Co to jest marketing internetowy?

widoczni co to jest marketing internetowy

Czas odczarować kolejne branżowe pojęcie, tak często stosowane przez marketerów i osoby związane z reklamą w sieci. Mowa o marketingu internetowym, nazywanym też e-marketingiem lub marketingiem online. Jest to bardzo szeroki termin, który składa się na szereg różnych działań wspierających promocję i sprzedaż online. Skuteczny marketing internetowy opiera się na dywersyfikowaniu kanałów dotarcia. Najczęściej do tego wykorzystuje się:

 • wyszukiwarki online,
 • media społecznościowe,
 • pocztę internetową,
 • portale informacyjne,
 • aplikacje mobilne.

Sprawdźcie, na czym polega marketing internetowy i jakie działania wchodzą w jego definicję.

 

Czym jest marketing internetowy? Definicja e-marketingu

Co to jest marketing? Ogólna definicja marketingu internetowego brzmi: wszystkie działania sprzedażowe i promocyjne prowadzone w przestrzeni internetu. Działania e-marketingowe mogą dotyczyć zarówno promocji produktu, usługi, jaki i marki. Współczesny marketing online jest coraz częściej wykorzystywany także do budowy wizerunku w sieci, czy komunikacji biznesowej.

Przeciwieństwem e-marketingu jest marketing tradycyjny, który ma na celu promocję biznesu poza przestrzenią internetu (billboardy, plakaty, ulotki, targi). Wraz z upowszechnieniem się internetu coraz więcej reklamodawców przerzucało część działań do sieci. Właściciele biznesów zaczęli zakładać firmowe strony internetowe i fanpage’e, co z czasem wiązało się z potrzebą podjęcia działań promocyjnych. Aby wyróżnić się wśród konkurencji i znaleźć się np. w TOP 10 Google, konieczna jest inwestycja w marketing internetowy. Warto połączyć ze sobą działania na kilku kanałach jednocześnie. Połączenie e-marketingu społecznościowego z marketingiem w wyszukiwarkach internetowych przyniesie dużo lepsze i szybsze efekty niż pojedyncze działanie.

 

 

MARKETING INTERNETOWY                                            MARKETING TRADYCYJNY                                                 
MULTIMEDIALNY STATYCZNY
PRECYZYJNY MAŁO PRECYZYJNY
NISKIE KOSZTY WYSOKIE KOSZTY
WYSOKA DOSTĘPNOŚĆ NISKA DOSTĘPNOŚĆ
ŁATWY DO ZMIERZENIA TRUDNY DO ZMIERZENIA
MNIEJ NATRĘTNY NATRĘTNY

 

 

Rodzaje marketingu internetowego - współczesne formy sprzedaży i budowy wizerunku

Zanim wdrożysz e-marketing w swojej firmie określ cel, a także budżet prowadzonych działań. Te informacje pozwolą na dobranie odpowiedniego rodzaju marketingu internetowego. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych form należą:

 

Pozycjonowanie i optymalizacja stron

Jest to szereg działań mających na celu zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarce Google. Kluczem jest wdrożenie zaleceń optymalizacyjnych, które są zgodne z preferencjami algorytmów wyszukiwarki. Dzięki profilowaniu lingwistycznemu strona internetowa wyświetla się w Google na konkretne frazy (takie związane z ofertą). Elementami pozycjonowania są także:

 • linkowanie wewnętrzne
 • linkowanie zewnętrzne
 • SEO Copywriting

Skuteczne pozycjonowanie stron nie powinno opierać się wyłącznie na zwiększeniu ruchu na stronie, ale także na zwiększeniu sprzedaży. Z tego powodu dalszym krokiem w działaniach SEO powinna być optymalizacja konwersji, o której pisaliśmy w artykułach:

 

Przydatne narzędzia e-marketingu: Google Analytics, Google Search Console, Senuto, SEMSTROM, Sufer

Kampanie PPC (Google Ads i Facebook Ads)

Ten rodzaj kampanii reklamowej jest bardzo popularny zarówno w Google (reklamy Google Ads), jak i w mediach społecznościowych (np. Facebook Ads). Cechą charakterystyczną tych kampanii jest płatność za kliknięcie, a nie za wyświetlenia. A więc płatność jest pobierana tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie w dany link lub baner. Istotą dobrze ustawionej kampanii PPC jest dobór odpowiednich słów kluczowych w przypadku Google Ads w sieci wyszukiwania, a także trafne targetowanie grupy odbiorców w pozostałych typach kampanii.

 

Chcesz wiedzieć więcej o kampaniach PPC? Dowiedz się, jak wykorzystać płatne reklamy w sklepie online i przeczytaj artykuł "Jak reklamować sklep internetowy w Google Ads?".

 

Przydatne narzędzia e-marketingu: Google Keyword Planner, Facebook Audience Insights SEMSTORM, Google Analytics, Google Search Console

Content marketing

Specjaliści ds. marketingu różnie definiują, co to jest marketing treści. Content marketing, inaczej nazywany marketingiem treści to bardzo rozbudowany rodzaj marketingu internetowego. Są to wszelkie działania polegające na wytwarzaniu i dystrybuowaniu wartościowych treści poprzez różne kanały dostępne w sieci. Takimi treściami mogą być np.:

 • artykuły blogowe
 • posty w social mediach
 • materiały wideo
 • infografiki i grafiki
 • e-booki
 • artykuły sponsorowane

Ta odmiana e-marketingu pozwala nie tylko pozyskać nowych klientów, ale także zwiększyć świadomość marki, wykreować wizerunek eksperta w sieci i edukować klientów.

Przydatne narzędzia e-marketingu: Canva, Photoscape, Adobe Stock, Answer the Public

 

O szczegółach content marketingu pisaliśmy w artykułach:

 

E-mail marketing

Z poczty e-mail korzystamy niemal codziennie. Nic więc dziwnego, że jest to świetnie miejsce na przypomnienie o swojej marce i pozyskanie sprzedaży. E-mail marketing sprawdzi się w podtrzymaniu relacji z użytkownikami, którzy już kiedyś skorzystali z Twoich usług. Dzięki newsletterom mailowym możemy poinformować o aktulanych promocjach, wyprzedażach, a także przyznać klientowi zniżkę na kolejne zakupy online. Ten rodzaj marketingu internetowego daje przewagę nad innymi, dzięki możliwościom personalizacji treści. Poza tym jest to jedna z tańszych form promocji w internecie.

 

Przydatne narzędzia do e-marketingu: MailChimp, GetResponse, Freshmail, SARE

Marketing społecznościowy

Social media marketing polega na wykorzystaniu mediów społecznościowych do pozyskania ruchu na stronę. Najpopularniejszymi kanałami w tym zakresie są:

 • Facebook
 • LinkedIn
 • Instagram
 • Youtube
 • Twitter i wiele innych.

Samo założenie konta i publikowanie postów nic nie kosztuje. Warto jednak zainwestować w dobrze dobraną strategię działań, a także posty sponsorowane, które pozwolą dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Prowadzenie intensywnych działań social na każdym z powyższych kanałów nie zawsze jest konieczne. Warto przemyśleć, kim są nasi potencjalni klienci, co robią na co dzień i wybrać takie media społecznościowe, które najbardziej odpowiadają ich upodobaniom. Profil firmowy w social mediach może być dla klientów cennym źródłem opinii o firmie, a także informacji w jakich godzinach jest czynna, gdzie się znajduje i kto w niej pracuje.

 

linkedin strona firmowa

 Przydatne narzędzia: Buzzsumo, Google Alerts, Sotrender, Facebook Audience Insights

Video marketing

Treści przedstawione w formie wideo od lat uważane są za najbardziej angażujące i atrakcyjne dla użytkownika.Najpopularniejszym kanałem dotarcia z treściami wideo jest oczywiście Youtube. Możemy tu założyć własny kanał i udostępniać filmiki o różnych formatach i różnym czasie trwania. Youtube sprawdzi się także jako narzędzie reklamowe, dzięki szerokim możliwościom płatnych kampanii. Warto pomyśleć o różnorodnych formach wideo, które można zastosować nie tylko na Youtube’e, ale także na Facebooku, czy Instagramie:

 • relacje na żywo
 • webinary
 • wideo poradniki
 • spoty reklamowe

Podczas nagrywania materiałów wideo warto zadbać o dobrą jakość obrazu i dźwięku.

 

reklama instream na Youtube

 Przydatne narzędzia: Youtube Editor, MovieMaker, iMovie

Inne odmiany marketingu internetowego

Rodzajów marketingu internetowego jest znacznie więcej.Powyżej omówiliśmy te najbardziej popularne i praktykowane przez nas samych. Wymienić warto jeszcze:

 

Zalety marketingu internetowego - Dlaczego e-marketing się opłaca?

Skoro wiemy już czym jest marketing internetowy i znamy jego wszystkie odmiany warto zastanowić się, jakie korzyści da nam wdrożenie go do swojej firmy. Oto one:

 • mierzalność - efekty podjętych działań można zmierzyć za pomocą narzędzi analitycznych
 • optymalizacja kosztów - jeśli z jakiegoś powodu dana kampania nie przyniosła satysfakcjonujących efektów budżet można przerzucić na inny kanał w dowolnym czasie
 • szybkość - w większości rodzajów marketingu internetowego efekty są dostrzegalnie niemalże od razu. Inaczej jest z pozycjonowaniem - to działanie długofalowe i potrzeba na nie więcej czasu.
 • automatyzacja - dzięki wdrożeniu odpowiednich narzędzi raz ustawiona kampania może być powielana cyklicznie, bez konieczności tworzenia jej od nowa, przy czym zawsze potrzebny jest bieżący nadzór nad efektywnością i ewentualna optymalizacja
 • targetowanie odbiorów - marketing internetowy daje możliwość dotarcia do konkretnych grup odbiorców. Dobór słów kluczowych, określenie lokalizacji, wieku, zainteresowań zawęzi maksymalnie grupę potencjalnych klientów.
 • szeroki zasięg - internet nie ma granic. Działania marketingu internetowego mogą osiągać nawet milionowe zasięgi.
 • interakcja - marketing internetowy opiera się na dialogu, a nie monologu. Dzięki temu wiemy, jak na nasze treści reagują odbiorcy, co im się podoba, a co nie. Trzeba jednak pamiętać, że interaktywność może wiązać się także z krytyką, a nawet hejtem.
 • kreowanie pozytywnego wizerunki firmy i zwiększanie świadomości o marce/produktach.

 

Marketing internetowy - jak zacząć? Wybór agencji

Nie ma branży, w której nie dałoby się wykorzystać e-marketingu. Z pewnością Twój biznes również potrzebuje promocji w sieci, niezależnie, czy prowadzisz lokalny sklep budowlany, butik internetowy dla Pań czy międzynarodową firmę spedycyjną. Konkurencja dotyczy każdego. Aby z nią wygrać, pomocny będzie marketing internetowy.

Jeśli Twoja firma nie posiada jeszcze własnego działu marketingu, a chciałbyś wdrożyć któreś z powyższych działań, warto w tej kwestii zaufać sprawdzonym agencjom, które lat działają na rynku i pomagają innym firmom zwiększać widoczność i sprzedaż w sieci. Widoczni od 20 lat prowadzą kampanie i działania dla klientów z różnych branż. Propozycje naszych działań są zawsze indywidualnie dopasowane do danego biznesu, wielkości budżetu i oczekiwań. Napisz do nas, by dowiedzieć się więcej o ofercie marketingu internetowego dla firm.

 

Mamy nadzieję, że teraz już znasz odpowiedzi na pytanie: co to jest marketing i jakie są jego rodzaje oraz wzbogacisz swoją wiedzę z marketingu internetowego.

 

 

Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest marketing internetowy?

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 53 głosów

UDOSTĘPNIJ