Mobile SEO - co to jest? Kompleksowy poradnik optymalizacji mobilnej stron

Mobile SEO co to jest Kompleksowy poradnik optymalizacji mobilnej stron
Spis treści

• Pozycjonowanie mobilne - co to jest?

• Dlaczego pozycjonowanie mobilne jest ważne?

• jak wdrożyć mobilną stronę dla Google?

• Optymalizacja strony w pozycjonowaniu mobilnym krok po kroku

• zadbaj o User Experience

• Zaawansowane wskazówki mobile SEO

• Podsumowanie

Masz strategię pozycjonowania mobilnego swojej strony lub sklepu? Jeśli pomijasz działania SEO mobile, popełniasz duży błąd i tracisz użytkowników i potencjalnych klientów. Obecnie Google w procesie oceny stron bierze pod uwagę właśnie mobilną wersję witryny, dlatego musisz zadbać o jej prawidłową optymalizacją pod kątem działania na smartfonach i tabletach. Jak przeprowadzić pozycjonowanie mobilne i optymalizację mobilną stron? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik mobilnego SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Pozycjonowanie mobilne - co to jest?

Pozycjonowanie mobilne (Mobile SEO, SEO mobilne) to proces optymalizacji witryny pod kątem użytkowników smartfonów i tabletów. Celem mobilnego SEO jest:

 • zapewnienie stronie dobrej widoczności w Google w wyszukiwaniach pochodzących z urządzeń mobilnych,
 • zapewnienie użytkownikom komfortu korzystania ze strony na urządzeniach mobilnych.

 

Dlaczego pozycjonowanie mobilne jest ważne? Mobile First Index od Google

Dlaczego pozycjonowanie mobilne jest tak istotne? Jednym z powodów jest dynamiczny wzrost wyszukiwań mobilnych - obecnie ze smartfonów i tabletów pochodzi już 58% zapytań w Google (źródło: http://hitwise.connexity.com/070116_MobileSearchReport_CD_US.html). Udział wyszukiwań mobilnych będzie prawdopodobnie stale rósł, a to powoduje także zmiany w algorytmie oceniającym strony. Już w kwietniu 2015 roku Google ogłosiło aktualizację Mobile Friendly Update. Na jej podstawie witryny dostosowane do działania na mobile zaczęły uzyskiwać wyższe pozycje od tych stron, które nie zapewniały użytkownikom komfortu przeglądania strony na smartfonie i tablecie. Algorytm Mobile First Index był stale udoskonalany. Ostatecznie w marcu 2021 roku Google zdecydowało o usunięciu z indeksu Google wszystkich stron przeznaczonych wyłącznie na urządzenia desktopowe. Oznacza to, że:

 • by znaleźć się w organicznych wynikach wyszukiwania, Twoja strona musi mieć wersję mobilną lub responsywną,
 • roboty Google od tego czasu indeksują tylko mobilną zawartość strony,
 • Google zawsze pokazuje strony z indeksu urządzeń mobilnych, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzysta użytkownik (laptopa czy smartfona).

 

Pozycjonowanie mobilne - jak wdrożyć mobilną stronę dla Google?

Jak wdrożyć stronę, która będzie dobrze działać na każdym urządzeniu? Jako właściciel witryny masz trzy możliwości:

 • wdrożenie odrębnej strony mobilnej,
 • wykorzystanie dynamicznej treści,
 • stworzenie strony responsywnej.

Poniżej omówimy każdą z tych opcji w kontekście skuteczności pozycjonowania mobilnego.

 

Odrębna strona mobilna a pozycjonowanie mobilne

W przypadku wdrożenia odrębnej wersji mobilnej witryny masz wersję strony przeznaczoną na komputer, dostępną pod adresem nazwadomeny.pl oraz odrębną wersję mobilną, dostępną pod adresem m.nazwadomeny.pl. Algorytm Google wyświetla określoną wersję w zależności od urządzenia użytkownika. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ mobilne wersje stron mają problemy z SEO, a ponadto mogą powodować problemy z duplikacją treści, wymagające wdrożenia adresu kanonicznego dla każdej powielonej zawartości.

 

Udostępnianie dynamicznej treści a mobilne SEO

Jak przystosować stronę do urządzeń mobilnych? Można to zrobić także poprzez udostępnianie dynamicznej treści. Wówczas zawartość znajduje się pod jednym adresem URL, jednak w zależności od urządzenia użytkownika strona wyświetla inny kod HTML/CSS. W kontekście mobilnego SEO jest to znacznie lepsze rozwiązanie od odrębnej wersji mobilnej, jednak również nie jest pozbawione potencjalnych problemów.

 

Strona responsywna a pozycjonowanie mobilne

Najlepszym sposobem na przystosowanie strony do działania na urządzeniach mobilnych jest stworzenie strony responsywnej. Jest to strona, która automatycznie dopasuje swój wygląd do wielkości ekranu urządzenia, na którym się wyświetla. Nie wymaga także zmian w kodzie HTML ani w adresie URL. Dlaczego projekt responsywny jest najlepszy dla mobilnego SEO?

 • Wszystkie treści znajdują się pod jednym adresem URL.
 • Ogranicza problemów z duplikacją treści.
 • Zapewnia bardzo dobry User Experience.

Podkręć sprzedaż w sklepie internetowym!

 

Optymalizacja strony w pozycjonowaniu mobilnym krok po kroku

Co możesz zrobić, by poprawić mobilne SEO? Postaw na optymalizacją stron pod kątem urządzeń mobilnych. Skorzystaj z naszych wskazówek i sprawdź, jak przeprowadzić pozycjonowanie mobilne strony krok po kroku.

 

Pozycjonowanie mobilne. Sprawdź problemy strony mobilnej w Google Search Console

Optymalizację strony pod kątem urządzeń mobilnych warto poprzedzić weryfikacją ewentualnych problemów w tym zakresie. W tym celu skorzystaj z Google Search Console. W raporcie Obsługa na urządzeniach mobilnych znajdziesz informacje o ewentualnych błędach i problemach w zakresie działania strony na mobile. Obejmują one: 

 • zastosowanie niezgodnych wtyczek (np. Flash), które nie są obsługiwane przez przeglądarki na urządzeniach mobilnych,
 • nieustawiony widoczny obszar,
 • widoczny obszar, który nie dopasuje się do szerokości ekranu urządzenia użytkownika.
 • małą czcionkę utrudniającą czytanie tekstu,
 • obecność klikalnych elementów zbyt blisko siebie,
 • treść szerszą od ekranu,

Jeśli w raporcie znajdziesz błędy, popraw je, a następnie poproś Google o ponowne zaindeksowanie tych stron. Możesz to zrobić w zakładce “Sprawdzenie adresu URL”.

  Raport “Obsługa na urządzeniach mobilnych” w Google Search Console

 

 

Prośba o zaindeksowanie adresu URl w Google Search Console

 

Upewnij się, że robot Google ma dostęp do zawartości Twojej strony w mobilnym SEO

Jeśli Googlebot nie będzie miał dostępu do Twojej witryny, pozycjonowanie mobilne będzie nieskuteczne. Dlatego też:

 • sprawdź, czy stosujesz jednolite meta tagi w mobilnej i desktopowej wersji witryny - istotne są zwłaszcza tagi noindex i nofollow w wersji mobilnej, które mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać mobilne SEO;
 • wyeliminuj leniwe ładowanie (Lazy loading) głównej treści po interakcji użytkownik - na urządzeniu mobilnym taka treść nie zostanie załadowana, jeśli użytkownik nie wykona jakiegoś działania (np. nie przesunie palcem, nie kliknie, nie wpisze treści);
 • sprawdź, czy Googlebot widzi treści ładowane za pomocą lazy loading.

 

Ogranicz blokowanie indeksowania w pozycjonowaniu mobilnym

Chcesz, by pozycjonowanie mobilne Twojej strony było efektywne? Ogranicz blokowanie zawartości witryny przed indeksowaniem. Jeszcze kilka lat temu częstą praktyką było blokowanie niektórych zasobów HTML i CSS przed robotami Google. Obecnie również jest ono praktykowane, ale dotyczy tylko tych zasobów, których nie chcesz pozycjonować (bp. regulaminy, polityki prywatności itp.). Jeśli zablokujesz przed indeksowaniem ważne strony, Google nie będzie mogło stwierdzić, czy witryna jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, czy nie, co może obniżyć Twoją pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Jak określić, które strony są wyłączone z indeksowania? Sprawdź plik robots.txt. Znajdziesz go pod adresem: twojadomena.pl/robots.txt. Strony usunięte z indeksu znajdziesz także w Google Search Console w raporcie Indeks w zakładce Usunięcia.

 

Wyeliminuj duplikację techniczną treści w pozycjonowaniu mobilnym

Duplikacja treści pomiędzy witryną desktopową a mobilną może powodować istotne problemy w skutecznym pozycjonowaniu mobilnym i optymalizacji strony pod kątem mobile. W każdym przypadku należy wskazać robotom Google, którą wersję strony powinny indeksować. Można to robić, wdrażając linki kanoniczne.

 

Upewnij się, że treść dostępna na różnych urządzeniach jest taka sama

Treści strony dostępne na urządzeniu mobilnym oraz desktopowym nie powinny się między sobą różnić. Dlatego też:

 • nie ukrywaj treści na stronie mobilnej,
 • zadbaj, by treść na stronie mobilnej odzwierciedlała treść na stronie desktopowej,
 • w witrynie mobilnej używaj tych samych nagłówków, co w witrynie desktopowej.

W celu poprawy UX możesz umieścić treść na przykład na liście rozwijanej. 

Szukasz skutecznej formy promocji swojej strony?

 

Zadbaj o jednolitość danych strukturalnych w mobilnym pozycjonowaniu

Wykorzystywanie danych strukturalnych może pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie stron, a zwłaszcza na sposób prezentacji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. By jednak uporządkowane dane faktycznie działały na Twoją korzyść w pozycjonowaniu mobilnym, musisz zadbać o ich jednolitość w wersji mobilnej i desktopowej. W tym celu:

 • zadbaj, by w obu wersjach stron znalazły się te same dane strukturalne.
 • używaj prawidłowych adresów URL - zweryfikuj, czy adresy uporządkowanych danych dla wersji mobilnej faktycznie są mobilnymi adresami URL.

Dowiedz się więcej o danych strukturalnych w kontekście pozycjonowania

  Przykład wykorzystania danych strukturalnych w organicznych wynikach wyszukiwania

 

Zoptymalizuj wyskakujące okienka w mobile SEO

Użytkownicy i roboty Google nie lubią wyskakujących okienek na urządzeniach mobilnych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ich wykorzystywać. Możesz, ale powinieneś zoptymalizować je pod kątem mobilnego SEO i wymagań robotów wyszukiwarki. Jak zoptymalizować wyskakujące okienka, by uniknąć negatywnego wpływu na mobilne SEO?

 • Unikaj reklam pełnoekranowych, które trudno zamknąć i które zasłaniają całą treść.
 • Unikaj reklam w postaci otwierania nowych okien w momencie, gdy użytkownik kliknie w jakiś element na stronie.
 • Możesz wyświetlać wyskakujące okienka, które informują o korzystaniu z plików cookies oraz weryfikują wiek użytkownika.
 • Możesz wykorzystywać reklamy w formie wyskakujących okienek, ale najlepiej, by zajmowały one maksymalnie 15% ekranu lub mniej.
 • Możesz stosować pełnoekranowe wyskakujące okienka w momencie, gdy działania użytkownika sugerują zamiar zamknięcia strony..

 

Pozycjonowanie mobilne - zadbaj o User Experience

W pozycjonowaniu mobile my (mobile SEO) szczególnie istotne jest zadbanie o doświadczenia użytkownika w procesie interakcji ze stroną na smartfonie i tablecie. By poprawić efekty mobilnego SEO i wdrożyć SXO, podejmij opisane poniżej działania.

 

Zadbaj o prędkość strony na urządzeniach mobilnych

Szybkość strony to istotny element pozycjonowania mobilnego. By ją poprawić, skorzystaj z darmowego narzędzia PageSpeed insights. Uzyskasz dzięki niemu informację o:

 • czasie ładowania strony na mobile,
 • działaniach, które możesz wykonać, by poprawić szybkość strony i czas ładowania.

Jak możesz poprawić prędkość strony w mobilnym SEO (pozycjonowaniu mobilnym)?

 • Skorzystaj z sieci rozproszonych serwerów CDN.
 • Używaj nowoczesnych formatów plików graficznych JPG lub JPEG.
 • Minimalizuj długość kodu JavaScript, HTML i CSS, usuwając zbędne elementy.
 • Unikaj dużej liczby elementów interaktywnych.
 • Określ z góry wielkość elementów graficznych (szerokość i wysokość).
 • Ogranicz leniwe ładowanie.
 • Ogranicz przekierowania do minimum (unikaj łańcuchów i pętli przekierowań).
 • Wykorzystaj renderowanie stron z pamięci podręcznej.

 

Narzędzie PageSpeed Insights pozwala zweryfikować i poprawić prędkość strony zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i desktopowych

 

Popraw czytelność treści w pozycjonowaniu mobilnym

Treści na stronie wyświetlanej na urządzeniu mobilnym powinny być czytelne. By tę czytelność zapewnić:

 • zastosuj czcionkę wielkości minimum 14 pikseli (najlepiej 15 lub 16),
 • używaj krótkich nagłówków (na 1-2 wiersze).
 • wybierz szerokość wiersza oscylującą ok. 50-60 znaków ze spacjami.
 • zadbaj o duży kontrast pomiędzy kolorystyką tła oraz tekstu, by poprawić komfort czytania na zewnątrz, w naturalnym oświetleniu.

 

Zaimplementuj tag meta viewport dla mobilnego SEO

Jeśli Twoja strona jest stroną responsywną, musisz wdrożyć tag meta viewport (meta tag widocznego obszaru). Dzięki niemu strona będzie automatycznie dostosowywać swój wygląd do wielkości ekranu urządzenia, na którym się wyświetla. W kozie HTML prawidłowo oznaczony tag viewport powinien wyglądać następująco: 

<meta name=viewport content=”width=device-. initial scale=1”>

Jeśli pominiesz konfigurację tagu widocznego obszaru lub wdrożysz go nieprawidłowo, Twoja strona może nie wyświetlać się poprawnie na urządzeniu o mniejszym ekranie.

 

Dodatkowe wskazówki UX w pozycjonowaniu mobilnym

Jak poprawić efekty pozycjonowania mobilnego? Skorzystaj dodatkowo z poniższych wskazówek:

 • ogranicz wielkość obrazu głównego - użytkownicy chcą jak najszybciej uzyskać interesujące ich informacje i dotrzeć do treści;
 • pozostaw dużo białej, pustej przestrzeni, by oddzielić od siebie elementy klikalne i zapewnić czytelność,
 • dodaj przyciski do udostępniania treści w mediach społecznościowych w postaci kart u dołu strony.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Jak pozycjonować i optymalizować strony mobilne? Zaawansowane wskazówki mobile SEO

Istnieje kilka zaawansowanych praktyk przeznaczonych dla specjalistów SEO, które pozwolą osiągnąć jeszcze lepsze efekty pozycjonowania mobilnego (mobilnego SEO).

 

Zoptymalizuj title i description pod mobile

Title i description powinny mieć odpowiednią długość - dla komputerów jest to odpowiednio 60-70 znaków ze spacjami dla tytułu strony i ok. 150 znaków ze spacjami dla opisu. Okazuje się jednak, że dla urządzeń mobilnych można stworzyć nieco dłuższe tytuły i opisy - odpowiednio na 78 i 155 znaków. Jeśli masz dużo wyszukiwań mobilnych, być może opłaca się wydłużyć title i description, nawet jeśli na desktopach zostaną one skrócone. Pamiętaj jednak, że tytuł i opis muszą być jednolite na każdej wersji strony, jeśli masz odrębną wersję mobilną i desktopową, Więcej o meta danych w pozycjonowaniu znajdziesz w poniższych artykułach:

 

Sprawdź CTR dla zapytań na urządzeniach mobilnych

Wskaźnik CTR ma wpływ na ruch na Twojej stronie. Jak sprawdzić CTR na mobile? przejdź do raportu skuteczności w Google Search Console i wykonaj następujące kroki:

 • wybierz przycisk “Nowa”:

 

 • wybierz “Urządzenie”: SCREEN:

 

 •  i zakładkę “Porównaj”:

 

W odpowiedzi otrzymasz porównanie skuteczności treści na urządzeniach mobilnych i desktopowych. Jeśli CTR na urządzeniach desktopowych jest wyższy, zastanów się, co możesz zmienić lub poprawić:

 • edytuj title i description,
 • dodaj dane strukturalne.

 

Porównanie skuteczności treści na urządzeniach desktopowych i mobilnych

 

Jak optymalizować strony mobilne? Podsumowanie

W dobie mobile first index pozycjonowanie stron mobilnych nabiera coraz większego znaczenia i każdy właściciel witryny www musi mieć stronę dostosowaną do działania na urządzeniach z ekranami różnej wielkości. Równie ważne staje się SXO, czyli optymalizacja strony pod kątem oczekiwań użytkowników, by zapewnić im spójne i komfortowe wrażenia w procesie interakcji ze stroną www. Zastosowanie powyższych wskazówek nie tylko pozwoli poprawić efekty mobilnego SEO, ale także ułatwi użytkownikom przeglądanie strony i być może zwiększy współczynnik konwersji.

 

Zobacz historie sukcesu naszych klientów:

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Mobile SEO - co to jest? Kompleksowy poradnik optymalizacji mobilnej stron

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ