że wpiszesz adres konkurencyjnej strony, a w odpowiedzi, w raporcie “Odsyłające domeny” otrzymasz listę witryn, w których umieszczony jest link do danej strony. Możesz się nią zainspirować i postarać się o publikację artykułu sponsorowanego w tej samem witrynie. Zobacz, jak analizować konkurencję w SEO.

 

 Lista domen, które zawierają linki do wybranej witryny

 

2. Sprawdź wskaźniki Ahrefs dla domeny, z której chcesz pozyskać link

Znalazłeś domenę lub domeny, z której chciałbyś pozyskać linki? Zanim zdecydujesz się na kontakt, sprawdź wskaźniki Ahrefs. Pozwolą Ci one sprawdzić, jak silny jest profil linków zwrotnych wybranej domeny. Wskaźniki te obejmują:

 • Ahrefs Rank, który pokazuje siłę profilu linków zwrotnych danej witryny w stosunku do innych witryn w bazie - pozycja 1 jest najlepsza;
 • Domain Rating, który wskazuje w 100-stopniowej skali siłę profilu linków wybranej witryny w stosunku do innych witryn z bazy;
 • URL Rating, który pokazuje siłę profilu linków konkretnego adresu URL w 100-stopniowej skali.

Im wyższe wskaźniki Domain Rating oraz URL Rating dla strony, tym lepiej.

Wskaźniki Ahrefs Rank, DR i UR w narzędziu Ahrefs

 

3. Sprawdź widoczność witryny

Zanim skontaktujesz się z właścicielem witryny w celu pozyskania linku sponsorowanego, sprawdź widoczność domeny w organicznych wynikach wyszukiwania. Im więcej pozycji w top3 i top10, tym lepsza witryna. Możesz to zrobić w narzędziu Senuto. Wystarczy wpisać adres domeny, a w odpowiedzi otrzymasz:

 • wykres prezentujący wzrost (lub spadek) liczby fraz w top3, top10 i top50 organicznych wynikach wyszukiwania,
 • tabelę prezentującą zmiany pozycji,
 • wykres obrazujący sezonowość witryny,
 • listę fraz generującą największy ruch dla danej domeny.

 Wykres prezentujący wzrost widoczności w Senuto

 

 Zmiany pozycji zaprezentowane w tabeli w narzędziu Senuto

 

 Lista fraz, które generują największy ruch dla danej domeny

 

 Sezonowość witryny w Senuto

 

4. Sprawdź szacowany ruch w witrynie

Chcesz pozyskać link z konkretnej witryny? Zanim to zrobisz, sprawdź, jaki szacowany ruch ona generuje. Możesz to zrobić w takich narzędziach, jak Ahrefs czy Semstorm. Pamiętaj, że nie są to dokładne dane dla danej strony (te pochodzą jedynie z Google Analytics), tylko szacowane, na podstawie liczby fraz widocznych w organicznych wynikach Google. Mimo to stanowią one cenny wskaźnik popularności strony. Jeśli strona ma duży potencjalny ruch, stanowi cenne źródło linku i publikacji artykułu sponsorowanego. Poznaj skuteczne sposoby, dzięki którym sprawdzisz ruch na stronie konkurencji.

Szacowany ruch w narzędziu Ahrefs

 Szacowany ruch w Semstorm

 

5. Sprawdź profil linków prowadzących do witryny

Gdzie opublikować artykuł sponsorowany? Najlepiej na stronie, która ma wartościowy i naturalny profil linków. By taką znaleźć, przeanalizuj profil linkowy wybranej domeny, w której chcesz umieścić swój link. W tym celu skorzystaj z narzędzia Ahrefs. Po wpisaniu adresu URL witryny zweryfikuj:

 • jaki jest profil linków witryny oraz wskaźniki Ahrefs,
 • czy witryna pozyskuje linki dofollow, czy nofollow i jaki jest ich wzajemny stosunek,
 • czy linki rosną w sposób systematyczny, naturalny.

Zobacz, jak analizować profil linków witryny.

 

 Analiza linków przychodzących do strony w narzędziu Ahrefs

 

6. Sprawdź, czy strona jest na bieżąco aktualizowana

Roboty Google doceniają te strony, które są regularnie aktualizowane, np. poprzez publikację artykułów blogowych. Jeśli szukasz witryny do publikacji artykułu sponsorowanego, wybierz tę, na której stale pojawiają się nowe artykuły - zarówno tradycyjne, pochodzące od redakcji, jak i gościnne i sponsorowane. Zweryfikuj, czy treści te są wartościowe, czy użytkownicy chętnie dzielą się nimi w mediach społecznościowych. Jeśli na stronie jest dużo przydatnej treści, jest to dobra witryna do publikacji swojego linku i artykułu. Unikaj jednak tych, które budują swoją zawartość jedynie na artykułach gościnnych i sponsorowanych i nie zawierają treści redakcyjnych.

Obawiasz się dużych kosztów SEO?

 

7. Sprawdź autorytet strony

Nie wiesz, gdzie opublikować artykuł sponsorowany? Zweryfikuje wizerunek firmy w branży. Czy firma jest długo na rynku i czy tworzy wartościowe raporty i zestawienia? Jaki jest wiek domeny? Im dłużej domena istnieje na rynku, tym (teoretycznie) lepiej. Duże znaczenie ma także świadomość istnienia witryny wśród użytkowników. Lepiej opublikować swój artykuł sponsorowany wraz z linkiem na stronie o ugruntowanej pozycji niż w mało znanej witrynie informacyjnej, która zaczęła działalność pół roku wcześniej i nie jest znana szerokiemu gronu odbiorców. Zobacz, jak budować wizerunek i autorytet marki w pozycjonowaniu.

 

8. Poznaj tematykę strony, na której chcesz opublikować link

Publikacja artykułów sponsorowanych będzie skuteczniejsza, jeśli artykuł znajdzie się na stronie powiązanej tematycznie z Twoją witryną. Jeśli sprzedajesz rowery dla dzieci, możesz opublikować artykuł z linkiem do swojej witryny na stronie, która promuje zdrowie i aktywność fizyczną. Artykuł może dotyczyć korzyści płynących z jazdy na rowerze u dzieci i młodzieży. Korzystasz z konkretnego narzędzia w swojej pracy? Możesz postarać się o publikację artykułu sponsorowanego na stronie tego narzędzia lub agencji, która je stworzyła.

 

9. Wybierz stronę, która prowadzi działania na tym samym obszarze i w tym samym języku

Celem publikacji artykułów sponsorowanych może być nie tylko pozyskanie linku, ale także dotarcie do nowych, wartościowych odbiorców. Odbiorcy będą jednak wartościowi tylko wtedy, gdy opublikujesz artykuł sponsorowany na stronie, która prowadzi działalność na tym samym obszarze geograficznym i językowym i kieruje swoją ofertę do użytkowników o podobnych zainteresowaniach. Jeśli prowadzisz działania w Polsce, przeznaczone dla polskojęzycznego odbiorcy, publikowanie artykułu sponsorowanego na stronie anglojęzycznej nie ma zbyt dużego sensu.

 

10. Sprawdź, ile linków możesz umieścić w artykule sponsorowanym

Uważasz, że im więcej linków do Twojej strony znajdzie się w artykule sponsorowanym? Niekoniecznie! Sugerujemy, by w pojedynczej treści znalazły się maksymalnie 2 linki prowadzące do najważniejszych podstron - np. do strony głównej i najważniejszej strony ofertowej. Równie skutecznym rozwiązaniem jest jeden link, do strony głównej. Zanim zapłacisz za artykuł sponsorowany, sprawdź, ile linków możesz w nim umieścić. Pamiętaj, że często jeden link będzie miał większą moc niż 2 lub więcej. Sprawdź popularne mity o link buildingu.

 

11. Sprawdź, jaki typ linku możesz umieścić (nofollow, dofollow, rel=ugc)

Gdzie opublikować artykuł sponsorowany? Najlepiej w witrynie , która umożliwia dodanie linku dofollow. Jest to najlepszy typ linku dla pozycjonowania sklepów i stron internetowych ponieważ przenosi moc ze strony linkujące do linkowanej. Nie polecamy linków nofollow ani rel=ugc, ponieważ roboty Google zazwyczaj pomijają te linki w procesie indeksacji witryny.

 

12. Zapytaj, jaki typ anchoru możesz umieścić

Na efekty pozycjonowania wpływa nie tylko sam link umieszczony w artykule sponsorowanym, ale także jego treść, określana jako anchor club kotwica. Jeśli myślisz o tym, gdzie opublikować artykuł sponsorowany, na etapie negocjacji dowiedz się, jaki typ acnhoru możesz umieścić w treści. Czy będzie to anchor określający nazwę twojej firmy lub stanowiący słowo kluczowe? A może redakcja oferuje jedynie nagi link URL jako anchor? Najbardziej opłacalne są linki generyczne, na nazwie Twoje marki, oraz linki exact match stanowiące frazę klukową pozycjonowanej witryny. Pamiętaj jednak o dywersyfikacji linków i stosuj różne anchory.

Myślisz o reklamie sklepu?

 

13. Zweryfikuj, czy witryna dba o wizerunek firmy w internecie

Publikacja artykułów sponsorowanych nie powinna Ci zaszkodzić. Dlatego też przed podjęciem współpracy sprawdź, w jaki sposób wybrana witryna dba o wizerunek w internecie - swój własny, a także firm publikujących artykuły gościnne i sponsorowane. Zobacz:

 • czy na stronie komentowanie jest wyłączone, czy nie?
 • jak firma podchodzi do negatywnych komentarzy - czy odpowiada na nie, a jeśli tak, to w jaki sposób?
 • czy redakcja oferuje wsparcie w przypadku pojawienia się negatywnych opinii i komentarzy?
 • jakie są poglądy redakcji na zjawiska społeczne? Czy redakcja angażuje się w działalność społeczną, a jeśli tak, to jakie założenia wspiera? Jeśli opublikujesz artykuł na stronie o kontrowersyjnych poglądach i treściach, publikacja może Ci zaszkodzić niezależnie od tematyki i jakości artykułu.

 

 14. Poproś redakcje o profil czytelników 

Publikacja artykułów sponsorowanych może nie tylko wspierać pozycjonowanie, ale także realizować inne cele, np. budowanie wizerunku, wzrost ruchu czy rozwijanie sprzedaży. By tak się stało, poproś redakcję o profil jej odbiorców i sprawdź, czy ten pasuje do Twoich celów. Poproś o zaprezentowanie danych analitycznych, np. z narzędzia Google Analytics, dotyczących miesięcznego ruchu i struktury odbiorców. Dla samego linku nie jest to istotny element, ale dane to mogą pomóc Ci w realizowaniu dodatkowych celów poprzez publikowanie artykułów sponsorowanych. 

 

15. Sprawdź cenę

Publikacja artykułów sponsorowanych to płatna forma współpracy, dlatego sprawdź, ile zapłacisz. Zazwyczaj cena zależy m.in. od rozpoznawalności redakcji czy typu linku. Za link dofollow w witrynie o uznanym autorytecie zapłacisz więcej niż za link na stronie blogowej, która działa od roku.

 

16. Zapytaj, czy artykuł zostanie na stronie na stałe

Myślisz o tym, gdzie opublikować artykuł sponsorowany? Znajdź redakcje, w której artykułu sponsorowane pozostają na stronie na stałe. Jeśli publikacja ma charakter czasowy, szybko stracisz pozyskany link. I chociaż według deweloperów Google usunięte linki pozostawiają po sobie część mocy dla strony linkowanej (echoes links), to jednak jest ona znacznie słabsza od istniejącego linku.

 

17. Sprawdź, czy dostępne są dodatkowe formy promocji

Zanim napiszesz artykuł sponsorowany, dowiedz się, czy wybrana redakcja oferuje dodatkowe formy promocji, takie jak promocja wpisu sponsorowanego w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku oraz LinkedIn. Dzięki takiej dodatkowej formie promocji Twój artykuł może dotrzeć do większej liczby użytkowników, zwłaszcza tych, którzy często korzystają z mediów społecznościowych, ale rzadko zaglądają na strony z własnej inicjatywy.

 

Podsumowanie

Link building to efektywny sposób poprawy pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, pod warunkiem, że jest dobrze przemyślany. regularna publikacja artykułów sponsorowanych w wartościowych witrynach może przyczynić się do lepszych efektów SEO. Zanim jednak wybierzesz miejsce publikacji, uwzględnij nasze wskazówki.

 

Poznaj historię sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Gdzie opublikować artykuł sponsorowany? 17 cennych wskazówek

Średnia ocen użytkowników3.43 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ