Jak udoskonalić kampanie Google Ads krok po kroku?

Jak zoptymalizowac kampanie Google Ads krok po kroku.jpeg
Spis treści

• Jak często należy optymalizować konto Google Ads?

• Jak zoptymalizować kampanie Google Ads w 9 krokach?

• Doceń i analizuj konkurencję

• Ustaw kampanię reklamową w Google Ads

• Wybierz i zbadaj słowa kluczowe

• Dodaj słowa wykluczające

• Zoptymalizuj stawki Google Ads

• Pamiętaj o okresowej analizie kampanii Google Ads

• Przygotuj i sprawdź efekty szczególnych akcji w Google Ads

• Kontroluj ustalony budżet i wydatki Google Ads

• Planuj nowe działania w Google Ads

• Podsumowanie

Chcesz zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie online? Wykorzystaj potencjał Google Ads! W tym artykule przedstawimy Ci krok po kroku, jak zoptymalizować kampanie Google Ads, aby skutecznie promować Twoje produkty i osiągnąć wzrost sprzedaży w e-commerce. Poznaj strategie i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć sukces w marketingu online.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak często należy optymalizować konto Google Ads?

Optymalizacja konta Google Ads jest niezwykle istotna dla skutecznej kampanii reklamowej. Częstotliwość wykonywania zadań optymalizacyjnych może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i specyfiki kampanii. Ważne jest regularne monitorowanie wyników i wprowadzanie odpowiednich zmian w celu poprawy efektywności reklam.

Aby ułatwić sobie to zadanie, warto tym celu stworzyć listę kontrolną Google Ads, która może być bardzo pomocna w organizowaniu i przypominaniu o konkretnych działaniach. Niektóre zadania warto wykonywać częściej, na przykład raz w tygodniu. Są to:

 • analiza słów kluczowych,
 • optymalizacja oferty.

Inne działania mogą być realizowane co dwa tygodnie, co miesiąc lub raz na dwa miesiące, na przykład:

 • monitorowanie wskaźników konwersji,
 • analiza wyników kampanii,
 • dostosowywanie grup reklamowych.

Lista kontrolna powinna być dostosowana do Twojej konkretnej kampanii i celów biznesowych. Dlatego warto śledzić wyniki i dostosowywać plan optymalizacji konta w miarę potrzeb. Optymalizacja konta Google Ads powinna być procesem ciągłym, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału reklamowego i osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Panel logowania Google Ads


Jak zoptymalizować kampanie Google Ads w 9 krokach?

Oto 9 ważnych kroków, które należy zastosować w celu zoptymalizowania kampanii Google Ads i osiągnięcia lepszych rezultatów reklamowych:


1. Doceń i analizuj konkurencję

Analiza działań konkurencji jest niezwykle istotna, jeśli chcesz skutecznie zoptymalizować swoje konto Google Ads i opracować efektywną strategię. Może ona stanowić cenne źródło inspiracji i wskazówek dotyczących strategii komunikacji z potencjalnymi klientami. Poprzez obserwację ich reklam możesz zobaczyć, jakie metody i komunikaty są skuteczne w Twojej branży. Jednocześnie warto zidentyfikować czego unikać w swojej kampanii, aby wyróżnić się spośród innych firm. Przeanalizuj dokładnie gdzie reklamują się konkurencyjne firmy, jaki mają udział w wyświetleniach i jakie pozycje zajmują ich reklamy.

Zdobyte informacje możesz wykorzystać np. w sytuacji gdy Twoja kampania nie osiąga zamierzonych wyników. Pozwoli Ci to na wprowadzenie odpowiednich zmian w strategię i dostosowanie jej do sytuacji. Ogólne podsumowanie działań konkurencji można przeprowadzać raz w miesiącu, aczkolwiek najkorzystniej jest monitorować ich działania regularnie w ciągu całego miesiąca. Pamiętaj, aby nie kopiować bezpośrednio gotowych rozwiązań, ponieważ Twoja marka ma swoją unikalną wartość. Wykorzystaj wiedzę o skutecznych strategiach reklamowych jako inspirację i zastosuj ją na korzyść Twojej firmy.


2. Ustaw kampanię reklamową w Google Ads

Ustawienie kampanii reklamowej w Google Ads to kluczowy krok w procesie optymalizacji. Jest to jednorazowe zadanie, ale warto poświęcić mu odpowiednią uwagę, aby zapewnić skuteczne działanie reklam. Na tym etapie należy skupić się na kilku istotnych zadaniach, takich jak:

 • określenie strategii kampanii,
 • wybór stawki na start,
 • selekcja słów kluczowych i podzielenie ich na odpowiednie grupy reklam,
 • utworzenie listy słów wykluczających,
 • ustawienie harmonogramu i lokalizacji,
 • budowanie reklamy i wprowadzenie wielu rozszerzeń.

Dodatkowo dzięki analizie działań konkurencji i wykorzystaniu takich narzędzi jak Structured Planer słów kluczowych Google Ads możesz uzyskać wiele cennych wskazówek i korzyści w optymalizacji kampanii reklamowej w Google Ads. Oto kilka powodów, dlaczego warto je zastosować:

 • Planer słów kluczowych Google Ads to narzędzie, które pomaga w badaniu popularności słów kluczowych i szacowaniu ich potencjalnego ruchu. Dzięki niemu dowiesz się, czego i w jaki sposób szukają Twoi potencjalni klienci oraz jakie tematy ich interesują. Pomoże Ci to wzbogacić Twoją kampanię reklamową o słowa kluczowe, które zapewnią Ci wzrost widoczności, ruchu i konwersji.
 • Analiza działań konkurencji pozwala zrozumieć, jak inni reklamodawcy działają w Twojej branży. Dzięki temu możesz zidentyfikować konkurencyjne słowa kluczowe i strategie reklamowe, co pozwoli Ci na usprawnienie Twoich działań.

W narzędziu Google Keyword Planer znajdują się dwa raporty: Znajdź słowo kluczowe oraz Sprawdź liczbę wyszukiwań i prognozy

 Sprawdź jak korzystać z Keyword Plannera?


3. Wybierz i zbadaj słowa kluczowe

Zaleca się przeprowadzenie analizy wybranych słów kluczowych raz w miesiącu, aby ocenić ich efektywność. W tym czasie można zebrać wiarygodne dane dotyczące wskaźnika klikalności (CTR) i porównać je z poprzednim miesiącem. Frazy które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów należy usunąć. Natomiast gdy CTR danego słowa kluczowego jest relatywnie niski, ale wynik jakości i zwrot z inwestycji są satysfakcjonujące, warto na początku kontynuować korzystanie z danych słów kluczowych. Jednocześnie zaleca się regularnie eksplorować nowe słowa kluczowe i badać aktualne trendy. Dzięki temu dowiesz się, jakich fraz używają użytkownicy, aby wyszukać Twoje produkty. Otrzymane wyniki koniecznie uwzględniaj przy optymalizowaniu kampanii i tworzeniu nowych grup reklam.

Badanie i wstrzymywanie niektórych słów kluczowych może być wykonywane sporadycznie, zwłaszcza w późniejszych etapach kampanii. W sytuacji gdy trwa już ona od pewnego czasu, na przykład od ponad pół roku, wstrzymywanie słów kluczowych można wykonywać średnio co dwa miesiące. Należy pamiętać, że lista kontrolna zadań Google Ads powinna obejmować regularne działania, których częstotliwość wykonywania zależy od wyników i rozwoju Twojej kampanii.

Dowiedz się więcej:


4. Dodaj słowa wykluczające

W celu zidentyfikowania słów kluczowych, które nie są odpowiednie dla Twojej reklamy, zaleca się wygenerowanie raportu wyszukiwanych haseł . Wykluczające słowa kluczowe mogą być grupą fraz, które wprowadzają użytkowników w błąd lub są całkowicie niezwiązane z Twoją ofertą. Ważne jest, aby sprawdzić, czy Twoja reklama nie jest wyświetlana dla wyszukiwań, które nie pasują do Twojego biznesu.

Dla przykładu, jeżeli prowadzisz biuro turystyczne oferujące jedynie wakacje typu all inclusive, wyklucz słowa kluczowe takie jak "tani urlop last minute" lub "hostele dla backpackerów". Wykluczanie nieodpowiednich słów kluczowych pomaga skupiać się na odpowiedniej grupie docelowej i uniknąć marnowania budżetu na kliknięcia, które nie generują konwersji. Dzięki temu Twoja reklama nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania Google dla tych słów kluczowych, które nie dotyczą Twojej oferty.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Zoptymalizuj stawki Google Ads

Aby zoptymalizować stawki w Google Ads na podstawie analizy słów kluczowych, urządzeń, lokalizacji i czasu, zaleca się regularne badanie skuteczności wyświetlanych reklam (co dwa tygodnie). Możesz zadać sobie kilka pytań, które pomogą Ci w dostosowaniu stawek:

 • Jakie słowa kluczowe generują najwięcej kliknięć? Analizuj, które słowa kluczowe przynoszą największy ruch i koncentruj się na tych, które mają potencjał do generowania konwersji.
 • Na jakich urządzeniach wyświetlane są reklamy? Sprawdź, na jakich urządzeniach użytkownicy najczęściej klikają Twoje reklamy. Jeśli okazuje się, że większość konwersji pochodzi z telefonów komórkowych, możesz zwiększyć stawki na ten rodzaj urządzenia, aby zwiększyć swoje szanse na konwersję.
 • Z jakich lokalizacji pochodzą kliknięcia? Zbadaj, z jakich lokalizacji pochodzą kliknięcia i skoncentruj swoje działania na obszarach, które generują najwięcej konwersji. Możesz dostosować stawki reklam na poszczególne miasta lub regiony, aby skupić się na tych najbardziej wartościowych lokalizacjach.
 • W jakie dni tygodnia i w jakich godzinach wzrasta sprzedaż? Analizuj, w jakie dni tygodnia i w jakich godzinach osiągasz większą sprzedaż lub konwersje. Dostosuj stawki reklam na te określone dni i godziny, aby zwiększyć swoją obecność w strategicznych momentach.

Na podstawie odpowiedzi na te pytania możesz dostosować stawki CPC (koszt kliknięcia) w Google Ads.. Jeśli słowo kluczowe generuje mało konwersji, a CPC jest wysokie, warto rozważyć obniżenie stawki CPC dla tego słowa kluczowego.


6. Pamiętaj o okresowej analizie kampanii Google Ads

Okresowa analiza kampanii Google Ads jest niezwykle ważna dla jej skutecznej optymalizacji. Aby otrzymane wnioski były jak najbardziej precyzyjne, warto przeanalizować kampanię pod kątem następujących aspektów:

 • Konwersje - przeanalizuj wyniki konwersji w panelu ustawień Google Ads (Ustawienia -> Pomiary -> Konwersje), aby zobaczyć, jakie zachowania podejmują użytkownicy po kliknięciu reklamy. Możesz śledzić różne rodzaje konwersji, takie jak złożenie zamówienia, wypełnienie formularza lub pobranie pliku. Jeżeli na tym etapie zauważysz błędy lub możliwości poprawy, podejmij odpowiednie działania.
 • Rentowność ruchu - przeanalizuj, jakie działania użytkownicy podejmują po kliknięciu reklamy i jak wpływają one na Twoje wyniki finansowe. Sprawdź, czy ruch generowany przez reklamy przekłada się na zwiększenie sprzedaży, dochodowość czy wartość koszyka. Jeśli określone działania przynoszą większą rentowność, możesz skupić się na ich promowaniu i optymalizacji.
 • Osiągane cele - porównaj wyniki kampanii z założonymi celami i oczekiwaniami klienta. Czy kampania osiąga zamierzone wskaźniki, takie jak liczba kliknięć czy współczynnik konwersji? Jeśli wyniki są poniżej oczekiwań, zidentyfikuj obszary wymagające udoskonalenia i wprowadź odpowiednie zmiany.

Przeanalizowanie tych trzech aspektów pomoże Ci na zidentyfikowanie dotychczasowych błędów i lepsze dostosowanie kampanii do oczekiwań klienta. Pamiętaj, że reklamy w Google Ads wymagają regularnego monitorowania, w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. Dlatego też najlepiej kontrolować te aspekty co dwa tygodnie w celu lepszego zoptymalizowania konta Google Ads.


7. Przygotuj i sprawdź efekty szczególnych akcji w Google Ads

Najlepszą strategią reklamową jest planowanie kampanii z odpowiednim, co najmniej dwutygodniowym, wyprzedzeniem i wnikliwa analiza jej efektów. Ocena rezultatów przeprowadzonych akcji w Google Ads pozwala nie tylko na przygotowanie planów na kolejny rok, ale także na lepszą optymalizację przyszłych kampanii związanych z innymi istotnymi wydarzeniami. Poznanie i zrozumienie wyników poprzednich akcji umożliwi dostosowanie strategii reklamowej poprzez identyfikację najlepszych praktyk oraz wykorzystanie zebranych danych do osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów w przyszłości.


8. Kontroluj ustalony budżet i wydatki Google Ads

Aby skutecznie kontrolować wydatki w ramach kampanii Google Ads należy regularnie generować raporty i dwa razy w ciągu miesiąca sprawdzać, czy ustalony budżet dzienny został wyczerpany. Przeanalizuj dokładnie każdą kampanię reklamową pod kątem analizy urządzeń, czasu i lokalizacji wyświetlanych reklam, aby w razie konieczności dostosować budżety. Pamiętaj, że zoptymalizowanie konta Google Ads wymaga zaangażowania, czasu i umiejętności analitycznych. Jeśli nie czujesz się komfortowo w samodzielnej optymalizacji kampanii, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji i specjalistów Google Ads.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Planuj nowe działania w Google Ads

Planowanie nowych działań w ramach kampanii Google Ads to bardzo ważny element optymalizacji. Zastanów się, w jakich miejscach chcesz wyświetlać reklamy. W tym celu możesz wybrać:

 • Reklamę tekstową w sieci wyszukiwania, gdzie reklamy bazują na słowach kluczowych i wyświetlają się użytkownikom, którzy wpiszą w okno wyszukiwarki hasło (lub hasło podobne do niego), na które się reklamujesz.

Reklama tekstowa w sieci wyszukiwania

 • Reklamę w sieci reklamowej Google, która wyświetla się na stronach partnerskich Google.
  Kampanie inteligentne w sieci reklamowej Google, w której większość działań optymalizacyjnych jest zautomatyzowana i nie wymaga udziału reklamodawcy.
 • Remarketing, który umożliwia dotarcie do odbiorców, którzy wcześniej weszli w interakcję z Twoją stroną lub aplikacją mobilną.

 Przykład reklamy remarketingowej

 • Reklamę produktową (Google Zakupy), która charakteryzuje się atrakcyjnym formatem graficznym i w której możesz promować konkretne produkty bezpośrednio w wynikach wyszukiwania.
 • Reklama YouTube Ads, pozwala na reklamowanie firmy na platformie YouTube (w formie wideo i graficznej).
 • Reklamy promujące aplikację, które pozwalają na promowanie aplikacji w celu pozyskania większej liczby pobrań i nowych użytkowników. Reklama może być wyświetlana w Google Play, sieci reklamowej Google, na YouTube lub w poczcie Gmail.

Przykłady reklam aplikacji w aplikacji mobilnej Google Play

 • Kampanie lokalne Google Ads, które skuteczną reklamę sklepu stacjonarnego w sieci wyszukiwania, sieci reklamowej, na YouTube oraz w mapach Google. Informują one użytkownika o lokalizacji firmy i w ten sposób zachęcają do wizyty.

Kampania lokalna w sieci reklamowej Google źródło: https://support.google.com/google-ads/answer/9118422?hl=pl

Ważne jest dostosowanie budżetu do najbardziej opłacalnych miejsc reklamowych oraz rezygnacja z tych, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W tym celu powinieneś analizować (zarówno miejsca, jak i formaty reklamy) co najmniej 2 razy w miesiącu, aby maksymalnie zoptymalizować efektywność Twojej kampanii.


Jak zoptymalizować kampanie Google ads krok po kroku. Podsumowanie

Pamiętaj, że optymalizacja kampanii Google Ads to proces ciągły. Regularne monitorowanie, i analiza są kluczowe dla osiągnięcia jak najlepszych wyników. Bądź cierpliwy, ucz się na błędach i dostosowuj swoją strategię w oparciu o dane i informacje, aby zwiększyć ich skuteczność w przyszłości.

Czy należy regularnie optymalizować kampanię Google Ads?
Down arrow

Tak, regularna optymalizacja kampanii Google Ads jest istotna dla osiągnięcia jak najlepszych wyników. Dynamika rynku, trendy konsumenckie i duża konkurencja wymagają ciągłego dopasowywania strategii reklamowej. Optymalizacja pozwala zmniejszyć wydatki, poprawić wskaźniki wydajności i dostosować kampanię do zmieniających się warunków.

Jak zoptymalizować słowa kluczowe w kampanii Google Ads?
Down arrow

Aby zoptymalizować słowa kluczowe w kampanii Google Ads, przeprowadź badanie słów kluczowych i wybierz te o największym potencjale. Dostosuj typy dopasowania słów kluczowych do swoich celów i wyklucz nieodpowiednie słowa kluczowe za pomocą odpowiednich ustawień. Monitoruj skuteczność słów kluczowych, śledź wskaźniki takie jak CTR i konwersje i dokonuj odpowiednich poprawek w oparciu o te dane.

Jak monitorować skuteczność kampanii Google Ads i dokonywać poprawek?
Down arrow

Aby monitorować skuteczność kampanii Google Ads, regularnie analizuj wskaźniki takie jak CTR, konwersje, koszt konwersji i współczynnik jakości. Wykorzystaj narzędzia raportowania dostępne w panelu Google Ads do śledzenia wydajności kampanii. Na podstawie zebranych danych podejmuj decyzje o optymalizacji, takie jak dostosowanie stawek, modyfikacja słów kluczowych czy testowanie różnych wariantów reklam.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak udoskonalić kampanie Google Ads krok po kroku?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ