11 najczęstszych błędów popełnianych w content marketingu

pozycjonowanie lokalne 14 widoczni

Content marketing to nie tylko napisanie ciekawego artykułu na bloga, lecz zestaw działań, które wymagają uprzedniego przemyślenia i zaplanowania. Sprawdź, czy promując swoją firmę nie popełniasz przypadkiem któregoś z popularnych błędów - i dowiedz się, jak ich uniknąć.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

"Najczęstsze błędy copywriterów" WIDEO

 

Zobacz wywiad LIVE z ekspertem widoczni

1. Nie planujesz strategii działania

Tworzenie content marketingu bez strategii jest jak pieczenie ciasta bez przepisu - wrzucasz różne składniki do miski i nie do końca wiesz, co z tego wyjdzie. Nie o to chodzi. Zanim zabierzesz się do pisania artykułów blogowych, publikowania zdjęć na Instagramie czy nagrywania podcastów, określ dokładnie, co tak naprawdę chcesz osiągnąć.

Jaki wizerunek chcesz stworzyć swoimi działaniami? Zastanów się, co chcesz uzyskać - zwiększenie sprzedaży jednej usługi czy zbudowanie aktywnej społeczności? Określając cele i sposób realizacji unikniesz tego błędu. Wtedy śmiało możesz rozpocząć publikację przygotowanego wcześniej contentu.

 

2. Nie określasz grupy docelowej

Strona internetowa to nie wszystko - trzeba przecież w jakiś sposób dotrzeć do odbiorców, którzy jeszcze nie wiedzą, jak świetną ofertę posiada Twoja firma. Bez określenia odpowiedniej grupy docelowej nie masz szans na stworzenie tekstu, który będzie owocował konwersją. 

Planując strategię content marketingową zastanów się - jaka jest Twoja grupa docelowa? Czy są to nastolatki, przedsiębiorcy, czytelnicy komiksów czy może sportowcy? Każda z tych grup ma swoje ulubione miejsca w sieci: strony, media społecznościowe, fora, portale. Interesuj się tymi miejscami, obserwuj je i udzielaj się w nich. A przede wszystkim daj się poznać potencjalnym odbiorcom!

 

3. Nie jesteś konsekwentny w przekazie

Jeśli w newsletterze komunikujesz się z klientami w bardzo oficjalnym stylu, a następnie na Facebooku publikujesz posta z mnóstwem emotikonek, to twój odbiorca może poczuć się zdezorientowany.

Przypomnij sobie punkt pierwszy - jaką strategię w content marketingu obrałeś? Jak chcesz być widziany przez swoich odbiorców? Zastanów się, co możesz, a czego nie możesz robić, by osiągnąć taki efekt. Trzymaj się spójnego, zrozumiałego dla odbiorców przekazu, a unikniesz tego błędu.

 

4. Nie różnicujesz treści

Artykuły na bloga to nie wszystko - nie zapominaj o elementach wizualnych. Interesujące zdjęcia i infografiki przykuwają oko i potrafią zdziałać cuda. Zróżnicowane materiały content marketingowe mogą być bardzo viralowe - łatwo się je udostępnia i dzięki temu docierają do znacznie większej grupy odbiorców. Warto także pamiętać o takich narzędziach jak video, newsletter czy wywiad.

 

5. Jesteś nachalny sprzedażowo

W content marketingu nie chodzi o to, by sprzedawać (choć oczywiście sprzedaż jest pożądaną konsekwencją skutecznych działań), ale by budować wizerunek. Jeśli piszesz post na bloga, nie skupiaj się na tym, by jak najlepiej zareklamować swój produkt. Zamiast tego postaraj się przekazać odbiorcy wartościową informację, której on szuka i dzięki której pomyśli, że skoro Twoja firma tak się zna na danym temacie, to być może oferuje również produkty wysokiej jakości.

Edukacyjny aspekt prezentowanych treści jest najbardziej pożądany przez wyszukiwarki i doceniany przez czytelników w aktualnej strategii content marketingowej. 

resizedimage900675 blog widoczni seo59

 

Chcesz wiedzieć jak wygląda proces pozycjonowania strony internetowej?

 

 

6. Nie optymalizujesz tekstu pod kątem SEO

Nie musisz zapełniać tekstu frazami do tego stopnia, by brzmiał on sztucznie. W optymalizacji tekstu pod kątem pozycjonowania chodzi o naturalność. Jeśli nie umieścisz w treści fraz kluczowych dla opisywanego tematu, znacznie utrudnisz swoim potencjalnym odbiorcom odnalezienie go. Dzięki odpowiedniej optymalizacji treści Twój tekst będzie się wyświetlał na określone zapytania użytkowników w wyszukiwarce.

To trochę jak z mediami społecznościowymi - bez odpowiednich hashtagów post dotrze tylko do osób, które już znają Twoją firmę i interesują się nią do tego stopnia, że śledzą profil.

 

7. Nie komunikujesz się z odbiorcami

W dobie social mediów regularna komunikacja z Twoją grupą docelową jest kluczowa. Odpowiadanie na komentarze z pytaniami, aktywne udzielanie się w grupach tematycznych czy dziękowanie za opinię, a także szybkie reagowanie w przypadku niezadowolonego odbiorcy sprawia, że marka wydaje się bardziej przyjazna. Pomaga także w budowaniu wizerunku eksperta i postawy proklienckiej.

 

8. Nie promujesz się

Świetnie przygotowany newsletter czy artykuł jest wartością samą w sobie, ale bez odpowiedniej promocji jego zasięg będzie nieporównanie mniejszy. Mało który odbiorca z własnej woli zapisze się do newslettera firmowego - potrzebuje do tego jakiejś zachęty, na przykład bonu rabatowego lub dostępu do unikalnych treści. Najprostszym sposobem promocji strony są media społecznościowe, ale także Google AdWords, reklamy na Facebooku czy wspomniane już wcześniej działania na forach i portalach.

9. Nie monitorujesz, gdzie wędrują Twoje treści

Jeśli publikujesz filmik lub artykuł, warto wiedzieć, co się z nim później dzieje - do ilu osób dotarł, na jakie trafił portale. Z jednej strony możesz dzięki temu obserwować reakcje odbiorców, z drugiej - jesteś w stanie kontrolować, czy nikt przypadkiem nie przypisał sobie Twojej pracy. W tym wypadku niezbędne będzie wykorzystanie narzędzi do zbierania i analizy danych, takich jak Google Analytics

 

10. Nie śledzisz trendów i nowinek

Odpowiadając za działania content marketingowe w firmie, powinieneś stale śledzić trendy internetowe - zwłaszcza w mediach społecznościowych. Nie robiąc tego, możesz przegapić świetną okazję na promocję Twojej firmy! To, jak jeden post może doprowadzić do nieprawdopodobnego wręcz zainteresowania marką, pokazuje historia Cacao DecoMorreno w której drobna pomyłka została świetnie przekuta na ciekawą strategię Real Time marketingu.

 

11. Nie monitorujesz wyników i nie analizujesz błędów

Każde działanie w content marketingu powinno być po zakończeniu podsumowane. Coś nie wyszło? Dobrze, następnym razem będziesz wiedzieć. Coś innego miało zaskakująco dobry efekt? Super, to znaczy, że trafiłeś do swojej grupy docelowej. Nie bój się analizować błędów - to da Ci tylko jeszcze więcej doświadczenia.

 

Oceń ten artykuł:
11 najczęstszych błędów popełnianych w content marketingu

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 95 głosów

UDOSTĘPNIJ