21 najczęstszych błędów w content marketingu. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

21 najczesciej popelniane bledy w content marketingu
Spis treści

• Dlaczego content marketing jest tak ważny w strategii pozycjonowania?

• 21 najczęściej popełnianych błędów w content marketingu

• Podsumowanie

Content marketing to jeden z najważniejszych elementów strategii pozycjonowania, dlatego warto dobrze o niego zadbać. Twórz treści, które są wartościowe i użyteczne dla Twoich odbiorców. Skup się na tym, by content marketing w Twojej firmie był na wysokim poziomie i staraj się unikać błędów, które mogą wpłynąć na brak efektywności SEO oraz niską satysfakcję użytkowników. Jakie są najczęściej popełniane błędy w content marketingu? Sprawdź i przekonaj się, czy sam ich nie popełniasz.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego content marketing jest tak ważny w strategii pozycjonowania?

Content marketing to bez wątpienia jedna z ważniejszych części strategii SEO. Dlaczego? Algorytmy Google bardzo doceniają wartościowe treści — im większym autorytetem w branży jesteś, tym będziesz zyskiwał lepsze pozycje w wyszukiwarce. Dzięki merytorycznym treściom dostarczasz użytkownikom odpowiedzi na ich pytania, zwiększasz swoją wiarygodność oraz budujesz autorytet. Dodatkowo, używając w tekstach fraz kluczowych, wpływasz pozytywnie na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Jak wartościowy content wpływa na SEO?

 • Zwiększa ruch i ilość odwiedzających na stronie.
 • Pomaga w zbudowaniu profilu linków.
 • Poprawia doświadczenie użytkownika.
 • Pomaga przedstawiać Twoją markę jako autorytet, a dzięki temu zyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

21 najczęściej popełnianych błędów w content marketingu

 

Dowiedz się jakie błędy w content marketingu są popełniane najczęściej, by zapobiec im podczas tworzenia treści na swoją stronę.


1. Nie prowadzisz bloga

Każda firma posiadająca stronę internetową powinna prowadzić bloga. Jest to najlepsza strategia do umieszczania wartościowych treści, które korzystnie wpływają na SEO. Możesz tam dodawać artykuły blogowe, wpisy poradnikowe, zawierające wskazówki dla użytkowników, zestawienia produktów czy inne użyteczne teksty. Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie do swojej strony zakładki Blog. Tam możesz umieszczać treści, które dodatkowo pomogą w pozycjonowaniu witryny.

Zakładka Blog na stronie widoczni.com


2. Nie planujesz strategii działania

Bez planu nie ma wyników. Jeśli chcesz, aby content marketing spełniał określone cele, powinieneś zaplanować strategię działania. Tworzenie treści bez chociaż najprostszego planu, nie ma sensu. Decydując się na wprowadzenie strategii content marketingu, należy zrobić odpowiedni research, określić grupę docelową, zdecydować, jakie treści będą najlepiej sprawdzać się w Twoim biznesie oraz kiedy i jak często je publikować. Co ważne, trzeba też określić cele, bo bez nich nie będziesz wiedzieć, czy Twoje działania się opłacają i czy warto w nie inwestować.


3. Nie określasz grupy docelowej

Określenie grupy docelowej to klucz do sukcesu content marketingu. Najlepsze treści to te dostosowane do potrzeb czytelnika — to one przynoszą największy ruch i zainteresowanie.

Jeśli prowadzisz sklep z bielizną damską, to grupą docelową będą prawdopodobnie kobiety, które potrzebują nowej, wygodnej, a przy tym ładnej bielizny. Stwórz treści, które będą zawierać najpotrzebniejsze dla nich informacje, czyli np. Jak dobrać rozmiar biustonosza? Lub Jaka bielizna jest teraz najmodniejsza?

Nie określając grupy docelowej, nie będziesz w stanie dostosować tworzonych treści, a co za tym idzie, content nie będzie generował zainteresowania.


4. Nie optymalizujesz treści pod kątem SEO

Content marketing umożliwia skuteczne pozycjonowanie strony internetowej. Jeśli nie dostosowujesz treści do wymagań SEO, nie będą one widoczne dla potencjalnych zainteresowanych. Jak tworzyć content dobry dla pozycjonowania?

 • Używaj odpowiednich słów kluczowych — rób to w sposób naturalny, by nie zaburzały odbioru informacji.
 • Twórz tylko użyteczne i interesujące treści.
 • Wykorzystuj różnego rodzaju treści — infografiki, filmy video, opisy produktów i kategorii, wpisy blogowe.
 • Stosuj evergreen content oraz fresh content, a także recykling treści.
 • Zadbaj o jak najlepsze wrażenia użytkowników, potencjalny klient może wtedy pozostać na Twojej stronie dłużej, co pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Zaniedbujesz działania związane z analizą słów kluczowych

W treściach, które umieszczasz na stronie, powinny znajdować się słowa kluczowe powiązane z Twoją ofertą. Aby były one skuteczne i przynosiły korzyści, trzeba je odpowiednio przeanalizować. Służą do tego odpowiednie narzędzia, np. Google Keyword Planner, Ahrefs albo Senuto, dzięki którym możesz sprawdzić, jakie są najczęściej wyszukiwane frazy związane z Twoimi usługami lub produktami. Tworzenie treści bez słów kluczowych może sprawić, że nie zostaną one wyświetlone w wynikach wyszukiwania i użytkownicy nie będą mieli okazji zapoznać się z contentem.

Analiza frazy kluczowej w narzędziu Senuto.


6. Nie śledzisz trendów i nowinek

Tworząc content, powinieneś być na bieżąco z najnowszymi trendami i nowinkami w Internecie. Gdy będziesz odpowiadać na trendy, Twoje treści będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niesamowite jest, jak jeden wpis, może stać się viralem, całkowicie zmienić postrzeganie marki i jak bardzo wpłynąć na wyniki sprzedażowe. Idź z duchem czasu, obserwuj trendy, które rozwijają się w mediach społecznościowych i wdrażaj je w swój content.

Świetnym przykładem jest marka Nestlé Purina, która stworzyła serię filmów, w których starszy kocur wyjaśnia młodszemu różne kwestie związane ze światem ludzi. Najpopularniejszym filmikiem okazał się ten, w którym tłumaczy, na czym polega kibicowanie. Został on wyświetlony podczas mistrzostw świata w futbolu amerykańskim Super Bowl.

Sprawdź jak reagować na trendy

Film video produkcji Nestlé Purina.


7. Nie publikujesz treści regularnie

Założenie bloga to nie wszystko, najważniejsze jest, aby prowadzić go aktywnie i z pewną regularnością. Najlepiej ustalić sobie harmonogram dodawania wpisów i starać się go trzymać. Regularne publikowanie na blogu szczególnie dobrze wpływa na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Oprócz tego użytkownicy, widząc aktualne artykuły, wiedzą, że jako firma działasz na bieżąco i Twoja wiedza jest aktualna.


8. Nie wykorzystujesz mediów społecznościowych

Media społecznościowe to wspaniałe miejsce do tworzenia contentu, które daje możliwość darmowego promowania biznesu i dotarcia do ogromnego grona odbiorców w każdym wieku. Nie przywiązując uwagi do mediów społecznościowych, tracisz szansę na szybki rozwój marki. Tworząc content na Instagramie, Facebooku czy LinkedInie możesz zwiększyć swoją wiarygodność i stworzyć bardzo dobry wizerunek.

W mediach społecznościowych również powinieneś publikować regularnie — dzięki aktualnym wpisom użytkownicy będą wiedzieli, że Twój biznes jest aktywny i się rozwija. Coraz większą popularność, jako kanał do promowania biznesu, zyskuje platforma TikTok — tworząc viralowy filmik możesz w bardzo szybkim czasie zyskać dużą popularność i wybić się w swojej branży.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


9. Zapominasz o korekcie tekstów

Dla niektórych z nas błędy w pisowni mogą być naprawdę irytujące. Żeby uniknąć negatywnych wrażeń użytkowników, którzy czytają Twoje wpisy, zawsze sprawdzaj, czy tekst jest poprawny gramatycznie i stylistycznie. Najlepiej przekazać go do przeczytania komuś innemu. Możesz też używać narzędzi, które wspierają proces pisania, np. Language Tool lub Ortograf. Pojawianie się błędów w tekstach jest dość nieprofesjonalne, więc zwróć na to szczególną uwagę.


10. Skupiasz się na ilości, nie jakości

Od jakiegoś czasu jakość, użyteczność i wiarygodność to jedne z najważniejszych aspektów branych pod uwagę podczas oceny treści na stronie. Użytkownicy doceniają dobre treści, które przekazują jakąś wartość. Badania pokazują, że blogerzy coraz bardziej skupiają się na jakości i spędzają coraz więcej czasu na tworzeniu tekstów. W 2014 roku średni czas pisania tekstu wynosił 2 godz. 24 min, a 8 lat później są to 4 godz. i 10 min, czyli prawie 2 razy dłużej (https://espirian.co.uk/how-long-write-blog-post/). Lepiej publikować rzadziej, ale teksty, które są użyteczne i interesujące dla odbiorców.

Badania pokazujące czas spędzany nad napisaniem wpisu blogowego.


11. Publikujesz bezużyteczne treści

O tym wspominaliśmy już wcześniej, ale warto powtórzyć, bo jest to niezwykle ważna kwestia. Tworząc content, zawsze zastanów się, czy treść jest użyteczna dla odbiorcy. Skup się na tym, aby to, co publikujesz na stronie czy w mediach społecznościowych było wartościowe i spełniało jakiś cel. Dodając bezużyteczne wpisy, pokazujesz, że nie zależy Ci na przekazywaniu wiedzy, a to źle wpływa na Twoją wiarygodność. Kluczem do tworzenia wartościowych treści jest poznanie odbiorcy i jego potrzeb. Możesz poznać je, wykorzystując ankiety i formularze, w którym zadasz pytanie o to, jakie treści ich interesują.


12. Nie wprowadzasz różnorodności do contentu

Tworząc content, nie opieraj się tylko na suchych treściach, wprowadzaj też różnorodność, np. w formie infografik czy filmów video. Czasami łatwiej jest dotrzeć do odbiorców, tworząc kolorową grafikę z konkretnymi hasłami. Jest to sposób na użytkowników, którzy nie mają czasu albo nie lubią poświęcać go na czytanie. Infografiki i filmy najlepiej sprawdzają się w mediach społecznościowych, ale są też doskonałym rozwiązaniem na urozmaicenie treści na stronie internetowej.


13. Nie wyznaczasz sobie celów

Oprócz strategii działania content marketingu powinieneś ustalić konkretne cele, które chcesz osiągnąć. Bez tego nie możesz mierzyć wyników i Twoja praca jest w pewnym sensie bezsensowna. Gdy masz określony cel, możesz zaplanować konkretną strategię i działać. Przykładowo ustalasz sobie, że chcesz, aby Twój blog odwiedzało 1000 osób tygodniowo. Co robisz? Dostosowujesz treści tak, aby wyświetlały się w wynikach wyszukiwania jak najwyżej, dbasz o to, by były użyteczne oraz promujesz je gdzie, tylko możesz.


14. Nie optymalizujesz treści pod kątem urządzeń mobilnych

Niedostosowanie zarówno treści, jak i całej witryny pod kątem urządzeń mobilnych jest ogromnym błędem. Smartfon jest aktualnie nieodłącznym elementem naszego życia i używamy go do wszystkiego — komunikowania się, robienia zakupów, szukania odpowiedzi na pytania czy przeglądania wiadomości oraz szukania różnych usług. Niezoptymalizowana treść w witrynie powoduje, że użytkownik zniechęca się do korzystania z niej. Treść powinna być dobrze widoczna, ale oprócz tego strona musi się szybko ładować, a wszystkie przyciski na stronie powinny być łatwe w użytkowaniu. By zweryfikować, czy Twoja strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych, skorzystaj z narzędzia Mobile Friendly Test dostępnego w Google Search Console.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


15. Nie aktualizujesz treści

Staraj się, by wszystkie treści opublikowane na Twojej stronie były w miarę możliwości aktualne. Jeśli masz na swoim blogu artykuł sprzed kilku lat przedstawiający, np. najlepsze urządzenia do stylizacji włosów, to taki wpis należy zaktualizować. Przez kilka lat z pewnością wiele się zmieniło, więc treść jest nieaktualna i traci na użyteczności.


16. Nie śledzisz skuteczności treści

Dzięki odpowiedniej analizie publikowanych przez Ciebie treści możesz sprawdzić które wpisy cieszą się największą popularnością. To pozwoli Ci wprowadzać zmiany i ulepszać strategię content marketingu. Jeśli widzisz, że Twoim użytkownikom najbardziej podobają się wpisy ze wskazówkami i poradnikami, twórz je częściej. Jeśli widzisz, że dłuższe treści nie są tak popularne, możesz publikować je rzadziej. Możesz też zapytać swoich klientów bezpośrednio, jakie treści im się podobają, a jakie mniej. Każdy raport i analiza pozwalają Ci ulepszać działania i osiągać lepsze wyniki.


17. Nie optymalizujesz pod kątem konwersji

Nie optymalizując treści pod kątem konwersji, tracisz szansę na efektywny ruch na stronie, który prowadzi do zakupu lub skorzystania z usługi. Co zrobić, by treści były odpowiednio zoptymalizowane?

 • Używaj nagłówków różnej wielkości — zoptymalizuj treść tak, aby była jak najbardziej czytelna.
 • Zwracaj się bezpośrednio do użytkownika.
 • Stosuj nagłówki, które zachęcają użytkowników do czytania.
 • Dbaj o to, by treści były konkretne i użyteczne.
 • Zadbaj o wygląd tekstu — czcionkę łatwą do czytania i zróżnicowanie kolorów.
 • Pamiętaj o boldowaniu, wypunktowaniach oraz akapitach.
 • Dostosuj styl i język do grupy docelowej.
 • Zawieraj w tekście frazy kluczowe, które poprawiają widoczność w wynikach wyszukiwania.
 • Stosuj język korzyści.

Dowiedz się więcej o optymalizacji treści:


18. Tworzysz treści wyłącznie promocyjne

Tworząc content oparty tylko na promowaniu swoich produktów i usług, raczej nie zachęcisz klientów do kupna. Użytkownicy z każdej strony są atakowani różnego rodzaju reklamami, więc jeśli stworzyć treści, które do niczego ich nie namawiają, to zapewnisz im miłą odmianę.

Wykorzystaj content marketing do publikowania treści całkowicie zorientowanych na potrzeby klienta. Następnie rób wszystko, aby ci byli jak najbardziej zaangażowani w działania Twojej marki. Docelowo, po jakimś czasie, możesz wysyłać im oferty produktowe. Takie subtelne działania przynoszą o wiele większe korzyści niż bezpośrednie promowanie. W treściach blogowych możesz wykorzystać wezwania do działania zachęcające do skorzystania z oferty zamiast promować swoją firmę w samej treści.


19. Nie odpowiadasz na potrzeby swoich klientów

Odpowiadanie na potrzeby klientów wiąże się z wcześniej wspomnianą użytecznością treści. Bardzo częstym błędem jest tworzenie różnego rodzaju tekstów bez przemyślenia, co tak naprawdę interesuje Twoich klientów. Twój content powinien edukować odbiorców, być dla nich rozrywką oraz ich inspirować.

Prowadząc salon fryzjerski, pisz o pielęgnacji włosów lub polecaj sprawdzone przez Ciebie produkty, a jeśli jesteś właścicielem restauracji, możesz pisać o różnych kuchniach świata i proponować swoich odbiorcom ciekawe przepisy.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


20. Nie promujesz swoich treści

Stworzenie wartościowego contentu to jedno, ale trzeba też zadbać o to, by był odpowiednio wypromowany. Bez tego Twoja praca pójdzie na marne. Jeśli dodasz na swoją stronę nowy wpis lub artykuł, poinformuj o tym swoich odbiorców. Możesz udostępnić informację w swoich mediach społecznościowych albo skorzystać z newslettera.

Platformy społecznościowe w większości mają opcję promowania, dzięki czemu możesz dotrzeć do większego grona odbiorców — warto z tego skorzystać. Przykładowo Facebook Ads oferuje promowanie treści konkretnej grupie odbiorców. Jeśli prowadzisz księgarnię, możesz ustawić kierowanie posta do osób lubiących czytać albo takich, które w ostatnim czasie odwiedzały blogi z recenzjami. Możesz też określić wiek, płeć albo lokalizację odbiorców.


21. Nie jesteś konsekwentny

Jeśli zaplanowałeś sobie konkretną strategię content marketingu i częstotliwość dodawania postów, trzymaj się tego. Oczywiście, jeśli widzisz, że coś się nie sprawdza, zmień to, ale jeżeli założyłeś sobie publikowanie tekstów dwa razy w tygodniu, to rób to. Regularność przyniesie Ci naprawdę duże korzyści. Jeśli coś Ci nie wychodzi, nie zniechęcaj się, tylko zastanów się, co możesz zmienić.


21 najczęstszych błędów w content marketingu. Podsumowanie

Staraj się unikać wymienionych wyżej błędów i zadbaj o content marketing w Twojej firmie. Nie są to skomplikowane działania, a potrafią przynieść wiele korzyści. Skup się na publikowaniu użytecznych treści dostosowanych do potrzeb Twoich odbiorców, a zauważysz duże zmiany. Dodawaj wpisy i artykuły regularnie, a zbudujesz wtedy zaufanie i wiarygodność marki. Oczywiście nie zapominaj też o optymalizacji wszystkich treści pod kątem SEO, bo jest to bardzo istotne dla pozycjonowania. Skorzystaj z naszych porad i nie popełniaj takich błędów podczas tworzenia swojego contentu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
21 najczęstszych błędów w content marketingu. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 95 głosów

UDOSTĘPNIJ