Polski rynek e-commerce w statystykach 2022!

• Coroczny raport E-commerce w Polsce o zakupach Polaków online
• Badania Statista o rynku e-commerce w Polsce
• Struktura demograficzna Polaków kupujących w internecie - statystyki
• Dlaczego Polacy robią zakupy w internecie?
• Przeszkody w zakupach online w oczach Polaków
• Inflacja a przyszłe zachowania zakupowe Polaków
• Dostawa i zwroty w polskich e-commerce
• Statystyki płatności online za zakupy wśród Polaków
• Co kupujemy przez internet? Statystyki sprzedaży produktów w e-commerce
• Statystyki wykorzystania urządzeń w zakupach online przez Polaków
• Kto nie kupuje w internecie i dlaczego?
• E-commerce w Polsce - dane statystyczne Statista.com
• Podsumowanie
Popularność sklepów internetowych rośnie z roku na rok nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Coraz więcej sklepów stacjonarnych decyduje się przenieść działalność do internetu bądź uruchomić dodatkowy kanał sprzedaży online. Czy słusznie? Jak pokazuje badania i statystyki zachowań zakupowych Polaków - tak. Sprawdźmy, jakie preferencje mają polscy konsumenci, jakie produkty wybierają i co przekonuje ich do zamawiania produktów przez internet.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX

Coroczny raport E-commerce w Polsce o zakupach Polaków online
Raport E-commerce w Polsce, tworzony przez Gemius przy wsparciu merytorycznym IAB Polska, ukazuje się corocznie już od 10 lat. W 2022 roku światło dzienne ujrzała jubileuszowa, 10. edycja, w której znalazły się aktualne dane i statystyki na temat zachowań i przyzwyczajeń konsumentów w zakresie zakupów online. W tegorocznej edycji udział wzięły także Polskie Badania Internetu, dzięki czemu raport został wzbogacony o nowe dane.
Za cel badania autorzy postawili sobie zidentyfikowanie postaw, zwyczajów i motywacji Polaków związanych z robieniem zakupów w internecie. Przedmiot badania stanowiły m.in. zachowania zakupowe konsumentów online, rozpoznawalność marek, czynniki, które zachęcają internautów do zakupów w sieci, ale też napotykane przez użytkowników przeszkody, które utrudniają realizację transakcji.
Na jakiej podstawie powstał raport “E-commerce w Polsce 2022”? Znajdujące się w raporcie badania zostały przeprowadzone w formie ankiety elektronicznej z wykorzystaniem techniki CAWI (ang. computer-assisted web interview). Wzięło w niej udział 1559 internautów, w wieku minimum 15 lat. Ankiety zostały przeprowadzone w dniach 9-15 czerwca 2022 roku.
Twój marketing może być skuteczniejszy
Chcesz w pełni wykorzystać jego potencjał?
Zamów profesjonalny audyt i otrzymaj konkretny plan na zwiększenie zysków. Nasi eksperci przeanalizują Twoje kampanie (Google, Facebook, Allegro Ads), SEO, UX oraz całą strategię marketingową.
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.
Wyślij zapytanie
Badania Statista o rynku e-commerce w Polsce
Ciekawe badania na temat zachowań zakupowych i sytuacji na rynku e-commerce w Polsce przedstawia także Statista. Jest to największy portal statystyczny na świecie, który na swojej stronie prezentuje szereg różnych danych z różnych branż i źródeł. Obecnie na stronie www statista.com można znaleźć informacje statystyczne z ponad 170 branż, w tym z branży e-commerce. Platforma funkcjonuje do 1998 roku, ma swoje siedziby w WIelkiej Brytanii, USA i Niemczech. Prezentowane dane pochodzą z badań statystycznych i badawczych oraz podmiotów gospodarczych.
Struktura demograficzna Polaków kupujących w internecie - statystyki
Kto kupuje w internecie, a kto nie decyduje się na zakupy online? Z danych statystycznych Gemiu oraz IAB Polska wynika, że struktura kupujących w internecie przedstawia się następująco:
- 52% kupujących w internecie to kobiety, a 48% kupujących w internecie to mężczyźni,
- najszerszą grupę wiekową kupujących w internecie stanowią użytkownicy w wieku 35-49 lat (33%), następnie osoby 50+ (30%), użytkownicy w wieku 25-34 lata (20%) i użytkownicy w wieku 15-24 lata (17%.),
- 79% kupujących w internecie mieszka w miastach, a 21% na wsi,
- 77% kupujących w internecie ma wykształcenie średnie lub wyższe.
Nieco dziwić może duży odsetek kupujących w internecie w wieku powyżej 50 lat. Potwierdza to jednak, że granica wieku, w którym korzystamy z internetu, wciąż się przesuwa i coraz starsze osoby chcą robić zakupy w internecie i być na bieżąco z nowymi technologiami. To ważna informacja dla właścicieli e-commerce, którzy powinni dostosować swoją ofertę do grupy wiekowej 50+. Zobacz, jak przeprowadzić analizę demograficzną grupy docelowej w swoim sklepie internetowym.
Wszystkie dane pochodzą z raportu “E-commerce w Polsce 2022”, s. 15, źródło: https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Dlaczego Polacy robią zakupy w internecie? Statystyki
Jakie czynniki motywują Polaków do zakupów w internecie? Takie dane również znajdziemy w raporcie Gemius, IAB Polska oraz Polskich Badań Internetu. Najważniejszymi czynnikami motywującymi do robienia zakupów w sieci są:
- dostępność całą dobę - 75%
- brak konieczności wyjazdu do sklepu - 74%
- ceny atrakcyjniejsze od tych w sklepach stacjonarnych - 67%,
- nieograniczony czas wyboru i możliwość przeglądania oferty dowolną ilość czasu - 65%,
- łatwość porównywania ofert - 64%,
- szerszy asortyment - 63%,
- możliwość zrobienia zakupów w razie zamknięcia lub niedostępności sklepów (lockdown) - 58%,
- dostępność różnych form płatności - 52%,
- możliwość szybszego robienia zakupów - 50%.
Przyczyny, dla których Polacy robią zakupy online, źródło: “E-commerce w Polsce 2022”, s. 72, źródło: https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Według statystyk e-commerce w Polsce większe zaufanie mamy do rodzimych marek - aż 75% użytkowników kupuje w polskich e-sklepach., podczas gdy zagranicznym biznesom e-commerce ufa jedynie 32% ankietowanych. Co ciekawe, dane wskazują, że Polacy robią także zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych. Króluje Facebook - aż 78% respondentów wskazało, że kupuje na tej platformie.
Polacy kupujący w mediach społecznościowych, źródło: Raport “E-commerce w Polsce”, s. 71, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Przeszkody w zakupach online w oczach Polaków - statystyki
Sklepy internetowe są coraz bardziej nowoczesne i coraz lepiej spełniają oczekiwania użytkowników. Właściciele biznesów e-commerce inwestują nie tylko w pozycjonowanie sklepu, ale i w działania SXO, które pozwalają dopasować witrynę sklepu do potrzeb kupujących i zachęcić ich do konwersji. Mimo to Polacy napotykają problemy, które mogą im utrudniać robienie zakupów. Użytkownicy w badaniu statystycznym mieli wskazać, z jaką przeszkodą spotkali się w ciągu ostatniego roku. Trzy najczęstsze problemy obejmują:
- długie oczekiwanie na dostawę - 31%,
- natrętne reklamy wcześniej oglądanych produktów - 25%,
- wysokie koszty dostawy - 14%.
Poznaj 19 technicznych błędów SEO w sklepie internetowym.
Inflacja a przyszłe zachowania zakupowe Polaków - statystyki
Po raz pierwszy w historii raportu “E-commerce w Polsce” w badaniach i statystykach pojawił się także wątek inflacji. Rosnące ceny produktów z pewnością nie pozostaną bez wpływu na zachowania zakupowe Polaków. Autorzy raportu postanowili zapytać respondentów o przewidywania dotyczące przyszłych zachowań zakupowych w internecie z uwzględnieniem inflacji. Okazało się, że:
- 13% respondentów planuje kupować w internecie więcej,
- 53% respondentów zakłada, że będzie kupować online tyle samo, co wcześniej,
- 34% ankietowanych zamierza kupować online mniej niż wcześniej.
Zobacz, jak utrzymać sprzedaż w trakcie kryzysu.
Przewidywania Polaków w zakresie zachowań zakupowych w związku z inflacją, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022, s. 86, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Dostawa i zwroty w polskich e-commerce - statystyki
Zakupy przez internet nierozerwalnie wiążą się z dostawą i zwrotem. Jakie formy dostarczenia produktu oraz zwrotu preferują polscy konsumenci? Zarówno w przypadku dostawy, jak i zwrotu najpopularniejszą firmę stanowią Paczkomaty firmy InPost. W zakresie dostawy wybiera je 81% konsumentów, w zakresie zwrotu 46%. Drugą najpopularniejszą formą dostawy jest dostawa kurierem do domu / firmy (43%) lub punktu partnerskiego (17%). Coraz więcej użytkowników zwraca także uwagę na proekologiczne aspekty dostawy i działania przedsiębiorców - dla 65% użytkowników ważne jest ekologiczne opakowanie, dla 53% możliwość zwrotu opakowania wielorazowego (np. za pomocą Paczkomatu), a dla 33% zmniejszenie śladu węglowego.
Najczęściej wybierane formy dostawy przez polskich kupujących, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 95, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Formy zwrotu produktu zakupionego przez internet, preferowane przez polskich konsumentów, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 108, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Statystyki płatności online za zakupy wśród Polaków
Jakie formy płatności preferują Polacy w internecie? Ze statystyk wynika, że najważniejsza jest możliwość wykonania szybkiego przelewu (70% użytkowników) oraz płatności mobilne, np. BLIKiem (58% użytkowników). W najmłodszej grupie wiekowej dominują właśnie płatności mobilne - korzysta z nich 80% kupujących.
Formy płatności wykorzystywane przez Polaków podczas zakupów online, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 121, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Co kupujemy przez internet? Statystyki sprzedaży produktów w e-commerce
Jakie kategorie produktów kupujemy przez internet? Użytkownicy poddani badaniu w czerwcu 2022 roku najczęściej kupowali następujące kategorie produktów.
Najchętniej kupowane produkty w e-commerce
Respondenci mieli za zadanie wybrać produkty, które kupili przez internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających udzielenie odpowiedzi, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 144, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Kategoria produktów | Odsetek użytkowników. którzy kupili produkt przez internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy |
---|---|
Odzież. akcesoria i dodatki | 79.00% |
Obuwie | 66.00% |
Perfumy. kosmetyki | 65.00% |
Książki. płyty. filmy | 57.00% |
Produkty farmaceutyczne | 55.00% |
Sprzęt RTV / AGD | 52.00% |
Odzieź sportowa | 50.00% |
Bilety do kina / teatru | 46.00% |
Produkty spożywcze | 45.00% |
Artykuły dziecięce / zabawki | 44.00% |
Telefon. akcespria GSM | 42.00% |
Meble i wystrój wnętrz | 41.00% |
Samochody i części samochodowe | 36.00% |
Multimedia (aplikacje. e-booki) | 36.00% |
Sprzęt komputerowe | 34.00% |
Biżuteria | 34.00% |
Materiały budowlane i wykończeniowe | 37.00% |
Gry komputerowe | 27.00% |
Oprogramowanie kopmputerowe | 19.00% |
Artykuły kolekcjonerskie | 15.00% |
Autorzy raportu “E-commerce w Polsce 2022” postanowili także sprawdzić, ile wydajemy na zakupy w internecie w konkretnych kategoriach. Wyniki badań prezentują się następująco:
Średnie 6-miesięczne wydatki w internecie
Średnie wydatki w danej kategorii produktów w ujęciu 6-miesięcznym, źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 170-180, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php
Kategoria produktów | Średnie 6-miesięczne wydatki w internecie w złotych |
---|---|
Sprzęt RTV / AGD | 1362 |
Telefon. akcespria GSM | 966 |
Meble i wystrój wnętrz | 933 |
Produkty spożywcze | 213 |
Obuwie | 172 |
Artykuły dziecięce / zabawki | 158 |
Kosmetyki. perfumy | 140 |
Produkty farmaceutyczne | 124 |
Książki. płyty. filmy | 94 |
Bilety do kina / teatru | 76 |
Statystyki wykorzystania urządzeń w zakupach online przez Polaków
W jaki sposób robimy zakupy i jakie urządzenia wykorzystujemy? Statystyczne dane z raport E-commerce w Polsce 2022” wskazały, że:
- 75% użytkowników używa smartfona do zakupów online,
- 73% użytkowników robi zakupy na laptopie,
- 41% odbiorców wykorzystuje komputer stacjonarny,
- 19% użytkowników kupuje za pomocą tabletu (źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2022”, s. 183, https://gemius.com/api/downloadReport2022.php).
Wnioski? W obliczu rosnącego wykorzystania smartfonów coraz ważniejsza jest optymalizacja mobilna stron internetowych.
Kto nie kupuje w internecie i dlaczego? Statystyki e-commerce w Polsce
Istnieje 23% użytkowników, którzy nie decydują się na robienie zakupów w internecie. Z czego wynika brak zainteresowania zakupami w sieci? Dla 43% odbiorców ważna jest możliwość zapoznania się z fizycznym produktem, a dla 22% koszty dostawy są zbyt wysokie. Z kolei 18% nie chce czekać na dostawę i woli kupić produkt w sklepie stacjonarnym od ręki. Pełne zestawienie przyczyn, dla których Polacy nie decydują się na zakupy w internecie, znajdziesz poniżej:
Przyczyny, dla których część osób rezygnuje z zakupów online
E-commerce w Polsce - dane statystyczne Statista.com
Ciekawe dane statystyczne na temat rynku e-commerce w Polsce prezentuje także portal Statista.com. Wynika z nich m.in., że w Polsce funkcjonuje 55 tysięcy sklepów internetowych, a liczba ta regularnie rośnie od 2013 roku. Z kolei w 2021 roku Polacy wydali najwięcej na produkty z branży modowe - wydatki wyniosły 4,81 miliardów dolarów amerykańskich.
Wydatki Polaków w różnych gałęziach e-commerce w 2021 roku, źródło: https://www.statista.com/statistics/1110547/poland-ecommerce-spend-by-category/
Statystyki e-commerce w Polsce. Podsumowanie
Raport “E-commerce w Polsce” to już tradycja. Autorzy co roku przyglądają się zakupom online i prezentują ciekawe dane oraz wnioski, które warto wziąć pod uwagę w budowaniu własnej strategii rozwoju dla sklepu internetowego. Obecnie 77% Polaków robi zakupy online i korzysta z nowych technologii. Co czeka nas w przyszłości i czy odsetek ten będzie rósł? Jak inflacja wpłynie na zachowania zakupowe i wydatki klientów online? Z pewnością pierwsze statystyki poznamy za rok, przy okazji raportu “E-commerce w Polsce 2023”.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów



Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 110 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.