Co to jest marketing internetowy?

co to jest marketing internetowy
Spis treści

• Marekting interntowy - co to jest? Definicja e-marketingu

• Co to jest marketing interntowy i dlaczego e-marketing się opłaca?

• Marketing interntowy - co to jest? Rodzaje marketingu digital

• Podsumowanie

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z możliwości, jakie daje marketing internetowy. To nie tylko jedno z dostępnych działań promocyjnych, ale wręcz obowiązkowy punkt skutecznej strategii marketingowej. Działanie w sieci to sposób na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, zarówno w Polsce, a także za granicą. Wyjasnijmy, co to jest marketing internetowy, sprawdźmy jego główne rodzaje, by wskazać Ci, jak możesz wykorzystać marketing w sieci na swoją korzyść.

Z artykułu dowiesz się:

 • co to jest marekting internetowy,
 • jakie zalety wyróżniają marketing interntowy,
 • jakie są rodzaje marketingu internetowego.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Marekting interntowy - co to jest? Definicja e-marketingu

Marketing interntowy - nie wiesz, co to jest, chociaż słyszałeś to pojęcie? Marketing internetowy to działania marketingowe skierowane do użytkowników sieci. Obejmuje on szereg działań takich jak na przykład reklama w wyszukiwarkach, SEO, e-mail marketing, czy też social media marketing. Takie działania mogą dotyczyć zarówno promocji produktu, usługi, jaki i marki. Współczesny marketing online jest coraz częściej wykorzystywany nie tylko do zwiększenia konwersji, ale także do budowania wizerunku czy też prowadzenia komunikacji biznesowej.

Przeciwieństwem reklamy w sieci jest marketing tradycyjny, który ma na celu promocję biznesu poza przestrzenią online (billboardy, plakaty, ulotki, targi). Wraz z upowszechnieniem się internetu coraz więcej reklamodawców porzuciło tradycyjną formę reklamy na rzecz intensywniejszego działania online. Właściciele biznesów zaczęli coraz chętniej zakładać firmowe strony internetowe i fanpage’e, co spowodowało zwiększającą się konkurencję na rynku. Aktualnie, aby wyróżnić się wśród innych konieczna jest inwestycja w marketing internetowy i opracowanie szczegółowej strategii. Warto połączyć ze sobą działania na kilku kanałach jednocześnie. Połączenie na przykład marketingu w mediach społecznościowych z optymalizacją SEO przyniesie dużo lepsze i szybsze efekty niż skupienie się tylko na jednym działaniu.

 

MARKETING INTERNETOWY                                            MARKETING TRADYCYJNY                                                 
MULTIMEDIALNY STATYCZNY
PRECYZYJNY MAŁO PRECYZYJNY
NISKIE KOSZTY WYSOKIE KOSZTY
WYSOKA DOSTĘPNOŚĆ NISKA DOSTĘPNOŚĆ
ŁATWY DO ZMIERZENIA TRUDNY DO ZMIERZENIA
MNIEJ NATRĘTNY NATRĘTNY

 

 

Co to jest marketing interntowy i dlaczego e-marketing się opłaca?

Skoro wiesz już, co to jest marketing internetowy, warto zastanowić się, jakie korzyści da wdrożenie go do strategii Twojej firmy. Oto część jego zalet:

 • mierzalność - efekty podjętych działań można sprawdzić za pomocą narzędzi analitycznych;
 • optymalizacja kosztów - dzięki temu, że można łatwo zweryfikować efekty swoich działań, możesz inwestować tylko w te strategie, które przynoszą Ci satysfakcjonujące efekty i sprawnie wykluczać te nieefektywne;
 • szybkość - w większości rodzajów marketingu internetowego efekty są dostrzegalnie niemalże od razu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie dotyczy to wszystkich działań, np. pozycjonowanie jest strategią długofalową i na pierwsze efekty trzeba poczekać nieco dłużej (od trzech miesięcy nawet do dwóch lat, w zależności m.in. od konkurencji);
 • automatyzacja - dzięki wdrożeniu odpowiednich narzędzi raz ustawiona kampania może być powielana cyklicznie, bez konieczności tworzenia jej od nowa. Możesz również wykorzystać sztuczną inteligencję do skuteczniejszego optymalizowania kampanii. Pamiętaj jednak, że zawsze potrzebny jest bieżący nadzór nad jej efektywnością i wprowadzanie ewentualnych zmian;
 • targetowanie odbiorów - marketing internetowy daje możliwość dotarcia do konkretnej grupy docelowej. Dobór słów kluczowych, określenie lokalizacji, wieku, zainteresowań itp. pozwalają skierować treści do osób, które z największym prawdopodobieństwem zdecydują się na konwersję;
 • szeroki zasięg - skuteczne działania marketingu internetowego mogą osiągać bardzo szerokie zasięgi. Sama sieć reklamowa Google dociera do ponad 90% użytkowników internetu na całym świecie (https://support.google.com/google-ads/answer/117120?hl=pl);
 • interakcja - marketing internetowy opiera się na dialogu, a nie monologu. Dzięki temu dowiesz, jak na Twoje treści reagują odbiorcy, co im się podoba, a co nie. To sprawi, że będziesz działać jeszcze skuteczniej;
 • kreowanie pozytywnego wizerunki firmy i zwiększanie świadomości marki.

Wciąż się wahasz przed wdrożeniem marketingu online do swojej strategii działania? Poczytaj więcej o korzyściach, które możesz osiągnąć:


Marketing interntowy - co to jest? Rodzaje marketingu digital

Marketing internetowy to szeroka dziedzina, która obejmuje różne rodzaje działań. Każdy z nich ma swoje własne cele i sposoby dotarcia do odbiorców. Dlatego ważne jest, aby znać poszczególne rodzaje marketingu internetowego i wiedzieć, który z nich będzie najlepiej pasował do potrzeb naszej firmy. W dalszej części artykułu przedstawimy najważniejsze formy marketingu w internecie i ich charakterystykę.


1. Pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie, znane również jako SEO (ang. Search Engine Optimization) to działania mające za zadanie poprawienie pozycji strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Celem SEO jest zapewnienie, aby strona była jak najlepiej widoczna dla użytkowników i łatwo dostępna dla wyszukiwarek, co przekłada się na większą liczbę odwiedzin i potencjalnych klientów. SEO opiera się między innymi na optymalizacji treści i aspektów technicznych strony, a także na pozyskiwaniu linków zewnętrznych prowadzących do strony. Właściwie opracowana strategia SEO pozwala zwiększyć świadomość marki, zwiększyć ruch na stronie, a także podnieść współczynnik konwersji.

Strony wypozycjonowane na frazę "gogle do pływania"

Chcesz wiedzieć więcej o pozycjonowaniu stron internetowych? Sprawdź te artykuły:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


2. Co to jest marketing interntowy? Reklamy Google Ads

Reklamy Google Ads to forma reklamy internetowej, w której reklamodawcy płacą za przedstawianie swoich reklam w wynikach wyszukiwania i sieci reklamowej Google. Są one wyświetlane jako sponsorowane reklamy w wynikach wyszukiwania lub na stronach partnerskich Google. Cechą charakterystyczną tych kampanii jest to, że w większości przypadków płaci się za kliknięcie, a nie np. za wyświetlenia. W związku z tym koszt jest naliczany dopiero wtedy, gdy reklama wywoła działanie odbiorcy, a nie wtedy, gdy reklama zostanie po prostu przez kogoś zobaczona. Dodatkowo, Google Ads umożliwia reklamodawcom precyzyjne targetowanie swoich reklam i mierzenie ich skuteczności. Jest to jedna z najbardziej popularnych form reklamy internetowej.

Płatne wyniki wyszukiwania Google na frazę "gogle do pływania"

Dowiedz się więcej o tym rodzaju marketingu internetowego:


3. Marketing internetowy - co to jest SEM?

Co to jest marketing internwtowy? W zakres marmketingu digital wchodzi także SEM (Search Engine Marketing, marketing w wyszukiwarkach). To strategia marketingowa, która obejmuje działania na płatnych i bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Płatne reklamy (znano jako pay per click, PPC) występują w różnych formatach, w tym jako reklamy tekstowe lub wizualne reklamy produktowe. Wykorzystanie reklam PPC pozwala na natychmiastowe pojawienie się strony w pierwszych wynikach wyszukiwania, co przyczynia się do zwiększenia ruchu na stronie, zwiększenia konwersji i liczby zapytań ofertowych. Podobne efekty można osiągnąć poprzez optymalizację strony pod kątem SEO. Choć pozycjonowanie stron internetowych nie wymaga inwestycji finansowej w reklamy, to jednak wymaga poświęcenia czasu i cierpliwości, by uzyskać pożądane efekty. W trudniejszych przypadkach może to trwać rok lub dwa intensywnych działań. Kombinacja reklam PPC i SEO pozwala na osiąganie jeszcze lepszych wyników w działaniach marketingowych.

 

4. Marketing internetowy - co to jest? Reklamy Facebook Ads

Reklamy Facebook Ads to forma reklamy internetowej, w której reklamodawcy płacą za wyświetlanie swoich reklam na Facebooku i Instagramie, w aplikacji Facebook Marketplace i w aplikacjach społecznościowych zintegrowanych z Facebookiem. Reklamodawcy określają swoją grupę docelową na podstawie informacji o użytkownikach, takich jak na przykład wiek, płeć, lokalizacja, zainteresowania i wiele innych. Facebook Ads umożliwia reklamodawcom nie tylko łatwe i skuteczne dotarcie do swojej grupy docelowej, ale także mierzenie skuteczności swoich reklam. Reklama w Facebook Ads świetnie się sprawdza w przypadku budowania świadomości marki.

Przykład reklamy w Facebook Ads

Chcesz pogłębić ten temat? Sprawdź nasze wpisy blogowe:

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


5. Content marketing - co to jest w marketingu internetowym?

Co to jest content marketing w marketingu internetowym? To strategia polegająca na tworzeniu i dystrybuowaniu wartościowych treści, takich jak artykuły, filmy, infografiki itp. To działanie świetnie się sprawdza w budowaniu lojalności i zaufania do marki, a także zachęcaniu potencjalnych klientów do nawiązania interakcji. Głównym celem jest promowanie produktu lub usługi poprzez przedstawianie wiedzy i wartości, a nie za pomocą bezpośredniego reklamowania.

Dowiedz się więcej na ten temat:


6. E-mail marketing - co to jest w marketingu interntowym?

E-mail marketing polega na wysyłaniu treści do grupy odbiorców za pomocą poczty elektronicznej. Celem jest budowanie relacji z klientami i zwiększenie ich lojalności, a także promocja produktów lub usług poprzez bezpośrednie dostarczanie informacji do ich skrzynek odbiorczych. Dzięki regularnym mailom do swoich subskrybentów możesz:

 • pozostać w stałym kontakcie z klientami,
 • promować treści blogowe,
 • zachęcać do zakupu konkretnych produktów,
 • informować o promocjach,
 • przesyłać kody rabatowe,
 • ratować porzucone koszyki.

Ważne jest, aby e-maile były odpowiednio dostosowane do odbiorców i aby ich treść była wartościowa, to zwiększy szansę na interakcję i konwersję.

Przykład wykorzystania e-mail marketingu przy promowaniu corocznego festiwalu filmowego


7. Marketing społecznościowy

Marketing społecznościowy wykorzystuje organiczne działanie w mediach społecznościowych do promocji produktów, usług i marek. Najpopularniejszymi kanałami w tym zakresie są:

 • Facebook,
 • LinkedIn,
 • Tik-Tok,
 • Instagram,
 • Youtube,
 • Twitter i wiele innych.

Celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców i budowanie relacji z nimi, poprzez udostępnianie wartościowych treści i angażowanie się w rozmowy i dyskusje. Dzięki marketingowi społecznościowemu można także zwiększyć świadomość marki i wzmocnić jej wizerunek, a także pozyskać nowych klientów i zachęcić obecnych do lojalności.

Przykład działania organicznego na platformie Linkedin

Dowiedz się, jak skutecznie działać w mediach społecznościowych:


8. Wideo marketing

Wideo marketing to forma marketingu w internecie, która wykorzystuje filmy do promocji produktów, usług i marek. Celem jest zwiększenie świadomości marki i wzmocnienie jej wizerunku, a także pozyskanie nowych klientów i zachęcenie obecnych do lojalności. Wideo marketing może obejmować różne rodzaje filmów, takie jak reklamy, tutoriale, filmy produktowe, vlogi itp. i jest często wykorzystywany w połączeniu z innymi formami marketingu, takimi jak marketing społecznościowy i e-mail marketing. Wideo jest aktualnie jednym z najbardziej angażujących i skutecznych sposobów komunikacji, dlatego coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie tej formy marketingu w internecie w swojej strategii.

Przykład działań w strategii wideo marketingu

Potrzebujesz pomysłów, jak wdrożyć wideo marketing do swojej strategii? Sprawdź nasze propozycje:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Influencer marketing

Wiesz, co to jest marketing internetowy, ale ten ma wiele odmian. Jedną z nich jest także influencer marketing. To strategia, w której marka, aby promować swoje produkty lub usługi, współpracuje z osobami posiadającymi dużą liczbę obserwujących na platformach społecznościowych (influencerami), takich jak Instagram, TikTok, YouTube itp. Ważne jest przy tym, by osoby obserwujące influencera wpisywały się w docelową grupę odbiorców marki. Celem influencer marketingu jest zwiększenie świadomości marki i wzmocnienie jej wizerunku, a także pozyskanie nowych klientów. Współpraca z odpowiednim influencerem może być bardzo skuteczna, ale ważne jest, aby wybierać osoby, które są autentyczne i swoją działalnością w sieci wpisują się w charakterystykę i wartości Twojej marki.

Przykład współpracy na Instagramie z Mają Bohosiewicz


10. Mobile marketing

Mobile marketing to strategia pozwalająca dotrzeć ze swoją reklamą do użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. Celem jest dotarcie do klientów w ich codziennym środowisku i angażowanie ich poprzez różne formy reklamy i marketingu mobilnego, takie jak aplikacje, powiadomienia push, wiadomości SMS, reklamy w aplikacjach itp. Mobile marketing pozwala na dostarczanie bardziej spersonalizowanych i trafionych wiadomości reklamowych, co zwiększa szansę na interakcję i konwersję. Z uwagi na rosnącą popularność urządzeń mobilnych, coraz więcej firm decyduje się na włączenie marketingu mobilnego do swoich strategii marketingowych.

Chcesz skuteczniej docierać do odbiorców urządzeń mobilnych? Przeczytaj te artykuły:


11. Marketing szeptany - co to jest w marketingu internetowym?

Marketing szeptany to forma marketingu internetowego, w której marka wykorzystuje naturalne rozmowy i rekomendacje konsumentów, aby zwiększyć świadomość swoich produktów lub usług. Jego celem jest wywołanie pozytywnych i naturalnych dyskusji na temat marki wśród konsumentów, co może prowadzić do wzrostu sprzedaży i lojalności klientów.

Marketing szeptany może być wspierany przez różne formy działań, takie jak programy referencji, programy lojalnościowe, narzędzia do monitorowania i analizy mediów społecznościowych itp. W dzisiejszych czasach, kiedy konsumenci coraz częściej korzystają z mediów społecznościowych i opinii innych osób w sieci w celu podejmowania decyzji zakupowych, marketing szeptany staje się coraz ważniejszym elementem strategii marketingowej.

Chcesz wykorzystać ten rodzaj marketingu w sieci w swojej strategii? Upewnij się, że robisz to skutecznie:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


12. Omnichannel Marketing a marketing internetowy - co to jest?

Omnichannel marketing to strategia marketingowa polegająca na integrowaniu wszystkich dostępnych kanałów komunikacji z klientem w celu zapewnienia spójnego i spersonalizowanego doświadczenia użytkownika. W omnichannel marketingu firma korzysta z różnych kanałów, takich jak strona internetowa, e-mail, media społecznościowe, SMS, reklamy online, reklamy telewizyjne i wiele innych, aby dotrzeć do klientów w każdym momencie, kiedy mogą potrzebować pomocy lub informacji. Istotą omnichannel marketingu jest to, że odbiorcy mogą korzystać z dowolnego kanału, który jest dla nich wygodny, a firma będzie w stanie zaoferować spójne i spersonalizowane doświadczenie.

Omnichannel marketing pozwala firmom na bardziej efektywne dotarcie do klientów i zbudowanie trwałych relacji, ponieważ umożliwia skuteczną interakcję. Dzięki temu, klienci czują się zrozumiani i docenieni, a firmy mają większą szansę na osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym świecie.


13. Marketing afiliacyjny - co to jest?

Marketing afiliacyjny to rodzaj marketingu internetowego, w którym marka współpracuje z innymi firmami, jednostkami lub osobami (afiliantami), aby promować swoje produkty lub usługi. Afiliant otrzymuje prowizję za każde nowe zamówienie lub sprzedaż. Celem marketingu afiliacyjnego jest zwiększenie liczby sprzedaży i pozyskanie nowych klientów poprzez rozbudowę sieci osób, którzy będą rekomendować produkty i usługi marki. Jest to skuteczny sposób na rozszerzenie zasięgu i dotarcie do nowych klientów, a także na uzyskanie dodatkowych źródeł dochodów dla afiliantów. Marketing afiliacyjny jest często stosowany w branży e-commerce.


Co to jest marketing internetowy? Poznaj różne rodzaje działań online! Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, gdy większość ludzi korzysta z internetu, marketing internetowy staje się coraz ważniejszym elementem skutecznej strategii. Istnieje wiele rodzajów marketingu online, dlatego tak ważne jest dostosowanie swojego wyboru do charakterystyki biznesu, a także do własnych celów. Szczególnie skutecznym sposobem działania jest połączenie różnych form marketingu internetowego, by docierać do odbiorców na różnych etapach ścieżki zakupowej.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest marketing internetowy?

Średnia ocen użytkowników4.39 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ