Polski rynek e-commerce w statystykach 2022!
• Coroczny raport E-commerce w Polsce o zakupach Polaków online
• Badania Statista o rynku e-commerce w Polsce
• Struktura demograficzna Polaków kupujących w internecie - statystyki
• Dlaczego Polacy robią zakupy w internecie?
• Przeszkody w zakupach online w oczach Polaków
• Inflacja a przyszłe zachowania zakupowe Polaków
• Dostawa i zwroty w polskich e-commerce
• Statystyki płatności online za zakupy wśród Polaków
• Co kupujemy przez internet? Statystyki sprzedaży produktów w e-commerce
• Statystyki wykorzystania urządzeń w zakupach online przez Polaków
• Kto nie kupuje w internecie i dlaczego?
• E-commerce w Polsce - dane statystyczne Statista.com
• Podsumowanie
Popularność sklepów internetowych rośnie z roku na rok nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Coraz więcej sklepów stacjonarnych decyduje się przenieść działalność do internetu bądź uruchomić dodatkowy kanał sprzedaży online. Czy słusznie? Jak pokazuje badania i statystyki zachowań zakupowych Polaków - tak. Sprawdźmy, jakie preferencje mają polscy konsumenci, jakie produkty wybierają i co przekonuje ich do zamawiania produktów przez internet.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Coroczny raport E-commerce w Polsce o zakupach Polaków online
Raport E-commerce w Polsce, tworzony przez Gemius przy wsparciu merytorycznym IAB Polska, ukazuje się corocznie już od 10 lat. W 2022 roku światło dzienne ujrzała jubileuszowa, 10. edycja, w której znalazły się aktualne dane i statystyki na temat zachowań i przyzwyczajeń konsumentów w zakresie zakupów online. W tegorocznej edycji udział wzięły także Polskie Badania Internetu, dzięki czemu raport został wzbogacony o nowe dane.
Za cel badania autorzy postawili sobie zidentyfikowanie postaw, zwyczajów i motywacji Polaków związanych z robieniem zakupów w internecie. Przedmiot badania stanowiły m.in. zachowania zakupowe konsumentów online, rozpoznawalność marek, czynniki, które zachęcają internautów do zakupów w sieci, ale też napotykane przez użytkowników przeszkody, które utrudniają realizację transakcji.
Na jakiej podstawie powstał raport “E-commerce w Polsce 2022”? Znajdujące się w raporcie badania zostały przeprowadzone w formie ankiety elektronicznej z wykorzystaniem techniki CAWI (ang. computer-assisted web interview). Wzięło w niej udział 1559 internautów, w wieku minimum 15 lat. Ankiety zostały przeprowadzone w dniach 9-15 czerwca 2022 roku.
Dodatkowy miesiąc SEO za 1 zł!
Podpisz umowę na usługę pozycjonowania na 12 miesięcy, a 13. miesiąc otrzymasz za symboliczną złotówkę. To najlepsza okazja, by w pełni wykorzystać potencjał swojej strony.
Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły tej promocji.
Wyślij zapytanie
Badania Statista o rynku e-commerce w Polsce
Ciekawe badania na temat zachowań zakupowych i sytuacji na rynku e-commerce w Polsce przedstawia także Statista. Jest to największy portal statystyczny na świecie, który na swojej stronie prezentuje szereg różnych danych z różnych branż i źródeł. Obecnie na stronie www statista.com można znaleźć informacje statystyczne z ponad 170 branż, w tym z branży e-commerce. Platforma funkcjonuje do 1998 roku, ma swoje siedziby w WIelkiej Brytanii, USA i Niemczech. Prezentowane dane pochodzą z badań statystycznych i badawczych oraz podmiotów gospodarczych.
Struktura demograficzna Polaków kupujących w internecie - statystyki
Kto kupuje w internecie, a kto nie decyduje się na zakupy online? Z danych statystycznych Gemiu oraz IAB Polska wynika, że struktura kupujących w internecie przedstawia się następująco:
- 52% kupujących w internecie to kobiety, a 48% kupujących w internecie to mężczyźni,
- najszerszą grupę wiekową kupujących w internecie stanowią użytkownicy w wieku 35-49 lat (33%), następnie osoby 50+ (30%), użytkownicy w wieku 25-34 lata (20%) i użytkownicy w wieku 15-24 lata (17%.),
- 79% kupujących w internecie mieszka w miastach, a 21% na wsi,
- 77% kupujących w internecie ma wykształcenie średnie lub wyższe.
Nieco dziwić może duży odsetek kupujących w internecie w wieku powyżej 50 lat. Potwierdza to jednak, że granica wieku, w którym korzystamy z internetu, wciąż się przesuwa i coraz starsze osoby chcą robić zakupy w internecie i być na bieżąco z nowymi technologiami. To ważna informacja dla właścicieli e-commerce, którzy powinni dostosować swoją ofertę do grupy wiekowej 50+. Zobacz, jak przeprowadzić analizę demograficzną grupy docelowej w swoim sklepie internetowym.
Wszystkie dane pochodzą z raportu “E-commerce w Polsce 2022”, s. 15, źródło: https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Dlaczego Polacy robią zakupy w internecie? Statystyki
Jakie czynniki motywują Polaków do zakupów w internecie? Takie dane również znajdziemy w raporcie Gemius, IAB Polska oraz Polskich Badań Internetu. Najważniejszymi czynnikami motywującymi do robienia zakupów w sieci są:
- dostępność całą dobę - 75%
- brak konieczności wyjazdu do sklepu - 74%
- ceny atrakcyjniejsze od tych w sklepach stacjonarnych - 67%,
- nieograniczony czas wyboru i możliwość przeglądania oferty dowolną ilość czasu - 65%,
- łatwość porównywania ofert - 64%,
- szerszy asortyment - 63%,
- możliwość zrobienia zakupów w razie zamknięcia lub niedostępności sklepów (lockdown) - 58%,
- dostępność różnych form płatności - 52%,
- możliwość szybszego robienia zakupów - 50%.
Przyczyny, dla których Polacy robią zakupy online, źródło: “E-commerce w Polsce 2022”, s. 72, źródło: https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Według statystyk e-commerce w Polsce większe zaufanie mamy do rodzimych marek - aż 75% użytkowników kupuje w polskich e-sklepach., podczas gdy zagranicznym biznesom e-commerce ufa jedynie 32% ankietowanych. Co ciekawe, dane wskazują, że Polacy robią także zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych. Króluje Facebook - aż 78% respondentów wskazało, że kupuje na tej platformie.
Polacy kupujący w mediach społecznościowych, źródło: Raport “E-commerce w Polsce”, s. 71, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Przeszkody w zakupach online w oczach Polaków - statystyki
Sklepy internetowe są coraz bardziej nowoczesne i coraz lepiej spełniają oczekiwania użytkowników. Właściciele biznesów e-commerce inwestują nie tylko w pozycjonowanie sklepu, ale i w działania SXO, które pozwalają dopasować witrynę sklepu do potrzeb kupujących i zachęcić ich do konwersji. Mimo to Polacy napotykają problemy, które mogą im utrudniać robienie zakupów. Użytkownicy w badaniu statystycznym mieli wskazać, z jaką przeszkodą spotkali się w ciągu ostatniego roku. Trzy najczęstsze problemy obejmują:
- długie oczekiwanie na dostawę - 31%,
- natrętne reklamy wcześniej oglądanych produktów - 25%,
- wysokie koszty dostawy - 14%.
Poznaj 19 technicznych błędów SEO w sklepie internetowym.
Inflacja a przyszłe zachowania zakupowe Polaków - statystyki
Po raz pierwszy w historii raportu “E-commerce w Polsce” w badaniach i statystykach pojawił się także wątek inflacji. Rosnące ceny produktów z pewnością nie pozostaną bez wpływu na zachowania zakupowe Polaków. Autorzy raportu postanowili zapytać respondentów o przewidywania dotyczące przyszłych zachowań zakupowych w internecie z uwzględnieniem inflacji. Okazało się, że:
- 13% respondentów planuje kupować w internecie więcej,
- 53% respondentów zakłada, że będzie kupować online tyle samo, co wcześniej,
- 34% ankietowanych zamierza kupować online mniej niż wcześniej.
Zobacz, jak utrzymać sprzedaż w trakcie kryzysu.
Przewidywania Polaków w zakresie zachowań zakupowych w związku z inflacją, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022, s. 86, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Dostawa i zwroty w polskich e-commerce - statystyki
Zakupy przez internet nierozerwalnie wiążą się z dostawą i zwrotem. Jakie formy dostarczenia produktu oraz zwrotu preferują polscy konsumenci? Zarówno w przypadku dostawy, jak i zwrotu najpopularniejszą firmę stanowią Paczkomaty firmy InPost. W zakresie dostawy wybiera je 81% konsumentów, w zakresie zwrotu 46%. Drugą najpopularniejszą formą dostawy jest dostawa kurierem do domu / firmy (43%) lub punktu partnerskiego (17%). Coraz więcej użytkowników zwraca także uwagę na proekologiczne aspekty dostawy i działania przedsiębiorców - dla 65% użytkowników ważne jest ekologiczne opakowanie, dla 53% możliwość zwrotu opakowania wielorazowego (np. za pomocą Paczkomatu), a dla 33% zmniejszenie śladu węglowego.
Najczęściej wybierane formy dostawy przez polskich kupujących, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 95, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Formy zwrotu produktu zakupionego przez internet, preferowane przez polskich konsumentów, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 108, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Statystyki płatności online za zakupy wśród Polaków
Jakie formy płatności preferują Polacy w internecie? Ze statystyk wynika, że najważniejsza jest możliwość wykonania szybkiego przelewu (70% użytkowników) oraz płatności mobilne, np. BLIKiem (58% użytkowników). W najmłodszej grupie wiekowej dominują właśnie płatności mobilne - korzysta z nich 80% kupujących.
Formy płatności wykorzystywane przez Polaków podczas zakupów online, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 121, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Co kupujemy przez internet? Statystyki sprzedaży produktów w e-commerce
Jakie kategorie produktów kupujemy przez internet? Użytkownicy poddani badaniu w czerwcu 2022 roku najczęściej kupowali następujące kategorie produktów.
Najchętniej kupowane produkty w e-commerce
Respondenci mieli za zadanie wybrać produkty, które kupili przez internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających udzielenie odpowiedzi, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 144, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Kategoria produktów | Odsetek użytkowników. którzy kupili produkt przez internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy |
---|---|
Odzież. akcesoria i dodatki | 79.00% |
Obuwie | 66.00% |
Perfumy. kosmetyki | 65.00% |
Książki. płyty. filmy | 57.00% |
Produkty farmaceutyczne | 55.00% |
Sprzęt RTV / AGD | 52.00% |
Odzieź sportowa | 50.00% |
Bilety do kina / teatru | 46.00% |
Produkty spożywcze | 45.00% |
Artykuły dziecięce / zabawki | 44.00% |
Telefon. akcespria GSM | 42.00% |
Meble i wystrój wnętrz | 41.00% |
Samochody i części samochodowe | 36.00% |
Multimedia (aplikacje. e-booki) | 36.00% |
Sprzęt komputerowe | 34.00% |
Biżuteria | 34.00% |
Materiały budowlane i wykończeniowe | 37.00% |
Gry komputerowe | 27.00% |
Oprogramowanie kopmputerowe | 19.00% |
Artykuły kolekcjonerskie | 15.00% |
Autorzy raportu “E-commerce w Polsce 2022” postanowili także sprawdzić, ile wydajemy na zakupy w internecie w konkretnych kategoriach. Wyniki badań prezentują się następująco:
Średnie 6-miesięczne wydatki w internecie
Średnie wydatki w danej kategorii produktów w ujęciu 6-miesięcznym, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 170-180, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Kategoria produktów | Średnie 6-miesięczne wydatki w internecie w złotych |
---|---|
Sprzęt RTV / AGD | 1362 |
Telefon. akcespria GSM | 966 |
Meble i wystrój wnętrz | 933 |
Produkty spożywcze | 213 |
Obuwie | 172 |
Artykuły dziecięce / zabawki | 158 |
Kosmetyki. perfumy | 140 |
Produkty farmaceutyczne | 124 |
Książki. płyty. filmy | 94 |
Bilety do kina / teatru | 76 |
Statystyki wykorzystania urządzeń w zakupach online przez Polaków
W jaki sposób robimy zakupy i jakie urządzenia wykorzystujemy? Statystyczne dane z raport E-commerce w Polsce 2022” wskazały, że:
- 75% użytkowników używa smartfona do zakupów online,
- 73% użytkowników robi zakupy na laptopie,
- 41% odbiorców wykorzystuje komputer stacjonarny,
- 19% użytkowników kupuje za pomocą tabletu (źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 183, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php).
Wnioski? W obliczu rosnącego wykorzystania smartfonów coraz ważniejsza jest optymalizacja mobilna stron internetowych.
Kto nie kupuje w internecie i dlaczego? Statystyki e-commerce w Polsce
Istnieje 23% użytkowników, którzy nie decydują się na robienie zakupów w internecie. Z czego wynika brak zainteresowania zakupami w sieci? Dla 43% odbiorców ważna jest możliwość zapoznania się z fizycznym produktem, a dla 22% koszty dostawy są zbyt wysokie. Z kolei 18% nie chce czekać na dostawę i woli kupić produkt w sklepie stacjonarnym od ręki. Pełne zestawienie przyczyn, dla których Polacy nie decydują się na zakupy w internecie, znajdziesz poniżej:
Przyczyny, dla których część osób rezygnuje z zakupów online
E-commerce w Polsce - dane statystyczne Statista.com
Ciekawe dane statystyczne na temat rynku e-commerce w Polsce prezentuje także portal Statista.com. Wynika z nich m.in., że w Polsce funkcjonuje 55 tysięcy sklepów internetowych, a liczba ta regularnie rośnie od 2013 roku. Z kolei w 2021 roku Polacy wydali najwięcej na produkty z branży modowe - wydatki wyniosły 4,81 miliardów dolarów amerykańskich.
Wydatki Polaków w różnych gałęziach e-commerce w 2021 roku, źródło: https://www.statista.com/statistics/1110547/poland-ecommerce-spend-by-category/
Statystyki e-commerce w Polsce. Podsumowanie
Raport “E-commerce w Polsce” to już tradycja. Autorzy co roku przyglądają się zakupom online i prezentują ciekawe dane oraz wnioski, które warto wziąć pod uwagę w budowaniu własnej strategii rozwoju dla sklepu internetowego. Obecnie 77% Polaków robi zakupy online i korzysta z nowych technologii. Co czeka nas w przyszłości i czy odsetek ten będzie rósł? Jak inflacja wpłynie na zachowania zakupowe i wydatki klientów online? Z pewnością pierwsze statystyki poznamy za rok, przy okazji raportu “E-commerce w Polsce 2023”.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.